درخوست های مرتبط با: راهنمایی و نظرخواهی

MoHaMMaD_SAT

عضو جدید
مرسی خدایش مردی ساله 86 و 87 رو داشت ولی ساله 88 رو نداشت میتونی ببینی جایی سوالات معماری ساله 88 آزاد رو سرچ کنی خدایش کلا ایولی مرسی خدا خیرت بده

bahar-mehraz

عضو جدید
مطالعات طراحی 5

مطالعات طراحی 5

سلام لطفا کمکم کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مطالعات محیط شهری(یزد - شهر یزد) را میخوام.

amin_120

عضو جدید
تمرين معماري =تمرين براي طراحي ،درك فضا، ابعاد ،روابط،تناسب و...
اگه خواستي به اين آدرس ميل بزن كارمو برات بفرستم (طراحي محوطه كتابخانه مسجد ويلا در حد متوسط از نظر خودم) barfi_aseman@yahoo.com

met@llica

عضو جدید
درخواست توضیحاتی اجمالی در ارتباط معماری و اب

درخواست توضیحاتی اجمالی در ارتباط معماری و اب

سلام بچه ها..
درخواست توضیحاتی اجمالی در ارتباط معماری و اب..
ممنونم..:heart:

raha

مدیر بازنشسته
وضعيت مسكن در بافت تاريخي شهر يزد /

پیوست ها

• URBANPLANING01_046_344815.zip
    298.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shahram226

عضو جدید
درخواست؛ اطلاعات از سرانه ی فضاهای معماری

درخواست؛ اطلاعات از سرانه ی فضاهای معماری

سلام دوستان عزیز
در مورد سرانه ی فضاهای معماری میخواستم اطلاعاتی داشته باشم ..
به طور مثال سرانه فضای یک آمفی تئاتر معمولی جهت استقرار 150 نفر چه مقدار فضا هست؟
همینطور برای رستوران کافی شاپ فضای تجمع .. جهت استقرار همین تعداد
ممنون میشم منبع خاصی هم هست ذکر کنید
پیشاپیش ممنون و منتظرم:gol:

الهه بهادری

کاربر بیش فعال
الف) آب در شهر ایرانی دیروز
شهر ایرانی ، مانند همه شهرهای دنیای قدیم باید در جایی شکل می گرفت که به آسانی به آب روان دسترسی می داشت ، با این حال دربسیاری مواقع ، محل استقرار شهر ، به تبع شرایط اقلیمی فلات ایران ، در جاهایی تعیین شدکه به وسیله حفر قنات به آب می رسید . نحوه حضور آب در تبیین شکل کالبدی – فضای شهر ، هنوز هم در شهر ایرانی پس از اسلام قابل مشاهده است و در مورد شهرهای پیش ازاسلام سکل می دهند
آب ، درآرمانشهر ایرانی
مروری برآرمانشهرهایی که در اندیشه ایرانی ساخته و پرداخت شده اند ، نشان می دهد که آب ، یکی از عناصر ساختاری شهر بوده ودراین مکانها که به عنوان بهشت هایی در این جهان به تصور در میئ آمده اند به نشانه سرزندگی و پویش شهر ، حضور کلیدی داشته است مهمترین آرمانشهر ایرانی ، ورجمکرد است که در بخشی از متن اوستا – وندیداد – دستور ایجاد آن از سوی اهورامزاد بهجمشید داده شده است و می توان از آن بع عنوان یکی از کهن ترین مجموعه های شهری یاد کرد
برای ساختن این شهر ، پس از ایجاد محوطه ای برای زندگی مردمان و محوطه دیگری برای چهار پایان ، به جمشید دستور داده می شود که : و بدان جا آب ها فراز تازان در آبراهه هایی به درازی یک ها سر ( معادل طول میدان اسب دوانی یا حدود 700 متر )
... وبدان جامرغ ها برویان همیشه سبز وخرم همیشه خوردنی ونکا ستنی
... و بدان جا خانه برپای دار ، خانه فراز اشکوب ، فروارو پیرامون فروار
در پژوهشی که در مورد ساختار کالبدی ورجمکرد انجام شده است رابطه عنصز آب با شکل شهر این گونه تفسیر شده است :
الگوی کالبدی شهر دارای طرح هندسی منظم با گذر گاههای موازی است هجده گذرگاه استخوان بندی کالبدی شهر را می سازند . یک آبراهه عریض عمود بر گذرکاهها سراسر شهر را طی می کند و مانندآب پخشان بزرگی شعبه های از آن در گذرگاهها جاری شده و خیابانهای مشجر ، با نهر آب پدید می آید فضای گسترده پیرامون آبراهه به عرض پنجاه گام از هر طرف به فضای سبز باغ های خرم پر میوه اختصاص داده شده است مدخل آبراهه از محلی که آب وارد باوری شهر می شود ، تنها در یا روزن باروو یا به عبارتی دیگر تنها ورودی شهر را پدید می آورد .
... از هر چهار سوی هر خانه می توان دریافت که آب ، در این شهر اسطوره ای ، در هیئت عنصر ساختاری شکل دهنده به جهت های توسعه شهر مطرح بوده و علاوه بر ضرورتی زیستی ، بخش بند های کالبدی را نیز شکل داده و با فراهم آوردن مجموعه ای از سازه های نرم ، مانند درختان و سبزی ها ، موجب تمایز فضاها از هم شده است
این تظاهر مادی ، در ساختار شهر نهادینه شده و در نتیجه در صورت حذف آب از آرامنشهر، مفاهیم بنیادی آن ، نظیر بخش بندهای فضایی ، تعیین گستره شهری و در عین حال جاودانه سازی زندگی ، درآرامش ، به واسطه ایجاد نرم فضاهای طبیعی با حضور آب ، همهاز اندیشه آرمانی شهر ، حذف می گردد.
آب در سوابق نظري شهرسازي در پژو هشي در مورد شهرنشيني در ايران در علت پيدايش شهرهاي نخستين گفته شده كه مهمترين عامل رشد و توسعه روستاها ، و تبديل شدنشان به شهر شرايط ملوب محيط طبيعي و منابع آب زمين بوده و نحوه اين گسترش بستگي فراوان به موقعييت طبيعي آن داتشه است . در اين پژوهش آمده پايه گذاري شهر در كنار چشمه يا دامنه كوه مقدس و يادر محل شهادت يا درگذشت يك شخصيت ممتاز مذهبي و بالخره تاثير باور هاي مردم در شكل بخشيدن به ظهر عامل مهمي بوده كه نمي توان و نبايد در بررسي شكل گيري و بافت شهر ها به ويژه در دوران باستان آ ن را ناديه گرفت همچنين موقعييت محلي كه شهر در آن پا مي گرفت براي رشد شهر برترين عامل بوده است دسترس داشتن به منابع آب كافي و در عين حال امان بودن از گزند طغيان رودخانه چنانچه كه در ايران با توجه به شرايط اقليمي نيمه خشك آن ، ايجاد شهر ها در نزديكي چشمه سار ها و با فاسله مطلوب از رودخانه ها در بخش عمده اي از فلات ايران مورد توجه بوده است .
به اين معنا در شهر هرگونه فعاليتي كه براي تعالي ايران زمين و ساكنان آن لازم به نظر رسد صورت مي گيرد و شهر مكان وقوع هرچيزي مي شود حتي توزيع آب هم به عهده شهر گذاشته مي شود پس برايشهر ايراني باستان در ك طبيعت و شناخت قابليتها و سختي آن به ويژه در رابطه با مسئله آب نكته اي بود كه هرگز از نظر دور نمي مانده و حتي ساز مان فضايي اين شهر كه سازمان اقتصادي اجتماعي مشخصي را مي نماياند نيز ريشه هاي شكلي خود را بر مبناي نياز طبيعي به آب پيدا مي كرده است .
در وسط شهر پارسي ، كه به شكل مربع وبر مبناي نقشه هايي از پيش تعيين شده و سنت هاي اجدادي ساخته مي شد ، آتش را به منزله حافظ حقيقي مكان مي افروخته اند و در كنار آن حوض آبگيري به نسبت جمعيتي كه رد آنجا سكنا مي گزيدند .

omran1

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سوال؛ فرق بین فلکه با میدان؟!

