درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

سلام به دوستان كسي ميتونه در مورد ازمايشات رنگ مقاله يا چيزي در اين مايه ها بهم بده در مورد فيلم تر رنگ و فيلم خشك رنگ ورنگدانه و رنگپايه و...;)

azadehkind1

عضو جدید
مقاله بدون نشانی؟؟؟

مقاله بدون نشانی؟؟؟

سلام دوستان
کسی مقاله یا کتاب در مورد پروسه تولید رزین پلی استر داره؟

بابا عجب مردم آزاری هستینا؟ یه چیز درست ودرمون با اسم و آدرس بذارین تا براتون پیدا کنم نه فقط موضوع...هرچی گشتم با این کلید واژه چیزی پیدا نکردم..خداییش خیلی گشتم چیزی درمورد تولیدش پیدا نکردم شرمنده

sami-jun

عضو جدید
سلام دوستان
من مقاله یا مطلبی راجب انواع روشهای جداسازی هلیم از گاز طبیعی میخوام
فارسی یا انگلیسی فرقی نمیکنه
لطفا اگه کسی مطلبی داره برام بزاره
ممنونم

lamra

عضو جدید
یه مقاله می خوام در رابطه با گوگردزدایی از برش های نفتی علی الخصوص مربوط به بنزین باشه عالی میشه؟
با تشکر

rostamani

عضو جدید
یه چند تا مقاله و مطلب در مورد کاربرد و بررسی راکتور های بچ در صنعت دارو سازی میخواستم

noom

عضو جدید
1- اسید استیک چون یک اسید آلی هست، پس در محیط آبی میتونه هیدرولیز بشه. بخاطر همین میشه از این خاصیتش استفاده کرد و اون رو از بنزن جدا کرد. وقتی بخاهیم دو تا ماده آلی که یکی قابلیت هیدرولیز شدن در محیط آبی رو داره و اون یکی نداره (مثل بنزن و اسید استیک) رو از هم جدا کنیم روش کار به این صورت هست که ابتدا اون ماده ای که قابلیت هیدرولیز شدن داره رو هیدرولیز میکنیم. در اینجا با استفاده از یک محیط قلیایی (مانند هیدروکسی سدیم یا پتاسیم، کربنات سدیم یا بی کربنات سدیم) اسید استیک رو هیدرولیز می کنیم (تبدیل میشه به یون استات و در عمل وارد فاز آبی میشه). بعد دو لایه آبی و آلی رو از هم جدا میکنیم. لایه آلی بنزن (و مقدار خیلی جزئی آب و نیز اسید استیک) هست و لایه آبی دارای یون استات هست. وقتی به محلول آبی اسید کلریدریک اضافه کنیم و PH سیستم رو خیلی اسیدی کنیم، با توجه به ثابت تفکیک اسید استیک، یون استات در محیط اسیدی خیلی قوی دیگه نمی تونه حضور داشته باشه و لذا یون استات به فرم هیدرولیز نشده یعنی همون CH3COOH تبدیل میشه. دی اتیل اتر یک حلال آلی خیلی مناسب برای استخراج این اسید از محیط آبی هست. وقتی که به این سیستم آبی، دی اتیل اتر اضافه کنیم، اسید استیک به فاز آلی مهاجرت کرده و با جدا کردن دو لایه آبی و آلی، فاز آلی حاوی دی اتیل اتر و اسید استیک خواهد بود. دمای جوش دی اتیل اتر اونقدر پایین هست که به راحتی تبخیر میشه و اسید استیک با خلوص بالا بدست میاد. به این صورت اسید استیک از بنزن جدا میشه.

2- در اینجا هم یک ترکیبی هست که قابلیت هیدرولیز شدن در فاز آبی رو داره (اسید بنزوئیک) و یک ترکیبی که در فاز آبی نامحلول هست (یعنی استانیلید). دوباره مثل حالت قبل ابتدا اسید بنزوئیک رو در فاز آبی قلیایی، هیدرولیز می کنیم و لایه آبی و آلی رو جدا می کنیم. استانیلید در فاز آلی باقی میمونه و اسید بنزوئیک وارد فاز آبی میشه. وقتی دوباره PH فاز آبی رو اسیدی کنیم، اسید بنزوئیک به فرم هیدرولیز نشده در میاد و میشه با استفاده از تبلور اون رو از آب جدا کرد.

