تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ببین برای محاسبه رمپ گردشی شعاع میانی رو 6.5 میگیریم که اگه عرض رمپ 3.5 باشه شعاع داخلی میشه 4.75 (یعنی شعاع میانی منهای نصف عرض رمپ) شعاع خارجی هم 8.25 میشه (شعاع میانی + نصف عرض رمپ)
رمپ چرخشی همیشه مسیری به طول یک چهارم دایره طی میکنه. شعاع دایره ای که ماشین طی میکنه همون شعاع میانی یعنی 6.5 متر هست. اگه محیط دایره رو حساب کنیم و بعد یک چهارمش رو حساب کنیم این یک چهارم دایره میشه 10.21. طول رمپ چرخشی میشه 10.21 که ارتفاع 1.43 رو جواب میده
مشاهده پیوست 255821

همشو میدونم تا اا قبل اینکه بگی ارتفاع 1.43 هست
اینجاشو نفهمیدم
ینی چی ارتفاع 1.43 رو جواب میده؟
و اینکه برای ازمون ابان طول رمپ میشه 8.13
اما محیط این ربع دایره شده 10.23
قضی چیه؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
پس اگه به فرض عرض رمپ باشه سه شعاع داخلی میشه 5 و خارجی میشه 8 درسته؟
عرض رمپ 3 ک نداریم
یا 2.5 یا 3.5 یا 5

دو و نیم ک اصلا کسی چرخشیش نمیکنه چون عرض کوچیکه و ارزش نداره. نمیشه
سه و نیمم ک گفتن
5 مترم میشه برای پارکینگای بزرگ ک در صلاحیت پایه 2 نیست

setayesh1234

عضو جدید
عرض رمپ 3 ک نداریم
یا 2.5 یا 3.5 یا 5

دو و نیم ک اصلا کسی چرخشیش نمیکنه چون عرض کوچیکه و ارزش نداره. نمیشه
سه و نیمم ک گفتن
5 مترم میشه برای پارکینگای بزرگ ک در صلاحیت پایه 2 نیست

پس ازمون مردادو یا 2.5 بگیریم یا 3.5 ،3 نمی تونیم بگیریم عرض رمپرو

khazaei1

عضو جدید
همشو میدونم تا اا قبل اینکه بگی ارتفاع 1.43 هست
اینجاشو نفهمیدم
ینی چی ارتفاع 1.43 رو جواب میده؟ یعنی اینکه اگه اختلاف ارتفاعمون 1.43 باشه همین یک چهارم محیط دایره رمپ براش کافیه. که البته این 1.43 با حساب کردن یک متر ابتدا و انتهای رمپ با شیب 10 درصده که مطمئن نیستم برای رمپ چرخشی احتیاج باشه . اگه کسی میدونه بگه
و اینکه برای ازمون ابان طول رمپ میشه 8.13
اما محیط این ربع دایره شده 10.23
قضی چیه؟

آزمون آبان 93 طول رمپ میشه 9.8. من خودم ایستگاه 5*5 براش گذاشتم. از رمپ گردشی استفاده نکردم. ولی وقتی طول رمپ از 10.21 کمتر باشه خوب کمتر از یک چهارم محیط دایره باید براش رمپ بذاری که اونم باید حساب کنی ببینی دقیقا چقد میشه

khazaei1

عضو جدید
آزمون آبان 93 طول رمپ میشه 9.8. من خودم ایستگاه 5*5 براش گذاشتم. از رمپ گردشی استفاده نکردم. ولی وقتی طول رمپ از 10.21 کمتر باشه خوب کمتر از یک چهارم محیط دایره باید براش رمپ بذاری که اونم باید حساب کنی ببینی دقیقا چقد میشه

که البته فک میکنم تو آزمون آبان 93 اگه بخواین رمپ گردشی بذارین حدود 2.75 مترش مستقیم میشه مابقیش گردشی

الهه معماري

عضو جدید
دوستان با توجه به عمق نورگیری که 7متره، اما توی این طرح این عمق به 9.5 متر رسیده (توی پذیرایی 2واحدی)، اگه آشپزخونه کنار پله ها قرار میگرفت و از نور پذیرایی حتی باوجود عمق 9.5متر استفاده میکرد بهتر بود یا اینکه همین حالت مناسب تره بنظرتون؟ گاهی ناچارا عمق نورگیری زیاد میشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=205536&d=1398314391

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
طول رمپ 9.8 نمیشه
8.8 میشه

roya et

عضو جدید
-1.jpg00.jpgسلام به همه .خسته نباشید.:smile:
اگر امکانش هست کارم رو نقد کنید.آذر 92

niuona

عضو
دوستان با توجه به عمق نورگیری که 7متره، اما توی این طرح این عمق به 9.5 متر رسیده (توی پذیرایی 2واحدی)، اگه آشپزخونه کنار پله ها قرار میگرفت و از نور پذیرایی حتی باوجود عمق 9.5متر استفاده میکرد بهتر بود یا اینکه همین حالت مناسب تره بنظرتون؟ گاهی ناچارا عمق نورگیری زیاد میشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=205536&d=1398314391
با سلام
حتی اگه آشپزخونه هم کنار باکس پله باشه،بازم به نورگیر نیاز هست
حتی اگه 8 باشه،مگه اینکه با سرویس و حمام یا انباری و مطبخ اینا عمق رو کمتر کنی

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
طول رمپ 9.8 نمیشه
8.8 میشه

خانوم مهندس
کدارتفاعی مرکز ورودی رو باید درنظر بگیرین.

اگه بخوایم طول رمپ رو محاسبه کنیم باید کدارتفاهی مرکز ورودی رو درنظر بگیریم .که با احتساب 6سانت درزانقطاع و 30سانت دیوار و 1.75 سانت مرکز ورودی (0.3+0.06+1.75=2.11) خب .
طول 19متری از بالا0.00 تا پایینش 1.50- اومده که به ازای هر مترش 150/19=7.89
پس کد ارتفاعی 2.11 که مرکز ورودی سواره میشه، میشه1.33- .
از 1.33- باید بریم به 2.60- .
2.60-1.33=1.27
از 1.27 ، 40 سانت بخاطر 4تا یک مترِ 10درصدیه رمپ کم میشه که میمونه 0.87
پس 0.87/15 میشه 58 سانت
0.58+0.40=9.8

آخرین ویرایش:

armooni

عضو جدید
سلام- خانوم عارفه من یه سوال داشتم...
واسه سرگیری چه قدر از آخر رمپ کم کنیم؟
لطف میکنید توضیح بدین...من قاطی کردم با این سرگیری...
سوال دوم: شعاع رمپ گردشی چقدره؟ بعضی ها 5 میگن بعضی ها 6.5

ج.ع

عضو جدید
سلام- خانوم عارفه من یه سوال داشتم...
واسه سرگیری چه قدر از آخر رمپ کم کنیم؟
لطف میکنید توضیح بدین...من قاطی کردم با این سرگیری...
سوال دوم: شعاع رمپ گردشی چقدره؟ بعضی ها 5 میگن بعضی ها 6.5

با سلام

البته شما از خانوم عارفه سوال کردید ولی با اجازه جواب میدم.
واسه سرگیری با در نظر گرفتن ارتفاع سرگیری 1.95 ، 3.33 از طول رمپتون سرپوشیده خواهد بود.
در مورد سوال دوم منم دقیقا همین سوال رو داشتم. در مبحث 4 شعاع گردش رمپ حداقل 5 است ولی نمیدونم این 6.5 از کجا اومده؟؟؟

elham.khkh

عضو جدید
دوستان خيلي ها درگير مسايل پيچيد ميكنند
درصورتي كه بايد اصول طراحي بلد باشند و ضوابط و مباحث را
امروز راجب الزامات ساختمان جهت حفاظت در سوانح و حوادث صحبت كنيم
1-حداقل عرض راهرو دسترسي خروجي 1.20
حداكثر طول خروجي از محل تصرف تا دسترسي خروج 30 متر ولي اين بسيار مهم دستگاه پله را دور تا ورودي ساختمان طراحي نكنيد
در واحد مسكوني تا 5 طبقه ،فاصله درب ورودي تا دستگاه پله 10متر در نظر گرفته شود
جايگاه امداد در گروههاي 4و 5 حداقل 5در 3 متر در نظر گرفته ميشود
اين نكته شما فقط تو پلانها حتما نشان بدهيد
تعبيه بازشوي امدادرساني هر واحد 90 سانتي متر و ارتفاع 1.30سانتي متر الزامي
به چ صورت نمايش بدهيم
روي پنجره كه به سمت حياط ماشين رو و يا كوچه
بصورت خط چين و به سمت داخل
مثل يك درب كوچيك دو لنگه نشان ميديم

کلیت بحث مسیر خروج فقط بخاطر رعایت مبحث 3 هست و وقتی صحبت از مسیر خروج میشه یعنی باید ضوابط حریق رو رعایت کنیم نه ابعاد عبوری افراد عادی و معلول(که البته با رعایت ابعاد مسیر فرار از حریق ضوابط عبوری افراد عادی و معلول هم حفظ میشه) و این مسیر خروج باید حداقل 150 سانت عرض داشته باشه(برای عبور امدادگر پیاده-طبق مبحث3)

اینجاها رو لطفا بیشتر توضیح بدین

مشاهده پیوست 255834مشاهده پیوست 255835سلام به همه .خسته نباشید.:smile:
اگر امکانش هست کارم رو نقد کنید.آذر 92
زیر جک معلولتون رو باید بنویسید موتورجک معلول.نمیشه انباری باشه

hekmatiy

عضو جدید
سلام و خیلی متشکر بابت توضیحاتتون و اینکه سوالات رو به تمامی جواب دادید.

در مورد نورگیری بله الان دقیقا متوجه شدم که چه طور محاسبه کردید.

فقط یک سوال کلی الان در مورد نورگیری برام مطرح شد اینکه عمق نورگیری را برای اتاقی که از تراس نور می گیرد باید 7 متر از لبه ی بیرونی تراس باشد؟

بعد اینکه در مورد تهویه ی لابی چرا در اون دیواری که برای سرگیری رمپ عقب رفته پنجره نمی گذارید که دیگر به داکت تهویه لابی نیاز نباشد؟

و یک مورد دیگه اینکه در پلانها تون اون مستطیلهای خط چین زیر پنجره ها نمایش چیست؟

سلام اختیار دارید، خوشحال میشم کمکی کرده باشم.
عمق نورگیری از لبه بیرونی تراس ملاک هست براشون.
خیر شما نمیتونید از دیوار بالای رمپ پنجره بدید، در این حالت الزاما نیاز به تهویه دارید.
اون خط چین ها هم سایه بان پنجرمه، که بر اساس ظوابط پیش آمددگی و البته جبهه جنوبی ساختمان بر اساس شهر شیراز گذاشتم.
همون طور که دیدید من در جبهه شمالی به دلیل اینکه عرض خیابان از 10 کمتره سایه بان نزاشتم.

abassolemani

عضو جدید
دوستان در رابطه با تهویه و نور لابی من مشکل دارم تا حالا فکر میکردم ازین پنجره روی دیوارسرگیر رمپ میشه نور و تهویه لابی رو تامین کرد اما دوستان گفتن باید نورگیر باشه .و ازون جا پنجره نمیشه داد . ایا نورگیر طبقات باید تا همکف ادامه پیدا کنه. ؟ چون توی جزوه اشراق و همینطور حل سوالای سالهای قبل دیدم که نورگیر روی همکف سقف داره و تا لابی ادامه پیدا نکرده. خواهش جواب بدین ممنونلطف میکنین

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
دوستان در رابطه با تهویه و نور لابی من مشکل دارم تا حالا فکر میکردم ازین پنجره روی دیوارسرگیر رمپ میشه نور و تهویه لابی رو تامین کرد اما دوستان گفتن باید نورگیر باشه .و ازون جا پنجره نمیشه داد . ایا نورگیر طبقات باید تا همکف ادامه پیدا کنه. ؟ چون توی جزوه اشراق و همینطور حل سوالای سالهای قبل دیدم که نورگیر روی همکف سقف داره و تا لابی ادامه پیدا نکرده. خواهش جواب بدین ممنونلطف میکنین
مراجعه کنیم به م4 ص 68 الزامات حیاط خلوت

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
خانوم مهندس
کدارتفاعی مرکز ورودی رو باید درنظر بگیرین.

اگه بخوایم طول رمپ رو محاسبه کنیم باید کدارتفاهی مرکز ورودی رو درنظر بگیریم .که با احتساب 6سانت درزانقطاع و 30سانت دیوار و 1.75 سانت مرکز ورودی (0.3+0.06+1.75=2.11) خب .
طول 19متری از بالا0.00 تا پایینش 1.50- اومده که به ازای هر مترش 150/19=7.89
پس کد ارتفاعی 2.11 که مرکز ورودی سواره میشه، میشه1.33- .
از 1.33- باید بریم به 2.60- .
2.60-1.33=1.27
از 1.27 ، 40 سانت بخاطر 4تا یک مترِ 10درصدیه رمپ کم میشه که میمونه 0.87
پس 0.87/15 میشه 58 سانت
0.58+0.40=9.8

پس نکتش اینه. من متوجه نکته بودم اما به روش معمول و رد حالتی که هر دو گوشه ی زمین 1.5 باشه حلش کردم.
شما میگین که عرض معبر 3.5 هست و اومدین این 3.5 رو تقسیم به دو کردین و شده 1.75 که این عدد رو با 30 سانت شخامت دیوار و 6 سانت درز جمع زدین. شده 2.11.
حالا چطوری 1.33 رو بدست آوردین؟

من خودم اینطوری حساب میکنم که: میام به درازای طول زمین یه خط میکشم و زا 0.00 میبرم به 1.5- بعد هر جا که میخوام وارد بشم، یه خط بهش عمود میکنم، حدود ارتفاع رو بهم میده.
الان ک رسم کردم 1.35 داد بهم. تو کد کشیدم.
پس از 1.35 میخوایم بریم -2.62 که اختلافش میشه 1.27
1.27-.4=0.87
که 15 درصدش میشه 5.8
و بعلاوه 4 میشه 9.8:gol:

جالب بود. ممنون از یاد اوری و تذکر شما.
فقس اینکه من خودم میزارم درز رو بعد از رسم برش حساب می کنم. شما کی حساب میکنید؟
چون رو کاغذ داریم رسم میکنیم مجبوریم مثلا 0.1 از گوشه فاله بزاریم اما عدد اصلی رو بنویسیم.
حالا اگ قرار باشه از اول درز رو حساب کنیم ک واویلاست!

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
پس ازمون مردادو یا 2.5 بگیریم یا 3.5 ،3 نمی تونیم بگیریم عرض رمپرو
نه 3 که نمیتونیم. ینی شایدم بشه اما ریسکه. همون 2.5 یا 3.5 بزارین

منم با گردشی موافق ترم . نه دردسره. حالا سه ساعت پرگار بیار.خدا رحم کنه نکنه همچین چیزی بدن.

که البته فک میکنم تو آزمون آبان 93 اگه بخواین رمپ گردشی بذارین حدود 2.75 مترش مستقیم میشه مابقیش گردشی
همین دیگه مشکل همینه. وقتی محیط دایره شده 10.21 و طول رمپ حدود 9 و خوردی، تازه باید از محیط دایره کم هم بکنیم. چطوری هست ک شما حساب میکنین؟ میگین 2.7 مستقیم میده؟خیلی مشتاقم بدونم.

طول رمپ 9.8 نمیشه
8.8 میشه
اصلاح میشه . همون 9.8. پوزش میخوام

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
لابی نور نمیخواد.
پس نکتش اینه. من متوجه نکته بودم اما به روش معمول و رد حالتی که هر دو گوشه ی زمین 1.5 باشه حلش کردم.
شما میگین که عرض معبر 3.5 هست و اومدین این 3.5 رو تقسیم به دو کردین و شده 1.75 که این عدد رو با 30 سانت شخامت دیوار و 6 سانت درز جمع زدین. شده 2.11.
حالا چطوری 1.33 رو بدست آوردین؟

من خودم اینطوری حساب میکنم که: میام به درازای طول زمین یه خط میکشم و زا 0.00 میبرم به 1.5- بعد هر جا که میخوام وارد بشم، یه خط بهش عمود میکنم، حدود ارتفاع رو بهم میده.
الان ک رسم کردم 1.35 داد بهم. تو کد کشیدم.
پس از 1.35 میخوایم بریم -2.62 که اختلافش میشه 1.27
1.27-.4=0.87
که 15 درصدش میشه 5.8
و بعلاوه 4 میشه 9.8:gol:

جالب بود. ممنون از یاد اوری و تذکر شما.
فقس اینکه من خودم میزارم درز رو بعد از رسم برش حساب می کنم. شما کی حساب میکنید؟
چون رو کاغذ داریم رسم میکنیم مجبوریم مثلا 0.1 از گوشه فاله بزاریم اما عدد اصلی رو بنویسیم.
حالا اگ قرار باشه از اول درز رو حساب کنیم ک واویلاست!

درزو همون اول حساب کن.واویلا نیست.

وضعیت
موضوع بسته شده است.