سوال؛ فرق بین فلکه با میدان؟!

فرق بین فلکه با میدان در چی آیا با هم فرق دارند:redface:

raha

مدیر بازنشسته
تفاوتشون روشنه! فلکه معمولا از محل تلاقی دو یا چند شریان شهری ایجاد میشه. یه گره ترافیکی هست و محل عبور و مرور وسائل نقلیه ست
اما میدان یکی از عناصر شهری هست که میتونه کاربری های مختلفی هم به خودش بگیره و در حاشیه شهر، محله و... هم واقع بشه.. مثل میدان ارگ، توپخانه، سبزه میدان و....

kalmishi

عضو جدید
نظر معماران عزیز رو میخوام

نظر معماران عزیز رو میخوام

میگن خیلی از آثار و اختراعات بزرگ ایده اصلیش تو خواب بدست اومده .نمونه مشهورش چرخ خیاطیه که سازندش تو خواب میبینه یکی با نیزه مشابه حرکت چرخ خیاطی کنونی سعی در کشتنش داره.توصیه من به همه دوستا معمارم اینه که شبا حتما زود برن بخوابن تا شاید یه طرحی به ذهنشون خطور کرد و مهمتر این که بذارن هم اتاقیاشون هم بخوابن.(من عاشق معماری و بچه های معماریم اینو به عنوان یه راهنمایی و انتقاد کوچولو به همه بچه های معماری و همچنین داداشم که معماری میخونه عرض کردم.)(کار فلسفه گشودن مفاهیم نافهم است و کار معماری پیچیده کردن مفاهیم است به همین دلیل معماران بزرگ فیلسوف میشوند>​

takavar84

عضو جدید
عمراني چه ربطي به معماري داره كه دخالت ميكنه
تو ار چيه معماري خوشت اومده تو ايراني كه كه هنوز معماري خوبي ديده نشده نكنه از معمارهاي جنس ........مگه نه من كه خودم معمارم هنوز كار خوبي تو ايران نديدم

esmikhani.m

عضو جدید
رها جان جواب خوبی بود میدان در حقیقت یک پلازاست توش زندگی جریان داره فرهنگیه...مهمترین تفاوتشون حضور انسانه...برای درک بهتر میشه میدان نقش جهان رو نام برو و در معاصر هم برج شهیاد.....البته نه در حال حاضر چون به قول خود آقای امانت شده جزیزه

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
استفاده از خطوط نرم ، منحنی و موج
با رنگ آبی
برآمدن از دل خاک و به خاک باز گشتن

م مژگان

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین مسجد محله

بهترین مسجد محله

دوستان حتما این مسابقه شهرداری برای انتخاب بهترین مسجد محله رو شنیدین .می خواستم ببینم آخرین تاریخ ارسال تصاویر کی هست؟و اینکه تا حالا کسی اقدام کرده؟اصلا کسی یه مسجدی که همه اصول معماری رو رعایت کرده باشه تو تهران سراغ داره؟

kalmishi

عضو جدید
منم تو ایران رو نگفتم امیدوارم ایرا ن هم یه روز معمارانی در حد زاها حدید و تادائو آندو و فرانک گری و ... داشته باشه. من یه عمرانی ام اما اطلاعات معماریم از خیلی بچه های معماری بیشتره چون اعتقاد دارم عمرانی کالبد یه طرح رو می سازه و معمار دمنده روح به طرحه و من دوست دارم به اچرم روح بدم..

kalmishi

عضو جدید
منم تو ایران رو نگفتم امیدوارم ایرا ن هم یه روز معمارانی در حد زاها حدید و تادائو آندو و فرانک گری و ... داشته باشه. من یه عمرانی ام اما اطلاعات معماریم از خیلی بچه های معماری بیشتره چون اعتقاد دارم عمرانی کالبد یه طرح رو می سازه و معمار دمنده روح به طرحه و من دوست دارم به اثرم روح بدم..
شرمنده هر کاری کردم نشد ویرایشش کنم.به نظر من اگه میخوای معمار موفقی باشی باید نظرات یه نگاه کاملا آزاد و باز داشته باشی و نظرات همه اقشار رو بدونی و تجزیه تحلیل کنی شاید ایده اصلی بزرگترین اثر زندگیت رو مادربزرگ پیرت و یا شاید کسی که اصلا مهم نیست بده معماری دانش و هنریه که سعی دارد بعد متعالی زندگی انسان ها رو نشون بده.پس تمام انسان ها به معماری مرتبط اند.پس takavar 84 معماری به من هم مربوط میشه و من از اون معمارها نیستم.

گیگیل

عضو جدید
دوستان حتما این مسابقه شهرداری برای انتخاب بهترین مسجد محله رو شنیدین .می خواستم ببینم آخرین تاریخ ارسال تصاویر کی هست؟و اینکه تا حالا کسی اقدام کرده؟اصلا کسی یه مسجدی که همه اصول معماری رو رعایت کرده باشه تو تهران سراغ داره؟
من سراغ دارم مسجد جامع صفا تو خیابان آیت ا...شهید مدنی نطام آباد

setayesh87

عضو جدید
سوال؛ معرفی چند اثر شاخص برای استفاده از نور در طراحی

سوال؛ معرفی چند اثر شاخص برای استفاده از نور در طراحی

سلام.
کسی میتونه چند تا کار معرفی کنه که از نور به طور خاص استفاده شده باشه.(البته به جز کلیسای تادائو آندو) مسکونی باشه بهتره.

maral87

عضو جدید
سوال؛ منطق فازی

سوال؛ منطق فازی

کسی در مورد منطق فازی می دونه؟ اگه ممکنه راهنماییم کنید

hadi manafi

عضو جدید
دوست عزيز منطق فازي يكي از علوم جديدي هستش كه الان تو رباتيك بيشتر كاربرد داره كه نقطه اتصالش به معماري تو فراكتال هاست . مثل نظريه هاي ديگه اي مانند منشورها و شبيه ها و الگوريتم ها اگه تو دانشگاهيد ميتونيد از دانشجوهاي رياضي محض بيشتر كمك بگيريد .

nina_a

عضو جدید
درخواست کمک در طراحی داخلی آشپزخانه

درخواست کمک در طراحی داخلی آشپزخانه

چشم
من ارشد طراحی داخلی‌ می‌خونم اما لیسانسم صنایع است هیچ اطلاعات عملی از رشتم ندارم
می‌خوام کمکم کنین
وسه شروع بهم یه فضای ۴*۵ به عنوانه آشپز خونه دادن که دو طرفش راهروی یک‌ونیم متر داره پشتش فضای خصوصی و جلو عمومی با ۲ تا ستون از فضای عمومی جدا شده یعنی‌ فقط یه دیواره پشتی‌ داره
و چیدمنش نباید تحت تاثیر شکل مستطیل ایش باشه:(
کمکم میدیدن؟واقعا با این ۲ تا راهرو نمیدونم چطور استفاده کنم که پرت نداشته باشه
درضمن کفّ آشپز خونه با سرامیک متمایز شده

آخرین ویرایش:

nina_a

عضو جدید
چشم
من ارشد طراحی داخلی‌ می‌خونم اما لیسانسم صنایع است هیچ اطلاعات عملی از رشتم ندارم
می‌خوام کمکم کنین
وسه شروع بهم یه فضای ۴*۵ به عنوانه آشپز خونه دادن که دو طرفش راهروی یک‌ونیم متر داره پشتش فضای خصوصی و جلو عمومی با ۲ تا ستون از فضای عمومی جدا شده یعنی‌ فقط یه دیواره پشتی‌ داره
و چیدمنش نباید تحت تاثیر شکل مستطیل ایش باشه:(
کمکم میدیدن؟واقعا با این ۲ تا راهرو نمیدونم چطور استفاده کنم که پرت نداشته باشه
درضمن کفّ آشپز خونه با سرامیک متمایز شده

بالا