درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

mahasen

عضو جدید
سلام بچه ها من نیاز مبرم به یک PFD واحد تولید آمونیاک یکی از پتروشیمی های کشور مون نیاز دارم اگر هر کسی داره ممنون میشم در اختیارم قرار بده واقعا به این PFD نیاز دارم برای پروژه کارشناسیم میخوامش
با تشکر از همگی

باسلام

آمونیاک پتروشیمی لردگان دم دستم بود برات فرستادم. برا جاهای دیگرو هم دارم ولی همین یکی کارتو راه میندازه

ومن الله التوفیق

پیوست ها

• ALL PFD.rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 1

alifrd

عضو جدید
درخواست راهنمایی: مبدل حرارتی core in kettle

درخواست راهنمایی: مبدل حرارتی core in kettle

با سلام
مطالب و تصاویری از مبدل حرارتی core in kettle ميخواهم
مزایا و معایب و تکنولوژی مورد استفاده را نیز در صورت موجود بودن ذکر کنید لطفا

با تشکر فراوان

rasepideh

عضو جدید
با سلام

۸ میلی گرم در کیلو گرم نیترات چقدر مول بر مترمکعب نیترات است؟
mg/kg 8 = ? mol/m^3

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام

۸ میلی گرم در کیلو گرم نیترات چقدر مول بر مترمکعب نیترات است؟
mg/kg 8 = ? mol/m^3
به واحد هایی که قرار دادید دقت کنید
اینها قابل تبدیل به هم نیستن
سمت چپ معادلتون عددی بی بعد هست!!!
لطفا سوال رو بررسی کرده و دوباره مطرح کنید

rasepideh

عضو جدید
با سلام

شرمنده. درسته حرفتون. ولی من یک سری داده های اندازه گیری نیترات دارم که به میلی گرم در کیلو گرم هست. ولی وقتی می خواهم داده هایم را در نرم افزارم وارد کنم مول بر متر مکعب می خواهد؟ به نظر شما چه صورت می شه تبدیل کرد؟

به واحد هایی که قرار دادید دقت کنید
اینها قابل تبدیل به هم نیستن
سمت چپ معادلتون عددی بی بعد هست!!!
لطفا سوال رو بررسی کرده و دوباره مطرح کنید

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
با سلام

شرمنده. درسته حرفتون. ولی من یک سری داده های اندازه گیری نیترات دارم که به میلی گرم در کیلو گرم هست. ولی وقتی می خواهم داده هایم را در نرم افزارم وارد کنم مول بر متر مکعب می خواهد؟ به نظر شما چه صورت می شه تبدیل کرد؟

اول مشخص کنید که نیترات چی؟ هزار تا نیترات با کاتیون های گروه اول تا سوم اصلی و گروههای واسطه مندلیف می تونه باشه و حتی کاتیونهای کمپلکس دیگه
دوم چگالی (=دانسیته) اون ماده رو پیدا کنین (بر حسب کیلوگرم به مترمکعب یا تبدیلش کنید به واحد کیلوگرم به مترمکعب)؛ راحت کیلوگرم به مترمکعب تبدیل میشه

حجم = جرم × چگالی
بعدش هم لازم نیست دستی حساب کنید کلی سایت و نرم افزار هست که تبدیل واحد می کنن

setareh2192

عضو جدید
سلام.

در مورد پلی کربنات مطلب می خواستم . مثلا در مورد پروسه ها و واکنش ها و کاتالیست هاش, واکنش های تولیدش,اینکه در ایران کجا تولید میشه,تحت چه لیسانسیه,از لحاظ اقتصادی و هزینه ها در ایران و خارج . کلا بخوام در مورد پلی کربنات تحقیق کنم اگه راهنمایی کنین به کدوم سایت و منبع مراجعه کنم ازتون ممنون میشم. پروژه ی درس فرآیندهای پتروشیمی هستش.

با تشکر.

e3starabi

عضو جدید
گزارشکار آزمایشگاه آز شیمی تجزیه

گزارشکار آزمایشگاه آز شیمی تجزیه

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان
من گزارشکار استاندارد کردن اسید کلریدریک رو لازم دارم لطفا ارسال کنید.
خیلی ضروریه

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان
من گزارشکار استاندارد کردن اسید کلریدریک رو لازم دارم لطفا ارسال کنید.
خیلی ضروریه
سلام
تاپیک های مشخصی برای گزارشکارهای ازمایشگاه های مختلف در باشگاه وجود دارد. می توانید ازمایش مورد نظرتون رو توی انها پیدا کنید:
در تالار مهندسی شیمی:
تاپیک: گزارش کار آزمایشگاه های [ شیمی عمومی ] - [ شیمی آلی ] - [ شیمی تجزیه ]

در تالار شیمی:
تاپیک: آزمایشگاه شیمی تجزیه

shirazii

عضو جدید
سلام دوستان عزیز کسی اطلاع داره ترکیبات ین فلزی AL2CU NIAL میتونن ترکیب غیراستوکیومتری داشته باشن؟ اگر اره چه طوری؟ ممنون

sambastian

عضو جدید
[h=2][/h]
میشه تو حل این سوال کمکم کنید از تمرین های کتاب جرم بهمن یار هست
[FONT=Mj_Typographer]یک قطعه جامد به اشکال کروی ، استوانه ای (با قطر و ارتفاع مساوی) ، مسطح (با ابعاد مساوی) با جرم مساوی و در شرایط عملیاتی یکسان در محیطی بزرگ در حال تصعید در نظر بگیرید .[/FONT]
[FONT=Mj_Typographer]الف : فلاکس انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]​
[FONT=Mj_Typographer]ب : دبی انتقال جرم در کدامیک از اشکال در اولین لحظه انتقال جرم بیشتر است ؟[/FONT]​

ini

عضو جدید
سلام
میشه تو بدست آوردن ضرایب معادله ی پنگ رابینسون کمکم کنید؟
معادله درجه سه بر حسب حجم رو دارم ولی جای گذاری کردنی بدست نمی یاد یعنی یه معادله درجه 3دیگه بدست میاد!باید دوباره اونو حل کنیم؟:( راهی برا بدست آوردنش اگه بلدین ممنون میشم بگید

mohandes-87

عضو جدید
سلام دوستان کلمه پر رنگ شده چه معنی داره ؟ for a particular wave lenngth ,the amount of reflected energy depends upon the type of the material and the surface finish

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام دوستان کلمه پر رنگ شده چه معنی داره ؟ for a particular wave lenngth ,the amount of reflected energy depends upon the type of the material and the surface finish

An object's finish is the appearance or texture of its surface.

ظاهر/بافت/صیقل سازی سطح ماده

sami131

عضو جدید
سلام
بهینه ترین حالت برای انتقال آب با پمپ به ارتفاع 100 متر چند پمپ لازم هست، هم اندازه یا غیر یکسان(ترتیب)؟چه نوع پمپ و چرا؟
ممنون از راهنمایی دوستان عزیز

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

سلام
بهینه ترین حالت برای انتقال آب با پمپ به ارتفاع 100 متر چند پمپ لازم هست، هم اندازه یا غیر یکسان(ترتیب)؟چه نوع پمپ و چرا؟
ممنون از راهنمایی دوستان عزیز
100 متر یعنی 10 بار.
فشاری نیست که سیستم پیچیده ای بخواد.
شدت جریان هم مهمه بفرمایید تا بشه اظهار نظرکرد.
نیروی محرکه چیه؟ چقدر توان در اختیار دارید؟

sami131

عضو جدید
استاد درس بهینه سازی همین قدر اطلاعات دادن گفتن این که هزینه خرید پمپ برای چنین وضعیتی چقدر هست؟دبی و بقیه اطلاعات اختیاری هست.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

استاد درس بهینه سازی همین قدر اطلاعات دادن گفتن این که هزینه خرید پمپ برای چنین وضعیتی چقدر هست؟دبی و بقیه اطلاعات اختیاری هست.
به استادتون بگید یک معادله هزار مجهول نمیشه که همه چی رو اختیاری فرض کرد.
بطور کلی ترکیب سری پمپهای سانتریفیوژ یکسان رو پیشنهاد میدم

آخرین ویرایش:

sami131

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.
اینکه میگید 100 متر یعنی 10 بار رو میشه بیشتر توضیح بدید و اینکه چرا این نوع پمپ و آرایش رو پیشنهاد میکنید؟

shiva.a.r.t

عضو
سلام لطفا این سوال رو حل کنید!؟
آب زلال در25درجه سانتی گراد درداخل قناتی دریک منطقه کویری جاری است عمق قنات10متر پایین ترازسطح زمین است و درطول300مترقنات10حلقه چاه حفرشده است این چاه هادرمعرض هوای بیرون که میتوان ان راخشک درنظرگرفت قراردادفشاربخارآب در25درجه سانتی گراد(23.76میلیمترجیوه)است قطرهرچاه نیز1متراست!؟مطلوب است کل آب تبخیرشده ازقنات برحسب کیلوگرم درروز؟ضریب نفوذآبدرهوا؟

wolf911

عضو جدید
سلام لطفا این سوال رو حل کنید!؟
آب زلال در25درجه سانتی گراد درداخل قناتی دریک منطقه کویری جاری است عمق قنات10متر پایین ترازسطح زمین است و درطول300مترقنات10حلقه چاه حفرشده است این چاه هادرمعرض هوای بیرون که میتوان ان راخشک درنظرگرفت قراردادفشاربخارآب در25درجه سانتی گراد(23.76میلیمترجیوه)است قطرهرچاه نیز1متراست!؟مطلوب است کل آب تبخیرشده ازقنات برحسب کیلوگرم درروز؟ضریب نفوذآبدرهوا؟
شما اول از کتاب تریبال یا بهمنیار ضریب نفوذ آب در هوا رو پیدا میکنید
سوالتون راحته براتون حل میکنم مبزارم اینجا

wolf911

عضو جدید
باسلام

آمونیاک پتروشیمی لردگان دم دستم بود برات فرستادم. برا جاهای دیگرو هم دارم ولی همین یکی کارتو راه میندازه

ومن الله التوفیق
آقا اگه میشه واحد های دیگر رو هم بذارید استادم این رو رد کرد

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

ممنون از راهنماییتون.
اینکه میگید 100 متر یعنی 10 بار رو میشه بیشتر توضیح بدید و اینکه چرا این نوع پمپ و آرایش رو پیشنهاد میکنید؟
P=pgh
دانسیته میشه 1000 کیلوگرم بر متر مکعب
شتاب ثقل که 10 هست حدودا
و برای اینکه حاصل یعنی فشار بشه یک بار یا صد کیلو پاسکال باید ارتفاع رو بگیرید 10 متر.
هر ده متر ارتفاع آب یک بار فشار داره.
شما از صد متر صحبت کردید میشه ده بار فشار. یعنی برای رسیدن آب به ارتفاع صد متری باید پمپی با ده بار فشار داشته باشید حداقل.
در مورد ترکیب پمپها به صورت سری شما به یک پمپ چند مرحله ای روبرو هستید. البته با یک پمپ هم میشه به این منظور رسید و پیچیدگی و هزینه خاصی نداره.
اما کلا مجهولاتتون زیاده مخصوصا شدت جریان مورد نیاز. اگر خیلی کم باشه خیلی راحت با یه پمپ پیستونی کوچک انجام میشه

sami131

عضو جدید
سلام در درس راکتور پیشرفته به حل همزمان این دو معادله بر می خورم که استاد گذاشته به عهده خودمان و گفتن که از روش رانگ کوتا به راحتی حل میشه!
کسی حل رو بلد هست یا داخل کتابی اینو دیده؟
-dp/dz=(0.855*(1+2*x))/p

dx/dz=((6.39*10^-3*p*(1-x))/(1+2*x))

that x=f(z) and p=f(z)

and at z=0 p=5 bar & x=0

"Che.Engineer"

عضو جدید
سلام در درس راکتور پیشرفته به حل همزمان این دو معادله بر می خورم که استاد گذاشته به عهده خودمان و گفتن که از روش رانگ کوتا به راحتی حل میشه!
کسی حل رو بلد هست یا داخل کتابی اینو دیده؟
-dp/dz=(0.855*(1+2*x))/p

dx/dz=((6.39*10^-3*p*(1-x))/(1+2*x))

that x=f(z) and p=f(z)

and at z=0 p=5 bar & x=0
کتاب کاربرد روشهای عددی در مهندسی شیمی نوشته دکتر فاطمی
توش کامل نوشته

sami131

عضو جدید
خیلی خیلی از کمکتون ممنون
من اندازه ها دستم نیست با چه مقدار دبی می تونم از پمپ های سری استفاده کنم؟هر چی مجهول هست رو میشه شما یه مقداری براش در نظر بگیرید و برای رسیدن به جواب (هزینه خرید پمپ مورد نیاز) منو راهنمایی کنید.تا یکشنبه اگه به جواب نرسم بدبخت میشم
ممنون

بالا