درخواست های مرتبط با: سازه,دیتیل و جزئیات ساختمان

Azade-TFT

عضو جدید
انواع پی باربر

انواع پی باربر

سلام دوستان واسه ساختمان 1 اگه مطلبی درباره ی پی باربر دارین واسم بزارین.ممنووووووووووووووووون.:smile:

P3DRAM

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه پلان ویلایی ۲ طبقه سقف شیبدار برام جور کنه همه چیم داشته باشه نما برش سایت فونداسیون اکس ستون تیر ریزی پاد پند از اینا دیگه یه پروژه کامل
فقط سریتر تورو خدا

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میتونه پلان ویلایی ۲ طبقه سقف شیبدار برام جور کنه همه چیم داشته باشه نما برش سایت فونداسیون اکس ستون تیر ریزی پاد پند از اینا دیگه یه پروژه کامل
فقط سریتر تورو خدا

سلام . به اين سايت www.parsiancad.ir مراجعه كنيد شايد بهتون كمك كنه. ( به من هم اين سايت معرفي كردن )

kavoosrahmani

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوباره سلام
بچه ها جون توروخدا کمک کنین
من برا درس انسان-طبیعت-معماری یه موضوع خوب واسه تحقیق میخوام اما هیچی به ذهن خودم نمیرسه
اگه میتونین کمکم کنین

سلام دوست عزیز.

موضوعات مختلفی هست،ولی بستگی به روحیه شما داره،من چند تا نمونه میگم،ایشالله که کارساز باشه.

1- رنگ در معماری
2-خانه اسکیمو
3-خانه مورچه
4-سخن معماران در مورد طبیعت
معماری ارگانیک
و....

omran1

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دنبال دتایل انواع در می گردم

دنبال دتایل انواع در می گردم

:redface:

Azade-TFT

عضو جدید
دیوار باربر

دیوار باربر

سلام دوستان تو رو خدا اگه مطلب یا دیتایلی در مورد دیوار باربر دارین واسم بزارین.ممنون.

suro0sh

عضو جدید
این تاپیک رو ببینید نقشه های فاز 2 کامل یک پروژه رو آپلود کردم به صورت اتوکدی

Elmira bagheri

عضو جدید
درخواست ؛دیتیل در باد بزنی

درخواست ؛دیتیل در باد بزنی

سلام ، من دنبال دتایل در بادبزنی میگردم، اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم :)

mohamad-reza-m

عضو جدید
سلام مهندس می تونی از کتاب عناصر وجزییات استفاده کنی.... کتابایآقای دکتر گلابچی هم می تونه کمکت کنه.

sara-archi

عضو جدید
در خواست کمک برای عناصر

در خواست کمک برای عناصر

سلام دوستان عزیزم
من برای درس عناصر جزییات در مورد یکی از مواد و مصالح جدید می خواهم تحقیق کنم
اما نمی دونم چیو انتخاب کنم
میشه موضوعاتی بدرد بخور را که منبعی و اطلاعات خوب وزیادی وجای مطالعه و تحقیق خوبی داشته باشه رو بهم معرفی کنید
لطفا تا 11 /8/ 89 به این تاپیک پاسخ بدید تا اون موقع فرصت دارم ممنون میشم جوابمو بدید باید این هفته موضومونو به اساتید بگم
خیلی کلافه و گیج شدم
:confused::cry:

raha

مدیر بازنشسته
ETFE هم یکی از مصالح جدید پلیمری هست که میتونی راجبش تحقیق کنی..
یه متن 4 صفحه ای درباره ETFE ;

پیوست ها

• ETFE.pdf
    1,006.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

my_silent_is_cry

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم
من برای درس عناصر جزییات در مورد یکی از مواد و مصالح جدید می خواهم تحقیق کنم
اما نمی دونم چیو انتخاب کنم
میشه موضوعاتی بدرد بخور را که منبعی و اطلاعات خوب وزیادی وجای مطالعه و تحقیق خوبی داشته باشه رو بهم معرفی کنید
لطفا تا 11 /8/ 89 به این تاپیک پاسخ بدید تا اون موقع فرصت دارم ممنون میشم جوابمو بدید باید این هفته موضومونو به اساتید بگم
خیلی کلافه و گیج شدم:confused::cry:

بتن هبلکس .
سقف های جدید .
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/203045-سقف-های-مجوف-بادکنکی
شیشه های ساختمانی
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/212279-انواع-شیشه

اینم بد نیست
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/212280-انواع-درب-های-ساختمانی
سیستم های تاسیساتی جدید هم خوبه .

