حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

ceramic.blog

عضو جدید
سلام

میشه یکی در مورد نحوه انجام stereo-lithography و laminated object manufacture توضیح بده و چرا استفاده میشن؟

استريو ليتوگرافي بر پايه رزين هاي فوتوپليمر مايع هست كه وقتي در معرض تابش فرابنفش قرار مي گيرد صلب مي شود.
جزء مورد نظر بوسيله سكوي بالابر كه در يك تانك رزين مايع غوطه ور، نگهداشته مي شود. براي هر لايه ، سطح بالايي لايه قبلي ، درست زير سكو قرار مي گيردكه اجازه دهد رزين سطح بالايي را پوشش دهد ، ليزر فرابنفش سطح مايع را به طور جزئي براي پخت لايه اسكن مي كند. سپس بالابر براي ساخت لايه بعدي به داخل تانك فرو مي رود.براي ساختارهايي كه داراي برجستگي يا برآمدگي هستند، يك ساختار كمكي لازم است.ساختار كمكي شامل ديواره هاي نازك و عمودي از رزين پخته مي باشد.
بعد از اينكه فرآيند اسكن تمام شد،جزء مورد نظر از بالابر برداشته شده ، از رزين مايع تميز كرده شده وساختار كمكي برداشته مي شود. سپس جزء مورد نظر تحت اشعه ماوراي بنفش پخت مي شود.

LOM تو از صفحات يا ورقه هاي كاغذ ، سراميك ، پلاستيك يا فلز پوشش داده شده با يك چسب فعال به صورت حرارتي استفاده مي شود. لايه جديد با استفاده از يك رولر گرم شده به لايه قبلي چسبيده مي شود.
سپس ليزر نشانه هاي روزنه اي يا مكعب هايي ايجاد مي كند كه نمونه را در بر مي گيرد.
مكعب ها به عنوان ساپورت هايي براي نمونه هستند كه اطمينان مي دهند در كل فرآيند ساخت هيچ تغيير مكان يا جابجايي اتفاق نمي افتد. بعد از اينكه ساخت كامل شد ، مكعب ها بايد از جزء رفع شود.

برا شکل های دقیق و ظریف معمولاً استفاده میشن، سرعتشم خوب هست .

ehsan_vk68

عضو جدید
سلام دوستان

کسی میدونه طریقه آلیاژ کردن یا عملیات سطحی مولیبدن و تنگستن روی فولاد زنگ نزن فریتی به چه صورت قابل انجام هست ؟
توضیح بیشتر اینکه یه فولاد زنگ نزن فریتی داشته باشیم به چه صورت تاثیر عناصر تنگستن و مولیبدن روی اکسید شدن و ... میشه بررسی کرد ؟ اگه کسی اطلاعاتی دراره لطفا پاسخ بده ممنون میشم

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
میخوام تست پلاریزاسیون سیکلی انجام بدم برای پروژم ولی نمیدونم باید از چه استانداردی استفاده کنم. فلزهایی که میخوام تست روشون انجام بدم 316 ال و ایکس 80 هستند ....

بله همون جی 61 هست برای پلاریزاسوین سیکلی فلزات پایه آهن و نیکل

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی میدونه طریقه آلیاژ کردن یا عملیات سطحی مولیبدن و تنگستن روی فولاد زنگ نزن فریتی به چه صورت قابل انجام هست ؟
توضیح بیشتر اینکه یه فولاد زنگ نزن فریتی داشته باشیم به چه صورت تاثیر عناصر تنگستن و مولیبدن روی اکسید شدن و ... میشه بررسی کرد ؟ اگه کسی اطلاعاتی دراره لطفا پاسخ بده ممنون میشم

یعنی میخواهید بررسی اکسیداسیون دمای بالا رو بر روی این آلیاژ ها بررسی کنید ؟ باید از تست های خوردگی استفاده کنید

ijclx

عضو جدید
سلام
در چه دمایی pvc به شکل خمیری در می آید که میتوان روی آن تغییر فیزیکی اعمال کرد ؟ یا دمای ذوب pvc چقدر هست ؟
ممنون

mahtab.000

عضو جدید
سلام
من دانشجوی نساجی هستم
در رابطه با پروژه ام در مورد مواد سرامیکی و نانوذرات سرامیکی اگه مطلبی دارید کمکم کنید
ممنون

