حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

avocado

کاربر فعال
سلام دوستان.
میشه یه سری اطلاعات راجع به آنالیز FTIR بدین ؟
ممنون. :gol:
سرانگشتی و دم دستیش اینه که برای تشخیص نوع پیوند و به ویژه پیوند شیمیایی به کار میره و یه سری نمودار میده که عین طیف XRD پیک و اینها داره و با مقایسه با پیک مرجع میتونین تشخیص بدین که مثلا چه نوع ماده ای (فرضا پلیمری) با چه نوع پیوندی اطراف یه هسته سرامیکی قرار گرفته....

perlitic

عضو جدید
سلام

کسی میتونه توضیح بده جنس گیربکس ماشین چیه؟ خوندم چدنه درسته؟

چرا چدن؟ چرا از فولاد یا مواد دیگه استفاده نمیشه؟
از چه نوع چدنی استفاده میشه؟
خیلی فوریه
مرسی

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام

کسی میتونه توضیح بده جنس گیربکس ماشین چیه؟ خوندم چدنه درسته؟

چرا چدن؟ چرا از فولاد یا مواد دیگه استفاده نمیشه؟
از چه نوع چدنی استفاده میشه؟
خیلی فوریه
مرسی

اولین با توجه به اینکه گیربکس بایستی همراه با روغن کار کنه، چدن یکی از بهترین مواد برای این کاربرده... چون خاصیت روغنکاری خوبی داره چدن...
معمولاً پوسته ی گیربکس و یا عموماً محل تقسیم نیرو از موتور بایستی قابلیت جذب ارتعاش داشته باشه... اگه از ماده ای استفاده نکنی که نتونه تنش های دینامیکی (همون جذب ارتعاش) رو تحمل کنه، پوسته میشکنه...
جنسش هم قطعاً از چدن با گرفیت کروی یا کروی منفجر شده هست با زمینه ی پرلیتی... (چدن داکتیل، مالیبل)

موفق باشید

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام دوستان.
میشه یه سری اطلاعات راجع به آنالیز FTIR بدین ؟
ممنون. :gol:

همون طور که avocado عزیز دقیق گفتن، برای پی بردن به پیوندهای شیمیایی بین اتم ها از این آزمون بیشتر استفاده میشه...
در یک طیف به خصوص (مثلاً ۳۵۷۰cm-1 گروه پیوندی هیدروکسیل OH از خودش پیک نشون میده و در این طیف جذب میشه) جذب طیف IR (فروسرخ) همون طور که میبینید بخش بر ۱ هست... این به این معنیه که شما ماکزیمم شدت رو در مقدار عددی ۱ دارین، و مینیمم رو در صفر ۰ . پیک های شما بین عدد صفر تا ۱ ظاهر میشن.
عموماً FTIR برای مواد آلی بیشتر به کار میره، ولی مواد سرامیکی و ... رو هم میشه باهاش نوع پیوندشو در آورد... البته برای یک ماده ی ناشناس و جدید بدست آوردن نوع پیوند یه خورده سخته....

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سرانگشتی و دم دستیش اینه که برای تشخیص نوع پیوند و به ویژه پیوند شیمیایی به کار میره و یه سری نمودار میده که عین طیف XRD پیک و اینها داره و با مقایسه با پیک مرجع میتونین تشخیص بدین که مثلا چه نوع ماده ای (فرضا پلیمری) با چه نوع پیوندی اطراف یه هسته سرامیکی قرار گرفته....

با اجازه آقا avocado!!! شرمنده مهندس دخالت میکنم...!!!!!

ولی متاسفانه گستره ی مقایسه ی مواد در FTIR مثل XRD نیست... خیلی تعداد موادی که مرجع هستن کمه... مثل XRD که کارت های ICDD و JCPDS مد نظرتون باشه نداریم...

avocado

کاربر فعال
همون طور که avocado عزیز دقیق گفتن، برای پی بردن به پیوندهای شیمیایی بین اتم ها از این آزمون بیشتر استفاده میشه...
در یک طیف به خصوص (مثلاً ۳۵۷۰cm-1 گروه پیوندی هیدروکسیل OH از خودش پیک نشون میده و در این طیف جذب میشه) جذب طیف IR (فروسرخ) همون طور که میبینید بخش بر ۱ هست... این به این معنیه که شما ماکزیمم شدت رو در مقدار عددی ۱ دارین، و مینیمم رو در صفر ۰ . پیک های شما بین عدد صفر تا ۱ ظاهر میشن.
عموماً FTIR برای مواد آلی بیشتر به کار میره، ولی مواد سرامیکی و ... رو هم میشه باهاش نوع پیوندشو در آورد... البته برای یک ماده ی ناشناس و جدید بدست آوردن نوع پیوند یه خورده سخته....
نه خداییش میخام ببینم من اینو گفتم؟؟ :دی
اگه من دقیق گفتم پس این که شما گفتی چی بود؟ آخه من خودم توی پرويه م به همین تست احتیاج دارم ولی گذشتم هروقت واقعا محتاج شدم برم دنبالش تحقیق کنم ببینم چیه توی پروپوزالم پیچوندم این بخشو :)
XRD هم من چون اولین باری که FTIR رو دیدم یاد اون افتادم خاستم بگم من یادش افتادم دیگه...شما آبروریزیش نکن حالااا

