درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

m.milad

عضو جدید
با سلام
آقای m3164 از شما نهایت تشکر رو دارم با توجه به درخواستم در صفحه 796 فایل هایی رو بهم دادید اما اگه لطف کنید این لینک خرابه یعنی دیگه فایلش تو رپیدشیر حذف شده یه لینک دیگه بهم بدید ممنون میشم

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
قابل توجه مهندس پیرجو

قابل توجه مهندس پیرجو

با سلام
آقای m3164 از شما نهایت تشکر رو دارم با توجه به درخواستم در صفحه 796 فایل هایی رو بهم دادید اما اگه لطف کنید این لینک خرابه یعنی دیگه فایلش تو رپیدشیر حذف شده یه لینک دیگه بهم بدید ممنون میشم

اگه منظورتون لینک مربوط به ژل های پلیمری هست که من خودم توی پست مربوطه عرض کردم لینکش ایراد داره و شما رو به مدیر محترم آقای پیرجو ارجاع دادم که این لینک رو قرار دادند. انشاءالله آقای مدیر لینک مربوطه رو هر چه سریعتر اصلاح می کنند.
در هر حال اگه خودم هم تونستم پیداش کنم حتما در اختیارتون میذارم.
موفق باشید.
------------------------
مهندس پیرجو لطف کنید اگه امکانش هست اصلاحیه این لینک رو قرار بدین؛ (از رپید حذف شده)

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/78099-ژل-های-پلیمری-کاربردی-در-صنعت-نفت

آخرین ویرایش:

ضدحال

اخراجی موقت
سلام
من یه مقاله در مورد استفاده از تئوری مولکولی در شبیه سازی می خواستم
molecular simulation

توی اینترنت در مورد پروفسور ویجی پاند vijay pande و بزرگترین سوپر کامپیوتر جهان ایشان در دانشگاه استانفورد امریکا
برای شبیه سازی مولکولهای پروتئینهای بدن انسان میتوانید اطلاعات خوبی پیدا کنید.
از طریق اینترنت دسترسی و استفاده از این سوپر کامپیوتر برای شبیه سازی مولکولی به خصوص پروتئینها ازاد است.

#soreNa#

کاربر فعال
سلام روز همگي خوش استادمون واسه امتحان پايان ترم درس كارگاه نرم افزار اين سوالو داده گفته حلشو با متلب برام بنويسيد بياريد شديدا نياز مند كمك دوستانم لطفا تا 29/9 جواب بديد امتحانش فرداش هست

گرماي واكنش احتراق پروپان را در دماي 600درجه سانتي گراد بدست آوريد.

<---------------c3H8 + 5 o2
3co2+4H2O

zohreh_m356

عضو جدید
ميشه يه نفر نحوه تبديل زيمنس به مول بر ليتر رو بگه ؟؟؟؟( دعوا نداره :redface: خب يادم رفته ديگه:))

narjes_q

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

اول سلام به همه دوستان خوبم.مهندسین گرامی اینجانب نیازمند یاری سبزتان هستم.
موضوع پروژه کارشناسیم شبیه سازی سنتز ملامین در پتروشیمی ارومیه است.
اما هیچ اطلاعاتی از واحد برای کار با هاسیس ازش ندارم:confused:
اگر اطلاعات دارید یا حداقل راهنمایم کنید برای بدست اوردن اطلاعاتش میشه برام بفرستید .ممنون میشم.

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام روز همگي خوش استادمون واسه امتحان پايان ترم درس كارگاه نرم افزار اين سوالو داده گفته حلشو با متلب برام بنويسيد بياريد شديدا نياز مند كمك دوستانم لطفا تا 29/9 جواب بديد امتحانش فرداش هست

گرماي واكنش احتراق پروپان را در دماي 600درجه سانتي گراد بدست آوريد.

<---------------c3H8 + 5 o2
3co2+4H2O
سلام.
استادتون رابطه یا فرمولی چیزی نداد؟
اگه فرمولش رو داشته باشی راحت میشه حلش کرد.
خودم این ترم کارگاه دارم و تقریبا به مسائلش مسلطم:D

ورودی 89

عضو جدید
سلام من دانشجوی ترم 3 هستم.استاد مکانیک سیالاتمون یه پروژه بهمون داده که در مورد روش آشکارسازی جریان سیالات و کاربرد های اونه .
کمکم کنین نمیتونم چیزی در موردش پیدا کنم:(:(:(

mh.peng

عضو جدید
سلام
در مورد معادله حالت ویریال یه پروژه دارم
هر کی کمکم کنه مرسیشون

mohandes-87

عضو جدید
سوالات مهم

سوالات مهم

سلام دوستای خوبم خسته نباشید برای پروژه طرح واقتصاد درباره فرآیندتولیداتیلن گلایکول چندتاسوال دارم که میدونم خیلیاتون میتونیدکمکم کنید.پس کمک کنید!!!
1-چراواکنش اتیلن گلایکول درفازمایع صورت میگیرد؟
2-هیدرولیزحرارتی چیست؟
3-منظورازگلیکول نامرغوب چیست؟
4-surge drum چیست؟
5-مبدل ترموسیفون چیست؟
6-پاستوریزاسیون چیست؟
ممنون ازکمکی که خواهیدکرد!!!;)

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای خوبم خسته نباشید برای پروژه طرح واقتصاد درباره فرآیندتولیداتیلن گلایکول چندتاسوال دارم که میدونم خیلیاتون میتونیدکمکم کنید.پس کمک کنید!!!
2-هیدرولیزحرارتی چیست؟
4-surge drum چیست؟
5-مبدل ترموسیفون چیست؟
6-پاستوریزاسیون چیست؟
سلام دوست من
یه چندتاش با من !!!!!!!!!!!
1- منظورتون همون تولیده شه؟؟؟
توی صنعت اتیلن گلایکول رو به عنوان یک ماده نم زدا به کار می برند (در بعضی از موارد هم ضد یخ)
پس می بینی که نیاز به اتیلن کلایکول مایع هست
2- هیدرولیز حرارتی فرآیند که در آن زباله و یا لجن تحت فشار بالا و درجه حرارت بالا، بین 160-180 درجه جوشانده می شود
3- گلایکول ما باید دارای خلوص خاصی باشه مثلا 99.9 درصد و مابقی اب هست
به غیر از این نامرغوب هست
4- *****تانک ذخیره
خوب معلومه برای ذخیره سازی مایعات ( ببخشید اینو اشتباه گرفتم )****
دوستمون گفتن مخزن نوسان گیر

بسه دیگه !!!!!!!!!!!!!

آخرین ویرایش:

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود....
دوستان یه سوال از حرارت که قبلا یکبار دیگه مطرح شده ولی جواب دقیقی به آن داده نشده...!!!

ناسلت در طول صفحه کم میشه یا زیاد؟
به تناقض های خیلی زیادی رسیدم......چه در جابجایی آزاد چه اجباری...
در جابجایی اجباری : h=3/2 k/delta در نتیجه Nu=3/2 x/delta
با افزایش x دلتا زیاد میشه و با توجه به اینکه در جابجایی اجباری دلتا متناسب است با x به توان 2/1 انتظار داریم در انتهای صفحه Nu بیشترین مقدار رو داشته باشه در جابجایی ازاد هم همینطور.
اگه اینطور است و ناسلت در طول صفحه زیاد میشه پس چرا توی لوله رفتاری برعکس داره و ناسلت در طول لوله کم میشه......و تناقض دوم: سوال دوم سال87 مهندسی شیمی رو اگه نگاه بکنین رابطه بین ناسلت و ناسلت متوسط رو خواسته که در نهایت جواب :

ناسلت متوسط= 3/4 ناسلت در انتهای صفحه و این یعنی اینکه ناسلت در طول صفحه کاهش یافته که مقدار متوسط از مقدار ناسلت در انتهای صفحه بیشتره

اگه کسی بتونه کمک کنه ممنون میشم...

m3164

کاربر ممتاز
2-هیدرولیزحرارتی چیست؟
4-surge drum چیست؟
5-مبدل ترموسیفون چیست؟
6-پاستوریزاسیون چیست؟

« بـا اجـازه آرش کـبـیـر »
جوابهایی که آرش خان داده کاملا درست و دقیقه، من هم جهت تکمیلشون چیزایی که میدونم اضافه می کنم:

1. چرا واکنش اتیلن گلایکول درفازمایع صورت میگیرد؟
مواد اولیه واکنش که « آب + اکسید اتیلن » هست در فاز مایع قرار دارند.

2. هیدرولیز حرارتی چیست؟
هیدرولیز؛ عمل عکس سنتز آبدهی است (هیدرولیز یا ابکافت؛ تجزیه مواد توسط آب رو میگن)
در سنتز آبدهی مونومر ها با هم پیوند میخورند و پلیمر را تشکیل میدهند، ولی در هیدرولیز پلیمر تجزیه میشود و مونومر ها راتشکیل میدهد.
در سنتز آبدهی آب تولید میشود ولی در هیدرولیز آب مصرف میشود.
هیدرولیز به دو روش الکتریکی و حرارتی صورت می گیرد.

3. منظورازگلیکول نامرغوب چیست؟
وجود ناخالصی (یعنی آب) در گلیکول، نشان از نامرغوبی گلیکول هست که موجب کاهش نقطه انجماد گلیکول میشه. این موضوع در تولید ضدیخ که در اون گلیکول به عنوان ماده اصلی استفاده میشه خیلی حائز اهمیته.

4.surge drum چیست؟
ظروف نوسان گیر: معمولاً خوراك هر واحد ابتدا در مخازن ذخیره شده و سپس توسط پمپ به واحد مربوطه ارسال میگردد. به دلیل شرایط عملیاتی گوناگون جریان خروجی پمپ می تواند دچار نوسان گردد و یاپمپ از سرویس خارج گردد. حال اگر خروجی پمپ مخازن مستقیماً به عنوان ورودي پمپ واحد باشد، نوسانات ایجاد شده در پمپ مخازن یا از سرویس خارج شدن آن ممکن است موجب آسیب دیدگی پمپ واحد و همچنین به هم ریختن شرایط عملیاتی واحد گردد و از طرفی زمان کافی براي اطلاع به مخازن جهت رفع اشکال ایجاد شده و یا استفاده از پمپ یدکی موجود نمی باشد .با توجه به مشکلات ذکر شده در بسیاري از واحدها بین پمپ مخازن و پمپ ورودي واحد ظروفی را براي انبار خوراك قرار میدهند. حجم این ظرف به گونه اي انتخاب میگردد که بتواند حدودا به مدت 10 الی 20 دقیقه خوراك واحد را تامین نماید و این زمان فرصت کافی را جهت اطلاع به مخازن ایجاد می نماید تا نسبت به رفع اشکال و یا تعویض پمپ اقدام نمایند. همچنین وجود سیستم کنترل فشار در این ظروف موجب می گردد نوسانات ایجاد شده در پمپ مخازن به پمپ واحد منتقل نگردد.

5. مبدل ترموسیفون چیست؟
ریبویلرها برای تامین بخار و حرارت مورد نیاز انتهای برج تقطیر مورد استفاده قرار می گیرند و به سه دسته کتری مانند (kettle type) ، داخل ستونی و ترموسیفونی تقسیم می شوند.
ریبویلرهای ترموسیفونی؛ مبدلهای پوسته و لوله هستند که به صورت افقی یا عمودی کنار برج قرار می گیرند. در این ریبویلرها مایع انتهای برج (ماده گرم کننده) در پوسته جریان می یابد.

6. پاستوریزاسیون چیست؟
فرایند حرارتی ملایمی است که طی آن کلیه اشکال رویشی و بیماریزای باکتریها از بین می رود. به عبارت دیگر عملی است حرارتی برای از بین بردن کلیه میکروبهای بیماری زا با حفظ حداکثر ارزش غذایی. حرارت پاستوریزاسیون بر اساس مقاومت میکروب بیماریزای شناخته شده در مدت زمان مشخص تعیین می شود.

m3164

کاربر ممتاز
معادله حالت ویریال

معادله حالت ویریال

سلام
در مورد معادله حالت ویریال یه پروژه دارم
هر کی کمکم کنه مرسیشون

توی کتابهای « شیمی فیزیک » و « ترمودینامیک » مطالب کاملی در این مورد میتونی پیدا کنی. تعدادی از این کتابها هم توی باشگاه بگردی قابل دانلوده.
من هم دو تا مقاله گذاشتم اینجا امیدوارم کارتو راه بندازه.

1. تخمین ضریب تراکم پذیری سیالات خالص با استفاده از یک رابطه ساده بر پایه معادله حالت ویریال؛

2. تابعیت جدید ضریب دوم معادله ویریال از دمای نقصانی و ضریب اسنتریک برای مواد غیر قطبی؛

پیوست ها

• Virial.rar
    320.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Virial Equation.rar
    339.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام دوستان . یک سوالی برام پیش اومده بود گفتم مطرح کنم شاید عزیزان اطلاعاتی در رابطه باهاش داشته باشند .

فرض کنید یک محفظه داریم که دو تا واکنش احتراق همزمان قرار هست که توی اون اتفاق بیافته ، هر کدوم از واکنش ها متناسب با ضرایب استوکیومتری موجود، مقدار خاصی اکسیژن مصرف می کنند. سوال اینجاست که اگه میزان اکسیژن موجود برای احتراق این دو واکنش از میزان اکسیژن استوکیوتری مورد نیاز کمتر باشه چطوری میشه متوجه شد که کدوم واکنش کامل پیش رفته و کدوم ناقص و اگه ناقص پیش رفته چقدر از اون کامل بوده و چقدر ناقص .

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان . یک سوالی برام پیش اومده بود گفتم مطرح کنم شاید عزیزان اطلاعاتی در رابطه باهاش داشته باشند .

فرض کنید یک محفظه داریم که دو تا واکنش احتراق همزمان قرار هست که توی اون اتفاق بیافته ، هر کدوم از واکنش ها متناسب با ضرایب استوکیومتری موجود، مقدار خاصی اکسیژن مصرف می کنند. سوال اینجاست که اگه میزان اکسیژن موجود برای احتراق این دو واکنش از میزان اکسیژن استوکیوتری مورد نیاز کمتر باشه چطوری میشه متوجه شد که کدوم واکنش کامل پیش رفته و کدوم ناقص و اگه ناقص پیش رفته چقدر از اون کامل بوده و چقدر ناقص .

كوروش جان مطمئن نيستم ولي تا اونجا كه من ميدون چون بحث رقابت پيش مياد اينجا ديگه سنيتيك واكنش مطرح ميشه بايد شرايط سنيتيكي واكنش بررسي بشه تا ببينيم هر كدوم چقدر اكسيژن مصرف ميكنن.

اگر اکسیژن کافی نباشه، هیچ کدوم از واکنش های سوختن کامل انجام نمیشه. یعنی اینطور نیست که یکیشون کامل بسوزه و اون یکی نافص بسوزه. جفت واکنشهای سوختن ناقص خواهد بود.

اندازه گیری اینکه هرکدوم از واکنشهای سوختن چقدر به احتراق کامل نزدیک شدن، کار ساده ای نیست. اگر نسبت کربن به هیدروژن سوخت ها یکسان باشه که فکر نمی کنم بشه این مورد رو اندازه گیری کرد. اما اگر این نسبت متفاوت باشه، برای اینکار باید آنالیز گاز دودکش رو به همراه محاسبه دمای شعله همزمان انجام بدید. با توجه به مقدار دی اکسید کربن، بخار آب و منواکسید کربن تشکیل شده و نیز دمای شعله، میشه چند معادله چند مجهول که با حل کردنش میشه درصد پیشرفت واکنش احتراق قابل رو تعیین کرد.

sonya.b

عضو جدید
HSE

HSE

سلام دوستان من یه سری سئوال و جواب راجع به HSE میخام تا فردا هم بیشتر وقت ندارم:redface: کسی میتونه کمکم کنه یا کتابی سایتی چیزی بهم معرفی کنه؟ممنون از لطفتون:gol:

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز

MSI 87

عضو جدید
سلام خسته نباشيد
يه pfd درباره يكي از واحد هاي پتروشيمي مي خواستم كه فرآيند توليد اون ماذه رو توضيح بده مثلا پلي اتيلن و يا هر چيز ديگه اي
ممنون

MSI 87

عضو جدید
يه سري مطالب هم در مورذ بستر هاي سيالي مي خواستم
بازم ممنون

بالا