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی نساجی هستم
در رابطه با پروژه ام در مورد مواد سرامیکی و نانوذرات سرامیکی اگه مطلبی دارید کمکم کنید
ممنون

دوست عزیز سوالتون خیلی کلیه به خاطر همینه که از دوستان کسی پاسختون رو نداده فکر کنم
یه مقدار تخصصی تر و محدودتر بشه اساتید سرامیک بهتر میتونن کمکتون کنن

موفق باشید

farzad2393

عضو جدید
سلام
دانشجوی مکانیکم و موضوع پایانامم شده آبکاری آلیاژی نیکل کروم اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم
رفرنس مقاله هرچی که بشه:w27::w27::w27:بازم ممنون میشم

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
میخواستم بدونم دندریت ها چه وقت تشکیل میشن ؟ شرایط تشکیل دندریت چیه و چه ربطی به عناصر آلیاژی دارن
تا دیروز فکر میکردم وقتی یه مذاب غیر تعادلی خنک بشه دندریت تشکیل میشه ولی دیروز یه جوشی رو اچ کردم که دندریتی داخلش نبود
اگه دوستان محبت کنن ممنون میشم

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
دانشجوی مکانیکم و موضوع پایانامم شده آبکاری آلیاژی نیکل کروم اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم
رفرنس مقاله هرچی که بشه:w27::w27::w27:بازم ممنون میشم

سلام
دوست عزیز اگه دنبال مقاله آی اس آی و تحقیقات به روز هستید از بنده به شما نصیحت موضوعتون رو عوض کنید
خیلی قدیمیه و بگردید چند پایان نامه مشابه اون رو دیدم که انجام شده

به نظر من شما که مکانیکی آبکاری انجام نده ،مگر اینکه به علم الکتروشیمی آشنا باشی و گرنه به مشکل بر میخوری

موفق باشید

farzad2393

عضو جدید
سلام
دوست عزیز اگه دنبال مقاله آی اس آی و تحقیقات به روز هستید از بنده به شما نصیحت موضوعتون رو عوض کنید
خیلی قدیمیه و بگردید چند پایان نامه مشابه اون رو دیدم که انجام شده

به نظر من شما که مکانیکی آبکاری انجام نده ،مگر اینکه به علم الکتروشیمی آشنا باشی و گرنه به مشکل بر میخوری

موفق باشید
موضوعم ثبت شده ونمیتونم کاریش بکنم
اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم

farzad2393

عضو جدید
این قدر این موضوع براش مطلب زیاده یه سرچ کوچیک خودش مشکلتون رو حل میکنه ;)

موفق باشید

خیلی سرچ کردم نیکل و کروم بود اما الیاژی نیکل کروم نیستش یعنی با استفاده از الیاژ نیکل کروم نه لایه ایش
ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید

ehsan_vk68

عضو جدید
سلام
همانطور که میدونید در مرجع نویسی یا (رفرنس دهی ) مقالات در اکثر اوقات از مخفف نام مجلات استفاده می شه ، و برای مخفف نوشتن نام هر مجله نیاز هست که از یه دستورالعمل استاندارد تبعیت بشه ، دوستان کسی هست که این دستور العمل یا استاندارد رو فایلش رو داشته باشه ؟
مثلا به جای Journal of Materials Science Engineering اینطور باید نوشت J. Mater Sci Eng
ممنون می شم اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره در اختیارم قرار بده :(

ceramic.blog

عضو جدید
سلام
همانطور که میدونید در مرجع نویسی یا (رفرنس دهی ) مقالات در اکثر اوقات از مخفف نام مجلات استفاده می شه ، و برای مخفف نوشتن نام هر مجله نیاز هست که از یه دستورالعمل استاندارد تبعیت بشه ، دوستان کسی هست که این دستور العمل یا استاندارد رو فایلش رو داشته باشه ؟
مثلا به جای Journal of Materials Science Engineering اینطور باید نوشت J. Mater Sci Eng

سلام
عبارت abbreviation of journal رو سرچ کنید لیستش رو پیدا می کنید.
در هرصورت این دو تا لینک، لیست کاملشون رو آورده :

http://www.wsl.ch/dienstleistungen/publikationen/office/abk_EN

http://www.efm.leeds.ac.uk/~mark/ISIabbr/

بر اساس حروف الفبا ژورنال مورد نظر رو پیدا کنید و الخ .
موفق باشید .

ehsan_vk68

عضو جدید

سلام
عبارت abbreviation of journal رو سرچ کنید لیستش رو پیدا می کنید.
در هرصورت این دو تا لینک، لیست کاملشون رو آورده :

http://www.wsl.ch/dienstleistungen/publikationen/office/abk_EN

http://www.efm.leeds.ac.uk/~mark/ISIabbr/

بر اساس حروف الفبا ژورنال مورد نظر رو پیدا کنید و الخ .
موفق باشید .

مرسی داداش ، فقط من مجلات مربوط به مهندسی مواد رو میخوام آیا راهی هست که بصورت جدا هم باشه آخه این لینک ها و با این طریق سرچ فقط لیست کلی میاد :razz:

ceramic.blog

عضو جدید
مرسی داداش ، فقط من مجلات مربوط به مهندسی مواد رو میخوام آیا راهی هست که بصورت جدا هم باشه آخه این لینک ها و با این طریق سرچ فقط لیست کلی میاد :razz:

اکثر مجلات بین رشته ای هستند .
هر ژورنالی رو بخواهید ، چند ثانیه طول می کشه پیدا کنین ! :surprised:

SHELLBY

کاربر بیش فعال
دوستان جندتا سوال داشتم، اگه محبت کنید پاسخ بدید ممنون میشم:

1- وقتی یه فاز جدید در مرزدانه ایجاد میشه، قطعه هم خواص آن فاز را میگره؟؟ مثلا اگر فاز ترد باشه این ترد بودن به قطعه هم منتقل میشه؟
2- وقتی ذراتی را به روشی مثل fsp به ساختار اضافه میکنیم و تشکیل ساختار کامپوزیتی میدیم، اون ذرات میرن بین مرزدانه ها قرار میگیرن؟
3- هر چه دانه ها ریز تر باشن در سطح فطعه بهتره؟؟

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
دوستان جندتا سوال داشتم، اگه محبت کنید پاسخ بدید ممنون میشم:

1- وقتی یه فاز جدید در مرزدانه ایجاد میشه، قطعه هم خواص آن فاز را میگره؟؟ مثلا اگر فاز ترد باشه این ترد بودن به قطعه هم منتقل میشه؟
2- وقتی ذراتی را به روشی مثل fsp به ساختار اضافه میکنیم و تشکیل ساختار کامپوزیتی میدیم، اون ذرات میرن بین مرزدانه ها قرار میگیرن؟
3- هر چه دانه ها ریز تر باشن در سطح فطعه بهتره؟؟

ج 1 : مسلماً تاثیر می ذاره اما نمی تونیم بگیم اگر یک فازترد تشکیل بشه کل قطعه هم ترد میشه ، اما در بیشتر مواقع این اتفاق صادقه . دلیل هم اینه که زمانیکه مرز دانه ها فاز ترد داشته باشند شکست براحتی میتونی گسترش پیدا کنه و از یک طرف قطعه به طرف دیگر انتقال پیدا کنه و در نهایت قطعه بشکنه .

ج 2 : روش fsp فقط سطح رو دچار تغییر میکنه ، خیر لزوماً در مرزدانه قرار نمی گیرند ممکن هست داخل فاز زمینه حل بشن و یا فاز زمینه جدید تشکیل بدن . ببینید این ها تماماً به دیاگرام های فازی مواد برمیگردن ، بصورت ساده بگم زمانیکه این عنصر الیاژی رو به قطعه قرار هست اضافه بکنید اگر قابلیت حل شدن در فاز زمینه رو داشت که حل میشه اگر اشباع بود و یا کلاً قابلیت حل نداشت ، در مرز دانه ها پس زده میشن و رسوب میکنن .

ج 3 : اصلاً ربطی نداره . هر چه دانه ها در سطح و یا چه در عمق قطعه ریزتر باشند بطور کلی خواص مکانیکی نظیر استحکام و سختی بالاتر هست .

موید باشین.

SHELLBY

کاربر بیش فعال
ممنون از راهنمایی
من دارم روی تقویت سطح آلومینیوم به روش تشکیل ساختار کامپوزیتی با ذرات تقویت کننده به روش FSP کار میکنم.

