درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
3 تا سوال داشتم،لطفا راهنمایی کنید:
1-عوامل موثر بر نقطه ذوب
2-چرا نا خالصی دمای ذوب را کاهش میدهد
3-5ماده که دمای ذوب 25 تا 100 درجه دارند را نام ببرید
یه دنیا ممنون:gol:
سلام
سوال 1)میزان نقطه ی ذوب به نیروهای بین مولکولی مربوط می شود. هر چه این نیروها قویتر باشند، مولکولها با استحکام بیشتری در کنار یکدیگر نگه داشته می شوند و درنتیجه سست کردن آنها برای ذوب شدن ماده دشوارتر می شود و نیاز به صرف انرژی بیشتری می باشد. (نیروهای وندروالس,یونی و...)
از اثر فشار به دلیل کوچک بودن تغییر حجم می توان چشم پوشی کرد.
ناخالصیها نیز از عوامل تاثیر گذار می باشند که سبب کاهش نقطه ذوب می شوند.
سوال 2 )نزول نقطه انجماد از جمله خواص کولیگاتیو است.حضور ناخالصی از طریق کاهش پتانسیل شیمیایی بین دو فاز موجب کاهش نقطه انجماد می شود. هر چه ناخالصی بیشتر باشد رنج نقطه ذوب افزایش می یابد.
سوال 3)سزیم 28.55C _ روبیدیم 39.64C _فسفر 44.1C _ پتاسیم 63.35C_ سدیم 98C

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام استادمون گفته یه مساله مهندسی شیمی طرح کنید و با matlab حلش کنید!! به طوری که:
از يكي از حلقه هاي while يا for استفاده نمايد.
تعدادي از مشخصات مساله را به صورت ورودي از كاربر بگيرد
شامل قسمت هايي براي چك كردن درستي اطلاعات ورودي كاربر بوده و در صورتنادرستبودن آنها هشداري به كاربر ارايه نمايد. مانند شرط مخالف 1 بودن مجموع جز مولي و يابيشتر از 100 بودن درصد تبديل يك واكنشگر و غيره (متناسب با برنامه شما )
قسمتي از خروجي هاي برنامه را به صورت نمودار ارايه نمايد.
از دستور nargin و nargout استفاده نمايد.
قسمتي از خروجي ها را در يك فايل متني ذخيره نمايد.
تا آنجا كه ممكن است كلي بوده و براي حالت هاي مختلف ورودي، قابل حل باشد
از يكي از توابعي كه ورودي آنها يك تابع است استفاده نمايد. مانند fzero , feval
میتونید یه مساله برام پیدا کنید؟ خیلی سخت نباشه چون زیاد وقت ندارم که حلش کنم!!!
ممنون

سلام الهام جون
خوبی ؟
قبلن دیدم سوالت رو، ولی خوب بلد نبودم :w05: . بچه‌ها ایشالا یکی بلد باشه کمک کنه زودی

:gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

کد:
:Input ("N? ",N)  Prompts for the number of rectangles  
:Input ("LEFT ENDPOINT? ",A)  Prompts for the left end-point a  
:Input ("RIGHT ENDPOINT? ",B)  Prompts for the right end-point b  
:(B-A)/ND  D is x = (b-a)/n 
: 0R  Set R to 0 (zero); it will eventually be the right-hand sum  
: 0L  Set L to 0 (zero); it will eventually be the left-hand sum  
:AX  X is the current x-coordinate  
:For (I,1,N) Start of a loop-recall the sigma notation  
:L+Y1L  Increment L by the by f(xi-1) 
:A+I*DX  Corresponds to our formula xi = a + ix  
:R+Y1R  Increment R by f(xi) 
:End  End of loop  
:L*DL  Left sum  
:R*DR  Right sum  
:(L+R)/2T  Trapezoidal sum  
:Disp "LEFT SUM IS ",L   
:Disp "RIGHT SUM IS ",R   
:Disp "TRAP SUM IS ",T   
:Stop

