درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

alimec

عضو جدید
ممنون علی جان
یک سوله دهنه 18 متر،ارتفاع 8 متر،مساحت 1000 مترمربع،دمای محیط 10 درجه سانتی گراد،بالا سقف پشم شیشه،دیواره ها آجری،ضخامت 20 سانتی متر،هر 5 سانتی متر به 5 سانتی متر پنجره 2 متر *1متر از جنس آلومینیوم،علاوه براین 2تا در که هر 2 فلز بزگ در ابتدا و انتهای سوله و از جنس آهن سیاه،عرض در 3 متر و ارتفاع 4 متر.چندتا ار این مبدل حرارتی نیاز داریم؟!
خواهش ولی شبیه پروژه درس تهویه مطبوع هست و فن کوئل..حریفش نمیشم..

m0771

عضو جدید
مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

با سلام

من کارشناسی پلیمر هستم.می خواستم برای کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی ادامه بدم.اطلاعاتی درباره این رشته می خواستم.بازار کار این رشته به چه صورت است ؟؟؟؟

بازار کار رشته پلیمر بهتر است یا رشته بیوتکنولوژی؟؟؟؟

لطفا اگه کسی اطلاعاتی داره به من کمک کنه.

با تشکر:gol:

mohamad27m

عضو جدید
مهندسی شیمی بوشهر چطوریه؟ کمککککک

مهندسی شیمی بوشهر چطوریه؟ کمککککک

واسه تکمیل طرفیت بزنم یا نه؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون علی جان
یک سوله دهنه 18 متر،ارتفاع 8 متر،مساحت 1000 مترمربع،دمای محیط 10 درجه سانتی گراد،بالا سقف پشم شیشه،دیواره ها آجری،ضخامت 20 سانتی متر،هر 5 سانتی متر به 5 سانتی متر پنجره 2 متر *1متر از جنس آلومینیوم،علاوه براین 2تا در که هر 2 فلز بزگ در ابتدا و انتهای سوله و از جنس آهن سیاه،عرض در 3 متر و ارتفاع 4 متر.چندتا ار این مبدل حرارتی نیاز داریم؟!
به راحتی با استقاده از نرم افزار carrier HAP می تونین تعدادش رو پیدا کنین. بار حرارتی ساختمان یا سوله رو بدست بیارین، اگر از نرم افزار استفاده نمی کنین از هندبوک تهویه مطبوع یا ASHRAE استفاده کنین . در این هندبوک قواعد سرانگشتی برای محاسبه بار سرمایشی و گرمایشی ارائه شده، با جمع زدن اون ها مقدار Q بدست میاد، تقسیم Q بر ظرفیت هر مبدل، تعداد مورد نیاز رو نشون میده.

Milad2091

کاربر فعال
به راحتی با استقاده از نرم افزار carrier HAP می تونین تعدادش رو پیدا کنین. بار حرارتی ساختمان یا سوله رو بدست بیارین، اگر از نرم افزار استفاده نمی کنین از هندبوک تهویه مطبوع یا ASHRAE استفاده کنین . در این هندبوک قواعد سرانگشتی برای محاسبه بار سرمایشی و گرمایشی ارائه شده، با جمع زدن اون ها مقدار Q بدست میاد، تقسیم Q بر ظرفیت هر مبدل، تعداد مورد نیاز رو نشون میده.

ممنون از راهنماییتون..هندبوکو کجا میتونم تهیه کنم ؟!

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام
اما استاد امروز گفت هم صفر میشه و هم منفی
اما بازم توضیح نداد
گفت برین پیدا کنید:(:confused:

:redface:
یک مورد از صفر شدن ظرفیت گرمایی ابررسانایی هست که مواد به جریان الکتریکی مقاومتی نشون نمی دن و دماشون در اثر عبور جریان برق بیشتر نمی شه!
این یه تاپیکی هست که در موردش مطالبی کپی پیست شده :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/162552-مقاله-57-ابر-رسانا?p=6951249#post6951249
در مورد منفی شدن هم مقاله هایی هست که با عنوان زیر سرچ کنین:
negative heat Capacity

از نظر ریاضی هم این طوری می شه که ظرفیت گرمایی،شیب خط تابع گرما از متغیر مستقل اختلاف دما هست که ممکن هست صفر، مثبت، منفی باشه! :redface: که با دستکاری شرایط مثلا رسوندن به دمای بحرانی صفر می شه! برای تغییر فاز در حد جزئی یا سیستم ماکرو هم منفی می شه!

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون..هندبوکو کجا میتونم تهیه کنم ؟!
انقدر این هندبوک معروفه که یک سرچ کوچیک در اینترنت یا همین باشگاه لینک دانلود رو در اختیار شما می گذاره، مثلا:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/197817-هند-بوک-ashrae-مربوط-به-HVAC

http://uploadboy.com/lxy3v15m0ufe.html

http://mechanicspa.mihanblog.com/post/3512

http://hvac-eng.ir/thread-1683.html

hassan_ce

عضو جدید
سلام یه سوال سرچی داشتم؟ میشه مهندسین عزیزی که اطالاعات دارند کمک کنند؟
داده های آزمایشگاهی(expremental data) دردو نوع دسته بندی میشن: 1-داده های قابل تکرار(single sample data) 2_داده هایی که هر بار مقداری متفاوت دارند و با تکرار زیاد اونها دقت اون داده ها رو افزایش میدن(multi sample data) کسی میتونه برای هر نوعش4 یا5 مورد مثال بزنه و منبعی در این مورد معفرفی کنه؟؟
ممنون میشم

شاه مهدی

عضو جدید
نحوه جدا سازی اب از استون

نحوه جدا سازی اب از استون

در مورد اسخراج اب از استون توسط حلال مناسب نیاز به اطلاعات دارم.با تشکر

ebrahim688

عضو
Static Mixer

Static Mixer

با سلام به مدیران و دوستان عزیر
در مورد میکسر استاتیک و موارد مرتبط در این زمینه مقاله می خواستم.
با تقدیم احترام :gol:

ebrahim688

عضو
ممنون از توصیه sanijoon
اما دستم از همه چیز کوتاهه به قول حامد هاکان:
فک نکن تازه واردم خدا به دادم می رسه کوه به کوه نمیرسه آدم به آدم می رسه
:cry:ممنون میشم در مورد mixer static مقاله برام بزارین

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
ممنون از توصیه sanijoon

تقدیم شما

پیوست ها

• 1-s2.0-S0263876203723685-main.pdf
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0
  • 1-s2.0-S0009250912000875-main.pdf
    739 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام به مدیران و دوستان عزیر
در مورد میکسر استاتیک و موارد مرتبط در این زمینه مقاله می خواستم.
با تقدیم احترام :gol:

ممنون از توصیه sanijoon
سلام
با تشکر از sanijoon بابت زحمات فراوانشان ..
ولی هدف اصلی این تاپیک همین است !! افرادی که مقاله و مطالب خاصی مد نظرشان نیست می توانند موضوع خود را در این تاپیک مطرح کنند و ما در حد توانمان به آنها کمک می کنیم !!
---------------------
[h=1]تاپیک: استاتیک میکسر[/h]به این تاپیک نگاهی بنداز ...
اگه چیز بهتری براتون پیدا کردم قرار می دم !:gol:

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون از توصیه sanijoon
استاتیک میکسرها نمونه های منحصر به فردی از میکسرها می باشند که امکان اختلاط چندین سیال( مایع – مایع و مایع – گاز ) را ایجاد می کنند. استاتیک میکسرها دارای کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف به ویژه صنایع تصفیه آب و فاضلاب دارند.

استاتیک میکسرها عموما شامل یک محفظه لوله ای شکل با اجزاء غیر متحرک داخلی ( Element ) که به وسیله فلنج در ابتدا و انتهای آن که در مسیر خط لوله نصب می گردد. مواد سازنده این استاتیک میکسرها بر اساس نوع فرآیند و محل کاربرد آنها از مواد مختلفی ساخته می شوند
مکانیسم عملکرد استاتیک میکسر :
مایعات ورودی به استاتیک میکسر در حین عبور از پره های داخلی استاتیک میکسر با ایجاد 3 روش اختلاط به صورت یکنواخت با همدیگر مخلوط می شوند. این روشها عبارتند از:
1- تقسیم جریان
2- اختلاط شعاعی
3- جریان برگشتی

به طور مثال:
شمای یک سیستم تصفیه فاضلاب را که کاربرد استاتیک میکسرها در آن نشان داده شده است؛ را مشاهده می نمایید:

---------------------------------------------------------------------------------------------------
تولید پیوسته هیدرات با استفاده از استاتیک میکسر
STATIC MIXERS A Technical Introduction
MIXER1.pdf
MIXER2.pdf
MIXER3.pdf

mdrsh

عضو جدید
از نظر ریاضی اگه صورت کسر یعنی Q منفی باشه دلتا T (اختلاف دما ) هم منفی می شه و ظرفیت گرمایی ویژه و ظرفیت گرمایی مثبت میشه! و اگر صورت کسر یعنی Q صفر شه ظرفیت گرمایی صفر میشه اما بنا بر تعریف که ظرفیت گرمایی ویژه مقدار گرمایی هست که به یک کیلوگرم از ماده می دن تا دماش یک درجه افزایش پیدا کنه بعید می دونم ماده ای باشه که دماش بدون هیچ انتقال حرارتی (یعنی Q) افزایش پیدا کنه! می تونه ناچیز و قابل صرف نظر باشه

mdrsh

عضو جدید
دانشگاه سمنان می خونید؟ اگر دانشگاه سمنان هستید میشه بگید کدوم استاد گفته ظرفیت گرمایی هم صفر میشه هم منفی؟!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
از نظر ریاضی اگه صورت کسر یعنی Q منفی باشه دلتا T (اختلاف دما ) هم منفی می شه و ظرفیت گرمایی ویژه و ظرفیت گرمایی مثبت میشه! و اگر صورت کسر یعنی Q صفر شه ظرفیت گرمایی صفر میشه اما بنا بر تعریف که ظرفیت گرمایی ویژه مقدار گرمایی هست که به یک کیلوگرم از ماده می دن تا دماش یک درجه افزایش پیدا کنه بعید می دونم ماده ای باشه که دماش بدون هیچ انتقال حرارتی (یعنی Q) افزایش پیدا کنه! می تونه ناچیز و قابل صرف نظر باشه
البته من یک جایی می خوندم که تمامی این مباحث برای ترمودینامیک کلاسیک درست هست. در مورد ترمودینامیک مولکولی و مونت کارلو و یا کوانتومی قضیه فرق داره، یعنی ممکنه خطوط هم تراز دمایی از دمای کمتر به بیشتر باشه یعنی انتقال گرما از محیط سردتر به محیط گرمتر صورت بگیره و این در کاویتی یا جاهایی که تعداد مولکول ها انقدر کم هست که نشه فرض پیوستگی رو در نظر گرفت وجود داره. پس میشه در حالتی که مسیر پویش آزاد مولکول ها در مقابل طول مشخصه کمی قابل توجه میشه، در چنین جسمی میشه با وجود دادن گرما دما نرخ افزایشی نداشته باشه بلکه کاهشی داشته باشه و ظرفیت گرمایی منفی بشه. ولی در مقیاس صنعتی و مهندسی فکر کنم برای گاز ایده آل ظرفیت گرمایی فقط تابع دما است، اما در گاز واقعی و مواد غیر ایده آل تابع فشار هم هست اضافه براین تمامی مباحث فوق برای ماده خالص برقرار هست، اگر نگاهی به ترمودینامیک مخلوط ها هم بیندازید می بینید که تمام خواص ترمودینامیکی در حالت مخلوط به جزء مولی اجزاء هم وابسته هست یعنی علاوه بر دما و فشار به غلظت هم وابسته هست، پس بسته به تغییر نرخ این ها میتونه منفی، مثبت و یا صفر باشه.

