درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

tak par

عضو جدید
سلام دوستان کسی منابع دکتری مهندسی شیمی- بیوتکنولوِژی رو به همراه جزوه و کتاب داره ؟ خیلی دنبالش میگردم خواهشا اگه کسی داره برام لطف کنه ممنون میشم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها من متال فوم میخوام. ترجیحا فلزی که توی فوم هست هدایت حرارتی بالایی داشته باشه. آلومینیوم خوبه مثلا. توی ایران از کجا میشه خرید؟ قیمت تقریبیش چقدره؟ یه چیزایی پیدا کردم، کسی اطلاعاتی داره که سرم کلاه نره؟؟؟:w10:
اگر بخواین جایگزین براش معرفی کنین چی بهتره؟ من یک کانال دارم که میخوام بخشیش رو با فلزی که متخلخل و فوم مانند هست پر کنم

آخرین ویرایش:

Milad2091

کاربر فعال
با سلام
یه فایل چه متنی چه تصویری یا ویدیو در مورد سیکل ترکیبی گیلان میخواستم...دوستان اگه لطف کنین یه متنی در مورد قسمت های مختلف کارخونه بعلاوه عکساش بدن که ممنون میشم.

pixxy

عضو جدید
بچه ها من متال فوم میخوام. ترجیحا فلزی که توی فوم هست هدایت حرارتی بالایی داشته باشه. آلومینیوم خوبه مثلا. توی ایران از کجا میشه خرید؟ قیمت تقریبیش چقدره؟ یه چیزایی پیدا کردم، کسی اطلاعاتی داره که سرم کلاه نره؟؟؟:w10:
اگر بخواین جایگزین براش معرفی کنین چی بهتره؟ من یک کانال دارم که میخوام بخشیش رو با فلزی که متخلخل و فوم مانند هست پر کنم

سلام دوست عزیز این فومی که احتیاج دارین از جنس برنج ساخته میشه (در ایران هم تولید میشه، فکر کنم تبریز) اگه سایز کوچیکشو می خواین به فروشگاه های تجهیزات پنوماتیک مراجعه کنید و بگید صدا خفه کن پنوماتیک میخوام. به شکل یک استوانه است که انتهاش به یه لوله رزوه شده چسبیده. و کارش اینه که در انتهای خطوط پنوماتیک بسته میشه تا صدای حرکت جریان هوای خروجی کمتر بشه. اگه کانال شما کوچیکه میتونید این قطعه رو داخلش ببندید.

boy68

عضو جدید
سلام

دوستان توی یک مقاله ای گفته شده که فلان ماده رو در 750 میلی لیتر نیم مول سدیم هیدروکسید بجوشونید اسمی هم از آب نبرده​

with 750 ml of 0.5 M NaOH

خب این یعنی چی ؟ یعنی من بیام این ماده رو در 750 میلی لیتر آب شامل 20 گرم سدیم هیدروکسید بجوشونم ؟

mohsen.karimi70

عضو جدید
سوال

سوال

سلام به همه دوستان عزیز
راستش من یه سول دارم که امیدوارم دوستان همفکری کنن و یه راه پیش روم بذارند... هر فکری هر ایده ای که به ذهنتون میرسه بگید ممنون میشم...
مسئله :یه جریان با دبی 8000lit/day مخلوطی از آب و گلیسرین داریم(5%گلیسرین و 95%آب) و میخوایم آبشو جدا کنیم و گلیسرین تقریبا خالص داشته باشیم فشار اتمسفریه و دما زیر 100C دنبال یه راه کم هزینه و عملی هستم ... لطفا اگر کسی تجربه ای در این زمینه داره یا راهی به نظرش میرسه راهنمایی کنه... ممنون:smile:

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

دوستان توی یک مقاله ای گفته شده که فلان ماده رو در 750 میلی لیتر نیم مول سدیم هیدروکسید بجوشونید اسمی هم از آب نبرده​

with 750 ml of 0.5 M NaOH

خب این یعنی چی ؟ یعنی من بیام این ماده رو در 750 میلی لیتر آب شامل 20 گرم سدیم هیدروکسید بجوشونم ؟

یعنی در 750 میلی لیتر از محلول هیدروکسید سدیم 0.5 مولار
شما باید محلول سدیم هیدروکسید 0.5 مولار داشته باشین یا خودتون تهیه کنید
در این محلول در اصل حلال اب هست و حل شونده هیدروکسید سدیم
تعریف مولارینه:
لیتر محلول/تعداد مول‌های حل شده=M

وزن اتمی/گرمهای ماده حل شده = تعداد مولها

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز این فومی که احتیاج دارین از جنس برنج ساخته میشه (در ایران هم تولید میشه، فکر کنم تبریز) اگه سایز کوچیکشو می خواین به فروشگاه های تجهیزات پنوماتیک مراجعه کنید و بگید صدا خفه کن پنوماتیک میخوام. به شکل یک استوانه است که انتهاش به یه لوله رزوه شده چسبیده. و کارش اینه که در انتهای خطوط پنوماتیک بسته میشه تا صدای حرکت جریان هوای خروجی کمتر بشه. اگه کانال شما کوچیکه میتونید این قطعه رو داخلش ببندید.

یعنی فله ای نیست مثل پوشال کولر؟؟ من میخوام اینطوری باشه یه بخش بزرگی از کانال رو باهاش پر کنم. حالا قیمت اون چیزی که گفتین چقدره؟ نشونی شماره ای چیزی ازش ندارین؟
یه سری مواد ساختمانی هستن که که توی دیوار های فوق سبک به کار میرن اسمشون هم متال فوم هست. اینا فله ای نیستند؟ کسی نمیدونه حدود قیمت متال فوم آلومینیومی چقدره؟

ئدز

عضو جدید
سلام شاید اینجا جای این سوال نیست اما زودتر به نتیجه میرسم من میخوام برنامه نویسی با مطلب رو یاد بگیرم میشه یه کتاب خوب و فارسی بهم معرفی کنیدالبته دوستان میگن هیچی بهتر از هلپ خود برنامه نیست اما از اونجایی که میخوام از اولللللللللل شروع کنم فکر کنم بهتر با کتاب یا جزوه هایی شروع کنم لطفا راهنماییم کنید..........و البته اگه کتابی در مورد اسپن و هایسیس هم اگه میشناسید معرفی می کنید

behtarinjuju

عضو جدید
جسم سیاه

جسم سیاه

سلام.یه سه سری مطلب در مورد طرز ساخت جسم سیاه و طیفهای امواج الکترو مغناطیسی میخواستم.کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون.....

behtarinjuju

عضو جدید
گازهای طبیعی

گازهای طبیعی

سلام.یه سه سری مطلب در مورد گازهای طبیعی میخواستم
.کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون.....

pixxy

عضو جدید
یعنی فله ای نیست مثل پوشال کولر؟؟ من میخوام اینطوری باشه یه بخش بزرگی از کانال رو باهاش پر کنم. حالا قیمت اون چیزی که گفتین چقدره؟ نشونی شماره ای چیزی ازش ندارین؟
یه سری مواد ساختمانی هستن که که توی دیوار های فوق سبک به کار میرن اسمشون هم متال فوم هست. اینا فله ای نیستند؟ کسی نمیدونه حدود قیمت متال فوم آلومینیومی چقدره؟
آقا شرمنده، اون عکسی که گذاشتین دیشب لود نمی شد این چیزی که شما میخواین با اون چیزی که من گفتم متفاوته. فومی که منظور من بود از یه سری دونه های ریز کروی تشکیل شده که به هم چسبیده اند.
نمیدونم دقیقا چکاری می خواین انجام بدین ولی شاید از ضایعات تراشکاری قطعات استیل که تراشکارا میریزن دور بتونید استفاده کنید.دقیقا شبیه پوشال کولره ولی از جنس استیل. قیمتش هم حدودا کیلویی 1000 تومانه.

pixxy

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز
راستش من یه سول دارم که امیدوارم دوستان همفکری کنن و یه راه پیش روم بذارند... هر فکری هر ایده ای که به ذهنتون میرسه بگید ممنون میشم...
مسئله :یه جریان با دبی 8000lit/day مخلوطی از آب و گلیسرین داریم(5%گلیسرین و 95%آب) و میخوایم آبشو جدا کنیم و گلیسرین تقریبا خالص داشته باشیم فشار اتمسفریه و دما زیر 100C دنبال یه راه کم هزینه و عملی هستم ... لطفا اگر کسی تجربه ای در این زمینه داره یا راهی به نظرش میرسه راهنمایی کنه... ممنون:smile:
من یه راه حل ابتکاری دارم نمیدونم چقدر عملیه: اگه بتونید یه مخزن دوار( مثل آب هویج گیری) درست کنید و این مخلوط رو داخلش بریزید در اثر نیروی گریز از مرکز گلیسیرین که سنگینه میره به دیواره میچسبه و به کمک یه پمپ میتونید از وسط ظرف آب تقریبا خالص رو مکش کنید. این کار میتونه یه فرایند پیوسته باشه یعنی همزمان مخلوط رو هم پیوسته وارد ظرف کنید. اگه خواستید اینو طراحی کنید یا بسازین میتونم کمکتون کنم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آقا شرمنده، اون عکسی که گذاشتین دیشب لود نمی شد این چیزی که شما میخواین با اون چیزی که من گفتم متفاوته. فومی که منظور من بود از یه سری دونه های ریز کروی تشکیل شده که به هم چسبیده اند.
نمیدونم دقیقا چکاری می خواین انجام بدین ولی شاید از ضایعات تراشکاری قطعات استیل که تراشکارا میریزن دور بتونید استفاده کنید.دقیقا شبیه پوشال کولره ولی از جنس استیل. قیمتش هم حدودا کیلویی 1000 تومانه.
آره فکر خوبیه. ممنون
من میخوام این فوم رو توی کانال بذارم و هم صدا رو کاهش بدم هم انتقال حرارت داشته باشم که جریان یکنواخت بشه

سؤال شيميايي

سؤال شيميايي

من امولوسيون وامولوسيون فايري ميخواهم كه ١٠درصد آب را در گازييل حل كند بدون اينكه ته نشيني طولاني مدت داشته باشد ورنگ آن نيز شيري شود شفاف مثل گازييل

pixxy

عضو جدید
من امولوسيون وامولوسيون فايري ميخواهم كه ١٠درصد آب را در گازييل حل كند بدون اينكه ته نشيني طولاني مدت داشته باشد ورنگ آن نيز شيري شود شفاف مثل گازييل
سلام. فکر نکنم بتونی همچین چیزی پیدا کنی. چون امولسیون رو هر جوری درست کنی آخرش شفاف در نمیاد. اگه چیزی پیدا کردی لطفا توی سایت هم مطرح کن.ممنون

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. دو تا سوال:
1- چرا با افزایش مقدار نقطه ابری شدن نفت، مقدار پارافین آن افزایش و مقدار ترکیبات آروماتیک آن کاهش می یابد؟
2- فشار بخار نرمال بوتان کمتر از فشار بخار ایزوبوتانه.
کسی میتونه اینارو استدلال کنه؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام. دو تا سوال:
1- چرا با افزایش مقدار نقطه ابری شدن نفت، مقدار پارافین آن افزایش و مقدار ترکیبات آروماتیک آن کاهش می یابد؟
2- فشار بخار نرمال بوتان کمتر از فشار بخار ایزوبوتانه.
کسی میتونه اینارو استدلال کنه؟
در مورد سوال اول اینطور میتونم کمکتون کنم که از تعریف نقطه ابری شدن میشه متوجه قضیه شد. ابری شدن به تشکیل کریستال های پارافینی میگن . پس هر چه این ترکیبات بیشتر باشن خب نفت راحت تر به نقطه ابری شدنش میرسه!
در مورد سوال دومتون هم به ساختارشون برمیگرده . چون ایزوبوتان ساختار شاخه ای داره خب همین باعث میشه نقطه جوش پایین تر و فشار بخار بیشتر اون میشه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد سوال اول اینطور میتونم کمکتون کنم که از تعریف نقطه ابری شدن میشه متوجه قضیه شد. ابری شدن به تشکیل کریستال های پارافینی میگن . پس هر چه این ترکیبات بیشتر باشن خب نفت راحت تر به نقطه ابری شدنش میرسه!
در مورد سوال دومتون هم به ساختارشون برمیگرده . چون ایزوبوتان ساختار شاخه ای داره خب همین باعث میشه نقطه جوش پایین تر و فشار بخار بیشتر اون میشه.
خب مگه آروماتیک کریستال نداره؟؟؟ این نوع جواب دادن خیلی معموله. برام تجزیه و تحلیل کنین. مربوط به ساختاره، خب چرا ساختار شاخه ای نقطه جو پایین داره؟

P O U R I A

مدیر تالار
خب مگه آروماتیک کریستال نداره؟؟؟ این نوع جواب دادن خیلی معموله. برام تجزیه و تحلیل کنین. مربوط به ساختاره، خب چرا ساختار شاخه ای نقطه جو پایین داره؟
ترکیبات آروماتیک هم بالاخره با کاهش دمای بیشتر تشکیل کریستال میدهند ولی ترکیبات پارافینی خیلی زودتر شروع به کریستاله شدن می کنن که این عمل در نقطه ابری شدن اتفاق می افته!
در مورد ساختار هم این بهترین توضیحی هست که میتونم بدم :
با شاخه‌ای شدن. شکل مولکول به سمت کروی شدن میل می‌کنه. در این صورت اندازه سطح کاهش می‌یابه. در نتیجه نیروهای بین مولکولی ضعیف‌تر شده ودر دمای پایین‌تری مغلوب می شوند. که میشه نتیجه گرفت هر چه تعداد شاخه ها هم بیشتر بشه نقطه جوش پایین تر میاد و فشار بخار بیشتر میشه.

atefe24

عضو جدید
سلام بر همه دوستان
بچه ها من در مورد "راکتورهای بستر ثابت آدیاباتیک" نیاز مبرم به یه سری مطلب کلی دارم.نمیخوام کاربرد این ااکتورها رو در قالب یک مثال یا ماذه خاصی توضیح داده باشه.یه سری مطالب کلی در مورد خصوصیات و ویژگی هاش و کاربردش در صنعت و مزایا و معایبش میخوام.بچه ها خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید.خیلی فوریه

iCAN

عضو جدید
سلام وخسته نباشید به همه بچه های گل مهندسی شیمی

اقا غرض از مزاحمت
دو تا مقاله می خواستم فارسی
یکی در مورد بدیده انتقال حرارت
جسارتاحالا مبدل یافین باشه بهتر
یکی در مورد خشک کن ها
موضوعش مهم نیست
ممنونتون میشم
لطفا کمک کنید

zohalabi

عضو جدید
سلام
من یه سری مطلب میخواستم راجع به تولید متیل استات و اتیل استات و بوتیل استات اگه ممکنه کمکم کنید
ممنون

siavash92

عضو جدید
سلام یک موضوع در مورد HEAT CONDUCTION ON WATER WALL MEMBRANE میخواسم اگه مطلبی دارید ممنون میشوم کمکم کنید.

bamdad2014

عضو جدید
تقطیر آزئوتروپ

تقطیر آزئوتروپ

سلام.دوستان یه مقاله درموردتقطیرآزئوتروپ وراه های جلوگیری از تشکیل آزئوتروپ میخوام.ممنون میشم کمکم کنیداخه پروژمه بایدهمین روزا تویلش بدم.باتشکر

مهدیه مهندس

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

سلام دوستان کسی راجع به" جریان سیال در خط لوله های گاز طبیعی و رژیم جریان و معادلات حاکم بر آن و تاثیرش بر طراحی خطوط لوله" اطلاعاتی داره؟؟ممنون میشو اگه کمک کنید.:(

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام
منظور از Steam Space Loading توي بويلر چيه؟
و TRD 401، TRD 604 رو كسي داره؟

TRD 601 رو چطور؟مربوط به نگهداری بویلر میشه.
سلام
در مورد steam space loading من فکر میکنم مربوط به ظرفیت گنجایش بخار در بویلرهای بخار میشه که میتونه از 100کیلوگرم بخار تا حتی چند تن بخار در ساعت رو داشته باشه.
از سایت زیر میتونید به همه TRD ها دسترسی داشته باشید. ولی زبانش آلمانیه !!
http://www.umwelt-online.de/recht/t_regeln/trd/ueber.htm

آخرین ویرایش:
بالا