تمرین گروهی آزمون طراحی اذر 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

hedylamarr

عضو جدید
دوستان عزيزم سلام.
من اسفند 91 براي اولين بار طراحي امتحان دادم و با نمره 29 قبول شدم. تازه مقطع رو هم نرسيدم كامل كنم. خواستم بهتون بگم ضوابط شهرداري رو كلا كنار بگذارين و فقط بر اساس مقررات ملي طراحي كنين. نكته مهم ديگه اينكه حتما پلانهاتون رو شمالي-جنوبي دربيارين كه هم از شمال و هم از جنوب نوربگيرن. من خودم بشخصه هيچكدوم از دوستانم كه پلان شرقي-غربي طراحي كرده بودن (حتي با اينكه همه مقررات رو رعايت كرده بودن) قبول نشدن. دستتون هم بايد خيلي تند باشه. تا يك حدي كه طرح روي پوستي دراومد ببرين روكاغذ اصلي. به اميد موفقيت همتون

shab khanoom

عضو جدید
دوستان عزيزم سلام.
من اسفند 91 براي اولين بار طراحي امتحان دادم و با نمره 29 قبول شدم. تازه مقطع رو هم نرسيدم كامل كنم. خواستم بهتون بگم ضوابط شهرداري رو كلا كنار بگذارين و فقط بر اساس مقررات ملي طراحي كنين. نكته مهم ديگه اينكه حتما پلانهاتون رو شمالي-جنوبي دربيارين كه هم از شمال و هم از جنوب نوربگيرن. من خودم بشخصه هيچكدوم از دوستانم كه پلان شرقي-غربي طراحي كرده بودن (حتي با اينكه همه مقررات رو رعايت كرده بودن) قبول نشدن. دستتون هم بايد خيلي تند باشه. تا يك حدي كه طرح روي پوستي دراومد ببرين روكاغذ اصلي. به اميد موفقيت همتون
سلام
وقتی عرض زمین خیلی کم باشه، شمالی جنوبی در آوردن واحدها خیلی سخت می شه
مگه نباید حداقل نمره 50 باشه تا قبول بشیم؟

hedylamarr

عضو جدید
درسته اگر عرض خيلي كم باشه جواب نميده ولي براي مساحتهايي كه عموما در امتحان ميدن(از جمله اسفند پارسال) ميشه شمالي-جنوبي طراحي كرد.
حد نصاب نمره آزمون پارسال 25 از 50 بود.

mdt001

عضو جدید
طراحی...

طراحی...

سلام دوستان. من هم اولین آزمونم اسفندماه بود. با نمره 18رد شدم . فقط پلانها رو کشیدم ...نه مقطع نه نما و شیب بندی رو نرسیدم بزنم

نمونه طرح اسفندم رو میزارم تا دوستان نظر بدن .خیلی از نکات رو نرسیدم حل کنم
مشاهده پیوست zirzamin.pdfمشاهده پیوست hamkaf-91.pdf

saraafsoon

عضو جدید
آره دیگه باید گذاشته بشه اونم زمانی که موتورخونه دارید.حتی تو سیستم کیج که موتورخونه حذف میشه هم بازم یه داکت لازمه. یه توصیه واسه جانمایی داکت: داکت اصلیتون رو انتهای راه پله(جدا از فضای مفید راه پله)بزارید.کلا داکت باید جایی قرار بگیره که اون مکان وضعیت یکسانی رو تو طبقات داشته باشه.این شرایط رو راه پله داراست.بعد خوبی دیگه اینکار اینه که دریچه های بازدید رو تو پاگرد های نیم طبقه میشه قرار داد اونم با ابعاد مناسب. اندازه داکت هم: طولش به اندازه عرض راه پله(2.4)........عرض یا عمقش هم 50 سانت کافیه. داکت های دیگه هم که مربوط میشه به رایزر ها و عبور لوله های فاضلاب.که تو هر سرویس باید باشه.لوله های رایزر به سمت پشت بام میره و لوله های فاضلاب به سمت پارکینگ و زیر زمین. بنظرم یه داکت تاسیسات برقی و سیم آنتن هم تو لابی ورودی واحد بزارید با ابعاد خیلی کم.جلوش هم بنویسید داکت برق.کلاس داره:)
سلام اقا فرزاد ÷س برای موتورخانه یا اتاق تاسیسات داکت نزاریم مثلا کناره راه پله بزاریم بعد این داکت داکت فاضلاب اسمش؟بعدداکت تاسیسات برقووسیم انتنو چطوری باچه ابعادومدلی نشون بدیم لطفا توضیح بدین

misha47

عضو جدید
بچه ها !
1- فیلتر ورودی واحدها همونN+3 میشه؟ البته بجز فیلتر جداگانه آسانسور.
2- سوال شهریور 91 فرقی داره با کدوم گزینه حل کنیم؟منظورم اینه که سوال فقط یه گزینه داره یا با هر گزینه ای که بشه تعداد پارکینگ ها و تقسیم بندی واحدها رو بخوبی توش حل کرد ازمون درست میگیرن؟ ( با گزینه A تونستم 3 تا پارکینگ در بیارم و با گزینه B شد 5 تا پارکینگ)
3- داکتی که واسه کانال کولر آبی در نظر میگیریم تو پشت بام، باید توی واحد ها هم جاشو تعبیه کرد؟ اگه اینطوره جاش کجاست؟فصل مشترک واحدها؟