3- میشه بیشتر توضیح بدین دقیقا چی میخایین ؟ ترکیبات ردیف بالا رو میخواهید از ترکیبات ردیف پایین جدا کنید یا که ترکیبات ذکر شده در هر ردیف رو میخواهید از یکدیگه جدا کنید ؟

خیلی خیلی متشکرم مرسی.... برای سوال 3 ترکیب بالا رو از ترکیب پایین میخواهم جدا کنم؟

باز هم خیلی تشکر میکنم ممنون از لطف شما

ihih_jimbo

عضو جدید
سلام و عرض ادب...........
سیستم های کنترلی روی واحد تقطیرو میخواستم.......به عنوان مثال کنترل کننده های رویDesalter یا نمک زدا چطوری مقدار دبی نفت خام ورودی یا دما و فشار Desaltero کنترل می کنند:D
در واقع میخوام مسیرای قرارگرفتنشونو بدونم
اگه سیستم های کنترل کننده تجهیزات دیگر این واحدم باشه ممنون میشم;)

darab64

عضو جدید
بچه ها کسی آدرس دقیق کتابخانه SRI رو نداره؟
شماره تلفن هم باشه خوبه

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد بن ارزی خرید کتاب از نمایشگاه کتاب که گویا به ارزش 80 هزار تومان هست و به دانشجویان ارشد و دکترای دانشگاه دولتی تعلق داره اطلاعات میخواستم. اینطوری که من فهمیدم دلار هم سوبسیدی حساب می کنند.برای مثال پارسال دلار را 300 تومان حساب کردند.یعنی در حدود 260 دلار دانشجو قدرت خرید داشته. به هر حال کسی اطلاعات تکمیلی داره ؟؟
قابل خرید و فروش هست؟

http://www.myexpert.ir/news/news-1-7991.html

ihih_jimbo

عضو جدید
بچه ها کسی گزارش کار آزمایش تهیه ترت بوتیل کلرایدو نداره واسم بزاره.ممنون....................................;)

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام حل المسائل این کتاب رو میخوام

ممنونم
applied mathematics and modeling for chemical engineers solutions by Rice.Dough

rezareza00

عضو
سلام دوستان
من مقاله یا مطلبی راجب انواع روشهای جداسازی هلیم از گاز طبیعی میخوام
فارسی یا انگلیسی فرقی نمیکنه
لطفا اگه کسی مطلبی داره برام بزاره
ممنونم
سامي جان انواعش يافت نشد ولي اين يكي يه چيزه كامل راجع به روشه جداسازيش از گاز طبيعي هستش منتها انگليسيه
خيلي كامله

espailpoor

اخراجی موقت
سلام بر مهندسین عزیز
دوستان کسی در مورد واحد NHT که یکی از واحدهای پالایشگاهی هست اگه مطالب فارسی داره ممنون میشم کمکم کنه. فقط خواهشا فارسی باشه. خودم اطلاعات زیادی در موردش نمیدونم خیلی به کمکتون احتیاج دارم

sami-jun

عضو جدید
سامي جان انواعش يافت نشد ولي اين يكي يه چيزه كامل راجع به روشه جداسازيش از گاز طبيعي هستش منتها انگليسيه
خيلي كامله

خیلی ممنونم
خیلی خوب بود اگه هنوزم کسی مقاله ای راجبش داره برام بزاره
ممنونم

صادق شهابی

عضو جدید
سلام.
من ارشد طراحی فرایند میخونم و به نظر خودم بهترین گرایشه ولی خوب هر کسی رشته خودشو بهترین میدونه;)
ولی در کل اگه به صنعت علاقه دارید طراحی فرایند بهترین انتخابه و بعد از اون هم جداسازی.
ولی اگه به مباحث تئوری و آزمایشگاهی علاقه مند هستید گرایش های ترموسینتیک و پدیده های انتقال مناسب تر هستند.
ولی یه چیز هم بگم درسته که گرایش مهمه ولی مهمتر از اون پایان نامه ارشد هست که شما می تونید هر موضوعی رو انتخاب کنید که شاید اصلا به گرایشتون هم ارتباطی نداشته باشه.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسین عزیز
دوستان کسی در مورد واحد NHT که یکی از واحدهای پالایشگاهی هست اگه مطالب فارسی داره ممنون میشم کمکم کنه. فقط خواهشا فارسی باشه. خودم اطلاعات زیادی در موردش نمیدونم خیلی به کمکتون احتیاج دارم

واحد تصفیه هیدروژنی

با سپاس فراوان از
حــامد
مدیر تالار مهندسی شیمی

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسین عزیز

براتون فایل اقا حامد رو قرا دادم اگه نیاز به مطلب اضافه تری بود یا جایی مشکلی داشتی بگو

یه سری مطلب در مورد این واحد تو جزوه ام هستش که مربوط به پالایشگاه اراک میشه. ولی باید تایپ کنم چون دستنویسه
.

اگه نیاز بود در خدمتم

Bahman_mech

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد بن ارزی خرید کتاب از نمایشگاه کتاب که گویا به ارزش 80 هزار تومان هست و به دانشجویان ارشد و دکترای دانشگاه دولتی تعلق داره اطلاعات میخواستم. اینطوری که من فهمیدم دلار هم سوبسیدی حساب می کنند.برای مثال پارسال دلار را 300 تومان حساب کردند.یعنی در حدود 260 دلار دانشجو قدرت خرید داشته. به هر حال کسی اطلاعات تکمیلی داره ؟؟
قابل خرید و فروش هست؟
http://tibf.net/

espailpoor

اخراجی موقت
براتون فایل اقا حامد رو قرا دادم اگه نیاز به مطلب اضافه تری بود یا جایی مشکلی داشتی بگو

یه سری مطلب در مورد این واحد تو جزوه ام هستش که مربوط به پالایشگاه اراک میشه. ولی باید تایپ کنم چون دستنویسه
.

اگه نیاز بود در خدمتم

آقای مهندس دستتون درد نکنه ولی نمیدونم من منظورم رو بد رسوندم یا شما طور دیگه ای متوجه شدید. این واحدی که میگم در اصل از سه قسمت تشکیل شده: 1. NAPHTA HYDROTREATING
2. OCTANIZER
3. احیاء

پالایشگاه اراک کلا تحت لیسانس یو او پی هستش اما این چیزی که من میخام تحت لیسانس اکسس فرانسه هست
البته من شنیدم دقیقا این واحد در طرح توسعه پالایشگاه اراک جدیدا راه اندازی شده به همین خاطر مطلب در موردش خیلی کم پیدا میشه
نمیدونم اینجا کسی هست که فاز دوم پالایشگاه اراک مشغول به کار باشه یا نه که اگه پیدا بشه خیلی میتونه کمکم کنه

eli sisco

عضو جدید
سلام دوستان اینجا کسی هست که رشته اش فنی و صنایع شیمیایی باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای مهندس دستتون درد نکنه ولی نمیدونم من منظورم رو بد رسوندم یا شما طور دیگه ای متوجه شدید. این واحدی که میگم در اصل از سه قسمت تشکیل شده: 1. NAPHTA HYDROTREATING
2. OCTANIZER
3. احیاء

پالایشگاه اراک کلا تحت لیسانس یو او پی هستش اما این چیزی که من میخام تحت لیسانس اکسس فرانسه هست
البته من شنیدم دقیقا این واحد در طرح توسعه پالایشگاه اراک جدیدا راه اندازی شده به همین خاطر مطلب در موردش خیلی کم پیدا میشه
نمیدونم اینجا کسی هست که فاز دوم پالایشگاه اراک مشغول به کار باشه یا نه که اگه پیدا بشه خیلی میتونه کمکم کنه

سلام شما فقط فرمودید واحد NHT .منم تصفیه هیدروژنی گذاشتم
اتفاقا من دانشگاه اراک بودم واستادمون که فرایند پالایش درس میداد همین واحدو که سه قسمتی هم هست واسم تا حدودی گفته.ولی فکر نکنم واسه طرح توسعه باشه این واحد چون دو سال پیش که این درسو به ما میدادخبری از طرح توسعه پالایشگاه اراک نبود.

ولی اگه دقیق میخوای باید منتظر محمود m3164بمونی تا برگرده جوابتو بده.البته یه مدته خدافظی کرده موقتا رفته
.

بالا