درخواست مطالب گیاهپزشکی

apishnehad

عضو جدید
نگران نباش عزیز ......
اینجا مثل اینکه باید چند روزی تو نوبت بمونی برا مسایل علمی .....

lady1361

عضو جدید
سلام به دوستای عزیز پروژه من درمورد اثر اسطوخودوس روی سوسک آرد هست کسی میتونه کمکی بکنه ممنون میشم:w04:

mj.shamsi13

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

دوستان من یه دونه مقاله خوب در مورد نماتدها میخواستم (محدودیت در موضوع نیست)
فقط هر چه سریع تر بدید ممنون میشم :cry:

باشد که با حضور خود جبران زحمات کنم.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
دوستان من یه دونه مقاله خوب در مورد نماتدها میخواستم (محدودیت در موضوع نیست)
فقط هر چه سریع تر بدید ممنون میشم :cry:

باشد که با حضور خود جبران زحمات کنم.

سلام بفرمایید :gol:

پیوست ها

• 5001013900207.pdf
    480.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 77113870302.pdf
    303.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ma20

عضو جدید
یادگیری در حشرات

یادگیری در حشرات

سلام بر همه من در مورد یادگیری در حشرات کمک می خوام اگه کمکم کنید ممنون میشم

"Pejman"

پیوست ها

• JER-Fullpaper-3-3.pdf
    327.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 57713863801.pdf
    183.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام بر شما
چه کمکی دوست من؟
مطلب میخوای؟

اگر مطلب میخوای که من اینجا چیزی دم دست ندارم
اگر توضیحات میخوای در خدمتم... مطلب یا مقاله هم سایر دوستان باید داشته باشن.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

منم میخوام !!! اگه چیزی پیدا کردی منو هم خبر کن !!!

من یک مقاله انگلیسی فقط پیدا کردم و ترجمه کردم اونم خیلی بد !!! ببین .....

رفتار ژنتیکی اکثر حشرات برنامه ریزی شده یا ذاتی است مثلا کاترپیلار بدون هیچ تجربه یا آموزش قبلی هم میتواند یک پیله ابریشمی درست کند اما تغییر رفتار حشره را میتوان به عنوان یک نتیجه از تجربیات خودحشره و یا به عبارت دیگر حشرات میتوانند اموزش ببینند ؟!؟؟!!
پاسخ :
ما میتوانیم رفتار حشرات هوشمند نسبت به منعکس کننده و ارتباط آنها و خاطرات از محرک های محیطی تغییر بدهیم .
برای سیستم عصبی حشرات ساده یادگیری به این صورت است که از محرک های تکراری و بی معنی چشم پوشی می کنند که کار نسبتا آسانی است .به عنوان مثال برخرود جریان هوا با عقب سوسک باعث ضربه و فرار آن خواهد شد . حال اگر شما همچنان ضربه های هوا به عقب سوسک بار ها بارها تکرار کنین در نهایت باعث میشود که دیگه سوسک از نسیم های ناگهانی نترسد و بدون هیچ دلیل برای نگرانی و با خیال راحت زندگی کند .
این نوع یادگیری عادت می گویند که به صرفه جویی انرژی حشرات کمک میکند چرا که این اموزش به چشم پوشی از انچه بی ضرر است میپردازد در غیر این صورت حشره بیچاره باید تمام وقت از باد فرار کند!!!
در طول یک دوره کوتاه از حسایت به محرک های خاص Imprinting رخ می دهد.شما احتمالا شنیده اید داستان نقش پذری بچه اردک ها،که به دنبال سرپرست خود حرکت می کنند یا لاک پشت های دریایی ؛ به جایی که سال قبل از تخم در میایند بر میگردند.برخی از حشرات نیز میتوانند این روش را یاد بگیرند.به حشراتی مثل مورچه توجه کنید که به طور مستعمر بوی خود را حفظ میکنند . سایر حشرات مشخصات منبع تغذيه خود را كه براي اولين بار كشف كردند با خطوطي (مث همان بوی مورچه) علامت گذاري ميكنند و مكان آن رو به مابقيه حشرات درون لانه ميدهند اين منبع تغذيه ميتواند يك گياه باشد.
مانند سگ پاولوف '، حشرات نیز می تواند از طریق شرطی شدن کلاسیک یاد بگیرند . حشرات به طور مکرر در معرض دو محرک های نامربوط به زودی یکی با دیگری شریک است.پاداش زنبورهایی که در هر زمان یک بوی خاص را تشخیص میدهند ؛ غذا است . زنبور های کارگر بوی غذا را ادامه خواهند داد تابه غذا برسند. . برخی از دانشمندان معتقدند که ممکن است در آینده زنبورهای آموزش دیده جایگزین سگ ها برای پیدا کردن مواد مخدر و بمب بشوند . زنبور عسل توانایی خود را برای یاد گیری در هر زمان به ترک مستعمر خود از علوفه نشان می دهد .زنبور عسل ها در محیط زیست برای برگشتن خود به کندو نشانه هایی میگذارند . اغلب، او پس از دستورالعمل های کارگران همکار، از طریق رقص حرکت کردن را به او آموزش داده است. این حفظ جزئیات و حوادث به صورت یادگیری نهفته است.​