راستش من تصاویری میکروسکوپی زیادی از این فرایند رو دیدم،میخوام بدونیم ذرات تقویت کننده میرن بین مرزدانه ها؟؟ یا نه اتفاق دیگه ای میوفته
عموما اتفاقی که میوفته اینه
مثلا TIC بع عنوان ذرات تقویت کننده:

یا SI

که همونطور که میدونید با افزاش پاس FSP این ذرات شکسته و ریزتر میشن و توزیع بهتری پیدا میکنند،دانه های خود آلمینیوم هم که ریزتر میشه

حالا به نظر شما با توجه به این تصاویر آیا ذرات تقویت کننده بین مرزدانه های آلمینیوم قرار میگرند؟؟ یا نه اتفاق دیگه ای افتاده؟

مورد بعد اینکه اثر اندازه ذرات چی میتونه باشه؟ هرچه ذرات تقویت کننده ریزتر باشند بهتره،درسته؟

ممنون میشم راهنمایی کنید
چندتا سوا دیگه هم دارم :)

آخرین ویرایش:

le-ciel

عضو جدید
سلام

سلام
این ویدیو را ببینید تو برنامه End NOte آموزش داده چطوری رفرنس دهی به صورت اختصاری انجام بدید !

http://s5.picofile.com/file/8104390176/ac969fc5ec98987f527a2f5a20e320f1713081.rar.html

Ho$$ein

کاربر ممتاز
ممنون از راهنمایی
من دارم روی تقویت سطح آلومینیوم به روش تشکیل ساختار کامپوزیتی با ذرات تقویت کننده به روش FSP کار میکنم.

راستش من تصاویری میکروسکوپی زیادی از این فرایند رو دیدم،میخوام بدونیم ذرات تقویت کننده میرن بین مرزدانه ها؟؟ یا نه اتفاق دیگه ای میوفته
عموما اتفاقی که میوفته اینه
مثلا TIC بع عنوان ذرات تقویت کننده:

یا SI

که همونطور که میدونید با افزاش پاس FSP این ذرات شکسته و ریزتر میشن و توزیع بهتری پیدا میکنند،دانه های خود آلمینیوم هم که ریزتر میشه

حالا به نظر شما با توجه به این تصاویر آیا ذرات تقویت کننده بین مرزدانه های آلمینیوم قرار میگرند؟؟ یا نه اتفاق دیگه ای افتاده؟

مورد بعد اینکه اثر اندازه ذرات چی میتونه باشه؟ هرچه ذرات تقویت کننده ریزتر باشند بهتره،درسته؟

ممنون میشم راهنمایی کنید
چندتا سوا دیگه هم دارم :)

بله در مرز دانه قرار می گیرند همونطور که در عکس دوم می بینید که SI بصورت توده ای در مرز دانه آلومینیم قرار گرفته که این اصلاً جالب نیست !
هر چه این رسوبات ریزتر باشند و البته دانه های آلومینیم اولیه هم ریزتر باشند این ذرات بصورت یکنواختی پراکنده شده و باعث تقویت خواص مکانیکی میشن .

پس اثر اندازه دانه به همون اندازه که ذرات افزودنی باید ریز باشند مهم هست . هم باید عناصر افزودنی ریز باشند و هم ریزدانه های الومینیم .

امیدوارم ساده گفته باشم !