کسی محاسبه انتگرال عددی با ماشین حساب classpad 330‌بلده ؟

من سوال رو بهتر طرح می‌کنم، وقتی keyboard ماشین حساب رو می‌زنم، اونجا و در قسمت main گزینه‌ای برای استفاده از انتگرال عددی هست ؟ ممنون میشم کمکم کنید

:gol:

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک ترمودینامیکی لطفا

کمک ترمودینامیکی لطفا

سلام
کمکم کنین:heart:
هر کی راجع به فرایند های برگشت پذیر داخلی و فرایند های برگشت پذیر خارجی در ترمودینامیک مطلب یا موضوعی داره به دادم برسه:confused:
ممنونم:gol:
راستی راجع به انبساط غیر شبه تعادلی و انقباض غیر شبه تعادلی هم کمک می خوام
یه چیزی بیشتر از توضیحات کتاب ون وایلن و سنجل

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا یکی کمک کنه دیگه .........

بابا یکی کمک کنه دیگه .........

بابا جون هر کی دوست داری یکی کمک کنه دیگه وقتم داره تموم میشه:wallbash:
باید اخر هفته کنفرانس بدم:book:

snow berry

مدیر بازنشسته
سلام...من یه مقاله درمورد نانو حسگر به زبان اصلی حداقل 60صفحه !!!:redface:می خوام ...واقعا ممنون میشم اگه بتونید پیدا کنید

دوست من مقاله حداقل 60صفحه ای؟!!!
بهتره اگه دنبال مطلبی با این حجم می گردید در کتابها سرچ کنید.مثلا این کناب:
[/font]
Micro- and Nanosensor Technology/Trends in Sensor Markets, Volume 8, Sensors: A Comprehensive Survey
By Hans Meixner

wnba

عضو جدید
سلام به همگی.من میخواستم مقداری اطلاعات در مورد محصولاتی که از گوگرد به وجود میاید به من بدهید ولی فعلا در حد نه خیلی پیشرفته.بعدش بگید من تحقیقمو راجع به کدوم محصول شروع کنم.ممنون

از بین اطلاعات خودتون و این 4 تا بگید کدومش بهتره؟1:نانو کامپوزیت های گوگردی
2:محکم سازی اسفالت ها
3:تصفیه نفت و گاز
4:بتن های گوگردی
:)

میشه بازم کمکم کنید؟هر کسی اطلاعاتی داره کمک کنه.خیلی مهمه.لطفا علت انتخاب هر کدومشون رو هم بگید.

oj2008pc

عضو جدید
مرسی ولی این سایتی که معرفی کردین فقط برای سیستم های دوجزئی هست .
من پارامترها برای سیستمهای از دو جزئی تا 5 جزئی میخوام . دارم یه برنامه مینویسم .
مثلا وقتی استن و اتانول انتخاب میشن میخوام خود برنامه پارامترها را پیدا کنه .
لطفا راهنمایی کنین .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی ولی این سایتی که معرفی کردین فقط برای سیستم های دوجزئی هست .
من پارامترها برای سیستمهای از دو جزئی تا 5 جزئی میخوام . دارم یه برنامه مینویسم .
مثلا وقتی استن و اتانول انتخاب میشن میخوام خود برنامه پارامترها را پیدا کنه .
لطفا راهنمایی کنین .

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Swander, W., and J.D. Potts. 1989. Safe Flare System Design. Technical paper S490. John Zink
Company, Tulsa, Oklahoma.

catalonia8

عضو جدید
سلام
من بی نهایت نیازمند کمکتون هستم
من تا 15 روز دیگه باید پروژه میکروکانال تحویل بدم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا کمک کنین کمک ترمو دینامیکی

لطفا کمک کنین کمک ترمو دینامیکی

سلام
کمکم کنینhttp://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a061.gif
هر کی راجع به فرایند های برگشت پذیر داخلی و فرایند های برگشت پذیر خارجی در ترمودینامیک مطلب یا موضوعی داره به دادم برسه:wallbash:
ممنونمhttp://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif
راستی راجع به انبساط غیر شبه تعادلی و انقباض غیر شبه تعادلی هم کمک می خوام:D
یه چیزی بیشتر از توضیحات کتاب ون وایلن و سنجل:evil:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام...من یه مقاله درمورد نانو حسگر به زبان اصلی حداقل 60صفحه !!!:redface:می خوام ...واقعا ممنون میشم اگه بتونید پیدا کنید

این پروژه خوبه؟

Transport Properties and Nanosensors of Oxide Nanowires and Nanobelts​

wnba

عضو جدید
سلام به همگی.من میخواستم مقداری اطلاعات در مورد محصولاتی که از گوگرد به وجود میاید به من بدهید ولی فعلا در حد نه خیلی پیشرفته.بعدش بگید من تحقیقمو راجع به کدوم محصول شروع کنم.ممنون

میشه بازم کمکم کنید؟هر کسی اطلاعاتی داره کمک کنه.خیلی مهمه.لطفا علت انتخاب هر کدومشون رو هم بگید.

پست من همش گم میشه.لطفا جواب بدید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
کمکم کنینhttp://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/a061.gif
هر کی راجع به فرایند های برگشت پذیر داخلی و فرایند های برگشت پذیر خارجی در ترمودینامیک مطلب یا موضوعی داره به دادم برسه:wallbash:
ممنونمhttp://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif
راستی راجع به انبساط غیر شبه تعادلی و انقباض غیر شبه تعادلی هم کمک می خوام:D
یه چیزی بیشتر از توضیحات کتاب ون وایلن و سنجل:evil:

فرایند های برگشت پذیر و برگشت ناپذیر

( Reversible and Irreversible processes )

یک فرایند برگشت پذیر ، فرایندی می باشد که بعد از اینکه رخ می دهد هم سیستم و هم محیط اطراف آن قادرند که به حالت اولیه خود ، که قبل از فرایند داشته اند ، بازگردند و هر فرایندی که غیر از این باشد فرایند برگشت ناپذیر می باشد.

یکی از راه های فرایند برگشت ناپذیر به صورت زیر می باشد:

(1)فرض کنیم فرایند برگشت پذیر می باشد و برگشت فرایند ممکن می باشد.

(2) برگشت فرایند بالا را با دیگر فرایند هایی که تجربه نشان داده که جز فرایندهای برگشت پذیر می باشند ، ادغام کنیم تا اینکه به شکل چرخه ای در آیند که قانون دوم را نقض می کند. (در فرایند برگشت پذیر انتروپی کل برابر صفر می باشد. ) اگر چنین چرخه ای به وجود آید پس فرض اعمال شده در مرحله 1 نا درست می باشد و فرایند اصلی برگشت ناپذیر می باشد.

هر فرایندی که در آن عوامل زیر وجود داشته باشد برگشت ناپذیر می باشد. این عوامل عبارتند از : اصطحکاک ، انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی متناهی ، انبساط آزاد ، اختلاط و تغییر شکل غیر الاستیک.

فرایند برگشت پذیر باید خیلی اهسته رخ دهد تا اینکه بتوان از اصطحکاک صرف نظر کرد و انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی بی اندازه کوچک رخ دهد. همچنین یک فرایند برگشت پذیر باید به گونه ای باشد که ، بعد از رخ دادن آن، سیستم و محیط اطراف آن بتوانند مسیری را که پیمودند به همان حالت اولیه بر گردند.همه ی انرژی که در فرایند اولیه منتقل می شود باید به سیستم در همان جهت برگشت داده شود بدون اینکه در شکل و مقدار آن ها تغییری حاصل شود.

در طی یک فرایند برگشت پذیر ، سیستم و محیط اطرافش در همه ی بازه های زمانی باید در حالت تعادل باشند و یا اینکه تغییرات خیلی خیلی کوچکی نسبت به حالت تعادلی داشته باشند. جهت یک فرایند برگشت پذیر را می توان به وسیله اعمال تغییرات کوچکی در حالت هایی که فرایند را کنترل می کنند ، تغییر داد.