اینم متن مقاله اصلی .....
?Question: Can Insects LearnMost insect behavior is genetically programmed, or innate. A caterpillar with no prior experience or instruction can still spin a silken cocoon. But can an insect change its behavior as a result of its experiences? In other words, can insects learn?:AnswerYou won't see one graduating from Harvard anytime soon, but indeed, most insects can learn. "Smart" insects will change their behaviors to reflect their associations with and memories of environmental stimuli.For the simple insect nervous system, learning to ignore repetitive and meaningless stimuli is a fairly easy task. Blow air on a cockroach's rear end, and it will flee. If you continue to blow air on the cockroach over and over, it will eventually conclude that the sudden breeze is no cause for concern, and stay put. This learning, called habituation, helps insects save energy by training them to ignore what is harmless. Otherwise, the poor cockroach would spend all its time running away from the wind.Imprinting occurs during a brief period of sensitivity to certain stimuli. You've probably heard stories of baby ducks falling in line behind a human caretaker, or of nesting sea turtles that return to the beach where they hatched years earlier. Some insects also learn this way. Upon emerging from their pupal cases, ants notice and retain the scent of their colony. Other insects imprint on their first food plant, showing a clear preference for that plant for the remainder of their lives.Like Pavlov's dogs, insects can also learn through classical conditioning. An insect exposed repeatedly to two unrelated stimuli will soon associate one with the other. Wasps can be given food rewards each time they detect a certain scent. Once a wasp associates food with the smell, it will continue to go to that scent. Some scientists believe trained wasps may replace bomb and drug sniffing dogs in the near future.A honeybees demonstrates its ability to learn each time it leaves its colony to forage. The bee must memorize patterns of landmarks within its environment to guide it back to the colony. Often, she is following the instructions of a fellow worker, as taught to her through the waggle dance. This memorization of details and events is a form of latent learning.Sources
  • The Handy Bug Answer Book, by Gilbert Waldbauer
  • Elements of Behavior, North Carolina State University

[h=5][/h]

ma20

عضو جدید
یادگیری در حشرات

یادگیری در حشرات

سلام من همینقد مطلب گیر آوردم و پذیرفته هم شد استاد قبول کرد امیدوارم به دردت بخوره.

پیوست ها

• learning in insect.pdf
    635.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

atige

عضو جدید
از دست شما حشره شناسا!!
چطور میتونید اینهمه اطلاعات رو در مورد حشرات به یاد بسپارید!!!

من دنبال یه حشره ای میگردم که نیشش خطر ناک باشه
پرنده باشه
اندازه کوچیکی داشته باشه
سریع زاد و ولدکنه
ببخشید اینجا پست دادم
اخه تنها جاییه که میشه اینهمه حشره شناس رو یه جا دید!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
از دست شما حشره شناسا!!

پرنده باشه
اندازه کوچیکی داشته باشه
سریع زاد و ولدکنه
ببخشید اینجا پست دادم

ما همشو که به خاطر نمیسپاریم یعنی خیلی اظلاعات فقط به درد امتحان میخوره !!! بقیش به مرور دیگه حفظ میشیم !!
چی حشره میخوای نیشش خطرناک باشه بعد پرنده باشه :surprised:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
از دست شما حشره شناسا!!

پرنده باشه
اندازه کوچیکی داشته باشه
سریع زاد و ولدکنه
ببخشید اینجا پست دادم

نیشش خطرناک باشه یعنی چی؟ برای آدم منظورته؟
میخوای چکار همچین حشره ای؟ نکنه میخوای تکثیر کنی جنگ بیولوژیک راه بندازی!

atige

عضو جدید
نمیخوام نظم تاپیکتونو به هم بزنم
اگه سراغ دارید معرفی کنید

ever green 1

کاربر فعال
سلام دوستان
يه راهنمايي ازتون مي خواستم. من واسه پايان نامه ام قارچ Alternaria brassicicola لازم دارم. ميشه چند جارو معرفي كنين كه بشه اين قارچ رو تهيه كرد. گفتن تهران ( نميدونم كدوم موسسه اش) پرسيدن، اين قارچ رو نداشته. شما جايي رو ميشناسين؟ در ضمن اگه نتونم بخرم مجبور ميشم از طبيعت جمع آوري كنم. ممنون ميشم كسي بتونه در اين زمينه هم راهنماييم كنه. مثلا درباره كليد شناسايي و روش جداسازي و...

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دقيقا نميدونم تهران داره يا نه ولي احتمالا جايي كه كارآموز بودم داشته باشه.. توي كرج موسسه اصلاح نهال و بذر.
موسسه بزرگيه احتمالا بالايي داره كه بتوني اونجا پيدا كني اونجا دو بخش شده بخش مركزي رو بري بهت كمك ميكنن.. البته هنوز هم ميگم مطمئن نيستم فقط چون موسسه بزرگيه و همه كاري توش انجام ميشه احتمال ميدم باشه پيدا كرد

"Pejman"

درخواست در مورد کپک خاکستری (Botrytis cinerea)

درخواست در مورد کپک خاکستری (Botrytis cinerea)

با سلام
لطفا در مورد کپک خاکستری (Botrytis cinerea) یک سری اطلاعات به زبان شیرین پارسی میخوام! یعنی مقاله!

درمورد اینا میخوام:
1- میزبانش.. یا میزبانانش! توی ویکی پدیا نوشته بود انگور! اما مقاله میخوام ازش!
2- روش کنترل شیمیایی به اختصار و با منبع علمی
3- روش کنترل بیولوژیکیش به اختصار و با منبع علمی.. اصلا کنترل بیولوژیکی داره؟!
4-روش های پیشگیری از کپک خاکستری چیه؟! مرسی
با آب معمولی که از بین نمیره! یه مقاله دارم به لاتین! مال دهه 1950... میگه با آب معمولی از بین میره اما چرت میگه! :D

ممنون میشم ازتون :gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
يه راهنمايي ازتون مي خواستم. من واسه پايان نامه ام قارچ Alternaria brassicicola لازم دارم. ميشه چند جارو معرفي كنين كه بشه اين قارچ رو تهيه كرد. گفتن تهران ( نميدونم كدوم موسسه اش) پرسيدن، اين قارچ رو نداشته. شما جايي رو ميشناسين؟ در ضمن اگه نتونم بخرم مجبور ميشم از طبيعت جمع آوري كنم. ممنون ميشم كسي بتونه در اين زمينه هم راهنماييم كنه. مثلا درباره كليد شناسايي و روش جداسازي و...

سلام دوست عزیز ...
شخصا به دنبال نمونه قارچ نبودم ... ولی اگر بخواین از جایی تهیه کنید خب شاید موسسه های تحقیقاتی داشته باشن
جسارت نباشه فکر کنم اگر در مورد مناطق شیوع بیماری اطلاع داشته باشید باید مراکز حفظ نباتات اون منطقه هم بتونن کمکتون بکنن
بیماری لکه سیاه یا لکه برگی کلمیان باید باشه یقینا
اما فکر کنم گونه های مختلف داشته باشه ... چون گونه ای که من اخیرا مطالعه کرده بودم A. brassicae بود.
من پیشنهاد میکنم جمع آوری بکنید ... خیلی علمی تر میشه ... بازم بستگی به پروژتون داره
اما اگر از روی کلمیان میخواید جدا کنید این موقع از سال (که بازم بستگی به منطقتون داره فکر نکنم بشه پیدا کرد)
در مورد کلید شناسایی که باید به منابع معتبر مراجعه کنید (چون شناسایی دقیق گونه خیلی باید مهم باشه) و یقینا استاد راهنماتون هم باید کمکتون کنه
اما روش جداسازی و کلنی سازی قارچها که کار نسبتا ساده ایه ... (نمیدونم شاید من متوجه منظورتون نشدم)
بعد از تهیه محیط کشت با توجه و رعایت اصول جداسازی قارچها و بعد از اینکه نمونه های گیاهی بریده شده با هیپوکلرید سدیم ضدعفونی جزئی کردین ... قطعات رو وارد پتری محیط کشتتون کنید... بعد از رشد نمونه (البته اگر چیزی رشد کرد... که یقینا چون آلترناریا پارازیت اجباری نیست رشد خواهد کرد)
برای مرحله تک اسپور کردن آماده میشید .... بعد میرید سراغ کلید زدن.

با سلام
لطفا در مورد کپک خاکستری (Botrytis cinerea) یک سری اطلاعات به زبان شیرین پارسی میخوام! یعنی مقاله!

درمورد اینا میخوام:
با آب معمولی که از بین نمیره! یه مقاله دارم به لاتین! مال دهه 1950... میگه با آب معمولی از بین میره اما چرت میگه! :d

مقاله ندارم
اما در مورد میزباناش میتونم بگم به پیازیان مثل پیاز و زعفرون و ... و میزبان معروفش هم که توت فرنگیه
انگور هم هست اما معمولا در شرایط انباری باید باشه اگر اشتباه نکنم ...
سبزی ها و گیاهان زینتی هم هستن
اما اگر میزبانهای اختصاصی این گونه سی نرا رو میخوای باید تحقیق بیشتری صورت بگیره!!!!

در مورد کنترل بیولوژیکش از جدایه های خاصی از قارچ تریکودرما علیه اون استفاده شده ... البته در حد کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی

روش های پیشگیری:
این قارچ چون معمولا در شرایط آب و هوایی خنک و مرطوب بیشتر خسارت زاست با دستکاری این شرایط میشه تا حدی پیشگیری کرد
که پیشگیری اصلی بستگی به میزبانش داره و اینکه کجا باشه
گلخونه یا انبار!

اگر مقاله دستگیرم شد خبر میدم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

درمورد اینا میخوام:
با آب معمولی که از بین نمیره! یه مقاله دارم به لاتین! مال دهه 1950... میگه با آب معمولی از بین میره اما چرت میگه! :D

ببین چندتا برات عنوان مقاله پیدا کردم!
البته فقط عنوانشونه:

1. ارزيابي قابليت کنترل بيولوژيکي جدايه­هاي گونه­هاي تريکودرما عليه Bipolaris australiensis و Botrytis cinerea عوامل پوسيدگي بنه­ي زعفران در شرايط آزمايشگاه

2. بررسی توانایی بیوکنترلی گونه ی T. harzianumدر مقابل Botrytis cinerea در شرایط آزمایشگاه و گلخانه

