تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

alizare49

عضو جدید
بله قبول دارم;)

ممنون که وقت گذاشتین

در مورد مستقیم به راه پله وارد شدن با یک معبر 1.5 متری به فضای لابی جلوی آسانسور وارد شوید(نه مستقیم به باکس پله)
در مورد رعایت فضای خصوصی به راحتی میتونید با یک هالچه ی 1.1 در 1.1 دید مستقیم به خواب رو محدود کنید

khazaei1

عضو جدید
در مورد مستقیم به راه پله وارد شدن با یک معبر 1.5 متری به فضای لابی جلوی آسانسور وارد شوید(نه مستقیم به باکس پله)
در مورد رعایت فضای خصوصی به راحتی میتونید با یک هالچه ی 1.1 در 1.1 دید مستقیم به خواب رو محدود کنید

ممنون از راهنماییتون
فقط ی سوال
میشه تو همین آزمون آبان 93 ورودی مسکونی و اداریو یکی گرفت یعنی منظورم اینه که رمپو پله ورودیشون یکی باشه ولی درشون جدا؟

alizare49

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون
فقط ی سوال
میشه تو همین آزمون آبان 93 ورودی مسکونی و اداریو یکی گرفت یعنی منظورم اینه که رمپو پله ورودیشون یکی باشه ولی درشون جدا؟

خیلی بهتره که ورودی دو کاربری متفاوت- یکی نباشه
و تا حد امکان سعی کنید ورودی از پخی رو (که البته این موضوع هم بطور ناخود آگاه روی طرح اکثر بچه ها تاثیر گذاشته و از دسته گلای خانه اشراقه) انجام ندید چون قوانین عقب نشینی خودش رو داره و در اجرا اصلا به صلاح نیست و باید زمین متری چند میلیون رو بعنوان پیش فضای ورودی(فضای خارج ساختمان) قرار بدید

niuona

عضو
آخرین ویرایش:

khazaei1

عضو جدید
مشاهده پیوست 255071مشاهده پیوست 255072اینم طبقات اول و دوم
لطفا ایرادات کارمو بفرمایین چی هست
ممنون

سلام
ایرادی که من تو کارتون دیدم ابعاد نورگیرتونه که کمه فک میکنم باید حداقل 3*4 باشه
و نکته دیگه ای که خودمم شک دارم اینه که طبقه زیرزمین در باکس راه پله و آسانسور بهتره به داخل لابی آسانسور باز شه.
البته منم دفعه اولمه شرکت میکنم اطلاعاتم زیاد نیس :smile:

khazaei1

عضو جدید
سلام
ایرادی که من تو کارتون دیدم ابعاد نورگیرتونه که کمه فک میکنم باید حداقل 3*4 باشه
و نکته دیگه ای که خودمم شک دارم اینه که طبقه زیرزمین در باکس راه پله و آسانسور بهتره به داخل لابی آسانسور باز شه.
البته منم دفعه اولمه شرکت میکنم اطلاعاتم زیاد نیس :smile:

ی مورد دیگه که یادم رفت اینه که طبقه همکف برا لابی آسانسور در نذار به خاطر بحث فرار و این حرفا

khazaei1

عضو جدید
مشاهده پیوست 255150اینم ادامه همون کار طبقه اول و دوم اسفند ...
لطفا ایرادها رو بفرمایین چیا هست؟؟؟؟
ممنون

سلام
بازم منو این سواد نم کشیدم:D
طبقه همکف
ورودی تصرفای مختلف جدا باشه بهتره
سه تا پنجره واسه انباری؟
طبقه اول
واحدبالایی
دیوار کنار در ورودیو بذار
طراحی سرویسا خوب تو کارت ننشسته (یه جورایی باکس باکس شده)
طراحیت بهتره طوری باشه که وقتی وارد میشی خیلی به پذیرایی و نشیمن دید نداشته باشی
بازم که ابعاد نورگیرت کوچیکه دوستم (اینجا دو تا فضای درجه یک از دو واحد، دارن از یک نورگیر نور می گیرن ، پس حداقل ابعاد نورگیرت 3*6 میشه. یعنی پنجره های روبه روی هم باید 6 متر از هم فاصله داشته باشن)
واحد پایینی
پنجره آشپزخونه واحد پایینی رو یادت رفته بذاری
تراسم واسه این واحد نذاشتی
یه چیز دیگه به نظرم وقتی راه پلت تو جبهه نورگیر قرار میگیره واسش پنجره بذار

دیگه اینکه به نظرم بهتره دیگه دستی کار کنی. نمونه سوالا رو اینجوری از دست نده. :)

Amin.jafari

عضو جدید
سلام دوستان میشه نمونه سوال مرداد 94 رو بزارید ما ببینیم تشکر از دوستان.

mehdi t

عضو جدید
سلام
در زیربناهای زیاد اگه عمق پذیرایی بیش از 7 متر بشه باید از نورگیر استفاده کنیم یا نیازی نیست؟

mehdi t

عضو جدید
سلام دوستان. این کار مرداد 94 منه. خوشحال میشم ایرادامو بگینمشاهده پیوست 255198مشاهده پیوست 255199

پلان زیرزمین:
- عرض رمپ حداقل 3 متر بگیر
- طول رمپ 9.70 میشه
-طول سرگیری 8.70
-متراژ تاسیات بیش از 8 متره و کف تا کف تاسیسات 3 متره و پله و کد باید بزنی
-پله زیرزمین 15 تا پله داره که کد 2.55- بده و کد کف میشه 1.35-
-قسمت پایین رفته با 6 پله طراحی کن و بهتره با عرض 1.20 باشه و حدفاصلش با ماشین از نرده استفاده کن نه دیوار
-پله داخل حیاط باید مستقیم باشه
-در لابی آسانسور نیاز نیست
-ضخامت دیوار زیرزمین حداقل 30 بگیر و ستونها 30 در 30
-هاشور رمپ برعکس کن.
-خط چین پله نزدی و اشتباهه

پلان همکف:
-نورگیر 3در 4 کن .2در 3 فقط و فقط متعلق به یک آشپزخانه می باشه
-خط دید پله ترسیم نشده و باید با دو کات لاین ترسیم شه
-درب ورودی واحد 1.20 یک لنگه می باشد
-درب واحد باید طوری باشه که دید مستقیم به داخل نداشته باشه و باید لابی 1.40 در 1.40 بزنی
-ابعاد سرویس و حمام کوچیکه
-پله دسترسی به حیاط حذف

روی کدهای ارتفاعی در کفها و راه پله خیلی خیلی تاکید میکنم خیلی دقت کن.یک شماتیک مانند برش با دست آزاد بکش و ارتفاه ها را برای خودت حل کن بعد وارد نقشه کن اگه ارتفاعی حتی یک اشتباه باشه طرحت رد میشه

khazaei1

عضو جدید
پلان زیرزمین:
- عرض رمپ حداقل 3 متر بگیر آزمون مرداد ماه پارکینگش کوچیک به حساب میاد و طبق مبحث 4 عرض رمپ پارکینگ کوچیک 2.5 متر هست
- طول رمپ 9.70 میشه ارتفاع کف تاسقف پارکینگ کوچیک طبق مبحث 4 ، 2.20 هست و من طبق این ارتفاع کد کف زیرزمین طول رمپ و طول سرگیری رو حساب کردم
-طول سرگیری 8.70
-متراژ تاسیات بیش از 8 متره و کف تا کف تاسیسات 3 متره و پله و کد باید بزنی .درسته متراژش بیشتر شده. اما برای ارتفاع من دیدم 2.40 هم کار کردن.
-پله زیرزمین 15 تا پله داره که کد 2.55- بده و کد کف میشه 1.35- من با ارتفاغ 2.20 کار کردم ک فک می کنم طبق مبحث 4 درسته و تعداد پله ها 14 تا میشه
-قسمت پایین رفته با 6 پله طراحی کن و بهتره با عرض 1.20 باشه و حدفاصلش با ماشین از نرده استفاده کن نه دیوار ok
-پله داخل حیاط باید مستقیم باشه اینو نمیدونستم. تو کار بچه ها دیدم اینجوری گذاشتن. اصلاح میکنم
-در لابی آسانسور نیاز نیست فک میکنم زیرزمین باید باشه
-ضخامت دیوار زیرزمین حداقل 30 بگیر و ستونها 30 در 30 . ستونام 30*30 هست. ولی ی جاشنیدم ضخامت 30 سانت دیوار زیرزمین رو برا فاز دو در نظر می گیرن. که این آزمون فاز یک هست
-هاشور رمپ برعکس کن. من تا حالا فک می کردم جهت فلشای رمپ جهت بالا رفتنه. فک می کردم کار همه بچه ها برعکسه:D
-خط چین پله نزدی و اشتباهه . چرا تو زیرزمین زدم شاید تو عکس واضح نیس. طبقاتم ک خط چین نمیشه

پلان همکف:
-نورگیر 3در 4 کن .2در 3 فقط و فقط متعلق به یک آشپزخانه می باشه آره درست میگین. آخه من نورگیر لابیو بعدا اضافه کردم حواسم ب ابعاد نورگیر نبود. اصلا لابی نورگیر نباشه مشکلی داره؟
-خط دید پله ترسیم نشده و باید با دو کات لاین ترسیم شه خط دید؟؟؟ همون خط برشه؟ اینجا فراموش کردم خط برش بذارم
-درب ورودی واحد 1.20 یک لنگه می باشد همه ک تا حالا گفتن 1.20دو لنگه باشه. کدوم درسته بالاخره؟؟؟:cry:
-درب واحد باید طوری باشه که دید مستقیم به داخل نداشته باشه و باید لابی 1.40 در 1.40 بزنی بله اصلاحش میکنم
-ابعاد سرویس و حمام کوچیکه ابعاد سرویس خوبه 1.30 * 1.40 . حمامم ب خاطر داکت کوچیک شد.
-پله دسترسی به حیاط حذف ok . ب نظرتون لازم نیس ی دسترسی عمومی از همکف ب حیاط بذارم؟ یا همون دسترسی زیرزمین کافیه؟

روی کدهای ارتفاعی در کفها و راه پله خیلی خیلی تاکید میکنم خیلی دقت کن.یک شماتیک مانند برش با دست آزاد بکش و ارتفاه ها را برای خودت حل کن بعد وارد نقشه کن اگه ارتفاعی حتی یک اشتباه باشه طرحت رد میشه

ممنون ک وقت گذاشتین

بله ممنون

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
پلان زیرزمین:
- عرض رمپ حداقل 3 متر بگیر
- طول رمپ 9.70 میشه
-طول سرگیری 8.70
-متراژ تاسیات بیش از 8 متره و کف تا کف تاسیسات 3 متره و پله و کد باید بزنی اصلاح می شود حداقل ارتفاع مفید 2/40 برای این مسکونی ها کفایت میکنه...مگر در صورت سئوال خواسته شده باشد
-پله زیرزمین 15 تا پله داره که کد 2.55- بده و کد کف میشه 1.35- کاملا غلط حداکثر کف همکف مجاز است 1.20 نسبت به گذر بالا بیاد..1/35 نمره بسیار زیاد از شما کم خواهد شد
-قسمت پایین رفته با 6 پله طراحی کن و بهتره با عرض 1.20 باشه و حدفاصلش با ماشین از نرده استفاده کن نه دیوار
-پله داخل حیاط باید مستقیم باشه
-در لابی آسانسور نیاز نیست
-ضخامت دیوار زیرزمین حداقل 30 بگیر و ستونها 30 در 30
-هاشور رمپ برعکس کن.
-خط چین پله نزدی و اشتباهه

پلان همکف:
-نورگیر 3در 4 کن .2در 3 فقط و فقط متعلق به یک آشپزخانه می باشه
-خط دید پله ترسیم نشده و باید با دو کات لاین ترسیم شه
-درب ورودی واحد 1.20 یک لنگه می باشد
-درب واحد باید طوری باشه که دید مستقیم به داخل نداشته باشه و باید لابی 1.40 در 1.40 بزنی
-ابعاد سرویس و حمام کوچیکه
-پله دسترسی به حیاط حذف

بقیه رو با دقت نکردم نکردم این دو چون نیاز به تاکید داشت مطرح کردم

Amin.jafari

عضو جدید
سلام میشه بگین طول رمپ رو چطور حل کردین شده 9.70 مگه 10.60 نمیشه با 10درصد اول و اخر.

khazaei1

عضو جدید
سلام میشه بگین طول رمپ رو چطور حل کردین شده 9.70 مگه 10.60 نمیشه با 10درصد اول و اخر.

10.66 برا موقعیه که پارکینگ متوسط یا بزرگه که ارتفاع کف تا سقف 2.40 هست
اما تو این آزمون سه تا جای پارک میخاد یعنی پارکینگ کوچیکه پس ارتفاع کف تا سقف میشه 2.20 با احتساب سقف میشه 2.5 متر. کد همکف 1.20 هست پس ما برای 1.30 متر باید رمپ طراحی کنیم که طول رمپ میشه 9.33

Amin.jafari

عضو جدید
سلام تشکر دوست عزیز من نگاه میکردم یه سری از بچه ها که قبول شدن 10.66 گرفتن ولی درستش اونی بود که شما گفتین اوکی.

hamedzjg

عضو جدید
مشاهده پیوست 255238سلام بچه ها بیزحمت نظر بدین تمرینی بود.

سلام :gol:
بنظرم خیلی خوب شده و ایراد اساسی میشه گفت نداره
فقط درنظر داشته باشیم که توقفگاه کوچیکه..عرض رمپ میتونه 2.5 هم باشه..البته 3.5 هم گرفتی نمیشه گفت ایراده چراکه فضاهات خوب حل شده

hamedzjg

عضو جدید
خسته نباشید همه دوستان خیلی خوب باشگاه
نسبت به دوره های قبل اینجا چقدر ساکت و خلوت شده

چندتا سوال دارم..اگر اطلاع دارید لطف میکنید پاسخ بدید..ممنونم زیاد

- در صورت مطرح شدن طراحی واحد سرایداری.. برای واحد سرایداری باید سرویس بهداشتی درنظر گرفت؟ درکل چه ضوابطیو درمورد واحد سرایداری باید رعایت کرد؟ اینو فقط میدونم که طبق مبحث 4 باید دسترسی مجزا برای واحد سرایداری درنظر گرفت.. ارتفاعش هم مثل مسکونی حداقل 2.4 کفایت میکنه

- سوال بعدیم.. حداقل ارتفاع اتاق موتورخونه (تاسیسات) ؟ چند درنظر بگیریم؟

-سوال بعدی.. درمورد پنجره های مجاور با معبر یا حیاط o.k.b برابر با 110 سانتیمتره...درمورد o.k.b پنجره های نورگیر عددی در مبجث 4 ذکر نشده.. خیلی از منابع عدد 180 سانتیمترو گفتن..درسته این عدد؟ اگر درسته برای کدوم نوع از نورگیر..نورگیر مشترک برای دو واحد یا همه نورگیرها؟

khazaei1

عضو جدید
سلام.
طبق بند 4-5-13-1-3 مبحث 4 (فضای سرایداری تابع مقررات فضاهای تصرف های مسکونی است) پس سرویس بهداشتی احتیاجه و تمام ضوابط تصرف های مسکونی در مورد سرایداری هم صادقه
ارتفاع موتورخونه رو عاطفه جان گفتن برا این مسکونیا 2.4 کفایت می کنه
در مورد okb پنجره های پاسیو میدونم که برای پاسیوهایی که بر زمین قرار دارند باید ارتفاع کف پنجره 1.80 باشه با شیشه مشجر، فرقی نمی کنه بین دو واحد باشه یا یک واحد
اما نورگیرهایی ک بر زمین نیستنو دقیق نمی دونم

ی سوالم برا خودم پیش اومد این ورودی جدایی که باید برای واحد سرایداری در نظر بگیریم چ جوری میشه مثلا همین آزمون مرداد 94 اگه اون واحدی ک تو طبقه همکفه واحد سرایداری بود ورودیشو کجا باید میذاشتیم. جایی نمیمونه

وضعیت
موضوع بسته شده است.