حلال یا حرام ؟ مساله این است.

masoud_art

عضو جدید
به نظر من این یکی از سوالاییه که ذهن خیلی ها با اون درگیره. آیا با درآمد به اصطلاح حلال میشه یه زندگی خوب رو تامین کرد یا با با در امد حرام چطور؟
البته با توجه به اینکه الآن دیگه تقریبا این دو تا با هم کمی مخلوط شدن و هر کسی نظر خودشو در مورد اون ها داره.
لطفا اگه تجربه ای از این دو درا طرافتون دیدین بگید!

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر به حلال فکر می کنی ؟ دیگه نمی توانی پولت بانک بزاری سودش را بگیری ..... و خیلی چیزهای دیگه
کلا زندگی یکمی سخت می شه برات

afn741

عضو جدید
زندگی کردن و اداره یک خانواده با پول حلال هنوز هم امکان پذیره ولی باید ظرفیت شنیدن برخی کلمات را داشته باشی . ولی به نظر من خانوادههایی که با روزی حلال امرار معاش میکنند با این که زندگی فشار زیادی به اونها میاره ولی کانون خانوادگی پر از محبت و گرمی دارند بر عکس اونهایی که زندگی را با روزی حرام اداره میکنند .

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من این یکی از سوالاییه که ذهن خیلی ها با اون درگیره. آیا با درآمد به اصطلاح حلال میشه یه زندگی خوب رو تامین کرد یا با با در امد حرام چطور؟
البته با توجه به اینکه الآن دیگه تقریبا این دو تا با هم کمی مخلوط شدن و هر کسی نظر خودشو در مورد اون ها داره.

مطمئنا ترجیح میدم زندگیم خوب نباشه(از لحاظ مالی) تا اینکه در آمد حرام واردش بشه...
یکی از دلایلم اینه که اعتقاد راسخ دارم درآمد حرام با خودش بدبختی میاره...

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
احتمالا کسی که درامد حلال داره باید از خیلی چیزا بزنه تا بتونه زندگی کنه ولی حتما ارزششو داره و احساس بهتری خواهد داشت..
اولین چیزی که درامد حرام داره حرس و طمع بیشره که زندگی رو سخت میکنه

آفرودیته

عضو جدید
به نظر من که پول حلال هیچ وقت زیاد نمیشه.

امیدوارم الان همه مقابل من جبهه نگیرن.

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من که پول حلال هیچ وقت زیاد نمیشه.

امیدوارم الان همه مقابل من جبهه نگیرن.

دقیقا میشه...
می شناسم خانواده هایی رو که غیر از خمس و زکات میلیونیشون، کمک های دیگه هم می کنن (در حد دهها میلیون تومن)، براشون هم دعا می کنم بیشتر بشه مالشون!

بعدم به نظرم یه زندگی معمولی ولی درست خیلیییییییی بهتر از یه زندگی مرفه، ولی از راه حرامه.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اثرات پول حرام رو تو زندگی بعضیا دیدم.
ممکنه کمیت داشته باشه اما برکت نداره و تو راه های خوبی هم صرف نمیشه.

میگن پول حرام اثرش رو ادم از نطفه حرام بدتره.
همین کافیه ادم حساب کار بیاد دستش.

خلاصه ادم نون پنیرش رو بخوره بهتره از اینکه چلوکبابی بخوره که مال مردمه

دختر شاه پریون

عضو جدید
کاربر ممتاز
من آخرش نفهمیدم وامهایی که بانک میده حلاله یا حروم؟
زندگی همه ادما تقریبا با این وامها امیخته شده و نمیشه فهمید دارن ربا میدن یا نه

آفرودیته

عضو جدید
دقیقا میشه...
می شناسم خانواده هایی رو که غیر از خمس و زکات میلیونیشون، کمک های دیگه هم می کنن (در حد دهها میلیون تومن)، براشون هم دعا می کنم بیشتر بشه مالشون!

بعدم به نظرم یه زندگی معمولی ولی درست خیلیییییییی بهتر از یه زندگی مرفه، ولی از راه حرامه.

عزیزم اولا شما از کجا میدونی درآمد اون خانواده ها حلاله؟فقط بخاطر اینکه خمس و زکاتشونو میدن؟؟؟؟؟؟؟

درضمن من نگفتم مالا حرام خوبه! من فقط گفتم مال حلال زیاد نمیشه و بهش ایمانم دارم.

من خودم به مال حلال اعتقاد دارم.

پدرم بهم یاد داده که مال حلال باریک میشه ولی قطع نمیشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

زيگورات

عضو جدید
رسول خدا(ص) در سفر حجة الوداع در مسجد الحرام، به مسلمانان فرمود: «بدانید که جبرئیل به من الهام کرد هیچ کس نمی‌میرد، مگر وقتی که تمام روزی مقدّرش به او رسیده باشد. پس، از خدا بترسید و در طلب‌روزی حریص نباشید و دیر رسیدن رزق حلالتان شما را وادار نکند که عجله کنید و رزق خود را از راه حرام بخواهید. خداوند رزق حلال را بین مخلوقاتش تقسیم کرده و روزی حرام را قسمت نکرده ... کسی که پرده عفّت خود را بدرد و شتاب کند و آن را از طریق حرام کسب کند، از رزق حلال و مقدّرش محروم می‌شود و به آنچه کسب کرده، در قیامت مؤاخذه خواهد شد؛
چنان که خداوند در قرآن مجید از کسب حرام نهی فرمود:

( ... وَلاَ تَتَبَدَّلُواْ الْخَبِیثَ بِالطَّیِّب)[14]؛ «مال پاکیزه را به خبیث تبدیل نکنید».

پیامبر گرامی اسلام در تفسیر این آیه که در نهی از خوردن مال یتیم است، چنین می‌فرماید: یعنی پیش از آنکه روزی مقدر و حلالتان برسد، به سوی روزی حرام شتاب نکنید.

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم اولا شما از کجا میدونی درآمد اون خانواده ها حلاله؟فقط بخاطر اینکه خمس و زکاتشونو میدن؟؟؟؟؟؟؟

درضمن من نگفتم مالا حرام خوبه! من فقط گفتم مال حلال زیاد نمیشه و بهش ایمانم دارم.

من خودم به مال حلال اعتقاد دارم.

پدرم بهم یاد داده که مال حلال باریک میشه ولی قطع نمیشه.

از نزدیک می شناسمشون... البته نمی خوام سرشون قسم بخورم ولی از کارشون خبر دارم، خیلیی زحمت کش و مقید هم هستن اتفاقا ...
خمس و زکات دلیل نیست ولی حداقل نشون میده که به پاکی مالشون واقعا اهمیت میدن...
بهتون تبریک میگم برای این نوع دیدگاهتون، من منظورم شما یا شخص خاصی نبودی دوست عزیز :gol:

parna wanna u

عضو جدید
.من مسلمون نیستم و پس نمیگم حلال یا حرام به جاش میگم پول پاک و کثیف :ایرانی.بعدشم بستگی داره کارت چی باشه.میتونی اگه شغل بگیری داشته باشی پول پاک دراری.اگرم پولت جواب زندگیتو نداد باز بستگی داره نیاز زندگیت چی باشه اگه نیازت خیلی مهمه من میگم...اگه مهم نیست بهتر کار اشتباهی نکنی.کاری به دین خاصی ندارم که بگم طبق اون میحرفم نه.بهتر پول ناپاک وارد زندگیت نکنی با عقل جور نیست که بگیم همچی پولی از گلی برو پاین.پول پاک:هلو بپر تو گلو.

دختر شاه پریون

عضو جدید
کاربر ممتاز
.من مسلمون نیستم و پس نمیگم حلال یا حرام به جاش میگم پول پاک و کثیف :ایرانی.بعدشم بستگی داره کارت چی باشه.میتونی اگه شغل بگیری داشته باشی پول پاک دراری.اگرم پولت جواب زندگیتو نداد باز بستگی داره نیاز زندگیت چی باشه اگه نیازت خیلی مهمه من میگم...اگه مهم نیست بهتر کار اشتباهی نکنی.کاری به دین خاصی ندارم که بگم طبق اون میحرفم نه.بهتر پول ناپاک وارد زندگیت نکنی با عقل جور نیست که بگیم همچی پولی از گلی برو پاین.پول پاک:هلو بپر تو گلو.

یه دوسه بار دیگه ام رو بی دینی ات تاکید میکردی بد نبود
عجب دورو زمونه ای شده!!!

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط میخواستم یه نکته رو یاد آوری کنم.
اگه میبینید خیلی کسایی رو که مال مردمو میخورن و به یه ثروتی رسیدن. با خودتون فکر نکنید . اینا از دست خدا فرار کردن یا پولشون برکت کرده و زیاد شده.
خود خدا تو قرآن میگه من به این جور آدما انقدر نعمت میدم تا مشغول دنیا بشن و طمع و دنیا طلبی تمام وجودشونو بگیره بعد با سر اونا رو زمین میزنم و همه چیز رو یکباره ازشون میگیرم.

خیلی ها بودن که با داشتن تمام نعمت های دنیا .ناگهان از دنیا رفتن و در حالی که جسدشون روی زمین بود ورثه سر داراییشون جنگ میکردن.
یا یه بیماری سخت برای خود و خانوادشون پیش اومد که تمام پولاشون خرج دوا و دکتر شد.
از همه بدتر همونه که یه آدم پولدار و مرفه مریض بشه و حتی نتونه یه لقمه نون و پنیر رو با لذت بخوره.

afn741

عضو جدید
در مورد دیگران قضاوت نمیکنم چون نه در موقعیت اونها هستم نه از شرایط زندگی و نحوه پول در اوردنشون اطلاعی دارم . اگر همیشه از خودمان شروع کنیم و سعی کنیم به کسی اجحاف نکنیم و دنبال روزی حلال باشیم حتی کم . انوقت میتوان به اینده امیدوار شد

drippy*

عضو جدید
تو این دوره زمونه سالم زندگی کردن ودر آمد حلال سخت شده( هر که را طاووس خواهد جور هندوستان کشد )......درباره هیچ کس هم نمیشه قضاوت کرد هرکسی فقط خودشه که میدونه درامدش حلاله یانه ولی کارشونو توجیه میکنن
به هر حال ضررش بعضا به خود شخص وحتی به زن وبچه بی گناهش هم میرسه که واقعا انصاف نیست....
:cry:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
پول حلال به ندرت به انبوهی و هنگفت شدن می رسه... اما با اینحال من پول حلال رو (پولی که از رباخواری و ظلم به دیگری و کلاهبرداری و فلان و بهمان بدست نیومده باشه) گرچه که اندک باشه ترجیح می دم... حتی اگه خرج دوا و دکتر باشه... و دوستان بعضی گفتن افراد پولدار و حرومخوری هستن که دچار بیماری می شن و خرج بدبختی و بیچارگیشون می شه... اما به شخصه من فقیرها و حلال خورهای بیشتری دیدم که دچار گرفتاری مالی از قبیل بیماری و تصادفات و غیره می شن..خیلی بیشتر از حرومخورها... بیماری جزئی از حیات مادی هست و مسلما برای انسان کم درآمد بسیار هم سختتر خواهد بود
ولی باز هم به لزوم پاک بودن مال اعتقاد دارم.... اگر همه به دنبال مال پاک باشن اونوقت افزایش ثروت از راه درست هم امکانپذیر می شه و پیشرفت و توسعه جامعه هم ممکن می شه...

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
پول حروم مثه اتیشی هست که خرمن زندگی رو نابود می کنه.
همه چی که پول نیست اینقدر میشناسم نون حلال و کم در میارن ولی واقعا خوشبختن. شب سر اسوده به زمین می ذارن

کسایی هم هستن که اینقدر زد و بند می کنن تو زندگی و سر اینو و اونو واسه یه قرون کلاه می ذارن اخرش چی همیشه نگران و مضطرب اعصاب راحتی ندارن.

تازه از بعد معنوی هم که حساب کنیم که واویلا

بردوک 90

اخراجی موقت
یعنی واقعا پول حلال مونده؟ یعنی کارگر از 8 ساعت کار کلشو بدون هیچ اتلافی کار میکنه؟ کارمند ما یعنی رشوه نمیگیره و بیشتر از نیم ساعت کار میکنه؟ مسول ما با اعتبار اداره اش واسه خودش زندگی راه نمیندازه؟ فروشنده ما جنس بنجل قالب نمیکنه.خود ما چی؟ روراست باشیم بهتره.پول حلال ارزو شده.چون هرکدوم از ما به بهانه ای از طرف مقابلمون اخاذی میکنیم.واین زنجیره ادامه داره.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
با بخشی از سخن بردوک موافقم... اینکه واقعا سخته که تصور کنیم همه ی پولی که بدست آوردیم حلاله...

afn741

عضو جدید
یعنی واقعا پول حلال مونده؟ یعنی کارگر از 8 ساعت کار کلشو بدون هیچ اتلافی کار میکنه؟ کارمند ما یعنی رشوه نمیگیره و بیشتر از نیم ساعت کار میکنه؟ مسول ما با اعتبار اداره اش واسه خودش زندگی راه نمیندازه؟ فروشنده ما جنس بنجل قالب نمیکنه.خود ما چی؟ روراست باشیم بهتره.پول حلال ارزو شده.چون هرکدوم از ما به بهانه ای از طرف مقابلمون اخاذی میکنیم.واین زنجیره ادامه داره.

دوست غزیز هیچ چیزی بطور مطلق نیست اینکه بگوییم همه حرام خوار هستند یا حلال خوار درست نیست در جامعه همه چیز نسبی است ممکن است حداکثر و یا حداقل را شامل بشود . بحث در مورد مطلب شما
در چند جمله امکان پذیر نیست . بحث من کم فروشی و گران فروشی و رشوه گیری نیست چرا که این اعمال به هیچ عنوان قابل گذشت نیست . بحث من در مورد کارگر و کارمند درستکاری که از جان مایه گذاشته و صادقانه کار میکند .
عدم بهروری این قشر به عوامل زیادی نظر بی انگیزه بودن - نا عادلانه بودن درامد - سوء مدیریت و .... خیلی عوامل دیگر بستگی دارد . قضاوت در مورد همه بدون داشتن اطلاعات کافی درست نیست .

بردوک 90

اخراجی موقت
دوست غزیز هیچ چیزی بطور مطلق نیست اینکه بگوییم همه حرام خوار هستند یا حلال خوار درست نیست در جامعه همه چیز نسبی است ممکن است حداکثر و یا حداقل را شامل بشود . بحث در مورد مطلب شما
در چند جمله امکان پذیر نیست . بحث من کم فروشی و گران فروشی و رشوه گیری نیست چرا که این اعمال به هیچ عنوان قابل گذشت نیست . بحث من در مورد کارگر و کارمند درستکاری که از جان مایه گذاشته و صادقانه کار میکند .
عدم بهروری این قشر به عوامل زیادی نظر بی انگیزه بودن - نا عادلانه بودن درامد - سوء مدیریت و .... خیلی عوامل دیگر بستگی دارد . قضاوت در مورد همه بدون داشتن اطلاعات کافی درست نیست .

من مطلق حرف نزدم.ولی با اطمینان میتونم بگم بالای نود درصد افراد به این سبک وسیاق زندگی میکنن.باور نداری به خودتون ربط داره.شاید یا ایران نیستی یا نمیخوای ببینی.من دیدم وبیان میکنم .برای حرفم هم دلیل ومدرک دارم.

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز

مرسییییییییییییییییییی جواب عالی عالی و کامل

afn741

عضو جدید
من مطلق حرف نزدم.ولی با اطمینان میتونم بگم بالای نود درصد افراد به این سبک وسیاق زندگی میکنن.باور نداری به خودتون ربط داره.شاید یا ایران نیستی یا نمیخوای ببینی.من دیدم وبیان میکنم .برای حرفم هم دلیل ومدرک دارم.

من به نظر و دیدگاه شما احترام میگذارم . ولی منظور از این بحثها این نیست که من درست میگم یا شما . بحث سر این است که چطور به ان مرحله برسیم که زندگیمان را با روزی حلال بگذرانیم . و بهترین راه این است که از خودمان شروع کنیم . و دیگران را محکوم نکنیم . چرا که جامعه را من و ما و شما میسازیم . موفق باشی

آخرین ویرایش:

Viniz

اخراجی موقت
شبی یکی از علما داشته میرفته مسجد یه سگ اومده واق واق کرده بهش گفته برو گمشو اون بر وگرنه گوشتتو حلال میکنم فردا سرتو ببرند :)