درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من چند تا سوال دارم
عایق اسفنجی چیه
الیاف آرامید
کولار29 وکولار49 چیه
خیلی ممنون میشم اگه یه سری اطلاعات در این باره به من بدین

الياف آراميد ، تركيب آلي حلقوي از كربن، هيدروژن، اكسيژن و نيتروژن مي‌باشد. دانسيته كم و استحكام كششي بالا در اين الياف، موجب تشكيل يك ساختار مقاوم به ضربه با سفتي حدود نصف الياف كربن مي‌شود. الياف آراميد در ابتدا به منظور جايگزيني فولاد در تايرهاي راديال ساخته شدند و بعدا كاربردهاي ديگري پيدا كردند. جليقه ضد گلوله از موفقيت آميزترين كاربردهاي الياف آراميد مي‌باشد.

miladka

عضو جدید
جداسازی اجزاء زعفران

جداسازی اجزاء زعفران

سلام دوستان گلم

لطفا یک مقاله در مورد جداسازی اجزاء زعفران در اختیار من بزارید . با تشکر :gol:

snow berry

مدیر بازنشسته

msn_syst3m

عضو جدید
کمک طراحی

کمک طراحی

سلام دوستان
این ترم پروژه طرح اقتصاد ، واحد متانول هست
اگه کسی این پروژه رو جایی دیده یه کمکی کنه
واحد چند تا راکتور داره : partial oxydation , water gas shift, methanol reactor ,
ممنون

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این ترم پروژه طرح اقتصاد ، واحد متانول هست
اگه کسی این پروژه رو جایی دیده یه کمکی کنه
واحد چند تا راکتور داره : partial oxydation , water gas shift, methanol reactor ,
ممنون
سلام پیشنهاد می کنم به کتابخانه پتروشیمی(SRI) واقع در میدان هفت تیر یه سر بزنید یه نامه از دانشگاه بگیرید برای کتابخونه از صبح تا ظهر وقت سرچ کردن دارین و می تونید مطالب مورد نظرتون رو کپی بگیرید.به احتمال خیلی زیاد(99.9%) طرح امکان سنجی این پروژه به صورت فارسی موجود است میتونید pfd و شرح کل فرایند را کپی بگیرید.موفق باشید

gssaba

عضو جدید
ksp چیست؟

ksp چیست؟

سلام.
ksp یعنی چی؟
و اگه امکان داره ksp پنج نمک را بگید.
ممنون:gol:

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
ممنون من شیراز هستم
ولی پیشنهاد خوبی بود
برم کتابخونه اینجا
ُ
نه باید برید SRI البته من از شیراز اطلاع ندارم وای اینجایی که میگم در واقع کتابخانه استاندارده خوب شیراز باشید اگه مجبور باشید باید یکی دو روز وقت بذارید چون من خودم هم تهران نیستم ولی دو بار مجبور شدم به خاطر پروژم برم SRI یه بار رفتم که امکان سنجی فارسی سیکلو هگزان رو پیدا کردم یه بار هم انگلیسی بوتانول.

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام.
ksp یعنی چی؟

يه جدول كامل رو تو اين سايت http://en.wikipedia.org/wiki/KSP هست

آخرین ویرایش:

mir48

عضو جدید

snow berry

مدیر بازنشسته
سلام.
ksp یعنی چی؟

با تشکر از R.BAHREINI.
ثابت Ksp حاصل ضرب انحلال نامیده می شود. Ksp از حاصلضرب غلظت تعادلی گونه های حاصل از انحلال یک رسوب بدست می آید.
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Aa B n[/FONT] = nB + aA
Ksp=[A]ª

توجه داشته باشید این ثابت برای نمكهای كم محلول تعریف می شود، یعنی نمكهایی كه در آنها همواره تعادل وجود دارد بین یونهای موجود در محلول و حالت جامد ماده. این تعادل برای نمكهای كاملا" محلول تعریف نمی شود، زیرا در انها رابطه یك طرفه است و فقط فرآیند انحلال وجود دارد.
مقدار عددی Ksp وابسته به عوامل زیر است:
[FONT=&quot]1- دما [/FONT]
[FONT=&quot]2[/FONT][FONT=&quot]- تغيير غلظت يكي از يونها [/FONT]
[FONT=&quot]3[/FONT][FONT=&quot]- نوع حلال [/FONT]
[FONT=&quot]4[/FONT][FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]pH[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]5[/FONT][FONT=&quot]- اثر يون مشترك [/FONT]
[FONT=&quot]6- اثر یون خارجی [/FONT]
[FONT=&quot]7- تشكيل كمپلكس با يونهاي نمك[/FONT]

Slide 75 .O {font-size:149%;} Slide 76 .O {font-size:149%;} Slide 75 .O {font-size:149%;} Slide 75 .O {font-size:149%;}

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشکر از R.BAHREINI.
ثابت Ksp حاصل ضرب انحلال نامیده می شود. Ksp از حاصلضرب غلظت تعادلی گونه های حاصل از انحلال یک رسوب بدست می آید.

[FONT=&quot]Aa B n[/FONT] = nB + aA
Ksp=[A]ª

توجه داشته باشید این ثابت برای نمكهای كم محلول تعریف می شود، یعنی نمكهایی كه در آنها همواره تعادل وجود دارد بین یونهای موجود در محلول و حالت جامد ماده. این تعادل برای نمكهای كاملا" محلول تعریف نمی شود، زیرا در انها رابطه یك طرفه است و فقط فرآیند انحلال وجود دارد.

مقدار عددی Ksp وابسته به عوامل زیر است:
[FONT=&quot]1- دما [/FONT]

[FONT=&quot]2[/FONT][FONT=&quot]- تغيير غلظت يكي از يونها [/FONT]

[FONT=&quot]3[/FONT][FONT=&quot]- نوع حلال [/FONT]

[FONT=&quot]4[/FONT][FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]pH[/FONT]

[FONT=&quot]5[/FONT][FONT=&quot]- اثر يون مشترك [/FONT]

[FONT=&quot]6- اثر یون خارجی [/FONT]

[FONT=&quot]7- تشكيل كمپلكس با يونهاي نمك[/FONT]

Slide 75 .O {font-size:149%;} Slide 76 .O {font-size:149%;} Slide 75 .O {font-size:149%;} Slide 75 .O {font-size:149%;}

It is here

AMXSTAR

عضو جدید
درخواست کمک از مهندسین شیمی درباره بررسی کامل فرایند تولید آلکیل بنزن های خطی(LAB)

درخواست کمک از مهندسین شیمی درباره بررسی کامل فرایند تولید آلکیل بنزن های خطی(LAB)

با سلام خدمت تمامی مهندسین شیمی عزیز امیدوارم که بتونید منو در موضوع زیر کمک کنید ، پیشاپیش از همکاری و راهنماییهای شما واقعاً سپاسگذارم .

"بررسی کامل فرایند تولید آلکیل بنزن های خطی(LAB) به عنوان ماده اولیه انواع شوینده ها- کاتالیزور های مورداستفاده و وضعیت تولید این مواد در ایران"

naft-shimi

عضو جدید
سلام دوستان
يه مقاله در مورد (( نحوه ي استفاده از امواج صوتي يا الكترو مغناطيسي براي رسوب زدايي از لوله ها ي منتقل كننده سيالات ))

اين مطلب رو واسه فيزيك 2 ميخوام
ممنون ميشم بزاريد

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمامی مهندسین شیمی عزیز امیدوارم که بتونید منو در موضوع زیر کمک کنید ، پیشاپیش از همکاری و راهنماییهای شما واقعاً سپاسگذارم .

"بررسی کامل فرایند تولید آلکیل بنزن های خطی(LAB) به عنوان ماده اولیه انواع شوینده ها- کاتالیزور های مورداستفاده و وضعیت تولید این مواد در ایران"

Day

عضو جدید
[FONT=&quot]دعوتنامه ثبتنام برای هدایای مجانی[/FONT]
[FONT=&quot]سلام[/FONT]​
[FONT=&quot]دوستان یک هفته پیش به من ایميلی اومد که باور نکردم چی بود موبایل رایگان همینطور هست من هم باور نکردم خوندم و عضو شدم حالا دیروز گوشی برام اومد به خاطر همین میزارم تا شما هم عضو بشین مدت اومدن گوشی حدود 2 هفته هست. گوشی که دوست من انتخاب کرده بود نوكيا [/FONT]N[FONT=&quot]97 بود[/FONT]​
[FONT=&quot]ثبت نام برای دریافت هدیه رایگان (موبایل؛گیم،تلوزیون و ..... ) دروغ نیست واقعیت داره عضویتش هم رایگانه (به نظر من که هیچ ضرری نداره)[/FONT]​
[FONT=&quot]توجه داشته باشید فقط با دعوتنامه می توانید عضو شوید[/FONT]​
[FONT=&quot]چرا این شرکت هدایای مجانی می دهد ؟[/FONT]​
[FONT=&quot]این شرکت در واقع یک شرکت تبلیغاتی است که توسط شرکت های بزرگی همچون اپل، نوكیا، سونی اریكسون، سامسونگ و ... پشتیبانی می شود و در واقع برای آنها تبلیغ میکند که خرج این گونه تبلیغات بسیار کمتر از تبلیغات در تلویزیون هاست.[/FONT]​
[FONT=&quot]شما فقط با زیر مجموعه گیری می توانید گوشی موبایل،کنسولهای بازی، [/FONT]mp[FONT=&quot]3 [/FONT]player[FONT=&quot] و ... دریافت کنید. [/FONT]​
[FONT=&quot]مثلا [/FONT]k[FONT=&quot]800 :برای گرفتن این گوشی نیاز به 13 زیر مجموعه دارین یعنی شما 13 دوست ندارین. [/FONT]​
[FONT=&quot]اگر [/FONT]n[FONT=&quot]95 بخوای 37 نفر باید زیر مجموعه جمع کنی . [/FONT]​
[FONT=&quot]هر گوشی که بخوای یه تعداد خاصی باید زیرمجموعه جمع کنی که بالاترینش 45 نفره . [/FONT]​
[FONT=&quot]به نظر من که آشنا و دوستان شما بیش از 45 نفر هم هستند . تازه آنها هم یک گوشی رایگان میگیرند . [/FONT]​
[FONT=&quot]مراحل كار: ابتدا باید وارد سایت بشید[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]http://www.xpango.com?ref=[FONT=&quot]9[/FONT]2144957​
[FONT=&quot]بعد بر روی چیزی كه می خواهید انتخاب كنید (موبایل- ام پی تری پلیر-کنسول گیم- [/FONT]HDTV[FONT=&quot])كلیك كنید سپس روی گزینه ی [/FONT]Sign up Now[FONT=&quot] كه با رنگ قرمز در بالای صفحه سمت راست نوشته كلیك كنید یا ثبت نام و بعد طبق مراحل زیر عمل کنید [/FONT]​
First name[FONT=&quot]: نام خود را بنویسید. [/FONT]​
Last name[FONT=&quot]: نام خانوادگی خود را بنویسید. [/FONT]​
Email[FONT=&quot]: آدرس ایمیل خود را وارد كنید. (ایمیل شما باید واقعی باشد چون برای تكمیل ثبت نام بهش نیاز دارید) [/FONT]​
[FONT=&quot]:[/FONT]Password[FONT=&quot]برای خود پسورد انتخاب كنید. [/FONT]​
Address[FONT=&quot]1: آدرس خود را دقیق به انگلیسی بنویسید. [/FONT]​
[FONT=&quot]نوشتن آدرس پستی خود به انگلیسی را درست یاد بگیرید چون موبایل یا هر پکیج دیگری که انتخاب کرده اید به آدرستان ارسال خواهد شد: [/FONT]​
[FONT=&quot]لازم نیست در این قسمت نام شهر، استان، کد پستی و ... را وارد نمائید، در فیلدهای پائین تر می توانید آنها را درج کنید: [/FONT]​
Town/City[FONT=&quot]: شهر خود را بنویسید.. [/FONT]​
County/State[FONT=&quot]:نام استان خود را بنویسید. [/FONT]​
Country[FONT=&quot]: نام كشور خود را انتخاب كنید. [/FONT]​
Free Gift[FONT=&quot]: نام هدیه را انتخاب كنید، [/FONT]​
Post Code/Zip[FONT=&quot]: در این قسمت كد پستی منزل خود را وارد كنید. [/FONT]​
Referral ID[FONT=&quot]: در این قسمت كدی وجود دارد به آن دست نزنید [/FONT]​
[FONT=&quot]توجه کنید اگر کد ننوشته بود این کد را وارد کنید 9[/FONT]2144957​
[FONT=&quot]در قسمت [/FONT]Term and Condintion[FONT=&quot] یك تیك بزنید [/FONT]​
[FONT=&quot]نحوه پر کردن فرم ثبت نام [/FONT]​
[FONT=&quot]توجه : اگر کد نوشته نبود یعنی ثبت نام شما ناقص است و دعوتنامه ندارید و ثبت نام شما اعتبار ندارد . [/FONT]​
[FONT=&quot](توجه کنید اگر کد ننوشته بود این کد را وارد کنید 9[/FONT]2144957​
[FONT=&quot]اگر در هنگام ورود مشخصات مشكلی پیش نیاد، به ایمیلتان آدرسی میاد بر روش كلیك كنید تا ثبت نامتون تكمیل بشه و بعد وارد صفحه ای خواهید شد كه لینك زیر مجموعه گیری شما در آن موجود است. شما باید این لینك را به افراد بدهید و اگر كسی با این لینك ثبت نام كند زیر مجموعه ی شما خواهد شد. بعد از اینكه كسی در زیر مجموعه ی شما قرار گرفت و فعال شد(زیر مجموعه گرفت) 1 امتیاز به شما داده می شود و شما بعد از كسب امتیازهای لازم برای دریافت پكیج انتخابی می توانید آن را درخواست بدهید تا ارسال شود. [/FONT]​
[FONT=&quot]بعد این دیگه به شما بستگی داره که چه کار می کنین. [/FONT]​
[FONT=&quot]چون عضویت رایگان هست پس هیچ ضرری نمیکنید [/FONT]​
[FONT=&quot]در ضمن برای اینكه وارد اكانت خودتون بشید باید ایمیل و پسووردتون رو به یاد داشته باشید و وارد سایت [/FONT]X Pango[FONT=&quot] بشید و در بالای صفحه ایمیل و پسوورد رو وارد كنید. [/FONT]​
[FONT=&quot]نکته : در این سایت نمی توان از یك سیستم دو بار ثبت نام كرد چون [/FONT]IP[FONT=&quot] شما كنترل می شود. [/FONT]​
[FONT=&quot]البته خودتان می توانید برای آشنایی بیشتر با هدایا و زیر مجموعه های مورد نیاز روی گزینه [/FONT]View The Latest[FONT=&quot] … کلیک و بعد بر روی بر روی گزینه ی مورد علاقه ی خود ماوس را نگه دارید تا تعداد اعتبار مورد نیاز برای دریافتتان را مشاهده كنید(منظور از اعتبار تعداد زیر مجموعه هایی است كه شما برای دریافت هدیه نیاز دارید)بعد از انتخاب گزینه ی مورد علاقه ی خود كد و نام آن را به خاطر بسپاريد[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]توجه داشته باشید فقط با دعوتنامه می توانید عضو شوید[/FONT]​
http://www.xpango.com?ref=[FONT=&quot]9[/FONT]2144957

sahar tj

عضو جدید
رینولدز

رینولدز

سلام دوستان
یکی از اساتید ما محدوده اعداد رینولدز در جریان های ارام در اجسام مختلف رو از ما به عنوان تحقیق ارمایشگاه خواسته لطفا کمکم کنین.
از یاری شما دوستان ممنونم.

sahar tj

عضو جدید
برج های خنک کننده

برج های خنک کننده

سلام
یه تحقیق 10صفحه ای هم در مورد برج های خنک کننده می خوام
لطفا اگر مقاله فارسی در این مورد دارین برای دانلود قرار بدین.
ممنون

لیلا مندلیف

عضو جدید
ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی(C) هگزان؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی(C) هگزان؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام بچه ها.هرکی مقدار عددی ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی هگزان میدونه لطفا بهم بگه.خیلی لازم دارم.کارم گیره!!!!!!!!
ظرفیت گرمایی آب 1 و ضریب انتقال حرارتش 1039.8Btu . ولی مال هگزان هم لازم دارم:book:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ظرفیت گرمایی برابر با مقدار گرمایی هستش که ما باید به یک کیلوگرم از یک ماده بدیم تا درجه حرارت آن یک درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند

لاندا هم latent heat هستش که از hf-hg بدست میاد
hf رو میشه با استفاده از Cp هگزان مایع بدست آورد، از این فرمول
hf=Cp.(T-Tref

اینجا h در واحد جرم ماده هستش

hg رو شما نمی‌تونین با استفاده از معادله بالا بدست بیارید، معدلش متفاوته، باید از طریق جدول برین جلو
تمامی اطلاعات رو می‌تونید از جدول برین جلو
من نمی‌دونم آیا بخار هگزان فقط تابع دما هست یا اینکه تابعیت دیگه‌ای هم داره، باید از استادتون پرسیده، و نمودار یا جدول مربوطه رو در بین دو دمای معین به شما بدن تا کاروتون رو ادامه بدید
:gol:

engineer84

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه کاربرد نانوکامپوزیت ها یا mixed matrix membrane در صنعت در کجاهاست؟اگه مطلبی در این مورد دارید لطفا کمک :cry:

سورفکتانت

سورفکتانت

سلام.من می خوام یه سورفکتانت به عنوان پاک کننده در کنار اسید فسفریک استفاده کنم اگه می دونید کمکم کنید.مرسی

بالا