تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
2- توی طراحی بیشترینو در نظر بگیر
3- مثل جواب سوال 2
4- 1.20 معمولا درسته اما یه جای مبحث 4 خوندم 1.40! یادم نیست این عدد واسه کدوم قسمت مسکونی گفته....ولی سعی کن بیشتر از 2.00 نشه
5- ندیدم اینو
4-به نظر من یه جاهایی نباید به مبحث توجه کرد...چون حداقل رو گفته...راهرور ورودی وداخلی ها رو باید 1.2 گرفت ...اگه راهروی اتاق خوال رو 90 بگیری چجوری میخوای یه میز کامپوتر ک عرض حداقل 90 هست رو ببری داخل....؟؟؟یعنی کل دیوار خط و خوط میوفته تا موفق بشی....
برای راهروی قبل از ورودی یعنی همونجایی ک بعد از لابی آسانسور وارد میشی باید حداقل 1.4 بگیری برای معلولینه...این نظر منه...حالا....
برای سرویس هم90 یا 1 واقعا کمه حتی 1.1 هم از نظر من کمه....حداقل 1.2 باشه دیگه....
اگه میتونید تمام اعداد رو یه 10 -20 سانت اگه جواب میده بزرگ بگیرید اینجوری خیاله خودتونم راحته....
فکر میکنید مصحح ها مباحث جدید رو خوندن؟؟؟بعید میدونم اونها به صورت تجربی بهمون نمره میدن و لاغیر....:razz:

somaye l

عضو جدید
باسلام.
زیر زمین. سلام...ممنونم از نظرتون
3تا پارک اکس به اکس 7.5 طبق مبحث 4.....اینو همه جا دیدم 6.5واسه سه تا داخل به داخل ستون حداقلشه نمیدونم اینو از یه منبع موثق دزستان یکی جواب بده.
فکر کنم رمپ معلولین توی زیرزمین سرگیر بشه..... رمپ اصلا واسه زیرزمین نیس این رمپ واسه ورود معلول از تراز 0.00 به تراز +1.00 هست
باد بندا کجان؟... فکر نمیکنم نیاز به نشون دادن بادبندا باشه نمیدونم
همکف
میتونیم ورودی از نبش بگیریم؟
اندازههای داخلی حتما لازمه؟خیلی نقشه رو شلوغ میکنه.....اینو نمیدونم اگه لازم نباشه خیلی خوبه
طبقات
تراس واحد پایین...متاسفانه فضا واسه تراس واحد سمت حیاط نداشتم
نور پله؟ ...یادم رفته پنجره پله رو بذارم !
عبور تیر از داکت تاسیسات.....درسته فقط یکی از داکتا تیر از توش رد میشه از دستم در رفته!!
وضیعت تاسیسات سرمایشی؟
.... تو سوال سال 91 نگفته سیستم گرمایشی و سرمایشی و مشخص یا ترسیم کنید

holooooooo

کاربر ممتاز
2- توی طراحی بیشترینو در نظر بگیر
3- مثل جواب سوال 2
4- 1.20 معمولا درسته اما یه جای مبحث 4 خوندم 1.40! یادم نیست این عدد واسه کدوم قسمت مسکونی گفته....ولی سعی کن بیشتر از 2.00 نشه
5- ندیدم اینو
1.4 راهروهای ارتباطیه داخل ساختمان در مسیر دسترس و خروجه
ص 48

sal-sa

عضو جدید
سلام دوستان .خیلی از پست های این تاپیک رو خوندم.منم امتحان آذر ماه نمره ام 18 از25 شد.
الان چندتا سوال اساسی دارم. خیلی از نکاتی رو که اینجا گفته شده تو هیچ یک از رفرنس ها نبوده. (این که یکی این طوری کشیده و قبول شده نمی تونه ملاک عمل باشه. چون احتمالا از خیلی جاهای دیگه نمره گرفته و نمره اون قسمت رو از دست داده) مثلا واژه "جک معلول" رو تو هیچ کدوم از رفرنس ها ندیدم. جز دوستم که کلاس رفت و استادش گفت. یا بحث چشم پله. تو مبحث اتش نشانی هم پلهایی که ترسیم شده چشم پله داره.
شرمنده اگر مباحث تکراری رو عنوان کردم. الان هم از یک استادکه پایه 2 هستن مشاوره میگیرم و ایشون تمام تاکیدشون اینه که تنها به رفرنس های معرفی شده اتکا کنید.
موفق باشد

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام دوستان .خیلی از پست های این تاپیک رو خوندم.منم امتحان آذر ماه نمره ام 18 از25 شد.
الان چندتا سوال اساسی دارم. خیلی از نکاتی رو که اینجا گفته شده تو هیچ یک از رفرنس ها نبوده. (این که یکی این طوری کشیده و قبول شده نمی تونه ملاک عمل باشه. چون احتمالا از خیلی جاهای دیگه نمره گرفته و نمره اون قسمت رو از دست داده) مثلا واژه "جک معلول" رو تو هیچ کدوم از رفرنس ها ندیدم. جز دوستم که کلاس رفت و استادش گفت. یا بحث چشم پله. تو مبحث اتش نشانی هم پلهایی که ترسیم شده چشم پله داره.
شرمنده اگر مباحث تکراری رو عنوان کردم. الان هم از یک استادکه پایه 2 هستن مشاوره میگیرم و ایشون تمام تاکیدشون اینه که تنها به رفرنس های معرفی شده اتکا کنید.
موفق باشد

سلام.
در مورد جک معلول:
بحث سر دسترسی معلوله که ما گفتیم اگه امکان تعبیه رمپ بود رمپ میزاریم و اگه نبود جک معلول.تو آزمون آذر 92 امکان رمپ معلول نبود.

arc eng

عضو جدید
سلام.همگی خسته نباشید:)
من کلا اوت شدم از مباحث و آزمون و تمرین...انگار ی پنجاه تومن ته کیفم بود گفتم بدمش به نظام مهندسی:surprised: کاش عقب بیفته :D

astronomygirl66

عضو جدید
بچه ها یه سوال؟
من خیلی زمان کم میارم :( مخصوصا خیلی از وقتم در انتقال نقشه ها از پوستی به کاغذ گرفته میشه...میز نورم که گویا نمیذارن...چه پیشنهاده دیگه ای دارین؟
شماهم با کاربن و پوستی به کاغذ اصلی انتقال میدین؟

arefe-rad

عضو جدید
دوستان کار منو هم نقد کنید لطفا
فقط زیرزمین یادم رفته داکت پشت آسانسور رو بذارم
ممنونم

اینم یکی دیگه
البته اینم اضافه کنم چون میخاستم عمق نورگیری رو رعایت کنم طرحش اصلا خوب نشد فقط ضابطه سعی کردم باشه

دوستان یعنی واقعا هیشکی هیچ نظری نداره؟؟؟!!!:w05:

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.همگی خسته نباشید:)
من کلا اوت شدم از مباحث و آزمون و تمرین...انگار ی پنجاه تومن ته کیفم بود گفتم بدمش به نظام مهندسی:surprised: کاش عقب بیفته :D
خونسرد باش...هنوزم دیر نشده...همه ی بچه های معماری اینو میدونن ک تو دقایق 90 ک خوبه 92..چه انرژییه طلاییی ب دست میاری و فرصت های فوقالعاده.
پاشو تلاش کن.دیر نشده.:w18:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال؟
من خیلی زمان کم میارم :( مخصوصا خیلی از وقتم در انتقال نقشه ها از پوستی به کاغذ گرفته میشه...میز نورم که گویا نمیذارن...چه پیشنهاده دیگه ای دارین؟
شماهم با کاربن و پوستی به کاغذ اصلی انتقال میدین؟

سلاممم دوست عزیز.
اگه تمرینتون خیلی زیاد باشه اصلا نیازی به پوستی ندارید.(واسه طرح اولیه میگم)شما با توجه به خواسته های آزمون بطور ذهنی بهترین محل برای جانمایی راه پله و آسانسورتون رو مشخص میکنید.اینجا با توجه به ابعاد زمین و محل استقرار بنا شروع میکنید به محاسبات عددی برای انکه مثلا اگه جایی رو برای 3 تا پارکینگ در نظر گرفتید جواب میده یانه.و سایر ابعاد و اندازه ها.
همزمان باید به ستون گذاری ها و معماری طبقاتتون هم فکر کنید.
با این روش شما نیم ساعته میتونید چندین جانمایی و طرح اولیه رو در نظر بگیرید.
اولین کاری که میکنید درز انقطاع رو مشخص میکنید و دیوار 20 سانتی جانبی رو ترسیم میکنید و محاسباتتون رو بعد از این انجام میدید.

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من سوالم برا پاکینگه.برا سه تا ماشین 6.5 تو ب توی ستون.خب؟
حالا من تو تمرین گروهی آزمون آذر 92 دیدم ک 3 تا ماشینو ک بین دیوار اونم از هر 2 طرف قرار گرفته گذاشته 6.5.اونوقت خیلی قشنگم گفته 5 تا هم میشه دراورد.
این ینی چی اونوقت؟؟؟؟؟؟؟؟
من الان وقتی ب جای تو ب توی ستون بین 2 تا دیوار باشم باید برا این حالت 50 سانت از هر 2 طرف دیوار اضافه بزارم درسته؟
ینی ب جای 6.5 بزارم 7.5؟
ب جای 4.5 بزارم 5.5؟؟
لطفن.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام.
من سوالم برا پاکینگه.برا سه تا ماشین 6.5 تو ب توی ستون.خب؟
حالا من تو تمرین گروهی آزمون آذر 92 دیدم ک 3 تا ماشینو ک بین دیوار اونم از هر 2 طرف قرار گرفته گذاشته 6.5.اونوقت خیلی قشنگم گفته 5 تا هم میشه دراورد.
این ینی چی اونوقت؟؟؟؟؟؟؟؟
من الان وقتی ب جای تو ب توی ستون بین 2 تا دیوار باشم باید برا این حالت 50 سانت از هر 2 طرف دیوار اضافه بزارم درسته؟
ینی ب جای 6.5 بزارم 7.5؟
ب جای 4.5 بزارم 5.5؟؟
لطفن.

سلام.
3 تا پارکینگ بین دو ستون 6.5
3 تا پارکینگ بین دو دیوار 7.5

کار چه کسی بوده تو تمرین 92؟

دو تا پارکینگ بین دو ستون 4.5
دوتا پارکینگ بین دو دیوار 5

astronomygirl66

عضو جدید
سلاممم دوست عزیز.
اگه تمرینتون خیلی زیاد باشه اصلا نیازی به پوستی ندارید.(واسه طرح اولیه میگم)شما با توجه به خواسته های آزمون بطور ذهنی بهترین محل برای جانمایی راه پله و آسانسورتون رو مشخص میکنید.اینجا با توجه به ابعاد زمین و محل استقرار بنا شروع میکنید به محاسبات عددی برای انکه مثلا اگه جایی رو برای 3 تا پارکینگ در نظر گرفتید جواب میده یانه.و سایر ابعاد و اندازه ها.
همزمان باید به ستون گذاری ها و معماری طبقاتتون هم فکر کنید.
با این روش شما نیم ساعته میتونید چندین جانمایی و طرح اولیه رو در نظر بگیرید.
اولین کاری که میکنید درز انقطاع رو مشخص میکنید و دیوار 20 سانتی جانبی رو ترسیم میکنید و محاسباتتون رو بعد از این انجام میدید.

ممنون از راهنماییتون...نه هنوز فقط آزمون سال 88 رو کارکردم و سرعتم کمه تو تحلیل مواردی که گفتین و حتما باید پوستی روی پوستی بیاد، آخه میترسم برم رو کاغذ اصلی بکشم یهو مثلا لازم باشه راه پلرو میرور کنم....انشاله که همونطور که گفتین با تمرین مشکل اعتمادبه نفسم حل شه :)

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون...نه هنوز فقط آزمون سال 88 رو کارکردم و سرعتم کمه تو تحلیل مواردی که گفتین و حتما باید پوستی روی پوستی بیاد، آخه میترسم برم رو کاغذ اصلی بکشم یهو مثلا لازم باشه راه پلرو میرور کنم....انشاله که همونطور که گفتین با تمرین مشکل اعتمادبه نفسم حل شه :)

خواهش میکنم.
منظورم این نبود که از پوستی استفاده نکنید منظورم اینه که رو پوستی فقط اتود بزنید.بعد اینکه مثلا ابعاد اندازه هاتون چی میشه (چون ابعاد و اندازه ها خیلی مهمه دیگه) رو باید با محاسبات انجام بدید.
راحت میتونید روزی یه ازمون رو تمرین کنید(البته حوصله هم میخواد:))

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
page 6.تمرین گروهی طراحی آذر 92.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
بچه ها من مبحث 15 رو خوندم و یه جمع بندی از انتخاب آسانسور مورد قبول واسه ساختمان مسکونی کردم. به این صورت که:
آسانسور کششی با سرعت تا 2.5 متر قابل قبول هست حالا من به خاطر ابعاد مناسب، آسانسور با سرعت 1.6 متر بر ثانیرو انتخاب کردم.شمام لطف میکنین یه نگاهی بندازین ببینین ابعاد درستو در آوردم ازش استفاده کنیم.
مشخصات آسانسور کششی با سرعت 1.6 متر بر ثانیه و ظرفیت نامی 630 کیلوگرم:
ارتفاع چاهک:1.60 متر
ارتفاع بالاسری: 3.80 متر
ابعاد چاه: 1.9*1.60متر مربع
ابعاد کابین: 1.4* 1.1 متر مربع
اندازه موتورخانه: 2.5* 3.7 متر مربع
ارتفاع کابین: 2.20 متر
ارتفاع درب کابین و دربهای طبقات: 2.10 متر
عرض درب طبقات: 0.8 متر

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

خیلی ممنون.
ابتدای بحثای مربوط به تاپیک تمرین 92 نمیدونستم از ضوابط مربوط به طرح تفصیلی نمیشه استفاده کرد.این امندازه براساس طرح تفصیلی تهرانه.
ببخشید که به اشتباه انداختمتون.:gol:البته اون پست خیلی قدیمیه و تو این تاپیک دیگه این اندازه ها مطرح نشده.

arefeh

کاربر ممتاز
بچه ها من مبحث 15 رو خوندم و یه جمع بندی از انتخاب آسانسور مورد قبول واسه ساختمان مسکونی کردم. به این صورت که:
آسانسور کششی با سرعت تا 2.5 متر قابل قبول هست حالا من به خاطر ابعاد مناسب، آسانسور با سرعت 1.6 متر بر ثانیرو انتخاب کردم.شمام لطف میکنین یه نگاهی بندازین ببینین ابعاد درستو در آوردم ازش استفاده کنیم.
مشخصات آسانسور کششی با سرعت 1.6 متر بر ثانیه و ظرفیت نامی 630 کیلوگرم:
ارتفاع چاهک:1.60 متر
ارتفاع بالاسری: 3.80 متر
ابعاد چاه: 1.9*1.60متر مربع
ابعاد کابین: 1.4* 1.1 متر مربع
اندازه موتورخانه: 2.5* 3.7 متر مربع
ارتفاع کابین: 2.20 متر
ارتفاع درب کابین و دربهای طبقات: 2.10 متر
عرض درب طبقات: 0.8 متر

عزیزم منم اینهارو اما از ویرایش قدیم گرفتم به نظرم اینها اوکیه....

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت تمام دوستان معمارم دوستان در مورد فضای امن بحث21 یه چیزایی در مورد طراحی گفته مثلا مرکز ثقل ساختمون باشه و از فضاهای اقامت میشه به عنوان ف. امن استفاده کرد به شرطی پنجره به بیرون نداشته باشه اگر پنجره داشت باید قید کنیم شیشه نشکن نظرتون چیه ؟ ایا تو طرحهامون در نظر بگیریم با توجه به اینکه مطلب جدیده و فکر نکنم هیچ مدرس طراحی به این اشاره کرده باشه!!!

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام خدمت تمام دوستان معمارم دوستان در مورد فضای امن بحث21 یه چیزایی در مورد طراحی گفته مثلا مرکز ثقل ساختمون باشه و از فضاهای اقامت میشه به عنوان ف. امن استفاده کرد به شرطی پنجره به بیرون نداشته باشه اگر پنجره داشت باید قید کنیم شیشه نشکن نظرتون چیه ؟ ایا تو طرحهامون در نظر بگیریم با توجه به اینکه مطلب جدیده و فکر نکنم هیچ مدرس طراحی به این اشاره کرده باشه!!!
کدو صفحه؟

somaye l

عضو جدید
سلام شهریور 91 لطفا نظر بدید زیر زمین و سوم رو نکشیدمhamkaf.jpg

پیوست ها

• tabaghe aval.jpg
    tabaghe aval.jpg
    25.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vertex

اخراجی موقت
این پست رو از جای دیگه کپی کردم که اینجا بچه ها لطف کنند نظر بدن .
اندازه و ارتفاع پله و طبقات و ارتفاع سقف رو چقدر بگیریم ؟ میدونم متغیره ولی در نهایت ما 2 تا شابلون مقطع پله میتونیم بسازیم . من با کف پله 30 و ارتفاع 17 و تعداد 19 موافقم . کف تا کف طبقات 3.23 میشه . واسه پیلوت هم 17 تا پله که کف تا کف میشه 2.89 شما دوستان نظراتتون رو بگین .
1-دیوار زیر زمین 30 سانته ؟ یا 35 یا همون 20
2-باکس پله رو 2.50 در 5.10 بگیریم ؟؟ یا ابعاد دیگه؟ 2.40 در 4.80 هم هست
3-اندازه درب انبار ؟؟؟؟ درب ورودی پارکینگ دو لنگه باید باشه ؟ یا اتوماتیک هم میتونه باشه شابلونش در هر دو صورت به چه شکلی در میاد اندازه درب ورودی واحد ها؟؟؟؟؟؟ درب دو لنگه ی یکی بزرگ یکی کوچک چی؟
4-کابین آسانسور 1.10 در 1.40 و چاله 1.90 در 2.00 ؟؟؟؟؟؟
5-برای تیپ بندی در و پنجره چه فکری دارین؟
6-اندازه ستونها رو بالاخره چند بگیریم ؟ یعنی 20 در 20 نمیشه ؟ پس چرا قبلا میگرفتن ؟؟
7- نورگیرها برای شابلون چه ابعادی باید داشته باشند ؟ 6 در 3 و 4 در 3 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون.
ابتدای بحثای مربوط به تاپیک تمرین 92 نمیدونستم از ضوابط مربوط به طرح تفصیلی نمیشه استفاده کرد.این امندازه براساس طرح تفصیلی تهرانه.
ببخشید که به اشتباه انداختمتون.:gol:البته اون پست خیلی قدیمیه و تو این تاپیک دیگه این اندازه ها مطرح نشده.
نیازی ب عذر خاهی نیس...من فقط میخاستم مطمعن شم..براتون تصویرشو گذاشتم.ممنون.

وضعیت
موضوع بسته شده است.