SHELLBY

کاربر بیش فعال
درود بر شما
یه بحثی اینجا مطرحه
مثلا در دیاگرام فولاد، اگر فولاد با یه درصد کربن معین رو دماش رو میبردیم بالا و دوباره سرد میکردیم یه فاز جامد جدید مثلا آستنیت و ... در مرزدانه ها ایجاد میشد و خواص اون فاز جدید بر خواص کل تاثیر میذاشت، حالا درست الان اون نمودار و واکنش هاش تو ذهنم نیست ،کاری هم نداریم بهش ، میخوام یه چیز دیگه بگم
اگر مثلا در مورد فولاد ها واکنشی که در اون فقط یک نوع فاز جامد در مرزدانه ها ایجاد میشد رو در نظر بگیریم ، ایا میتونیم بگیم در روش fsp هم در واقع داره همچنین اتفاق میوفته با این تفاوت که اولا اساس فرایند فرق میکنه و صرفا تغییر دما نیست و دوم اینکه اون فاز جدید رو خودمان به صورت ذرات از خارج داریم به آلومینیوم اضافه میکنم که میرن بین مرزدانه. میتونیم همچین تعبیری داشته باشیم؟؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز
درود بر شما
یه بحثی اینجا مطرحه
مثلا در دیاگرام فولاد، اگر فولاد با یه درصد کربن معین رو دماش رو میبردیم بالا و دوباره سرد میکردیم یه فاز جامد جدید مثلا آستنیت و ... در مرزدانه ها ایجاد میشد و خواص اون فاز جدید بر خواص کل تاثیر میذاشت، حالا درست الان اون نمودار و واکنش هاش تو ذهنم نیست ،کاری هم نداریم بهش ، میخوام یه چیز دیگه بگم
اگر مثلا در مورد فولاد ها واکنشی که در اون فقط یک نوع فاز جامد در مرزدانه ها ایجاد میشد رو در نظر بگیریم ، ایا میتونیم بگیم در روش fsp هم در واقع داره همچنین اتفاق میوفته با این تفاوت که اولا اساس فرایند فرق میکنه و صرفا تغییر دما نیست و دوم اینکه اون فاز جدید رو خودمان به صورت ذرات از خارج داریم به آلومینیوم اضافه میکنم که میرن بین مرزدانه. میتونیم همچین تعبیری داشته باشیم؟؟
:surprised:

آستنیت در مرزدانه ها ایجاد نمیشد ! آستنیت یک فاز زمینه س !

بله ، گفتم که تمام فلزات و آلیاژها با هم دیاگرام فازی دارند ، بعنوان مثال شما از طریق فرایند fsp ( حالا دقیقاً در جریان نیستم که آلومینیم رو تا چه دمایی بالا میبره و این برای جوابی که به شما میدم مهم هست ) دارید Si رو به سطح قطعه آلومینیم شارژ می کنید ، در اینجا SI طبق اون دیاگرام فازی ( مشابه اون چیزی که در فولاد داشتیم و شما هم گفتید ) اگر بتونه با AL حل میشه و اگر هم از حد حلالیتش بیشتر شد پس زده میشه و در مرز دانه ها رسوب میکنه ،

اینطور میتونید استنباط کنید که تمام SI رو شما در مرز دانه نمیبینید ! بلکه مقداری ازون به داخل دانه رفته و با AL یک فازمحلول جامد تشکیل داده اند ( بعنوان مثال )

موفق باشید

SHELLBY

کاربر بیش فعال
راستش تصور من این بود که کامپوزیت سازی fsp هیچ واکنشی رخ نمیده
هر چه تعداد پاس fsp بیشتر میشه، دانه بندی آلومینیوم ریزتر میشه؛ اندازه ذرات تقویت کننده ای هم که اضافه میکنیم و تو مرزدانه ها قرار گرفته بودن هم ریزتر میشه.
اینکه اندازه ذرات اضافه شده ریزتر میشه ، داستانش چیه؟ آیا رفته تو دانه های آلومینیوم حل شده؟ یا نه بخاطر فرایند اصطکاکی اغتشاشی fsp شکسته و ریز تر شده؟!
تو شکل بالایی هم در مورد si هست.

از کجا میشه حدث زد که ذراتی که اضافه میکنم میتونه تو دانه آلومینیوم حل بشه یا نه؟ دما هم نمیدونم چقدر میره بالا ولی خب پایین تر از ذوب آلومینیومه ، حالت جامد

Ho$$ein

کاربر ممتاز
راستش تصور من این بود که کامپوزیت سازی fsp هیچ واکنشی رخ نمیده
هر چه تعداد پاس fsp بیشتر میشه، دانه بندی آلومینیوم ریزتر میشه؛ اندازه ذرات تقویت کننده ای هم که اضافه میکنیم و تو مرزدانه ها قرار گرفته بودن هم ریزتر میشه.
اینکه اندازه ذرات اضافه شده ریزتر میشه ، داستانش چیه؟ آیا رفته تو دانه های آلومینیوم حل شده؟ یا نه بخاطر فرایند اصطکاکی اغتشاشی fsp شکسته و ریز تر شده؟!
تو شکل بالایی هم در مورد si هست.

