تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

pishgam_9999

عضو جدید
داکت باید باشه..... چون هر سرویس یا حمامی باید ونت داشته باشه به ارتباطش به هوای آزادم کاری نداره . ونت کارش خروج گازهای چاه به بالاترین نقطه ساختمونه. اگه ونت نباشه بوی چاه تو سرویسا میاد . پنجره قدی هم بزاری بوشو نمیشه تهویه کرد...

khazaei1

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون دوستان. میشه یه توضیحی هم در مورد داکت اصلی بدین.
ابعادش حداقل باید چقدر باشه؟
داکت اصلی حتما باید زیر یکی از داکتای طبقات بالا باشه؟
داکت از روی پشت بام بالاتر میره؟
راه پله احتیاج به داکت داره؟ اگه احتیاج داره میشه داکتش با آشپزخونه یا سرویس بهداشتی مشترک باشه؟

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
داکت باید باشه..... چون هر سرویس یا حمامی باید ونت داشته باشه به ارتباطش به هوای آزادم کاری نداره . ونت کارش خروج گازهای چاه به بالاترین نقطه ساختمونه. اگه ونت نباشه بوی چاه تو سرویسا میاد . پنجره قدی هم بزاری بوشو نمیشه تهویه کرد...

همون لوله ای که از چاه فاضلاب قرار میدن تا مستقیما یه ارتفاع بالایی بره؟
بستگی به موقعیت چاه داره،ممکنه چاه فاضلاب موقعیتش با داکت یکی نباشه اونوقت چکار میکنن؟میشه از طریق داکت اون رو انتقال داد اما ممکنه پیچوخم زیادی برداره که نمیدونم میتونه اون عملکرد رو داشته باشه یا نه.
اما درهرصورت درست میگین هیچوقت پنجره نمیتونه تهویه مناسبی داشته باشه.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو امتحان هردو مورد قبولی داشته هم خاک پر و هم ...
حالا کدومش بهتر واسه امتحان الله اعلم،
با احترام نسبت به نظرات دوستان، منبع معتبری هست که بگه کدوم واسه این امتحان بهتره؟

nosh

عضو جدید
با احترام نسبت به نظرات دوستان، منبع معتبری هست که بگه کدوم واسه این امتحان بهتره؟[/
یه سوال از شما میپرسم شما جواب سوالتونو پیدا میکنید...کدوم حالت بهتره ؟...اینکه شما به خاطر مسایل فنی واجرایی عمران ملک قیمت میلیونی تونو فدا کنید واز فضاهاش به طور کامل استفاده نکنید صرف ترس از سرگیری یا مسایل اجرایی/...بعد بیایید با خاک پر کنید ////یا حالت دوم با چند تا پله اون فضا تونو زنده کنید وبه قیمت بیشتری بفروشید وکمبود فضاتونو جبران کنید...وظیفه یه طراح استفاده بهینه از فضاست...نظر شخصی بنده هست ...موفق باشید

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بستگی به موقعیت چاه داره،ممکنه چاه فاضلاب موقعیتش با داکت یکی نباشه اونوقت چکار میکنن؟میشه از طریق داکت اون رو انتقال داد اما ممکنه پیچوخم زیادی برداره که نمیدونم میتونه اون عملکرد رو داشته باشه یا نه.
از کف زیرتزین طبقه از طریق لوله کشی فاضلاب رو تامین میکنند...مثلا خونه ما پیلوت بود چند وقت پیش برای وصل کردن فاضلاب ساختمان به فاضلاب شهری از بخش داکت ها و خروجی های تراس و آشپزخانه لوله ها رو به کف پیلوت کشوندن و با کندن بخشی از کف زیرزمین اون رو به قسمت درب ورودی ساختمان و از اونجا به فاضلاب شهری هدایت کردند.
در واقع فاضلاب جهت خروج پسماند هست کار تهویه رو انجام نمیده همانطور که آقای مهندس گفتند باید از طریق ونت به آخرین طبقه و از آونجا به هوای آزاد دسترسی داشته باشه.
مثالی که بخوام بزنم خونه خودمون مجدد...متاسفانه طراح داکت ها رو در چاه آسانسور (با بزرگ کردن چاه آسانسور و بدون اعمال دیوار جداکننده )قرار داده و از همه بدتر لوله ونت رو برده در موتورخانه آسانسور رها کرده...حالا تصور کنیم بعضی وقتها ما که طبقه آخریم چی میکشیم....در صورتی که اصولیش این بود که از سقف موتورخانه هم رد میشه به سمت هوای آزاد

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
از کف زیرتزین طبقه از طریق لوله کشی فاضلاب رو تامین میکنند...مثلا خونه ما پیلوت بود چند وقت پیش برای وصل کردن فاضلاب ساختمان به فاضلاب شهری از بخش داکت ها و خروجی های تراس و آشپزخانه لوله ها رو به کف پیلوت کشوندن و با کندن بخشی از کف زیرزمین اون رو به قسمت درب ورودی ساختمان و از اونجا به فاضلاب شهری هدایت کردند.
در واقع فاضلاب جهت خروج پسماند هست کار تهویه رو انجام نمیده همانطور که آقای مهندس گفتند باید از طریق ونت به آخرین طبقه و از آونجا به هوای آزاد دسترسی داشته باشه.
مثالی که بخوام بزنم خونه خودمون مجدد...متاسفانه طراح داکت ها رو در چاه آسانسور (با بزرگ کردن چاه آسانسور و بدون اعمال دیوار جداکننده )قرار داده و از همه بدتر لوله ونت رو برده در موتورخانه آسانسور رها کرده...حالا تصور کنیم بعضی وقتها ما که طبقه آخریم چی میکشیم....در صورتی که اصولیش این بود که از سقف موتورخانه هم رد میشه به سمت هوای آزاد

فک کنم من بد توضیح دادم.
شما درست میفرمایین.
حرف من اینه که بستگی به نوع پلان هم داره،اگه سرویس پنجره داشته باشه وموقعیت چاه جوری باشه که لولش نیازی به داکت نداشته باشه جهت رفتن به هوای آزاد خب دیگ داکت نمیخواد.
اما واسه این آزمون به احتمال خیلی زیاد بدلیل عدم تعبیه اون سرویس با پنجره و موقعیت چاهی که به هوای آزاد راه داشته باشه مجبوریم داکتو بذاریم.

arefeh

کاربر ممتاز
فک کنم من بد توضیح دادم.
شما درست میفرمایین.
حرف من اینه که بستگی به نوع پلان هم داره،اگه سرویس پنجره داشته باشه وموقعیت چاه جوری باشه که لولش نیازی به داکت نداشته باشه جهت رفتن به هوای آزاد خب دیگ داکت نمیخواد.
اما واسه این آزمون به احتمال خیلی زیاد بدلیل عدم تعبیه اون سرویس با پنجره و موقعیت چاهی که به هوای آزاد راه داشته باشه مجبوریم داکتو بذاریم.
در اینجا نمی دونم من متوجه صحبت شما درست شدم یا نه..
داکت برای دو صورت هست
1- عبور لولوه های فاضلاب
2- جهت تهویه و ونت
برای مورد دوم در ا مسلما شما باید داکت رو ببرید تا بام...طبق پیام قبلی من

اما در صورتی نیاز به ونت نیست که از جداره اصلی تهویه اون رو تامین کنید که قطعا از لحاظ معماری این کار غلطه که جداره اصلی رو اختصاص بدیم به سرویس
امیدوارم درست متوجه شده باشم

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
پر کردن با خاک پر، پاک کردن و راحت کردنه خودمونه.
با پله ببریمش پایین و کاربری بدیم
نظر من
با احترام نسبت به نظرات دوستان، منبع معتبری هست که بگه کدوم واسه این امتحان بهتره؟

mehdi t

عضو جدید
در اینجا نمی دونم من متوجه صحبت شما درست شدم یا نه..
داکت برای دو صورت هست
1- عبور لولوه های فاضلاب
2- جهت تهویه و ونت
برای مورد دوم در ا مسلما شما باید داکت رو ببرید تا بام...طبق پیام قبلی من

اما در صورتی نیاز به ونت نیست که از جداره اصلی تهویه اون رو تامین کنید که قطعا از لحاظ معماری این کار غلطه که جداره اصلی رو اختصاص بدیم به سرویس
امیدوارم درست متوجه شده باشم

کلیه داکتها حتما حتما تا بام ادامه باید داشته باشد

saman44

عضو جدید
سلام دوستان. من کتاب های مقررات ملی، ویرایش جدیدشون رو دارم. بعلاوه شابلون طراحی، خط کش ریلی و جزوه خانه عمران و جزوه خانه عمران اشراق و کلی نمونه نقشه برای آزمون طراحی + کلید واژه آزمون نظارت و اجرا .

