راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

Benzin_ef

عضو جدید
سلام
شما میتونید با یه میکرو ، مثلا AVR این کنترل رو انجام بدید
یه رله هم لازمتون میشه و همچنین یه سنسور دما

خیلی ممنون از راهنمایی شما، ولی با توجه به اینکه تا 10 درجه هم اگه دما تغییر کنه، اصلاً مهم نیست، باز هم پیشنهادتون همینه؟

به نظر شما، بهتر نیست که از ترموستات استفاده بشه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از راهنمایی شما، ولی با توجه به اینکه تا 10 درجه هم اگه دما تغییر کنه، اصلاً مهم نیست، باز هم پیشنهادتون همینه؟

به نظر شما، بهتر نیست که از ترموستات استفاده بشه؟

خب شما نگفته بودید که دقت تا چه حد واستون مهمه!
اون که 100% بهتره با شرایط شما چون هم به صرفه هست و هم راحت
البته من رنج کاری ترموستات رو نمیدونم و اطلاع ندارم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام و احترام خدمت تمامی مهندسان برق.

من مهندس معدن هستم و بنا به دلایلی، نیاز دارم که یک سیال رو با استفاده از یک المنت میله ای، در دمای حدود 40 درجه سانتی گراد نگه دارم. سوال من اینه که برای ثابت نگه داشتن دمای المنت میله ای، از چی استفاده کنم بهتر و مقرون به صرفه تره؟

ممنون می شم اگه من رو راهنمایی کنید.
یه چیزی شبیه به المنت ابگرمکن برقی. یه درجه روی اون هست که میتونی روی 40 تنظیمش کنی . از 30 درجه تا 90درجه رنج داره .یه فلز که فکر کنم جنسش از قلع باشه به همراه ترموستات . فلز قلع مانند رو توی سیال بذار یا کنار محفظه سیال.و باز همون ترموستات رو هم روی 49 درجه تنظیم کن . اتصالش هم اینطوریه که ترموستات رو به صورت سری سر راه المنت قرار بدی . هزینش هم سر جمع حدودا 60 هزار تومن بشه

alale2011

عضو جدید
salam doostane aziz
omidvaram haletoon khoob bashe
man be komake shadid niaz daram
age mitoonid komakam konid lotfan:gol::gol::gol:
man darbareye matlab hichi nemidoonam

:gol::gol::gol::gol::(:cry::cry::cry::cry::cry::cry::(:gol::gol::gol::gol:
فرض کنید X متغیر تصادفی با توزیع رایلی، با پارامتر σ =1 باشد، و Y=X^2
1- ابتدX را تولید کنید. (تعداد نمونه شبیه سازي را برابر با n_sample=1000 بگیرید) راهنمایی: از توزیع نرمال کمک بگیرید، اما از randn استفاده نکنید.
2- Yرا تولید کنید.
3- خروجی تابع hist را برای Y با تعداد بازه دلخواه اما مناسب بدست آورید (رسم هیستوگرام مدنظر نیست، در این مرحله خروجی هدف است.)
4- خروجی مدنظر مرحله قبل را با کدنویسی بدست آورید
5- خروجیهاي hist را با کدنویسی مناسب و با دستور plot رسم کنید. در این مرحله میتوانید pdf توزیع را مشاهده کنید
6- نمودار pdf توزیع را با استفاده از فرمول pdf توزیع، نوشتن کد مناسب، و بازهبندي خطی مناسب (براي محورx) برروي نمودار قبلی رسم کنید. پیشنهاد میشود رنگ مشاهده و شیوهي خط این نمودار را با نمودار مرحله قبل متفاوت انتخاب کنید.
7- چه توزیعی را شبیهسازي کردهاید?
8- امیدریاضی ( (E(Y ) را با کدنویسی بدست آورید (از دستور mean استفاده نکنید) و آن را همراه با میانگینی که براي توزیع از نظر تئوري بدست میآید، در خط فرمان MATLAB نمایش دهید. مقدار خطا را نیز نمایش دهید.
9- امیدریاضی را با استفاده از قضیه اساسی امیدریاضی، - براي متغیر شبیهسازي شده- بدست آورید
10- واریانس (σ^2 ) را با کدنویسی بدست آورید (از دستور var استفاده نکنید) و آنرا همراه با واریانسی که براي توزیع از نظر تئوري بدست میآید، در خط فرمان MATLAB نمایش دهید. مقدار خطا را نیز نمایش دهید
11- مقدار CDF تابع را با استفاده از خروجی تابع hist و مقداري کدنویسی بدست آورید. (راهنمایی: از شیوههاي انتگرالگیري عددي - در درس محاسبات عددي - ایده بگیرید.)
12- CDFتابع را با استفاده از فرمول رسم کنید
13- مراحل را براي n_sample=10000 و n_sample=100000 تکرار کنید.
به ازاي n_sample=10000 مراحل 1 تا 10 را براي σ= 1/radikal 2 تکرار کنید.

Benzin_ef

عضو جدید
یه چیزی شبیه به المنت ابگرمکن برقی. یه درجه روی اون هست که میتونی روی 40 تنظیمش کنی . از 30 درجه تا 90درجه رنج داره .یه فلز که فکر کنم جنسش از قلع باشه به همراه ترموستات . فلز قلع مانند رو توی سیال بذار یا کنار محفظه سیال.و باز همون ترموستات رو هم روی 49 درجه تنظیم کن . اتصالش هم اینطوریه که ترموستات رو به صورت سری سر راه المنت قرار بدی . هزینش هم سر جمع حدودا 60 هزار تومن بشه

بسیار ممنون از راهنمایی شما.

meva1990

عضو جدید
سلام و احترام خدمت تمامی مهندسان برق.

من مهندس معدن هستم و بنا به دلایلی، نیاز دارم که یک سیال رو با استفاده از یک المنت میله ای، در دمای حدود 40 درجه سانتی گراد نگه دارم. سوال من اینه که برای ثابت نگه داشتن دمای المنت میله ای، از چی استفاده کنم بهتر و مقرون به صرفه تره؟

ممنون می شم اگه من رو راهنمایی کنید.

با سلام
من همه ی جواب ها رو خوندم تقریبا همشون درست راهنمایی تون کردن . اما برای انتخاب خود المنت هم این نکات رو در نظر بگیرید:
1- توان المنت رابطه مستقیم با حجم سیال و ظریب ویژه گرمایی سیال ارتباط داره .
2- میزان دبی خروجی یا مقدار مصرف نیز رابطه مستقیم با توان المنت داره .
3- بدنه المنت رو هم تست کنید که اتصالی به پایه های المنت نداشته باشد. سعی کنید بدنه المنت رو به سیم زمین وصل کنید. (این مشکل واسه خود من پیش اومده که فاز به بدنه المنت وصل بوده :confused: )

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
mehri9 گفت:
میخوام آزمایش ترانسفورماتور در حالت های بارداری و بی باری رو انجام بدم! با سیمولینک متلب !

دوست عزیز فایل شبیه سازی سیمولینک متلب رو براتون گذاشتم
آزمایش اتصال کوتاه و مدار باز ترانس

البته یکم کار داره ولی کارتون رو راه میندازه
موفق باشید

پیوست ها

• simulink.rar
    18 کیلوبایت · بازدیدها: 0

layal

عضو جدید
سلام بچه ها سر جلسه کنکور چطور میشه تانژانت اینورس یک عدد مثلا 4 رو محاسبه کرد

mehri9

عضو جدید
دوست عزیز فایل شبیه سازی سیمولینک متلب رو براتون گذاشتم
آزمایش اتصال کوتاه و مدار باز ترانس

البته یکم کار داره ولی کارتون رو راه میندازه
موفق باشید

خیلی خیلی متشکرم ازتون , از اینکه وقت گذاشتین و برام آماده.ش کردین :) مرسی از لطفتون

m.davoodi

عضو جدید
با سلام.میخواستم از بچه هایی که تو رشته مهندسی صنایع,گرایش مدیریت سیستم وبهره وری,در مقطع ارشد در حال تحصیل هستن کمک بگیزم واسه اینکه اگه بخوام دانشگاه آزاد قبول شم از چه منابعی استفاده کنم بهتره؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین

m.davoodi

عضو جدید
باشه بابا،کف دستت نگیر،کشتی ما رو با این همه محبتبا سلام.میخواستم از بچه هایی که تو رشته مهندسی صنایع,گرایش مدیریت سیستم وبهره وری,در مقطع ارشد در حال تحصیل هستن کمک بگیزم واسه اینکه اگه بخوام دانشگاه آزاد قبول شم از چه منابعی استفاده کنم بهتره؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین

mohsenfokoli

عضو جدید
سلام متخصصان گل
امروز استاد ما در کلاس مدار منطقی گفت که با استفاده از ALU مداری طراحی کنیم تو proteus که چهار بیت ورودی A و چهار بیت ورودی B با هم جمع-تفریق و ضرب شوند.
اینم گفته روش کاره مدار:
ورودی
00 A+B
01 A-B
10 A+B-
11 A.B
گفته که از مالتی پلکسر استفاده کنیم و از هیچ IC جمع کننده استفاده نکنیم(یعنی از مدار معادلش با AND OR استفاده کنیم) بعدخروجی و ورودی هم 7 SEG باشه

