درخواست های مرتبط با درس روستا 1 و 2

سـعید

مدیر بازنشسته
سلام دوستان...
در دوره کاردانی و کارشناسی 2 درس روستا 1 و 2 همیشه برای خیلی از دانشجویان دارای ابهاماتی ست که همه با اون مشکل دارن...
من خودم هم یکی از همین دانشجویان بودم ولی دست تقدیر من رو در مسیری انداخت که الان حدود 2 سال است که با بنیاد های مسکن چند استان طرح های هادی روستایی رو در قالب مشاور انجام میدم...
در همین راستا در این تاپیک هرگونه مشکل و سوالاتی که دوستان در زمینه پروژه های روستا دارن رو مطرح کنن خوشحال میشم اگر بتونم کمکی بکنم...

موفق باشید...

sahar.arch

عضو جدید
سلام دوستان...
در دوره کاردانی و کارشناسی 2 درس روستا 1 و 2 همیشه برای خیلی از دانشجویان دارای ابهاماتی ست که همه با اون مشکل دارن...
من خودم هم یکی از همین دانشجویان بودم ولی دست تقدیر من رو در مسیری انداخت که الان حدود 2 سال است که با بنیاد های مسکن چند استان طرح های هادی روستایی رو در قالب مشاور انجام میدم...
در همین راستا در این تاپیک هرگونه مشکل و سوالاتی که دوستان در زمینه پروژه های روستا دارن رو مطرح کنن خوشحال میشم اگر بتونم کمکی بکنم...

موفق باشید...

من این ترم روستا 1 برداشتم ممنون میشم کمکم کنید:)

اصلا نمی دونم درباره چیه

فقط می دونم باید بریم روستا:confused:

سـعید

مدیر بازنشسته
مقدمه

مقدمه

طرحهای هادی روستای از جمله پروژه هایی محسوب می گردند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می شوند . پایه چنین طرحهای در کشور ما از سال 1362 و تحت عنوان ،روان بخشی روستاها ، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به مورد اجرا گذاشته شد ، و در سالهای بعد به خصوص از سال 1366 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پی گیری شد . تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی از جمله ، اهداف مورد نظر در طرحهای مذکور می باشد.

سـعید

مدیر بازنشسته
تعريف

تعريف

بر اساس آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه عمران محلی ، ناحیه ای ، منطقه ایی ، و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب مورخه 12/10/78 هیأت دولت، طرح هادی روستایی عبارت از :
طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود ، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی ، تولیدی ، تجاری و کشاورزی ، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

سـعید

مدیر بازنشسته
مراحل تهيه طرح هادي

مراحل تهيه طرح هادي

مرحله اول: تهیه نقشه پایه و وضع موجوذ روستا
مرحله دوم : مطالعات پایه و تشخیص وضعیت
مرحله سوم : تحلیل و استنتاج از بررسیها و تدوین چشم اندازها
مرحله چهارم: تعيين پروژه های پيشنهادی و تهيه طرح هادی

سـعید

مدیر بازنشسته
اهداف تهيه و اجراي طرح هادي روستايي

اهداف تهيه و اجراي طرح هادي روستايي

الف: در نخستین فصل آئین نامه اجرایی تهیه و تصویب طرحهای هادی روستایی اهداف مورد نظر به شرح زیر عنوان شده است :
1- ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی .
2- تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی ، تولیدی و رفاهی .
3- ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستائیان و خدمات بهزیستی و عمومی .
4- ایجاد شبکه ارتباطی منظم ، و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستاهای دهستان .
5- ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی ، اشتغال ، و ارتقاء درآمد روستائیان .
6- هدایت وضعیت فیزیکی ( کالبدی ) روستا.
- بطور کلی و براساس اهداف فوق الذکر ، طرح هادی روستایی در راستای فراهم سازی توسعه و عمران روستاها می بایستی از رویکرد های متفاوت و جامعی برخوردار باشد.
- اولویت واژه توسعه برعمران که دارای بارمعنایی وسیع و متشکل از نظامی جامع و چند بعدی ، به لحاظ ساختارها و زیر ساختهای اقتصادی – اجتماعی ، فرهنگی و کالبدی می باشد ، خود گواه این موضوع است که تنها هدف طرح هادی ، عمران یا رشد زیر ساختهای فیزیکی و کالبدی روستا نمی باشد ، بلکه توسعه روستا به عنوان یک فرایند جامع و جند بعدی از اساسی ترین اهداف مورد نظر تلقی شده است .
ب: اهداف عمومی از اجرای پروژه های عمران روستایی به شرح زیر است :
1- افزایس راندمان کار روستائیان
2- بهبود معیشت و رفاه سط زندگی در روستاها
3- جلب سرمایه گذاری در روستاها
4- تکمیل و اصلاح چرخه تولید – مصرف روستایی
5- پیشگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها

سـعید

مدیر بازنشسته
مشکلات عمران روستاها

مشکلات عمران روستاها

بطور کلی عمران روستاها با مشکلاتی مواجه است که اهم آنها عبارتند از :
1- پراکندگی روستاها
2- عدم دسترسی به مصالح مرغوب ساخت وساز
3- محدودیت بودجه و اعتبارات
4- سبک انگاری پروژه های عمران روستایی از طرف بعضی مسئولین و سازمانها
5- عدم جدیت قانونی
6- ماندگاری کم مردم در روستاها

سـعید

مدیر بازنشسته
مرسي خيلي تايپيك خوبيه واقعا سايت نياز داشت.
ولي يه سوال دارم حكايت اين روستا رفتنا چيه خوب خيلي سخته مشكله دردسر داره؟!
اگر هنوز روستایی رو برای پروژه تون انتخاب نکردین بهتون پیشنهاد میکنم به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برید و از اون ها بخواین که یکی از روستاهای دارای طرح هادی نزدیک محل سکونتتون رو به شما بدن...
چون شما لااقل 1-2 بارباید به روستا برین تا اطلاعات میدانی رو به دست بیارید...

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگر هنوز روستایی رو برای پروژه تون انتخاب نکردین بهتون پیشنهاد میکنم به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برید و از اون ها بخواین که یکی از روستاهای دارای طرح هادی نزدیک محل سکونتتون رو به شما بدن...
چون شما لااقل 1-2 بارباید به روستا برین تا اطلاعات میدانی رو به دست بیارید...
به ما گفتن نباید طرح هادی داشته باشه... فقط باید نقشه داشته باشه که اگه نداشته باشه بیچاره ایم... سعیدد اطلاعات غلط نده به بچه ها...:whistle: شوخی کردم این که هادی داشته باشه یا نه به خود استاد و سخت گیریش ربط داره...

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي خيلي تايپيك خوبيه واقعا سايت نياز داشت.
ولي يه سوال دارم حكايت اين روستا رفتنا چيه خوب خيلي سخته مشكله دردسر داره؟!
اگه یه درس تو دانشگاه باشه که به ما دید معمارانه بده همین درس روستاست.من که بهترین خاطرات دانشجوییم رو از درس روستا دارم.

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من دیدم روستا2 برای بچهها خیلی مبهم هست فکر کردم که سیلابس(همون عنوانبندی یا فهرست خودمون) درس روستا2 ر براتون بذارم ببینین . . .
البته با اجازه آقا سعید . . .
نگاه کنید شما اول میاین و یه طرح هادی یعنی محصول روستا1خودتون یا هر کسی ر بر میدارین . . .
خلاصه میکنین
بعد میرین تو اون روستا و از خدود 6تا خونه(2تا قدیمی و 2تا میانه و 2 تا جدید ) بعد اونها ر تحلیل میکنین و بعد بر اساس نکات مثبت اونها و نکات استخراج شده از روستا 1 مثل سرانه مسکن و بعد خانوار و ... یه خونه تو اون روستا طراحی میکنین که روهم رفته میته پروژه فاینالتون . . .
من خودم شدم 19.5 ! ! ! !!! !!!
البته هرگز ندیدم استادی نمره کامل بده!!!!
پروژم ر هم بهم نداد!!!!
حالا سیلابس ر ببینین :

1

2

3

فکر میکنم که این تاپیک باید بره تو دانشگاه مجازی!!!!!!
پیشنهاد میدم که این کار ر بکنین . . .
یعنی حتما میکنین . . .

سـعید

مدیر بازنشسته
به ما گفتن نباید طرح هادی داشته باشه... فقط باید نقشه داشته باشه که اگه نداشته باشه بیچاره ایم... سعیدد اطلاعات غلط نده به بچه ها...:whistle: شوخی کردم این که هادی داشته باشه یا نه به خود استاد و سخت گیریش ربط داره...
زرناز جان این که روستا طرح هادی داشته باشه یا نه فقط مربوط به آن دسته از دوستانی میشه که روستای 2 دارن...
در ضمن شما اگر کمی زرنگ باشین میتونین از طرح های روستایی دارای طرح هادی استفاده کنین و استاد مربوطه به هیچ عنوان متوجه این موضوع نمیشه...
البته من قصد ندارم روش های تقلب رو اشائه بدم ولی برای شما که تاحالا با این کار رو به رو نشدین این بهترین کاره..
من حدود 2 سال ست که با بنیاد مسکن به عنوان مشاور حقیقی مشغول به کارم و تو این مدت خیلی از دانشجویان برای طرح هادی روستاشون پیش من اومدن...
پس اطلاعات اشتباه نیست...!!!!

سـعید

مدیر بازنشسته
سلام
من دیدم روستا2 برای بچهها خیلی مبهم هست فکر کردم که سیلابس(همون عنوانبندی یا فهرست خودمون) درس روستا2 ر براتون بذارم ببینین . . .
البته با اجازه آقا سعید . . .
نگاه کنید شما اول میاین و یه طرح هادی یعنی محصول روستا1خودتون یا هر کسی ر بر میدارین . . .
خلاصه میکنین
بعد میرین تو اون روستا و از خدود 6تا خونه(2تا قدیمی و 2تا میانه و 2 تا جدید ) بعد اونها ر تحلیل میکنین و بعد بر اساس نکات مثبت اونها و نکات استخراج شده از روستا 1 مثل سرانه مسکن و بعد خانوار و ... یه خونه تو اون روستا طراحی میکنین که روهم رفته میته پروژه فاینالتون . . .
من خودم شدم 19.5 ! ! ! !!! !!!
البته هرگز ندیدم استادی نمره کامل بده!!!!
پروژم ر هم بهم نداد!!!!
حالا سیلابس ر ببینین :

فکر میکنم که این تاپیک باید بره تو دانشگاه مجازی!!!!!!
پیشنهاد میدم که این کار ر بکنین . . .
یعنی حتما میکنین . . .
با تشکر از شما دوست عزیز , من اطلاعات تکمیلی رو در این زمینه میگم..
اگر بخوایم به طورکلی درس روستا رو بررسی کنیم در مرحله اول باید این درس رو به 1 درس روستای 1 و 2 تقسیم کنیم که هر کدوم از این درس ها تعاریف جداگانه ای دارد...

روستای 1:
در این درس که خیلی هم سبک تر و راحت تر از روستای 2 ست باید یک روستا رو از نظر فاکتور هایی از پیش تعیین شده بررسی کنین و نتایج بدست آمده خودتون رو همراه با اقلیم های منطقه و عوامل جغرافیایی , سیاسی , اجتماعی , فرهنگی , جمعیتی و ..... به صورت یک کتابچه تحویل استاد مربوطه دهید..

در روستای 2 :
شما کارتون کمی سخت تر میشه....به این صورت که تمامی کاری رو که در روستای 1 انجام دادید فقط یک بخش کوچک از کار شما محسوب میشه و شما بعد از تحلیل و بررسی روستا باید یک طرح رو هم برای روستای مورد نظر پیشنهاد بدید که این پیشنهاد دادن هم فاکتور هایی رو لازم داره که من در سر فرصت به اونها اشاره میکنم...

فقط اینو لازم دونستم بگم که روستایی رو که در درس روستای 2 کار میکنید لزوما همان روستای درس روستای 1 نیست و می تونه یک روستای دیگر رو انتخاب کنید ولی اگر بر روی همان روستای انتخابی در روستای 1 کارکنید دیگرزحمت جمع آوری اطلاعات محیطی از دوش شما کاسته می شود...

موفق باشید..

آخرین ویرایش:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر و بچز روستایی....
ما قصد داریم دور و ور لواسون کار کنیم. چند تا روستای توپ هم پیدا کردیم. اما ازش نقشه نداریم.
کسی نمیدونه ما باید چی کار کنیم؟
اینم بگم که به مرکز امار ایران... بنیاد مسکن ایران... سازمان نقشه بردای...فرمانداری ...بخشداری... فکر کنم همینا بود. به اینجاها سر زدیم . کاری نتونستیم بکنیم. منتظر راهنمایی هاتون هستم.

سـعید

مدیر بازنشسته
سلام بر و بچز روستایی....
ما قصد داریم دور و ور لواسون کار کنیم. چند تا روستای توپ هم پیدا کردیم. اما ازش نقشه نداریم.
کسی نمیدونه ما باید چی کار کنیم؟
اینم بگم که به مرکز امار ایران... بنیاد مسکن ایران... سازمان نقشه بردای...فرمانداری ...بخشداری... فکر کنم همینا بود. به اینجاها سر زدیم . کاری نتونستیم بکنیم. منتظر راهنمایی هاتون هستم.
نقشه روستا رو فقط از بنیاد مسکن و مسکن شهرسازی میتونی پیدا کنی...
اگر نقشه نداری روستایی رو انتخاب کن که نقشه اش موجود باشه چون همه روستا ها هنوز نقشه برداری نشده...

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمونه پرسشنامه رو به صورت کامل براتون میزارم..
این سوالات می بایستی اطلاعات لازم از روستا رو در اختیار شخصی که داره کار رو میبینه بذاره...مثلا تاریخچه ی روستا...چرا این نام برای این روستا انتخاب شده...گونه های حیوانی و گیاهی...رسم و رسومات روستا...رودخانه های روستا...جوانان روستا به چه کاری مشغولند...دلیل مهاجرت جوانان روستابه شهر ها چیست...ادامه ی تحصیل در روستا چگونه است(مدرسه ی روستا چه مقطعی دارد...و از این دست سوالات که سعید جان کامل اون رو قراره بذاره...

آخرین ویرایش:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای این روستا مهمانسرا هم باید طراحی کنیم. من میخوام بدونم از نظر محل قرار گیری کجا بهتره قرار بگیره؟ کاملاً در دید باشه به محض ورود به مرکز یا نه؟
مهمانسرا جایی باید باشه که یه چیز مهم روستات در معرض دیدش باشه. مثلا طبیعت زیباش. یا مثلا اگه روستاتون مثل روستای ما شیب داره بهتره یه جایی باشه که بهترین دید داشته باشه. نه خیلی بالا باشه نه خیلی نزدیک ورودی روستا.

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:gol:
برای این روستا مهمانسرا هم باید طراحی کنیم. من میخوام بدونم از نظر محل قرار گیری کجا بهتره قرار بگیره؟ کاملاً در دید باشه به محض ورود به مرکز یا نه؟
یه چیز دیگه امروز استادمون گفت بعضی از روستاها توشون خونه قدیمی یا قلعه یا حتی یه کاروانسرای قدیمی هست. اگه میخواید مهمانسرایی طراحی کنید خیلی جالبه که از این مکانها استفاده کنید.:gol:

سماته

عضو جدید
اتفاقاً تو روستا یه خونه اربابی هست که 120 سال قدمت داره و حیاطش جنگل صنوبره. از طرف دیگه هم شالیزار. ممنونم از راهنماییت.:gol::gol::gol:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اتفاقاً تو روستا یه خونه اربابی هست که 120 سال قدمت داره و حیاطش جنگل صنوبره. از طرف دیگه هم شالیزار. ممنونم از راهنماییت.:gol::gol::gol:
عالیه. اگه بتونی روش کار کنی و از توش یه مهمانسرا در بیاری فوق العاده میشه.

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
می شه نمونه پرسشنامه روستا رو بذارید؟؟:cry:
فکر کنم سعید داشته باشه. ما که هر چی به ذهنمون میرسیدو خودمون لیست کردیم پرسیدیم.
اولا اینکه باید حواستون باشه اگه توی روستاتون چیزی داشته باشین که قدمت روستارو نشون بده باید ازش عکس بگیرین. مثل قبر قدیمی. امام زاده ای... سنگ قدیمی. یا حتی درخت قدیمی. خلاصه هر چیزی که قدمت اونجارو نشون بده.
در مورد جمعیتش باید سوال کنید. میتونید اطلاعات جمعیتو از خانه بهداشت یا شورای محل بگیرید.
در مورد تیپ خونه ها. که نسبت به حیاط چه طوری قرار گرفته. اگه روستا توی شیبه شیب کوجه ها چه جوریه.دیگه.... اهان در مورد تاسیسات و مثلا برق و گاز و تلفن و امکانات رفاهی سوال میکنید.
در مورد رفت و امد و وسائل نقلیه. ایستگاه اتوبوس یا تاکسی برای دسترسی به شهر اگه داره.
در مورد اینکه هسته روستا کجاست. محله بندی روستا چه طوریه. تقسیم بندی به صورت قومی و تیره طایفه ای هست یا به واسطه ی مذهب یا شغل تقسیم بندی میشن.

دیگه... سرور جان دیگه یادم نمیاد. بزار یه کم فکر کنم میگم باز.:gol:

sorur

عضو جدید
زرناز جان سلام
ما هم همین کار رو کردیم یعنی خودمون پرسشنامه تهیه کردیم
می خواستم یه پرسشنامه درست حسابی ببینم کم و کاستی هاشو پیدا کنم که مجبور نشیم دوباره کاری کنیم:cry:
کاش آقا سعید سریع تر نظر لطفی به این تاپیک بندازند!!:)
.
ممنون عزیزم از اطلاعات خوبت استفاده کردم:gol::gol::gol:

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اتفاقا سرور جان غیر ممکنه بنیاد مسکن تهران چیزیرو نداشته باشه و شهرداری یا خود روستا داشته باشه. شاید باشه و هنوز تایید نشده باشه. که اگه این طور باشه میشه از طریق خود روستا حالا یا شهرداریش یا بخشداریش یا شوراش پیداش کنید.

يلدا

عضو جدید
بچه ها شما از بنياد مسكن طرح هادي گرفتيد؟
آخه به من ندادن!

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخه به من ندادن!
ما که باید روستاییرو پیدا میکردیم که طرح هادی نداشته باشه.
اما اره ترم پیشی ها از بنیاد مسکن گرفتن. چرا ندادن؟ معرفی نامه داشتین؟
آخه مگه میشه؟ راستی میتونین از بخشداری یا شورای روستا هم بگیرینا.

sorur

عضو جدید
آخه به من ندادن!

هادی روستای ما رو بنیاد مسکن تهران نداشت :razz:،از بنیاد مسکن شهرستان مربوطه گرفتیم.
بنیاد مسکن تهران فقط چیزهایی رو می ده که توی سرچ اینترنتی از کتابخانه اونجا باشه،اما اگر کسی رو اونجا داشته باشی که علیرغم میل باطنیش یه کارایی از دستش بر بیاد،تمام چیزهایی که از وجودش اظهار بی اطلاعی می شه رو می تونی کشف کنی:surprised::biggrin:

p.a.r.i

عضو جدید
آخه به من ندادن!

بله. میدن
به همه بچه های ما دادن ولی روستا واسه ما یه جوری ارائه شده که هیچ کمکی از طرح هادی نمی تونیم بگیریم

World Designer

عضو جدید
روستا

روستا

يكي از درسهايي كه اغلب بچه هاي معماري باهاش مشكل دارن روستاست
اولين سوالي كه به ذهن مي رسه اينه كه مگه روستا چيه و چرا ما بايد اونو بشناسيم و طراحي فضاهاشو ياد بگيريم...
اين مقال آغازيه براي پايان بخشيدن به اينگونه ابهامات

ياحق.
روستا های ایران
به طور کلی آبادیهای کشور ما از چند دیدگاه قابل بررسی است که از آن جمله به موارد زیر اشاره می شود :

- روستاها از نظر تعداد جمعیت ، تفاوت های فاحشی با هم دارند ، به نحوی که در بعضی از آنها بین 2000 تا 5000 نفر و در تعداد زیادی از آنها تا حدی کمتر از 500 نفر و به طور عمده کمتر از 250 نفر ساکن وجود دارد .

