حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورم داربست یا همون Scaffold در مهندسی بافت و بیوسرامیک هست...!!!
میخوام بدونم چه ماده ای رو میشه برای این کار به منظور تخلخل ساز (مثل اسفنج) که خنثی باشه و بسوزه بیاد بیرون پیشنهاد میشه!!!

سلام
در مورد داربست چون پایه سرامیکی هست باید از یه ماده ارزون قیمت استفاده کنی چون میسوزه
معمولا از نفتالین، پلی استر و پلی اورتئان پارافین .... استفاده میشه
هر پلیمری که بشه به صورت فوم و اسفنج تولید کرد میتونی استفاده کنی
واسه تخلخل از فریزدراینگ هم میتونی استفاده کنی!

یک سری پلیمر ها هستند که زیست سازگارن و اگه کامپوزیت خواستی کار کنی مشکلی ندارن مثل PLLA , PGA, PLGA ولی خیلی گرون هستن!

ali30589

عضو جدید
با سلام خدمت شما دوست عزيز من خودم مقاله اي در باره كاربرد فلزات متخلخل يا سفنجي در زمينه پزشكي داشتم و چيزي كه الان توي دنيا براي پزشكي انجام مي شود همين است
فوم پلی اورتان (polyurrthane foam) با گريد پزشكي است
حتما از اين ماده استفاده كن هر اندازه تخلخل هم بخواهيد به شما مي دهد

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
...

...

منظورم داربست یا همون Scaffold در مهندسی بافت و بیوسرامیک هست...!!!
میخوام بدونم چه ماده ای رو میشه برای این کار به منظور تخلخل ساز (مثل اسفنج) که خنثی باشه و بسوزه بیاد بیرون پیشنهاد میشه!!!

شرمنده... من بایومتریال بلد نیستم... باید از اساتید پرس و جو کنم...

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت شما دوست عزيز من خودم مقاله اي در باره كاربرد فلزات متخلخل يا سفنجي در زمينه پزشكي داشتم و چيزي كه الان توي دنيا براي پزشكي انجام مي شود همين است
فوم پلی اورتان (polyurrthane foam) با گريد پزشكي است
حتما از اين ماده استفاده كن هر اندازه تخلخل هم بخواهيد به شما مي دهد

مرسی...
i need to contact with you by email
plz send me your email address in private message
ممنون

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام
در مورد داربست چون پایه سرامیکی هست باید از یه ماده ارزون قیمت استفاده کنی چون میسوزه
معمولا از نفتالین، پلی استر و پلی اورتئان پارافین .... استفاده میشه
هر پلیمری که بشه به صورت فوم و اسفنج تولید کرد میتونی استفاده کنی
واسه تخلخل از فریزدراینگ هم میتونی استفاده کنی!

یک سری پلیمر ها هستند که زیست سازگارن و اگه کامپوزیت خواستی کار کنی مشکلی ندارن مثل PLLA , PGA, PLGA ولی خیلی گرون هستن!

اینارو عمدتا میدونم، ولی چیزی که برام خیـــــــــلی مهمه، عدم وجود هیچگونه آلایندگی یا Contamination هست... چون میخوام کشت بدم و بعد ایمپلنت کنم تو بدن خرگوش...
نشاسته رو کسی پیشنهاد میده؟؟؟؟

در ضمن برای این کار بایستی عملیات زینترینگ صورت بگیره، فشاری که برای پرس کردن پودر و دمای زینتر (سیکل حرارت دهی و زمان) پیشنهاد میدید چه مقدار هست؟؟؟

ممنون از لطف همگی;)

m_mahdi_tbt

عضو جدید
من اخیرا چند تا مقاله بیو خوندم که تو اکثر قریب به اتفاقشون از روش سل - ژل برای ساخت ایمپلنت استفاده کردن این امر باعث میشه که بعد از تهیه بدنه تخلخل بدون هیچ افزودنی در قطعه مورد نظرتون وجود داشته باشه و نیاز به ایجاد تخلخل برای نمونه نباشه. و اما در مورد دمای زینتر و فشار پرس بستگی به ماده مورد آزمایشتون داره ، برای مثال برای دیسک زینتر شده هیدروکسی آپاتیت (SHA) و DP-bioglass فشار پرس 270 Mpa و دمای زینتر هم 810 درجه سانتیگراد برای 2 ساعت بود. تا اونجایی که من خاطرم هست این نمونه ها تو دو طرف استخوان ران خرگوش ایمپلنت شده بود. فرآیند تهیه سل و ژل الان خاطرم نیست اگر خواستید بگید پیدا کنم براتون

Melted_Boy

کاربر ممتاز
من اخیرا چند تا مقاله بیو خوندم که تو اکثر قریب به اتفاقشون از روش سل - ژل برای ساخت ایمپلنت استفاده کردن این امر باعث میشه که بعد از تهیه بدنه تخلخل بدون هیچ افزودنی در قطعه مورد نظرتون وجود داشته باشه و نیاز به ایجاد تخلخل برای نمونه نباشه. و اما در مورد دمای زینتر و فشار پرس بستگی به ماده مورد آزمایشتون داره ، برای مثال برای دیسک زینتر شده هیدروکسی آپاتیت (SHA) و DP-bioglass فشار پرس 270 Mpa و دمای زینتر هم 810 درجه سانتیگراد برای 2 ساعت بود. تا اونجایی که من خاطرم هست این نمونه ها تو دو طرف استخوان ران خرگوش ایمپلنت شده بود. فرآیند تهیه سل و ژل الان خاطرم نیست اگر خواستید بگید پیدا کنم براتون

تقریباً مطالعات خوب و کاملی در رابطه با فرآیند سل-ژل و دیگر تکنیک ها انجام دادم. نسبت استوکیومتری بسیار مهمه برام.
مواد اولیه سنتز شدن همگی، مرحله ی داربست سازی بایستی الآن انجام بشه.

در هر صورت اطلاعات خوبی دادین.
شما خودتون روی SHA کار کردین؟

m_mahdi_tbt

عضو جدید
تقریباً مطالعات خوب و کاملی در رابطه با فرآیند سل-ژل و دیگر تکنیک ها انجام دادم. نسبت استوکیومتری بسیار مهمه برام.
مواد اولیه سنتز شدن همگی، مرحله ی داربست سازی بایستی الآن انجام بشه.

در هر صورت اطلاعات خوبی دادین.
شما خودتون روی SHA کار کردین؟
نه در مورد DP-bioglass بود بیشتر اما لازم بود که راجع به SHA هم اطلاعاتی می داشتم البته کار آنچنانی نکردم که زیاد بخوام ازش تعریف کنم در حد یه همکاری بود برای یکی از دوستان.

m_mahdi_tbt

عضو جدید
نه در مورد DP-bioglass بود بیشتر اما لازم بود که راجع به SHA هم اطلاعاتی می داشتم البته کار آنچنانی نکردم که زیاد بخوام ازش تعریف کنم در حد یه همکاری بود برای یکی از دوستان.
ببخشید فقط من فراموش کردم بالا ذکر کنم پرس توسط پرس هیدروستاتیک انجام شده با 270 MPa

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من كربنات ها هم عوامل تخلخل زا خوبي هستند . البته بسته به محيط داره تو اتمسفر هاي مختلف كاراييش متفاوته.
معمولا بايد از اين عوامل تو دمايي استفاده كرد كه كمتر از دماي تجزيه باشه يعني دماي نرم شوندگي ماده بدنه يا دماي شكل دهي بايد كمتر از دماي تجزيه باشه وگرنه به جاي حبس شدن خارج مي شه و تخلخلي ايجاد نمي كنه.
البته در مورد سل ژل يا ريخته گري ژله اي حتي خيلي مقاله ها از آلژينات سديم استفاده كردند كه زيست سازگارتره چون منشا طبيعي داره.

آخرین ویرایش:

Melted_Boy

کاربر ممتاز
به نظر من كربنات ها هم عوامل تخلخل زا خوبي هستند . البته بسته به محيط داره تو اتمسفر هاي مختلف كاراييش متفاوته.
معمولا بايد از اين عوامل تو دمايي استفاده كرد كه كمتر از دماي تجزيه باشه يعني دماي نرم شوندگي ماده بدنه يا دماي شكل دهي بايد كمتر از دماي تجزيه باشه وگرنه به جاي حبس شدن خارج مي شه و تخلخلي ايجاد نمي كنه.
البته در مورد سل ژل يا ريخته گري ژله اي حتي خيلي مقاله ها از آلژينات سديم استفاده كردند كه زيست سازگارتره چون منشا طبيعي داره.

مواد کربناتی عموماً در دماهای بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ خارج میشن. چیزی که مهمه اینه که این مواد برهم کنش نده و فاز جدیدی رو ایجاد نکنه...
برای نمونه داربستی رو من ساختم از همین تکنیک، و بعد در محیز پلاسمای خون کشت دادم نمونه رو. ولی یه خورده response منفی گرفتم... پلاسما یه خورده تغییراتی درش بوجود اومد...
باز هم ممنون اطلاعات مفیدی بود...;)

Sword-cutler

عضو جدید
سلام چند تا سوال کوچیک دارم ممنون میشم اگر در اولین فرصت جواب بدید
استاد درس علم مواد چند تا سوال مطرح کرده و گفته تا چند نمره هم تو امتحان تاثیر داره . توصیه شده بود کتاب عملیات حرارتی گلعذار رو بخونم ولی اشاره دقیقی تو کتاب نشده بود و استاد هم حتما جواب جامع میخواد
سوال ها مربوط به نمودار تعادلی آهن-کربن میشه که در 3 سوال به شرح زیر است.
1- چه کارهایی انجام دهیم تا گرافیت ها شکلشان عوض شود(کروی سوزنی گلبرگی)؟
2-چه کارهایی انجام دهیم که تمامی زمینه ها را از بین ببریم و فقط فریت بماند؟
3-چه کارهایی انجام دهیم که تمامی زمینه ها را از بین ببریم و فقط ((فریت و پرلیت )) بماند؟

Melted_Boy

کاربر ممتاز
استاد درس علم مواد چند تا سوال مطرح کرده و گفته تا چند نمره هم تو امتحان تاثیر داره . توصیه شده بود کتاب عملیات حرارتی گلعذار رو بخونم ولی اشاره دقیقی تو کتاب نشده بود و استاد هم حتما جواب جامع میخواد
3-چه کارهایی انجام دهیم که تمامی زمینه ها را از بین ببریم و فقط ((فریت و پرلیت )) بماند؟

سلام؛ ابتداعا پیشنهاد میکنم جهت پیدا کردت جوابهاتون و توضیحات تکمیلی، کتاب " ریختگری فلزات آهنی " دکتر عابدی از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی رو مطالعه کنید.

جواب سوال۱: در جالت عمومی در سیستم ۳ جزئی آهن-کربن-سیلیسیم، اگر مذاب هیپویوتکتیک باشه، و شما هم مذاب رو به صورت تعادلی سرد کنید، گرافیت بصورت ورقه ای شکل در زمینه رسوب میکنه. همونطور که میدونید، تجزیه شدن کربن محلول به صورت گرافیت آزاد، به دلیل گرافیت زا بودن سیلیسیم هست.
گرافیت خای سوزنی شکل هم عموما محصول یک انجماد دندریتی هست.
در رابطه با نوع کروی، اگر به مذاب شما فروسیلیکو منیزیم به مقدار تقریبا ۲ درصد وزنی اضافه کنید، طبق یکی از نطریه ها (نظریه حباب) گرافیت به داخل حفرات نفوذ میکنه و پس از انجماد ساختاری کروی شکل از گرافیت خواهید داشت. این نوع گرافیت اگر در زمینه ی پرلیتی پخش شده باشه، به چدن چشم گاوی معروف هست. چونکه این حباب کربن اطراف رو جذب میکنه (اطرافشو از کربن فقیر میکنه) و دور گرافیت یه هاله ی سفید ایجاد میشه. این همون چدن چشم گاوی، کروی یا همون داکتیل هست.

گرافیت گلبرگی یا همون رزتی شکل، از نوع گرافیت B
هست. این چدن هم از نوع هیپو وتکتیک هست و به دلیل عدم عملکرد جوانه زا به صورت مناسب، و سریع سرد کردن، باعث تشکیل ین نوع گرافیت میشه. مکانیزم کار به این صورت هست که این چدن در مرکز گرافیت هاش ریز هست و هرچه به سمت بیرون میاد، شروع به درشت تر شدن میشه. دلیل و مکانیزم این کار بخاطر تنها یک چیز هست: وقتی در مرکز بوته گرافیت ها منجمد میشن فکر میکنید چه اتفاقی میفته؟؟ این انجماد گرافیت ها باعث آزاد شدن گرمای نهان انجماد میشه؛ همین گرما باعث میشه دما و گرمای اتم های اطراف رو بالا ببره و نفوذ اتم های کربن بیشتر بشه و زمان بیشتری جهت نفود فراهم بیاد و گرافیت ها بزرگتر و بزرگتر در زمینه رسوب میکنن. به همین منوال این سیکل ادامه پیدا میکنه...

جواب سوال۲. به چدن مورد نظر چدن سفید یا تبریدی Chilled Cast
Iron یا White Cast Iron میگن. برای از بین بردن زمینه از گرافیت، بایستی کربن شما مطابق دیاگرام بین ۲.۱ تا ۲.۵ درصد باشه...
دو روش برای سفید کردن چدن و ایجاد محلول آهن کربن وجود داره: یکی سریع سرد کردن چدن (فوق تبرید بالا جهت عدم رسوب گرافیت های آزاد و حبس کربن در اکتاهدرال) که باعث تشکیل کاربید آهن میده. دومین روش اضافه کردن فرو منگنز به مذاب و ریختگری آن. این دو نوع مکانیزم برای ایجاد چدن سفید هست. این چدن رو اگر عملیات حرارتی کنید، میشه چدن تمپر شده. خود تمپر هم به دو نوع سفید و سیاه تقسیم بندی میشه...

جواب ۳. به نظرم سوال مشکل داره. چونکه شما غیر از حالت بالا، حتما رسوب فاز گرافیت رو در زمینه دارید. ولی در کنار اون میتونه هم فریت باشه، و هم پرلیت... اینجوری که میشه فولاد!!!!!
بایستی اصلاح بشه سوال...

موفق باشید

Ho$$ein

کاربر ممتاز
خب مثل اینکه جواب ها رو "Meltedboy" عزیز به طور کامل دادن , من هم در تکمیل گفته های ایشون :

1- برای کروی کردن گرافیت باید از عناصری چون منیزیم و کلسیم استفاده کرد . همچنین باید مذاب عاری از گوگرد , فسفر و اکسیژن باشه چون این عناصر باعث جلوگیری از کروی شدن میشن
گرافیت سوزنی هم که من تاحالا نشندیده بودم ! شاید منظورتون گرافیت نوع 3هست . این نوع گرافیت در اثر کربن معادل بالا ( باید درصد کربن و گرافیتتون بالا باشه ) ایجاد میشه . سرعت سرد کردن هم باید پایین باشه
گرافیت گلبرگی : اگر درصد کربن در حالت هیپویوتکتیک باشه و جوانه زا (فروسیلیس ) به اندازه مطلوب به مذاب اضافه نشه و همچنین سرعت سرد کردن از حد معمولی بالا تر بشه این نوع گرافیت بوجود میاد

2- تمامی زمینه ها از بین نمی رن ! سوالتون یخورده مشکل داره . واسه اینکه فقط زمینه فریتی داشته باشیم باید از عناصر پایدار کننده فریت همچون کرم و مولیبدن و .. استفاده کنیم . ضمن اینکه باید سرعت سرد کردن بسیار پایین باشه ( مثلاً قالبتون از جنس ماسه چراغی باشه ) اصولا این زمینه غیر قابل دسترسی یه و فقط در جالت تئوری ما میگیم 100 درصد فریت و در حالت عملی امکانپذیر نیست .

3- اگه بخواهیم زمینه پرلیت و فریت با هم داشته باشیم باید قالب رو از جنس ماسه تر انتخاب کنیم ( باید سرعت سرد کردن زیاد نباشه که زمینه مارتنزیت تشکیل بشه )
معمولا در شرایط کارگاهی زمینه چدن از نوع فریتی پرلیتی هست .
موفق باشید

masser

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به متالوژهای مذکر و مونث
من رشته ام مکانیک (ساخت) هست و پرژه ی ارشدم هم در مورد آلیاژهای حافظه داره میتونیم به هم دیگه کمکم کنیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
با سلام
میخواستم بدونم استاندارد مشخصات - ساختار متالوگرافی - آزمون برسی ساختار - چدن های خاکستری و... در Astm چطوری و کجا میتونم پیدا کنم؟
مثلا
A48/A247 m2000/Astm

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
با سلام
میخواستم بدونم استاندارد مشخصات - ساختار متالوگرافی - آزمون برسی ساختار - چدن های خاکستری و... در Astm چطوری و کجا میتونم پیدا کنم؟
مثلا
A48/A247 m2000/Astm

سلام
بهترین چیزی که میتونه به تو کمک کنه کتابهای متالز هندبوک هست

iust2699

عضو جدید
با عرض سلام
دیاگرام goodmanمربوط به خستگی اطلاعاتی لازم دارم لطفا راهنمایی کنید

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
كسي درباره روش هاي مختلف زينتر مقاله داره؟
حداقل 5 تا لازم دارم.
بسيار سپاس

آخرین ویرایش:

ghzshadow

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam lotf konid darbareh zob manyazium eagh etela darid be man rahnami bedid

به اینجا مراجعه فرمائید. توی یکی از کامنت ها درباره ذوب منیزیم اطلاعات داده شده. برای اطلاعات بیشتر به استارتر تاپیک پیغام خصوصی بزنید....

ghzshadow

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستای گلم...
یک سوال انجمادی برام پیش اومده و با توجه به اینکه advance solidification رو هنوز پاس نکردم، نتونستم دلیلشو متوجه بشم...
سوالم در مورد فولاد AISI 304 هست که گرید آستنیتی فولادهای زنگ نزن هست. ترتیب انجمادی این فولاد به صورت روبرو هست : L=> L+δ=> δ=> δ+ϒ
پس از انجماد سریع در عملیات ذوب سطحی، ساختار به صورت دندریت آستنیتی است که مقداری فریت دلتای تبدیل نشده در مناطق بین دندریتی موجود هست.
در مقالات گفته شده که با افزایش سرعت انجماد، میزان فریت دلتای باقیمانده در سطوح عملیات شده کاهش می یابد. کسی هست دلیل اینو بدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستاننن
در مورد انجماد نانو کریستال کسی مطلبی داره؟ تر جیحا فارسی
ممنون

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام به دوستای گلم...
یک سوال انجمادی برام پیش اومده و با توجه به اینکه advance solidification رو هنوز پاس نکردم، نتونستم دلیلشو متوجه بشم...
سوالم در مورد فولاد AISI 304 هست که گرید آستنیتی فولادهای زنگ نزن هست. ترتیب انجمادی این فولاد به صورت روبرو هست : L=> L+δ=> δ=> δ+ϒ
پس از انجماد سریع در عملیات ذوب سطحی، ساختار به صورت دندریت آستنیتی است که مقداری فریت دلتای تبدیل نشده در مناطق بین دندریتی موجود هست.
در مقالات گفته شده که با افزایش سرعت انجماد، میزان فریت دلتای باقیمانده در سطوح عملیات شده کاهش می یابد. کسی هست دلیل اینو بدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

والا من فکر کنم منظور از فریت دلتای تبدیل نشده همون فریت اولیه ما باشه... و این موضوع هم کاملا مشهود هست که زمانی ما نرخ سرد کردن ما بالا باشه از مقدار فریت اولیه ما کاسته میشه...
البته باز این نظر من هست . ممکنه غلط باشه

ghzshadow

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من فکر کنم منظور از فریت دلتای تبدیل نشده همون فریت اولیه ما باشه... و این موضوع هم کاملا مشهود هست که زمانی ما نرخ سرد کردن ما بالا باشه از مقدار فریت اولیه ما کاسته میشه...
البته باز این نظر من هست . ممکنه غلط باشه

فریت اولیه؟؟؟؟؟؟ کدوم فریت اولیه؟؟؟؟؟ مهندس جان یک لایه نازکی از سطح ذوب میشه ها... در ضمن ساختار اولیه هم دانه های آستنیتی با ناخالصی هایی نظیر MnS هست...

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
فریت اولیه؟؟؟؟؟؟ کدوم فریت اولیه؟؟؟؟؟ مهندس جان یک لایه نازکی از سطح ذوب میشه ها... در ضمن ساختار اولیه هم دانه های آستنیتی با ناخالصی هایی نظیر MnS هست...

خوب داداش چرا میزنی... این یه حدس بود فقط:cry:

بالا