حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلامی دوباره خدمت مهندس عزیز
خوب از آنجایی که تمام نمونه های شما آلیاژی هست، نحوه توزیع و پراکندگی رسوبات در این موضوع اهمیت پیدا میکنه، چون ریزدانه شدن ریزساختار بطور عمومی تا مقدار مشخصی سبب بهبود خواص مکانیکی میشه. اما نکته قابل توجه دیگر در این مواقع، اندازه و میزان پراکندگی رسوبات و نوع رسوب هست.
به عنوان مثال برای آلیاژ 2024 رسوب در زمینه Al2CuMg هست، اگر این رسوب ریز باشه و توزیع آن یکنواخت باشه، سبب بهبود خواص مکانیکی میشه اما اگر به دلیل بالا بودن دما رسوب رشد کنه و یا توزیع آن یکنواخت نشه، همین رسوب سبب کاهش خواص مکانیکی میشه.
مثال دیگر برای آلومینیوم 7075 که فاز MgZn2 سبب افزایش خواص مکانیکی میشه، اما همانند بالا این بهبود بستگی به اندازه، توزیع و ... داره!
پس صرفا رو اندازه دانه نمیشه بحث کرد، اگر در اطلاعاتی که از آزمایش دارید، عکسهای SEM باشه می تونید اندازه و میزان پراکندگی رسوبات رو بررسی کنید و به نتایج جالبی پی ببرید.
فاز دیاگرام شاید بتونه کمک کنه، شاید هم نتونه، چون بستگی به دمای قطعه در حین انجام فرآیند داره، به عنوان مثال اگر دما خیلی بالا نباشه، احتما داره اندازه و توزیع رسوب تغییر کنه و اگر دما بالا باشه، ممکنه استحاله فازی رخ بده!
من یه موضوعی را متوجه نشدم، شما این تحلیل را که میخواهید روی داده ی عملی انجام بدهید حاصل از کار عملی خودتون نیست؟! یعنی دارید فاز مطالعاتی انجام می دهید یا میخواهید پروژه تعریف کنید؟(البته جسارت نباشه یکم سوالم خصوصی بود)
با اراادت
فرهاد

آقا ممنون بابت توضیحات
بله داده ها همه از مقالات و ژورنال ها مختلف بیرون کشیده شده ،عملی فقط یه بار خودمون انجام دادیم.
راستش من گرایشم ساخته ولی کارشناسیم جامدات بودم،یعنی زمینه متالورژی خوبی ندارم راستش،من تو تحقیقاتم پیرامون fsp به این مورد بر خوردم،که برای پروزه یکی از درس ها بود،عملی هم روی یه آلیاژ آلومنیوم انجام دادیم که تو اونم که کاهش سختی بود، ولی خب تصمیم گرفتم دامنه اطلاعاتمو بیشتر کنم اگر بشه موضوع پایان نامه رو به انجام عملی و بررسی نتایج یه مورد کامپوزیت سازی خاص تغییر بدم.البته تحقیقات هنوز ادامه داره...

mb619

عضو جدید
سلام دوستان ... کسی مطلب از روش های ساخت نانو مولایت و کاربردهای آن داره ؟؟؟

pouyan68

عضو جدید
سلام.دمای ادیاباتیک واکنش رو میخام یسری اطلاعاتو نداشتم...

سلام.دمای ادیاباتیک واکنش رو میخام یسری اطلاعاتو نداشتم...

سلام دوستان
من دمای ادیاباتیک واکنش Nio+ Al = Al2O3 + Ni
رو میخام یسری اطلاعاتم ناقص بود نشد بجواب برسم شما اطلاعات دقیقش رو دارین؟
طبق مقاله ای ک خوندم دمای آدیاباتیکش حدود 3156 کلوینه
:gol:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، آقا من در مورد خوردگی در کشتی ها و انتخاب آلیاژ مناسب برای آنها میخام کار کنم. برای پروژه کسری خدمت. کسی هست تو این زمینه کار کرده باشه؟

mohandes_ali

عضو جدید
میکسر صنعتی

میکسر صنعتی

دوستان جنس محفظه ای که میکس در اون صورت میگیره در میکسرهای صنعتی چیه؟پره ها از چه جنسی هستند؟

chs

عضو جدید
سلام، آقا من در مورد خوردگی در کشتی ها و انتخاب آلیاژ مناسب برای آنها میخام کار کنم. برای پروژه کسری خدمت. کسی هست تو این زمینه کار کرده باشه؟

عموما از برنج ناوال ویا آدمیرالتی استفاده می کنند. ولی بهتره یه سر به کتاب مهندسی خوردگی فونتانا بزنی.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عموما از برنج ناوال ویا آدمیرالتی استفاده می کنند. ولی بهتره یه سر به کتاب مهندسی خوردگی فونتانا بزنی.

ممنون، یه مهندس مواد پیدا شد پس جواب ما رو داد، خیلی خیلی ممون. نظر دیگه دوستان؟؟/

moslemhabibi

عضو جدید
هدفیلد

هدفیلد

سلام دوستان کسی در مورد جوشکاری فولاد هدفیلد مطلب نداره؟؟؟؟؟؟

ceramic.blog

عضو جدید
سلام.
مقاله ای در مورد طراحی تست برای تشکیل کامپوزیت ، یا کلاً تشکیل کامپوزیت دیدین یا سراغ ندارین ؟!
ممنون /

neda1362

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان کسی جزوه خوردگی پیشرفته خانم مریم احتشام زاده دانشگاه شهید باهنر کرمان رو داره؟
ممنون

fered_sch

عضو جدید
سلام
هم از آلیاژهای آلومینیوم استفاده میشه بخصوص سری 5000 و همچنین از آلیاژهای برنج. یکم توی اینترنت سرچ کنید مطالب خوبی پیدا می کنید.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام
بچه ها بهترین مواد برای انتقال الکترون و همینطور انتقال پروتون چه موادی هستند؟

آخرین ویرایش:

sina a

عضو جدید
سلام به دوستان مهندس ببخشید یه کتابی درمورد آبکاری الکترولس نیکل _ فسفربهم معرفی میکنید ؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
میخواستم بدونم آیا چقرمگی همون استحکام کششی هست ؟؟

سلام
نه ، چقرمگی یا toughness از نوع انرژی هست ولی استحکام کششی از نوع نیرو هست
به مساحت زیر منحنی تنش-کرنش میگن چقرمگی و واحد اون ژول هست
و به بالاترین نقطه در منحنی تنش-کرنش استحکام کششی گفته میشه

.batman.

عضو جدید
من میخوام بدونم بدونم بین این عملیات ها ی حرارتی به ترتیب کدوم یک بیشتر استحکام کششی و کمترین رو دارد
آستمپر -مارتمپر- نرماله کردن -آنیل کامل
با تشکر

9434

عضو جدید
ریخته گری

ریخته گری

سلام
کسی د مورد ریخته گری فیلم، پاورپونت یاتحقیق نداره؟
هر نوع ریخته گری به جز ریخته گری ماسه ای !

Morteza_mortezai

عضو جدید
من میخوام بدونم بدونم بین این عملیات ها ی حرارتی به ترتیب کدوم یک بیشتر استحکام کششی و کمترین رو دارد
آستمپر -مارتمپر- نرماله کردن -آنیل کامل
با تشکر
بیشترین استحکام کششی به ترتیب فکر میکنم مارتمپر ،آستمپر ،نرماله ، آنیل کامل
اگه اشتباه میکنم دوستان اصلاح کنن

rezaee1356

عضو جدید
من یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
در ذوب در کوره القایی و شمش ریزی
اگر نخوایم از روش ریخته گری مداوم استفاده کنیم از چه قالبی باید استفاده کرد؟ آیا قالب ماسه ای برای شمش های فولادی استفاده میشه؟
ممنون

