درخواست های مرتبط با: سازه,دیتیل و جزئیات ساختمان

rira

عضو جدید
سلام
دررابطه با معيارهاي انتخاب ارتفاع سقف خانه سوال داشتم؟ازنظرمعماري سقف كوتاه بهتره يا بلند ؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
معیار خاصی که فکر نمیکنم داشته باشه بیشتر با توجه به نوع کاربری اون بنا ارتفاع سقفش تعیین میشه که اون هم بستگی به نظر و سلیقه ی طراح داره.هر چی ارتفاع بیشتر باشه احساس عظمت به اون بنا میده و حس حقارت به شخص.از طرفی هم ارتفاع خیلی کم باعث میشه احساس خفگی بدی به ادم دست بده و... بنابراین باید اول مشخص باشه که اون بنا برای چه کاربری ایجاد میشه و چه هدفی داره و میخواد چه تاثیری روی انسان بذاره.ولی برای خونه چون قطعا مهمترین عاملی که براش اهمیت داره اینه که احساس ارامش به شخص بده و ادم اونجا راحت باشه قطعا ارتفاع زیاد و خیلی کم مناسب نیست و معمولا ارتفاع 270 تا 300 سانتی متر براش در نظر میگیرن
امیدوارم تونسته باشه کمکتون کنه.
از بچه ها خواهش میکنم توضیحات تکمیلی تر رو بگن.

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
شما می تونی هر چقدر که بخوای اتفاع سقف بدی :smile: ولی یک سری چیزها محدود کننده است و دست شما را می بنده
منزل مسکونی بیشتر از سه متر یا 2.70 ارتفاع احتیاج نداره ..بیشتر از اون هم از نظر گرمایشی سرمایش شما را دچار مشکل می کنه و هم از نظر تعداد پله هایی که باید بگذارید..تعداد پله بیشتر میشه ..فضای باکس پله بزرگ میشه و از متراژ خانه کم میشه = اقتصادی نیست
دیوار بیشتر از سه متر از نظر سازه ای و زلزله ای خلاف مقرراته و مشکل داره ..چون دیوار اگه ارتفاعش از سه متر بیشتر بشه شما باید یک کمربند بتنی به ارتفاع 30 سانت هر سه متر به سه متر در ارتفاع تکرار کنید . = اقتصادی نیست
از نظر لوکوربوزیه ای هم که بخواید حساب کنید ، 2.20 برای آدم بسه دیگه :surprised:

این مشکل اقتصادیه دست معمارها را می بنده..:smile:
در مورد سقف بلند، برای جاهایی به کار میره که جمعیت زیادی از آنها استفاده میکنند. یا دلایل سازه ای ایجاب می کنه که ضخامت سقف بیشتر باشه که باعث بیشتر شدن ارتفاع هم میشه ..و این هم بیشتر درمورد فضاهای عمومی صادقه

زنظرمعماري سقف كوتاه بهتره يا بلند ؟
از نظر معماری نه سقف بلند و نه سقف کوتاه بهتره ..ارتفاع مناسب و متناسب با در نظر گرفتن مقیاس انسانی مناسبه
هر جا به تناسب کارکرد و فرمش ارتفاع داره

موفق باشی دوست عزیز:gol:

archi_arch

مدیر بازنشسته
اگه ارتفاعش از سه متر بیشتر بشه شما باید یک کمربند بتنی به ارتفاع 30 سانت هر سه متر به سه متر در ارتفاع تکرار کنید .
مرسی ازاده جان میشه یه کم درباره ی این توضیح بدی؟یعنی چه جوری؟