از اینجا که من رشتم برق قدرته نمیدونم چی کار باید بکنم 2 نمره هم داره

تو رو خدا هرکی میدونه کمک کنه

nazi.nba

عضو جدید
سلام
لطفا اگر کسی مفهوم این فرمول هارو می دونه ممنون میشم هرچه سریعتر کمکم کنه مرسی
Vd=a.t
Vd=j/n.e
p(مقاومت ویژه)=E/j
خیلی مهم ممنون میشم کمکم کنید

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام بچه ها سر جلسه کنکور چطور میشه تانژانت اینورس یک عدد مثلا 4 رو محاسبه کرد

سلام دوست عزیز. راه غیر کنکوریش اینه که از بسط مک لورن تابع تانژانت استفاده کنی و با تقریب مناسب یک معادله برحسب تانژانت بسازی که طرف دوم معادله برابر 4 باشه. اونوقت معادله رو حل کنی و مقدار زاویه مورد نظر رو پیدا کنی. راه کنکوریش هم این میشه که تانژانت اینورس 4 زاویه ای بین 60 درجه و 90 درجه میشه.البته شیب نمودار تانژانت بین این دو زاویه شدیداً زیاده به طوری که تانژانت 60 میشه 1.7 و تانژانت 90 میشه بی نهایت ولی میتونی به حل تست کمک زیادی بکنه.
موفق باشید.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
لطفا اگر کسی مفهوم این فرمول هارو می دونه ممنون میشم هرچه سریعتر کمکم کنه مرسی
Vd=a.t
Vd=j/n.e
p(مقاومت ویژه)=E/j
خیلی مهم ممنون میشم کمکم کنید

بیشتر توضیح بدید لطفاً.مربوط به چه بحثی یا چه درسی میشه ؟! ....

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

این همه موضوع... چطور چیزی به ذهنت نمیرسه. مرتبط با الکترونیک میخای یا غیر مرتبط ؟! عملی میخای یا تئوری ؟! مثال(تئوری) : بهبود ویژگی های آپ امپ. افزایش ظرفیت نویز پذیری در مدارات فرکانس بالا. مدارات غیر حساس به حرارت. عملی هم که دیگه الی ماشاالله.
موفق باشید.

ABOLFAZL111

عضو جدید
سلام
من از برق سر در نمیارم
اما میخوام یک وسیله بسازم که
دمارو رو یک درجه خاصی نگه داره
ابعاد محیط 30/30/30 سانتی متر هست
مثلن میخوام دما بیشتر از 32 درجه نشه کمتر از 30 درجه هم نشه
میخوام بدونم باید از چه وسایلی استفاده کنم برای ایجاد گرما-وتنظیم درجه و...
و همینطور قیمت وسایل ساخت
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
من از برق سر در نمیارم
اما میخوام یک وسیله بسازم که
دمارو رو یک درجه خاصی نگه داره
ابعاد محیط 30/30/30 سانتی متر هست
مثلن میخوام دما بیشتر از 32 درجه نشه کمتر از 30 درجه هم نشه
میخوام بدونم باید از چه وسایلی استفاده کنم برای ایجاد گرما-وتنظیم درجه و...
و همینطور قیمت وسایل ساخت
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

سلام دوست عزیز. این پروژه ای که شما میخای کار کنی در حقیقت کنترل دمای محیط هستش و احتیاج به اطلاعات برقی داره 100 در 100. هم میتونی از کنترل PID استفاده کنی و هم غیر PID. بحثش مفصله ولی باید اطلاعات داشته باشی هم از کنترل هم از الکترونیک هم میکرو هم طراحی مدار و ... حداقل وسایل مورد نیاز هم میتونه اینها باشه : کنترلر ( میکرو کنترلر یا آی سی های کنترلر دیگر ) - المنت های گرمایی در محیط سرد یا فن های خنک کننده در محیط گرم یا هر دو در محیط نه سرد نه گرم - سنسور دما و .... قیمتش بستگی به خودت و سطح کاری که میخای بکنی داره. قیمت یه بازه ی از 100 هزار تومان تا 10000000 تومان یا شاید بیشتر رو شامل میشه. در کوره های دقیق نیمه صنعتی و صنعتی همین کار رو انجام میدن عدد دمای مورد نظر توسط یک کنترلر PID دریافت میشه و کنترلر بسته به دمای مورد نظر، المنت ها یا سیستم گرمایی رو تحریک میکنه و پس از ایجاد دما ، سنسور دما رو اندازه میگیره و روی نمایشگر نمایش میده.
موفق باشید.

ABOLFAZL111

عضو جدید
سلام دوست عزیز. این پروژه ای که شما میخای کار کنی در حقیقت کنترل دمای محیط هستش و احتیاج به اطلاعات برقی داره 100 در 100. هم میتونی از کنترل PID استفاده کنی و هم غیر PID. بحثش مفصله ولی باید اطلاعات داشته باشی هم از کنترل هم از الکترونیک هم میکرو هم طراحی مدار و ... حداقل وسایل مورد نیاز هم میتونه اینها باشه : کنترلر ( میکرو کنترلر یا آی سی های کنترلر دیگر ) - المنت های گرمایی در محیط سرد یا فن های خنک کننده در محیط گرم یا هر دو در محیط نه سرد نه گرم - سنسور دما و .... قیمتش بستگی به خودت و سطح کاری که میخای بکنی داره. قیمت یه بازه ی از 100 هزار تومان تا 10000000 تومان یا شاید بیشتر رو شامل میشه. در کوره های دقیق نیمه صنعتی و صنعتی همین کار رو انجام میدن عدد دمای مورد نظر توسط یک کنترلر PID دریافت میشه و کنترلر بسته به دمای مورد نظر، المنت ها یا سیستم گرمایی رو تحریک میکنه و پس از ایجاد دما ، سنسور دما رو اندازه میگیره و روی نمایشگر نمایش میده.
موفق باشید.

ممنون
نه من گفتم محیط که میخوام این کارو انجام بدم خیلی کوچیکه 30 سانت
خودم که نه ولی میتونم به مهندس(اشناس) بگم برام مدار و غیرشو درست کنه
فقط فن وچیزهایی که گفتین نمیشه تو اون استفاده کرد چون خیلی محیط کوچیکه
چیزی که مد نظر خودم هست
دمارو بالا ببره ولی دیگه فن و خنک کننده نمیخواد و وقتی دما اومد پایین دوباره روشن کنه
مثلن 32 خاموش 30 روشن
اگه بتونید اطلاعات بیشتر بدید خیلی ممنون میشم

عباس22

عضو جدید
;کسی میتونه ترجمه کنه (یو پی اس)

;کسی میتونه ترجمه کنه (یو پی اس)

The delta conversion on-line UPS provides the same output characteristics as the double
conversion on-line design. However, the input characteristics are often different. Delta
conversion on-line designs provide dynamically-controlled, power factor corrected input,
without the inefficient use of filter banks associated with traditional solutions. The most
important benefit is a significant reduction in energy losses. The input power control also
makes the UPS compatible with all generator sets and reduces the need for wiring and
generator oversizing. Delta conversion on-line technology is the only core UPS technology
today protected by patents and is therefore not likely to be available from a broad range of
UPS suppliers

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
ممنون
نه من گفتم محیط که میخوام این کارو انجام بدم خیلی کوچیکه 30 سانت
خودم که نه ولی میتونم به مهندس(اشناس) بگم برام مدار و غیرشو درست کنه
فقط فن وچیزهایی که گفتین نمیشه تو اون استفاده کرد چون خیلی محیط کوچیکه
چیزی که مد نظر خودم هست
دمارو بالا ببره ولی دیگه فن و خنک کننده نمیخواد و وقتی دما اومد پایین دوباره روشن کنه
مثلن 32 خاموش 30 روشن
اگه بتونید اطلاعات بیشتر بدید خیلی ممنون میشم

کار اینجوری راحت تر شد.چون فن نمیخای پس همون هیتر رو کنترل کنی کافیه و میتونی PID هم استفاده نکنی. ببین شما باید دما رو توسط سنسور دما ( که خودش یک مدار راه انداز داره ) اندازه بگیری بعد خروجی مورد نظر رو بدی به میکرو.بعدش میکرو دمای مورد نظر رو تشخیص بده و اگر دما کمتر از 30 بود میکرو فرمان روشن شدن بده یا اگر بیشتر از 32 بود فرمان خاموش شدن بده. این فرمان هم 100 در 100 باید تقویت بشه چون اگر تقویت نشه یا میکرو میسوزه یا هیتر کار نمیکنه. یعنی از مدارات تبدیل DC به DC یا تبدیل DC به AC باید بعد از خروج فرمان از میکرو استفاده کنی ( بستگی به هیتر داره).

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
The delta conversion on-line UPS provides the same output characteristics as the double
conversion on-line design. However, the input characteristics are often different. Delta
conversion on-line designs provide dynamically-controlled, power factor corrected input,
without the inefficient use of filter banks associated with traditional solutions. The most
important benefit is a significant reduction in energy losses. The input power control also
makes the UPS compatible with all generator sets and reduces the need for wiring and
generator oversizing. Delta conversion on-line technology is the only core UPS technology
today protected by patents and is therefore not likely to be available from a broad range of
UPS suppliers

خروجی یو پی اس با تبدیل دلتا همان ویژگی های خروجی یو پی اس با تبدیل دوگانه ( دوتایی ) را داراست. البته خصوصیات ورودی معمولاً متفاوت هستند. روش تبدیل دلتا یک ورودی با ضریب کیفیت کنترل شده ایجاد می کند که دیگر احتیاجی به استفاده از فیلترهای قدیمی نیست. مهمترین مزیت کاهش قابل توجه تلفات انرژی است. کنترل ورودی باعث سازگار شدن یو پی اس با تمام ژنراتور ها و عدم نیاز به سیم بندی و تغییر ابعاد ( سایز ) ژنراتور می شود. تکنولوژی تبدیل دلتا امروزه تنها تکنولوژی یو پی اس است که حق انتشار آن توسط مخترعان این سیستم کنترل می شود و از این رو قرار گیری این سیستم در دست تعداد زیادی از تولید کنندگان یو پی اس خوشایند آنها نیست.

عباس22

عضو جدید
خروجی یو پی اس با تبدیل دلتا همان ویژگی های خروجی یو پی اس با تبدیل دوگانه ( دوتایی ) را داراست. البته خصوصیات ورودی معمولاً متفاوت هستند. روش تبدیل دلتا یک ورودی با ضریب کیفیت کنترل شده ایجاد می کند که دیگر احتیاجی به استفاده از فیلترهای قدیمی نیست. مهمترین مزیت کاهش قابل توجه تلفات انرژی است. کنترل ورودی باعث سازگار شدن یو پی اس با تمام ژنراتور ها و عدم نیاز به سیم بندی و تغییر ابعاد ( سایز ) ژنراتور می شود. تکنولوژی تبدیل دلتا امروزه تنها تکنولوژی یو پی اس است که حق انتشار آن توسط مخترعان این سیستم کنترل می شود و از این رو قرار گیری این سیستم در دست تعداد زیادی از تولید کنندگان یو پی اس خوشایند آنها نیست.
خیلی ممنونم ازت

عباس22

عضو جدید
سلام از دوستان بزرگوار کسی میتونه لطف کنه و اینو ترجمه کنه برام با نرافزار ترجمش میکنم ولی سلیس و قابل فهم نیست متشکرم
The standby-ferro UPS

The standby-ferro UPS was once the dominant form of UPS in the 3-15 kVA range. This
design depends on a special saturating transformer that has three windings (power connections).
The primary power path is from AC input, through a transfer switch, through the
transformer, and to the output. In the case of a power failure, the transfer switch is opened,
and the inverter picks up the output load.
In the standby-ferro design, the inverter is in the standby mode, and is energized when the
input power fails and the transfer switch is opened. The transformer has a special "ferroresonant"
capability, which provides limited voltage regulation and output waveform "shaping".
The isolation from AC power transients provided by the ferro transformer is as good as
or better than any filter available. But the ferro transformer itself creates severe output
voltage distortion and transients, which can be worse than a poor AC connection. Even
though it is a standby UPS by design, the standby-ferro generates a great deal of heat
because the ferro-resonant transformer is inherently inefficient. These transformers are also
large relative to regular isolation transformers; so standby-ferro UPS are generally quite large
and heavy.
Figure 2
Line interactive UPS
The Different Types of UPS Systems
Schneider Electric – Data Center Science Center White Paper 1 Rev 7 4
Standby-ferro UPS systems are frequently represented as on-line units, even though they
have a transfer switch, the inverter operates in the standby mode, and they exhibit a transfer
characteristic during an AC power failure.