درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر می کنم اشتباه می کنید.با کاهش قطر لوله،در فلوی ثابت سرعت جریان بیشتر و فشار سیال کمتر میشه.
بحث جالبی پیش کشیده شده.امیدوارم همگی بتونیم مرور خوبی داشته باشیم

خوب دوستان این بحثو من راه انداختم و دلیلش این بود که وقتی بعداز دوسال سربازی خواستم واسه ازمون نفت بخونم به کلی مشکل بر خوردم که اومدم اینجا مطرح کردم بعضی از دوستان هم کمک کردن و انصافا جوابهای خوبی دادن
ولی خودمم بعد از 2 ماه خوندن به نتایجی رسیدم شبیه همین دوستمون که با کاهش قطر مسلما سرعت افزایش پیدا می کنه واین افت فشاره (اتلاف انرژی) افزایش پیدا می کنه وخود فشار کاهش پیدا می کنه وفکر کنم جواب عاطفه اشتباهه تقریبا این جوابو مطمئنم

• Like
واکنش ها: bera

atefe24

عضو جدید
سلام بچه ها.شب همگیتون بخیر.از دوستانی که روی این مبحث فکر کردن و باعث شدن که منم دقیقتر دنبال این موضوع برم ممنونم.گفته های شما درسته.درواقع افت فشار بیشتر میشه نه خود فشار.و پدیده ی کاهش فشار هم با افزایش سرعت(افزایش انرژی جنبشی) و با توجه به قانون بقای انرژی قابل توجیح و تحلیله.
بازم مرسی از همه ی دوستانی که منو وادار کردن برم دوباره استریتر رو یه نگاهی بندازم.اون جواب قبلی با اطلاعات 3 سال پیش بود.دیگه به بزرگی خودتون ببخشید:)

آخرین ویرایش:

mehdi92

عضو جدید
اره عزیز جان. پایلوت پلانتش رو پژوهشگاه ساخته و در پالایشگاه بندر عباس نصب شده. خود واحد هم چند سال پیش در حال ساخت بود که فکر کنم الان دیگه راه اندازی شده.

aipco

عضو
سلام دوستان
میخواستم ببینم کسی اطلاعاتی درباره کار توی شرکتهای نفتی حاشیه خلیج داره؟جایی دیدم احتیاج به مدرک مهندسی حرفه ای هست.این مدرک PE که سازمان نظام مهندسی داره میده (همون که لینکش صفحه اول سایت سازمان سنجش هست) اعتبار خارجی هم داره؟
من فکر می کنم برای کسی که بالای 5 سال سابقه پروسس و راه اندازی و پیش راه اندازی واحدهای تازه تاسیس رو داشته باشه،کار توی شرکتهای خارجی سخت نباشه.مساله ویزا و اجازه کار و ... هم البته هست.ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید.

قبلن توی تاپیک دیگه ای این سوال رو پرسیدم اما اونجا ظاهرن واسه شاخ سلامتی بود بیشتر...این شد که اینجا تکرار می کنم.دیگه ببخشید.

aznavarta

اخراجی موقت
سلام دوستان
میخواستم ببینم کسی اطلاعاتی درباره کار توی شرکتهای نفتی حاشیه خلیج داره؟جایی دیدم احتیاج به مدرک مهندسی حرفه ای هست.این مدرک PE که سازمان نظام مهندسی داره میده (همون که لینکش صفحه اول سایت سازمان سنجش هست) اعتبار خارجی هم داره؟
من فکر می کنم برای کسی که بالای 5 سال سابقه پروسس و راه اندازی و پیش راه اندازی واحدهای تازه تاسیس رو داشته باشه،کار توی شرکتهای خارجی سخت نباشه.مساله ویزا و اجازه کار و ... هم البته هست.ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید.
قبلن توی تاپیک دیگه ای این سوال رو پرسیدم اما اونجا ظاهرن واسه شاخ سلامتی بود بیشتر...این شد که اینجا تکرار می کنم.دیگه ببخشید.

سلام
از قدیم گفته اند ان را که خبر شد خبری باز نیامد

کسی که از اونجا اطلاعات درستی داره یا دیگه این طرفا پیداش نمیشه

مثل من هم خیلی کم پیدا میشه که راهش رو گم کنه و در برزخ سایتهایی این چنینی تا رسیدن موعد مقرر سرگردان بمونه!

و اما نتیجه دو سال پرس و جو را اینجا تقدیم شما میکنم و بعید میدونم کسی باشه که اینجا بتونه به این سوالها جواب بده!

- برای کار کردن در اونجا هر شرکتی استانداردهای خودش را دارد و مدارک و نیازهای تجربی هر شرکت با شرکت دیگر میفرقد.

- حقوقی که هر شرکتی برای استخدام میدهد با شرکت دیگر فرق میکند مثلا شرکتهای هندی و یا اسیائی
حقوق خیلی پائینی میدهند که گاهی با حقوق ایران برابری میکند. ولی شرکتهای اروپائی و المانی که در حاشیه خلیج فارس
فعالیت دارند توی آگهی های استخدام گاهی میتوانید پیشنهاد حقوق ماهیانه تا 25 میلیون تومان را هم پیدا کنید.
البته بعضیها انقدر دست و دل باز هستند که به غیر از چنین حقوقی ماشین اخرین مدل خانه گران قیمت و بیمه و درمان
و حتی بلیط هواپیمایتان برای رفتن و به دست گرفتن پست جدید را هم میدهند و علاوه بر انها پورسانت
و کمیسیونی هم از سود سالیانه هم میدهند.

- معمولا در سطح مهندسی با تجربه های یک الی سه چهار ساله حقوق پائین است (نسبت به ایران بالا است)
ولی در تجربه های بالای پنج سال و تا ده سال و حتی بیشتر معمولا یا حقوق پیشنهادی را در روزنامه و آگهی نمیزنند
و یا اگر بزنند خیلی بالا میزنند.

- شرکتهای دست دوم و رده پائین و ضعیف معمولا با حقوق پائین استخدام میکنند. و شرکتهای بزرگ خیلی دست و دلباز هستند

- ایرانیها برای پیدا کردن کار خیلی مشکل دارند به خصوص توی سالهای گذشته
که دعوای بین شیعه و سنی و وهابی را ایرانیها بیشتر از پیش حساس کرده اند و
به خصوص بعد از کل کل کردن احمدی نژاد با دولت امارات و شورش شیعیان بحرین در منامه
حساسیت نسبت به ایرانیها بیشتر شده و اگر قبلا از یکصد درصد حدود هشتاد درصد شانس داشتید
الان این شانس استخدام به چهل درصد رسیده

- اکثری بازار کشورهای عربی را هندیها مانند لشکر مغول تسخیر کرده اند و در حال تسخیر هستند.
انها با یک میلیارد جمعیت و مردمانی خیلی فقیر حاضرند به اندازه ده برابر من و شما با ده برابر حقوق پائین کار کنند.
و گاهی بین انها واقعا نخبه هائی پیدا میشود که مشابه خارجی ندارند و در نتیجه کم کم تا سالهای اینده قید کار کردن را بزنیم.
و احتمالا در اینده فقط برای افراد استثنائی و نخبه های ایرانی در خارج از ایران کار خواهد بود.
همان طور که چین کالا صادر میکند و با کالایش دنیا را تسخیر کرده است هندیها هم مهندس صادر میکنند
و با نیروی انسانی شان همه جا را تسخیر کرده اند.
در اکثر اگهی ها به راحتی میتوان کلمه های هندی را دید
انها اگهی میزنند که به فلان متخصص با ملیت هندی مثلا کرالی و ....
نیاز دارند البته گاهی کلمه فیلیپینی و پاکستانی هم به چشم میخورد.
وقتی مدیر یک شرکتی مثلا هندی باشد ترجیح میدهد زیر دستانش را هم از هم شهری های خودش استخدام کند.
در این میان کمتر ایرانی دیده میشود که در خارج از ایران غیرت داشته باشد.
ایرانیها معمولا ماهیت خود را هم مخفی میکنند و اگر با یک ایرانی برخورد کنند به کل ایران فحش و ناسزا میگویند
البته اقلیتی هم هستند که غیرت و اصالت دارند.

- برای پیدا کردن کار مناسب میتوانید به سایتهای کاریابی اینترنتی مراجعه کنید مانند
www.gulftalent.com

که در همان صفحه اول لیست شرکتهائی که در زمینه نفت و گاز نیاز به استخدام دارند امده

در لینک زیر حدود 138 پوزیشن برای استخدام در زمینه شیمی و پتروشیمی آگهی وجود دارد:

http://www.gulftalent.com/home/jobs-in-Engineering-Chemical-Petrochemical-1.html

شرکتهای زیادی هستند که برای استخدام و تامین نیروی انسانی فعالیت میکنند که اکثرشان سایت مجزا دارند
مانند سایت ای سی پی گلف که بعنوان نمونه یک آگهی استخدام با حقوق بالای یکصد هزار دلار در سال در زیر برای عراق آگهی زده است:

http://www.icp-gulf.com/job-listing?task=display&jid=216&uid=0

- در روزنامه های محلی هم روزانه آگهی های زیادی زده میشود من مدتی در دوبی بودم هر روز روزنامه ها را مطالعه میکردم
مثلا روزنامه ای در دوبی به نام gulfnews هر روز حد اقل یک هزار آگهی استخدام درج میکند
که حقوق پیشنهادی انها از ماهیانه یک میلیون تومان تا گاهی به بیست میلیون تومان میرسد.
البته تعداد کمی از آن آگهی ها مربوط به صنایع نفت و گاز میشود.

در پایان اینکه خواستن توانستن است و اگر بگردید حتما پیدا خواهید کرد و وقتی پیدا کردید ارزش ان را خواهد داشت
که حتی یک سال شبانه روز بی خوبی بکشید و پیدا کنید.
زیرا چنین فرصتهای شغلی حقوق یک کارمند در امدشان از یک کارخانه ده میلیارد تومانی ایران
بسیار بالاتر و با ریسک پائین تر است.

موفق باشید.

aipco

عضو
ممنون از توضیحات کاملتون.در مورد هندی ها باهاتون موافقم.با استاندارد بسیار پایینی زندگی می کنند و واقعن عرصه رو بر همه تنگ کرده اند (از بس زیادند).اما کار کردن تو ایران هم یه جورایی برده داری است.الان نفت داره به کارمند رسمی اش با مدرک لیسانس و 10 سال سابقه کار حدود یک میلیون (مناطق غیر گرمسیر) میده.وضع تازه استخدام ها از این هم بدتره.حدود 500 تومن!
در شروع بچه ها خوشحالند که بیکار نیستند. اما بعد از یکسال کار سنگین و شیفت دادن و ... گلایه ها شروع میشه و حق هم دارند.مخصوصا وقتی سابقه کارت به حدود 10 سال میرسه کاملن حس میکنی داری عمر هدر میدی.وضع اونطرف هم که بقول شما اینه.پس واقعن راه چاره چیه؟!!!

پی نوشت: این فروم نمی دونم چه مشکلی داره فقط با میلترشکن میشه پست ارسال کرد اما برای خوندن مطالب مشکلی نیست!

aznavarta

اخراجی موقت
ممنون از توضیحات کاملتون.در مورد هندی ها باهاتون موافقم.با استاندارد بسیار پایینی زندگی می کنند و واقعن عرصه رو بر همه تنگ کرده اند (از بس زیادند).اما کار کردن تو ایران هم یه جورایی برده داری است.الان نفت داره به کارمند رسمی اش با مدرک لیسانس و 10 سال سابقه کار حدود یک میلیون (مناطق غیر گرمسیر) میده.وضع تازه استخدام ها از این هم بدتره.حدود 500 تومن!
در شروع بچه ها خوشحالند که بیکار نیستند. اما بعد از یکسال کار سنگین و شیفت دادن و ... گلایه ها شروع میشه و حق هم دارند.مخصوصا وقتی سابقه کارت به حدود 10 سال میرسه کاملن حس میکنی داری عمر هدر میدی.وضع اونطرف هم که بقول شما اینه.پس واقعن راه چاره چیه؟!!!

پی نوشت: این فروم نمی دونم چه مشکلی داره فقط با میلترشکن میشه پست ارسال کرد اما برای خوندن مطالب مشکلی نیست!

من ده سال پیش به مدت دو هفته توی عسلویه برای یک پروژه نصب و راه اندازی کار کردم

ان موقع یک استاد دانشگاه نفت که موهاش سفید شده بود ماهی هفتصد هزار تومن حقوق میگرفت

یک مهندس کره ای از طرف شرکت هیوندای کره که پیمانکار جزء بودند ماهی پنج هزار دلار حقوق میگرفت

یک مهندس شرکت توتال (پیمانکار اصلی یا GC) ماهیانه پانزده میلیون تومان حقوق میگرفت.

سال گذشته هم رفتم توی دوبی یک کار پیدا کردم که یک ماه رایگان کار کردم تا بتوانم رضایتشان را برای استخدام جلب کنم
حقوق تقریبی ماهیانه هفت میلیون تومان شد و در توی ان یک ماه اکثریت هیئت مدیره از فعالیت من خوششان امد.
فقط یک نفر از اعضای هیئت مدیره وتو کرد و گفت چون ایرانی هست بعدا برامون دردسر درست میشه و من با کلی دلخوری برگشتم ایران.

با کنار هم گذاشتن همه ان مسائل
و دو سال جستجو و بررسی وضعیت کشورهای حاشیه خلیج
و چند ماه زندگی در دوبی و در جستجوی کار بودن
و همچنین مذاکره کردن با مدیران شرکتها برای استخدام و گیر آوردن کار
و مردود شدن برای استخدام

از همه اینها یک نتیجه گرفتم که یک شرکت مهندسی مشاوره بزنم و برای خودم کار پیدا کنم.

بعد چند ماه دنبال جستجو برای شرکت مهندسی مشاوره بودم.

در ایران در شروع کار به یک نفر هم جواز تاسیس شرکت مهندسی مشاوره
میدهند به شرطی که حد اقل یکصد امتیاز از سوابق و توانمندیها کسب کنه
که معمولا با یه کم حوصله میشه این کار را کرد.

این جواز تاسیس شرکت مهندسین مشاور یک ساله است و سال به سال تمدید میشه تا حدود سه سال.

در طول سه سال شما باید تجربه و توانمندی و امتیاز را به 250 برسانید
و تعداد مهندسین و مدیران به حد اقل سه نفر برسند و در قالب یک شرکت فعالیت کنند.
در این صورت به شما پروانه خدمات فنی مهندسی میدهند.

عوضش مزیت این است که هزینه زیادی ندار و با یکی دو ماه دوندگی میتوان نتیجه گرفت.
و بعد شروع به گرفتن و اجرای پروژه کرد.
منابع مالی ان هم بعد از گرفتن مجوز و یا پروانه با روشهائی که دولت تعریف کرده قابل حل است
به شرطی که قدمهای اول را خود شرکت فنی مهندسی بردارد.

