[ راندو ] کارگاه راندو در معماری

farnoosh-62

عضو جدید

farnoosh-62

عضو جدید
مرسی

مرسی

خیلی ممنون که توجه کردین
این کارا رو تقریبا 2-3سال پیش انجام دادم که هیچی بلد نبودم وتمرینی انجام دادم.
تو این کارا منبع نورو به طور فرضی یکسمت تصور کردم و با ماژیکهای تیره وروشن راندو کردم

setareharchitect

عضو جدید
ARCHITECTURAL DELINEATION -- IVO D. DRPIC
سلام
چطور و از کجا جهت سایه و هاشور یا رنگ زدن یک سطح مثل سطح دریاچه مثل عکسها بالا متوجه شویم
اولا" که قسمتی از کار رنگ شده بعد هم رنگ آبی آب عمودی زده شده
از کجا متوجه شویم یک سطح عمودی رنگ کنیم یا افقی

Anahita.pb

عضو جدید
سلام
چطور و از کجا جهت سایه و هاشور یا رنگ زدن یک سطح مثل سطح دریاچه مثل عکسها بالا متوجه شویم
اولا" که قسمتی از کار رنگ شده بعد هم رنگ آبی آب عمودی زده شده
از کجا متوجه شویم یک سطح عمودی رنگ کنیم یا افقی

سلام..دوست عزیز کدوم تصویر؟ برای راندوی سطح دریاچه با ماژیک از چتد والور رنگ آبی استفاده کنید اول آبی خیلی کمرنگ و در دو جهت بذارید بعد همینطور ابی های تیره تر بذارید روش..بستگی به اون سطح داره مثلا سطوح وسیع در دو جهت باید بیای روشون مثل انعکاس زمین و آب ( به زودی چند تا از کارای خودم میذارم) و مثلا برای یه آسمون خراش جهت عمودی و یه سقف شیرونی در جهت شیب باسد راندو شه.برای درخت و چمن هم بهتره خیلی دستتون رو رها کنید کلا هم سعی کنید خشک کار نکنید تو چند تا پست قبلی یه نکته ای گفتم...سعی کنید یه قسمت هایی رو از خط بیرون بزنید.سفید بذارید و نقطه بزنید (همین نمونه ها که گذاشتم مثالشه) اما زیاد روی هم نکنید..اون عکس رو هم شمارشو بگید لطفا...موفق باشید آهاا...جهت سایه رو هم فرضی در نظر میگیریم (البته اگه اسکیس ذهنی باشه) اگه هم تو محیطین که دیگه هیچی.. برای زدن سایه به جهت تابش توجه کنید...

setareharchitect

عضو جدید
سلام..دوست عزیز کدوم تصویر؟ برای راندوی سطح دریاچه با ماژیک از چتد والور رنگ آبی استفاده کنید اول آبی خیلی کمرنگ و در دو جهت بذارید بعد همینطور ابی های تیره تر بذارید روش..بستگی به اون سطح داره مثلا سطوح وسیع در دو جهت باید بیای روشون مثل انعکاس زمین و آب ( به زودی چند تا از کارای خودم میذارم) و مثلا برای یه آسمون خراش جهت عمودی و یه سقف شیرونی در جهت شیب باسد راندو شه.برای درخت و چمن هم بهتره خیلی دستتون رو رها کنید کلا هم سعی کنید خشک کار نکنید تو چند تا پست قبلی یه نکته ای گفتم...سعی کنید یه قسمت هایی رو از خط بیرون بزنید.سفید بذارید و نقطه بزنید (همین نمونه ها که گذاشتم مثالشه) اما زیاد روی هم نکنید..اون عکس رو هم شمارشو بگید لطفا...موفق باشید آهاا...جهت سایه رو هم فرضی در نظر میگیریم (البته اگه اسکیس ذهنی باشه) اگه هم تو محیطین که دیگه هیچی.. برای زدن سایه به جهت تابش توجه کنید...
سلام
عکسهای سری اول اونی که رو کوه
فکر کنم تکنیک کار آبرنگ
ممنون بابت توضیحت:gol:
اما یعنی واسه رنگ یک سطح مثل دریاچه کل سطح 2بار رنگ می کنیم (2جهت-و2والور)؟یا فقط زمانی که می خواهیم انعکاس ایجاد کنیم سطح 2بار رنگ می کنیم؟؟؟
ولطفا" در رابطه با ایجاد سایه در سطوح کار بگذارید و توضیح هم بدهید
همین طور راجع به ایجاد انعکاس توسط (مداد-آبرنگ-ماژیک-پاستل)هم توضیح بدهید

