درخواست ، سوالات و رفع مشکلات علمی مهندسان معدن

mehraban_mm

عضو جدید
سلام.
من در حال حاضر مسئول فنی یک معدن پوزولان هستم. ذخیره معدن بالاست و همه ی پوزولان استخراجی آن بر حسب نیاز کارخانه های سیمان به پوزولان ریز یا تکه های درشت و روی سرندی مصرف دیگه ای نداره.

rainy day

عضو جدید
يه سئوال مهم

يه سئوال مهم

دوستان سلام..ممنون ميشم در اين مورد راهنماييم كنيد

توي يه كتابي در خصوص يه سنگي توضيح داده و نوشته :

limestone rich in sand

يعني نوعي سنگ آهكي سرشار از شن

يا

نوعي از سنگ آهكي سرشار از ماسه

چون sand هم شن ميشه هم ماسه، ميخواستم ازتون بپرسم كدومش درسته ، يعني احتمال اينكه در ساختار يه سنگ آهكي، شن وجود داشته باشه بيشتره يا ماسه؟؟ در ضمن اين سنگ در نماكاري ساختمانها استفاده ميشه و سنگ قوي اي هم هست

من اين سئوالو اول در بخش كشاورزي پرسيدم،‌ بعد فكر كردم شايد مهندسين رشته ي معدن هم در اين مورد اطلاعي داشته باشن،‌حالا هر دوجا رو پرسيدم كه ببينم از چه طريقي به جواب ميرسم

خيلي ممنون و متشكرم از پاسخ شما

hamid42153

عضو جدید

limestone rich in sand

يا

چون sand هم شن ميشه هم ماسه، ميخواستم ازتون بپرسم كدومش درسته ، يعني احتمال اينكه در ساختار يه سنگ آهكي، شن وجود داشته باشه بيشتره يا ماسه؟؟ در ضمن اين سنگ در نماكاري ساختمانها استفاده ميشه و سنگ قوي اي هم هست

من اين سئوالو اول در بخش كشاورزي پرسيدم،‌ بعد فكر كردم شايد مهندسين رشته ي معدن هم در اين مورد اطلاعي داشته باشن،‌حالا هر دوجا رو پرسيدم كه ببينم از چه طريقي به جواب ميرسم

سلام.
شما اسم سنگ رو بزارید ببینم میتونم کمکی کنم یا نه.
ممنون

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز

limestone rich in sand

يا

اهک ماسه ای درسته.

humanoid

عضو جدید
سلام
یکی اینکه کسی لینک دانلود کتاب understanding earth رو داره
دوم اینکه هر کدومازاین نرم افزارها چین و به چه درد می خورند؟
Data mine
flac
surpac
plaxis
udec
3dec
roclab
surfer
با تشکر فراوان:gol:

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یکی اینکه کسی لینک دانلود کتاب understanding earth رو داره
دوم اینکه هر کدومازاین نرم افزارها چین و به چه درد می خورند؟
Data mine
flac
surpac
plaxis
udec
3dec
roclab
surfer
با تشکر فراوان:gol:

سلام
اینایی که گفتی هر کدومش یه تاپیکه!!!
اونایی رو که دارم برات مطلبشو میزارم

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
دمت گرم من ترم2 هستم به بزرگی خودت ببخش
توضیحو تو همین تاپیک می ذاری؟

موفق باشی عزیزم
چقدر عجله داری تو؟ :) حالا مقاومت مصالحی، مکانیک سنگی ، تونلسازی پاس کن بعد دنبال اینا باش ;)

basafa

عضو جدید
درخواست کمک فوری برای آزمون دکترا

درخواست کمک فوری برای آزمون دکترا

سلام دوستان...........من واسه آزمون دکتری امسال نیاز به جزوه فیزیک 1 و 2 دارم از یه دانشگاه معروف مثل امیر کبیر یا شریف یا....... اگه میشه لطفا کمکم کنید.ضمنا ایمیل من هست:CFD_Safaiy@yahoo.com با تشکر فراوان

يادگيري

عضو جدید
آموزش

آموزش

سلام.من نياز به آموزش كامل نرم افزارهاي datamine و surpac دارم.لطفا راهنمايي كنيد.متشكرم

mehraban_mm

عضو جدید
کمک

کمک

سلام.
بچه ها من هفته دیگه برای استخدام مس سرچشمه مصاحبه دارم. خیلی نگرانم:cry: بنظر شما چی باید بلد باشم و چیا تو مصاحبه می پرسن؟؟

hamid42153

عضو جدید
سلام.
بچه ها من هفته دیگه برای استخدام مس سرچشمه مصاحبه دارم. خیلی نگرانم:cry: بنظر شما چی باید بلد باشم و چیا تو مصاحبه می پرسن؟؟

