حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
lotfan yeki be man darmorede glass_cermic ha tozih bedeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee plzzzzzzzzzzzzzzzz

سلام

شیشه سرامیک ها در واقع همون شیشه ها هستند که از 2 طریق ساخته می شوند و تفاوتشان با شیشه ها در مواردی مانند شفافیت یا ماتی و استحکام است ..

روش ساخت : یا شیشه را در دمای جوانه زنی به مدت چند ساعت نگه داشته تا کریستالیزه شود .. و یک سطح مات و یا نیمه شفاف بسازد که از نظر استحکام مکانیکی دارای استحکام بیشتری نسبت به شیشه است ..

و یا روش دیگر اینکه به مواد اولیه ی شیشه یک سری کمک جوانه زا مانند آلومینا یا اکسید تیتانیوم و یا زیرکونیا می افزایند تا به به ایجاد و رشد جوانه کمک کند و کریستال ها تشکیل شود ..

حال همانطور که گفتم تفاوت ان با شیشه در استحکام و یا شفافیت است .. و البته توجه داریم که شیشه آمورف است اما شیشه سرامیک دارای نظم بلوری میباشد و وجود مرزدانه ها باعث مات شدت و افزایش استحکام است ..

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشيد كسي ميتونه درباره پوشش داك ومقايسه سختي انواع پوشش گالوانيزه(طلايي و سفيد و زرد و سبزو...) برام توضيح بده ممنون خيلي فوريه

سلام
تا حالا نشنیدم داک رو
پوشش های گالوانیزه رو در کتاب پوشش فلزات دکتر قربانی مطالعه بفرمایید
ولی این پوشش ها رو من تا به حال رنگی ندیدم
کروماته کاری معمولاً رنگی هست
ومشکی فکر میکنم از همه سخت تر

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
اساتید عزیز رشته متالورژی خسته نباشید کسی میتونه یه منبع کامل در خصوص انواع ماهیچه های ریخته گری که توش شکل هم داشته باشه کامل هم باشه بهم معرفی کنه؟ممنون

hooman_the1

عضو جدید
اساتید عزیز رشته متالورژی خسته نباشید کسی میتونه یه منبع کامل در خصوص انواع ماهیچه های ریخته گری که توش شکل هم داشته باشه کامل هم باشه بهم معرفی کنه؟ممنون
با سلام
یه سری به این کتاب بزنید : ریخته گری آلیاژهای آهنی نوشته دکتر امیر عابدی فصل پنجم

سمیه شجری

عضو جدید
اینجانب رسول امینی شکیب فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی اصفهان جویای کار می باشم
گر صبر کنی زغوره حلوا نمیتونی بسازی!!!! برو چند جا درخواست بده شرایطش هر چی باشه قبول کن یه طوری کار کنید که آنقدر بهتون نیاز داشته باشن که همه شرایط شما رو قبول کنند.

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
ريخته گري رسل

ريخته گري رسل

سلام دوستان ...
كسي تابحال اسم ريخته گري رسل يا ريسل رو شنيده ؟؟؟
از معادل انگيسي اش هم نپرسيد كه دقيق نمي دونم چيه! شايد :resel or recell or recel
مي دونين؟؟؟؟؟؟!!!! :que:

Ho$$ein

کاربر ممتاز
نه نه ... كتاب نيست يه نوع ريخته گري هست .
استاد يكي از دوستام سر كلاس مطرح كرده ... اون از من پرسيد ...
حالا هر چي سرچ ميكنم چيزي دستگيرم نميشه ...
مي خوام ببينم اصلا چيزي در اين رابطه شنيدين؟؟؟؟

reza_1364

مدیر بازنشسته
نه نه ... كتاب نيست يه نوع ريخته گري هست .
استاد يكي از دوستام سر كلاس مطرح كرده ... اون از من پرسيد ...
حالا هر چي سرچ ميكنم چيزي دستگيرم نميشه ...
مي خوام ببينم اصلا چيزي در اين رابطه شنيدين؟؟؟؟

اهان از اون لحاظ

نه متاسفانه.نشنیدم

فهمیدین به ما هم بگین

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام دوستان ...
از معادل انگيسي اش هم نپرسيد كه دقيق نمي دونم چيه! شايد :resel or recell or recel

:D
چی هست این ؟
نشنیدیم

خودت فهمیدی چیه ؟ یا هنوز پیگیری ؟

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها من مکانیک خوندم در موردخواص)acsr) کابل آلومنیوم آنیل شده می خواستم ببینم میتونین کمکم کنید ضریب گرمایی مقاومت ویژۀ هادی acsr رو از کجا میتونم پیدا کنم. مرسی[FONT=&quot][/FONT]​

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من مکانیک خوندم در موردخواص)acsr) کابل آلومنیوم آنیل شده می خواستم ببینم میتونین کمکم کنید ضریب گرمایی مقاومت ویژۀ هادی acsr رو از کجا میتونم پیدا کنم. مرسی[FONT=&quot][/FONT]​

سرچ کن خوب
Specific heat capacity of ascr Aluminum

Ho$$ein

کاربر ممتاز
هنوز نفهميدم چي هست!!! احتمالا اسپلش اشتباه شده ... بايد بيشتر بگردم..

Amir_Moazzami

عضو جدید
نمودار تعادلی

نمودار تعادلی

سلام.من رشتم قالبسازی یه سوال داشتم که به دست شما حل می شه.میخواستم ببینم جدول استانداردی برای نمودار تعادلی حرارت هست که مثلا بگه 1متر مکعب آلمینیوم که نقطه ذوبش 660 درجه است تو چه متغیر زمانی اتفاق می افته؟​

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam man dar bare badane hae sic mekham beshtyar bedonam va mavade asli barae sakhte ye badane sic?

سلام ..من پروژم ساخت المنت های sic هستش و روش شکل دهی اون اکستروژنه .. روش های مختلفی برای ساخت یه بدنه ی sic وجود داه .. باید ببینی بدنت چیه ... البته خود من در فکر این هستم که کربن و سیلسیم اولیه ی ساخت sic رو پرس کنم و در کوره زینتر که شدند تبدیل به المنت sic بشه .. اما چون هنوز فعالیت آزمایشگاهی رو شروع نکردم هنوز مطمئن نیستم که این روش جواب بده .. اما اگه خواستی این روش رو امتحان کنی از کربن غیر فعال استفاده کن تا بتونی پرسش کنی ..

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سرعت مهاجرت این یون ها رو می خوام ، اگه کسی داره ممنون میشم ...

آهن
نیکل
کبالت

همه دو ظرفیتی

hamid1977

عضو جدید
سلام دوستان ...

دوست عزیز vessel process هست در ریخته گری ثقلی به این صورت که کارها بیشتر به صورت ماشینی انجام میشه تا دستی

nooshin-1209

عضو جدید
من کمک...

من کمک...

سلام
کسی میتونه درباره موضوع"اصول هدایت الکتریکی در فازها"به من کمک کنه,لطفا:que:

mut

عضو جدید
سلام
یکی نیست به فریاد من برسه ...
مقاله راجع به خستگی یه قطعه صنعتی (ترجیحا فارسی)
ممنون...

nano.gemini

عضو جدید
سلام. دوستان می دونید اسم این قانون چیه؟؟؟
اگر دو فلز در حالت مایع در هم محلول و در حالت جامد در هم نامحلول باشند ====>
اضافه کردن آن ها به یکدیگر باعث کاهش دمای ذوب و انجمادشان می شود
اگه کسی می دونه بگه، ممنون میشوییم!!!;)

بالا