همه رو به نصف قیمت میفروشم. هر کس که میخواد بهم ایمیل بده. لطفا اینجا برام پیغام نذارید چون دیر به دیر چک می کنم.
Bluesky.bd44@gmail.com

honaramuz

عضو جدید
سلام دوستان عزیز، برای همه دوستان خوب آرزوی موفقیت و سر بلندی و سلامتی دارم. من مشغول انجام کارهای دفاع پایان نامه هستم و نتوستم در حضور عزیزان باشم .در هر حال به شرط گذشته برای قرار دادن کارهای قبولین تصاویر نقشه ها رو در زیر متن قرار دادم

park.jpghamkaf.jpg

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
ح
با احترام نسبت به نظرات دوستان، منبع معتبری هست که بگه کدوم واسه این امتحان بهتره؟[/
یه سوال از شما میپرسم شما جواب سوالتونو پیدا میکنید...کدوم حالت بهتره ؟...اینکه شما به خاطر مسایل فنی واجرایی عمران ملک قیمت میلیونی تونو فدا کنید واز فضاهاش به طور کامل استفاده نکنید صرف ترس از سرگیری یا مسایل اجرایی/...بعد بیایید با خاک پر کنید ////یا حالت دوم با چند تا پله اون فضا تونو زنده کنید وبه قیمت بیشتری بفروشید وکمبود فضاتونو جبران کنید...وظیفه یه طراح استفاده بهینه از فضاست...نظر شخصی بنده هست ...موفق باشید

مهندس وقتی یه طراح نتواند فضاها را سرد سامان بده و نیازهای سوال را
در زیر زمین برآورده کند اونوقت پله میده و میره پایین
هرچند خودم هم پله دادم ولی خاک پر امتیاز بیشتری داره و کم هزینه تر و همون نیازها
را براو رد میکنه
البته برای نظر شما احترام قائل هستم و این نظر منه

arefeh

کاربر ممتاز

من کاملا با شما موافقم.....حتی تدوینگر مبحث 4 هم همین گفته شما رو داره....
نظر شخصی بنده اینه که یه معمار واقعی نباید از این درگیری ها فرار کنه و راحتترین راه رو استفاده کنه...کجای اجرایی ما دیدیم که نصف زمین خاک پر بشه؟؟؟؟یعنی اون مالک زمین و اون بساز بفروشه 25 متر مربع رو هدر میدن:eek::surprised:

raz-raz

عضو جدید
سلام.یه سوال .:(مگه برای آزمون طراحی هم کلید واژه می خواییم؟
من امسال اولین باره که می تونم امتحان بدم
درست اطلاع ندارم
راهنمایی کنید لطفا

peyman11

عضو جدید
با سلام،چن تا سوال داشتم 1-موضوع آزمون عملی دوره قبل رو ازکجا باید فهمید 2-کتاب خاصی وجود داره واسه طراحی؟ 3-چرا دوستان آزمون بهمن هیچ فعالیتی توی تاپیک ندارن؟!ممنون میشم

pishgam_9999

عضو جدید

سلام

به قول مهندس ریاحی که همیشه این جمله رو به دوستانی که میرن نظارت تو دفتر میگه و باعث شده یادم بمونه : "" در بحث شیرین فاضلاب هر مصرف کننده ای باید ونت داشته باشد""

چون لوله های فاضلاب همیشه از آب پر نیستن که. مثل تلمبه ای که دوچرخه رو باد میزه یه استوانه خالی هستن . و داخلش پر از گازهای چاه هستش . ولی سیفون نمیزاره این گازها وارد محیط خونه بشن و بوی نامطبوعی داشته باشن . از طرفی وقتی از یه مصرف کننده ای فاضلاب وارد مدار میشه مثل اون پیستون تلمبه میمونه که به پایین میاد و گازها با فشار دنبال راه فرار میگردن . اگه قبل هر سیفونی ونت نباشه این گازها به زور از داخل آب سیفون به صورت حباب وارد محیط خونه میشن و بوی نامطبوع وارد محیط آسایش میشه. ولی اگه قبل هر مصرف کننده ای ونت باشه این بوی نا مطبوع از طریق اون به سمت بالاترین نقطه ساختمون هدایت میشه . این دلیل وجود ونت بودش. و بنا به همین دلیل هم ونت از داکت به بام میره . برای وجود داکت دلایل دیگری هم هست. مثل وجود لوله هواکش سرویس و حمام و هود آشپزخانه که اگه پنجره ای باشه ممکنه لوله هواکش سرویس نزاریم. ولی لوله ونت مصرف کننده های فاضلابی هیچ رابطه ای با پنجره نداره و هر سرویسی چه با پنجره و یا بدون پنجره باید ونت داشته باشه. امیدوارم تونسته باشم توضیح بدم.

mane1

عضو جدید
با سلام،چن تا سوال داشتم 1-موضوع آزمون عملی دوره قبل رو ازکجا باید فهمید 2-کتاب خاصی وجود داره واسه طراحی؟ 3-چرا دوستان آزمون بهمن هیچ فعالیتی توی تاپیک ندارن؟!ممنون میشم

سلام ازمونهای قبلی از سایت مقررات ملی، یه سری جزوات عمران اشراق و اساتید: صمصام و... خوبه برای مطالعه البته در درجه اول منابعی که سایت مقررات ملی گفته

maryam zarghami

عضو جدید
سوال ...
1- داخل لابی مسکونی چه فضاهایی باید موجود باشه ؟؟
2- اتاق تاسیسات علاوه بر داکت باید پنجره به هوای ازاد هم داشته باشه ؟

maryam zarghami

عضو جدید
یک سوال .. همونطور که از زیرزمین باید پله بزنیم به حیاط دسترسی داشته باشیم ... از طبقه همکف هم باید پله بزنیم و به حیاط دسترسی داشته باشیم یا نه نیازی نیست ؟؟؟؟؟ میشه راهمنمایی فرمایید ... ممنون

maryam zarghami

عضو جدید
[h=2]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon1.png[/h]
سلام دوستان تو تلگرام گروهی ندارین برای کرکسیون کارهای طراحی ؟؟؟
اگه دارین لطفا لینکشو بزارین .. ممنون​

alizare49

عضو جدید
در صورتی که حیاط بخشی از مشاعات باشه باید حتما بهش دسترسی بدیم
حالا دو حالت پیش میاد
1-اگه پارکینگ در گروه کوچک باشه الزامی به دسترسی به حیاط نداره ولی اگه متوسط و بزرگ بود الزاما به حیاط دسترسی میخواد(مبحث4)
2-الزامی به دسترسی از همکف به حیاط نیست و میتونی از زیر زمین هم بهش راه بدی(مبحث 4) و این بسته به طرحتون داره که آیا مثلا واحد مسکونی در همکف داری یا نه (مرداد 94) چون اگه واحد مسکونی در همکف داشته باشی دسترسی به حیاط -طراحی واحد مسکونی رو تا حدی محدود میکنه

chobina

عضو جدید
سلام.یه سوال .:(مگه برای آزمون طراحی هم کلید واژه می خواییم؟
من امسال اولین باره که می تونم امتحان بدم
درست اطلاع ندارم
راهنمایی کنید لطفا

سلام برای امتحان طراحی اصلا نیازی به کلید واژه نیست اگه یه دور مباحثی که به عنوان منبع اعلام شدن بخونین ( مخصوصا مبحث 4 )و تمام استاندارها رو نت بردارین و چند تا نمونه کار از تاپیک آرشیو نقشه ها ببینی و ازمون های سالهای گذشته رو تمرین کنی و تو تاپیک تمرین ازمون طراحی بزاری تا نقد کنند ایرادات کارتو بدونین در این حد واسه امتحان طراحی کافیه باید انقد تمرین کنی تا سرعت دستت بالا بره و بتونی یه پروژه را تو زمانش تموم کنی...:gol::gol:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام

به قول مهندس ریاحی که همیشه این جمله رو به دوستانی که میرن نظارت تو دفتر میگه و باعث شده یادم بمونه : "" در بحث شیرین فاضلاب هر مصرف کننده ای باید ونت داشته باشد""

چون لوله های فاضلاب همیشه از آب پر نیستن که. مثل تلمبه ای که دوچرخه رو باد میزه یه استوانه خالی هستن . و داخلش پر از گازهای چاه هستش . ولی سیفون نمیزاره این گازها وارد محیط خونه بشن و بوی نامطبوعی داشته باشن . از طرفی وقتی از یه مصرف کننده ای فاضلاب وارد مدار میشه مثل اون پیستون تلمبه میمونه که به پایین میاد و گازها با فشار دنبال راه فرار میگردن . اگه قبل هر سیفونی ونت نباشه این گازها به زور از داخل آب سیفون به صورت حباب وارد محیط خونه میشن و بوی نامطبوع وارد محیط آسایش میشه. ولی اگه قبل هر مصرف کننده ای ونت باشه این بوی نا مطبوع از طریق اون به سمت بالاترین نقطه ساختمون هدایت میشه . این دلیل وجود ونت بودش. و بنا به همین دلیل هم ونت از داکت به بام میره . برای وجود داکت دلایل دیگری هم هست. مثل وجود لوله هواکش سرویس و حمام و هود آشپزخانه که اگه پنجره ای باشه ممکنه لوله هواکش سرویس نزاریم. ولی لوله ونت مصرف کننده های فاضلابی هیچ رابطه ای با پنجره نداره و هر سرویسی چه با پنجره و یا بدون پنجره باید ونت داشته باشه. امیدوارم تونسته باشم توضیح بدم.

سلاممم.
لوله ونت ، به پشت بام نمیره.قبل از ورود به پشت بام وصل میشه به همون لوله های فاضلاب.یعنی این لوله های فاضلابه که به پشت بام میره.

maryam zarghami

عضو جدید
سلام بر معماران عزیز
میشه ایراد کارمو بگین ممنون میشم
پلانها مربوط به امتحان اذر 92 هست
-1.1.jpg-1.jpgپلانهای زیر زمین

وضعیت
موضوع بسته شده است.