پ.ن: البته این نظر من هست. ممکنه غلط باشه

آخرین ویرایش:

sativash

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی آزاد هستم(مهندسی شیمی) استاد درس فرآیندهای پالایش مون گفته در مورد یک فرایند پالایش بصورت پاورپوین پروژه درست کنید.
خواستم ازتون خواهش کنم 3 یا 4 تا از فرایندهای پالایشی که آسون هستن واسم نام ببرید. و اگه کتاب یا منبع خوب و مفیدی هم بم بگید ممنون میشم

mohandes93

عضو جدید
کارخانه سیمان

کارخانه سیمان

کسی مطلبی در مورد الکالی بای پس در کوره های دوار سیمان داره با تشکر.

maryam585464

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

سلام و خسته نباشید و دست شما درد نکنه به همه دوستان

High activity Ziegler-Natta catalyst made from Mg powderSan, X[SUP]1[/SUP] , Li, S[SUP]1[/SUP], Wei, G[SUP]2[/SUP], Liu, F[SUP]2[/SUP] ,Jin, Chttp://hub.hku.hk/handle/10722/91365

mdrsh

عضو جدید
مهندسان گرامی خیلی به کمک نیاز دارم کی میتونه درباره یه صنعت که به مهندسی شیمی نیاز داره توضیح بده در مورد واکنش ها ، مواد ،... که تو اون صنعت استفاده میشه میخوام روی خورنده بودن واکنش ها و مواد تو یه صنعت کار کنم . آسیب هایی که به دستگاهها میزنه و باعث خوردگی میشه ... . بچه های مهندسی مکانیک هم در این باره اطلاعاتی دارن ؟ ممنون میشم سریع جواب بدید!!!

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام و خسته نباشید من دانشجوی آزاد هستم(مهندسی شیمی) استاد درس فرآیندهای پالایش مون گفته در مورد یک فرایند پالایش بصورت پاورپوین پروژه درست کنید.
خواستم ازتون خواهش کنم 3 یا 4 تا از فرایندهای پالایشی که آسون هستن واسم نام ببرید. و اگه کتاب یا منبع خوب و مفیدی هم بم بگید ممنون میشم
سلام
توی تاپیک زیر نگاهی بیا ندازید .. در مورد فرایند های بسیاری، دوستان پاورپویتهایی قرار دادند :
[h=1]تاپیک: پاور پوینت های آماده برای مهندسان شیمی[/h]

P O U R I A

مدیر تالار

mdrsh

عضو جدید
البته من یک جایی می خوندم که تمامی این مباحث برای ترمودینامیک کلاسیک درست هست. در مورد ترمودینامیک مولکولی و مونت کارلو و یا کوانتومی قضیه فرق داره، یعنی ممکنه خطوط هم تراز دمایی از دمای کمتر به بیشتر باشه یعنی انتقال گرما از محیط سردتر به محیط گرمتر صورت بگیره و این در کاویتی یا جاهایی که تعداد مولکول ها انقدر کم هست که نشه فرض پیوستگی رو در نظر گرفت وجود داره. پس میشه در حالتی که مسیر پویش آزاد مولکول ها در مقابل طول مشخصه کمی قابل توجه میشه، در چنین جسمی میشه با وجود دادن گرما دما نرخ افزایشی نداشته باشه بلکه کاهشی داشته باشه و ظرفیت گرمایی منفی بشه. ولی در مقیاس صنعتی و مهندسی فکر کنم برای گاز ایده آل ظرفیت گرمایی فقط تابع دما است، اما در گاز واقعی و مواد غیر ایده آل تابع فشار هم هست اضافه براین تمامی مباحث فوق برای ماده خالص برقرار هست، اگر نگاهی به ترمودینامیک مخلوط ها هم بیندازید می بینید که تمام خواص ترمودینامیکی در حالت مخلوط به جزء مولی اجزاء هم وابسته هست یعنی علاوه بر دما و فشار به غلظت هم وابسته هست، پس بسته به تغییر نرخ این ها میتونه منفی، مثبت و یا صفر باشه.

پ.ن: البته این نظر من هست. ممکنه غلط باشه

مرسی از اطلاعاتتون ولی وقتی C یا همون ظرفیت گرمایی وبژه رو از جداول می خونیم فقط به نوع ماده بستگی داره و اثر فشار و دما روش بررسی نمیشه ! طبق تعریفش هم همین طوره میزان گرمایی که باعث یه درجه افزایش دما میشه مقدار ثابتیه دیگه ! ولی برای منفی شدنش ممکنه موادی باشه که با دادن گرما دماشون زیاد شه من دقیق نمی دمنم بالاخره استثنا زیاده!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی از اطلاعاتتون ولی وقتی C یا همون ظرفیت گرمایی وبژه رو از جداول می خونیم فقط به نوع ماده بستگی داره و اثر فشار و دما روش بررسی نمیشه ! طبق تعریفش هم همین طوره میزان گرمایی که باعث یه درجه افزایش دما میشه مقدار ثابتیه دیگه ! ولی برای منفی شدنش ممکنه موادی باشه که با دادن گرما دماشون زیاد شه من دقیق نمی دمنم بالاخره استثنا زیاده!
اکثر جداول، مقدار کمیت ها رو در چهار چوب خاصی ارائه می کنند، مثلا میگه این مقدار در چه شرایط عملیاتی بدست آمده. اشاره کردم تمامی مباحثی که شما مطرح کردین فقط برای گاز ایده آل و ترمودینامیک کلاسیک برقرار هست(البته در مورد دما هم گفته شما صحیح نیست)، برای نمونه به کتاب اسمیت ون نس مراجعه کنید، در فصل چهارم که آثار گرمایی رو توضیح میده، صراحتا در بخش 4-1 اشاره میکنه که ظرفیت گرمایی گاز ایده آل برای گاز های مختلف متفاوت است؛ اگرچه توابعی از دما هستند ولی از فشار مستقل هستند. در شکل 4-1 هم رفتار ظرفیت گرمایی گاز ایده ال آرگون، نیتروژن ، آب و دی اکسید کربن رو به عنوان تابعی از دما ترسیم کرده. معمولا تابعیت دمایی ظرفیت گرمایی رو به صورت تابعی چند جمله ای از دما نشون میدند. ثوابت یک فرم از این مدل ها در جدول 4-1 کتاب مذکور آمده.
البته این رو هم ذکر کنم که گاز های واقعی تا فشار های چند اتمسفر تاثیر چندانی از فشار نمی پذیرند.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مهندسان گرامی خیلی به کمک نیاز دارم کی میتونه درباره یه صنعت که به مهندسی شیمی نیاز داره توضیح بده در مورد واکنش ها ، مواد ،... که تو اون صنعت استفاده میشه میخوام روی خورنده بودن واکنش ها و مواد تو یه صنعت کار کنم . آسیب هایی که به دستگاهها میزنه و باعث خوردگی میشه ... . بچه های مهندسی مکانیک هم در این باره اطلاعاتی دارن ؟ ممنون میشم سریع جواب بدید!!!
به نظرم خورنده بودن گوگرد و ترکیباتش در صنایع گاز موضوع خوبی هست، در موردش سرچ کنی الا ماشاءالله مطلب پیدا می کنی.

saadat.kh

عضو جدید
سلام
ببخشید فرمول تشکیل سولفات آهن چی میشه ؟

یعنی چی به علاوه چی باعث تشکیل FeSO4.H2O میشه ؟ واکنش شیمیاییشو میخوام

بالا