درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دستگاه کرو ماتوگرافی به صورت آنلاین آنالیز رو میفرسته به شرکت سازندش و با توجه به بانک اطلا عاتی شرکت سازنده اجزای روغن ودرصدشو بهتون میده

اگه بخوای روغن موتور بسازی بهتره یک روغن موتورخوب بخری و بعد با یک دستگاه خوب( حتی اگه شده در دبی) آزمایش کروماتوگرافیشو بگیری

و بعد تو ایران یک کارخونه بزنی که روغن موتور با کیفیت جهانی میده

تاپیک جامع روانکارها و روغن موتورها

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/316266-تاپیک-جامع-روانکارها-و-روغن-موتورها

==========================================
الان رقابت بین عطر ساز ها چرا زیاد شده تو اروپا و آمریکا( چون با دستگاه GC میان فرمول عطر همدیگر رو تشخیص میدن) - واسه همین مدل های مختلف روز به روز می سازن

راستش من توی این مسائل تازه کار هستم و نمیدونم داخلش روغن هست یا قیر یا بنزین و گازوئیل!
فقط اینو یکی بهم داده بود که ببینم باهاش میشه چه کاری کرد و به چه دردی میخوره!
دارم بررسی میکنم بعنوان یک پروژه تحقیقاتی ببینم اصلا این ماده از کجا اومده و کجا باید بره
اول میگفتند یک نمونه از ضایعات مال کشور ترکمنستان هست بعد گفتند مال پالایشگاه شیراز هست
بعدشم گفتند هر جای کشور میشه این را تهیه کرد!
حالا جای ماده مهم نیست مهم اینه که اصلا این ماده چی هست آیا لجنهای نفتی که از داخل مخازن تهیه میشوند این مشخصات را دارند؟
توی تیترش نوشته RPBP یا ماده نفتی بازیافت شده
حالا این بازیافت شده از کجا بازیافت شده و کی بازیافت کرده و چطوری بازیافت کرده معلوم نیست

بازم ممنون که نظر دادید.

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش من توی این مسائل تازه کار هستم و نمیدونم داخلش روغن هست یا قیر یا بنزین و گازوئیل!
فقط اینو یکی بهم داده بود که ببینم باهاش میشه چه کاری کرد و به چه دردی میخوره!
دارم بررسی میکنم بعنوان یک پروژه تحقیقاتی ببینم اصلا این ماده از کجا اومده و کجا باید بره
اول میگفتند یک نمونه از ضایعات مال کشور ترکمنستان هست بعد گفتند مال پالایشگاه شیراز هست
بعدشم گفتند هر جای کشور میشه این را تهیه کرد!
حالا جای ماده مهم نیست مهم اینه که اصلا این ماده چی هست آیا لجنهای نفتی که از داخل مخازن تهیه میشوند این مشخصات را دارند؟
توی تیترش نوشته RPBP یا ماده نفتی بازیافت شده
حالا این بازیافت شده از کجا بازیافت شده و کی بازیافت کرده و چطوری بازیافت کرده معلوم نیست

بازم ممنون که نظر دادید.

1- توی دنیا وامها به سه دسته کوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت تقسیم میشوند.
کوتاه مدت یعنی وام را از یک تا 5 سال بازپرداخت و تسویه کنی
میان مدت یعنی وام را از پنج تا ده سال پاز پرداخت کنی
دراز مدت یعنی وام را از ده سال تا بیست و پنج سال باز پرداخت کنی
معمولا وامهای صنایع کوچک زود بازده و کوتاه مدت هستند.
وامهای کارخانجات بزرگ میان مدت هستند
وامهای زیر ساختهای عمومی و ملی و طرح های معدنی معمولا دراز مدت هستند مانند احداث سدها و بزرگراهها و نیروگاهها و معادن

2- هر چند سال یک بار توی ایران شرایط وام بهتر میشه
افرادی که تا چند سال پیش وام میگرفتند اکثرا با پارتی بازی و مدارک الکی بود ولی الان فرایند تخصصی تر شده و پارتی بازی کمی مشکل شده
الان دوره افراد متخصص هست هر چقدر طرح تخصصی تر باشه وام راحت تر میشه گرفت.

وامهای کوچک مشکل تر از وامهای بزرگ هست چون ریسک سرمایه گذاری طرح های کوچک بالاست و بانکها برای طرح های کوچک با ترس و لرز وام میدهند
ولی وقتی طرح بزرگ باشد راههای زیادی برای جلوگیری از شکست و زیان هست و سود زیادی معمولا توی طرح های بزرگ هست بنابر این بانکها راحت به ان وام میدهند.
تا چند سال پیش اکثر وامها را با دستور بانک مرکزی از محل سپرده های بانکی مردم وام میدادند
ولی دو سال است که صندوق توسعه ملی تاسیس شده و هر سال بیست درصد از فروش نفت در اختیار صندوق توسعه ملی قرار میگیرد و صندوق هم
این دلارهای نفتی را به طرح های بزرگ با اولویت طرح های نفت و گاز میدهد.
توی این دو سالی که صندوق توسعه ملی تاسیس شده منابع مالی ان فعلا نزدیک شصت میلیارد دلار است
صندوق توسعه ملی مستقیم به مردم وام نمیدهد بلکه با بانکهای ایران به صورت عاملیت یا همان بانک عامل قرارداد میبندد
و بانک عامل با یک درصد کارمزد عاملیت پول را از صندوق میگیرد و به مرم میدهد.
به دلیل بوروکراسی بانکهای عامل و عدم وجود کارشناسان خبره در این زمینه و همچنین وجود تحریمها که امکان ورود دلارهای نفتی به داخل کشور مشکل است
فعلا بخش عمده منابع صندوق توسعه ملی بدون استفاده مانده تا قبل از عید فقط 10 میلیارد دلار از 50 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شده بوده است
و بقیه همچنان بلا تکلیف بوده اند.
اگر حدود 50 میلیارد دلار منابع موجود صندوق توسعه ملی را هر دلار سه هزار و سیصد تومان حساب کنیم اکنون پولی به اندازه 165 هزار میلیارد تومان موجود است
و چون فرایند وام گرفتن تخصصی شده و به هر طرحی وام نمیدهند و باید طرح ها در حد ملی و بزرگ باشند
و لذا متقاضی وام باید هم متخصص و به طرح خود مسلط باشد و هم آورده و پول اولیه زیادی داشته باشد بنابر این بخش عمده پول بلا استفاده مانده است.
و البته هر سال مبلغ زیادی به این پول اضافه میشود و روز به روز گنده تر میشود.
نرخ سود صندوق توسعه ملی 6 درصد در سال است.

نوع دومی از وام که در اصل وام نیست بلکه جذب سرمایه است تاسیس شرکت سهام عام و فروش اوراق بهادار است
بورس تهران و بورس کالا و بورس کشاورزی و بورس فلزات و بورس فرابورس ایران و بورس انرژی و غیره توی سالهای گذشته در ایران تاسیس شده اند
و این بورسها کار جذب نقدینگی سرگردان جامعه به سوی صنعت را انجام میدهند.
اگر طرح بزرگی داشته باشید میتوانید از این منابع که فقط در فرابورس ایران روزانه سیصد میلیارد تومان خرید و فروش میشود استفاده کنید.
نرخ سود این اوراق متوسط بیست درصد در سال میباشد دارندگان اوراق شریک هستند و شما این سرمایه را مدیریت میکنید.
خوبی که دارند این است که نیاز به وثیقه ندارید.

نوع سوم وام هم استفاده از وامهای بانکهای خارجی است الان به دلیل تحریمها وامهای خارجی کم شده ولی اگر فردی زرنگ باشد
میتواند از وامهای کشورهائی مانند روسیه و چین استفاده کند.
این وامها اکثرا روی سقف های دهها میلیون دلاری و میلیارد دلاری و دراز مدت هستند.
نرخ سود این وامها اکثرا کمتر از پنج درصد است حتی با شرایطی میتوان سود ان را صفر و بدون سود وام گرفت.

3- شما اگر میخواهید وام بگیرید خانه بسازید لزومی ندارد دروغ بگوئید و یا کلاه برداری کنید،
میتوانید توی طرح بنویسید که یک طرح صنعتی اجراء میکنید و داخل طرح ساخت یک خانه و یک ساختمان اداری برای شرکت و قسمت اداری کارخانه
و حتی میتوانید توی طرح توجیهی بنویسید که میخواهید برای خودتان یک ماشین آخرین مدل بخرید و استفاده بکنید.
همه اینها توی طرح توجیهی میتوانند درج و انجام شوند.
اما اینکه چند میلیارد وام بگیرید و طرح را اجراء نکنید و بروید ساختمان سازی کنید این کار کلاهبرداری محسوب شده
و ممکن است مانند شهرام جزایری و یا امیرمنصورآریا محکوم به اختلاس و اعدام شوید.
واقعیت این است که در طول دولت احمدی نژاد در کشور چندین میلیون مسکن مهر ساخته شده و کشور به حد اشباع رسیده
و طلبهای بانکها برای وام مسکن مهر به دهها هزار میلیارد تومان میرسد
از طرف دیگر به دلیل بالا بودن و گران بودن مصالح ساختمانی ساخت و ساز الان به صرفه نیست
بنابر این اگر بخواهید وام بگیرید ساخت و ساز کنید فکر میکنم خودتان را توی چاه بیاندازید بهتر از ساخت و ساز باشد.

توصیح میکنم هیچ وقت سرمایه گذاری را از روی هیجان و حرف و حدیث مردم و با سطحی نگری انجام ندهید چون خیلیها را میشناختم که میلیاردر بودند
با هیجان زدگی و سطحی نگری و حرف مردم سرمایه گذاری کردند و تمام زندگی میلیاردی شان از دست رفت و اکنون گوشه زندان نمیتوانند چند میلیون تومن بدهی شان را بدهند.
در زندانها افرادی هستند که زمانی صاحب کارخانه بوده اند ولی با اشتباهات الان نمیتوانند سه میلیون تومن اقساط بانکی شان را بدهند.

اکثر مردم مانند گوسفند هستند با یک خبری که دلار ارزان میشود و یا طلا گران میشود پولهایشان را میبرند به این ور ان ور میکشانند.
نقدینگی بازار ایران 450 هزار میلیارد تومان است یعنی توی جامعه پولی به اندازه 450 هزار تا میلیارد تومان وجود دارد
اکثر این پول سرگردان است گاهی توی بانکها سپرده گذاری میشود گاهی توی طلا سرمایه گذاری میشود گاهی تبدیل به دلار میشود زمانی وارد بازار مسکن میشود
زمانی وارد بازار صنعت میشود.

سلام
من به مباحث زیر آشنائی دارم اگر به دردتون میخوره در خدمتم:

1- کامپیوتر (نرم افزار - سخت افزار- شبکه - و....)
2- الکترونیک (ابزار دقیق - سیستمهای کنترل توزیع شده دی سی اس- )
3- آشنائی با مدل سازی مالی و اقتصادی واحدهای صنعتی
4- آشنائی با مباحث مهندسی صنایع
5- آشنائی با مباحث حقوقی طراحی واحدهای صنعتی
6- آشنائی با اقتصاد مهندسی
7- آشنائی با حسابداری مالی واحدهای صنعتی

8- آشنائی با مباحث طراحی و کنترل و مدیریت پروژه های صنعتی
9- در مورد سایر موارد هم آشنائی دارم و وقتی کار باشه هر قسمتی را هم آشنا نباشم میتونم مطالعه کنم و انجام بدهم
با اکثر نرم افزارهای طراحی هم آشنائی دارم

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/391968
خوشحال میشیم لطف کنید و اطلاعات تخصصی تونو در اختیار دوستان و مهندسان بزارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cool:
وام - روش های در یافت وام - کوتاه مدت - میان مدت - بلند مدت - وام خارجی - وام داخلی

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...تاه-مدت-میان-مدت-بلند-مدت-وام-خارجی-وام-داخلی

آخرین ویرایش:

z8000

عضو جدید
سلام دوستان

یه پایان نامه برا ارشد شیمی تجزیه میخواستم در زمینه نانو

خواهش میکنم کمک کنید برا یه بنده خدا میخواستم

bage_aseman

عضو جدید
سلام
من شرح فرایند واحد تولید استایرن منومر (ترجیحا پتروشیمی تبریز) می خواستم
خیلی ممنون;)
پروژه تولید استایرن منومر از اتیل بنزن
http://s4.picofile.com/file/7939976020/%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%86_%D9%85%D9%86%D9%88%D9%8
5%D8%B1_%D8%A7%D8%B2_%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D9%84_%D8%A8%D9%86%D8%B2%D9%86.rar.html

شرح فرآيند توليد مونومر استايرن پتروشیمی پارس
http://s1.picofile.com/file/7940001284/67416paalayesh_72_ptosh_proje.zip.html

bage_aseman

عضو جدید
سلام
موضوع پایان نامه ام "تولید استایرن منومر از اتیل بنزن"
اگر کسی می تونه کمک کنه
خیلی ممنون:)

پروژه تولید استایرن منومر از اتیل بنزن
http://s4.picofile.com/file/7939976020/%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%86_%D9%85%D9%86%D9%88%D9%8
5%D8%B1_%D8%A7%D8%B2_%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D9%84_%D8%A8%D9%86%D8%B2%D9%86.rar.html

شرح فرآيند توليد مونومر استايرن پتروشیمی پارس
http://s1.picofile.com/file/7940001284/67416paalayesh_72_ptosh_proje.zip.html

hadi216

عضو جدید
سلام

هرچی میگردم مطلب درست و حسابی پیدا نمیکنم ، اگه مطلبی در این مورد دارید بزارید ممنوووووووووووووووووووووو وووووووووووووووووون میشم

"نمک زدایی از نفت خام بوسیله ی جریان الکتریکی"

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام

هرچی میگردم مطلب درست و حسابی پیدا نمیکنم ، اگه مطلبی در این مورد دارید بزارید ممنوووووووووووووووووووووو وووووووووووووووووون میشم

"نمک زدایی از نفت خام بوسیله ی جریان الکتریکی"

سلام، خدمت شما.

پیوست ها

• 20120407.pdf
    169.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Giljarhus_ICDL2011_preprint.pdf
    336.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • JFE182771184704200.pdf
    565.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

s.mahdi.k

عضو جدید
شامپوي ماشين

شامپوي ماشين

از دوستان خواهش مي كنم اگه كسي از فرمول ونحوه ساخت شامپوي ماشين اطلاعاتي داره در اختيار من هم بذاره. با تشكر

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان
من یک سوال داشتم در رابطه با بخار اشباع!!
آیا فقط مایع خالص در صورت تبخیر شدن تشکیل بخار اشباع رو میده؟ و یا یک مخلوط چند جزئی هم در صورت تبخیر شدن تشکیل بخار اشباع رو میتونه بده؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

دوستان تعریف کلی بخار اشباع چی هستش؟ بخار اشباع رو فقط در هنگام تعادل داریم؟ یا هر زمانی که مایع شروع به جوشیدن بکند بخار حاصل از اون بخار اشباع خواهد بود؟
دوستان کسی جواب این سوال های منو نمی دونه؟؟؟؟:(

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان
آیا فقط مایع خالص در صورت تبخیر شدن تشکیل بخار اشباع رو میده؟ و یا یک مخلوط چند جزئی هم در صورت تبخیر شدن تشکیل بخار اشباع رو میتونه بده؟

دوستان تعریف کلی بخار اشباع چی هستش؟ بخار اشباع رو فقط در هنگام تعادل داریم؟ یا هر زمانی که مایع شروع به جوشیدن بکند بخار حاصل از اون بخار اشباع خواهد بود؟

سلام الهام جان
بخار اشباع به بخاری می گم که در شرایط خاص خودش بیشترین مقدار رطوبت رو داره .. و دیگه بیشتر از اون مقدار رطوبت رو نمی تونیم وارد هوا کنیم ...
در مورد سوال اولتون هم هر چی مایع خالص تر باشه راحت تر میشه بخار اشباع با حرارت دادن ان ایجاد کرد ولی خود بخار اشباع ربطی به مایع در کنار اون نداره .. و به شرایط محیط مثل دما و فشار بستگی داره ..
بخار در تعادل با مایع با بخار اشباع فرق داره ... وقتی مایعی ناالص باشه سخت تر میشه تبخیر داشت و بخار در تعادل با آن هم میزان رطوبت کمتری نسبت با بخار اشباع خواهد داشت ...

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوستان

دوستان کسی جواب این سوال های منو نمی دونه؟؟؟؟:(

سلام الهام جان
بخار اشباع به بخاری می گم که در شرایط خاص خودش بیشترین مقدار رطوبت رو داره .. و دیگه بیشتر از اون مقدار رطوبت رو نمی تونیم وارد هوا کنیم ...
در مورد سوال اولتون هم هر چی مایع خالص تر باشه راحت تر میشه بخار اشباع با حرارت دادن ان ایجاد کرد ولی خود بخار اشباع ربطی به مایع در کنار اون نداره .. و به شرایط محیط مثل دما و فشار بستگی داره ..
بخار در تعادل با مایع با بخار اشباع فرق داره ... وقتی مایعی ناالص باشه سخت تر میشه تبخیر داشت و بخار در تعادل با آن هم میزان رطوبت کمتری نسبت با بخار اشباع خواهد داشت ...

vapor = بخار
steam = بخار آب
gas= گاز

فرق گاز و بخار اینکه گاز رو فقط با کاهش دما میشه مایع کرد( و با افزایش فشار گاز رو نمیشه مایع کرد ) -- اما بخار روعلاوه با کاهش دما می شود با افزایش فشار هم مایع کرد ( به منحنی فازی آب که مراجعه کنید این مطلب مشخص می شود.

عکس:
منحنی فازی:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Phase-diag2.svg/530px-Phase-diag2.svg.png

بخار اشباع فکر کنم فقط یک تعریف ریاضی هست و جود خارجی ( فیزیکی ) ندارد

یعنی دقیقا در لحظه ای که بخار می خواهد شکل بگیرد ( برای ماده ی خالص) --------بخار که شکل گرفت بهش می گن بخار سوپر هیت

مواد که خالص نباشه فکر کنم بحث خواص کولیگاتیو پیش میاد(که یکی از اونا این بود که نقطه ی جوش رو میبره بالا نسبت به حالت خالص )

که در این موارد فکر کنم از قانون اختلاط استفاده میشه:

M=aX1 +bX2

M = خاصیت مورد نظر ( مثلا نقطه ی جوش مخلوط aو b)

X1 = کسر مولی جز 1
X2 = کسر مولی جز 2
a= نقطه ی جوش خالص ماده ی a
b= نقطه ی جوش خالص ماده ی b

آخرین ویرایش:

mzyas2005

عضو جدید
مراحل ساخت مواد شیمیایی

مراحل ساخت مواد شیمیایی

میخواستم بدونم کسی هست بتونه توالی های شبیه اینو به من بگه.
مثلا:

http://www.mediafire.com/?0bz5x9cemz4hjde

mohandes-87

عضو جدید
کمک میخوام

کمک میخوام

:w19:سلام دوستان ازتون خواهش میکنم بهتون التماس میکنم جوابمو بدید مسئله حیاتیه .زمان داره از دستم میره.
1-دانشگاه آزاد علوم وتحقیقات خوابگاه داره یا نه؟
2-ارزش داره کارشناسی ارشد اونجا بخونم ؟یعنی کیفیت دانشگاه چطوره؟

SCIENSE

عضو جدید
:w19:سلام دوستان ازتون خواهش میکنم بهتون التماس میکنم جوابمو بدید مسئله حیاتیه .زمان داره از دستم میره.

نگفتی هدفت از اشد خوندن چیه بگو تا بشه راهنمایی کرد و لی آخر سر باز نظر خودته و خودت تصمیم بگیر اگه می خوای اپلای کنی به نظرم آره خوبه بهتر از یکسال نشستن پشت کنکور فقط بهتره نمرات خوب بیاری و البته مسائل مالی رو هم در نظر بگیر

mohandes-87

عضو جدید
راستش من سال دومی بود که کارشناسی ارشد امتحان دادم ولی اعتقاد دارم اگه یه بار دیگه بخونم نتیجه خوبی میگیریم ولی اطرافیانم میگن برو.ومن این دو موردی که پرسیدم خیلی برام مهمه

SCIENSE

عضو جدید
راستش من سال دومی بود که کارشناسی ارشد امتحان دادم ولی اعتقاد دارم اگه یه بار دیگه بخونم نتیجه خوبی میگیریم ولی اطرافیانم میگن برو.ومن این دو موردی که پرسیدم خیلی برام مهمه
نمی دونم نگفتی هدفت چیه از ارشد . تصمیم با خودته اگه فک می کنی می تونی پس حتما میشه چون کنکور ارشد رتبه آوردن کاره خاصی نداره و البته اگه پسر باشی در نظر بگیر که داره عمرت می ره

mohandes-87

عضو جدید
نمی دونم نگفتی هدفت چیه از ارشد . تصمیم با خودته اگه فک می کنی می تونی پس حتما میشه چون کنکور ارشد رتبه آوردن کاره خاصی نداره و البته اگه پسر باشی در نظر بگیر که داره عمرت می ره

میشه جواب سوالمو بگی ؟ خیلی نگرانم .هدفم اینه که بیوتکنولوژی بخونم تا یه کم از پتروشیمی که کارشناسیم بود فاصله بگیرم چون در این صورت پژوهشی هست وبیشتر دوست دارم

engm

عضو جدید

بدون درنظر گرفتن اینکه هدف شما از ارشد خواندن چیه ! ( چون نگفتی هدف شما چیه ) و هم اینکه پسر هستید و یا دختر و اینکه کلاً برای رشته بیوتکنولوژی می خواهید ادامه تحصیل بدهید و نه هر رشته ای ( چون من منظور شما را از رشته متوجه نشدم ) و هم اینکه گفتید حیاتیه ! ؛ جواب سوالات شما به ترتیب :

1- نه خوابگاه نداره ، اما می توانی نزدیک دانشگاه ( همان بلوار فرحزادی و حصارک و خیابان نفت و حتی میدان پونک و ... )با چند تا دانشجو یک خانه دانشجویی بگیری ، که هم از نظرقیمت به صرفه و هم ازنظر نزدیکی به دانشگاه

2-بله ، ارزش دارد و بهترین دانشگاه آزاد از نظر تحصیلات تکمیلی از نظر امکانات و ... ( به صورت کلی و با استثناء ) هست که می توانید همان جا ارشد بخوانید و بعد برای دکتری هم در همان دانشگاه ادامه تحصیل بدهید .

امیدوارم جواب سوالتان را گرفته باشید .

برای من هم دعا کنید . :gol:

E.AP

عضو جدید
سلام الهام جان
سلام ممنونم
توی کتاب راهیان در تعریف بخار اشباع گفته شده که بخاری است که همین که یکم ازش گرما گرفته شه به مایع تبدیل میشه این به این معناست که وقتی آب به نقطه جوش خودش میرسه و شروع به بخار شدن میکنه بخاری که ازش حاصل میشه بخار اشباع هستش؟
اینکه آیا بخار اشباع رو فقط مایع خالص تشکیل میده یا نه این هستش که در کتاب پارسه عملیات واحد مطلبی رو تحت عنوان نکته نوشته که چنانچه bpe(صعود در نقطه جوش) در هر مرحله ای صفر باشه بخار خروجی از اون مرحله بخار اشباع خواهد بود و چنانچه مخالف صفر باشه بخار سوپرهیت است!!! منظور این نکته رو متوجه نمیشم:(
ممنون میشم راهنماییم کنید;)

E.AP

عضو جدید

vapor = بخار
steam = بخار آب
gas= گاز

فرق گاز و بخار اینکه گاز رو فقط با کاهش دما میشه مایع کرد( و با افزایش فشار گاز رو نمیشه مایع کرد ) -- اما بخار روعلاوه با کاهش دما می شود با افزایش فشار هم مایع کرد ( به منحنی فازی آب که مراجعه کنید این مطلب مشخص می شود.

عکس:
منحنی فازی:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Phase-diag2.svg/530px-Phase-diag2.svg.png

بخار اشباع فکر کنم فقط یک تعریف ریاضی هست و جود خارجی ( فیزیکی ) ندارد

یعنی دقیقا در لحظه ای که بخار می خواهد شکل بگیرد ( برای ماده ی خالص) --------بخار که شکل گرفت بهش می گن بخار سوپر هیت

مواد که خالص نباشه فکر کنم بحث خواص کولیگاتیو پیش میاد(که یکی از اونا این بود که نقطه ی جوش رو میبره بالا نسبت به حالت خالص )

که در این موارد فکر کنم از قانون اختلاط استفاده میشه:

M=aX1 +bX2

M = خاصیت مورد نظر ( مثلا نقطه ی جوش مخلوط aو b)

X1 = کسر مولی جز 1
X2 = کسر مولی جز 2
a= نقطه ی جوش خالص ماده ی a
b= نقطه ی جوش خالص ماده ی b

ممنون
منظور شما از اینکه وجود خارجی نداره چی هستش؟

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
منظور شما از اینکه وجود خارجی نداره چی هستش؟

یعنی بخار اشباع فقط رو ی اون خط بین مایع و بخار در منحنی فازی وجود داره

اونم وجود ریاضی ، نه وجود فیزیکی

یعنی نمی تونی یک نمونه بخار تو یک ظرفه قابل کنترل داشته باشی بگی این بخار اشباع است

بخار اشباع = مایع اشباع

شاید این طوری به ذهن نزدیک تر باشه که:

زمانی که گرما دادن به ظرف صرف گرمای نهان تبخیر میشه اون موقع بخار اشباع وجود داره( یعنی مولکول هایی از سطح مایع که در حال اثر پذیری از گرمای نهان تبخیر هستند و دارند بر نیروی کشش سطحی غلبه میکنند تا به فاز بخار فرار کنند و به محض فرار کردن دیگه بخار اشباع نیست بلکه بخار سوپر هیت هست هر چند که شاید چند نانو درجه دماش بیشتر نشده باشه

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
سلام ممنونم
توی کتاب راهیان در تعریف بخار اشباع گفته شده که بخاری است که همین که یکم ازش گرما گرفته شه به مایع تبدیل میشه این به این معناست که وقتی آب به نقطه جوش خودش میرسه و شروع به بخار شدن میکنه بخاری که ازش حاصل میشه بخار اشباع هستش؟
اینکه آیا بخار اشباع رو فقط مایع خالص تشکیل میده یا نه این هستش که در کتاب پارسه عملیات واحد مطلبی رو تحت عنوان نکته نوشته که چنانچه bpe(صعود در نقطه جوش) در هر مرحله ای صفر باشه بخار خروجی از اون مرحله بخار اشباع خواهد بود و چنانچه مخالف صفر باشه بخار سوپرهیت است!!! منظور این نکته رو متوجه نمیشم:(

بله .. کتاب راهیان تعریف درستی گفته .. اما این برداشتی که شما کردید اشتباهه .. چون بخاری که از مثلا از آب جوش بلد میشه رو میشه سرد کرد و مایع نشه !!

صعود در نقطه جوش یعنی اینکه با افزایش حرارت دیگه دمای مایع در حال جوش افزایش پیدا نمی کنه !! یعنی هر چی مایع تبخیر میشه به همان اندازه میعان پیدا میکنه که این بدین معناست که میزان بخار در هوا حداکثر است و دیگر نمی شود بخار بیشتری رو وارد هوا کرد ...

• Like
واکنش ها: E.AP

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنونم

یعنی Boiling-point elevation اگه صفر باشه پس ماده خالص بوده یا مخلوط اثر آنچنانی بر روی نقطه جوش نداشته ( کشش سطحیزیاد تغییر نکرده)پس اون بخار در نقطه ی جوش رو میشه با فرض تقریبی بخار اشباع گرفت( سوپرهیتی است که مجبورا بخار اشباع در نظر میگیریم = نزدیک ترین حالت ممکن)

حالا BPE اگه صفر نبود پس حتما خواص کولیگاتیو رخ داده و دمای نقطه ی جوش مخلوط نسبت به حالت خالص رفته بالا پس در نتیجه فشار بخار اتفاق افتاده هم بیشتر از فشار بخار حالت خالص است

پس بخار سوپر هیت هست

مثلا آب در 100 درجه اولین بخاری که میاد بالا ( مجبورا بخار اشباع فرض می کنیم)

حالا آب نمک داریم : آب در 110 درجه اولین بخار میاد بالا --- دیگه این بخار سوپر هیت هست چون حالت بخار اشباع آّب خالص در 100 درجه است

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله .. کتاب راهیان تعریف درستی گفته .. اما این برداشتی که شما کردید اشتباهه .. چون بخاری که از مثلا از آب جوش بلد میشه رو میشه سرد کرد و مایع نشه !!

صعود در نقطه جوش یعنی اینکه با افزایش حرارت دیگه دمای مایع در حال جوش افزایش پیدا نمی کنه !! یعنی هر چی مایع تبخیر میشه به همان اندازه میعان پیدا میکنه که این بدین معناست که میزان بخار در هوا حداکثر است و دیگر نمی شود بخار بیشتری رو وارد هوا کرد ...

این طوری که شما میگین بیشتر آدم یاد رطوبت نسبی ( فصل 7 تریبال؟ )میفته:

=======================
ترمودینامیکی:

این یعنی سیستم به تعادل مولکولی رسیده ( تعادل میکروسکوپی )

یعنی پتانسیل شیمیایی فاز گاز با پتانسیل شیمیایی فاز مایع برابر شده

یا دقیق تر اینکه انرژی آزاد گیبس فاز بخار برابر انرژی آزاد گیبس فاز مایع شده

• Like

E.AP

عضو جدید

ممنون
مگه زمانی که آب به نقطه جوش خودش می رسه و شروع به بخار شدم می کنه دماش ثابت باقی نمیمو نه تا زمانی که آخرین قطره مایع بخار بشه؟ پس با توجه به تعریفی که راهیان گفته بخاری که در لحظه اول ایجاد میشه و بخاری که در لحظه آخر داریم هر دوشون توی یک دما هستند پس اگر از هردوشون یکم گرما بگیریم تبدیل به مایع میشن پس چرا بخار در آخرین لحظه رو اشباع در نظر می گیریم اما در اولین لحظه رو نه؟
ببخشید اما من هنوزم متوجه مطلبی که پارسه در رابطه با صعود در نقطه جوش گفته نشدم
مگه صعود در نقطه جوش به معنای اختلاف در نقطه جوش برای یک مخلوط و یک مایع خالص نیست؟

E.AP

عضو جدید

یعنی بخار اشباع فقط رو ی اون خط بین مایع و بخار در منحنی فازی وجود داره

اونم وجود ریاضی ، نه وجود فیزیکی

یعنی نمی تونی یک نمونه بخار تو یک ظرفه قابل کنترل داشته باشی بگی این بخار اشباع است

بخار اشباع = مایع اشباع

شاید این طوری به ذهن نزدیک تر باشه که:

زمانی که گرما دادن به ظرف صرف گرمای نهان تبخیر میشه اون موقع بخار اشباع وجود داره( یعنی مولکول هایی از سطح مایع که در حال اثر پذیری از گرمای نهان تبخیر هستند و دارند بر نیروی کشش سطحی غلبه میکنند تا به فاز بخار فرار کنند و به محض فرار کردن دیگه بخار اشباع نیست بلکه بخار سوپر هیت هست هر چند که شاید چند نانو درجه دماش بیشتر نشده باشه
یعنی تا زمانی که به صورت حباب هستند بخار اشباعند؟ پس چطور گفته میشه بخار اشباع بخاریه که در تعادل با آخرین قطره مایع باشه؟یا مثلا چطور گاهی اوقات گفته میشه که خوراک ورودی به برج تقطیر به صورت بخار اشباعه؟

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز

مطمئن هستین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

The general equation for calculations at dilute concentration[edit source | editbeta]

The extent of boiling-point elevation can be calculated by applying Clausius-Clapeyron relation and Raoult's law together with the assumption of the non-volatility of the solute. The result is that in dilute ideal solutions, the extent of boiling-point elevation is directly proportional to the molal Concentration of the solution according to the equation:[SUP][1][/SUP]
ΔT[SUB]b[/SUB] = K[SUB]b[/SUB] · b[SUB]B[/SUB]where

• [*=left]ΔT[SUB]b[/SUB], the boiling point elevation, is defined as T[SUB]b (solution)[/SUB] - T[SUB]b (pure solvent)[/SUB].
    [*=left]K[SUB]b[/SUB], the ebullioscopic constant, which is dependent on the properties of the solvent. It can be calculated as K[SUB]b[/SUB] = RT[SUB]b[/SUB][SUP]2[/SUP]M/ΔH[SUB]v[/SUB], where R is the gas constant, and T[SUB]b[/SUB] is the boiling temperature of the pure solvent [in K], M is the molar mass of the solvent, and ΔH[SUB]v[/SUB] is the heat of vaporization per mole of the solvent.
    [*=left]b[SUB]B[/SUB] is the molality of the solution, calculated by taking dissociation into account since the boiling point elevation is a colligative property, dependent on the number of particles in solution. This is most easily done by using the van 't Hoff factor i as b[SUB]B[/SUB] = b[SUB]solute[/SUB] · i. The factor i accounts for the number of individual particles (typically ions) formed by a compound in solution. Examples:
    • i = 1 for sugar in water
    • i = 1.9 for sodium chloride in water, due to the near full dissociation of NaCl into Na[SUP]+[/SUP] and Cl[SUP]-[/SUP] (often simplified as 2)
    • i = 2.3 for calcium chloride in water, due to nearly full dissociation of CaCl[SUB]2[/SUB] into Ca[SUP]2+[/SUP] and 2Cl[SUP]-[/SUP] (often simplified as 3)
Non integer i factors result from ion pairs in solution, which lower the effective number of particles in the solution.
Equation after including the van 't Hoff factor
ΔT[SUB]b[/SUB] = K[SUB]b[/SUB] · b[SUB]solute[/SUB] · iAt high concentrations, the above formula is less precise due to nonideality of the solution. If the solute is also volatile, one of the key assumptions used in deriving the formula is not true, since it derived for solutions of non-volatile solutes in a volatile solvent. In the case of volatile solutes it is more relevant to talk of a mixture of volatile compounds and the effect of the solute on the boiling point must be determined from the phase diagram of the mixture. In such cases, the mixture can sometimes have a boiling point that is lower than either of the pure components; a mixture with a minimum boiling point is a type of azeotrope.

===========================

http://en.wikipedia.org/wiki/Boiling-point_elevation

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
مگه زمانی که آب به نقطه جوش خودش می رسه و شروع به بخار شدم می کنه دماش ثابت باقی نمیمو نه تا زمانی که آخرین قطره مایع بخار بشه؟ پس با توجه به تعریفی که راهیان گفته بخاری که در لحظه اول ایجاد میشه و بخاری که در لحظه آخر داریم هر دوشون توی یک دما هستند پس اگر از هردوشون یکم گرما بگیریم تبدیل به مایع میشن پس چرا بخار در آخرین لحظه رو اشباع در نظر می گیریم اما در اولین لحظه رو نه؟
ببخشید اما من هنوزم متوجه مطلبی که پارسه در رابطه با صعود در نقطه جوش گفته نشدم
مگه صعود در نقطه جوش به معنای اختلاف در نقطه جوش برای یک مخلوط و یک مایع خالص نیست؟
بله شما درست میگید .. ولی شما مشخص کنید که به جوش آوردن ماده خاص مد نظرتون هست یا ماده ناخالص !! با حرارت دادن ماده خالص وقتی به بقطه جوش می رسیم دیگه دما تغییرنمی کنه ولی برای ماده ی ناخالص وقتی تبخیر شروع میشه با پیشرفت تبخیر آرام آرام به دلیل افزایش ناخالصی در طول تبخیر دما افزایش پیدا می کنه که به این افزایش صعود در نقطه جوش میگن ...

• Like
بالا