اما در کشورهائی مانند امارات قضیه فرق میکند
در انجا مدارک و توان مندی و تجربه هر چه دارید ترجمه میکنید و به همراه چند میلیون تومان (از پنج میلیون تومان به بالا)
پرداخت میکنید تا شرکت خدمات فنی مهندسی برای گرفتن و اجرای پروژه

البته همین هزینه پنج میلیونی را افرادی هستند که بیست میلیون تا پنجاه میلیون تومن میگیرند
و من کلی گشتم تا رسیدم به اصل انجام دهنده ها و انها که معمولا وکلای واسطه هستند مقداری از مبلغ ها را توی جیبشان میگذارند
و بقیه را به وکیل اصلی میدهند تا شرکت را ثبت کند.

بعد از ثبت شرکت اگر بتوانید شش ماه روی پای خود بایستید و یک سری کارهای کوچک گرفته انجام بدهید
بانکها بدون ضامن و بدون وثیقه وام به شرکت میدهند تا کمی خود را تقویت نموده وارد پروژه های فنی مهندسی بزرگتر شود.

در صورتی هم که یک پروژه بزرگ گرفته شود معمولا اسناد پروژه به شرکتهائی که در اصطلاح Trust نامیده میشوند سپرده میشود
که این شرکتها مانند بانکهای سرمایه گذاری میتوانند برای پروژه سرمایه لازم را تامین نمایند و در اجرای پروژه از نظر مدیریتی
و نظارت بر خرج کردن پول کنترل داشته باشند تا پروژه اجرا شده و بخشی از سود پروژه را به همراه سرمایه شان از شرکت فنی مهندسی بگیرند.
در اصطلاح اقتصادی به این نحوه تامین سرمایه و پول Project Finance گفته میشود که با امضای قراردادی تامین کننده سرمایه در پروژه
در قالب روشهای مختلف مثلا در قالب تشکیل کنسرسیوم (تشکیل شده از پیمانکار، شرکت فنی مهندسی و شرکت سرمایه گذار)
سرمایه را تزریق میکنند و پروژه بعنوان وثیقه و تضمین سرمایه شان میباشد. این شرکتهای تامین کننده سرمایه نیز خود نوعی واسطه و دلال هستند
انها معمولا با طراحی و چاپ اوراقی با نام Bond و به فروش رسانیدن ان در بازار اوراق بهادار و یا بانکها و یا عربهای سرمایه دار
سرمایه مورد نیاز لازم برای اجرای پروژه را تامین مینمایند.

البته بحث خیلی پیچیده تر و مفصل تر از اینها است
اما اگر کسی حوصله کرده و با این روش جلو برود هم داخل ایران کار برایش هست و هم خارج از ایران

منتها فرق داخل ایران این است که کلماتی مانند Bond , Trust, Project finance و غیره در ایران را کسی نه شنیده
و نه میداند با کدام جیم نوشته میشود.

اما در کشورهای حاشیه خلیج تقریبا 90 درصد سیستم اقتصادی انها با این روش است.

امید وارم توانسته باشم پاسخ سوالهایتان را بدهم.

موفق باشید.

R.BAHREINI

عضو جدید
اتاق ايزوله

اتاق ايزوله

سلام

در مواقع بحراني ( نشت گاز سمي در محيط ) جهت ايزوله نمودن اتاق كنترل چه راه كاري ميديد؟

اگه بخواهيم فشار مثبت در اتاق برقرار كنيم . اختلاف فشار داخل با محيط چه ميزان در نظر گرفته بشه؟

حجم هواي مورد نياز جهت تنفس هر فرد در ساعت 300 فوت مكعب كافي هست ؟

با سپاس

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

در مواقع بحراني ( نشت گاز سمي در محيط ) جهت ايزوله نمودن اتاق كنترل چه راه كاري ميديد؟

اگه بخواهيم فشار مثبت در اتاق برقرار كنيم . اختلاف فشار داخل با محيط چه ميزان در نظر گرفته بشه؟

حجم هواي مورد نياز جهت تنفس هر فرد در ساعت 300 فوت مكعب كافي هست ؟

با سپاس

از سیستم HVAC استفاده میشه و همینطور که گفتید باید داخل اتاقهای کنترل فشار مثبت باشه بعلت جلوگیری از نشت گرد و غبار داخل کنترل مقدار دقیق فشار معمولا به وسیله کارشناسان تاسیسات تعیین میشه

mary_satan

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من یکسری اطلاعات درباره (دلایل انتخاب پمپ ها تو یه صنعت مشخصی ) ومیخوام.تمامیه فایلای مربوط به پمپ توی سایت رو دارم به جوابم نرسیدم.
میخوام بدونم مثلا پمپ پیچی تو کدوم صنعت بیشتر استفاده میشه وچرا.
. مد نظرمم هم پمپهای تو صنایع غذایی که کدوم نوع بیشتر و به چه دلایلی.
ممنونم از همه مهندسین عزیز

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
من یکسری اطلاعات درباره (دلایل انتخاب پمپ ها تو یه صنعت مشخصی ) ومیخوام.تمامیه فایلای مربوط به پمپ توی سایت رو دارم به جوابم نرسیدم.

ببینید انتخاب پمپ به چند آیتم بستگی داره از همه مهمتر فرایند و نوع سیال به کار رفته است
معمولا برای جاهایی که فقط انتقال سیال مهم باشه و افزایش فشار زیادی مد نظر نباشه مانند جریان ریفلاکس برج از پمپهای سانتریفوژ استفاده میشه و در جاهایی که فلوی کم و فشار بالا مورد نظر باشه مثل پمپهای تزریق از پمپهای رفت و برگشتی یا دیافراگمی استفاده میشه و پمپ اسکرویی که فرمودید جهت جابجایی سیالات ویسکوز مثل روغن ها استفاده میشه

آخرین ویرایش:
سلام به همه دوستان
درود:gol:
مشاهده پیوست FAPC-108web.pdf
مشاهده پیوست 0304.pdf
اميدوارم مفيد باشد.
بدرود:gol::gol::gol:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام

راستش تو يه مغازه يه چيز جالب ديدم love thermometer ( البته براي من ) تو يه ظرف شيشه اي يه مايع رنگي بود كه با تماس دست افراد با شيشه مايع رنگي به سمت محفظه بالايي حركت ميكرد ( ارتباط دو ظرف با يه لوله مويين برقرار بود ) ميخواستم بدونم كسي اطلاعي از نوع ماده بكار رفته در اون رو ميدونه .به نظر خودم بايد يه مادها ي باشه كه دانسيته اون تو 27-37 درجه سانتيگراد اختلاف زيادي داشته باشه !!!!!!

با سپاس

آخرین ویرایش:

mary_satan

عضو جدید
سلام
دوستان من برای تعطیلات رفته بودم شازند.بار اول نبود که نیروگاه وپالایشگاه امام خمینی رو میدیدم.
راستش اونجا به خودم مغرور شدم که منم جزء کوچیکی از این خانواده بزرگم حتی گریه کردم.یه عظمت خاصی داره.
از دوستای عزیزم میخوام اطلاعاتی از اونجا بهم بدن. هم از تجهیزات فیزیکی اون و فعالیت اونجا.
2تا سوال هم دارم:
1. به دست مهندسای ایرانی ساخته شده؟
2.چرا اراک؟به دلیل موقعیت خوب و دسترسی راحت به منابع همه توی جنوب کشورن.

ممنونم

aipco

عضو
سلام
دوستان من برای تعطیلات رفته بودم شازند.بار اول نبود که نیروگاه وپالایشگاه امام خمینی رو میدیدم.
راستش اونجا به خودم مغرور شدم که منم جزء کوچیکی از این خانواده بزرگم حتی گریه کردم.یه عظمت خاصی داره.
از دوستای عزیزم میخوام اطلاعاتی از اونجا بهم بدن. هم از تجهیزات فیزیکی اون و فعالیت اونجا.
2تا سوال هم دارم:

ممنونم

هم ایرانی ها هستند و هم چینی ها.کمپرسورها هم اروپایی هستن.اجرا بیشتر پیکانکارهای ایرانی هستن.در واقع کنسرسیوم اومده کار رو به پیکانکارهای کوچکتر مثل پایندان و ... داده.الان 2 تا از 34 تا واحدش راه اندازی شده و بقیه هم تا دو سال آینده بهره برداری میشه.
اراک بخاطر عبور خط لوله نفت خام جنوب به شمال،دسترسی به منابع آب و موقعیت خاص جغرافیایی (محصور بودن بین کوه ها بجهت مسائل امنیتی ) و ... انتخاب شده.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
2تا سوال هم دارم:

ممنونم

من دو سال در پروژه FCC حضور داشتم
خب خیلی ایرانیا درگیر بحث مهندسیش نیستن بیشتر شرکتهای چینی هستند که نبض صنعت نفت ایران رو بدست گرفته اند

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسای عزیز یکی می تونه منو راهنمایی کنه که فرق بویلر با ریبوبلر چیه از لحاظ ساختار و کاربرد می گم؟

ممنونم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به مهندسای عزیز یکی می تونه منو راهنمایی کنه که فرق بویلر با ریبوبلر چیه از لحاظ ساختار و کاربرد می گم؟

ممنونم

بویلر جهت تولید steam استفاده میشه و ریبولر یکی جهت تبخیر محصول پایین برج تقطیر و بازگرداندن به برج استفاده میشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه لطف کنین واسم مطلبشونو بذارین ممنون میشم

چه فزقی دارند؟
\

هم بویلر ها و هم ریبویلر ها انواع مختلفی دارن این شکل کلی یه بویلر واتر تیوب با دو درام هست

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=2]نواع جوش آورها[/h]
جوش آورها که معمولا در قسمت های انتهای برج و کنارآن قرار داده می شود، وظیفه تأمین حرارت یا انرژی لازم را برای انجام عمل تقطیر به عهده دارند.
معمولا جوش آورها به عنوان یک مرحله تعادلی در عمل تقطیر و به عنوان یک سینی در برجهای سینی دار در نظر گرفته می شوند.

انواع جوش آورها
مهمترین انواع جوش آورها که در صنایع شیمیایی کاربرد زیادی دارند، عبارتند از:
1. دیگهای پوشش (Jacketed Kettle)

2. جوش آورهای داخلی (Internal Reboiler)

3. جوش آور نوع Kettle

4. جوش آور ترموسیفونی عمودی (Vertical Thermosyphon Reboiler)

5. جوش آور ترموسیفونی افقی (Horizontal Thermosyphon Reboiler)

6. جوش آور از نوع سیرکولاسیون اجباری (Forced Circulation Reboiler)

Click here to view the original image of 800x566px.

در جوش آورهای ترموسیفونی یا جوش آورهای با گردش طبیعی، حرکت سیال بر اساس اختلاف دانسیته نقاط گرم و سرد صورت می پذیرد. این پدیده می تواند به دو صورت انجام پذیرد که عبارتند از :
1. جوش آوری با یکبار ورود سیال (Once – Thorugh Reboiler)
2. جوش آور با چرخش سیال (Recirculating Reboiler)

معیارهای موجود برای انتخاب جوش آور مناسب
بطور کلی نکاتی که در انتخاب یک جوش آور باید مد نظر قرار گیرد عبارتند از :
1. سرعت انتقال (حداقل سطح)
2. فضا و خطوط لوله لازم
3. سهولت نگهداری
4. تمایل به رسوب و جرم گذاری سیال
5. زمان اقامت سیال در فرآیند
6. پیداری عملیاتی
7. هزینه عملیاتی
8. افزایش میزان بخار تولیدی
هر کدام از جوش آورها مزایا و معایبی دارد که در کتب مرجع جمع آوری شده است. از این داده ها می توان برای طراحی اولیه کمک گرفت. ولی بطور کلی متداولترین و اقتصادی ترین
جوش آوری که در صنایع شیمیایی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد نوع ترموسیفونی می باشد، خصوصا نوع افقی آن که در سیستمهای تقطیر کاربرد زیادی دارد.

انتخاب نوع Reboiler
انتخاب نوع Reboiler یا جوش آور به عوامل زیر بستگی دارد:
1. خواص فیزیکی سیال بویژه ویسکوزیته و تمایل به رسوبدهی سیال
2. فشار عملیات (خلأ یا تحت فشار)
3. روش قرار گرفتن تجهیزات و فضای قابل استفاده

مزایای جوش آورهای ترموسیفونی افقی
1. ابعاد واحدهای افقی از نقطه نظر طول لوله ها و وزن محدودیتی نداشته و بنابراین برای سطوح حرارتی بزرگ، نصب واحدهای افقی مطلوبتر و آسانتر می باشد.
2. از آنجائیکه در جوش آورهای ترموسیفونی افقی، سیال در داخل پوسته حرکت می نماید، از نظرعدم رسوب و جرم گذاری و سهولت در نگهداری و استفاده از آنها ترجیح دارد.
3. این جوش آورها از نظر طراحی هیدرولیکی سطوح مایع مجاز در سیستم، منعطف تر می باشند و جریان های با گرد بالایی را می توان بدون هیچ مشکلی در آن ایجاد نمود.
4. جوش آورهای ترموسیفونی افقی نسبت به نوع عمودی، افزایش نقطه جوش کمتری دارند و این مسئله در موارد خاصی کخ سیال نسبت به دما حساس بوده و یا سیستم در حالت خلأ عمل می نماید مزیتی مهم محسوب می گردد.

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده ها ولی من هنوز فرق بویلر و ریبویلر رو از نظر ساختار نفهمیدم...

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرمنده ها ولی من هنوز فرق بویلر و ریبویلر رو از نظر ساختار نفهمیدم...

ریبویلر و که در بالا مشاهده میکنید
ديگهای بخار واترتيوب نوع A :
يكي از انواع بويلرهاي واترتيوب، نوع A مي‏باشد. اين نوع بويلر كاملاً متقارن بوده وبا كوره‏اي نسبتاً حجيم، كاملاً بالانس مي‏باشد.
اين نوع بويلر، حجم كوره‏اي، نسبتاً بزرگتر از بويلر نوع O دارد و خصوصيات خاص تقارن و گردش طبيعي آب را هم مانند بويلر نوع O داراست. از نظر فشاروظرفيت كاري از نوع O بزرگتر است و ولي در ظرفيتهاي بالا، حجمي بزرگتر ازO داشته و با يك درام لجن اضافه، هزينه بيشتري را جهت ساخت به خود اختصاص ميدهد.
اين بويلرهم قابل ساخت در كارخانه وارسال آن به محل نصب به صورت پكيج و هم قابل مونتاژ در محل مي‏باشد.
نوع پكيجي آن حداكثر با ظرفيت 250000 پوند بر ساعت يا115 T/h با فشار psig 500 يا 103 bar و دماي بخار تا 1000 درجه فارنهايت (537 درجه سانتي‏گراد) ساخته شده و در ظرفيتها وفشار بالاتر به علت حجم و بزرگي آن حتماً در محل مونتاژ ميگردد.
اين نوع بويلر خاصيت كار با هر سه سوخت گاز گازوئيل و مازوت را دارا مي‏باشد. در ضمن ميتوان نوعي از اين بويلر را با كوره كف باز جهت سوزاندن مواد جامد زائد مانند چوب‏هاي اضافه، مواد زائد باقيمانده كشاورزي و ... استفاده نمود.
بويلرهاي نوع D و O به اندازه اين بويلر به قصد سوزاندن مواد جامد زائد مناسب نمي‏باشند. سوپر هيترهاي نوع تشعشعي و انتقالي، قابل نصب در قسمت عقب اين نوع بويلر مي‏باشند تا بتوان بخارسوپر هيت دردماي ثابت داشته باشيم.
اين بويلر در دماها، ظرفيتها و فشارهاي بالا، انتخابي مناسب جهت مهندسان مشاور مي‏باشد.هر دو نوع كوره ها‏ي با ديواره‏هاي لوله مماس و نوع ممبراني در اين بويلر قابل نصب مي‏باشد ولي نوع ممبراني آن ارجع مي‏باشد.
عملكرد بويلرهاي نوع A به خوبي نوع D است ولي به جهت ساخت، كمي گرانتر مي‏باشد.
از اين نوع بويلر معمولاً در صنايع پتروشيمي و بازيافت كاربرد فراوان دارد، به جهت حجم بالاي كوره اين نوع بويلرها و ساختار Bank tube آنها، فشار گاز داخل كوره پايين‏تر بوده و به همين دليل، فني با نيروي پايين‏تر جهت راندن گاز به خارج كوره نياز دارد.
در حمل ونقل، انتقال بويلرهاي A از نوع D ساده‏تر مي‏باشد زيرا به جهت تقارن و شكل ظاهري انتقال آن از تونل‏ها و پل‏ها ساده ‏تر مي‏باشد.

ظرفيت : از20000 پوند برساعت يا10تن برساعت تا 250000 پوندبرساعت يا 115تن برساعت با يا بدون سوپر هيتر
فشار : از psi250 يا17بار تا psi 1500 يا 100بار
سوپر هيتر : قابل نصب تا 950 درجه فارنهايت يا510درجه سانتيگراد ميباشد.
سوخت : سوخت مايع يا گاز يا هردوی آنها يا سوخت جامد
استاندارد ساخت : ASAME SEC1

- براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده درديواره عقب بويلر نصب ميگردد.
- براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده درديواره جلوواطراف مشعل نصب ميگردد.
- خلوص بخار تا 1ppm ميباشد.

اطلاعات ابعادی ديگهای بخار واترتيوب نوع A :

Side ElevationFront View

Boiler
model number
Capacity
tons/hr
-A-
Length
mm
-B-
Width
mm
-C-
Height
mm
-D-
Base width
mm
-E--F-
Gas outlet mm
WidthLength
Weights
(In kg)
DryFlooded
A1-209.0450036853810261521356102950036500
A1-3013.5541036853810261521356103150041000
A1-4018.0610036853810261521356103400045500
A1-5022.5683036853810261521356103850050000
A2-6027.0703537854215287023858104300059000
A2-7032.0755037854215287023858104550061000
A2-8036.5792537854215287023858104750066000
A2-9041.0846037854215287023859155000068000
A3-10045.510060388547252870238512205900079500
A3-11050.010600388547252870238512206150082000
A3-12557.011500388547252870238513206600088500
A3-15068.012500388547252870238513206800095000
A4-17579.5129303935508029202385183075000109000
A4-20091.0135503935508029202385183079500113500
A4-250113.5151703935508029202385183

بويلرهاي واترتيوب نوع O :
بويلرهاي واترتيوب نوع O، انتخاب ديگري از اين نوع بويلر مي‏باشد. اين نوع بويلر متقارن بوده و حجم كمتري نسبت به بويلرهاي نوع A وD دارد.
ظرفيت اين نوع بويلر حداكثر تا 250000 پوند برساعت يا115 T/h با فشار حداكثر psi1500 يا 103 bar و دماي حداكثر درجه 1000 فارنهايت (537 درجه سانتي‏گراد) مي‏باشد.
بويلرهاي نوع O جهت مكانهاي نصب محدود و كوچك مناسب مي‏باشد و مي‏توان در صورت سفارش اين بويلر با ظرفيت‏هاي بالاي 250000 پوند بر ساعت، آن را درمحل مونتاژ نمود.
اين بويلرقابل كار با هرنوع سوختي مي‏باشد اما محدوديت خاصي در استفاده ازمازوت نسبت به بويلرهاي نوع A و D دارد ودر ضمن از آن نمي‏توان جهت سوزاندن مواد جامد زائد مانند چوب استفاده نمود مگر با استفاده از محفظه احتراق مجزا كه به آن Waste heat Recovery boiler مي‏گويند.
هر نوع سوپر هيتري به صورت تشعشعي يا انتقالي قابل استفاده بوده و هر دو نوع كوره با لوله‏هاي مماس يا ممبراني در آن به كار مي‏رود.
كوره اين نوع بويلر كوچكتر از نوع A و D مي‏باشد. بنابراين در حرارتهاي بالاتر، مقدار Nox بيشتري توليد مي‏نمايد. از اين نوع بويلر به عنوان heat Recovery steam generator استفاده ميگردد.
به علت قابل حمل بودن اين بويلر، معمولاً از اين نوع بويلر به عنوان بويلرهاي قابل اجاره استفاده شده ودر ضمن در صنايع كاربرد فراوان دارد.
اين نوع بويلر به علت تقارن، حمل آسانتري نسبت به نوع D دارد و مي‏توان به صورت حمل جاده‏اي يا با قطار آن را منتقل نمود.
مركز ثقل اين بويلر در مركز خود يونيت بويلر مي‏باشد و حمل آن از تونل‏ها واز طريق پل‏ها ساده مي‏باشد.

ظرفيت : از20000 پوند برساعت يا10تن برساعت تا 250000 پوندبرساعت يا 110تن برساعت بدون سوپر هيتر
فشار : psi250 يا17بار تا psi 1500 يا 100بار
سوپر هيتر : تا 950درجه فارنهايت يا 150درجه سانتيگراد
سوخت : سوخت مايع يا گاز يا هردوی آنها

- براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده درديواره جلوواطراف مشعل نصب ميگردد.

ديگهای بخار واترتيوب نوع O :

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Boiler
model number
Capacity
tons/hr
-A-
Length
mm
-B-
Width
mm
-C-
Height
mm
-D-
Base width
mm
-E--F-
Gas outlet mm
WidthLength
Weights
(In kg)
DryFlooded
O-1-3013.5548531004190213513758602700038000
O-1-4018.0599531004190213513758602900041000
O-1-5022.56500310041902135152510003200043000
O-2-6027.07010310041902135152510003400045000
O-2-7032.07315353045002465152510003900054000
O-2-8036.57820353045002465152510004100056000
O-2-9041.08230353045002465183010704300061000
O-2-10045.58735353045002465183010704500063000
O-3-11050.09270376045702690183012205000070000
O-3-12557.09750376045702690213514755200072000
O-3-15068.010490376045702690213514755700077000
O-4-17579.512015386050002820213516756600095000
O-4-20091.0127503860500028202300198070000100000
O-4-250113.5139703860500028202300198075000109000

*All dimensions are metric

بويلرهاي نوع D :
بويلرهاي نوع D واترتيوب يكي از شناخته شده‏ترين و پر مصرفترين نوع بويلرهاي واترتيوب مي‏باشد و سفارش ساخت اين نوع بويلر از طرف بسياري از صنايع به اين شركت داده ميشود.
مدل D طراحي شده توسط شركت اسوه و ترموديزاين، از نظر ظرفيت از 10000 پوند بر ساعت (4.5 T/h) تا 200000پوند بر ساعت (90 T/h) با فشار طراحي از psi200 يا 14 bars تا psi 700 يا 48 bars ساخته ميشود.
سوپر هيترهاي نوع انتقالي با دماهاي بالاي 600 درجه فارنهايت (315 درجه سانتي گراد)، قابل نصب روي اين بويلرهاي مي‏باشد. اين نوع بويلرها مي توان گازوئيل، مازوت يا گاز جهت احتراق مصرف نمود. در ضمن ميتوان اين بويلررا به جهت ساختار و سفارش، به دوصورت كوره راست يا كوره چپ توليد شود. جهت فشارهاي بالاي psi 700 يا 48 bars ، نوع بويلرهاي O و يا A پيشنهاد ميگردد.
مصرف كنندگان اين بويلرهامعمولاً صنايع چوب و كاغذ صنايع پتروشيمي، صنايع نظامي وموسسات برزگ مي‏باشد. گرچه از نظر قرينه بودن و بالانس بودن با نوع A و O قابل مقايسه نيست، اما به خاطر طراحي قديمي اين نوع بويلر و اينكه اين نوع بويلركارايي و توانايي خود را به اثبات رسانده است، معمولاً از طرف مشاوران و كارفرمايان پيشنهاد مي‏گردد.
هزاران عدد از اين نوع بويلر، درحال حاضر در حال كار در نقاط مختلف جهان مي‏باشد كه غالباً بخارتوليدي آنها اشباع و ظرفيت آنها زير 45T/h يا 100000 پوند بر ساعت مي‏باشد.
در اين نوع بويلرمي توان از كوره‏هايي با ديواره‏هايي با لوله‏هاي مماس يا نوع ممبراني استفاده كرد. اين نوع بويلردر فشارزير 5 بار نمي‏تواند كار بكند و جهت استفاده به عنوان گرم كننده‏هاي آب گرم پيشنهاد نمي ‏گردد. همچنين نمي‏توان به عنوان گرم كننده سيالات حراراتي از آنها استفاده كرد.
انواع كوچك اين نوع بويلردر مقايسه با نوع آكواتيوب شركت اسوه، گران‏تر مي‏باشند.

ظرفيت : از10000 پوند برساعت يا4.5تن برساعت تا 200000 پوندبرساعت يا 91تن برساعت
مدلهای به صورت درام در سمت راست يا درام در سمت چپ نيز قابل ساخت ميباشد.
فشار : psi250 يا17بار تا psi 750 يا 50بار
سوپر هيتر : در صورت نياز قابل نصب ميباشد.
سوخت : سوخت مايع يا گاز يا هردوی آنها

ديگهای بخار واترتيوب نوع D :

اطلاعات ابعادی ديگهای بخار واترتيوب نوع D :

Side ElevationFront View

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

Boiler
model number
Capacity
tons/hr
-A-