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
درودبرهمگی
پروفیلی که درتصویرمشاهده میکنید چه فلزی هست و تنش تسلیم ونهایی(F[SUB]y و [/SUB]F[SUB]u[/SUB]) اون چقدر می باشد؟

12.jpg
(در درست کردن قفسه ها استفاده میشه)

paradi

عضو جدید
فولاد نرمالیزه شده آی‌ دارای ۹۵ درصد وزنی پرلیت ۰.۹ کربن است.درصد کربن در این فولاد چه قدر است؟

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
فولاد نرمالیزه شده آی‌ دارای ۹۵ درصد وزنی پرلیت ۰.۹ کربن است.درصد کربن در این فولاد چه قدر است؟

هیچ اطلاعی درمورد ترکیبات این فلز ندارم.اما حدس خودم اینه که گالوانیزه باشه.

سمانه.

عضو جدید
من یه سوال داشتم.
نورد کردن بین مراحل ایجینگ وکئینچ کردن چه فایده ای داره و چرا؟چگونه ؟
و اگه نورد بین مراحل دیگر تشکیل شود چی میشه؟و چرا؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
من یه سوال داشتم.
نورد کردن بین مراحل ایجینگ وکئینچ کردن چه فایده ای داره و چرا؟چگونه ؟
و اگه نورد بین مراحل دیگر تشکیل شود چی میشه؟و چرا؟
نورد آلومینیوم دیگه !؟
زمانیکه آلومینیوم کوئنچ میشه یه حالت solid solution (محلول جامد) پیدا میکنه که استحکام و سختیش میاد پایین و عملیات نورد راحتتر انجام میشه و برای اینکار بسته به نوع آلیاژ تا دمای معینی گرمش میکنن و یه سرعت خنک میکنن با پاشش آب و بعد از پایان نورد عملیات ایجینگ رو به اینصورت انجام میدن که به مدت 24 ساعت تو دمای 121 درجه نگه میدارن تا استحکام و سختی بره بالا
سوال دومتونو متوجه نشدم

chs

عضو جدید
مچکرم.یه سوال دیگه هم دارم،اینتر متالیک چیه؟[/QUO

معمولا برای ترکیبات بین فلزی به کار میره. ترکیباتی که حداقل یک طرف آن فلز است و رابطه استوکیومتری خاصی بین اجزای ترکیب برقزار است، مثل Ni3(Al,Ti) , FePt و ....................... .

chs

عضو جدید
نورد آلومینیوم دیگه !؟
زمانیکه آلومینیوم کوئنچ میشه یه حالت solid solution (محلول جامد) پیدا میکنه که استحکام و سختیش میاد پایین و عملیات نورد راحتتر انجام میشه و برای اینکار بسته به نوع آلیاژ تا دمای معینی گرمش میکنن و یه سرعت خنک میکنن با پاشش آب و بعد از پایان نورد عملیات ایجینگ رو به اینصورت انجام میدن که به مدت 24 ساعت تو دمای 121 درجه نگه میدارن تا استحکام و سختی بره بالا
سوال دومتونو متوجه نشدم

علاوه بر موارد فوق با توجه به این که در مرحله ایج تغییری در تعداد دانه ها نداریم ولی اندازه آنها کمی تغییر می کند. با انجام نورد (با توجه به دمای آن) تبلور مجدد استاتیکی و یا دینامیکی روی می دهد از این طریق تعداد و توزیع رسوبات حاصل از ایج بهبود پیدا می کند ولی نوع کوئنچ تغییرات می تواند تغییرات را به حالت اول بازگرداند و یا تشدید کند ( اگر نورد در دمای بالا نسبت به دمای ذوب انجام شود نوع عملیات کوئنچ بسیار پر اهمیت خواهد بود).

بالا