از کجا میشه حدث زد که ذراتی که اضافه میکنم میتونه تو دانه آلومینیوم حل بشه یا نه؟ دما هم نمیدونم چقدر میره بالا ولی خب پایین تر از ذوب آلومینیومه ، حالت جامد

بخاطر فرایند اصطکاکی اغتشاشی fsp شکسته و ریز تر شده
خب باید به دیاگرام های فازی اونها مراجعه کنین ، خب اگر پایین تر از ذوبه وحالت جامده ، میتونیم میزان حل شدن عناصر افزودنی رو صفر در نظر بگیریم . پس در مرزدانه ها قرار می گیرند .

nmaali

عضو جدید
سلام دوستان در صورت امکان به سوالات زیر پاسخ بدید. باتشکر فراوان

1- در الیاف کربن پایه پلی اکریلو نیتریل(PAN) چرا با افزایش دما از400 به 2800 درجه سانتیگراد علیرغم افزایش مدول یانگ استحکام مکانیکی تا محدوده ای افزایش وسپس کاهش می یابد؟
2-چرا در ساختار فروالکتریک پروسکایتی با کاهش اندازه ذرات ثابت دی الکتریک افزایش می یابد؟
3-چرا در فلزات و سرامیکها در اغلب موارد با افزایش دما هدایت حرارتی کاهش می یابد و مقاومت الکتریکی افزایش می یابد؟

باتشکر مجدد

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان در صورت امکان به سوالات زیر پاسخ بدید. باتشکر فراوان

1- در الیاف کربن پایه پلی اکریلو نیتریل(PAN) چرا با افزایش دما از400 به 2800 درجه سانتیگراد علیرغم افزایش مدول یانگ استحکام مکانیکی تا محدوده ای افزایش وسپس کاهش می یابد؟
2-چرا در ساختار فروالکتریک پروسکایتی با کاهش اندازه ذرات ثابت دی الکتریک افزایش می یابد؟
3-چرا در فلزات و سرامیکها در اغلب موارد با افزایش دما هدایت حرارتی کاهش می یابد و مقاومت الکتریکی افزایش می یابد؟

باتشکر مجدد

سلام
سوال3
در بحث هدایت الکتریکی و حرارتی فلزات، فقط الکترون هست که نقش هدایت و عایقی را بازی میکند یعنی به دلیل پیوند فلزی و الکترون آزاد، الکترون با همپوشانیها باعث هدایت میشه حال با افزایش دما این همپوشانی الکترونی کمتر شده انگار اتمها از هم فاصله گرفتند و طبیعتا هرچه این الکترونها کمتر همپوشانی کنند به طبع هدایت حراتی و الکتریکی کمتر میشود و فلز خالص هدایت خیلی بیشتری نسبت به آلیاژ (محلول جامد) داره!!!
در سرامیکها هدایت حرارتی ناشی از حرکت فونون (کریستالی) و فوتون (شیشه ها) می باشد در سرامیکها عکس فلزات با افزایش دما، هدایت حرارتی زیاد میشود چون تعداد وکنسی زیادتر شده و به اصطلاح حرکت فنون-فنون راحت تر بوده و هدایت افزایش میابد.
در هدایت الکتریکی به دو صورت الکترونی و یونی می باشد که هدایت الکترونی در سرامیکهای کووالانتی رخ میده که انرژی حرارتی زیادی میطلبد تا الکترونهای به اشتراک گذاشته شده اشتراک خود را از دست بدهند و مثل فلز هدایت الکترونی رو برقرار کنند... در هدایت یونی که مرسوم تر از الکترونی است در سرامیکهای عمدتا یونی اتفاق میافتد که با عیوب جای خالی و شاتکی و فرنکل با افزایش دما این عیوب زیاد تر شده و به مکانیزم هدایت یونی بیشتر کمک میکند.

پس در نتیجه هدایت حرارتی سرامیکها و فلزات دقیقا عکس هم هستند... فلزات با افزایش دما همپوشانی الکترونی از هم فاصله گرفته و هدایت حرارتی کم و مقاومت الکتریکی زیاد - در سرامیکهای یونی با افزایش دما به دلیل افزایش عیوب شاتکی و فرنکل هدایت حرارتی زیاد و هدایت یونی هم زیاد میشود(مقاومت الکتریکی کم میشود) - در سرامیکهای کووالانتی هم با افزایش دما الکترونها آزادتر شده و مکانیزم هدایت حرارتی و الکتریکی در دمای اتاق فلزات و آلیاژها رو تبعیت میکنه!!!
خیلی سریع نوشتم امیدوارم مفید باشه
موفق باشی

بالا