3. بررسي اثر ضد قارچي شربت گياهي تيميان بر Botrytis cinerea، عامل کپک خاکستري توت فرنگي

4. بررسي تاثير ترکيب سديم کربنات و مخمر M46 Hanseniaspora occidentalis در کنترل کپک خاکستري ميوه سيب ناشي از Botrytis cinerea

5. تعيين تنوع ژنتيکي جدايه هاي Botrytis cinerea عامل بيماري کپک خاکستري رز در ايران

6. اثر بتا-آمینو بوتیریک اسید بر محتوای آنزیم های دفاعی گوجه فرنگی آلوده بهBotrytis cinerea

20112

عضو جدید
با سلام

درمورد اینا میخوام:

سلام پژمان
کاش زودتر میگفتی ....حیف ...میتونستم کمکت کنم .

ever green 1

کاربر فعال
سلام دوست عزیز ...
شخصا به دنبال نمونه قارچ نبودم ... ولی اگر بخواین از جایی تهیه کنید خب شاید موسسه های تحقیقاتی داشته باشن
جسارت نباشه فکر کنم اگر در مورد مناطق شیوع بیماری اطلاع داشته باشید باید مراکز حفظ نباتات اون منطقه هم بتونن کمکتون بکنن
بیماری لکه سیاه یا لکه برگی کلمیان باید باشه یقینا
اما فکر کنم گونه های مختلف داشته باشه ... چون گونه ای که من اخیرا مطالعه کرده بودم A. brassicae بود.
من پیشنهاد میکنم جمع آوری بکنید ... خیلی علمی تر میشه ... بازم بستگی به پروژتون داره
اما اگر از روی کلمیان میخواید جدا کنید این موقع از سال (که بازم بستگی به منطقتون داره فکر نکنم بشه پیدا کرد)
در مورد کلید شناسایی که باید به منابع معتبر مراجعه کنید (چون شناسایی دقیق گونه خیلی باید مهم باشه) و یقینا استاد راهنماتون هم باید کمکتون کنه
اما روش جداسازی و کلنی سازی قارچها که کار نسبتا ساده ایه ... (نمیدونم شاید من متوجه منظورتون نشدم)
بعد از تهیه محیط کشت با توجه و رعایت اصول جداسازی قارچها و بعد از اینکه نمونه های گیاهی بریده شده با هیپوکلرید سدیم ضدعفونی جزئی کردین ... قطعات رو وارد پتری محیط کشتتون کنید... بعد از رشد نمونه (البته اگر چیزی رشد کرد... که یقینا چون آلترناریا پارازیت اجباری نیست رشد خواهد کرد)
برای مرحله تک اسپور کردن آماده میشید .... بعد میرید سراغ کلید زدن.

ممنون بابت راهنمایی.

najme_1990

عضو جدید
کمک در مبارزه با شته درخت گردو

کمک در مبارزه با شته درخت گردو

سلام
خسته نباشید
ببخشید یه سوال
درختان گردوی ما دچار شته شدیدی شدن
به طوری که روی میوه و برگ رو میگیره وروی تنه درخت هم شیره های سیاه رنگی به وجود میان
ممنون میشم در درمان این بیماری کمک کنید

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
خسته نباشید
ببخشید یه سوال
درختان گردوی ما دچار شته شدیدی شدن
به طوری که روی میوه و برگ رو میگیره وروی تنه درخت هم شیره های سیاه رنگی به وجود میان
ممنون میشم در درمان این بیماری کمک کنید

سلام

زحمت بکشید در کادر مرورگر بالای صفحه کلمه ی شته رو سرچ کنید

دوستان گیاهپزشک تالار، سابق بر این ،مطالب مفید زیادی در رابطه با انواع شته ها ارسال کرده اند

موفق باشید
:gol:

apishnehad

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام دوستان اگه ممکنه و کسی در مورد آخرین وضعیت سموم و سموم ممنوعه در ایران لیستی یا مقاله ای داره ، ارائه بده ممنون میشم