-شمار زیادی از روستاهای کشور ما از نظر موقعیت مکانی , شرایط استقرار و پراکندگی با یکدیگر متفاوت است . بسیاری از آنها در جوار هم و بعضی در فاصله ای دور از هم قرار گرفته است .بسیاری از آنها در مسیر راههای ارتباطی و خیل دیگری اصولا راه ارتباطی ندارد . بعضی از آنها در نواحی دشتی و برخی دیگر در نواحی کویری یا کوهستانی قرار دارد .

-از نظر شرایط آب و هوایی و خصوصیات طبیعی نیز روستاها با یکدیگر متفاوت اند .گروههای عمده ای در جوار منابع آب و برخی با کمبود آن روبرو می باشد .

- روستاها و بویژه آنهایی که دارای جمعیت کمتر از 500 نفر می باشند ، از نظر امکانات دارای کمبودهایی می باشند .

- بیشتر روستائیان به صورت سنتی و به دور از پیشرفتهای فنی کشاورزی و دامداری به کار خود ادامه می دهند . از این رو منابع مالی و معیشتی و سطوح درآمدی کافی در اختیار ندارند . این خود از جمله مهمترین عوامل مهاجر برانگیز روستایی می باشد .

- بخش عمده ای از ساختمان های روستایی کشور فرسوده شده و قسمتی نیز در دوران جدید ساخته شده است . مجموع آنها در مواجهه با زلزله ، سیل و دیگر عوامل نامساعد طبیعی قابلیت مناسبی نداشته و از این رو به نسبت نقاط شهری در معرض صدمات جانی و مالی بیشتری قرار دارند .

- ترویج بهداشت و توسعه تاسیسات درمانی در این روستاها توسعه چندانی ندارد . از این رو روستائیان به طور عمده در معرض بسیاری از بیماری ها قرار دارند .

- محصولات عمده ی تولیدی روستاها از نظر بازاریابی ، بازار خوبی را در اختیار ندارد و بسیاری از محصولات تحت تاثیر واسطه ها و سلف خرها با قیمت های ارزانی خریداری می شود و یا روی دست روستائیان می ماند .

- خیل عظیمی از روستائیان در اثر وجود عوامل جاذب شهری به سوی شهرها مهاجرت کرده اند . این مورد ضمن کاهش تولیدات کشاورزی و نیروی شاغل در این بخش ، روستائیان را به سوی فضاهای نامتجانس و غریبه ی شهری سوق داده و با انبوهی از مشکلات مانند مسکن ، کار و تامین نیازهای اولیه مواجه گردانیده است .

روستاهای کشور ما پس از طی یک دوره ی پر ملال ارباب و رعیتی و مالکیت مطلق العنان بر روستاها ، به طور عمده قوام و اساسی را که در طول قرنهای متمادی به طور عرفی دارا گردیده بود ، در اثر تغییر مدیریت روستایی ، رواج وسایط ارتباط جمعی ، و تغییرات جمعیتی و کالبدی ، به سویی نهاده است . در بعضی از آنها معیشت کشاورزی و دامداری ، جای خود را به مشاغل خدماتی داده است .

درمقابل مشکلات و مسائل زندگی در روستاها که شمه ای از آنها در بالا آمد و در اثر برنامه های مقطعی عمران شهری و منطقه ای که تاثیر بسیار مهمی را بر روستاها گذاشته ، روز به روز روستا نشینی در مقابل شهرنشینی عقب نشینی کرده است . بر این موارد باید تمرکز بیشتر جمعیت در نواحی شهری و آثار ناموزون ناشی از مهاجرت ها را افزود . در مقابل این مشکلات که علی الخصوص از دوران پس از اصلاحات ارضی و شروع به صنعتی شدن کشور نضج گرفته ، عمده ی برنامه های عمرانی کشور در زمینه ی توسعه اقتصادی و اجتماعی مراکز سکونتی نتایج زیر را به دست داده است :

- اجرای برنامه های اقتصادی و اجتماعی در نقاط پرجمعیت باعث دور افتادن نواحی روستایی به ویژه روستاهای دور افتاده شده است .

- تهیه طرحهای هادی و جامع و تفصیلی و ایجاد شهرکهای همجوار با شهرها به منظور حل معضلات زندگی شهری و اسکان جمعیت در آنها بوده و از اینرو تهیه طرحهای عمرانی در سطح بعضی از روستاها نتایج مطلوبی را به دست نداده است . بلکه در برخی موارد نتیجه معکوس داشته است .