• Like
واکنش ها: raha

ArChitect _90

عضو جدید
کاربر ممتاز
كمك كمك سازه هاي پل ماكاروني

كمك كمك سازه هاي پل ماكاروني

سلام بچه ها كسي با ماكاروني براي ساختن سازه پل كار كرده؟ميشه كمكم كنيد:gol:من رشتم معماري استادمون خواسته با ماكاروني سازه يه پل بسازيم.من كه تا حالا كار نكردم:cry::(

اسبق

عضو جدید
سلام دوستان تو رو خدا اگه مطلب یا دیتایلی در مورد دیوار باربر دارین واسم بزارین.ممنون.

سلام . مهندس عزیز دیوار باربر همون طور که از اسمش پیداست باربر هست یعنی عین سازه ساختمان عمل میکنه و بار طبقات و سقف یا بطور کلی بارهای زنده و مرده ساختمان رو به پی منتقل میکنه . معمولا ضخامت دیوار باربر آجری 35 سانت هست . تعداد طبقات در این نوع دیوار محدوده و نهایت به دو طبقه ختم میشه . تو این زمونه تو شهرها زیاد کاربرد نداره . تو روستاها که معمولا تعداد طبقات محدوده کاربرد هنوز داره . تنها نقطه قابل توجه اینه که عرض پی زیر دیوارتون حتما باید از هر طرف دیوار 10 سانت بیشتر باشه . یعنی تو دیوار 35 سانتی میشه 55 سانت . امیدوارم مفید باشه مهندس .

raha

مدیر بازنشسته

تو تمام کتابای عناصر و جزئیات از جمله کتاب آقای زمرشیدی دیتیل و اطلاعاتش هست!

====================================================
سازه دیوار باربر

از لحاظ تاریخی سازه های ضخیم و سنگین ساخته شده از مصالح بنایی بوده اند.وزن زیاد و انعطاف ناپذیری آنها در طرح افقی باعث عدم استفاده مؤثر از آنها در ساختمان های بلند گردید.اما پیشرفت تکنولوژی جدید در استفاده از مصالح بنائی مهندسی ساخته شده و قطعات بتنی ساخته مفهوم دیوار باربر را برای ساختمان های با ارتفاع متوسط اقتصادی ساخته است.

این سیستم برای انواعی از ساختمان ها که در آنها تقسیمات مکرر فضا لازم است مانند آپارتمان ها و هتل ها قابل استفاده می باشد. روش دیوار باربر برای انواع طرح و شکل ساختمان ها مناسب است.نقشه های افقی این طرح ها از شکل های مستطیلی ساده تا شکل های دایره ای و مثلثی متغییر می باشند.

سازه های دیوار باربر عموماً شامل مجموعه ای از دیوارهای خطی می باشند.بر اساس نحوه قرار گرفتن این دیوارها در ساختمان آنها را می توان به سه گروه اصلی تقسیم نمود:

* سیستم دیوار عرضی که شامل دیوار های خطی در امتداد عمود بر طول ساختمان می باشد و در نتیجه مانع نما کاری نمای اصلی نمی گردد.

* سیستم دیوار طولی که شامل دیوارهای خطی موازی طول ساختمان می باشد این رو دیوار نمای اصلی را تشکیل می دهد.

* سیستم دو طرفه که شامل دیوارهای موازی عرض و طول ساختمان می باشد.

همچنبن ممکن است ساختمان را بطور مشخصی به قسمت های سازه ای مختلف تقسیم کرد بطوریکه هر قسمت سیستم دیوار جداگانه ای را به کار ببرد.

ترتیب قرار گرفتن دیوارها که در اینجا بحث شد در مورد ساختمان های مستطیلی ممکن است به وضوح قابل بیان باشد،اما در مورد ساختمان های با تصاویر افقی پیچیده تر طبقه بندی کردن ممکن است تا حدودی مشکل باشد.

رفتار سازه دیوار بار بر تحت بار گذاری بستگی به مصالح مصرف شده و نحوه اثر متقابل صفحه افقی کف و صفحه قائم دیوار دارد.به عبارت دیگر این رفتار تابعی از درجه پیوستگی(اتصال) دیوارها به یکدیگر و به دال های کف می باشد.اتصال سازه کف به دیوارهای پیوسته را باید مفصلی تصور کرد.(با فرض هیچگونه سیستم اتصال خاصی بکار نرفته باشد)،در صورتی که در ساختمان های بتنی در محل ریخته شده ،دال هاو دیوارها بطور واقعی متصل و پیوسته هستند. واضح است که ساختمان بتنی در محل ریخته شده ،با توجه به رفتار سه بعدیش،خیلی سخت تر از ساختمان ساخته شده ار مصالح بنائی یا قطعات پیش ساخته مفصلی می باشد و این نکته بتن را برای ساختمان های بلندتر اقتصادی می سازد.

بارهای قائم با ایجاد خمش از سازه کف مستقیما به دیوارها انتقال می یابند.دهانه های متداول کف ها (یعنی فاصله بین دیوارها ) بسته به ظرفیت حمل بار وصلبیت جانبی سیستم کف و عوامل دیگر بین 12 تا 25 فوت متغیر می باشند.چون دیوار بارها را خیلی شبیه به یک ستون باریک و عریض مقاومت می کند پایداری آن در مقابل کمانش باید کنترل گردد.

تنش های فشاری در دیوار تابعی از دهانه کف،ارتفاع و نوع ساختمان ،و اندازه و ترتیب سوراخ های دیوار(برای در و پنجره و غیره)می باشد. سوراخ های دیوار باید روی یک محور قائم قرار داده شود تا از تمرکز و ترکیب تنش ها در اثر ترتیب متناوب پنجره ها اجتناب گردد.

کف هایی که بصورت خارج از مرکز به دیوارها متصل می باشند لنگرهای خمشی ایجاد می کنند که دیوار باید آنها را نیز مقاومت کند.

نیروهای افقی به وسیله سازه کف که مانند دیافراگمی افقی عمل می کند به دیوارهای برشی موازی امتداد نیرو توزیع می شود. ین دیوارهای برشی به دلیل صلبیت زیاد شان مانند تیرهای با عمق زیاد عمل می کنند و در مقابل برش،خمش و واژگونی مثل آن واکنش نشان می دهند.

در مقابل نیروی باد موازی با جهت کوتاه ساختمان،دیوارها در سیستم دیوار عرضی نه فقط بارهای وزن را تحمل می کنند بلکه در مقابل برش ناشی از باد نیز مقاومت می نمایند. از طرف دیگر سیستم دیوار طولی این دو وظیفه دیوارها را هم جدا می کند. دیوارهای طولی بارهای وزن را تحمل می نمایند و نیروهای باد را به صورت خمش موضعی به دیافراگم کف یا مستقیما به دیوارهای برشی واقع در وسط یا دو انتهای ساختمان منتقل می کنند.

در مورد اثر باد روی ضلع کوتاه ساختمان که اهمیت کمتری دارد، دیوارهای باربر در سیستم دیوار طولی اکنون به صورت دیوار های برشی نیز عمل می کنند. در سیستم دیوار عرضی دیوارهای برشی را ممکن است در امتداد کریدور مرکزی قرار داد. در ساختمان های بتنی در محل ریخته شده، پایداری در اثر رفتار یکپارچه سیستم کف-دیوار که مانند یک واحد صندوقی با خمش واکنش نشان می دهد تامین می گردد.

بنابراین با فرض دیافراگم های کف بی نهایت صلب آنها مستقیماً به نسبت سختی نسبی شان بارهای باد را مقاومت می کنند.اما اگر طرح دیوارها چنان باشد که نیروی برآیند باد از مرکز جرم دیوار های مقاوم عبور نکند،پیچش ایجاد می شود که باعث افزایش برش در بعضی از دیوار ها می گردد.

رفتار دیوار برشی در مقابل بار گذاری جانبی به مقدار زیاد بستگی به شکل آن در تصویر افقی یعنی اینرسی حاصله در مقابل خمش دارد.

دیوارهای برشی به ندرت دیوارهای توپر می باشند زیرا غالبا در آنها سوراخ هایی برای پنجره و غیره تعبیه می شود که باعث ضعیف شدن آنها می گردد. تعداد، اندازه، و ترتیب قرار گرفتن این سوراخ ها ممکن است شدیداً در رفتار دیوار تأثیر داشته باشد.

اگر دیوار فقط دارای سوراخ های پنجره کوچک باشد تحت بار گذاری جانبی مثل دیوار تو پر رفتار می کند. بارهای زیاد وزن چنان فشاری در دیوار تولید می کنند که دوران(خمش) ایجاد شده در اثر باد هرگز قادر به غلبه کردن آن در طرف رو به باد نمی باشد.

با قرار دادن سوراخ های در دریک دیوار برشی داخلی به طور متناوب بطوریکه در آن دیوار به صورت واحد هایی تکرار می شود. نتیجه مشابه ای به دست می آید. اما در منتهی الیه دیگر که در آن سوراخ ها به صورت شکافی دیوار را به دو واحد جدا تقسیم می کنند هر یک از واحد ها به صورت دیوار جداگانه عمل می نمایدو نصف بار را تحمل می کند.در چنین حالتی به دلیل بارهای وزن بالنسبه کم امکان اینکه در دیوار کشش ایجاد شود کاملاً وجود دارد. همچنین برای دیوار برشی داخلی در جایی که پیوستگی در عرض کریدور فقط بوسیله دال کف تامین می شود، با اطمینان می توان فرض نمود که دو قسمت دیوار به صورت جداگانه و انفرادی عمل می کنند ولی به علت وزن مرده بیشتر ممکن است در اثر باد کشش ایجاد نشود.

تعیین رفتار سیستم دیواری که بین حالت های منتهی الیه مورد بحث در بالا قرار دارد نسبتاً مشکل است. رفتار این سیستم های دیواری بستگی به مقدار صلبیت ایجاد شده بوسیله قسمت های فوقانی و تحتانی پنجره ها (یا درها) در مقابل برش قائم دارد. دیوار را ممکن است به صورت دو قطعه جدا تصور نمود که موقع مقاومت کردن بارهای جانبی تا حدودی روی یکدیگر اثر متقابل دارند.

در این بحث فرض شده است که دیوار های بار بر،تو پر و مسطح و در صفحه های قائم باشند. اما دیوارها ممکن است از شبکه ای از عناصر مورب یا اعضاء خطی ستونی در فواصل نزدیک تشکیل شده باشند.آنها همچنین ممکن است منحنی شکل یا تاب دار و در صفحه های مایل قرار گرفته باشند.

منبع

kalmishi

عضو جدید
:)سلام من قبلا تو مسابقات خرچا ماکارونی شرکت کردم. شما اطلاعاتی از سازتون ندادین و من هم به صورت جامع کمکتون میکنم.سازهای که شما میسازید خرپایی هستش و فقط نیروهای محوری رو تحمل میکنه دقت کنید که اعضایی که تحت فشار قرار میگیرن رو حتما با طول کوتاهتر و قطر بیشتر استفاده کنید.سعی کنی از ماکارونی استفاذه کنید که ترک خوردگی نداشته باشه.و سعی کنید ساه تون به شکل کمان دایره باشه چون مقاوم ترین نوع شکل رو ایجاد میکنه.البته باید سازتون رو همزمان با طراحی تحلیل کنید. اگه اطلاعات بیشتری خواستید من در خدمتم.

kalmishi

عضو جدید
سلام بچه ها كسي با ماكاروني براي ساختن سازه پل كار كرده؟ميشه كمكم كنيد:gol:من رشتم معماري استادمون خواسته با ماكاروني سازه يه پل بسازيم.من كه تا حالا كار نكردم:cry::(
فایل hasan یه نمونه فایل کد خرپای ماکارونیه. طرحش از خودمه ساده و کار آمد واسه سازه های سبک
فایل دومی هم یه بازی فکری قشنگه..

پیوست ها

• hasan.zip
    26.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • GAME11.zip
    556.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

lina

عضو جدید
سوال؛ سقف گریلیوم چیست؟

سوال؛ سقف گریلیوم چیست؟

سلام،در مورد سقف گريليوم اطلاعات مي خواستم

mh.memar

عضو جدید
سلام،در مورد سقف گريليوم اطلاعات مي خواستم

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]سقف کاذب گریلیوم در رده سقف های دکوراتیواست و در بین آنها از ویژگیهای فراوانی برخوردار است این سقف از آلومینیوم وآهن و ورقهای آلیاژی ( این مورد گران است) تولید میشود ..[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] سقف گریلیوم ، سقف باز هم گفته می شود . جواب آن در کار تمام شده است . بعد از اینکه سقف نصب شد چیزی که رویت می شود اینست ، خانه های مربع و مستطیل شکلی که پیوسته در کنار هم قرار گرفته است . که هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می شود . [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] سقف کاذب گریلیوم از ورق به قطر 4/0 الی 1 میلیمترتولید می گردد . [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]گریلیوم تولید شده رنگ می شود ، رنگ بصورت مایع و یا پودری می باشد ، که در هر صورت به کوره می رود تا خشک شود . [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]در هنگام نصب قطعات تولید شده روی هم مونتاژ می شود و سپس در کاریرهای که هم شکل با قطعات هستند ولی با اندازه دو برابر قرار می گیرند ودر سطح طراز اجراء می شوند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]مزیت سقف کاذب گریلیوم در نمای آخر اینطور است که هیچ گونه متعلقات سقف ( بجز چراغ ) دیده نمی شود ، چون می توان در پشت سقف آن را کار کرد، مثل در یچه ها ، کانال ها ، ددکتور ها و ...... و دیگر موارد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]معمولا" سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر اجراء می کنند . زیر سازی سقف گریلیوم مانند سقف های دیگر بصورت آویزانی است ، که با سیم مفتول ویا زنجیر این کار انجام می گردد.
http://omran-kade.mihanblog.com/post/33
http://kaayer.blogfa.com/post-27.aspx
[/FONT]

maghsoodrayaneh

عضو جدید
به دنبال CDمقررات و معيارهاي طراحي و اجراي جزييات تيپ ساختماني جلدسوم

به دنبال CDمقررات و معيارهاي طراحي و اجراي جزييات تيپ ساختماني جلدسوم

با اینکه میدانم احتمال پیدا کردن این Cd صفر است گفتم شاید فرجی بشه وکسی داشته باشد.

http://tec.mporg.ir/saman/Zavabet/moshakhasatzavabet.aspx?code=0167_3&language=1&type=2

گرین

عضو جدید
سلام
من راجع به نرده در ساختمان هرچی که باشه میخوام، عکس،فیلم ،مطلب ، استاندارد و ...

easternstar

عضو جدید
سلام دوستان،خسته نباشید
راهنمایی میخواستم برای ستون گذاری باکس پله.
مجموعه ای که دارم کار میکنم یه مجتمع بزرگه که هر بخش به طور جداگانه پله داره و هر کدوم از پله ها فرمی منحنی دارن.
میخوام حداقل ستون ممکن و به کار ببرم که فضای پارکینگ مخدوش نشه.
دقیقا نمیدونموجود ستون در کدوم قسمت های پله لازمه؟
برای اینکه سوالم روشن تر بشه عکس یکی از پله ها و خطوط آکس ستون های مجموعه رو میذارم .
خواهش میکنم اگه کسی اطلاعاتی داره راهنماییم کنه .

آخرین ویرایش:

easternstar

عضو جدید
نمیدونم چرا عکسی که آپلود کردم رو نشون نمیده!
لینکشو در آدرسی که افزودن عکس میخواد کپی میکنم ولی انگار نه انگار!

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
منم چنتا دیتیل می خوام از سازه ی پوسته ای

sevda_1998

عضو جدید
رسم فنی

رسم فنی

سلام.نمیدونم چه جوری باید شیب سقفو حساب کنم.تو مقیاس1:50اندازه های واقعی رو چه جوری به دست میارن؟؟؟؟
اولین پلانی که کشیدم اتاق زیر شیروونی داشت که نمیتونم شیب سقفشو در بیارم:cry:
از استادمون بخار بلند نمیشه هیچی یادمون نمیده!!!!!!!:(:(:(:cry:

بالا