درایو کردن موتور پله ای

fmohamadi

عضو جدید
سلام خسته نباشید من میخواستم یه موتور پله ای رو درایو کنم ولی به هر دری که میزنم فایده نداره میخوام کمکم کنید .
وقتی به تنهایی ولتاژ به موتور وصل میکنیم بدرستی کار میکند اما وقتی با میکرو و uln2003
این کار را انجام میدهیم موتور نمی چرخد.
همه کار کردیم :برنامه رو عوض کردیم <ledگذاشتیم(درست روشن شد) مقاومت گذاشتیم و همه کار کردیم.ولی نشد.طبق نقشه مداری که در کتاب avrکاهه بود عمل کردیم .میشه بهمون کمک کنید.
زود لطفا".
ممنون

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام خسته نباشید من میخواستم یه موتور پله ای رو درایو کنم ولی به هر دری که میزنم فایده نداره میخوام کمکم کنید .
وقتی به تنهایی ولتاژ به موتور وصل میکنیم بدرستی کار میکند اما وقتی با میکرو و uln2003
این کار را انجام میدهیم موتور نمی چرخد.
همه کار کردیم :برنامه رو عوض کردیم <ledگذاشتیم(درست روشن شد) مقاومت گذاشتیم و همه کار کردیم.ولی نشد.طبق نقشه مداری که در کتاب avrکاهه بود عمل کردیم .میشه بهمون کمک کنید.
زود لطفا".
ممنون

مشکل شما این است که موتور شما جریان زیادی می کشد
باید از آیسی دیگری استفاده کنید
اگر کمتر از 1 آمپر است می توانید از l298 استفاده کنید
و اگر بیشتر است به فکر مدار بهتری باشید

Zargham

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست
عزیزم
شما بهتره که از یک یا چند تا ترانزیستور قدرت جهت درایو کردن موتر استفاده کنید
به این شکل که خروجی میکرو را به بیس ترانزیستور بدین و موتور را در کلکتور ترانزیستور قرار بدین که در این حالت ترانزیستور به عنوان یک کلید کنترل شده با فرمان میکرو عمل میک
ند

kittleboy_87

عضو جدید
سلام دوست
عزیزم
شما بهتره که از یک یا چند تا ترانزیستور قدرت جهت درایو کردن موتر استفاده کنید
به این شکل که خروجی میکرو را به بیس ترانزیستور بدین و موتور را در کلکتور ترانزیستور قرار بدین که در این حالت ترانزیستور به عنوان یک کلید کنترل شده با فرمان میکرو عمل میک
ند

سلام
میشه بگید شما این اطلاعات رو از کجا بدست آوردین
منظورم اینه که معلومه که وقتی توضیح میدین توی ذهنتون تصورش می کنین ، منم می خوام اینجوری بشم، یعنی باید عملی کار کنم؟
ممنون

Zargham

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میشه بگید شما این اطلاعات رو از کجا بدست آوردین
منظورم اینه که معلومه که وقتی توضیح میدین توی ذهنتون تصورش می کنین ، منم می خوام اینجوری بشم، یعنی باید عملی کار کنم؟
ممنون

دوست عزیزم من متوجه منظور شما نمی شم ...
این مطالب بدیهی هستند...البته فکر می کنم برای من وشما که رشته برق هستیم:smile:
چون دوستمون رشته برق نیست من مجبور شدم که ساده تر توضیح بدم...
همونطور که خودتون می دونید توی مدارات الکترونیکی که نیاز به درایو کردن موتور یا تجهیزی که جریان بیشتری مصرف میکنه و یا رله ها عموما از ترانزیزستور استفاده میکنند مگر اینکه فن اوت آی سی مربوطه خیلی بالا باشه.
بهر حال از لطف شما ممنونم .