avocado

کاربر فعال

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فكر كنم اين مقاله به دردتون بخوره
مقاله شماره 130: طیف سنجی جذبی به کمک پرتو فروسرخ

موفق باشيد
ياحق

مرسی از توضیحاتتون :gol:
فقط اطلاع دارین کجا این آنالیزو دقیق تر میگیرن ؟

Melted_Boy

کاربر ممتاز
مرسی از توضیحاتتون :gol:
فقط اطلاع دارین کجا این آنالیزو دقیق تر میگیرن ؟

آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان من دادم خیلی خوب بود...
مسئولشم آقای محمد پور هست...
شمارشم اینه: ۰۳۱۱۳۹۱۵۳۱۳
دستگاهش هم Bruker آلمانه...
جدید و خوبه...
قیمت تستشم ۱۸ تومنه(البته دانشجویی) آزاد ۲۰ تومنه...

Melted_Boy

کاربر ممتاز
نه خداییش میخام ببینم من اینو گفتم؟؟ :دی
اگه من دقیق گفتم پس این که شما گفتی چی بود؟ آخه من خودم توی پرويه م به همین تست احتیاج دارم ولی گذشتم هروقت واقعا محتاج شدم برم دنبالش تحقیق کنم ببینم چیه توی پروپوزالم پیچوندم این بخشو :)
XRD هم من چون اولین باری که FTIR رو دیدم یاد اون افتادم خاستم بگم من یادش افتادم دیگه...شما آبروریزیش نکن حالااا

من غلط کنم....!!!!!!

بابا بیخیــــاال....!!!!
نذار لو بدم چه آدم با سوادی هستیاااا......!!!!!!!!
پیغام خصوصیات هست هنوزا...!!!

ولی خب راست میگی... خیلی شبیه به XRD هست...

در FTIR دو نوع پیک میتونین استفاده کنید، Absorbance یا Transmittance ... پیک ها برعکس میشن اینجوری...

avocado

کاربر فعال
من غلط کنم....!!!!!!

بابا بیخیــــاال....!!!!
نذار لو بدم چه آدم با سوادی هستیاااا......!!!!!!!!
پیغام خصوصیات هست هنوزا...!!!

ولی خب راست میگی... خیلی شبیه به XRD هست...

در FTIR دو نوع پیک میتونین استفاده کنید، Absorbance یا Transmittance ... پیک ها برعکس میشن اینجوری...
لو بده داداش از چی میترسونیییی؟؟؟ :))))
منو سواد؟؟؟ شوخیت گرفته؟ :دی

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان من دادم خیلی خوب بود...
مسئولشم آقای محمد پور هست...
شمارشم اینه: ۰۳۱۱۳۹۱۵۳۱۳
دستگاهش هم Bruker آلمانه...
جدید و خوبه...
قیمت تستشم ۱۸ تومنه(البته دانشجویی) آزاد ۲۰ تومنه...

خیلی خیلی ممنونم از توضیحات کاملتون مهندس :gol:

Melted_Boy

کاربر ممتاز
با سلام،
کسی میدونه با SEM کدوم دانشگاه میشه آنالیز EBSD گرفت ؟

چی؟؟؟؟؟؟؟؟ EDS یا EBSD؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
EBSD نشنیدم، ولی EDS رو معمولاً بیشتر میکروسکپ های دانشگاه ها دارن...
صنعتی اصفهان داره، شریف داره، تهران داره، شیراز داره...
ولی خب هر کدومشون یه هزینه ای متفاوت داره و نوبت دهی های طولانی........