- ایجاد بازارهای کار ناشی از صنعت در نقاط شهری و رواج مشاغل خدماتی و مبادله ای و غیر تولیدی ، عامل مشوقی در جذب جمعیت آماده به کار روستایی بوده است .

- استفاده ی شتابزده از بعضی از فنون عمرانی کشاورزی و دامداری مانند حفر چاههای عمیق یا تغییر مراتع به اراضی کشاورزی ، در کوتاه مدت دارای نتایج مفید و در بلندمدت دارای دست آوردهای منفی بوده است . به نحوی که امکان حیات یک مورد باعث ممانعت از ادامه ی حیات مورد دیگر شده است .

به عنوان مثال ارائه برخی از خدمات رفاهی در نقاط شهری جذب جمعیت روستایی را به دنبال داشته است و ایجاد یک مرکز صنعتی ، جمعیت شاغل در کشاورزی را به سوی خود سوق داده است .

- اگر چه تلاش در زمینه ی بهبود شرایط روستایی کشور بویژه در سالهای پس از انقلاب اسلامی در طیف گسترده ای مطرح شده و برنامه های عمرانی زیادی مانند برق رسانی ، آب رسانی ، تشکیل تعاونی ها راه سازی و بهبود منابع آب و طرحهای عمرانی دیگری در روستاها به مرحله انجام رسیده ، ولی در مقابل خود طیف بسیار گسترده ی توسعه شهری را با ایجاد مشاغل ، توسعه تاسیسات رفاهی ، بالا رفتن سطح درآمد و تنوع مشاغل ( در مقام مقایسه با روستا ) به همراه داشته و همین عوامل بر تشدید و تشتت مهاجرت های روستایی مهمترین اثر را گذارده است .

- تهیه طرحهای هادی روستایی با انجام برنامه های عمرانی و زیربنایی در نقاط شهری مترادف بوده و انجام مقدمات عمرانی در شهرها خود عامل مشوقی برای جذب جمعیت روستایی و به عبارتی عقب ماندن بیشتر نواحی روستایی از نواحی شهری گردیده است . در این مورد به تعداد طرحهای توسعه و عمران ، تفصیلی ، آماده سازی ، ایجاد شهرهای جدید از یک سو و توسعه مسکن سازی و رفع نیازمندی های جنبی آن ، عمران و آبادی و زیباسازی در شهرها و مقایسه آن ها با اقدامات عمرانی در روستاها اشاره می شود .

- فرهنگ روستانشینی با غنای تاریخی خود از دیدگاه مختلف توان مقاومت در مقابل آثار فرهنگ شهری را نداشته است . روستا با توجه به موقعیت خود در حال از دست دادن سنتها و آداب و رسوم خود بوده است .

- از دیدگاه اقتصادی ، بر اساس عوامل مختلفی که به اجمال ذکر آنها رفت ، سطح درآمد خانوارهای روستایی با سطح هزینه ها و تورم های اقتصادی ، از هماهنگی لازم برخوردار نبوده است . به طور عمومی روستائیان توان مالی مناسب را نداشته و حتی برای تامین بعضی از مایحتاج غذایی نیازمند شهرها گردیده اند .

- بسیاری از عوامل دیگر را که بر پهنه زندگی در روستاها موثر واقع شده و آثاری را نیز به همراه داشته ، باید افزود . کاهش شدید جمعیت ایلی و عشیره ای و در نتیجه کاهش دامداری ، توسعه آثار کویر یا خشک شدن اراضی کشاورزی و باغی ناشی از مهاجرت به عنوان مثال آورده می شود .

در چند دهه گذشته برنامه ها و طرحهای بهسازی و عمرانی بسیاری در روستاها به مرحله اجرا در آمده است و موفقیتهایی را نیز در پی داشته است . مهمترین اقدام در زمینه ی نظارت بر آثار متقابل روستائیان زندگی شهری و روستائیان و توسعه ی تولیدات کشاورزی و دامی و در نتیجه افزایش سطح درآمد روستائیان ، ایجاد تاسیسات و تسهیلات رفاهی بوده است .

منابع :
1. با شهر و منطقه در ایران ، دکتر اسماعیل شیعه ، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران ، 1380

بالا