فرایند برگشت پذیر در واقع در طبیعت رخ نمی دهد. به عنوان مثال قرقره های بدون اصطحکاک ویا نخ های بدون وزن وجود ندارند. اما مهندسان فرایندهای برگشت پذیر را مورد توجه قرار می دهند چرا که این فرایندها برای تحلیل و طراحی فرایندها و سیستم های حقیقی مفید می باشند.

یک فرایند، برگشت پذیر درونی( Internally Reversible ) می باشد اگر همه ی تاثیراتی که باعث برگشت ناپذیری فرایند می شود در خارج از مرز سیستم رخ دهد و یک فرایند برگشت پذیر خارجی ( Externally Reversible ) فرایندی می باشد که هم برگشت پذیر درونی می باشد و هم انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی متناهی رخ نمی دهد.

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه یک تعریف دقیق وکامل از انرژی ازاد گیبس و انرژی هلمهولتز به من بدین
;) ممنون

snow berry

مدیر بازنشسته
سلام میشه یک تعریف دقیق وکامل از انرژی ازاد گیبس و انرژی هلمهولتز به من بدین
;) ممنون

نرژی آزاد گیبس کمیتی ترمودینامیکی است که میزان خودبخودی انجام شدن یک واکنش را نشان می‌‌دهد. این کمیت با G نمایش داده می‌شود. انجام یک فرآیند زمانی از لحاظ ترمودینامیکی امکان‌پذیر است که تغییرات انرژی آزاد گیبس منفی باشد. انرژی آزاد گیبس را می‌‌توان از این معادلات بدست آورد:

این فرمول‌ها دربرگیرندهٔ دو عامل است که در انجام‌پذیری واکنش‌ها در طبیعت مؤثرند:آنتالپی (انرژی سیستم) وآنتروپی (بی‌نظمی سیستم).
انتالپی (H) تغییرات انرژی ضمن انجام واکنش را دربرمی‌گیرد. این تغییرات هم انرژی جنبشی راشامل می‌شود و هم انرژی پتانسیل را، به شرط آن که در حین انجام واکنش فشار وارد بر سیستم ثابت باشد.
یک واکنش زمانی از نظر انرژی انجام‌پذیر تلقی می‌شود که بر اثر انجام آن انرژی سیستم کمتر شود. به عبارت بهتر سیستم پایدارتر شود. در این صورت تغییرات انتالپی منفی خواهد بود.
اما در اطراف ما بسیاری از واکنش‌ها اتفاق می‌افتند که در آن‌ها سیستم گرما می‌گیرد و انرژی آن افزایش می‌یابد، یعنی تغییرات انتالپی در آن‌ها مثبت است. این گونه واکنش‌ها به علت عامل دوم رخ می‌دهند که آنتروپی نامیده می‌شود و با S نشان داده می‌شود. این عامل نشان‌دهندهٔ میزان بی‌نظمی سیستم است و زمانی مساعد است که انجام واکنش سبب زیادشدن بی‌نظمی در سیستم شود. در فرمول انرژی آزاد گیبس عامل S در T ضرب می‌شود که دمای مطلق (کلوین) گاز است، یعنی اثر عامل بی‌نظمی در دمای بالا بیشتر است.

انرژی آزاد هلمولتز:انرژی آزاد هلمولتز تابعی ترمودینامیکی است که توانایی سیستم برای انجام کار را در شرایط هم‌دما نشان می‌دهد.

که در آن:

* U انرژی درونی سیستم،
* T دمای سیستم در مقیاس کلوین و
* S انتروپی سیستم است

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا فرایند هم دما قانون دوم ترمو را نقض نمی کنه

wnba

عضو جدید

plz answer

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرایند های برگشت پذیر و برگشت ناپذیر

( Reversible and Irreversible processes )

یک فرایند برگشت پذیر ، فرایندی می باشد که بعد از اینکه رخ می دهد هم سیستم و هم محیط اطراف آن قادرند که به حالت اولیه خود ، که قبل از فرایند داشته اند ، بازگردند و هر فرایندی که غیر از این باشد فرایند برگشت ناپذیر می باشد.