Melted_Boy

کاربر ممتاز
لو بده داداش از چی میترسونیییی؟؟؟ :))))
منو سواد؟؟؟ شوخیت گرفته؟ :دی

نه حالا این دفعه این کارو نمیکنم....!!!!
دیگه زیادی اسپم میشه، اونوقت آقای اسپم میاد تذکر میده.......!!!!!!

mohammad_p_68

عضو جدید
چی؟؟؟؟؟؟؟؟ EDS یا EBSD؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
EBSD نشنیدم، ولی EDS رو معمولاً بیشتر میکروسکپ های دانشگاه ها دارن...
صنعتی اصفهان داره، شریف داره، تهران داره، شیراز داره...
ولی خب هر کدومشون یه هزینه ای متفاوت داره و نوبت دهی های طولانی........
EBSD در حقیقت میاد با الکترون های برگشتی آنالیز فازی میکنه، یعنی کاری که XRD میکنه رو روی عکس SEM انجام میده
نتیجش ی عکس SEM هست که با رنگهای مختلف فازها روش مشخص شده

Melted_Boy

کاربر ممتاز
EBSD در حقیقت میاد با الکترون های برگشتی آنالیز فازی میکنه، یعنی کاری که XRD میکنه رو روی عکس SEM انجام میده
نتیجش ی عکس SEM هست که با رنگهای مختلف فازها روش مشخص شده

من که نشنیدم حقیقتش....
ولی خب مثلاً رازی روی میکروسکپ هاش یه نرم افزاری رو داره که با BSE که فازهارو مشخص کرد، رنگشون میکنه...
شاید منظورتون این باشه ...
ولی در کل من نشنیدم...
بهتره که با یک اپراتور SEM صحبت کنید و ازشون بپرسین...

mohammad_p_68

عضو جدید
من که نشنیدم حقیقتش....
ولی خب مثلاً رازی روی میکروسکپ هاش یه نرم افزاری رو داره که با BSE که فازهارو مشخص کرد، رنگشون میکنه...
شاید منظورتون این باشه ...
ولی در کل من نشنیدم...
بهتره که با یک اپراتور SEM صحبت کنید و ازشون بپرسین...
راهنمایی خوبی بود، مرسی حتما میپرسم

mohammad_p_68

عضو جدید
بابا EDS که فققط آنالیز عنصری میده، آنالیز فازی نمیده، مثلا ی پیک W میده یعنی اون جایی که EDS گرفتی تنگستن داره ولی EBSD فاز میده یعنی میگه این WC هست

avocado

کاربر فعال
بابا EDS که فققط آنالیز عنصری میده، آنالیز فازی نمیده، مثلا ی پیک W میده یعنی اون جایی که EDS گرفتی تنگستن داره ولی EBSD فاز میده یعنی میگه این WC هست
فاز که نه... فکر کنم فقط orientation میده چون بر مبنای خطوط کیکوچی کار میکنه
برای کار شما باید EBSD و EDAX کنار هم باشند...البته آی تینک...
EBSD هم من تا حالا نشنیدم تو ایران داشته باشن...نتیجه پرس و جوتونو به ما هم بگین چون آنالیز خوبیه

Melted_Boy

کاربر ممتاز
نه مهندس، electron backscattered diffraction هست، detector نیست

جالبه....
نشنیدم... اگه همچین چیزی باشه که حرف نداره...
بابا اینجا ایرانه ها داداش........!!!!!!!
اینجا میکروسکپ های ما به زور EDAX دارن، چه رسیده به اینی که شما میگی...!!!!!!

Melted_Boy

کاربر ممتاز
فاز که نه... فکر کنم فقط orientation میده چون بر مبنای خطوط کیکوچی کار میکنه
برای کار شما باید EBSD و EDAX کنار هم باشند...البته آی تینک...
EBSD هم من تا حالا نشنیدم تو ایران داشته باشن...نتیجه پرس و جوتونو به ما هم بگین چون آنالیز خوبیه

آنالیز خطی هم شنیده بودیم، ولی این یکی رو نه...!!!

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام. ترجمه دقیق متن زیر رو کسی میدونه؟
high temperature uniaxial stress rupture properties were determined using cylindrical bars in according with appropriate ASTM standards.

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
...........

...........

با سلام. ترجمه دقیق متن زیر رو کسی میدونه؟
high temperature uniaxial stress rupture properties were determined using cylindrical bars in according with appropriate ASTM standards.

این جوری ترجمه زیاد جالب نیست لطف کنید یک بند رو کامل تایپ کنید!
.
ترجمه فعلی این (زیاد جالب نیست) : طبق استاندارد ASTM مناسب خواص گسیختگی ناشی از تنش تک محوری در دمای بالا با استفاده از میله های استوانه ای تعیین شده بود!
.
:cry:

آخرین ویرایش:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
این جوری ترجمه زیاد جالب نیست لطف کنید یک بند رو کامل تایپ کنید!
.
ترجمه فعلی این (زیاد جالب نیست) : طبق استاندارد ASTM مناسب خواص گسیختگی ناشی از تنش تک محوری در دمای بالا با استفاده از میله های استوانه ای تعیین شده بود!
.
:cry:

تایید .

بالا