درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

bahar_r6165

عضو جدید
سلام دوستان.چرا هیشکی ج منو نمیده.ج همه رو دادین الا من.چندین بار این پستو گذاشتم یعنی هیشکی هیچ راهنمایی هم به ذهنش نمیرسه؟؟؟؟؟؟؟؟
:(

میخوام اطلاعات جامعی درباره برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns) بدست بیارم شامل:انواع این برجها، نحوه ساختشون، تجهیزات مورد نیاز این برجها، عایقکاریشون و محاسبات تبادل حرارتی.کسی میتونه کمکم کنه؟یعنی هیشکی اینجا هیچ اطلاعاتی دراین باره نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وقتم خیلی کمه
:cry:

bahar_r6165

عضو جدید
برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns)

برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns)

سلام دوستان.میخوام اطلاعات جامعی درباره برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns) بدست بیارم شامل:انواع این برجها، نحوه ساختشون، تجهیزات مورد نیاز این برجها، عایقکاریشون و محاسبات تبادل حرارتی.کسی میتونه کمکم کنه؟یعنی هیشکی اینجا هیچ اطلاعاتی دراین باره نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وقتم خیلی کمه:cry:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان.چرا هیشکی ج منو نمیده.ج همه رو دادین الا من.چندین بار این پستو گذاشتم یعنی هیشکی هیچ راهنمایی هم به ذهنش نمیرسه؟؟؟؟؟؟؟؟

میخوام اطلاعات جامعی درباره برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns) بدست بیارم شامل:انواع این برجها، نحوه ساختشون، تجهیزات مورد نیاز این برجها، عایقکاریشون و محاسبات تبادل حرارتی.کسی میتونه کمکم کنه؟یعنی هیشکی اینجا هیچ اطلاعاتی دراین باره نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وقتم خیلی کمه

سلام، روش های جداسازی به چند دسته طبقه بندی میشن اگه از دیدگاه تبرید بخوای نگاه کنیم میشه تبریدی و غیر تبریدی که تبریدی شامل کرایوژنیک و غیر تبریدی هم شامل جذب سطحی، فرایند شیمیایی، جداسازی غشایی و غیره اشاره کرد. یه روشی هستش که ببیشتر برای جداسازی گازهای همگن استفاده میشه. یکی از رایج ترین جداسازی ها توی این زمینه جداسازی هوا هستش که به اختصار Air Separation Unit یا (ASU) گفته میشه. شبیه سازیش رو اینجا میتونید پیدا کنید. http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ي-هوا-(ASU)-با-استفاده-از-نرم-افزار-Petro-SIM

پیوست ها

• 1198.pdf
    177.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mostafa7770

عضو جدید
تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک

سلام بر همگی
خواستم بدونم گروهی رو سراغ دارین که بشه در مورد تزریق پلاستیک و مواد مربوطه اطلاعات رد و بدل کرد؟

bahar_r6165

عضو جدید
سلام، روش های جداسازی به چند دسته طبقه بندی میشن اگه از دیدگاه تبرید بخوای نگاه کنیم میشه تبریدی و غیر تبریدی که تبریدی شامل کرایوژنیک و غیر تبریدی هم شامل جذب سطحی، فرایند شیمیایی، جداسازی غشایی و غیره اشاره کرد. یه روشی هستش که ببیشتر برای جداسازی گازهای همگن استفاده میشه. یکی از رایج ترین جداسازی ها توی این زمینه جداسازی هوا هستش که به اختصار Air Separation Unit یا (ASU) گفته میشه. شبیه سازیش رو اینجا میتونید پیدا کنید. http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/162233-%D8%B4%D8%A8%D9%8A%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%8A-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%AC%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%8A-%D9%87%D9%88%D8%A7-%28ASU%29-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Petro-SIM

ممنونم، اطلاعات اولیه مناسبی بود اما من در زمینه برجهایی که تو تقطیر برودتی استفاده میشن مشکل دارم.خیلی گشتم اما اطلاعات جالبی دستم نیومده.منبع یا لینکی میخوام در زمینه نحوه طراحی و عایقکاری و محاسبات امتقال حرارت این برجها کمک کنه.درواقع تقطیر برودتی که من روش کار میکنم برای جداسازی ایزوتوپ پایدار کربن13 است اما اطلاعات جزئی درمورد برجهای مورد استفاده در این فرایند نتونستم پیدا کنم :( لطفا تو این زمینه راهنماییم کنین.ممنونم

farid1991

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

با سلام و احترام، ممنون میشم اگه این 2 تا مقاله رو برام پیدا کنید

1- Xu J., Froment G.F., Methane Steam Reforming Methanation and Water-Gas Shift: I. Intrinsic Kinetics, AIChE Journal, 35, p. 88.1989