سلام. اول بگو کدوم معدن سرچشمه برای کدوم قسمتش میخواد نیرو بگیره؟

hamid42153

عضو جدید
مجتمع مس سرچشمه!!!!!! . معلوم نیست هر کسی رو کدوم قسمت بندازن
به نظر من اگه یه مطالعه کلی در مورد روشهای استخراج روباز و آتشباری روباز و کانه آرایی سنگ مس داشته باشی بهتره.
البته اگه یه گزارش کارآموزی درمورد مس سرچشمه مطالعه کنی خیلی بهتره
شرمنده بیشتر از این دیگه نمیدونم.
انشاا... موفق باشی

آخرین ویرایش:

mehraban_mm

عضو جدید
به نظر من اگه یه مطالعه کلی در مورد روشهای استخراج روباز و آتشباری روباز و کانه آرایی سنگ مس داشته باشی بهتره.
البته اگه یه گزارش کارآموزی درمورد مس سرچشمه مطالعه کنی خیلی بهتره
شرمنده بیشتر از این دیگه نمیدونم.
انشاا... موفق باشی
از راهنماییت متشکرم دوست عزیز. آره اگه بتونم 1 گزارش کارآموزی گیر بیارم عالی میشه. مرسی

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من در حال حاضر مسئول فنی یک معدن پوزولان هستم. ذخیره معدن بالاست و همه ی پوزولان استخراجی آن بر حسب نیاز کارخانه های سیمان به پوزولان ریز یا تکه های درشت و روی سرندی مصرف دیگه ای نداره.

یه سر به سایت سماران بزن میبینی که کاربرد های دیگه هم داره .

سافیر

عضو جدید
توضیح در مورد سازند اهن

توضیح در مورد سازند اهن

سلام

دوستان توضیحاتی در مورد ذخیره کانسار اهن کوارتز هماتیت دار میخواستم. ضمنا در کانسار مورد نظر وجود خاکسترهای اتشفشانی نیز تاییدشده.فقط دوستان به این نکته توجه کنن منظورم کوارتز هماتیت دار هست نه کوارتزیت هماتیت دار

با تشکر

آخرین ویرایش:

ehs_ghazanfary

عضو جدید
كي با نزم افزار wingslib ‎كار كرده

كي با نزم افزار wingslib ‎كار كرده

سلام به همه دوستان عزيز.اينجا كسي هست كه با نزم افزار اكتشافي wingslib كار كرده باشه؟

آخرین ویرایش:

araz1991

عضو جدید
www.konkur.blogfa.com

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد برق سال ۹۰

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد مکانیک سال ۹۰

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد آی تی سال ۹۰
دانلود سوالات

دانلود مجموعه سوالات کنکور کارشناسی ارشد عمران سال ۹۰
دانلود : دفترچه سوالات کنکور 1390 عمران (2Mb) - سرور اول

دانلود مجموعه سوالات کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر سال ۹۰
سوالات عمومی

سوالات اختصاصی

به تدریج سوالات به طور کامل در این وبلاگ قرار می گیرد​

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]اگر می خواهید اولین نفری باشید که این سوالات به ایمیل او ارسال بشود هرچه سریعتر در وبلاگ [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]عضو شوید[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] و از مزایای آن بهره مند شوید[/FONT]

www.konkur.blogfa.com

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سازندهاى آهن نوارى (Banded Iron Formation BIF
اين نهشته ها يکى از ذخاير بزرگ معدنى را مى سازد که در سرزمين هاى مختلف علاوه بر BIF، بنام هاى ديگرى از جمله ايتابريت (Itabirite)، جاسپيليت(Jaspillite) کوارتزيت هماتيت دار واسپکولاريت(Specularite) نيز شناخته مى شوند.اين نهشته ها به فرم واحدهاى چينه شناختى با ضخامت صدها متر و با گسترش جانبى صدها تا هزار کيلومتر بوقوع مى پيوندد.

ويژگى سازندهاى آهن نوارى:
» لايه بندى ظريف از 5/ . تا 3 سانتيمتر ضخامت وحتى در مقياس ميليمتر ويا کسرى از ميليمتر.
» لايه بندى حاصل تناوب لايه هاى سيليسى(به فرم چرت) ولايه هايى از کانى هاى آهن (نظير هماتيت) است.
» درصد آلومينيوم اين نهشته ها بدان سبب که وابسته به زمان پرکامبرين هستند کم بوده و تا حد درصد مى رسد. اين امر بدينصورت قابل تعبير است که :
(( کانسارهاى آهن نوارى معمولاً به زمان پرکامبرين تعلق دارد و در آن زمان با توجه به وجود اتمسفر غنى از دى اکسيد کربن و فقير از اکسيژن ،آهن مى تواند بصورت بيکربنات در يک محلول يونى حمل شده و در مقياس بزرگ تشکيل سازندهاى آهن نوارى را نمايند. در صورتيکه آلومينيوم ترکيب بى کربنات نمى تواند بسازد و از محلول يونى تفکيک گردد. با افزايش مقدار اکسيژن در اتمسفر ،تشکيل سازندهاى آهن نوارى در مقياس بزرگ متوقف مى شود.))

چهار رخساره مهم در سازندهاى آهن نوارى ( جميز، 1945) :

1- رخساره اکسيدى (Oxide facies)
اين رخساره از مهمترين رخساره هاىBIF بوده وبه نسبت فراوانى اکسيدهاى آهن به دو زير رخساره هماتيت ومگنتيت(Hematite&Magnetite Subfacies) تقسيم مى شود که حد تدريجى نيز بين آن دو وجود دارد. هماتيت در اين رخساره داراى حداقل دگرسانى و به شکل اسپکيولاريت، ريزدانه، خاکسترى تا آبى رنگ ظاهر مى شود ودر بعضى نمونه ها بافت االيتى از خود نشان مى دهد که نشانگر منشاء گرفتن آنها از محيط آبهاى کم عمق است. در اين زير رخساره ،چرت بصورت نهان بلور تا بلورهاى رشد کرده مى تواند بهمراه کربنات شرکت داشته باشد. در زير رخساره مگنتيت، لايه هاى مگنتيت بطور متناوب با لايه هاى چرت وکربنات در تماس است.ميانگين آهن در اين رخساره بين35-30 درصد متغيير است که با پر عيار کردن آن قابل بهره بردارى مى باشد.

2- رخساره کربناتى (Carbonates facies)
اين رخساره شامل ميان لايه هايى از چرت وسيدريت است وبر حسب افزايش مگنتيت وپيريت بتدريج مى تواند به رخساره هاى اکسيدى وسولفيدى تبديل گردد. سيدريت در اين رخساره بافت دانه اى يا اُاُليتى ندارد وبصورت گلهاى ريز در سطح زير عملکرد امواج انباشته مى شود.

3- رخساره هاى سيليکاتى (sillicate facies)
کانيهاى سيليکاته آهن عموماً با مگنتيت ،سيدريت، وچرت بصورت ميان لايه هاى متناوب،همراه هم هستند.کانى شناسى اين رخساره ها نشانگر مشابهت محيط تشکيل شان با رخساره هاى اکسيدى وکربناتى است.ولى بهر حال در تمام رخساره هاى آهن نوارى،رسوبگذارى سيليکاتهاى آهن کمتر شناخته شده است.

4- رخساره هاى سولفيدى ( Sulphide facies )
اين رخساره،سنگهاى رسى کربن دار وپيريتى را شامل مى شود. لايه بندى نوار گونه ظريف داشته ،حاوى مواد آلى وکربن در حد8 -7 درصد مى باشد.سولفيد اصلى پيريت است وآنقدر ريزدانه است که فقط در سطوح صيقل يافته قابل تشخيص مى باشد. درصد آن به 37 درصد مى رسد. اگر درصد گوگرد اين رخساره زياد باشد،بهره بردارى کانسنگ آهن را دچار اختلال مى نمايد.

تقسيم بندي سازندهاى آهن نوارى پرکامبرين ( دو گروه ) :

1) نوع آلگوما (Algoma type BIF)
نوع آلگوما مشخصه کمربنديهاى گرين استون آرکئن بوده و بيشترين گسترش را در اين سنگها دارند.اين نوع BIF بهمراه سنگهاى گرى واکى – آتشفشانى در يک حوضه زمين ناوديس اند وهمراه با رخساره هاى اکسيدى،کربناتى وسولفيدى تشکيل مى شوند.ضخامت آنها از چند سانتيمتر تا يک صدمتر يا بيشتر مى رسد وبه ندرت بيش از چند کيلومتر امتداد دارند.سيليکاتهاى آهن در سازندهاى آهن نوارى نوع آلگوها کمتر ظاهر مى شود.

2) نوع سوپريور (Superior type BIF)
نوع سوپريور ،از سنگهايى با بافت نوارى تشکيل شده اند که عمدتاً به رخساره هاى اکسيدى،کربناتى وسيليکاتى تعلق دارند ومعمولاً‌فاقد مواد آوارى هستند.نواربندى ريتميک (Rhythmical banding) لايه هاى چرتى سرشار از آهن وفقير از آهن،با ضخامت معمول يک سانتيمتر تا يکمترى سيماى غالب اين نوع BIF است. اين نوع BIF از نظر چينه شناسى شامل کوارتزيت وشيلهاى سياه کربن دار مى باشد که معمولاً با کنگلومرا ،دولوميت ،چرت توده اى ،برش چرتى وآرژليت همراه است و بصورت دگرشيب بر روى پى سنگهاى بشدت دگرگون شده قرار گرفته است. سازند آهن نوارى معمولاً در بخشهاى زيرين توالى فوق قرار دارد وگاه بوسيله حدود يکمتر کوارتزيت،ويا شيل از پى سنگ جدا مى شود. بيشترين گسترش BIF نوع سوپريور در پروتوزوئيک آغازين است.

mhamd

عضو جدید
سوال

سوال

سلام به همه دوستان خوب هم رشته ای.
دوستان من گرایشم اکتشاف میشه راهنمایییم کنید که چه نرم افزاری رو باید مسلط باشم تا توی رشته ام موفق باشم؟؟؟
ممنووون میشم اگر راهنماییم کنید

سافیر

عضو جدید
سازندهاى آهن نوارى (Banded Iron Formation BIF
اين نهشته ها يکى از ذخاير بزرگ معدنى را مى سازد که در سرزمين هاى مختلف علاوه بر BIF، بنام هاى ديگرى از جمله ايتابريت (Itabirite)، جاسپيليت(Jaspillite) کوارتزيت هماتيت دار واسپکولاريت(Specularite) نيز شناخته مى شوند.اين نهشته ها به فرم واحدهاى چينه شناختى با ضخامت صدها متر و با گسترش جانبى صدها تا هزار کيلومتر بوقوع مى پيوندد.

ويژگى سازندهاى آهن نوارى:
» لايه بندى ظريف از 5/ . تا 3 سانتيمتر ضخامت وحتى در مقياس ميليمتر ويا کسرى از ميليمتر.
» لايه بندى حاصل تناوب لايه هاى سيليسى(به فرم چرت) ولايه هايى از کانى هاى آهن (نظير هماتيت) است.
» درصد آلومينيوم اين نهشته ها بدان سبب که وابسته به زمان پرکامبرين هستند کم بوده و تا حد درصد مى رسد. اين امر بدينصورت قابل تعبير است که :
(( کانسارهاى آهن نوارى معمولاً به زمان پرکامبرين تعلق دارد و در آن زمان با توجه به وجود اتمسفر غنى از دى اکسيد کربن و فقير از اکسيژن ،آهن مى تواند بصورت بيکربنات در يک محلول يونى حمل شده و در مقياس بزرگ تشکيل سازندهاى آهن نوارى را نمايند. در صورتيکه آلومينيوم ترکيب بى کربنات نمى تواند بسازد و از محلول يونى تفکيک گردد. با افزايش مقدار اکسيژن در اتمسفر ،تشکيل سازندهاى آهن نوارى در مقياس بزرگ متوقف مى شود.))

چهار رخساره مهم در سازندهاى آهن نوارى ( جميز، 1945) :

1- رخساره اکسيدى (Oxide facies)
اين رخساره از مهمترين رخساره هاىBIF بوده وبه نسبت فراوانى اکسيدهاى آهن به دو زير رخساره هماتيت ومگنتيت(Hematite&Magnetite Subfacies) تقسيم مى شود که حد تدريجى نيز بين آن دو وجود دارد. هماتيت در اين رخساره داراى حداقل دگرسانى و به شکل اسپکيولاريت، ريزدانه، خاکسترى تا آبى رنگ ظاهر مى شود ودر بعضى نمونه ها بافت االيتى از خود نشان مى دهد که نشانگر منشاء گرفتن آنها از محيط آبهاى کم عمق است. در اين زير رخساره ،چرت بصورت نهان بلور تا بلورهاى رشد کرده مى تواند بهمراه کربنات شرکت داشته باشد. در زير رخساره مگنتيت، لايه هاى مگنتيت بطور متناوب با لايه هاى چرت وکربنات در تماس است.ميانگين آهن در اين رخساره بين35-30 درصد متغيير است که با پر عيار کردن آن قابل بهره بردارى مى باشد.

2- رخساره کربناتى (Carbonates facies)
اين رخساره شامل ميان لايه هايى از چرت وسيدريت است وبر حسب افزايش مگنتيت وپيريت بتدريج مى تواند به رخساره هاى اکسيدى وسولفيدى تبديل گردد. سيدريت در اين رخساره بافت دانه اى يا اُاُليتى ندارد وبصورت گلهاى ريز در سطح زير عملکرد امواج انباشته مى شود.

3- رخساره هاى سيليکاتى (sillicate facies)
کانيهاى سيليکاته آهن عموماً با مگنتيت ،سيدريت، وچرت بصورت ميان لايه هاى متناوب،همراه هم هستند.کانى شناسى اين رخساره ها نشانگر مشابهت محيط تشکيل شان با رخساره هاى اکسيدى وکربناتى است.ولى بهر حال در تمام رخساره هاى آهن نوارى،رسوبگذارى سيليکاتهاى آهن کمتر شناخته شده است.

4- رخساره هاى سولفيدى ( Sulphide facies )
اين رخساره،سنگهاى رسى کربن دار وپيريتى را شامل مى شود. لايه بندى نوار گونه ظريف داشته ،حاوى مواد آلى وکربن در حد8 -7 درصد مى باشد.سولفيد اصلى پيريت است وآنقدر ريزدانه است که فقط در سطوح صيقل يافته قابل تشخيص مى باشد. درصد آن به 37 درصد مى رسد. اگر درصد گوگرد اين رخساره زياد باشد،بهره بردارى کانسنگ آهن را دچار اختلال مى نمايد.

تقسيم بندي سازندهاى آهن نوارى پرکامبرين ( دو گروه ) :

1) نوع آلگوما (Algoma type BIF)
نوع آلگوما مشخصه کمربنديهاى گرين استون آرکئن بوده و بيشترين گسترش را در اين سنگها دارند.اين نوع BIF بهمراه سنگهاى گرى واکى – آتشفشانى در يک حوضه زمين ناوديس اند وهمراه با رخساره هاى اکسيدى،کربناتى وسولفيدى تشکيل مى شوند.ضخامت آنها از چند سانتيمتر تا يک صدمتر يا بيشتر مى رسد وبه ندرت بيش از چند کيلومتر امتداد دارند.سيليکاتهاى آهن در سازندهاى آهن نوارى نوع آلگوها کمتر ظاهر مى شود.

2) نوع سوپريور (Superior type BIF)
نوع سوپريور ،از سنگهايى با بافت نوارى تشکيل شده اند که عمدتاً به رخساره هاى اکسيدى،کربناتى وسيليکاتى تعلق دارند ومعمولاً‌فاقد مواد آوارى هستند.نواربندى ريتميک (Rhythmical banding) لايه هاى چرتى سرشار از آهن وفقير از آهن،با ضخامت معمول يک سانتيمتر تا يکمترى سيماى غالب اين نوع BIF است. اين نوع BIF از نظر چينه شناسى شامل کوارتزيت وشيلهاى سياه کربن دار مى باشد که معمولاً با کنگلومرا ،دولوميت ،چرت توده اى ،برش چرتى وآرژليت همراه است و بصورت دگرشيب بر روى پى سنگهاى بشدت دگرگون شده قرار گرفته است. سازند آهن نوارى معمولاً در بخشهاى زيرين توالى فوق قرار دارد وگاه بوسيله حدود يکمتر کوارتزيت،ويا شيل از پى سنگ جدا مى شود. بيشترين گسترش BIF نوع سوپريور در پروتوزوئيک آغازين است.

سلام
مطالب خوبی بود. فکر کنم ایمیل شما رو قبلا گرفتم .چند تا عکس از یه سازند اهن که برات ارسال میکنم یه نظری در موردش بده.
ممنون

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاربرد نرم افزار های معدنی

کاربرد نرم افزار های معدنی

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار UDEC[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]ITASCA تهیه شده است و در مورد مدل سازی سازه های زیر زمینی و تحلیل پایداری در محیط های ناپیوسته و دارای درز و شکاف کاربرد دارد. UDEC مخفف عبارت « Universal Distinct Element Code » می باشد. با توجه به قیمت نسبتا ارزان توانسته است به صورت یک نرم افزار عمومی مطرح شود. از طرفی دقت بالا، مدل سازی مناسب و امکانات کامل محاسبات مکانیک سنگی بر کارآیی آن افزوده است.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار 3DEC : [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار نیز توسط شرکت [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]ITASCA ارائه شده است و تحت سیستم عامل Windows اجرا می شود. از خصوصیات بارز آن محیط گرافیکی بسیار مناسب می باشد و امکان بررسی سازه های زیر زمینی را به صورت سه بعدی میسر می سازد. مدل سازی سه بعدی سازه های زیرزمیمنی، تحلیل پایداری و بررسی شرایط مکانیک سنگی سنگ محیط میزبان در محیط های ناپیوسته و دارای درز و شکاف توسط این نرم افزار به صورت کاملا دقیق و حرفه ای صورت می گیرد. نسب به نرم افزار UDEC که حالت دو بعدی همین بررسی ها را ارائه می دهد، کارآ تر می باشد، ولی قیمت بالای نرم افزار و نبود ورژن های آموزشی و رایگان باعث محدود شدن استفاده از آن شده است.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار FLAC[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]ITASCA تهیه شده است و در مورد مدل سازی سازه های مختلف و تحلیل پایداری در محیط های پیوسته کاربرد دارد. به عبارتی اگر دسته درزه های منطقه میرا بوده و با یکدیگر تداخل نداشته باشند و یا منطقه یکپارچه باشد FLAC یک گزینه مناسب است. این نرم افزار با توجه به قیمت مناسب، مدل سازی کارآ، تحلیل دقیق و نیز سرعت عمل در محاسبات عمومیت زیادی یافته است و یکی از پرکاربردترین نرم افزارها می باشد.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار FLAC3D :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]ITASCA نوشته شده است و در مورد مدل سازی سازه های مختلف و تحلیل پایداری در محیط های پیوسته کاربرد دارد. مدل سازی توسط آن به صورت سه بعدی صورت می گیرد و از مزایای مدل سه بعدی شامل چرخش، تحلیل از زوایای گوناگون، تعیین دقیق تنش های واقعی و ... برخوردار می باشد.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار PHASE2[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]ROCSCIENCE تهیه شده است. بررسی پایداری سازه های مختلف، پایداری شیب و حتی تاثیر آب های زیرزمینی روی شرایط پایداری و مقاومت بخشی از قابلیت های نرم افزار PHASE2 می باشد. از دیگر خصوصیات این نرم افزار می توان به توانایی بررسی نگهداری، شرایط سازه قبل و بعد از نگهداری، استفاده از Rock Bolt و Shotcrete و تاثیرات آنها و تحلیل رفتار المان های مختلف سازه و فضای اطراف آن و در نهایت انواع گزارش گیری اشاره نمود.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار PHASES[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار [/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]PHASES توسط گروه مهندسی سنگ بخش عمران دانشگاه تورنتو ( Rock EngineeringGroup Department Of Civil Engineering University Of Toronto ) تهیه شده است و نسل اولیه نرم افزار PHASE2 است. این نرم افزار توانایی تحلیل سازه های مختلف را دارا می باشد و می تواند بررسی های مختلف مکانیک سنگی، پایداری، استفاده از ابزار نگهداری، تحلیل تاثیر Rock Bolt و Shotcrete، زون بندی و مدل سازی فضا و سنگ میزبان و ... انجام دهد. هر چند این نرن افزار تحت محیط DOS در Command Prompt Windows اجرا می شود، اما امکان استفاده از موس میسر بوده و نیاز به نوشتن دستورات مختلف ندارد. این امر کارآیی آن را افزوده و کاربری را آسان تر نموده است.[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار UNWEDGE :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده است و همانگونه که از نام آن بر می آید مربوط تحلیل پایداری گوه های معدنی در سازه های زیرزمینی می باشد. نرم افزار UNWEDGE توانایی مدل سازی گوه های معدنی و فضای زیرزمینی را به صورت سه بعدی داشته و با محاسبات گوناگون از قبیل وزن، میزان چسبندگی و ... پایداری گوه ها را بررسی می نماید. در ضمن با بررسی شرایط استفاده از Rock Bolt و تاثیر آن، بهترین حالت نصب و تعداد و ... را مشخص می نماید. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار CLARA :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط « O.Hungr Geotechnical Research Inc » تهیه شده است و کاربرد اصلی آن تحلیل پلیداری شیب های مختلف می باشد. CLARA ضمن مدل سازی منطقه به تحلیل پایداری و آنالیز شیب می پردازد و آن را از لحاظ شرایط متفاوت شکست بررسی می نمایید. با استفاده از این نرم افزار ضمن پیش بینی امکان ریزش و محاسبه فاکتور ایمنی می توان شرایط پایدار را شبیه سازی نمود. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار ROCSUPPORT : [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده است و به صورت تخصصی به مسئله مکانیک سنگ، سیستم های پایداری تونل ها و آنالیز تنش می پردازد. از خصوصیات بارز نرم افزار ROCSUPPORT می توان به استفاده از نمودار های تنش، کرنش و صلبیت نگهداری اشاره نمود که تاثیر زمان ایستایی، نوع نگهداری و بهترین زمان نصب را بررسی می نماید.[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار DIPS : [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت ROCSCIENCE ارائه شده است و مربوط به آنالیز داده های زمین و زمین آمار می باشد و با استفاده از استریوگرام قابلیت رسم نمودار های مختلف را دارا می باشد و می تواند پراکندگی عارضه های مختلف زمین از جمله دسته درزه و ... را با نمودارهای مختلف تحلیل نماید.[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار DATAMINE : [/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار DATAMINE توسط Mineral Industries Computing تهیه شده است. کاربرد این نرم افزار در مرتب کردن داده های ذخایر در حالت دو بعدی و سه بعدی و مدلسازی است. این برنامه برای ذخایر مختلف مانند رگه ای، لایه ای و توده ای مورد استفاده دارد. از دیگر قسمت های این نرم افزار می توان به زمین آمار، برنامه ریزی و طراحی در مراحل مختلف اشاره کرد. در ضمن DATAMINE می تواند با عکس های طبیعی که از معدن گرفته شده است کار نماید.[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار SURPAC :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط Surpac Minex Group تهیه شده است و یکی از کامل ترین نرم افزارهای طراحی معدن می باشد. از کاربرد های این نرم افزار می توان به مدل سازی سه بعدی سطح زمین و سازه های زیر زمینی، مدل سازی و تحلیل تونل های بزرگ راه ها که عریض بوده و شرایط ایمنی خاصی دارند، تاثیر تونل های مجاور، بررسی های زمین آماری، تجزیه و تحلیل درزه و رسم نمودارهای مختلف، بررسی معادن روباز، بخصوص پله ای، بررسی ماده سنگ، مدل سازی دو بعدی و سه بعدی چال ها و گمانه ها، تفسیر عددی ساختار ها، بلوک بندی و زون بندی، طراحی ژئوتکنیکالی سازه ها، نمایش توپوگرافی سطح زمین، طراحی مخازن زیرزمینی گاز و مایعات و مدل سازی های بسیار متنوع اشاره نمود. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار CSMINE :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار به صورت رایگان ( Bishop ) همراه با کتاب « Open pit Mine Planning & Design » که توسط « W. HUSTRULID » و « M. KUCHTA » نوشته شده است، ارائه شده و تحت سیستم عامل MS-DOS اجرا می گردد. با دریافت داده های چال های اکتشافی و داده های توپوگرافی، نرم افزار ذخیره را به صورت دو بعدی و سه بعدی مدل سازی می نماید. با دریافت اطلاعات اقتصادی شامل هزینه های استخراج، فرآوری و فروش، قیمت ماده معدنی، شیب مجاز پله در دیواره های مختلف، درصد بازیابی ماده معدنی و ... نرم افزار حد نهایی معدن را به صورت دو بعدی و سه بعدی تعیین می نماید. [/FONT]

lo30

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار Surfer :[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت Golden Software تهیه شده است و یک نرم افزار عمومی در زمینه توپوگرافی و نقشه برداری می باشد. با ورود داده های برداشت منطقه شامل طول و عرض و ارتفاع، Surfer قادر است با متد های مختلف نقشه توپوگرافی، رقومی، عکس هوایی و ... را به صورت دوبعدی و سه بعدی تولید نماید و عملیاتی مانند مقطع زدن، علامت گذاری و ... را نیز انجام دهد. از دیگر خصوصیات این نرم افزار تعیین حجم بین دو رویه می باشد و بدین ترتیب حجم باطله برداری، ذخیره معدنی و ... قابل محاسبه می باشد. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار SWEDGE :[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده است و به تحلیل پایداری گوه های سطحی که در شیب دامنه ها ایجاد می شود می پردازد. نرم افزار SWEDGE با بررسی و تحلیل ژئومتری گوه های سطحی، میزان چسبندگی، خصوصیات ژئومکانیکی و ... پایداری را از لحاظ مختلف مورد بررسی قرار می دهد و نیز با استفاده از شبکه استریونت به تحلیل مناطق دارای پتانسیل ریزش می پردازد. ناپیوستگی ها را دنبال نموده و نقاط تقاطع که دارای گوه می باشد را مشخص و تحلیل می نماید و نیز با داده های ورودی استریونت را رسم می نماید[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار SLIDE :[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]این نرم افزار توسط شرکت ROCSCIENCE نوشته شده است و کارآیی آن در تحلیل پایداری شیب های سنگی و خاکی به صورت دو بعدی می باشد. نرم افزار SLIDE جهت این بررسی خصوصیات ژئومکانیکی، ژئومتری منطقه ناپایدار، میزان آب زیرزمینی و ... را در نظر می گیرد و با تحلیل ریاضی بسیار دقیق گزارش کاملی از شریط و پیش بینی شریط ارائه می دهد. در مورد وجود آب زیرزمینی، سطح آب های زیرزمینی، مکانیک خاک و سنگ و تاثیر آنها در شریط پایداری این نرم افزار به صورت تخصصی عمل می کند.[/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار GEMCOM : [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]نرم افزار GEMCOM[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] شامل چندین بسته نرم افزاری مستقل است که هر یک از آنها به تنهایی یا مجموعه آنها قابل استفاده در فازهای مختلف معدنکاری است. این بسته های نرم افزاری شامل نرم افزارهای زیر می باشد.[/FONT]

نرم افزار
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]PC-XPLOR[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] جهت مدیریت، نمایش، تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی می باشد که فرمت های مختلف بانک های اطلاعاتی را پشتیبانی کرده و قابلیت ورود و همچنین اصلاح داده ها را داراست. قابلیت نمایش پلان و مقطع از توپوگرافی، نقاط دهانه چال، ترانشه و سایر حفریات اکتشافی از دیگر توانایی های این نرم افزار است.[/FONT]
نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Geo-Model[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] جهت مدل سازی زمین شناسی و ذخیره معدنی و همچنین نمایش آن در پلان و مقطع کاربرد دارد.[/FONT]

نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]GS32[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] جهت مدل سازی سه بعدی اجسام جامد است که در دو یا سه بعد می تواند مشخصات چال های اکتشافی، مدل بلوکی، نقاط و سطوح را نمایش دهد و در واقع عملیات حجم سنجی، ثبت جزئیات در طرح معدن و طرح چال های سطحی و زیرزمینی و مدل سازی را انجام می دهد.[/FONT]

نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]PC-Mine[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] برای مدل سازی سه بعدی ذخیره معدنی، مسائل زمین آماری و برنامه ریزی معدن استفاده می شود.[/FONT]
نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Mine-Survey[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] برای نقشه برداری سطحی و زیرزمینی می باشد که از قابلیت اصلاح داده ها نیز برخوردار است و با تجهیزات الکترونیکی برداشت داده ها در سطوح گوناگون سازگار است.[/FONT]
نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Ore-Control جهت کنترل عیار استخراجی کاربرد دارد و از قابلیت های مهم آن تبادل داده با نرم افزار Whittle[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] می باشد.[/FONT]
نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Four-D برای بهینه سازی پیت می باشد و این کار را با استفاده از روش Lerchs-grossmann را انجام می دهد و در نهایت حد نهایی را مشخص می نماید. این نرم افزار محصولی از Whittle[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] می باشد.[/FONT]

نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Opti-Mine برای بهینه سازی عیار حد در طول عمر معدن می باشد و بر اساس تئوری Lane[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] محاسبات خود را انجام می دهد.[/FONT]
نرم افزار

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]FDS[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif] با کارایی بسیار بالا می تواند هر نوع داده ای را قبول کند. این نرم افزار برای این امر از تکنولوژی بارکد استفاده می کند و می تواند برای ایجاد ارتباط بین نرم افزار های گوناگون بسیار مفید واقع شود.[/FONT]
این مجموعه نرم افزارها تحت عنوان

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]GEMCOM می توانند موارد اکتشاف، ارزیابی پروژه، اکثر مسائل معدن کاری سطحی، معدن کاری زیرزمینی و معادن سنگ ساختمانی را پوشش دهد و تقریبا می توان گفت کامل ترین بسته نرم افزارهای معدنی می باشد. این مجموعه تحت سیستم عامل Windows اجرا می گردد.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]با توجه به زمینه فعالیت خودتون باید با نرم افزار ها آشنا باشید سورفر ودیتا ماین وgis و کامفارو پیشنهاد میدم[/FONT]

bbksdr

عضو جدید
سلام دوستان من يه سري سوال دارم اميدوارم كه بتونين كمكم كنين...
1.بيتومن چيست...؟
2. طرز كار كلي دستگاه ICP-AES چگونه است...؟
3.نمونه گيري بر اساس استاندارد EPA2006 چگونه است...؟

DOCKI

عضو جدید
كاراموزي

كاراموزي

عزيزان معدني كاراموزي كجا بريم:que: منو راهنمايي كنيد..:gol:مخلص همه بجه هاي معدن:gol: