دلیل این همه سفر به مشهد و... چیست ؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه سوالی هست که همیشه ذهن منو مشغول میکنه : چرا برخی افراد اینقدر به مشهد سفر می کنند؟

اکثر آدم ها بدلایل مذهبی و به دست آوردن حال خوب سفر میرند مشهد ...
بعضی افراد هستند که باید سالی چند بار و یا اگر نشد حتما باید سالی یک بار به مشهد سفر کنند برای زیارت و بدست آوردن حال خوش .... و همیشه برای من جای سواله که چرا ؟؟

اگر این همه هزینه ای که کل ایرانیها سالانه برای سفر به مشهد میکنند ، این هزینه رو به موسسات خیریه و یا بیماران نیازمند ببخشند بیشتر حالشون بهتر نمیشه ؟ بیشتر احساس نزدیک بودن به خدا پیدا نمی کردند ؟؟

تو همین تاپیک خیریه باشگاه ، موارد خیلی زیادی رو میتونید ببینید که بیماران زیادی نیاز به هزینه ی درمانی بالایی دارند و محتاج کمک ...
برای نمونه آخرین پست اون تاپیک رو من زدم که مربوط یه یک دختری هست که هزینه درمانش 160 میلیونه .... و داشتم فکر میکردم اگر فقط چند صد نفر از میلیونها مسافری که هر سال به مشهد سفر میکنند هزینه سفر به مشهدشون رو به این کودک می بخشیدند تا الان دل چند خانواده شاد شده بود ؟؟
( لحظه ای خودتون رو جای این افراد بذارید ، که گیر هزینه بالای درمانتون هستید بعد اون وقت اطرافیان شما برای قرب الهی به زیارت بروند اون وقت چه احساسی پیدا می کنید ؟ ( البته امیدارم همیشه سلامت باشید .. ))

هر سه سال يك بار تمام جمعيت كشور به مشهد سفر مي‌كنند ...

البته این اوضاع فقط برای مشهد نیست برای سفر به کربلا و حج هم هست ... چندی پیش رفته بودم جایی , یکی رو دیدم که میگفت تا الان 5 بار به کربلا رفته و الان داشت برنامه ریزی میکرد برای سفر ششم ...!!
من نمیدونم واقعا اونجا دنبال چی میگردند ؟؟

باز به علمای کشورهای دیگر که حداقل یک نظری میدند ....!!

مولانا این شعر رو برای مسلمانان کجا سرود ؟!

ای قوم به حج رفته کجایید کجایید
معشوق همین جاست بیایید بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار
در بادیه سرگشته شما در چه هوایید

فکر میکنم اگر مولانا در زمان حال زنده بود مطمئنا برای سفرهای مشهد و کربلا هم اشعاری سروده بود ....

این شیخ بهایی چه دل بزرگی داشته که خدا این شعر رو به دل او الهام کرد و برای ما سرود :

همه روز روزه بودن، همه شب نماز کردن
همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

ز مدينه تا به کعبه ، سر و پا برهنه رفتن
دو لب از براي لبيّک ، به وظيفه باز کردن

به مساجد و معابد ، همه اعتکاف جستن
ز ملاهي و مناهي ، همه احتراز کردن

شب جمعه ها نخفتن، به خداي راز گفتن
ز وجود بي نيازش، طلب نياز کردن

بخدا که هيچ کس را، ثمر آنقدر نباشد
که به روي نا اميدي ، در بسته باز کردن

شيخ بهايي

آخرین ویرایش:

m saeidi

عضو جدید
:(

حرفت حقه و هیچی نمیتونم بگم . راست میگی . بخدا حرومه اونی که سالی سه بار میره مشهد و موقع کمک به یه نیازمند کم ارزشترین و پاره ترین پولشو میده . بخدا حرومه .
خرافات داره ریشه این مردم رو میسوزونه .

*Essi*

اخراجی موقت
آدم ها ضعیفند، در برابر مشکلات میبازند، چاره ای ندارن که به جایی متوسل بشن.

ایرانی ها هم اکثر مصیبت ها و پیروزی ها رو از جانب الله متعال یا شیطان میدونن و اعتقاد دارن با گرفتن واسطه مشکلات حل میشه و بلاها دور.

نداشتن چاره و باوری سنتی، به تنهایی برای تقلید از پیشنیان کافیست.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مهم دله که هوایی میشه.....
ادم تا وقتی یه جا نرفته نمیدونه چیه...ولی بعدش که رفت واویلاست...امون از اون ورزی که هوای اون شهر و دیار بزنه به سرش....
من خودم یه شهر ایران بود اصلا میلی به اون صورت نداشتم برم ولی وقتی یه بار رفتم اون جا...الان دلم هی لک میزنه برم اون جا ....

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی کارها و چیزها از نظر خیلیها بیخود و عبس است
ولی افکار این خیلیها دلیل عبس بودن اون کارها نمیشه

به نظر من عبس دانستن بعضی کارها از عدم درک ما آدمها ناشی میشه
نه اینکه این کارها واقعا بیهوده باشند

من هم دلیل این همه زیارت مشهد و عتبات و مکه و ..... رو نمیدانم برایم غیرقابل درک است
شاید این زائران با این کار از نظر روحی و معنوی سیر میشوند
(و البته بعضیها هم برای ریا)

با این حال چنین کارهایی رو بیهوده نمیخونم

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ایرانی ها هم اکثر مصیبت ها و پیروزی ها رو از جانب الله متعال یا شیطان میدونن و اعتقاد دارن با گرفتن واسطه مشکلات حل میشه و بلاها دور.

من ترجیح می دم چیزی نگم بهم برچسب بد بد میزنن!

چند روز پیش هم اومدم یه تاپیک بزنم بعد دیدم ! یه بابای ... دقیقا اومده حرفای رو که می خواستم بگم رو گفته

بعصی وقتا به خودم شک می کنم که مثل اونا نباششم چون خیلی خیلی از نظظر فکر بهشون نزدیک هستم! با اینکه باهاشون اشنا نیستم نه دیدم نه خوندم و نه شنیدم مطالبشون رو!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خب منم چندتا سوال ميكنم از استارتر محترم:
دليل اين همه شمال و جنوب و شيراز و دربند و خزرشهر رفتن چيست؟؟؟
دليل خرج كردن روزي چندهزار تومن براي سر و صورت چيست؟؟؟
دليل خرجهاي سر سام آور براي بيني و گونه و لب و چشم و لوزالمعده چيست؟!!
دليل خرج بيخودي تو شامهاي عروسي و جشنهاي تولد و غيره چيست؟؟؟
دليل عدم پرداخت خمس و زكات عده كثيري از جامعه چيست؟؟؟
مي بينيد تا صبح ميتونم دليل كارهاي ديگه اي رو ازتون بپرسم ولي جالبه شما فقط دنبال دليل مشهد رفتني لااقل دليل اين چندتا كاري كه من هم پرسيدم مي پرسيدي تا به نيتتون شك نشه!!
بله كمك به نيازمندان مهمتر هستش ولي اگه امت مثلا مسلمان خمس و زكاتشون رو همگي ميدادند ديگه احتياجي به اين تاپيكها نبود مگر اينكه مشكل خود سفر باشه!
ضمن اينكه يك نفر مسئول تمام فقرا نيستش يعني بگيم خب اگه كمكم كرد بازم تا ميتونه كمك كنه و سفر و... تعطيل!!همچنين اولويت با خرجهاي كاملا الكيه گرچه خودم اعتقاد دارم پول سفر زيارتي از جاي ديگه ميرسه
مصداق اون اشعار هم كسيه كه به خدا رسيدن رو فقط تو سفر زيارتي ميبينه ولي خب ميشناسم كسايي رو كه تو فاميلشون دختر دم بخت جهيزيه نداره ولي سفرش ترك نميشه و اين شعر كاملا شامل حالش ميشه نقطه مقابلش هم ميشناسم افرادي كه خيرشون به همه ميرسه و سفرشون رو هم ميرند پس بهتر بود مينوشتيد "دليل اين همه سفر به مشهد افرادي كه دست خير ندارند" چيه تا همه به يك چوب رونده نشند:gol:

natashkooh

عضو جدید
این سفر کردنا از لحاظ معنوی تاثیر زیادی روی فرد میزاره.
شاید هنوز فرهنگش جا نیفتاده!!!
من امروز یه چیزی از رفیقم شنیدم اونم به طور اتفاقی خودم فهمیدم:
دکه رفیقم سرپرست 5کودک بی سرپرست هست

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا نمیشه هزینه رفتن به کیش دبی انتالیا .....شمال اصفهان و .... و ..... رو بزارن واسه کار خیر؟ینی الان دقیقا پولی که تو مشهد هزینه میشه باید واسه امور خیریه مصرف بشه؟البته از نظر من کلا حرفتون مشکل داره واسه اینکه این هزینه ها ربطی به هم نداره.مثل اینه که بگی هزینه خرید هندونه رو صرف خرید جت واسه سپاه کنیم(چقدر بی ربطه)هرچیزی جای خودش

BLOOD STONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه طورایی دارید مسئله رو میپیچونید... به هم دیگه ربطی ندارن...
در ضمن اونجا جایی که اگه آدم اسیرش بشه تموم داراییشو خرج کنه بازم فک میکنه کمه...
از طرفی هم باید به مردم فقیر کمک کرد...
چرا مجبور به انتخاب یکی بشیم..هر دو رو انجام بدیم...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﺣﺎﻻ ﻧﻤﯿﺸﻪ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﮐﯿﺶ ﺩﺑﯽ ﺍﻧﺘﺎﻟﯿﺎ .....ﺷﻤﺎﻝ ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ ﻭ .... ﻭ ..... ﺭﻭ ﺑﺰﺍﺭﻥ ﻭﺍﺳﻪ ﮐﺎﺭ ﺧﯿﺮ؟ﯾﻨﯽ ﺍﻻﻥ ﺩﻗﯿﻘﺎ ~ﻭﻟﯽ ﮐﻪ ﺗﻮ ﻣﺸﻬﺪ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻣﯿﺸﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﻭﺍﺳﻪ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﯿﺮﯾﻪ ﻣﺼﺮﻑ ﺑﺸﻪ؟ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻣﻦ ﮐﻼ ﺣﺮﻓﺘﻮﻥ ﻣﺸﮑﻞ ﺩﺍﺭﻩ ﻭﺍﺳﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﯾﻦ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎ ﺭﺑﻄﯽ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻧﺪﺍﺭﻩ.ﻣﺜﻞ ﺍﯾﻨﻪ ﮐﻪ ﺑﮕﯽ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺧﺮﯾﺪ ﻫﻨﺪﻭﻧﻪ ﺭﻭ ﺻﺮﻑ ﺧﺮﯾﺪ ﺟﺖ ﻭﺍﺳﻪ ﺱ~ﺍﻩ ﮐﻨﯿﻢ(ﭼﻘﺪﺭ ﺑﯽ ﺭﺑﻄﻪ)ﻫﺮﭼﯿﺰﯼ ﺟﺎﯼ ﺧﻮﺩﺵ

ﺷﺮﻣﻨﺪﻩ ﺍﺯ ~ﺳﺘﺖ ﭼﯿﺰ ﮔﺮﻓﺘﻤﺎ!

ﺍﻣﺎ
ﺧﻮﺏ ﺍﺯ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻣﯿﺮﻩ ﺗﺎﻟﯿﻠﻨﺪ ﮐﺎ ﻧﻤﯿﺸﻪ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﺍﯾﻨﺠﻮﺭ ﺣﺮﻓﺎ ﺭﻭ ﺩﺍﺷﺖ

ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻨﯽ ﮐﻪ ﻣﯿﺮﻩ ﻣﺸﻬﺪ ﻭ.... ﯾﻌﻨﯽ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﺣﺪﺍﻗﻠﺶ ﻇﻮﺍﻫﺮ ﺩﯾﻦ ﺭﻭ ﻗﺒﻮﻝ ﺩﺍﺭﻩ
~ﺱ ﻣﯿﺸﻪ ﺍﺯﺵ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﮐﻤﮏ ﺩﺍﺷﺖ ﺍﻣﺎ ﺍﺯ ﺗﺎﯾﻠﻨﺪ ﻭ.... ﻧﻪ!

ﺍﻭﻣﺪﻡ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩﻡ ﺭﻭ ﺑﮕﻢ ﺩﯾﺪﻡ ﺑﺮ ﭼﺴﺐ ﻣﯽ ﺧﻮﺭﻡ ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺮﺍﻡ ﺷﺒﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﻣﺎ ﻣﻄﺮﺡ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻢ

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز
:(

حرفت حقه و هیچی نمیتونم بگم . راست میگی . بخدا حرومه اونی که سالی سه بار میره مشهد و موقع کمک به یه نیازمند کم ارزشترین و پاره ترین پولشو میده . بخدا حرومه .
خرافات داره ریشه این مردم رو میسوزونه .

اتفاقا همین سفرها روی مردم تاثیر میذاره میرن میشن خیر...

تقلید و سنت و..نیست...
باور مردمه..
چون حاجت گرفتن و معجزه دیدن...
نمیتونید انکار کنید...
خیلی ها هستن که توسل کردن و نتیجه گرفتن...

یه طورایی دارید مسئله رو میپیچونید... به هم دیگه ربطی ندارن...
در ضمن اونجا جایی که اگه آدم اسیرش بشه تموم داراییشو خرج کنه بازم فک میکنه کمه...
از طرفی هم باید به مردم فقیر کمک کرد...
چرا مجبور به انتخاب یکی بشیم..هر دو رو انجام بدیم...

موافقم...
سفر مشهد میرن که دلشون از آلودگی ها پاک بشه برگردن کارای خوب کنن
علاوه بر این با حرف استاتر و شعرهایی که نوشت هم موافقم ولی توجه کنید اینجا تلنگره برای اون زائر که کجا میری وقتی اینور می و معشوقت به راهه
کمک میخوای وقتی به کسی کمک نمیکنی؟
نمیگه نرو..نمیگه اعتکاف نکن...
میگه این کارا رو هم بکن که قبول شه..
بعدشم به قول دوستان...
چرا مشهد رو میگید؟
چرا مثلا 200 تومن میدن به یه سفید کننده ولی ماهی 10 تومن نمیدن به خیریه؟
چرا مانتوی 700/800 تومنی میخرن ولی حواسشون به همسایه شون نیست؟
چرا سفر خارج از کشور میرن...ولی هزینه اونو صرف ساخت یه مدرسه نمیکنن؟
به اینا گیر ندید
به روزی 10 بار کافی شاپ رفتنا گیر بدید..روزی یه بار میشه رفت کافی شاب...میشه کم خرج کرد و درست خرج کرد...

رز سیاه

عضو جدید
کاربر ممتاز

ﺍﻣﺎ

ﺍﻭﻣﺪﻡ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩﻡ ﺭﻭ ﺑﮕﻢ ﺩﯾﺪﻡ ﺑﺮ ﭼﺴﺐ ﻣﯽ ﺧﻮﺭﻡ ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺮﺍﻡ ﺷﺒﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﻣﺎ ﻣﻄﺮﺡ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻢ

چرا نمیشه انتظار داشت؟
وقتی میگیم بیایین دیندار باشیم تا دست به کارهای خوب بزنیم اونموقع کار خوب به حجاب و دین و مشهد ربطی نداره و میشه انسانیت
حالا اینجا شد مذهب؟
اگه دین و مذهب تاثیری نداره که اونی هم که ایتالیا میره از روی انسانیت میتونه کمک کنه..
اگه تاثیر داره بازم اون آدم بلاخره به دینی داره که تو همه ادیان الهی توصیه شده کمک کنید...
اگر هم کلا به انسانیت مربوطه بحث مشهد چرا پیش اومد؟

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب منم چندتا سوال ميكنم از استارتر محترم:
دليل اين همه شمال و جنوب و شيراز و دربند و خزرشهر رفتن چيست؟؟؟
دليل خرج كردن روزي چندهزار تومن براي سر و صورت چيست؟؟؟
دليل خرجهاي سر سام آور براي بيني و گونه و لب و چشم و لوزالمعده چيست؟!!
دليل خرج بيخودي تو شامهاي عروسي و جشنهاي تولد و غيره چيست؟؟؟
دليل عدم پرداخت خمس و زكات عده كثيري از جامعه چيست؟؟؟
مي بينيد تا صبح ميتونم دليل كارهاي ديگه اي رو ازتون بپرسم ولي جالبه شما فقط دنبال دليل مشهد رفتني لااقل دليل اين چندتا كاري كه من هم پرسيدم مي پرسيدي تا به نيتتون شك نشه!!

سلام

فکر میکنم خیلی ها منظور من رو بد متوجه شدند....

من به هیچ وجه سفر به مشهد یا حج رو نشانه ی جهل و بیهودگی نمیدونم ومنظورم به همه ی افرادی که سفر میکنند نبود .... ( منظورم به یک سری آدم های خاص هست که تعدادشون زیاد هم هست ..)

در مورد سفر به شمال و جنوب و خارج از کشور : کسی که میاد شمال برای گردش و تفریح میاد نه قرب الهی ... کسی که لباس چند صد تومنی میخره برای نزدیکی به خداوند که این کارو نمیکنه ....

شما همون تاپیک خیریه رو در نظر بگیر :
کسی که 160 میلیون نیاز برای درمانش داره فقط کافی بود یه چند صد نفر از میلیون مسافری که تو همین تابستون برای زیارت امام رضا سفر میکنند هزینه ی این سفر معنوی شون رو برای درمان ببخشند ...
آیا با این کارشون بیشتر احساس خلوص نمیکردند؟ بیشتر از منیت شون فاصله نمی گرفتند ؟
یا شاید تا حالا این احساس بخشندگی رو لمس نکردند ....

همه ی این موقعیت ها برای آزمایش و امتحان آدم ها جلوی راه انسانها قرار میگیره ... و هر کس اندازه ی ایمانش از پسش بر میاد .... و هر کس اندازه ی دل پاکش حق خودشو می بخشه .

تو سایت آقای دکتر الهی قمشه ای فردی در این رابطه سوالی مطرح کرد :

سوال : ابهاماتی در ذهنم درخصوص زیارت وجود دارد که قانع به ثواب آن نمی شوم و دوست دارم پس اندازی را که برای رفتن به کربلا یا مکه کنارگذاشتم به خانواده های محتاج به ودیعه مسکن و یا هزینه مداوای بیماران.........صرف کنم وبه همان نیت زیارت امامان . به نظرم اینکارها به واژه هایی که بعنوان انسانیت و زیبایی و نیکویی از آن یاد می کنیم نزدیکتر است .

پاسخ: خاطرم هست كه در يك سخنراني دانشگاهي اشاره اي به اين موضوع كردم كه شما مي توانيد كاري كنيد كه قديسان به زيارت شما آيند و كار شما يعني برآوردن نياز نيازمندان از جمله همان كارهاست..

ای کاش به جای گردش دور حرم بزرگان قدسیان عالم به زیارت ما میومدند ...

ضمن اینکه دوباره میگم منظور من همه افرادی که به مکان های زیارتی سفر میکنند نبود ....

ولي جالبه شما فقط دنبال دليل مشهد رفتني لااقل دليل اين چندتا كاري كه من هم پرسيدم مي پرسيدي تا به نيتتون شك نشه!!

چقدر راحت به نیت و ایمان آدم ها شک می کنید ؟

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بت پرست ها هم از بت هاشون حاجت میگیرن. توی چین مثلا

اگه میشه یه کم میدان دیدتون رو وسیع تر کنین.....شما شفاعت امام رضارو با بت پرستا یکی میدونین؟؟؟؟!!!!
من تو حرم بودم یه نابینا بیناییشو به دست آورد، خودشو به کوری زده بود ادعای بینایی کرد یا......؟؟!!اینم از کار بت پرستا که یه عده غنیمت میاوردن عده دیگه ور میداشتن میگفتن بتها ورداشتن!!!!اصلا قابل مقایسه نیستن این دوتا!!!!
من خودمم با سالی دو سه بار مشهد رفتن موافق نیستم ولی با حرف شومام موافق نیستم!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سلام

فکر میکنم خیلی ها منظور من رو بد متوجه شدند....

من به هیچ وجه سفر به مشهد یا حج رو نشانه ی جهل و بیهودگی نمیدونم ومنظورم به همه ی افرادی که سفر میکنند نبود .... ( منظورم به یک سری آدم های خاص هست که تعدادشون زیاد هم هست ..)

در مورد سفر به شمال و جنوب و خارج از کشور : کسی که میاد شمال برای گردش و تفریح میاد نه قرب الهی ... کسی که لباس چند صد تومنی میخره برای نزدیکی به خداوند که این کارو نمیکنه ....

شما همون تاپیک خیریه رو در نظر بگیر :
کسی که 160 میلیون نیاز برای درمانش داره فقط کافی بود یه چند صد نفر از میلیون مسافری که تو همین تابستون برای زیارت امام رضا سفر میکنند هزینه ی این سفر معنوی شون رو برای درمان ببخشند ...
آیا با این کارشون بیشتر احساس خلوص نمیکردند؟ بیشتر از منیت شون فاصله نمی گرفتند ؟
یا شاید تا حالا این احساس بخشندگی رو لمس نکردند ....

همه ی این موقعیت ها برای آزمایش و امتحان آدم ها جلوی راه انسانها قرار میگیره ... و هر کس اندازه ی ایمانش از پسش بر میاد .... و هر کس اندازه ی دل پاکش حق خودشو می بخشه .

تو سایت آقای دکتر الهی قمشه ای فردی در این رابطه سوالی مطرح کرد :

سوال : ابهاماتی در ذهنم درخصوص زیارت وجود دارد که قانع به ثواب آن نمی شوم و دوست دارم پس اندازی را که برای رفتن به کربلا یا مکه کنارگذاشتم به خانواده های محتاج به ودیعه مسکن و یا هزینه مداوای بیماران.........صرف کنم وبه همان نیت زیارت امامان . به نظرم اینکارها به واژه هایی که بعنوان انسانیت و زیبایی و نیکویی از آن یاد می کنیم نزدیکتر است .

پاسخ: خاطرم هست كه در يك سخنراني دانشگاهي اشاره اي به اين موضوع كردم كه شما مي توانيد كاري كنيد كه قديسان به زيارت شما آيند و كار شما يعني برآوردن نياز نيازمندان از جمله همان كارهاست..

ای کاش به جای گردش دور حرم بزرگان قدسیان عالم به زیارت ما میومدند ...

ضمن اینکه دوباره میگم منظور من همه افرادی که به مکان های زیارتی سفر میکنند نبود ....

چقدر راحت به نیت و ایمان آدم ها شک می کنید ؟
خب شك في نفسه بد نيست كه قضاوت زود فكر كنم مذمومه
با اين استدلال شما من ميتونم بگم همه سفرهاي زيارتي بايد كنسل بشه چون نيازمند تمومي نداره!!گرچه عرض كردم اگه ملت خمس و زكاتشون رو تمام و كمال ميدادند چه مشهد برو چه شمال برو ديگه نيازي به اين تاپيك نبود!
گفتيد سفر سياحتي از قاعده حرفتون مستثني ميشه پس با اين استدلال هم فكر كنم اكثر زائرين امام هشتم هم از قاعده شما مستثني بشند چون معمولا سفرشون هم سياحتيه(شمال و...) هم زيارتي!!
در واقع شما بايد علت رو ريشه يابي كنيد نه اينكه روي معلول خاصي مانور بديد چون مطمئنا اينطوري مشكل هيچوقت حل نخواهد شد.علت اصلي وجود نيازمند در جامعه به نظر بنده دوري از دستورات دينه به هر نحوي:gol:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بت پرست ها هم از بت هاشون حاجت میگیرن. توی چین مثلا
شما هم احتمالا از يه جايي كوچ نكردي اينجا؟؟؟
چون اين حرف آشناست برام اثبات كردنش هم مثل قضيه سيمرغه يعني خودم بايد برم دنبال چيزي كه وجود نداره!!

علی قوامی

عضو جدید
اگه میشه یه کم میدان دیدتون رو وسیع تر کنین.....شما شفاعت امام رضارو با بت پرستا یکی میدونین؟؟؟؟!!!! من تو حرم بودم یه نابینا بیناییشو به دست آورد، خودشو به کوری زده بود ادعای بینایی کرد یا......؟؟!!اینم از کار بت پرستا که یه عده غنیمت میاوردن عده دیگه ور میداشتن میگفتن بتها ورداشتن!!!!اصلا قابل مقایسه نیستن این دوتا!!!! من خودمم با سالی دو سه بار مشهد رفتن موافق نیستم ولی با حرف شومام موافق نیستم!!!
از اینجور کساییکه ادعا میکنن نمونشون زیاده، هدفشون هم ترغیب عوام به نذر و انداختن پول هست. تو کشورای دیگه هم از این چیزا توی مکان های مذهبیشون زیاده، شبکه های ماهواره ای باورهای مختلف و گریه زاریشون رو ببینین. طرف فلج بوده، مجسمه بودا شفاش میده.

shakibam

عضو جدید
کاربر ممتاز
از اینجور کساییکه ادعا میکنن نمونشون زیاده، هدفشون هم ترغیب عوام به نذر و انداختن پول هست. تو کشورای دیگه هم از این چیزا توی مکان های مذهبیشون زیاده.

یعنی شما میگین پول انداختن برای نذر و نیاز ,درست نیست؟؟؟؟این مردمی که چندین ساله این کارو میکنن اشتباس؟

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
the key is Qur'an
آنقد که به در قرآن به انجام عمل حسنه و دستگیری از همسایه و وابستگان و فقرا و... تاکیید شده و تکرار شده به حج و طواف تاکیید نشده
یک نمونش آیه 60 سوره شریفه توبه هس

فارغ از این همه شما با "یا ایها الذین آمنو و عملو الصالحات"... آشنا هستین و برداشتش بعهده ی خودتون

واقعیت این هس همینطور که در قرآن اومده
عده ای به خیال خویش راه سعادت رو پیش گرفتن اما غافل از اینکه شیطان راه تسلطشو رو بر ایشان باز کرده و اعمالشان را در نظرشان زیبا جلوه میدهد

از نظرم من هرکسی چه سفر زیارتی و غیر زیارتی افراط کنه در حالی که از حال همسایه خودش خبر نداره و از فقیری دستگیری نکرده باشه جز فرقه ضالین هس

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ﺍﻣﺎ

ینی کسی که سفر میره دین نداره؟چرا تو جامعه ما جا افتاده هر چی ادم بدبخت بیچارس ادمای خوب ومومن و دینداری هستن وهر کی که پ.ل داره و مثلا سفر خوب میره خونه خوب داره ماشین خوب سوار میشه ادم بی دین و بی قیدیه؟بازم میگم همه چیز به جای خودش شما سفرتم برو پول صرف امور خیریه هم بکن.چه اشکالی داره؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ﯾﻨﯽ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺳﻔﺮ ﻣﯿﺮﻩ ﺩﯾﻦ ﻧﺪﺍﺭﻩ؟ﭼﺮﺍ ﺗﻮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻣﺎ ﺟﺎ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻫﺮ ﭼﯽ ﺍﺩﻡ ﺑﺪﺑﺨﺖ ﺑﯿﭽﺎﺭﺱ ﺍﺩﻣﺎﯼ ﺧﻮﺏ ﻭﻣﻮﻣﻦ ﻭ ﺩﯾﻨﺪﺍﺭﯼ ﻫﺴﺘﻦ ﻭﻫﺮ ﮐﯽ ﮐﻪ ~.ﻝ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﻣﺜﻼ ﺳﻔﺮ ﺧﻮﺏ ﻣﯿﺮﻩ ﺧﻮﻧﻪ ﺧﻮﺏ ﺩﺍﺭﻩ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﺧﻮﺏ ﺳﻮﺍﺭ ﻣﯿﺸﻪ ﺍﺩﻡ ﺑﯽ ﺩﯾﻦ ﻭ ﺑﯽ ﻗﯿﺪﯾﻪ؟ﺑﺎﺯﻡ ﻣﯿﮕﻢ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺧﻮﺩﺵ ﺷﻤﺎ ﺳﻔﺮﺗﻢ ﺑﺮﻭ ~ﻭﻝ ﺻﺮﻑ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﯿﺮﯾﻪ ﻫﻢ ﺑﮑﻦ.ﭼﻪ ﺍﺷﮑﺎﻟﯽ ﺩﺍﺭﻩ؟

ﺧﺎﻧﻮﻡ ﺭﺯ ﺳﯿﺎﻩ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﺷﮑﻞ ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩﻥ! ﻭﻟﯽ ﻣﻦ ﺍﯾﻨﻮ ﻧﮕﻔﺘﻢ !ﻣﻦ ﺍﺯ 100ﺩﺭﺻﺪﯼ ﺑﻮﺩﻥ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﺮﺩﻡ ! ﺩﻟﯿﻞ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺗﻮ ﺍﯾﻦ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻫﻢ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﺧﻄﺎﺏ ﻫﻢ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﻫﻤﯿﻦ ﻫﺴﺖ

ﻣﻦ ﺗﺎ ﺍﻻﻥ ﺍﺩﻡ ﻻ ﻣﺬﻫﺐ ﻧﺪﯾﺪﻡ ﮐﻪ ﺑﺮﻩ ﻣﺸﻬﺪ !ﻣﻨﻈﻮﺭﻡ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﻋﺒﺎﺩﺕ ﻭ... ﻫﺪﻑ ﺗﺎ~ﯾﮏ ﻫﺴﺖ ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﺳﺎﻟﯽ ﯾﮑﯽ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﻣﯿﺮﻥ ﻣﻦ ~ﻧﺞ ﺳﺎﻟﯽ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ ﻫﺴﺖ ﻧﺮﻓﺘﻢ ﻭ.... ﺣﺎﻻ  ﺑﻤﺎﻧﺪ ﺩﻟﯿﻠﺶ

ﺍﻣﺎ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﮐﻪ ﻣﺜﻼ ﻣﯿﺮﻥ ﺗﺎﯾﻠﻨﺪ ﯾﺎ .... ﻫﻤﺸﻮﻥ 100ﺩﺭﺻﺪ ﺩﯾﻦ ﻧﺪﺍﺭﻥ! ﻧﮕﻔﺘﻢ ﮐﻪ ﻫﻤﺸﻮﻥ ﮐﺎﻓﺮﻥ

ﺍﻣﺎ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﻣﯿﺮﻥ ﻣﺸﻬﺪ ﻭ... ﺻﺪ ﺩﺭﺻﺪﯼ ﻇﺎﻫﺮ ﺩﯾﻦ ﺩﺍﺭﻥ

ﻭ ﺍﯾﺘﺎﻟﯿﺎ ﻧﻤﯿﺸﻪ ﮔﻔﺖ ﺻﺪ ﺩﺭﺻﺪﯼ ﺩﯾﻦ ﺩﺍﺭﻥ!

ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻤﯿﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﻇﺎﻫﺮ ﺩﯾﻦ ﺭﻭ ﺩﺍﺭﻥ ﻣﻮﺭﺩ ﺧﻄﺎﺏ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻦ

آخرین ویرایش:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
the key is Qur'an
آنقد که به در قرآن به انجام عمل حسنه و دستگیری از همسایه و وابستگان و فقرا و... تاکیید شده و تکرار شده به حج و طواف تاکیید نشده
یک نمونش آیه 60 سوره شریفه توبه هس

فارغ از این همه شما با "یا ایها الذین آمنو و عملو الصالحات"... آشنا هستین و برداشتش بعهده ی خودتون

واقعیت این هس همینطور که در قرآن اومده
عده ای به خیال خویش راه سعادت رو پیش گرفتن اما غافل از اینکه شیطان راه تسلطشو رو بر ایشان باز کرده و اعمالشان را در نظرشان زیبا جلوه میدهد

از نظرم من هرکسی چه سفر زیارتی و غیر زیارتی افراط کنه در حالی که از حال همسایه خودش خبر نداره و از فقیری دستگیری نکرده باشه جز فرقه ضالین هس

ممنون از جواب کامل شما ....

*Essi*

اخراجی موقت
تقلید و سنت و..نیست...
باور مردمه..
چون حاجت گرفتن و معجزه دیدن...
نمیتونید انکار کنید...
خیلی ها هستن که توسل کردن و نتیجه گرفتن...

شما هندوستان تشریف بردین؟

میگن کشور 72 مذهب، هر فرقه و باوری که فکرش رو بکنی اونجا هست، از ادیان ابراهیمی گرفته تا بودا و برهما و موش پرست و....

فقط ای کاش اون تواضع و حس ارادت پیروان هر کدوم از این فرقه ها رو نسبت به خدای مورد باورشون میدیدین.

همه اینها از خدایانشان شفا هم میگیرند، چون بهش باور دارند، اگر شفا نمیگیرفتن مطمئن باشید ادیانشون رو رها میکردن.

اون حس باور مهمه و تلقین، که من زیاد وارد جزئیات روانشناختیش نمیشم.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
شما هندوستان تشریف بردین؟

میگن کشور 72 مذهب، هر فرقه و باوری که فکرش رو بکنی اونجا هست، از ادیان ابراهیمی گرفته تا بودا و برهما و موش پرست و....

فقط ای کاش اون تواضع و حس ارادت پیروان هر کدوم از این فرقه ها رو نسبت به خدای مورد باورشون میدیدین.

همه اینها از خدایانشان شفا هم میگیرند، چون بهش باور دارند، اگر شفا نمیگیرفتن مطمئن باشید ادیانشون رو رها میکردن.

اون حس باور مهمه و تلقین، که من زیاد وارد جزئیات روانشناختیش نمیشم.
پس با اين اوصاف بايد يه مركز ثبت شفايافتگان با جزئياتش هم داشته باشند ديگه؟؟؟
ميخوام بدونم تلقين چطور فلج و كور و سرطاني رو شفا ميده؟!!!

?Why

عضو جدید
پس با اين اوصاف بايد يه مركز ثبت شفايافتگان با جزئياتش هم داشته باشند ديگه؟؟؟
ميخوام بدونم تلقين چطور فلج و كور و سرطاني رو شفا ميده؟!!!

نمیشه حالا که دارن شفا میدن ، از راهِ دور شفا بدن ؟

مردم هم اینقدر آلاخون والاخون! نمیشن ... کلی از هزینه ها هم کم میشه ... ترافیک هم کم میشه ... مثِ دولتِ الکترونیک ! ... یا دورکاری ... یا یه همچین چیزی ...

البته دوستان عنایت داشته باشن که فقط صحبتِ شفا گرفتن و حظِ معنوی و اینچیا نیست ... اینجارو :

sigeh.jpg

بالا