2- A Fluidized Bed Membrane Reactor for the Steam Reforming of Methane, Canadian Journal of Chemical Engineering, 69, p. 1061.1991

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
با سلام و احترام، ممنون میشم اگه این 2 تا مقاله رو برام پیدا کنید

1- Xu J., Froment G.F., Methane Steam Reforming Methanation and Water-Gas Shift: I. Intrinsic Kinetics, AIChE Journal, 35, p. 88.1989

2- A Fluidized Bed Membrane Reactor for the Steam Reforming of Methane, Canadian Journal of Chemical Engineering, 69, p. 1061.1991
wait..

پیوست ها

• 14.pdf
    751.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • 15.pdf
    975.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام مجدد
بهتاش جان این تاپیک رو حذف نکن، یه اطلاع بده به خودم باهات صحبت میکنم.
آقا من یه نفر مهندسی شیمی ترجیحاً ارشد از دانشگاه صنعتی امیر کبیر واحد ماهشهر رو شدیداً نیاز دارم، یه ایمیلی چیزی، پل ارتباطی .....
کارم شدید گیره...
ممنون

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.میخوام اطلاعات جامعی درباره برجهای تقطیر برودتی(cryogenic distillation columns) بدست بیارم شامل:انواع این برجها، نحوه ساختشون، تجهیزات مورد نیاز این برجها، عایقکاریشون و محاسبات تبادل حرارتی.کسی میتونه کمکم کنه؟یعنی هیشکی اینجا هیچ اطلاعاتی دراین باره نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وقتم خیلی کمه:cry:
سلام
شما همین عبارت انگلیسی رو تو گوگل سرچ کنین کلی مطلب براش میاد.

bahar_r6165

عضو جدید
سلام
شما همین عبارت انگلیسی رو تو گوگل سرچ کنین کلی مطلب براش میاد.

مرسی از راهنماییتون اما فکر میکنین به ذهنم نمیرسی تو گوگل سرچ کنم؟؟؟؟؟سرچ کردم اما اصلا مطلب مرتبط نیست فقط در مورد سیستم برودتی جداسازی گازها و بخصوص هوا مطلب هست و درمورد تقطیر برودتی مونواکسید کربن و برجهای مورد استفاده مطلبی نیست.لطف کردین ج دادین اما موقع پاسخ دادن یکم به سؤال و مسیر پیشنهادیتون دقت کنین.بازم ممنونم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی از راهنماییتون اما فکر میکنین به ذهنم نمیرسی تو گوگل سرچ کنم؟؟؟؟؟سرچ کردم اما اصلا مطلب مرتبط نیست فقط در مورد سیستم برودتی جداسازی گازها و بخصوص هوا مطلب هست و درمورد تقطیر برودتی مونواکسید کربن و برجهای مورد استفاده مطلبی نیست.لطف کردین ج دادین اما موقع پاسخ دادن یکم به سؤال و مسیر پیشنهادیتون دقت کنین.بازم ممنونم
حالا اون بنده خدا یک پیشنهادی داد:D
با این حال به نظر من سرچ موفقی رو انجام ندادین. موضوعی که دنبالش هستین خیلی خاصه یعنی برج تقطیری که برای جداسازی ماده خاصی هست. تصور میکنم که برج ها یک محدوده طراحی دارند، شاید شرایط عملیاتی و طراحی مورد نظر شما شبیه جداسازی فوق سرد یکی از گازها باشه
در این موارد معمولا یک طراحی کلی برای برج های فوق سرد انجام میشه و برای اینکه در مورد کیس خاص مورد نظر شما هم جواب بده تغییرات جزئی روش اعمال میشه. حتما شما مقاله ای در این مورد دارید باید رفرنس های اون مقالات رو برید و چک کنید و ببینید که کدومشون به طراحی مربوط میشه. بالاخره این ایده رو شما از یک جایی گرفتید دیگه. احتمال اینکه کسی با این جزئیات در مورد یک موضوع خاص اطلاعات جامعی داشته باشه خیلی کمه.

petroshimiuut

عضو جدید
سلام دوستان
موضوع پايان نامه من در مورد انجام محاسبات مدلسازي و شبيه سازي مولكولي بر روي تعادلات فاز بخار-مايع در سيستم هاي آب+ آلكانول آمين+سولفيدهيدروژن هست ممنون ميشم از دوستان اگر مقاله و مطلبي در اين مورد دارن كمكم كنن تا بتونم يك ديدي نسبت به موضوع داشته باشم تا بتونم شروع به كار كردن كنم.ممنون

bahar_r6165

عضو جدید
حالا اون بنده خدا یک پیشنهادی داد:D
با این حال به نظر من سرچ موفقی رو انجام ندادین. موضوعی که دنبالش هستین خیلی خاصه یعنی برج تقطیری که برای جداسازی ماده خاصی هست. تصور میکنم که برج ها یک محدوده طراحی دارند، شاید شرایط عملیاتی و طراحی مورد نظر شما شبیه جداسازی فوق سرد یکی از گازها باشه
در این موارد معمولا یک طراحی کلی برای برج های فوق سرد انجام میشه و برای اینکه در مورد کیس خاص مورد نظر شما هم جواب بده تغییرات جزئی روش اعمال میشه. حتما شما مقاله ای در این مورد دارید باید رفرنس های اون مقالات رو برید و چک کنید و ببینید که کدومشون به طراحی مربوط میشه. بالاخره این ایده رو شما از یک جایی گرفتید دیگه. احتمال اینکه کسی با این جزئیات در مورد یک موضوع خاص اطلاعات جامعی داشته باشه خیلی کمه.

دقیقا من هم همین مسیرو رفتم و دارم ادامه میدم :) حرفتون درسته مسیر برجش شبیه برجهای تقطیره منتها شرایط تبادل دمایی خاص این برجها مسیرو کمی تغییر میدن چون باید سطح مقطع به اندازه کافی بزرگ باشه تا ارتفاع زیاد نشه. گذشته از این مشکلی که هست درمورد نوع پکینگها و یا سینی های این برجها من مطلبی پیدا نکردم تا بتونم دسته بندی کنم و یا درمورد طراحی تجهیزات الحاقی این برجها.این بنده خدا خودش یه سرچ کوچیک میزد پیشنهاد بهتری میداد :smile: درهرصورت از شما دوستان ممنونم که وقت گذاشتین.

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز

من فقط یه سوال بپرسم از شما تا حقیقت مشخص بشه.
آیا شما توی دوتا درخواستتون ذکر کردین که در مورد تقطیر برودتی مونوکسید کربن و برج های مورد استفادش می‌خوایین؟
شما گفته بودین اطلاعات جامع میخواین به صورت کلی نه مورد خاص، من فکر کردم که چیزی نمی‌دونین اصلاً در موردش واسه همین واسه شروع و آشنایی بهتون گفتم انگلیسیشو سرچ کنین. چون خیلیا دنبال مطلب فارسی می‌گردن واسه همین می‌گن چیزی پیدا نکردیم.
حالا می‌رسیم سر جمله‌ی خودتون. شما هر زمان درخواست راهنمایی می‌خوایین، کامل و بادقت مطرح کنین همینطور زمانی که می‌خوایین خواب بدین پست‌های قبلیه خودتونو بخونین.
من باز سرچ می‌کنم اگه کمکی ازم بربیاد انجام ‌میدم.
آبی باشید.

bahar_r6165

عضو جدید
من فقط یه سوال بپرسم از شما تا حقیقت مشخص بشه.
آیا شما توی دوتا درخواستتون ذکر کردین که در مورد تقطیر برودتی مونوکسید کربن و برج های مورد استفادش می‌خوایین؟
شما گفته بودین اطلاعات جامع میخواین به صورت کلی نه مورد خاص، من فکر کردم که چیزی نمی‌دونین اصلاً در موردش واسه همین واسه شروع و آشنایی بهتون گفتم انگلیسیشو سرچ کنین. چون خیلیا دنبال مطلب فارسی می‌گردن واسه همین می‌گن چیزی پیدا نکردیم.
حالا می‌رسیم سر جمله‌ی خودتون. شما هر زمان درخواست راهنمایی می‌خوایین، کامل و بادقت مطرح کنین همینطور زمانی که می‌خوایین خواب بدین پست‌های قبلیه خودتونو بخونین.
من باز سرچ می‌کنم اگه کمکی ازم بربیاد انجام ‌میدم.
آبی باشید.

