تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

الهه معماري

عضو جدید
مهندسین عزیز کار اذر 90 ام رو بکل تغییر دادم.ممنون میشم نقد کنید تا بتونم اشتباهتمو اصلاح کنم:gol:مشاهده پیوست 256011مشاهده پیوست 256012

اینجا هم نورگیر به خواب و نشیمن نورمیده باید مساحت 18باشه و اینطور نیس؟چون بین دوتا درجه یکه من جایی ندیدم ک گفته باشه اگه 2فضا از یک واحدبودن کمترمیشه
و اینکه اگه 2تا پنجره ازنورگیر دوفضای کنار همو نور میده فاصله پنجره ها مطرح نمیشه؟

آخرین ویرایش:

سحر خوشان

عضو جدید
اینجا هم نورگیر بین دو خواب باید مساحت 18باشه و فاصلش 6.چون بین دوتا درجه یکه من جایی ندیدم ک گفته باشه اگه 2فضا از یک واحدبودن کمترمیشه
من متوجه نمیشم!نورگیر بین 2 خواب؟من توی کارام نورگیرو بین یک خواب و یک اشپزخونه گذاشتم.در جای دیگه هم نورگیرم بین دوتا اشپزخونست.من اصلا نورگیری 2تا خواب رو ازش نزاشتم مهندس
لطفا دوباره چک کنید.شاید فضاهارو متوجه نشدید
ضوابط نورگیر هارو هم مطالعه کنید راهنماییتون میکنه.ص 92 همین تاپیک دوستان دربارش توضیح دادن

سحر خوشان

عضو جدید
دوستان توی ازمون ابان 93 میتونیم یه ورودی اصلی پیاده برا کل ساختمون بزاریم و بعد یه فضای تقسیم بزاریم که ورودی اپارتمانو از دفتر پیشخوان جدا کنیم؟یا باید هرکدوم پله و ورودی جدا از معبر اصلی داشته باشن؟
ممنونم

azade tajaddini

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
من چند تا سوال داشتم.
نتونستم تمام تاپیک هارو بخونم.
1- اندازه درز انقطاع رو اول حساب میکنیم.بعد از ابغاد ساختمون کم میکنیم.برای اندازه باقی مونده طراحی میکنیم؟مثلا اگر ضلع زمین 11 متر باشه و دو تا 5 سانت درز انقطاع ساختمان بخاد.اون وقت برای 10.90 سانت طراحی میکنیم؟
2- اندازه جان پناه تراس 1.10 هست یا 1.30؟ توی کار دوستان برای مرداد 94 دیدم نوشتن 130 برای محرمیت.
3- جک معلول به زیرزمین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
4- ارتفاع مناسب پیلوت و زیرزمین چنده؟ پیلوت 240 یا 260؟ زیرزمین چند؟
5- دستگرد یعنی چی؟

سحر خوشان

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
من چند تا سوال داشتم.
1- اندازه درز انقطاع رو اول حساب میکنیم.بعد از ابغاد ساختمون کم میکنیم.برای اندازه باقی مونده طراحی میکنیم؟مثلا اگر ضلع زمین 11 متر باشه و دو تا 5 سانت درز انقطاع ساختمان بخاد.اون وقت برای 10.90 سانت طراحی میکنیم؟
2- اندازه جان پناه تراس 1.10 هست یا 1.30؟ توی کار دوستان برای مرداد 94 دیدم نوشتن 130 برای محرمیت.
3- جک معلول به زیرزمین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
4- ارتفاع مناسب پیلوت و زیرزمین چنده؟ پیلوت 240 یا 260؟ زیرزمین چند؟
5- دستگرد یعنی چی؟
1-بله دقیقا
2-جان پناه تراس طبق م 4ص 104 باید 110 باشه.
محرمیت رو نمیدونم جایی ندیدم
3-نه از تراز0 (یا معبر) به سمت بالا میره و لازمه ارتفاع سرگیری زیرش رعایت بشه
4-پیلوت اگه پارکینگه ومسکونی نداره میتونه 240-زیرزمینم پارکینگ کوچک 220-متوسط و بزرگ 240
5-همون میله دست انداز پله(چیزی که من میدونم9

azade tajaddini

عضو جدید
1-بله دقیقا
2-جان پناه تراس طبق م 4ص 104 باید 110 باشه.
محرمیت رو نمیدونم جایی ندیدم
3-نه از تراز0 (یا معبر) به سمت بالا میره و لازمه ارتفاع سرگیری زیرش رعایت بشه
4-پیلوت اگه پارکینگه ومسکونی نداره میتونه 240-زیرزمینم پارکینگ کوچک 220-متوسط و بزرگ 240
5-همون میله دست انداز پله(چیزی که من میدونم9
ممنون از لطفتون.
یه سوال دیگه.چطوری قبل از طراحی،ارتفاع ساختمون حساب کنیم؟برا درز انقطاع

سحر خوشان

عضو جدید
ممنون از لطفتون.
یه سوال دیگه.چطوری قبل از طراحی،ارتفاع ساختمون حساب کنیم؟برا درز انقطاع
ارتفاع طبقات مسکونی که خودتون مشخص میکنید که معمولش 306 هست.تراز همکفم معمولا سوال بهمون میده.جان پناه بامم که 110.همه اینارو جمع کنید...

amirreza.dolat

عضو جدید

سلام خدمت دوستان.
من چند تا سوال داشتم.
1- اندازه درز انقطاع رو اول حساب میکنیم.بعد از ابغاد ساختمون کم میکنیم.برای اندازه باقی مونده طراحی میکنیم؟مثلا اگر ضلع زمین 11 متر باشه و دو تا 5 سانت درز انقطاع ساختمان بخاد.اون وقت برای 10.90 سانت طراحی میکنیم؟》》》بله
2- اندازه جان پناه تراس 1.10 هست یا 1.30؟ توی کار دوستان برای مرداد 94 دیدم نوشتن 130 برای محرمیت.》》》》تو مبحث 4گفته اگه از معبر مجاور دید به ساختمان باشه ویا از تراس به پلاک های مجاور دید داشته باشه باید جان پناه تراس یا o.k.bپنجره مشرف طوری باشه که مساله دید حل بشه
3- جک معلول به زیرزمین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟》》》》بله منظور اینه که پی و سایر ملزومات اجرای جک در زیر زمین یعنعی زیر محل قرار گیری جک قرار داره که باعث کم شدن ارتفاع زیرزمین میشه
4- ارتفاع مناسب پیلوت و زیرزمین چنده؟ پیلوت 240 یا 260؟ زیرزمین چند؟》》》》هر دو درجدول مربوطه توی مبحث 4هست
5- دستگرد یعنی چی؟》》》همون بخشی که کنار پله و رمپ پیاده نصب میشه که معلولان و... دستشونو ازش میگیرن که از پله یا رمپ بالا برن

فرستاده شده از GT-S7262ِ من با Tapatalk

amirreza.dolat

عضو جدید

ارتفاع طبقات مسکونی که خودتون مشخص میکنید که معمولش 306 هست.تراز همکفم معمولا سوال بهمون میده.جان پناه بامم که 110.همه اینارو جمع کنید...
بچه ها ارتفاع برای درز انقطاع از روی تراز پایه حساب میشه که تراز پایه کف زیرزمین میشه مگه با تمهیدات دیوارحایل که پیچیده میشه همون از روی کف زیرزمین حساب میکنیم به علاوه که حداکثر ارتفاع ساختمان در حالت عادی توی مبحث 4اومده در غیر این صورت طبق گفته دوستمون حساب میکنیم

amirreza.dolat

عضو جدید
یه سوال
عرض در ورود و خروج اصلی ساختمان چقدر بگیریم
نیاز هست با توجه به ظرفیت خروج حساب کنیم یا نه
در ضمن ابعاد لابی طبقات با توجه به مبحث 3 و1/80 ×1/50 درسته یا نه اگه نه چقدر و چرا؟

azade tajaddini

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
من چند تا سوال داشتم.
1- اندازه درز انقطاع رو اول حساب میکنیم.بعد از ابغاد ساختمون کم میکنیم.برای اندازه باقی مونده طراحی میکنیم؟مثلا اگر ضلع زمین 11 متر باشه و دو تا 5 سانت درز انقطاع ساختمان بخاد.اون وقت برای 10.90 سانت طراحی میکنیم؟》》》بله
2- اندازه جان پناه تراس 1.10 هست یا 1.30؟ توی کار دوستان برای مرداد 94 دیدم نوشتن 130 برای محرمیت.》》》》تو مبحث 4گفته اگه از معبر مجاور دید به ساختمان باشه ویا از تراس به پلاک های مجاور دید داشته باشه باید جان پناه تراس یا o.k.bپنجره مشرف طوری باشه که مساله دید حل بشه
3- جک معلول به زیرزمین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟》》》》بله منظور اینه که پی و سایر ملزومات اجرای جک در زیر زمین یعنعی زیر محل قرار گیری جک قرار داره که باعث کم شدن ارتفاع زیرزمین میشه
4- ارتفاع مناسب پیلوت و زیرزمین چنده؟ پیلوت 240 یا 260؟ زیرزمین چند؟》》》》هر دو درجدول مربوطه توی مبحث 4هست
5- دستگرد یعنی چی؟》》》همون بخشی که کنار پله و رمپ پیاده نصب میشه که معلولان و... دستشونو ازش میگیرن که از پله یا رمپ بالا برن

مرسی از جواب های کاملتون.
یه سوال دیگه : برای خط چین نما هم 10 سانت از ضلع زمین کم میکنیم،بعد طراحی میکنیم؟

مبینا.

عضو جدید
مهندسین عزیز کار اذر 90 ام رو بکل تغییر دادم.ممنون میشم نقد کنید تا بتونم اشتباهتمو اصلاح کنم:gol:مشاهده پیوست 256011مشاهده پیوست 256012

طرحتون خوبه اما اینارواصلاح کنید بهترمیشه... طبقه همکف : 1- ورودی میتونید بهترتعریف کنید اگردستشویی بیارید نزدیک ورودی بهتره
2-اون در پاسیو فکرکنم اشتباه گذاشتین چون پاسیو در نداره.اتاق خواب بالایی اگر کمد کنار در بزارید بهتره
3-اون فضاییکه نوشتید نشیمن فضای حرکتیه برای نشیمن خوب نیست.کلا استفاده مفیدی نمیشه ازاون فضا کرد.
طبقه اول:این واحدهاتون خوبه اینکه برای اشپزخونه 2تا ورودی میگیرید نمیدونم ایا از نظرضوابط درسته یا نه...اتاق خواب واحد پایینیتونم عرض 2.40 کمه ....موفق باشید

ne.arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تازه میخام شروع کنم بخونم برای ازمون های نظام میدونم خیلی دیره اما میخان تلاشمو بکنم تا هر جا رسیدم بخونم میشه راهنماییم کنید کدوم مباحث مهمتره و از کجا شروع کنم ؟ ممنون میشم

amirreza.dolat

عضو جدید

سلام دوستان من تازه میخام شروع کنم بخونم برای ازمون های نظام میدونم خیلی دیره اما میخان تلاشمو بکنم تا هر جا رسیدم بخونم میشه راهنماییم کنید کدوم مباحث مهمتره و از کجا شروع کنم ؟ ممنون میشم
اول از همه مبحث 4رو بخون بعد مبحث3مباحث دیگه هم در حد کجاها داکت بگذاریم و ابعاد آسانسور و کدوم دیوارا باید عایق صوتی و حرارتی و رطوبتی بشن مهمه
قوانین معلولان و ضوابط شهری هم مهمه یک کتاب هم برای ترسیم مهمه که کتاب رسم فنی هنرستانه
حالا اگه برای این دور جدی نیستی یک فایل همون صفحات اول تاپیک هست که یکی از بچه ها جمع بندی کرده میگن خوبه اونو بخون بعدش سوالای سالهای قبل رو حل کن
با آرزوی موفقیت

ne.arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلیی ممنون از پاسختون :smile:
برای ازمون نظارت و اجرا هم میشه یه راهنمایی بفرمایید

سحر خوشان

عضو جدید
بچه ها ارتفاع برای درز انقطاع از روی تراز پایه حساب میشه که تراز پایه کف زیرزمین میشه مگه با تمهیدات دیوارحایل که پیچیده میشه همون از روی کف زیرزمین حساب میکنیم به علاوه که حداکثر ارتفاع ساختمان در حالت عادی توی مبحث 4اومده در غیر این صورت طبق گفته دوستمون حساب میکنیم

بعضیا میگن از کف زیرزمین بعضیا هم میگن تراز معبر.من دقیقا نمیدونم کدومه.شما مطمینید از زیرزمینه؟

amirreza.dolat

عضو جدید

بعضیا میگن از کف زیرزمین بعضیا هم میگن تراز معبر.من دقیقا نمیدونم کدومه.شما مطمینید از زیرزمینه؟
بله مراجعه کنید به آیین نامه 2800 که در مورد زلرله هست صراحتا گفته تراز پایه و تعریف تراز پایه رو هم گفته من از بچه های عمرانی هم تعریفش رو پرسیدم همین رو گفتن

سحر خوشان

عضو جدید
طرحتون خوبه اما اینارواصلاح کنید بهترمیشه... طبقه همکف : 1- ورودی میتونید بهترتعریف کنید اگردستشویی بیارید نزدیک ورودی بهتره
2-اون در پاسیو فکرکنم اشتباه گذاشتین چون پاسیو در نداره.اتاق خواب بالایی اگر کمد کنار در بزارید بهتره
3-اون فضاییکه نوشتید نشیمن فضای حرکتیه برای نشیمن خوب نیست.کلا استفاده مفیدی نمیشه ازاون فضا کرد.
طبقه اول:این واحدهاتون خوبه اینکه برای اشپزخونه 2تا ورودی میگیرید نمیدونم ایا از نظرضوابط درسته یا نه...اتاق خواب واحد پایینیتونم عرض 2.40 کمه ....موفق باشید
مرسی که وقت گذاشتید و طرحمو دیدین.من چنر جا حوندم که نورگیر در پایینترین طبقه باید برای نظافت در داشته باشه و به نظرم منطقی اومد.نمدونم دقیقا درستش چیه؟
اون اتاق خواب از نورگیر استفاده میکنه نمیتونم کمدشو جلوی در بزارم
شمام موفق باشید

amirreza.dolat

عضو جدید

بله مراجعه کنید به آیین نامه 2800 که در مورد زلرله هست صراحتا گفته تراز پایه و تعریف تراز پایه رو هم گفته من از بچه های عمرانی هم تعریفش رو پرسیدم همین رو گفتن

البته اگه از دیوار حایل در زیر زمین استفاده بشه طوری که کاملا دیوار به خاک پشتش دوخته بشه و اینطوری شرایطی فراهم بشه که ساختمان در قسمت زیرزمین رفتارش طوری بشه که جزیی از زمین هست ما درز انقطاع رو هم از نظر اجرا و هم از نظر محاسبهhاز روی سطح معبر میگیریم

amirreza.dolat

عضو جدید

خیلیی ممنون از پاسختون :smile:
برای ازمون نظارت و اجرا هم میشه یه راهنمایی بفرمایید
والا من خیلی وقته نظارت گرفتم اجرا هم شرکت نکردم ولی میگن کلید واژه ها خوبن و لیست مباحثشون هم توی منابع نظام هست ولی برای نظارت من برای قسمت عناصرش کتاب فناوری نویین گلابچی و کلا جزوات عناصری که برای ارشد بچه ها میخونن رو پیشنهاد میدم مثل جزوه سینا شریفی در ضمن راهنمای مبحث 19هم خییییییلی مهمه بقیه رو به نظرم تو تاپیکش نگاه کن مباحث 4و2و12و3و8هم مهم ترند اینا رو که نگاه کردی بشین سوالای سالهای قبل رو بخون دستت میاد کجاها می لنگی و باید چه مباحثی رو بیشتر بخونی

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی فایل اتوکدی ک راه پله و... ک برای الگو سر جلسه میبرنو داره من خیلی نیاز دارم .
صفخات اول گذاشته شده.
اگه منظورت شابلون هستش که باید بری تو تاپیک شابلونها.که اونم و صفحه اول همین تاپیک آدرسشو گذاشته فکر کنم.

سلام.دوستان همگی خسته نباشید...تو بحث پارکینگ تو مبحث 4 گفته شده که فضای توقف و حرکت عرضش باید 5 متر باشه که اگه در قسمت ستون ها باشه میتونیم 4.5 هم بگیریم(یعنی اکس تا اکس 5 متر و فاصله مفید دو ستون 4.5).حالا اگه یک طرف فضای توقف و حرکت دیوار باشه و یک طرف ستون تو این حالت حداقل عرض فضا چند میشه؟
و سوال دیگه اینکه وقتی ابعاد فضا رو میده مثلا واحد 65 متری یا تجاری 30 متری مساحت خالص منظورشه یا ضخامت دیوارهای خارجی هم جز همین مساحت در نظر گرفته میشه؟(ببخشید شاید سوال مسخره باشه ولی من همیشه با این قضیه مشکل دارم:surprised:)
آره ضخامت دیوارهای خارجی جزو مساحت فضا محسوب میشه،ضخامت دیوارهای بین واحدها نصف نصف باید حساب شه.

مساحت نورگیر و فاصله ی پنجره دوفضایی ک از نورگیر نورمیگیرن توی طبقه اول ک هردو فضا درجه2 هستن با ط دوم ک یکدرجه1 و یک درجه2 هستن هیچ تفاوتی نکرده. دوستان من این مورد رو توی کار اکثر بچه های قبول خرداد ک کاراشونو گداشتن دیدم ک ابعاد نورگیر رعایت نشده و اگه ابعادنورگیر هم دقیق رعایت بشه متراژ واحد خیلی کم میشه. اولویت با کدومه متراز یا ابعاد نورگیر؟
اگه نورگیر طبقه پایین کوچیکتر باشه و نورگیر طبقه بالا بزرگتر ایرادی نداره ولی برعکسش نمیشه،یعنی اگه نورگیر طبقه پایین بزرگتر بود نورگیر طبقه بالا باید یا مساوی یا بزرگتر از نورگیر پایینی باشه.
ضمنا متراژ هرچقدر هم که گفته باشه، مهم اون طولی هست که گفته شده دوواحد دوطرف نورگیر باید ازهم داشته باشن.
اینجا هم نورگیر به خواب و نشیمن نورمیده باید مساحت 18باشه و اینطور نیس؟چون بین دوتا درجه یکه من جایی ندیدم ک گفته باشه اگه 2فضا از یک واحدبودن کمترمیشه
و اینکه اگه 2تا پنجره ازنورگیر دوفضای کنار همو نور میده فاصله پنجره ها مطرح نمیشه؟
فاصله مرکز به مرکز دو پنجرهء کنار همو 3 متر بگیرین.

دوستان توی ازمون ابان 93 میتونیم یه ورودی اصلی پیاده برا کل ساختمون بزاریم و بعد یه فضای تقسیم بزاریم که ورودی اپارتمانو از دفتر پیشخوان جدا کنیم؟یا باید هرکدوم پله و ورودی جدا از معبر اصلی داشته باشن؟
ممنونم
میشه مشترک گرفت اما بهترش اینه که جدا باشه.
بچه ها دیوار دور رمپ پارکینگ تو حریم زمین (دیوار 30 سانتی رو نمیگم) حتما باید 20 باشه؟
میتونی 10 هم بگیری اما 20 بهتره.اگه ستون نداره حتما ستونک بذار.
برای طراحی پنشیش تا مبحث هست اما مهمتریناش 4 و3 و 15 هستش،مخصوصا مبحث 4 .
یسری جزوات هم هست که جمع بندی شده هست و خلاصه تره،که تو همین سایت هستش.
اینارو بخونین و تمرینات فشرده ای واسه خودتون بذارین.

آخرین ویرایش:

سحر خوشان

عضو جدید
صفخات اول گذاشته شده.
اگه منظورت شابلون هستش که باید بری تو تاپیک شابلونها.که اونم و صفحه اول همین تاپیک آدرسشو گذاشته فکر کنم.

آره ضخامت دیوارهای خارجی جزو مساحت فضا محسوب میشه،ضخامت دیوارهای بین واحدها نصف نصف باید حساب شه.

اگه نورگیر طبقه پایین کوچیکتر باشه و نورگیر طبقه بالا بزرگتر ایرادی نداره ولی برعکسش نمیشه،یعنی اگه نورگیر طبقه پایین بزرگتر بود نورگیر طبقه بالا باید یا مساوی یا بزرگتر از نورگیر پایینی باشه.
ضمنا متراژ هرچقدر هم که گفته باشه، مهم اون طولی هست که گفته شده دوواحد دوطرف نورگیر باید ازهم داشته باشن.

فاصله مرکز به مرکز دو پنجرهء کنار همو 3 متر بگیرین.

میشه مشترک گرفت اما بهترش اینه که جدا باشه.

میتونی 10 هم بگیری اما 20 بهتره.اگه ستون نداره حتما ستونک بذار.

برای طراحی پنشیش تا مبحث هست اما مهمتریناش 4 و3 و 15 هستش،مخصوصا مبحث 4 .
یسری جزوات هم هست که جمع بندی شده هست و خلاصه تره،که تو همین سایت هستش.
اینارو بخونین و تمرینات فشرده ای واسه خودتون بذارین.
مرسی مهندس که سوالارو جواب دادین.جزواتی که گفتین تو این سایت هست من ندیدم.کجاست؟بازم مرسی

mis.archit

عضو جدید
ممنونم از همه بچه ها ، ایشالا همه موفق بشید
چند تا سوال داشتم :
۱. تو کار بعضی از بچه ها دیدم پشت آسانسور یه داکت میگذارن ، عرضش چقدر باید باشه؟ و آیا گذاشتنش الزامیه؟
۲. مبحث 4 ص 75 ، نوشته ستون و دیوار پارکینگ سرپوشیده باید مقاوم در برابر حریق باشه ، تو کار کسی ندیدم رعایت بشه؟
۳. مبحث 4 ص 76 ، نوشته باید انبارها طبق مبحث سه باید در مقابل آتش حفاظت بشه. ایا منظورش همون مقاوم به حریقه؟
ممنونم از همتون

مبینا.

عضو جدید
مرسی که وقت گذاشتید و طرحمو دیدین.من چنر جا حوندم که نورگیر در پایینترین طبقه باید برای نظافت در داشته باشه و به نظرم منطقی اومد.نمدونم دقیقا درستش چیه؟
اون اتاق خواب از نورگیر استفاده میکنه نمیتونم کمدشو جلوی در بزارم
شمام موفق باشید

خواهش میکنم خانمی...بله بنظرمنم منطقی میاد اما من جایی نخوندم ...پس دراینصورت دوستان لطفا نظربدن درمورد در پاسیو....
نه کنار نورگیر نزارید بیارید سمت دیگه در بزارید که میشه دیوار روبروی کمد...

سحر خوشان

عضو جدید
دوستان به نظرتون پارکینگ ازمون ابان 93 رو اینطوری بکشم خوبه یانه؟چون یه فضایی بین دیوار پله و دیوار رمپ میمونه که ازش استفاده نکردم و نمیدونم مهمه یانه.مرسی از همگیphoto_2016-02-09_12-07-37.jpg

وضعیت
موضوع بسته شده است.