درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. کامپیوتره من file pdf نداره به خاطره همینه اگه میتونی با file word برام بزاریش ممنون میشم. این هم اون لینکه http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=152422&#post1650022

برنامه تبدیل pdf به word رو ندارم.

برنامه Adobe Acrobat Reader نسخه 9.3.3 رو می تونید از اینجا دانلود کنید حجمش هم خیلی کمه فقط 283 کیلوبایت هست.

گزارش کار رو هم براتون توی دو تا لینک زیر آپلود کردم:

دانلود

و یا:

دانلود

موفّق باشید. :victory:

wrackful

عضو جدید
بویلر ها مواد افزودنی به بویلر و مراحل تصفیه اب جهت بویلر

بویلر ها مواد افزودنی به بویلر و مراحل تصفیه اب جهت بویلر

سلام من یک مقاله کامل واسه پروژه در مورد
بویلرها و مواد افزودنی به بویلر و مراحل روش تصفیه اب جهت بویلر را لازم دارم دوستان کسی میتونه کمکم کنه ممنون

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام من یک مقاله کامل واسه پروژه در مورد
بویلرها و مواد افزودنی به بویلر و مراحل روش تصفیه اب جهت بویلر را لازم دارم دوستان کسی میتونه کمکم کنه ممنون

در مورد بولیرها در قسمت تجهیزات مهندسی شیمی مطلب هست. کتابهای فارسی هم هست تو بازار در مورد دیگهای بخار

salam_to_all

عضو جدید
دو سوال در مورد پمپ

دو سوال در مورد پمپ

[FONT=&quot]با سلام[/FONT]​
[FONT=&quot]به راهنمايي و كمك شما دوستان عزيز نيازمندم ، لطفاً به سوالات زير پاسخ دهيد:[/FONT]​
1-[FONT=&quot]چرا پمپ ها ، ماشينهاي هد ثابت هستند يا به عبارت ديگر هد از مشخصات پمپ است كه توسط سازنده ارائه ميشود[/FONT]​
2-[FONT=&quot]چرا [/FONT]NPSHR[FONT=&quot] از سوي سازنده هيچ تبديلي نبايد بخورد در مقايسه با [/FONT]NPSHA[FONT=&quot] يا به عبارت ديگر با وجد اينكه [/FONT]NPSHR[FONT=&quot] از سوي سازنده بر مبناي آب ايجاد ميشود چرا ما براي بدست آوردن [/FONT]NPSHA [FONT=&quot]از گراف [/FONT]NPSHR [FONT=&quot]را بر مبناي آب بدست آورده و سپس با 2 الي 4 فوت مايع (گذرنده از پمپ) جمع ميكنيم لذا [/FONT]NPSHA [FONT=&quot] بر مبناي مايع است[/FONT]​

vahid.shahkarami

عضو جدید
انعکاس نور فلاش دوربین

انعکاس نور فلاش دوربین

سلام دوست گرامی مشکلی دارم که فکر میکنم به خاطر آن باید مزاحم بچه های شیمی شوم به همین خاطر برای شما پیام میذارم. اگر در صورت امکان کمکم کنید بسیار ممنون خواهم شد.
جریان از این قراره که دنبال ماده ای می گردم که مثل کیلر بی زنگ (شفاف) باشه اما اگر روی سطحی مثلا عکس. مجسمه. کاغذ یا هر چیزی مالیده بشه در صورتی که کسی قصد عکس گرفتن از اون شئی رو داشته باشه نور فلاش رو بازتاب بده و در عکس اون شئی به شکل یک سطح درخشان بیفته و به این ترتیب عملا امکان عکاسی با فلاش از بین بره اگر بتونید همچنین ماده ای بهم معرفی کنید تا ابد سپاسگذار خواهم بود باتشکر شاه کرمی

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی استاندارد DIN مربوط به نحوه ترسیم نقشه های pfdو p&id رو می تونه برام بزاره ممنون میشم..
در بیشتر نیروگاه های کشور از این استاندارد استفاده می شود...

این لینک رو برای استاندارد DIN پیدا کردم امیدوارم به کارتون بیاد: :smile:

DIN Standard Download

farhad4116

عضو جدید
مبدل حرارتی صفحه ای مارپیچ

مبدل حرارتی صفحه ای مارپیچ

سلام به دوستان عزیز و مهندسان خوب باشگاه ، کسی در رابطه با مبدل های حرارتی صفحه ای مارپیچ ، اطلاعاتی مثل ضریب انتقال حرارت مبدل حرارتی و قیمیتشون و جنس آن و ابعاد و ... مطلبی داره بهم بده . واسه پروژه ام بهش نیاز دارم . با تشکر

ehsan-pirouz

عضو جدید
CO2 آنالایزر در بویلرهای واترتیوپ

CO2 آنالایزر در بویلرهای واترتیوپ

سلام . اگر کسی اطلاعاتی( به هر صورتیکه باشه ) درباره علت نصب CO2 آنالایزر در دودکش خروجی بویلرهای واتر تیوپ داره لطفا بگه . ممنون:redface:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام به دوستان عزیز و مهندسان خوب باشگاه ، کسی در رابطه با مبدل های حرارتی صفحه ای مارپیچ ، اطلاعاتی مثل ضریب انتقال حرارت مبدل حرارتی و قیمیتشون و جنس آن و ابعاد و ... مطلبی داره بهم بده . واسه پروژه ام بهش نیاز دارم . با تشکر

چطوری فرهاد. این شاید بدردت بخوره.

Heat Exchanger Design Handbook

Heat Exchanger Design Handbook

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام..
اینم یه فایل آموزشی...
گفتم شاید بدرد بخوره:

مبدل های صفحه ای
plate heat exchangers

تالیف محمدصادق یوسف زادگان
دانلود

آخرین ویرایش:

مهندس علی

کاربر فعال
شرح کوتاهی از Positive Displacement pumps

شرح کوتاهی از Positive Displacement pumps

سلام دوستان
نمی دونم باید این بحث را در بخش مهندسی شیمی ایجاد میکردم یا مکانیک
ولی خیلی به این عبارت برخورد کرده ام Positive Displacement pumps
آیا از این سیستم اطلاع دارید
اگر می دونید لطفا به طور خلاصه شرح دهید؟!!!!

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
نمی دونم باید این بحث را در بخش مهندسی شیمی ایجاد میکردم یا مکانیک
ولی خیلی به این عبارت برخورد کرده ام Positive Displacement pumps
آیا از این سیستم اطلاع دارید
اگر می دونید لطفا به طور خلاصه شرح دهید؟!!!!

همین جا خیلی هم خوبه;)
کلا پمپ ها به دو دسته کلی بر اساس نوع عملکردشون تقسیم می شوند.
1- پمپ های جابجایی مثبت(Positive Displacement pump)
2- پمپ های گریز از مرکز(Centrifugal Pump)

در مدل جابجایی مثبت، مقدار مشخصی از سیال مابین دو قطعه مکانیکی گرفتار شده و با حرکت قطعات از سمت ورودی به سمت خروجی پمپ حرکت کرده و به جلو رانده می شود.
بر خلاف پمپ های گریز از مرکز که حرکت سیال به واسطه نیروی گریز از مرکز اعمال شده بر سیال ایحاد می شود.
در این نوع پمپ ها جرکت مایع به صورت پالسی است که البته با راه کارهایی و طراحی مناسب این پالس تا حد بسیار بالایی قابل برطرف کردن و ایجاد جریان متناوب می باشد.

در تالار هم جستجو کنید جزوه های خوبی در خصوص پمپ ها پیدا میکنید. که درباره انواع پمپ توضیح صحبت شده.
موفق باشید:gol:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تصفیه آب

تصفیه آب

سلام کسی در مورد روشهای اندازه گیری ذرات معلق در آب و روشهای حذف اون میدونه مطلبی واسم بفرسته؟

حسن اقبالی

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام
ما توی مجموعه نیروگاه توس مشهد یه مشکل داشتیم که فکرکنم حل کردنش فقط از بچه های مهندسی شیمی بر میاد...
مشکل اینه که روی تانک های کروی ذخیره سازی آب جبرانی سیکل نیروگاه که دارای پوشش الومینیومی هست یک سری ذرات و گازهای حاصل از احتراق نشسته که در اثر مرور زمان انگار توی جلد این پوسته آلومینیومی رفته...و به این راحتی پاک نمیشه..این مشکل توی بخش های دیگه هم هست ولی در تانک های ذخیره سازی واضح تر و مشخص تره..از دوستانی که فکر می کنن در این مورد منبعی دارن یا فکری به نظرشون میاد تقاضای کمک دارم..

اینم عکس نیروگاه..تانک های کروی سمت راست اون گوشه مشخصه..

*زهره*

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
ما توی مجموعه نیروگاه توس مشهد یه مشکل داشتیم که فکرکنم حل کردنش فقط از بچه های مهندسی شیمی بر میاد...
مشکل اینه که روی تانک های کروی ذخیره سازی آب جبرانی سیکل نیروگاه که دارای پوشش الومینیومی هست یک سری ذرات و گازهای حاصل از احتراق نشسته که در اثر مرور زمان انگار توی جلد این پوسته آلومینیومی رفته...و به این راحتی پاک نمیشه..این مشکل توی بخش های دیگه هم هست ولی در تانک های ذخیره سازی واضح تر و مشخص تره..از دوستانی که فکر می کنن در این مورد منبعی دارن یا فکری به نظرشون میاد تقاضای کمک دارم..

باید تانکها رو تخلیه کرد و دوباره سری جدید گذاشت:surprised::w12::w01:

e_ziarati

عضو جدید
درخواست دانلود مقاله

درخواست دانلود مقاله

با سلام
بي زحمت اين مقاله ها رو دانلود كنيد:
1- Biological ammonia removal from drinking water in fluidized bed reactors
M. Aboabboud, H. Ibrahim & A. Awad
2- Nitrification and denitrification in biological activated carbon
filter for treating high ammonia source water
Jianguang Liu, Xiaojian Zhang and Zhansheng Wang

3- Surface-Treated Activated Carbon for Removal of Ammonia from Water
O. P. Mahajan; A. Youssef; P. L. Walker Jr.
Separation Science and Technology, 1520-5754, Volume 13, Issue 6, 1978, Pages 487 – 499

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

خوب مگه این مخازنتون که احتمالا برای ذخیره LPG یاC5 هستن حتما عایقند خوب مکه مشگلی برای عایق ایجاد میشه
تو کل واحد های فرایندی هم به این شکل هست
من دقیقا منوجه نشدم مشکلش کجاس

lamra

عضو جدید
راستش استادمون از ما خواسته که واسش یه برنامه بنویسیم واسه این سوال که بتونه حل کنه
سوال اینه نیمه پایانی یک تیر I شکل که سقف کوره ای را نگه می دارد در منطقه گرمایی گسترش یافته است جان تیر کاملا عایق است و سطوح بالا در معرض گازهای داغ ,T=400 c ,h=150w/m قرار دارند .عنصر متقارن ناحیه بال را در نظر بگیرید و فرض کنید که دما در عرض جان یکنواخت و برابر است با Tw=100 c .رسانندگی گرمایی تیر 10w/m.k و ابعاد آن عبارتند از wf=80 ,Ww=30 mm ,L=30 mm
انتقال گرما در طول واحد تیر را برای شبکه 80*100 محاسبه کنید
--------------------
ممنون میشم کمکم کنید

maryam forouzani

عضو جدید
سلام
خسته نباشید. یه مقاله درباره carbon black میخواستم . میتونید بهم کمک کنید . خیلی ضروریه
ممنون

حسن اقبالی

عضو جدید
خوب مگه این مخازنتون که احتمالا برای ذخیره LPG یاC5 هستن حتما عایقند خوب مکه مشگلی برای عایق ایجاد میشه
تو کل واحد های فرایندی هم به این شکل هست
من دقیقا منوجه نشدم مشکلش کجاس

همین طور که می دونین یکی از بخش های مهم در صنعت حفظ زیبایی محیط کاره..مثلا هر از چند گاهی بخش هایی که از لحاظ ظاهری رنگ مناسب خودشون رو از دست دادن دوباره رنگ آمیزی میشن..مشکل اینجاست که سطح خارجی این تانک های کروی (محل ذخیره سازی آب) رنگ مناسب خودشون رو تقریبا از دست دادن و بهتره سطح آلومینومی به یه روشی شستشو داده بشن تا ناخالصی های روی سطح حذف شده و رنگ براق اکسید آلومینیوم مشخص باشه....
با تشکر از شما دوستان..

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همین طور که می دونین یکی از بخش های مهم در صنعت حفظ زیبایی محیط کاره..مثلا هر از چند گاهی بخش هایی که از لحاظ ظاهری رنگ مناسب خودشون رو از دست دادن دوباره رنگ آمیزی میشن..مشکل اینجاست که سطح خارجی این تانک های کروی (محل ذخیره سازی آب) رنگ مناسب خودشون رو تقریبا از دست دادن و بهتره سطح آلومینومی به یه روشی شستشو داده بشن تا ناخالصی های روی سطح حذف شده و رنگ براق اکسید آلومینیوم مشخص باشه....
با تشکر از شما دوستان..

یعنی مخازن و تغییر کاربری دادن؟
چون معمولا اون مخازن جهت نگهداری سوختهای مایع در فشارهای بالاست ولی دلیلی نداره برای نگهداری اب از اونا استفاده بشه چون مخازن گرانی هستن

حسن اقبالی

عضو جدید
یعنی مخازن و تغییر کاربری دادن؟
چون معمولا اون مخازن جهت نگهداری سوختهای مایع در فشارهای بالاست ولی دلیلی نداره برای نگهداری اب از اونا استفاده بشه چون مخازن گرانی هستن

از همون اول واسه این کار طراحی شدن..

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
flash drum

flash drum

سلام خدمت دوستان عزیز. در مورد فلش درامهای مورد استفاده در صنعت گاز برای تغلیظ آمین :
1-معمولا چه مکانیزمی باعث جداسازی می شود؟ آیا تنها کاهش فشار است؟
2-ساختمان داخلی آن به چه شکلی است؟
3-معمولا فشار و دمای آن تو چه محدوده ایه؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز. در مورد فلش درامهای مورد استفاده در صنعت گاز برای تغلیظ آمین :
1-معمولا چه مکانیزمی باعث جداسازی می شود؟ آیا تنها کاهش فشار است؟
2-ساختمان داخلی آن به چه شکلی است؟
3-معمولا فشار و دمای آن تو چه محدوده ایه؟

از برج تقطیر استفاده میکنن که معمولا آمین از بالای برج و گاز از پایین وارد برج میشه و مکانیزمش حلالیت solute در solvent هست که در دمای پایین و فشار های بالا صورت میگیره

بالا