خب باید بگم تو همین صفحه اولین پست مربوط به جوابیه که من به راهنمایی جناب "پیرجو" دادم و توی اون کاملا ذکر کردم تقطیر برودتی تولید ایزوتوپ پایدار کربن 13 که با سرچ همین تو گوگل میدیدن که این روش تولید یا با تقطیر برودتی مونواکسید کربن انجام میشه یا متان و هرسرچی ت و گوگل مبنی بر تقطیر برودتی گازها شامل تولید ایزوتوپ بخصوص ایزوتوپ کربن 13 نمیشه ودر مورد هیچ کدوم از این دو (متان و مونواکسید کربن)اطلاعات مدنظر من و ذکر شده در پستهایی که شما لطف کردین و ج دادین تو یه سرچ تو گوگل پیدا نکردم.من چندین پست تو این رابطه گذاشتم از شرح فرایند تا همین پست به قول شما کلی اما دیدم وقتی خیلی جزئی پستم جوابی نداشت مجبور شدم پست کلی بذارم پس خیالتون راحت باشه من حواسم هست.شمام که لطف میکنین وقت میذارین بالاخره کل پیجو از بالا میاین پایین دیگه پس یه نگاهی به پستهای قبلی کسی که میخواین کمکش کنین بندازین میتونین لطفتونو کامل کنین و بهترین مسیرو پیشنهاد بدین.بازم از دوستان ممنونم.

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب باید بگم تو همین صفحه اولین پست مربوط به جوابیه که من به راهنمایی جناب "پیرجو" دادم و توی اون کاملا ذکر کردم تقطیر برودتی تولید ایزوتوپ پایدار کربن 13 که با سرچ همین تو گوگل میدیدن که این روش تولید یا با تقطیر برودتی مونواکسید کربن انجام میشه یا متان و هرسرچی ت و گوگل مبنی بر تقطیر برودتی گازها شامل تولید ایزوتوپ بخصوص ایزوتوپ کربن 13 نمیشه ودر مورد هیچ کدوم از این دو (متان و مونواکسید کربن)اطلاعات مدنظر من و ذکر شده در پستهایی که شما لطف کردین و ج دادین تو یه سرچ تو گوگل پیدا نکردم.من چندین پست تو این رابطه گذاشتم از شرح فرایند تا همین پست به قول شما کلی اما دیدم وقتی خیلی جزئی پستم جوابی نداشت مجبور شدم پست کلی بذارم پس خیالتون راحت باشه من حواسم هست.شمام که لطف میکنین وقت میذارین بالاخره کل پیجو از بالا میاین پایین دیگه پس یه نگاهی به پستهای قبلی کسی که میخواین کمکش کنین بندازین میتونین لطفتونو کامل کنین و بهترین مسیرو پیشنهاد بدین.بازم از دوستان ممنونم.
زمانی که من جواب پستتونو دادم، پستتون روی صفحه‌ی اصلی و اول تالار بود و به این تاپیک منتقل نشده بود.برای نظم بیشتر یکی از مدیران اونو انتقال دادن به اینجا. اگر من دیده بودم جواب جناب پیرجو رو که خود نمی‌اومدم جواب بدم.
نمی‌خوام جو تاپیک از حال عادی خارج بشه واسه همین من تموم می‌کنم. اما یادتون باشه هیچوقت بدون دلیل کاری رو ‌نمی‌کنم.
موفق باشید.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
زمانی که من جواب پستتونو دادم، پستتون روی صفحه‌ی اصلی و اول تالار بود و به این تاپیک منتقل نشده بود.برای نظم بیشتر یکی از مدیران اونو انتقال دادن به اینجا. اگر من دیده بودم جواب جناب پیرجو رو که خود نمی‌اومدم جواب بدم.
نمی‌خوام جو تاپیک از حال عادی خارج بشه واسه همین من تموم می‌کنم. اما یادتون باشه هیچوقت بدون دلیل کاری رو ‌نمی‌کنم.
موفق باشید.

نیت همه بچه ها خیره و کمک کردن. کسی که سوال هم میپرسه مطمئنا مشکلی داره. اما بعضی وقت ها توی این دنیای مجازی که نه لحن می شناسه و نه چهره به چهره است از این سوء تفاهم ها پیش میاد. همه ما هموطنیم باید جو همدلی بیش از این ها بین ما باشه تا کشورمون رو بسازیم(عجب پیام تمیسی دادم ها:biggrin:). همگی موفق باشید و سر زنده
سلام دوستان
موضوع پايان نامه من در مورد انجام محاسبات مدلسازي و شبيه سازي مولكولي بر روي تعادلات فاز بخار-مايع در سيستم هاي آب+ آلكانول آمين+سولفيدهيدروژن هست ممنون ميشم از دوستان اگر مقاله و مطلبي در اين مورد دارن كمكم كنن تا بتونم يك ديدي نسبت به موضوع داشته باشم تا بتونم شروع به كار كردن كنم.ممنون
بسیار عالی. اول روش کارتون رو مشخص کنید، کد می نویسید یا از نرم افزار خاصی استفاده می کنین؟ کتاب دینامیک مولکولی دکتر گوهرشادی دانشگاه فردوسی مشهد بسیار عالی هست برای شروع. ترمودینامیک مولکولی پرازنیتس رو هم مخصوصا فصل یک تا چهارش رو خوب بخونین مخصوصا بحث میدان نیرو ها. تا اینجا خوب در مورد مفهوم دینامیک مولکولی آشنا شدید. بعدش دیگه برید در ACS و JCS سرچ کنین تا ببینین برای سیستم های مشابه از چه مدل نیرویی استفاده شده.

bahar_r6165

عضو جدید
موفق باشید.

اعتماد بنفستون ستودنیه اما بدونین منم مثل شما هیچوقت بدون دلیل کاری نمیکنم و دلیلی داشته که تاپیک کلی گذاشتم و یا حتی سؤال پرسیدم و بدونین کسی که میاد اینجا دنبال راهنمایی با چشم بسته نمیاد بلکه حتما محتمل ترین راهها رو رفته و به در بسته خورده و از شما دوستان کمک میخواد.در هر حال از توجتون ممنونم.از همه دوستانم که وقت میذارن و با حوصله ج سؤال بچه ها رو میدن نهایت سپاس رو دارم.موفق باشند(راستی مرسی که آتش بس دادین :victory:)

asma_

عضو جدید
سلام دوستان من مقاله ای در مورد مقایسه روشهای اندازه گیری ضریب انتقال جرم در سه بیوراکتور ایرلیفت ، ستونی حباب دار و همزن دار میخواستم ممنون میشم کمک کنید مرسی

asma_

عضو جدید
سلام. مقاله در زمینه کاهش آلودگی هوا به روش بیولوژیکی میخوام!
این منابع پاور پویت یکی از دوستامه که در همین رابطه ارائه داد
[1]Bio-systems and Agricultural Engineering Update. Department of Bio-systems andAgricultural Engineering College of Agricultural, Food and EnvironmentalSciences, "Biofilter Design Information".[2]Clean Air Technology Center (CATC), U.S. Environmental Protection Agency(E143-03), Research Triangle Park, North Carolina27711. "Using Bioreactorto Control Air Pollution".[3]Devinny, Joseph,S.,et.al.,Biofiltrationfor Pollution Control, N.Y.,Lewis Publishers, 1999.[4]Janni,K. A., W. J. Maie,T. H. Kuehn, B. B. Bridges, D. Vesley and M. A. Nellis. 1996. Evaluation of Biofiltration ofAir, an Innovative Air Pollution Control Technology.[5]Marc A. Deshessesand Huub H.J. Cox, “Bio-trickling Filter Air Pollution Control”, Department of Chemical& Environmental Engineering, University of California, Riverside, CA, 2000.[6]Peter L. Voigt; "Biofiltration for Odor and VOC Control", CleanTeQPublication, Dandeneng,Victoria, Australia, 3175.[7]Williams, T.O. & F.C. Miller. “Odor Control Using Bio-filters”. Bio-cycle,Vol. 33, No.10. pp 72-76. October 1992.[8]Biofiltration ofVolatile Organic Compounds (VOCs) – An Overvie, Thakur Prabhat Kumar1, Rahul1, MathurAnil Kumar2 and Balomajumder Chandrajit1, Nov. (2011)

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان من مقاله ای در مورد مقایسه روشهای اندازه گیری ضریب انتقال جرم در سه بیوراکتور ایرلیفت ، ستونی حباب دار و همزن دار میخواستم ممنون میشم کمک کنید مرسی
سلام
کتاب پدیده‌های انتقال در بیوراکتور‌ها هست که نوشته حسین قجاوند ه .
خیلی کتاب مفیدیه!