Arch-Azadeh

حتما آرچی جان،
ببین همونطور که دیوار آجری هر 4 متر به 4 متر شناژ عمودی (قائم ) می خواد هر سه متر به سه متر هم در ارتفاع شناژ افقی می خواد. این شناژ ها هم زلزله را جواب میده هم اینکه بالاخره دیوار نمیتونه همینجوری با قطر 20 سانت ارتفاع زیاد بره بالا.:smile:
من همینجوری که جزوه هام را نگاه کردم جزئیات افقی را نتونستم پیدا کنم ..ولی جزئیات عمودی زیاد هست ... یک عمودی برات آپلود می کنم...صفحه را 90 درجه بچرخونی باید بشه افقی :D
افقی را می گردم پیدا میکنم:smile:

شناژ قائم دیوار 22سانتی

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی بچه ها خوب ازاده جان با این توضیحت پس این یعنی فقط تو ساختمونهای بنایی باید رعایت بشه دیگه اره؟اخه کلاف افقی و عمودی فقط تو همین ساختمونهاست دیگه نه؟

Arch-Azadeh

مرسی بچه ها خوب ازاده جان با این توضیحت پس این یعنی فقط تو ساختمونهای بنایی باید رعایت بشه دیگه اره؟اخه کلاف افقی و عمودی فقط تو همین ساختمونهاست دیگه نه؟
منظورت از ساختمان بنایی چیه؟؟؟ ساختمان دیوار بار بر؟؟؟؟
فرقی نمیکنه..دیوار باربر یا اسکلت فلزی و بتنی..بالاخره که دیواراش آجریه..هر جا که دیوار آجری داری باید رعایت بشه

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی ازاده جون ولی من یه کم قاطی کردم!مگه کلاف افقی عمودی فقط واسه ساختمونهای بنایی(یا همین دیوارباربری که میگی) نیست؟

nino

مدیر بازنشسته
مرسی ازاده جون ولی من یه کم قاطی کردم!مگه کلاف افقی عمودی فقط واسه ساختمونهای بنایی(یا همین دیوارباربری که میگی) نیست؟
مرسي آرچي جان باعث شد برم و جزوه ام رو بخونم (‌متاسفانه همه چيزو رها كردم براي كنكور ارشد اصلا سراغشون نميرم :redface:)
من تو جزوه ام فقط اين سيستم رو براي ديوار باربر دارم
اين چيزيه كه من دارم و تو مبحث پنجم مقرارت ملي هم هست
در ساختمان هايي كه حداكثر 2 طبقه هستن و اسكلت به صرفه نيست ديوار باربر ميذارن
در اين روش تعدادي از ديوارها باربر و تعدادي جدا كننده هستن (‌كه قطعا ديوارهاي داخلي ميشه ) و براي يكپارچه كردن ساختمان در مقابل زلزله كلاف ها رو ميذارن كه حداكثر فاصله كلاف افقي 4 متر و حداكثر قائم ها 3 تا 6 متر هست .

sadra86

عضو جدید
سلام دوستان
دیوار بنایی برای ساختمانی که نهایتا 9 متر ارتفاع دارد مجاز است به شرطی که الزامات لرزه ای را فراهم کند.
یکی از این الزامات به کار بردن شناژهای افقی و قائم است.
اما در مورد سازه های دارای اسکلت(اعم از فلزی و بتنی) بار های لرزه ای توسط المان هایی که به همین منظور تعبیه شده اند (بادبند در سازه های فلزی و دیوار برشی در بتنی)یا طراحی شده اند (اتصالات گیردار در فلزی و قاب خمشی معمولی و ویژه در بتنی) مهار می شود. اصولا در سیستم های ساختمانی و مباحث لرزه ای، دیوار ها را از نظر ریخت شناسی تخریب آنها مطالعه می کنند و سعی میکنند تا اگر دیواری به هر روی در اثر زلزله تخریب شد امکان نجات یا انتقال مصدومین و قربانیان آن به سریع ترین وجه ممکن مقدور باشد. یاد آوری این نکته ضروری است که بسیاری از قربانیان زلزله به خاطر سنگینی آوار ناشی از تخریب و خفگی بر اثر تراکم بیش از حد ذرات و خاک حاصل از آوار جان خود را از دست داده اند در حالی که سازه آن ساختمان ها به راحتی امکان فرار را برای آنان داشته است.
در سازه های مهندسی دیوار بایستی توسط مهار هایی (مثل میلگرد های 10 یا 8)که از سقف و ستون ها به صورت انتظار و آویز بیرون مانده اند کنترل شوند. یا توسط توری مرغی محصور شوند تا شکل تخریب و پرتاب مصالح مزید بر علت نشود.
اگر دتایلی در این زمین داشتم ارایه می کنم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منظورت از ساختمان بنایی چیه؟؟؟ ساختمان دیوار بار بر؟؟؟؟
فرقی نمیکنه..دیوار باربر یا اسکلت فلزی و بتنی..بالاخره که دیواراش آجریه..هر جا که دیوار آجری داری باید رعایت بشه

البته آجر داریم تا آجر :) آجر فشاری ( معمولی ) وزن مخصوصش 1700 کیلوگرم بر متر مکعب هستش ، در حالی که آجر مجوف 600 هستش . مطمئناً اگر بتونیم دیوار مسلحی با آجر مجوف تهییه کنیم ارتفاع بیشتری رو میتونیم ساپورت کنیم . فقط باید کمرکشی فولادی قرار بدیم براش تا دیوار شکم نده .

archi_arch

مدیر بازنشسته
یعنی این کلاف تو سقف علاوه بر اون کلاف افقیه که تو دهنه های بیشتر از 4 متر قرار میدن؟

nino

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
دیوار بنایی برای ساختمانی که نهایتا 9 متر ارتفاع دارد مجاز است به شرطی که الزامات لرزه ای را فراهم کند.
یکی از این الزامات به کار بردن شناژهای افقی و قائم است.
اما در مورد سازه های دارای اسکلت(اعم از فلزی و بتنی) بار های لرزه ای توسط المان هایی که به همین منظور تعبیه شده اند (بادبند در سازه های فلزی و دیوار برشی در بتنی)یا طراحی شده اند (اتصالات گیردار در فلزی و قاب خمشی معمولی و ویژه در بتنی) مهار می شود. اصولا در سیستم های ساختمانی و مباحث لرزه ای، دیوار ها را از نظر ریخت شناسی تخریب آنها مطالعه می کنند و سعی میکنند تا اگر دیواری به هر روی در اثر زلزله تخریب شد امکان نجات یا انتقال مصدومین و قربانیان آن به سریع ترین وجه ممکن مقدور باشد. یاد آوری این نکته ضروری است که بسیاری از قربانیان زلزله به خاطر سنگینی آوار ناشی از تخریب و خفگی بر اثر تراکم بیش از حد ذرات و خاک حاصل از آوار جان خود را از دست داده اند در حالی که سازه آن ساختمان ها به راحتی امکان فرار را برای آنان داشته است.
در سازه های مهندسی دیوار بایستی توسط مهار هایی (مثل میلگرد های 10 یا 8)که از سقف و ستون ها به صورت انتظار و آویز بیرون مانده اند کنترل شوند. یا توسط توری مرغی محصور شوند تا شکل تخریب و پرتاب مصالح مزید بر علت نشود.
اگر دتایلی در این زمین داشتم ارایه می کنم.

مرسي صدرا جان
اما در ساختمانهاي اسكلتي كه ديگه كلاف نداريم ؟ بادبند و ديوار برشي همون كاره كلاف رو انجام ميده درسته ؟
در ضمن آيا اين استدلال درسته كه بگيم ارتفاع 3 متر تو خانه ها علت سازه اي هم داره ؟ مثلا با سازه فلزي يا بتني ميشه ارتفاعات بيشتر هم ساپورت كرد . من فكر ميكنم علاوه بر جنبه احساسي ، جنبه مالي داره نه محدوديت سازه اي ؟

sadra86

عضو جدید
نوشین گرامی همین طور است که می فرمایید.
ارتفاع 3 متر در ساختمان های دارای اسکلت یک الزام معماری است که یک قسمت از توجیه آن بحث مالی است یک قسمت بحث گرمایشی و بحث روانی و...
الان تقریبا این ارتفاع 3 متر (با 20سانت رواداری) یک مدول پذیرفته شده در طراحی هاست که بر اساس آن ابعاد پنجره و نما و معماری داخلی و ... طراحی می شوند.
همان طور که قبلا عرض شد اگر المان هایی (مثل میلگرد های 8)برای دیوار ها(اعم از خارجی و داخلی) تعبیه می شوند این المان ها اسمی هستند(یعنی طراحی ویژه ای ندارند) و کارکرد سازه ای ندارند (چون باری به آنها وارد نمی شود چه لرزه ای چه ثقلی) ولی برای پرتاب نشدن مصالح از آنها استفاده می شود مثل چسب کاغذی که زمان جنگ به شیشه می زدند تا اگر موج انفجار شیشه را شکست، خرده های شیشه پخش نشود. یا به قول مصطفای عزیز برای شکم ندادن دیوار آجری.

• Like
واکنش ها: nino

rira

عضو جدید
خيلي ممنون ازاينكه جوابم روداديد من رشته تحصيليم معماري نيست(مكانيك) اماخيلي به اين رشته علاقه دارم دررابطه بااين سوالي هم كه پرسيدم نظر شخصيم اينه كه براي خونه هاي بازيربناي بالاتراز 200يا250مترمربع بدون درنظرگرفتن تعدادافرادي كه قراره اونجا زندگي كنن بايد سقف خونه از 3متربيشترباشه مخصوصا اگرپذيرايي خيلي بزرگ باشه، نمي دونم اين نظر منطقيه يا نه؟البته اگر صرفه اقتصادي رودرنظرنگيريم؟

nino

مدیر بازنشسته
صدرا جان عالي بود مرسي ;)

خيلي ممنون ازاينكه جوابم روداديد من رشته تحصيليم معماري نيست(مكانيك) اماخيلي به اين رشته علاقه دارم دررابطه بااين سوالي هم كه پرسيدم نظر شخصيم اينه كه براي خونه هاي بازيربناي بالاتراز 200يا250مترمربع بدون درنظرگرفتن تعدادافرادي كه قراره اونجا زندگي كنن بايد سقف خونه از 3متربيشترباشه مخصوصا اگرپذيرايي خيلي بزرگ باشه، نمي دونم اين نظر منطقيه يا نه؟البته اگر صرفه اقتصادي رودرنظرنگيريم؟

دوست عزيز قطعا براي سالني در يك خانه كه مساحت زيادي دارد قطعا سقف بلندتري در نظر ميگيرن حتي شايد تا دو طبقه كه البته بستگي به طراحي داره ولي به لحاظ رواني سالني كه بزرگ باشه با سقف 3 متر بسيار تنگ و خفه كننده خواهد بود ;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دقیقاً

دقیقاً

صدرا جان عالي بود مرسي ;)

دوست عزيز قطعا براي سالني در يك خانه كه مساحت زيادي دارد قطعا سقف بلندتري در نظر ميگيرن حتي شايد تا دو طبقه كه البته بستگي به طراحي داره ولي به لحاظ رواني سالني كه بزرگ باشه با سقف 3 متر بسيار تنگ و خفه كننده خواهد بود ;)

اتفاقاً فلسفه ایجاد خونه های دوبلکس و سوبلکس و اینا هم همین بلند گرفتن سقف هستش که راحتی و آسایش بیشتری رو به ساکن میده .

• Like
واکنش ها: nino

*arch*

عضو جدید
اتصال نشسته (خورجینی)

اتصال نشسته (خورجینی)

سلام
بچه ها کسی در مورد جزئیات اتصالات نشسته مطلبی داره بهم کمک کنه؟;)
در ضمن اگر کسی در مورد جزئیات اجرایی پله های چوبی اطلاعاتی داره حتما بهم کمک کنه؟ ممنونم:)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها کسی در مورد جزئیات اتصالات نشسته مطلبی داره بهم کمک کنه؟;)
در ضمن اگر کسی در مورد جزئیات اجرایی پله های چوبی اطلاعاتی داره حتما بهم کمک کنه؟ ممنونم:)

سلام ... جزئیات خاصی نداره . یک نبشی رو به ستون جوش میدند بعد تیر رو روش قرار میدند و به نبشی جوی میدند . البته چون این اتصال به سراسری هم معروفه نقطه های اتصال دو تیر به هم باید در مکان های معینی از طول دهنه قرار بگیره که نقطه اتصال تحت برش یا خمش زیادی قرار نگیره و منهدم نشه . کلاً جزو قاب های ساده به حساب میاد و حتماً باید از سیستم مهاربندی درش استفاده بشه و حسنشم به اینه که بعلت تکرار تکیه گاه ها از مقدار لنگر وارد به تیر کم میشه و تیر سبکتر طراحی میشه .

nino

مدیر بازنشسته
سئوالات و درخواستها مباحث فنی ساختمان

سئوالات و درخواستها مباحث فنی ساختمان

لطفا سئوالات و درخواستهای خودتون رو در مورد سازه و مصالح و ... در این تاپیک مطرح کنید .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kar_man12

عضو جدید
نماهاي كمپوزيت ونماهاي پيش ساخته

نماهاي كمپوزيت ونماهاي پيش ساخته

اطلاعاتي در مورد نماهاي كمپوزيت و نماهاي پيش ساخته نياز دارم اگه كسي از دوستان اطلاعاتي در اين مورد داره ويا اينكه سايتي در اين مورد ميشناسه ممنون ميشم كمكم كنه;):que:

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره منم ميخوام ... هر كي داره به كمك ما بشتابه كه هم اكنون نيازمنده ياريه سبزتان هستيم:redface:

helen_troy

عضو جدید
help_ اطلاعات راجع به یک سازه

help_ اطلاعات راجع به یک سازه

سلام به همگی
من عسل هستم 21 ساله
ترم 6 کارشناسی معماری _ برای درس استاتیک یه تحقیق می خوام راجع به یه سازه
کسی میتونه کمکم کنه؟
یا حداقل بگه کجا میتونم مطلب پیدا کنم؟کتابخونه؟سایت؟...
ممنون می شم :smile:

mahdeco

عضو
سلام به همگی
من عسل هستم 21 ساله
ترم 6 کارشناسی معماری _ برای درس استاتیک یه تحقیق می خوام راجع به یه سازه
کسی میتونه کمکم کنه؟
یا حداقل بگه کجا میتونم مطلب پیدا کنم؟کتابخونه؟سایت؟...
ممنون می شم :smile:

می تونی از توی کتابای گلابچی یه موضوع خوب پیدا کنی: سازه در معماری و درک رفتار سازه برای انتخاب موضوع خیلی خوبن.;)

helen_troy

عضو جدید
مرسی mahdeco جان.ولی این کتاب رو استادمون هم معرفی کرده برای انتخاب موضوع.
مطلب نمی تونم پیدا کنم.تو اینترنت هم چیز زیادی نداره.به هر حال ممنونم ازت

sweet love

عضو جدید
سلام
من بهار هستم ترم 4 كارداني معماري يه تحقيق مي خواستم درباره مقاوم سازي ساختمان با مصالح مدرن مي تونيد بهم كمك كنيد لطفا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:redface:

vahid_pakrou

عضو جدید
کاربر ممتاز
aya dinamik baraye daneshjoyan omran lazem ast

سلام عزیزم
آره دینامیک یکی از درسهاییه که واسه یه عمران لازمه بدونه مخصوصا عمران زلزله
برای طراحی یه ساختمان باید زلزله را هم در نظر بگیری که با دینامیک میتونی رفتار یه سازرو در مقابل زلزله پیشبینی کنی

بالا