یکی از راه های فرایند برگشت ناپذیر به صورت زیر می باشد:

(1)فرض کنیم فرایند برگشت پذیر می باشد و برگشت فرایند ممکن می باشد.

(2) برگشت فرایند بالا را با دیگر فرایند هایی که تجربه نشان داده که جز فرایندهای برگشت پذیر می باشند ، ادغام کنیم تا اینکه به شکل چرخه ای در آیند که قانون دوم را نقض می کند. (در فرایند برگشت پذیر انتروپی کل برابر صفر می باشد. ) اگر چنین چرخه ای به وجود آید پس فرض اعمال شده در مرحله 1 نا درست می باشد و فرایند اصلی برگشت ناپذیر می باشد.

هر فرایندی که در آن عوامل زیر وجود داشته باشد برگشت ناپذیر می باشد. این عوامل عبارتند از : اصطحکاک ، انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی متناهی ، انبساط آزاد ، اختلاط و تغییر شکل غیر الاستیک.

فرایند برگشت پذیر باید خیلی اهسته رخ دهد تا اینکه بتوان از اصطحکاک صرف نظر کرد و انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی بی اندازه کوچک رخ دهد. همچنین یک فرایند برگشت پذیر باید به گونه ای باشد که ، بعد از رخ دادن آن، سیستم و محیط اطراف آن بتوانند مسیری را که پیمودند به همان حالت اولیه بر گردند.همه ی انرژی که در فرایند اولیه منتقل می شود باید به سیستم در همان جهت برگشت داده شود بدون اینکه در شکل و مقدار آن ها تغییری حاصل شود.

در طی یک فرایند برگشت پذیر ، سیستم و محیط اطرافش در همه ی بازه های زمانی باید در حالت تعادل باشند و یا اینکه تغییرات خیلی خیلی کوچکی نسبت به حالت تعادلی داشته باشند. جهت یک فرایند برگشت پذیر را می توان به وسیله اعمال تغییرات کوچکی در حالت هایی که فرایند را کنترل می کنند ، تغییر داد.

فرایند برگشت پذیر در واقع در طبیعت رخ نمی دهد. به عنوان مثال قرقره های بدون اصطحکاک ویا نخ های بدون وزن وجود ندارند. اما مهندسان فرایندهای برگشت پذیر را مورد توجه قرار می دهند چرا که این فرایندها برای تحلیل و طراحی فرایندها و سیستم های حقیقی مفید می باشند.

یک فرایند، برگشت پذیر درونی( Internally Reversible ) می باشد اگر همه ی تاثیراتی که باعث برگشت ناپذیری فرایند می شود در خارج از مرز سیستم رخ دهد و یک فرایند برگشت پذیر خارجی ( Externally Reversible ) فرایندی می باشد که هم برگشت پذیر درونی می باشد و هم انتقال حرارت در بین یک تفاوت دمایی متناهی رخ نمی دهد.
سلام ممنون از لطفتون امیدوارم که بتونم جبران کنم
بازم به خاطر همه چی سپاسگذارم

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
نرخ راندمان گرمایی کمک کنین

نرخ راندمان گرمایی کمک کنین

سلام کسی راجع به نرخ راندمان گرمایی در ترمودینامیک چیزی داره
بعد می خواستم بدونم تفاوت فرایند ایزوترمال و فرایند ادیاباتیک چیه ؟:sweatdrop:
روابط مشتقات ذاتی برای برداری مثل v اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه
کسی راجع به هیتر زیس (برگشت پذیری ) در ترمو چیزی میدونه ؟:wallbash:
ممنون می شم اگه راجع به هر کدوم از اینا کمکم کنین:gol: