رابطه شرر و Crystallite Size ؟؟

bitaroos

عضو جدید
سلام
رابطه شرر به صورت زیره. از این رابطه برای محاسبه Crystallite Sizeاستفاده میشه!

داخل این رابطه یک ضریب با مقدار 0.94 وجود داره. این ضریب رو با k مشخص میکنن.
مقدار K هم متغیره، دقیق نمیدونم ولی حدودا بین 0.8 تا 0.99 تو جاهای مختلف دیدم که استفاده شده.

حالا کسی میدونه این مقدار K رو برای نمونه های خودم چجور باید بدست بیارم؟
یعنی K برای چه نمونه هایی 0.8 و برای چه نمونه هایی 0.86 و ... هست.

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام

مقدار K هم متغیره، دقیق نمیدونم ولی حدودا بین 0.8 تا 0.99 تو جاهای مختلف دیدم که استفاده شده.

این K رو دستگاه XRD مشخص میکنه...
یعنی به دستگاه وابسته هست...
از اپراتوری که تست براتون میزنه حتماً بپرسین...

bitaroos

عضو جدید
این K رو دستگاه XRD مشخص میکنه...
یعنی به دستگاه وابسته هست...
از اپراتوری که تست براتون میزنه حتماً بپرسین...

ممنون از اینکه پاسخ دادین.
ولی 100% مطمئن هستید که به دستگاه ربط داره؟
یکی از دوستام که خیلی فعال هست و توی دوره کارشناسی 2 تا isi داد و ... الان هم ارشدش تمام شده.
چند ماه پیش بهم گفته بود که طبق ماده هایی که ما داریم کار روش میکنیم (فریت منگنز روی و منیزیم روی) مقدار k برابر 0.81 میشه.
دلیلش هم این بود که توی مقاله های isi اونور آبی ها، هر جا فریت منگنز روی بود، k رو حدود 0.81 گذاشته بودن.
توی فروم های خارجی هم که گشتم یکی گفته بود:
The k constant varies from 0.8 to 0.98 depends on the crystalline shape
که یعنی به مورفولوژی کریستال بستگی داره.
البته اون فروم خارجی منبع موثقی برای من نیست چون رفرنس نداده بود. بخاطر همین اینجا پرسیدم.

دستگاه XRD بر چه اساسی (یعنی طبق چه معیاری)، k رو محاسبه می کنه؟
کسی اطلاع داره؟

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
ممنون از اینکه پاسخ دادین.
ولی 100% مطمئن هستید که به دستگاه ربط داره؟
یکی از دوستام که خیلی فعال هست و توی دوره کارشناسی 2 تا isi داد و ... الان هم ارشدش تمام شده.
چند ماه پیش بهم گفته بود که طبق ماده هایی که ما داریم کار روش میکنیم (فریت منگنز روی و منیزیم روی) مقدار k برابر 0.81 میشه.
دلیلش هم این بود که توی مقاله های isi اونور آبی ها، هر جا فریت منگنز روی بود، k رو حدود 0.81 گذاشته بودن.
توی فروم های خارجی هم که گشتم یکی گفته بود:
The k constant varies from 0.8 to 0.98 depends on the crystalline shape
که یعنی به مورفولوژی کریستال بستگی داره.
البته اون فروم خارجی منبع موثقی برای من نیست چون رفرنس نداده بود. بخاطر همین اینجا پرسیدم.

دستگاه XRD بر چه اساسی (یعنی طبق چه معیاری)، k رو محاسبه می کنه؟
کسی اطلاع داره؟

نمیدونم...!!!
نظر خاصی ندارم...!!!
از اساتید فن بپرسید......!!!!!!!!

SMAW

عضو جدید
سلام

سلام. مقدار k به شکل کریستال بستگی داره. برای کریستال های کاملا کروی این مقدار یک هستش و هر چه از حالت کروی به سمت بیضی بریم این مقدار کمتر میشه

bitaroos

عضو جدید
سلام. مقدار k به شکل کریستال بستگی داره. برای کریستال های کاملا کروی این مقدار یک هستش و هر چه از حالت کروی به سمت بیضی بریم این مقدار کمتر میشه

ممنون،
با چه جور آنالیزی شکل کریستال رو بدست میارن.
با پردازش تصویر که نمیشه! چون پارتیکل ها رو نشون میده نه کریستال ها رو! (نمونه ه پودری هست)
معیارش همون elongation هست (عرض تقسیم بر طول)؟ یا یجور دیگه محاسبه می شه؟
چرا کمتر از 0.8 نمی تونه باشه. (شاید هم بشه ولی من یکی، 2 جا که دیدم، گفته بود بین 0.8 تا 0.99)
میشه بگید کجا این موضوع رو خوندید؟ یعنی رفرنسش چی بوده؟

bitaroos

عضو جدید
از همه دوستان ممنون

تو تماسی که با یکی از اساتیدم داشتم، اطلاعات دقیق رو در اختیارم گذاشت
و البته بهم گفت که توی اکثر مقالاتی که دیده، مقدار K رو یک در نظر می گیرن

souphi

عضو جدید
واقعاْ استادتون اینو بهتون گفت؟؟؟؟؟؟؟؟ K ضریب تصحیح خطای ناشی از کرنش کریستالیته، برای بدست آوردنش هم باید یک نمونه مرجع از ماده با اندازه دانه بزرگتر از ۲۵ میکرون رو XRD بگیرید، FWHM رو بدست بیارید، مقدار FWHM برابر با مقدار پهن شدن پیک ناشی از کرنش کریستالیته که این مقدار رو باید از مقدار FWHM پیک نمونه کم کنید و در فرمول بالا بزاریدُ در این حالته که میتونید K رو یک در نظر بگیرید.
B=B(observed)-B(standard)
از همه دوستان ممنون

تو تماسی که با یکی از اساتیدم داشتم، اطلاعات دقیق رو در اختیارم گذاشت
و البته بهم گفت که توی اکثر مقالاتی که دیده، مقدار K رو یک در نظر می گیرن

bitaroos

عضو جدید
واقعاْ استادتون اینو بهتون گفت؟؟؟؟؟؟؟؟ K ضریب تصحیح خطای ناشی از کرنش کریستالیته، برای بدست آوردنش هم باید یک نمونه مرجع از ماده با اندازه دانه بزرگتر از ۲۵ میکرون رو XRD بگیرید، FWHM رو بدست بیارید، مقدار FWHM برابر با مقدار پهن شدن پیک ناشی از کرنش کریستالیته که این مقدار رو باید از مقدار FWHM پیک نمونه کم کنید و در فرمول بالا بزاریدُ در این حالته که میتونید K رو یک در نظر بگیرید.
B=B(observed)-B(standard)

سلام دوست عزیز ممنون از توضیحاتتون ولی گفته های استادم تناقضی با چیزی که شما گفتید نداشت.

استادم درمورد حذف پهنای خط پراش دستگاهی هم برام توضیح داد ولی من کل گفتگو هامون رو اینجا نذاشتم چون اصلا بحثمون سر b نبود
طبق توضیحات استادم، اون رابطه ای که شما گذاشتید، برای وقتی هست که، شکل خط پراش شبیه تابع لورنتزین باشه (یعنی دامنه پیک پهن باشه)
و اگر شکل خط پراش شبیه رابطه تابع گوسین باشه به صورت زیر محاسبه میشه:
B^2=B^2(observed)-B^2(standard)
و در انتها هم میبریمش زیر رادیکال.
و بهم گفت که این کار رو حتما باید انجام بدم. و بعدش هم گفت تو اکثر مقاله هایی که دیده مقدار K رو برابر یک تقریب زدن.
و بعد هم بارم یک صفحه ایمیل کرد که توش shape factor ها بودن (فکر کنم از کتاب کالیتی برام درش آورده بود)

طبق گفته شما اگر پهن شدگی دستگاهی رو از پیک کم نکنیم، مقدار k رو دیگه نمیشه یک گذاشت!(استادم به این موضوع اشاره ای نکرد)
در کل چو مکالماتون از طریق ایمیل بود ممکنه من درست متوجه نشده باشم.

و اینکه شما در اول پست تون خواستید محاسبه k رو توضیح بدید ولی .... من نفهمیدم شما k رو چجور محاسبه می کنید!!

اگر باز هم اشتباهی تو گفته ام یا گفته های استادم میبینید، لطفا بگید، چون این موضوع K برام خیلی مهمه!

تشکر فراوان