• Like
واکنش ها: Beat

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام. مقاله در زمینه کاهش آلودگی هوا به روش بیولوژیکی میخوام!
سلام
این مقالات فکر کنم خوب باشه. اگر یاز دارید بگید تا براتون قرار بدم!
مروري بر روش هاي تصفيه بيولوژيكي (بيوفيلتراسيون) آلودگي هوا
نويسند‌گان:
[ وحيد وجيهي نژاد ] - دانشجوي كارشناسي، دانشگاه صنعتي شريف
[ محمد شرافتمند ] - دانشجوي كارشناسي
[ محمد سلطانيه ] - عضو هيئت علمي
خلاصه مقاله:
در بين روش هاي كنترل آلودگي هوا با در نظر گرفتن موارد استفاده، محدوديت هاي اقتصادي و شرايط عملياتي، نزديك به دو دهه است كه روش هاي بيولوژيكي حذف آلودگي ها، مورد توجه محققين و صاحبان صنايع بزرگ قرار گرفته است. تصفيه و كنترل آلودگي هاي هوا عمدتاً به روش هاي فيزيكي (ميعان،جذب،غشايي و... )، شيميايي (خاكسترسازي، اكسايش ، تكنولوژي پلاسما و... )و بيولوژيكي(بيوفيلتراسيون، فيلترهاي قطره اي و بسترهاي شستشو دهنده ي زيستي ) صورت مي گيرد. در اين مقاله جديدترين تكنيك هاي حذف بيولوژيكي آلاينده هاي هوا (VOC) و (VIC)و به صورت اخص، روش بيوفيلتراسيون (Biofiltration) مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنين به بررسي تاثير پارامترهاي دخيل از قبيل دبي هواي آلوده ، نوع آلاينده ها ، بستر فيلتر، افت فشار ، رطوبت بستر ،دما، مواد مغذي به جهت انجام متابوليسم مناسب ميكروارگانيسم ها ,pH پرداخته شده است
كلمات كليدي:
حذف بيولوژيكي، بيوفيلتراسيون ، VOC و VIC
و
كاربرد بيوفيلترها در كنترل آلودگي هوا
نويسند‌گان:
[ عليرضا شكوه ] -
[ حسين هاشمي ] -
خلاصه مقاله:
بيش از نيم قرن است كه بيوراكتورها براي تصفيه هواي آلوده استفاده مي شوند. يكي از رايج ترين انواع بيوراكتورها، بيوفيلترها هستند. بيوفيلترها اساسا براي تصفيه گازهاي حاوي تركيبات بودار و تركيبات آلي فرار استفاده مي شوند. استفاده از بيوفيلترها از نظر اقتصادي مقرون به صرفه است و اثرات مخرب محيط زيستي در پي ندارد. با توجه به ويژگي هاي گازي كه بايد تصفيه شود، مسايل اقتصادي و سطح تصفيه مورد نياز انواع مختلف بيوفيلترها به كار مي روند.
كلمات كليدي:
بيوراكتور، بيوفيلتر، آلودگي هوا
و
بررسي تصفيه آلودگي هوا توسط بيوفيلتراسيون
نويسند‌گان:
[ فرزاد جاني ] -
[ ميترا دادور ] -
خلاصه مقاله:
بيوفيلتراسيون يك تكنولوژي نسبتاً جديد براي تصفيه آلودگي هوا مي باشد. بيوفيلترها راكتورهاي با بستر پرشده مي باشند كه ميكروارگانيسم هاي تجزيه كننده روي بستر واقع شده اند. در اين روش آلاينده گازي با عبور از اين بستر متخلخل بيولوژيكي تصفيه مي شود. استفاده از بيوفيلتر براي كنترل انتشار تركيبات آلي فرار يك تكنولوژي ابداعي و جديد است كه در دهه گذشته مقبوليت يافته است. اساساً جرياني از گاز آلوده كه داراي غلظت كمي از مواد قابل تجزيه بيولوژيك و تركيبات نسبتاً محلول در آب باشد، جهت بيوفيلتراسيون مناسب است. اين روش در مقايسه با روش هاي متداول كنترل آلاينده هاي هوا بسيار اقتصادي تر بوده و در صورتيكه به نحو مطلوب انجام شود، كاهش آلاينده ها در بيشتر مواقع بيش از 95 درصد خواهد بود. علاوه بر اين، بيوفيلتراسيون آلاينده هاي ثانويه ايجاد نمي كند. در مقاله حاضر، سعي شده است كه نحوه عملكرد و نيز كاربردهاي اين روش در تصفيه جريان هاي آلوده گازي مورد بررسي قرار گيرد.
كلمات كليدي:
بيوفيلتر، ميكروارگانيسم، تصفيه آلودگي هوا، تركيبات آلي فرار

• Like
واکنش ها: Beat

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

پیوست ها

• T.BIOFILTRATION AS A VIABLE ALTERNATIVE FOR AIR POLLUTION.rar
    724 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا