تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

bakhshan10

عضو جدید
دوستان امروز بعد ثبت نام متوجه شدم که بچه های معماری ناپیوسته چه مرتبط و چه غیر مرتبط طبق دستورالعمل جدید سازمان نمیتونن برا طراحی امتحان بدن

Untitled.jpg

mahnaz19

عضو جدید
سلام
چندتا سوال داشتم
آخرش پله 17 باید بذاریم یا 18؟
ارتفاع جانپناه 110 باشه؟
تفاوت ارتفاع جانپناه و داکت بام چقدر باید باشه؟

niuona

عضو
دوستان امروز بعد ثبت نام متوجه شدم که بچه های معماری ناپیوسته چه مرتبط و چه غیر مرتبط طبق دستورالعمل جدید سازمان نمیتونن برا طراحی امتحان بدن مشاهده پیوست 254609
نه،اگه کاردانی و کارشناسی هر دو معماری باشه،مشکلی نیس.
دوستام ثبت نام کردن

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
چندتا سوال داشتم
آخرش پله 17 باید بذاریم یا 18؟
ارتفاع جانپناه 110 باشه؟
تفاوت ارتفاع جانپناه و داکت بام چقدر باید باشه؟

بله 17 سانت باید باشه
90% منابع که خوندم 17 رو اوکی کردن
بله جان پناه 1.10
جان پناه داکت بام هم 1.10 در هر صورت همه جان پناه ها و اوکابه ها 1.10 هست به غیر از نرده راه پله و جان پناه خرپشته

کفاش زاده

عضو جدید
سلام
کاردانی وکارشناسی ناپیوسته معماری میتونن آزمون طراحی شرکت کنن؟آخه چند سال پیش نمیشد شرکت کنن.

rap_w2w

عضو جدید
نظام مهندسی هرمزگان
اخبار
تعداد بازدید: 634 / / / /

قابل توجه کلیه طراحان معماری
يکشنبه، 24 آبان 1394

براساس صورتجلسه مورخ 94/8/12 کمیته تخصصی معماری و برابر دستور ریاست سازمان از مورخ 94/09/1 موارد ذیل در کنترل نقشه های معماری علاوه بر موارد قبل لحاظ می گردد.
1- طول پارکینگ 4/5 متر در فضای مسقف و 50 سانتیمتر در خارج از فضای کنسول 1/2 متر در حیاط بلامانع می باشد.
2- عرض مفید 2/5 متر جهت عبور ماشین در مسیر مسطح بلامانع می باشد.
3- فضاهای الحاقی به آشپزخانه مازاد بر عمق 8/5 متر،عرض آن حداکثر 2 متر می باشد و حداکثر نورگیری آشپزخانه تا عمق 8/5 متر تغییر نمی یابد .
4- در واحدهای دو خوابه و بزرگتر یک توالت فرنگی جانمایی شود.
5- حداقل به میزان 2/5 درصد فضای هر واحد به بالکن اختصاص داده شود که نباید از 2 متر مربع کمتر باشد ضمناًحداقل عرض قابل قبول برای بالکن 1/2 متر می باشد.

alizare49

عضو جدید
نظام مهندسی هرمزگان
اخبار
يکشنبه، 24 آبان 1394

براساس صورتجلسه مورخ 94/8/12 کمیته تخصصی معماری و برابر دستور ریاست سازمان از مورخ 94/09/1 موارد ذیل در کنترل نقشه های معماری علاوه بر موارد قبل لحاظ می گردد.
1- طول پارکینگ 4/5 متر در فضای مسقف و 50 سانتیمتر در خارج از فضای کنسول 1/2 متر در حیاط بلامانع می باشد.
3- فضاهای الحاقی به آشپزخانه مازاد بر عمق 8/5 متر،عرض آن حداکثر 2 متر می باشد و حداکثر نورگیری آشپزخانه تا عمق 8/5 متر تغییر نمی یابد .
5- حداقل به میزان 2/5 درصد فضای هر واحد به بالکن اختصاص داده شود که نباید از 2 متر مربع کمتر باشد ضمناًحداقل عرض قابل قبول برای بالکن 1/2 متر می باشد.

جناب rap
من خیلی ها رو میشناسم که از این محیط بعنوان یکی از منابع اصلیشون استفاده میکنن
گمراه کردن اون بنده های خدا با این نقل قولهای بی اساس واقعا اشتباهه
اون هم در شرایطی که تنها و تنها مرجع آزمون و ملاک تصحیح برگه ها مباحث مقررات ملی هست که با همه موارد شما در تناقضه

rap_w2w

عضو جدید
جناب rap
من خیلی ها رو میشناسم که از این محیط بعنوان یکی از منابع اصلیشون استفاده میکنن
گمراه کردن اون بنده های خدا با این نقل قولهای بی اساس واقعا اشتباهه
اون هم در شرایطی که تنها و تنها مرجع آزمون و ملاک تصحیح برگه ها مباحث مقررات ملی هست که با همه موارد شما در تناقضه

درود بر شما دوست بزرگوار
بنده هم کاملا در جریانم که موارد فوق تناقض زیادی با نوشته های مبحث 4 داره
هدف این پست صرفا بحث و یادآوری و دوباره نگری نسبت به موضوعات هست
من تجربه 4 دوره گذشته رو دارم و در تمامی دوران با نمرات بین 21 تا 24 مردود شدم
با اینکه در تمام امتحانات تمامی شیت ها رو پر کردم و نکات رو تا جایی که تونستم رعایت کردم....
تقریبا می تونم بگم در تمامی ضوابط تمامی جزوات از مبحث 4 گرفته تا اشراق، صمصام، هاشمی، ایزدپناه، صدیق، حسین نژاد، فرشاد استاد، و جلسات مشاوره آزمون مسلط هستم ولی نکته ای که وجود داره صرفا ذهنیت مصحح اوراق نسبت به تصحیح ورقه هست که تاثیر داره
نمونه اش رو در طراحی خیلی از دوستان میشه دید که شیت های شبیه به هم نمره های متفاوتی گرفتن
هدف از ارسال این موضوع تحت هیچ عنوان شایعه پراکنی نبوده و خواستم به نحوی این موضوع رو برسونم که مصححین نسبت به شرایط نظام و ضورت جلسات مسلط تر هستن تا به مبحث 4
......
نکته بعدی در مجهول بودن دیدگاه تعداد نفرات تصحیح کننده هست که اون طوری که بنده مطلع شدم از تمامی نظام مهندسی ها صرفا به صورت رندم انتخاب میشن و به مرکز دعوت میشن برای تصحیح اوراق...
دعوت هم فقط از کسایی میشه مربی و مدرس آموزش خود نظام هستن نه از افراد دیگه... حتی در این زمینه اساتید دانشگاهی هم به موضوع ربطی ندارن... فقط افرادی که مدرس نظام هستن

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
نظام مهندسی هرمزگان
اخبار
يکشنبه، 24 آبان 1394

درود بر شما دوست بزرگوار
بنده هم کاملا در جریانم که موارد فوق تناقض زیادی با نوشته های مبحث 4 داره
هدف این پست صرفا بحث و یادآوری و دوباره نگری نسبت به موضوعات هست
من تجربه 4 دوره گذشته رو دارم و در تمامی دوران با نمرات بین 21 تا 24 مردود شدم
با اینکه در تمام امتحانات تمامی شیت ها رو پر کردم و نکات رو تا جایی که تونستم رعایت کردم....
تقریبا می تونم بگم در تمامی ضوابط تمامی جزوات از مبحث 4 گرفته تا اشراق، صمصام، هاشمی، ایزدپناه، صدیق، حسین نژاد، فرشاد استاد، و جلسات مشاوره آزمون مسلط هستم ولی نکته ای که وجود داره صرفا ذهنیت مصحح اوراق نسبت به تصحیح ورقه هست که تاثیر داره
نمونه اش رو در طراحی خیلی از دوستان میشه دید که شیت های شبیه به هم نمره های متفاوتی گرفتن
هدف از ارسال این موضوع تحت هیچ عنوان شایعه پراکنی نبوده و خواستم به نحوی این موضوع رو برسونم که مصححین نسبت به شرایط نظام و ضورت جلسات مسلط تر هستن تا به مبحث 4
......
نکته بعدی در مجهول بودن دیدگاه تعداد نفرات تصحیح کننده هست که اون طوری که بنده مطلع شدم از تمامی نظام مهندسی ها صرفا به صورت رندم انتخاب میشن و به مرکز دعوت میشن برای تصحیح اوراق...
دعوت هم فقط از کسایی میشه مربی و مدرس آموزش خود نظام هستن نه از افراد دیگه... حتی در این زمینه اساتید دانشگاهی هم به موضوع ربطی ندارن... فقط افرادی که مدرس نظام هستن
:surprised::eek:
:surprised: مگ داریم؟مگ میشه؟

rap_w2w

عضو جدید
:surprised::eek:
:surprised: مگ داریم؟مگ میشه؟

دقیقا سوال منم همینه
مگه داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی داستان توو صورت جلسات گروه های معماری هر استان یه چیزای دیگه ای داره میگه....
منم خودمم دقیق متوجه نمیشم و تناقض واسم زیاد پیش اومده
:eek:

rap_w2w

عضو جدید
دقیقا سوال منم همینه
مگه داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی داستان توو صورت جلسات گروه های معماری هر استان یه چیزای دیگه ای داره میگه....
منم خودمم دقیق متوجه نمیشم و تناقض واسم زیاد پیش اومده
:eek:

توو آزمون قبلی دیدید که چقدر بحث بود سر عرض رمپ... یه سری میگفتن 2.5 یه سری میگفتن 3.5... عرض درب ورودی اجبارا 3 متر.....
هم کسایی قبول شدن که 2.5 کار کردن هم کسایی که 3.5
اگه سوال جواب خاصی داشته باشه یعنی کد های ارتفاعی باید معلوم باشن... در صورتی که اگه کار خیلی از بچه ها رو نگاه کنین کد ارتفاعی های متفاوتی رو میبینین
کار دوست من که کاملا شبیه به من بود 26 شد و من 23
ایراد کجاست؟؟؟؟ نمی دونیم... چگونه هست؟؟؟؟ نمی دونیم....
فقط میگیم مبحث 4
من خرداد 93 نظارت و اجرا رو قبول شدم و الان دارم از پروانه هام استفاده میکنم...
مدرس هایی که کد تدریس توو دوره های آموزشی نظام رو دارن و دارن تدریس میکنن واسه ارتقا پایه، خودشون دارن مباجث رو میبرن زیر سوال......
مگه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ولی داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!

arefeh

کاربر ممتاز
توو آزمون قبلی دیدید که چقدر بحث بود سر عرض رمپ... یه سری میگفتن 2.5 یه سری میگفتن 3.5... عرض درب ورودی اجبارا 3 متر.....
اگه سوال جواب خاصی داشته باشه یعنی کد های ارتفاعی باید معلوم باشن... در صورتی که اگه کار خیلی از بچه ها رو نگاه کنین کد ارتفاعی های متفاوتی رو میبینین
فقط میگیم مبحث 4
مدرس هایی که کد تدریس توو دوره های آموزشی نظام رو دارن و دارن تدریس میکنن واسه ارتقا پایه، خودشون دارن مباجث رو میبرن زیر سوال......
مگه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تصحیح اوراق دوره پیش تنها توسط دو مصحح صورت گرفت....و در زمان اعتراضات نفر سومی وارد عمل شد

alizare49

عضو جدید
فقط میگیم مبحث 4
مگه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام
دوست عزیز منم دوره مرداد 94 با نمره 24 رد شدم- پایه یک نظارت و اجرا دارم و بعد از سالها برای دومین بار بود که شرکت میکردم و با بررسی های زیادی که داشتم به این نتیجه رسیدم که از همه چیز مهمتر توی این آزمون رعایت سرگیری هست و اولویت دوم رعایت متراژ هایی که صورت سوال خواسته و رعایت الباقی مسایل مثل کشیدن نما- برش- پلان بام و ... در قبولی شرط اصلی نیست
در ضمن این مواردی که شما میفرمایید قبول شدند در صورت رعایت همین دو اصل (سرگیری-رعایت متراژ) باید هم قبول میشدن

mehdi t

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز منم دوره مرداد 94 با نمره 24 رد شدم- پایه یک نظارت و اجرا دارم و بعد از سالها برای دومین بار بود که شرکت میکردم و با بررسی های زیادی که داشتم به این نتیجه رسیدم که از همه چیز مهمتر توی این آزمون رعایت سرگیری هست و اولویت دوم رعایت متراژ هایی که صورت سوال خواسته و رعایت الباقی مسایل مثل کشیدن نما- برش- پلان بام و ... در قبولی شرط اصلی نیست
در ضمن این مواردی که شما میفرمایید قبول شدند در صورت رعایت همین دو اصل (سرگیری-رعایت متراژ) باید هم قبول میشدن

سلام

دوستان من از منبع موثقی شنیدم که 2 نفر تصحیح کننده داره نفر اول ابتدا کدهای ارتفاعی سرگیری پله جانمایی پارکینگ و کلیه ضوابط ریز را بررسی میکنه و اگر درست باشه 25 میده و میره برای نفر بعد که شامل بررسی ارتباط فضاها و خوانا بودن و سایر خواسته را بررسی میکنه و به هیچ عنوان اگر مصحح اول 25 داده هیچ کسی نمیتونه تغییر بده.....و اینم بگم در صورتی که یکی از مواردی که نفر اول نگاه میکنه اشتباه باشه مثلا در نوشتن کد ارتفاعی اشتباه کرده باشیم نمره زیر 25 میده و دیگه تمامه .........و زیر دست نفر بعدی نمیره.

rap_w2w

عضو جدید
نکته اول: فقط 2نفر برای تصحیح این همه اوراق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نکته دوم: اون منبع موثقی که دارید بهش اشاره می کنید اسمش چیه و چه پست و سمتی در سازمان نظام مهندسی داره؟؟؟؟؟
نکته سوم: کد های ارتفاعی کاملا مشخصه... تنها کد مجهول در زیر زمینه که تاثیرش در ارتفاع ساختمان فقط اختلاف حداکثر 40 سانته.... زیرا پله ها به خصوص در مسکونی ارتفاع رو مشخص میکنه (یا 18 تا پله 18 سانتی ........یا 10 تا پله 17 سانتی که کلا مجموعش میشه 3.24 و 3.23
پس صرفا سرگیری ملاک نیست ولی اگه کسی رعایت نکنه 100% جزو مزدودی ها هستش
رعایت متراژ رو موافق هستم
نکته چهارم: تا جایی که من از نظام مهندسی گیلان و هرمزگان خبر دارم (چون عضو هر دوتا بودم) افرادی که نظارت پایه 1 دارن سیستم خود به خود براشون صلاحیت مجری رو در نظر میگیره و پروانه ای در رابطه با اجرا ندارن... صرفا زمانی که بخوان شرکت مجری (پیمانکاری) حقوقی بزنن صلاحیت اجرا بهشون داده میشه... آزمون صلاحیت اجرا در آذر 92 اولین دوره برگزار شد... و داشتنش برای افرادی که قصد اجرا به صورت حقوقی رو دارن اجباریه... در حال حاضر هم علاوه بر قبولی در آزمون برای اجرا باید دوره هم بگذرونید... در این رابطه آموزش نظام مهندسی استانتون می تونه کاملا راهنمایی کنه
نکته پنجم: برادر ارجمندم اگر شما در دوره های اخیر در سال های 87 به بعد مسلط به امور نظارتی باشید و دوره ها رو کاملا گذروندید متوجه منظورم میشید و اگر قبل از اون باشید ارتقا پایه هاتون صرفا با گذشتن 4 الی 5 سال از زمان آخرین پایه اتفاق افتاده... پس در نتیجه پیشنهاد میدم به گروه معماری سازمان استانتون یه سر بزنید...
البته هنوز خیلی از موارد در جلسات مکتوب نشده مثل این مورد که دیگه برای ساختمان کد ارتفاعی 0.00 وجود نداره و تمامی ساختمان ها از کد ارتفاعی +0.10 باید کار بشن ((به نقل از محمد ناجیان- کارشناس پایه ارشد نظام مهندسی استان هرمزگان))
نکته ششم: تمام مطالبی رو که ذکر کردم حاصل گفته های روِئسای استان هرمزگان و گیلان هست... مخصوصا در رابطه با مصححین اوراق که به سازمان سنجش دعوت میشن.. اگه زورم برسه قطعا سعی میکنم اسامی دعوت شده از گیلان و هرمزگان رو در بیارم

arefeh

کاربر ممتاز
نکته اول: فقط 2نفر برای تصحیح این همه اوراق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نکته دوم: اون منبع موثقی که دارید بهش اشاره می کنید اسمش چیه و چه پست و سمتی در سازمان نظام مهندسی داره؟؟؟؟؟
نکته سوم: کد های ارتفاعی کاملا مشخصه... تنها کد مجهول در زیر زمینه که تاثیرش در ارتفاع ساختمان فقط اختلاف حداکثر 40 سانته.... زیرا پله ها به خصوص در مسکونی ارتفاع رو مشخص میکنه (یا 18 تا پله 18 سانتی ........یا 10 تا پله 17 سانتی که کلا مجموعش میشه 3.24 و 3.23
پس صرفا سرگیری ملاک نیست ولی اگه کسی رعایت نکنه 100% جزو مزدودی ها هستش
رعایت متراژ رو موافق هستم
نکته چهارم: تا جایی که من از نظام مهندسی گیلان و هرمزگان خبر دارم (چون عضو هر دوتا بودم) افرادی که نظارت پایه 1 دارن سیستم خود به خود براشون صلاحیت مجری رو در نظر میگیره و پروانه ای در رابطه با اجرا ندارن... صرفا زمانی که بخوان شرکت مجری (پیمانکاری) حقوقی بزنن صلاحیت اجرا بهشون داده میشه... آزمون صلاحیت اجرا در آذر 92 اولین دوره برگزار شد... و داشتنش برای افرادی که قصد اجرا به صورت حقوقی رو دارن اجباریه... در حال حاضر هم علاوه بر قبولی در آزمون برای اجرا باید دوره هم بگذرونید... در این رابطه آموزش نظام مهندسی استانتون می تونه کاملا راهنمایی کنه
نکته پنجم: برادر ارجمندم اگر شما در دوره های اخیر در سال های 87 به بعد مسلط به امور نظارتی باشید و دوره ها رو کاملا گذروندید متوجه منظورم میشید و اگر قبل از اون باشید ارتقا پایه هاتون صرفا با گذشتن 4 الی 5 سال از زمان آخرین پایه اتفاق افتاده... پس در نتیجه پیشنهاد میدم به گروه معماری سازمان استانتون یه سر بزنید...
البته هنوز خیلی از موارد در جلسات مکتوب نشده مثل این مورد که دیگه برای ساختمان کد ارتفاعی 0.00 وجود نداره و تمامی ساختمان ها از کد ارتفاعی +0.10 باید کار بشن ((به نقل از محمد ناجیان- کارشناس پایه ارشد نظام مهندسی استان هرمزگان))
نکته ششم: تمام مطالبی رو که ذکر کردم حاصل گفته های روِئسای استان هرمزگان و گیلان هست... مخصوصا در رابطه با مصححین اوراق که به سازمان سنجش دعوت میشن.. اگه زورم برسه قطعا سعی میکنم اسامی دعوت شده از گیلان و هرمزگان رو در بیارم
سمتی که برای بنده داره عضو هیات رییسه هست آقای مهندس...ولی اینکه یکی کد ارتفاعی رو نگاه کنه یکی یه چی دگ رو بعید می دونم...اتفاقا علت اینکه دو نفر با دو نقشه شبیه هم یکی قبول میشه و یکی رد میشه همینه....چون اختلاف سلیقه هم هست...و مورد بعدی اینکه کاملا صحت داره دو نفر ...حداقل شخصی که به من گفت همون موقع با مدیر اجرایی بخش آزمون نظام مهندسی داشت صحبت می کرد....و ایشون از انسان های بزرگوار و صادق هستند که اهل دروغ نیستند
و در مورد گفته های شما....نظام مهندسی هر استان در بعضی مسائل می تونه تغییراتی اعمال کنه ولی این دلیل بر این نیست که کل کشور اون رو لحاظ کنه...که مثلا همه همکفشون از +0.10 لحاظ بشه چیزی نیست که برای کل کشور اعمال بشه...با این مورد مخالفم...مگر تهران اون رو به عنوان دستورالعمل به همه استان ها ارجاع بده...

آخرین ویرایش:

alizare49

عضو جدید

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
با سلام
با توجه به مهر نداشتن برگه- ظاهرا این برگه آزمون نیست(چون فرمودید آزمون رو با 20 رد شدید)
ولی به هر حال با وجود اینکه ایده آل نیست ولی به نظر من خیلی بعیده زیر 25 بگیره

تمرین کرده. سر جلسه ای نیست

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته یه موضوع با اهمیت که رعایت متراژ طبقه اول هست نادیده گرفته شده و متراژ هر دو واحد تقریبا یکی شده
طراحی پلانها خوبه اما درست میگین متراژها رعایت نشده
بخاطر همون هم خیلی راحت بدون نورگیر دراومده.
البته متراژ واحد همکف هم رعایت نشده.

آخرین ویرایش:

maryam zarghami

عضو جدید
با سلام
با توجه به مهر نداشتن برگه- ظاهرا این برگه آزمون نیست(چون فرمودید آزمون رو با 20 رد شدید)
ولی به هر حال با وجود اینکه ایده آل نیست ولی به نظر من خیلی بعیده زیر 25 بگیره

سلام نه سرجلسه ای نیست خودم تمرین کردم ... حالا ایرادهای کارمو میشه بگین چیاست ؟؟؟
ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.