Anahita.pb

عضو جدید
سلام
عکسهای سری اول اونی که رو کوه
فکر کنم تکنیک کار آبرنگ
ممنون بابت توضیحت:gol:
اما یعنی واسه رنگ یک سطح مثل دریاچه کل سطح 2بار رنگ می کنیم (2جهت-و2والور)؟یا فقط زمانی که می خواهیم انعکاس ایجاد کنیم سطح 2بار رنگ می کنیم؟؟؟
ولطفا" در رابطه با ایجاد سایه در سطوح کار بگذارید و توضیح هم بدهید
همین طور راجع به ایجاد انعکاس توسط (مداد-آبرنگ-ماژیک-پاستل)هم توضیح بدهید

سلاممم! دوستی اولا بگم این کارها همه با ماژیک هست نه با آبرنگ..و در مورد انعکاس و اب بگم بهتره از حداقل 4-5 والور رنگ استفاده کنید البته طوری رنگ نذارید که رنگ های زیری خفه شه. به کارها دقت کنید این که کارو مث نقاشی کامل رنگ امیزی کنید به نمونه هایی که گذاشتم دقت کنید از اونا تقلید کنید... چشششمم گفتم به زودی کار خودمو میذارمم ...والا من در زمینه اب رنگ و مداد رنگ زیاد تخصص ندارم اما از پاستل برای ایجاد انعکاس من که استفاده نکردم تا حالا هم ندیدم اما از مداد سفید تو انعکاس شیشه و زمین خیلی استفاده میکنم (نمونه خواهم گذاشت:D)

setareharchitect

عضو جدید
سلاممم! دوستی اولا بگم این کارها همه با ماژیک هست نه با آبرنگ..و در مورد انعکاس و اب بگم بهتره از حداقل 4-5 والور رنگ استفاده کنید البته طوری رنگ نذارید که رنگ های زیری خفه شه. به کارها دقت کنید این که کارو مث نقاشی کامل رنگ امیزی کنید به نمونه هایی که گذاشتم دقت کنید از اونا تقلید کنید... چشششمم گفتم به زودی کار خودمو میذارمم ...والا من در زمینه اب رنگ و مداد رنگ زیاد تخصص ندارم اما از پاستل برای ایجاد انعکاس من که استفاده نکردم تا حالا هم ندیدم اما از مداد سفید تو انعکاس شیشه و زمین خیلی استفاده میکنم (نمونه خواهم گذاشت:D)

ممنون :gol:
آناهیتا ای کاش آموزش راندو رو تو این تاپیک مرحله به مرحله انجام می دادید(البته من هنوز تمام صفحات تاپیک نخواندم-ولی با این حال هنوز ندیدم تو تاپیک آموزش راندو مرحله به مرحله انجام بشه)
مثلا" 1پست به آموزش رانو درخت با آبرنگ-پست دیگه رو به آموزش راندو درخت با ماژیک-همین طور با مدادرنگ -اکولین-پاستل-...
وبعد که آموزش راندو درخت تمام شد مثلا" نوبت به راندو آب برسه و راندو کردن آب رو هم با وسایل مختلف آموزش بدهید
بعد از اون راندو سطوح عمودی(تنه درخت-بنا-... وهمین طور طرز گرفتن ماژیک) وسطح افقی(زمین...)وسطح شیبدار( سقف شیروانی...) و این کارو با وسایل مختلف آموزشش رو می گذاشتید
و بعد آموزش ایجاد سایه و انعکاس رو قرار می دادید

این طوری من و دوستانی که راندو کردن بلد نیستیم راندو کردن یک سری اجزاء که معمولا" در همه ی شیتها وجود داره مثل درخت ... رو یاد می گیریم و چون راندو کردن هر قسمت رو جدا انجام دادیم می شه بهتر رو اون جزء تمرکز کرد در نتیجه راندو کردن بهتر یاد می گیریم
و هم چون تک تک آموزش هر جزء می گذاریم دوستانی که راندو کردن بلدن به دلیل کمی کار قادر به آموزش هستند

در رابطه با آب هم که گفتید( بهتره از حداقل 4-5 والور رنگ استفاده کنید البته طوری رنگ نذارید که رنگ های زیری خفه شه. به کارها دقت کنید این که کارو مث نقاشی کامل رنگ امیزی کنید)اگه بشه هر والور رو که رو شطح می زنید کار رو نشان بدهید

Elnaz11

عضو جدید
سلام....اينا چند نمونه درخته كه استادمون تازه بهمون ياد دادن....
شما هم اگه چند نمونه ديگه دارين عكساشو بذارين;)
(فقط من مطمئن نيستم عكسا رو بايد اينجا ميذاشتم يا يه تاپيك ديگه!!!!:w20::w19:
IMG_0735.jpg

IMG_0732.jpg

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخت نخل

درخت نخل

این هم درخت نخل
واسه اسکیساییکه توی جنوبن حال و هوای جنوب ر به کار میده :
خیلی کار ر قشنگ میکنه :

@

اول که اسکلت اصلیش ر با خطوط لرزان میکشید . . .

دوم به تنش بافت میدین

سوم یالهاش ر میکشید

چهارم برگهاش ر به صورت سوزنی
البته این درخت نخل ماده هست که خرما میاره . نخل نر کمی برگهاش فرق میکنه...

مرحله آخرم که این پایین کشیم میتونین ببینین...
نکات مهم ر فلش زدم و گفتم...

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
رنگ کردن درخت

رنگ کردن درخت

سلام مجدد
دوباره عکسها ر آپلود کردم
امیدوارم دیگه اینبار نپره :

درخت نخل :
1- با یه ماژیک کمرنگ شروع میکنین کلیت نخل ر همونجوریکه قبلا یاددادم میکشین...
اینجا از تاچ 49 استفاده کردم
البته این بخاطر اینه که ترستون بریزه وگرنه بعدها دیگه نیازی به این نیست . . .

@

با یه سبز پررنگ تر (اینجا تاچ 47 ) روش میاین به شکلیکه قسمتهایی از قبلی مشخص باشه . . .

@
3- با یه سبز پررنگ تر همون کار ر میکنین...

@
4- با یه رنگ قهوهای شروع میکنید به بافت و افکت

@

5- حتما میدونید که قرمز مکمل سبزه
با چندتا نقطه از رنگ مکمل کارتون رو میاد و خودش ر نشون میده

@
6 - همیشه آخرین مرحله روانویسی کردن یا دسن کردن یا هر چیزی که شما اسمش ر میزارین...
بر عکس قدیما که احتمالا اول با روانویس میکشیدین و بعد رنگ . . .
عین من . . .

@

دیدین چه راحت بود...
به همین راحتی و سادگی
چند بار از روی دست من بکشین
تا میتونین توش نوآوری کنین
تا به درخت دلخواه خودتون برسین
یه تقلید صرف خوب نیست...
سعی کنید یه درخت یه پرسوناژ (آدم) یهجور آسمون و... مخصوص خودتون داشته باشین که به همه کاراتون یه هویت واحد بده...

Modern_Architect

عضو جدید
ببخشيد . اين كار ها كه كشيدين مقياس داره ؟‌
دست ازاد كشيدين ؟ از چه تكنيكي استفاده كردين واسه كشيدن ؟
لطفا تو سايه زدن و كشيدن كار يكم توضيح بدين .

m.sepahizadeh

عضو جدید
ببخشيد . اين كار ها كه كشيدين مقياس داره ؟‌
دست ازاد كشيدين ؟ از چه تكنيكي استفاده كردين واسه كشيدن ؟
لطفا تو سايه زدن و كشيدن كار يكم توضيح بدين .
اگه منظورتون کارای خودمه و یا ... همه رو a3 کشیده شده و تکنیکایی که استفاده شده بالای هرپست هست . واسه سایه هم تو ماژیک از تکنیک خشک و تر استفاده شده

Modern_Architect

عضو جدید
اگه منظورتون کارای خودمه و یا ... همه رو a3 کشیده شده و تکنیکایی که استفاده شده بالای هرپست هست . واسه سایه هم تو ماژیک از تکنیک خشک و تر استفاده شده
منظورم اينه كه با مقياس كشيدين يا همينجور فرضي كشيدين ؟ به ما يه جور ترسيم ياد دادن كه اعداد رو يه جور روي كاغد بياده ميكنيم . اسم تكنيكش يادم نيست. هم تو 1 نقطه اي هم 2 نقطه اي اين اعداد رو بياده ميكرديم . اميدوارم فهميده باشين منظور رو.

m.sepahizadeh

عضو جدید
منظورم اينه كه با مقياس كشيدين يا همينجور فرضي كشيدين ؟ به ما يه جور ترسيم ياد دادن كه اعداد رو يه جور روي كاغد بياده ميكنيم . اسم تكنيكش يادم نيست. هم تو 1 نقطه اي هم 2 نقطه اي اين اعداد رو بياده ميكرديم . اميدوارم فهميده باشين منظور رو.

اهان منظورتونو متوجه نشده بودم نه اونا رو که کارای خودمه طرحشو داشتم گذاشتم جلوم و عین خودش کشیدم فرضی بود ولی پرسپکتیوو کوچولو کوچولو بهمون گفتن و هنوز کامل نشده و از اون تکنیکی که میگین سردر نمیارم اگه ممکنه در موردش بیشتر توضیح بدین و یا اینکه جزوش رو واسم میل کنید . باید واسه پایان ترم یه سوئیت طراحی کنیم و شیتشو ببندیم که پرسپکتیو داخلی داشته باشه اما تو کشیدنش مشکل دارم اخه پلانشو طراحی کردم حالا باید با یه پلان تو ذهنم 3 بعدیش کنم پرسپکتیوشو بکشم یکم سخته اگه چیزی تو این زمینه میدونید لطفا راهنمایی کنید

m.sepahizadeh

عضو جدید
من زیاد وارد نیستم ولی به نظرم اگه کمی با یونی پن یا راپید دسن کنید خیلی کاراتون بهتر جلوه می کنه !
بله درسته همینکارو میکنم ولی مشکلم اینه که چجوری تو ذهنم پرسپکتیوشو بزنم میخوام بدونم همینکارو باید بکنم یا راه حلی هم وجود داره که راحت تر باشه!در هر صورت ممنونم از کمکتون:w17:
و اینکه این لینکی که گذاشتین چی توشه!

mohamad313

عضو جدید
با سلام خدمت تمام دوستان
آیا کسی هست که بتونه در مورد بهترین ماژیکها در معماری و قیمت آنها مشاوره ای به من بده؟
thank you[/QU

سلام مارکهای مختلفی هستش ولی معروفترین اونها تاچ و کیو کالر هستند.تاچ 2 سر هستش نازک و بزرگ.کیوکالر هم 2 نوع یک سر داریم و دو سر.تاچ و کیوکالر 2سر تقریبا 2200 تا 2500و کیوکالر یک سر تقریبا 1500 تومان است.

designshine

عضو جدید
ماژیک های copic بسیار عالی و بسیار گرون هستند
http://www.copicmarker.com/
اموزش های بسیاری هم در سطح اینترنت وجود داره
طراح های معروفی مثل scott robertson هم آموزش هایی در این مورد دارند:
اینجا
اگه به youtube و vimeo دسترسی دارید که دیگه عالیه
مثلا اینجا:
http://vimeo.com/idsketching

:gol:

سعید معمار

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمام دوستان
آیا کسی هست که بتونه در مورد بهترین ماژیکها در معماری و قیمت آنها مشاوره ای به من بده؟
thank you
بهترین کیور کالر هست حدود 7 کیلومتر هر کدومش خط میکشه.....
تاچم خوبه اما به پای کیور کالر نمی رسه.........

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بهترین کیور کالر هست حدود 7 کیلومتر هر کدومش خط میکشه.....
تاچم خوبه اما به پای کیور کالر نمی رسه.........
در جواب سعید آقا
تنوع رنگ تاچ بیشتره اما عمرش کمتره
تاچ رنگش طبیعی تره

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ماژیک های copic بسیار عالی و بسیار گرون هستند
http://www.copicmarker.com/
اموزش های بسیاری هم در سطح اینترنت وجود داره
طراح های معروفی مثل scott robertson هم آموزش هایی در این مورد دارند:
اینجا
اگه به youtube و vimeo دسترسی دارید که دیگه عالیه
مثلا اینجا:
http://vimeo.com/idsketching

:gol:
اینا رو من تا به حال نشنیدم
اینجا پیدام نمیشه
رنگاش چطورین؟
دوسر یا یه سر؟؟

setareharchitect

عضو جدید
دوست عزیز sepahizadehکارای آبرنگ کاملا" حسی و زمانی کار خوب در می یاد که 1-روشهای استفاده از اون رو بدانید(خیس-خشک)2-در ساختن رنگها مهارت پیدا کنید(به زمان زیادی نیاز داره)3-قلمو رو راحت تو دستتون بگیرید باش راحت باشید4-و مهمتر از همه چیز معنای سایه و نور رو خوب درک کرده باشد که این مهمترین اصل
در آبرنگ همون قدر که رنگ اهمیت داره نقاط سفید هم اهمیت داره
پس سعی نکنید کل کار رو رنگ کنید و نقاطی رو هم سفید بگذارید
در کار شما http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=21602&d=1275513619سطح آسمون کامل رنگ شده
از رنگهای غلیظ استفاده نکنید و آنها رو کاملا" رقیق کنید معلوم رنگهایی که استفاده کردید هم پر رنگ هم غلیظ
اگر می خوایید کاراتون زنده تر بشه سعی کنید از آبرنگهای تخم مرغی استفاده کنید هر چند این آبرنگها به آبرنگهای آماتور معروفند و ارزونترند ولی همون طور که از اسمشون پیداست کار با اونها آملا" براق و بیرون زده است و کاملا" زندست
می توانید از آبرنگ تخم مرغی روسی استفاده کنید
و برای اینکه کار با آبرنگ عاری از متریاله می تونید لکه هایی روی سطح کارتون قرار بدهید همانند کار با ماژیک ولی این کار رو باید بعد از خشک شدن کل کار انجام بدهید که رنگها در هم ادغام نشوند
واسه ترسیم آسمون هم می تونید از این روش استفاده کنید که بعد از اینکه رنگتون رو توی پالت کاملا" رقیق ساختید سطح کل اسمون رو کامل خیس کنید ولی بعضی جاها آب بیشتری بریزید سپس با استفاده مثلا" از قلمو شماره 9 که پر از رنگ بیاید قلمو رو به بعضی از قسمتهای مقوا که خیستر هست نزدیک کنید در نتیجه آب روی سطح مقوا رنگ روی قلمو رو کشیده و آبرنگ بخش می شود و رنگ کردن آسمون به این روش هم سریعتر هم طبیعی تر است

anom

عضو جدید
سلام
ما این ترم،پروژه ی بیان 2مون راندو با آّرنگ بود...
عکس دو،سه تاشونو اینجا میذارم تا با راهنماییاتون بتونم کارامو بهتر کنم

پیوست ها

• DSCF0303.jpg
    DSCF0303.jpg
    57.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
بالا