حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

satelo

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
میخواستم ببینم کسی در مورد آلیاژهای GW103k اطلاعات دقیقی داره در اختیارم بزاره؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم
توی شمش ریزی آلومینیم از قراضه گاززدایی انجام میشه ؟

یه نفر گفت چون شمش بعدا میره برای ریخته گری قطعه و اونجا گاززدایی انجام میشه پس نیازی نیست در شمش ریزی گاززدایی انجام بشه
درست گفته ؟
بله درسته

mahsaakbari

عضو جدید
علل پاشش فلز جوش، در جوشکاری GMAW با گاز CO2

علل پاشش فلز جوش، در جوشکاری GMAW با گاز CO2

[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]با سلام [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]دوستان عزیز ، [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]من در حال انجام یک پروژه آموزشیدر زمینه بازرسی جوش هستم، که تعداد سوال در این زمینه برایم پیش آمده است[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]لطفا در صورت امکان، در این زمینه نظرات و اطلاعات خود را ارائه نمایید[/FONT][FONT=&quot].
-1[/FONT][FONT=&quot] علل پاشش فلز جوش، در جوشکاری[/FONT][FONT=&quot] GMAW [/FONT][FONT=&quot]با گاز[/FONT][FONT=&quot] CO2 [/FONT][FONT=&quot]بجز شدت جریان بیش از اندازه و طول قوس کوتاه چه چیز دیگری میتواند باشد؟[/FONT][FONT=&quot]
-2 [/FONT][FONT=&quot]آیا آنالیز شیمیایی سیم جوش می تواند در پاشش فلز جوش تاثیر بگذارد؟یعنی آیا عنصری می تواند در متلاطم کردن حوضچه جوش تاثیر گذارد؟چه عنصری؟[/FONT][FONT=&quot]
-3 [/FONT][FONT=&quot]آیا فنریت مفتول می تواند در پاشش فلز جوش تاثیرگذار باشد؟
با تشکر فراوان
[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

najii

عضو جدید
سلام دوستان

میخواستم بدونم میتونید سایت خارجی معرفی میکنید به من که بتونم مقالم ارسال کنم که IFدار باشه و راحت قبول کنه؟ پروژه در باره پوشش آهن-روی-کبالت و اثرات خوردگی اون هست. در ضمن هزینه چقدر تمام میشه واس من اگه مقاله بفرستم؟!

fered_sch

عضو جدید
سلام به دوستان و مهندسان عزیز
دوستان، من میخوام دوربینی بگیرم که قابلیت انجام تست DIC رو داشته باشه. یعنی میخوام DIC انجام بدم و یک دوربینی نیاز دارم که بشه باهاش این کار رو انچام داد.
دوستان کسی ایده ای نداره؟ مارکی، مدلی، جیزی سراغ دارید؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام به دوستان و مهندسان عزیز
دوستان، من میخوام دوربینی بگیرم که قابلیت انجام تست DIC رو داشته باشه. یعنی میخوام DIC انجام بدم و یک دوربینی نیاز دارم که بشه باهاش این کار رو انچام داد.
دوستان کسی ایده ای نداره؟ مارکی، مدلی، جیزی سراغ دارید؟

سلام
میشه یکم توضیح بدی این تست چی هست ؟
ممنون

amirali_r

کاربر فعال
سلام

کسی در مورد تست AFM در دانشگاه شریف اطلاعی داره؟ آیا شریف این تست رو داره؟ اگه داره اسم مسئولش کیه؟ شماره تماس آزمایشگاهش چنده؟

مرسی

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام. سوالی داشتم.
الیاژی از کروم،نیکل و اهن که مقاومتش در برابر اکسیداسیون کمتر از نیکروم است ولی شکل گیری و خواص جوشکاری ان عالی می باشد چه نام دارد؟
یوتریوم. کرومل. آلومل. اینکونل. کدومش؟
ممنون

chs

عضو جدید
با سلام. سوالی داشتم.
الیاژی از کروم،نیکل و اهن که مقاومتش در برابر اکسیداسیون کمتر از نیکروم است ولی شکل گیری و خواص جوشکاری ان عالی می باشد چه نام دارد؟
یوتریوم. کرومل. آلومل. اینکونل. کدومش؟
ممنون

بستگی داره. اگر عنصر پایه نیکل باشه میشه اینکونل، اگر آهن پایه باشه میشه اینوار یا Elinvar ، کروم و نیکل هم نیکروم میشه. ولی فکر کنم دسته دوم منظور شما باشه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بستگی داره. اگر عنصر پایه نیکل باشه میشه اینکونل، اگر آهن پایه باشه میشه اینوار یا Elinvar ، کروم و نیکل هم نیکروم میشه. ولی فکر کنم دسته دوم منظور شما باشه.
من فکر کنم همه گزینه ها نیکل پایه هست، ولی شما حالت اول رو بگیر. بیبنم جواب داره؟

chs

عضو جدید
من فکر کنم همه گزینه ها نیکل پایه هست، ولی شما حالت اول رو بگیر. بیبنم جواب داره؟

با توجه به خواصی که مطرح کردین آلیاژهای دسته اینوار بنظرم باشه. لزوما هم نیکل پایه نیست. توی نیکروم کروم عنصر پایه است و تو اینوارها هم عموما آهن عنصر پایه قرار میگیره.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با توجه به خواصی که مطرح کردین آلیاژهای دسته اینوار بنظرم باشه. لزوما هم نیکل پایه نیست. توی نیکروم کروم عنصر پایه است و تو اینوارها هم عموما آهن عنصر پایه قرار میگیره.
بازم تو گزینه ها نیست.ولی بازم ممنون

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
salam

salam

سلام. دوستانی که گرایش خوردگی هستند، کسی جزوه فشرده از خوردگی و نکات اون داره؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوستان سوالات زیر رو دارم. اگه بتونین کمک کنین ممنون میشم
1- در مدل خوردگی Mixed-potenital کدام یک از پارامترهای زیر لازم نیست؟
الف) پتانسیل نیم واکنشهای کاتد و آند
ب) میزان جریان جابجا شده برای نیم واکنش کاتدیک
ج) شیبهای Tafel برای واکنشهای کاتدیک و آندیک
د) غلظت کلر محلول

2- کدامیک از باکتریهای زیر در تشکیل Geothite که در پیدایش پوسته در مجاری آب نقش دارد، دخیلند؟
الف) باکتریهای آهن
ب) باکتریهای احیا کننده سولفات
ج) باکتریهای تولید کننده متان
د) باکتریهای تولید کننده نیترات

3- کدام مورد از معایب سیستمهای حفاظت کاتدی با آند فدا شونده محسوب می شود؟
الف) کارایی آن به مقاومت زمین بستگی دارد.
ب) نیاز مداوم به تغییر و تنظیم ولتاژ دارد.
ج) توزیع غیر یکنواخت جریان
د) امکان صدمه زدن به فلز وجود دارد.

آخرین ویرایش:

devile_metal

عضو جدید
مطلب در مورد پوشش دهی و مخصوصا پاشش حرارتی

مطلب در مورد پوشش دهی و مخصوصا پاشش حرارتی

با سلام
مطالبی درمورد پوشش ها و پاشش حرارتی میخواستم.لطفا کمکم کنید
با تشکر

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام. سوالات زیر رو داشتم:

1- نیروهای دافعه بین مولکولی به چه صورتی است؟
الف) F=Kr r^ -12
ب) F=Kr r^ -7
ج) F=Kr r^ -8
د) F=Kr r^ -13

2- تغییرات رسانایی هم ارز کدام الکترولیت بر حسب جذر نرمالیته تقریبا خطی است؟
الف) CaCl2
ب) اسید استیک
ج)H2SO4
د) NaOH

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟

essazakeri

عضو جدید
سلام کسی راجبه چگونگی انجام تست های خوردگی اطلاعی داره؟خیلی ضروریه ممنون میشم زودتر جواب بدین

capra1

عضو جدید
سلام.دوستان مهندس مواد لطف میکنید یه کمکی کنید.
آیا از بین مقاومتهای پیچشی،فشاری،ضربه،خمشی بین فولاد و چدن؛مقاومت فشاری چدن بیشتر از فولاد هست یا سایر موارد ؟یعنی کدام یک از این خواص تو چدن بیشتر از فولاده؟

najii

عضو جدید
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟

معمولا از آلومینیوم (مثل قوطی های رانی)، روی و ورق های فولادی قلع اندود شده (کنسرو) استفاده میشه...

najii

عضو جدید
سلام کسی راجبه چگونگی انجام تست های خوردگی اطلاعی داره؟خیلی ضروریه ممنون میشم زودتر جواب بدین

سلام؛

رایج ترین روش به این صورت هست که نمونه ای از همون جنس ، روش ساخت، آتمسفر و زبری سطح و... ایجاد می کنیم و مقدار کاهش وزن در مدت زمان مشخص (چند ماه تا چند سال) اندازه گرفته میشه و به صورت mpy ارایه میشه. بروش پتانسیو استات و پاشش نمک هم هست که در آزمایشگاه انجام میشه.

najii

عضو جدید
سلام.دوستان مهندس مواد لطف میکنید یه کمکی کنید.
آیا از بین مقاومتهای پیچشی،فشاری،ضربه،خمشی بین فولاد و چدن؛مقاومت فشاری چدن بیشتر از فولاد هست یا سایر موارد ؟یعنی کدام یک از این خواص تو چدن بیشتر از فولاده؟

مقاومت فشاری چدن چند برابر فولاد هست(مثلا در پایه های ماشین تراش استفاده میشه بدلیل مقاومت فشاری بالا و جذب صدا). انعطاف پذیری کمتری داره نسبت به فولاد بدلیل تمرکز نیرو در نقطه عکس فولاد که نیرو در حجم پخش میکنه. در کل خواص مکانیکی چدن پایین تر از فولاد هست.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
معمولا از آلومینیوم (مثل قوطی های رانی)، روی و ورق های فولادی قلع اندود شده (کنسرو) استفاده میشه...

آهن گالوانیزه یه لایه روی روش داره دیگه درسته؟ پس اگر خراشی روش نیفته ، انتقال مواد آهن و روی به غذا اتفاق نمیفته درسته؟

راستی یه سوال دیگه ، آهن گالوانیزه نسبت به حرارت مستقیم حساسه دیگه؟ اگر حرارت مستقیم ببینه لایه بیرونیش کنده میشه؟ حرارت غیر مستقیم چی؟ به اونم حساسه؟

amirali_r

کاربر فعال
سلام
کسی میدونه استاندارد یا روشی رو برای انجام تست ترشوندگی معرفی کنه؟ میخام ترشوندگی یک قطعه رو با ماده پرکننده برای یک اتصال بررسی کنم چیکار باید بکنم؟

ahmad amiri

عضو جدید
سلام
ببخشید از دوستان کسی هست که اطلاعات کاملی درباره زینترینگ و مدلهاای زینترینگ داشته باشه؟

بالا