آخرین ویرایش:

mana_memari

عضو جدید
بچه ها !
2- سوال شهریور 91 فرقی داره با کدوم گزینه حل کنیم؟منظورم اینه که سوال فقط یه گزینه داره یا با هر گزینه ای که بشه تعداد پارکینگ ها و تقسیم بندی واحدها رو بخوبی توش حل کرد ازمون درست میگیرن؟ ( با گزینه A تونستم 3 تا پارکینگ در بیارم و با گزینه B شد 5 تا پارکینگ)
3- داکتی که واسه کانال کولر آبی در نظر میگیریم تو پشت بام، باید توی واحد ها هم جاشو تعبیه کرد؟ اگه اینطوره جاش کجاست؟فصل مشترک واحدها؟

بهتره از یجایی بیاریش پایین که بتونی راحت تر به خوابها و پذیرایی سرویس بدی. ( به همشون نزدیک باشه) معمولا از تو کمد دیواری میاد پایین چون حدودا واسه کانال هر طبقه 60*60 باید جا بذاری. در ضمن اینکه کانال وقتی اومد پایین چطور تقسیم بشه که سقف کاذبی که باید پاینش باشه فضا رو خراب نکنه. یعنی مثلا از سقف سرویس و راهرو ها عبور کنه و تو فضا نیاد- مثلا یک کمد کنار دیوار مشترک خواب و پذیرایی بده از اونجا کانال ها رو بده به فضاها- راستی بهتره کولر ها جایی باشن تو بام که واسه تعمیرات دسترسی داشته باشه و اینکه نزدیک داکت ونت ها نباشه

mana_memari

عضو جدید
سلام دوستان. من هم اولین آزمونم اسفندماه بود. با نمره 18رد شدم . فقط پلانها رو کشیدم ...نه مقطع نه نما و شیب بندی رو نرسیدم بزنم

مشاهده پیوست 178394مشاهده پیوست 178396
اولیش اینکه جای راه پله خیلی بده چون تمام نور را گرفته و تقسیم فضا های بالا رو هم با مشکل مواجه کرده و ستون گذاری هم با این وضعیت فاصله زیاد ستون ها از یه سمت و فاصله کم از طرف دیگه اصلا خوب نیست- یه اکس از ستون ها هم زیاده . اونی که در امتداد طولی در راستای ستون سر پخ هست. دسترسی دوم به حیاط هم در نظر نگرفتی - تعداد انباری هم که کمه

misha47

عضو جدید
بهتره از یجایی بیاریش پایین که بتونی راحت تر به خوابها و پذیرایی سرویس بدی. ( به همشون نزدیک باشه) معمولا از تو کمد دیواری میاد پایین چون حدودا واسه کانال هر طبقه 60*60 باید جا بذاری. در ضمن اینکه کانال وقتی اومد پایین چطور تقسیم بشه که سقف کاذبی که باید پاینش باشه فضا رو خراب نکنه. یعنی مثلا از سقف سرویس و راهرو ها عبور کنه و تو فضا نیاد- مثلا یک کمد کنار دیوار مشترک خواب و پذیرایی بده از اونجا کانال ها رو بده به فضاها- راستی بهتره کولر ها جایی باشن تو بام که واسه تعمیرات دسترسی داشته باشه و اینکه نزدیک داکت ونت ها نباشه

اونوقت اون داکتی که میگید 60*60 هست و داخل کمده باید ازش یه سری کانال کولر منشعب بشه تو کل فضاها.که با خط چین نشون میدیم.درسته؟حالا این داکت 60*60 برای هر واحد میره بالای پشت بام و وصل میشن به یک داکت اصلی تر؟ یا اونی که وصل میشه به داکت اصلی خود کولر هاست؟! من خیلی مشکل دارم با تاسیسات.کاش نقشه ای چیزی اینجا بود که میدیدیم مدلشو.:redface::(

shab khanoom

عضو جدید
بچه ها !
میشه توضیح بدی n+3 چیه میشا جان؟

shab khanoom

عضو جدید

مشاهده پیوست 178394مشاهده پیوست 178396
فکر کنم پلان ها مهمترین قسمت طراحی هستند و اگه کامل و بی عیب در بیایند، قبول می شویم. دوست من پارسال فقط پلان هایش و کشید و به نما و مقطع و ... نرسید. اما قبول شد.
بزرگترین مشکل پلان شما محل باکس پله و آسانسور است که هر دو بخش مهمی از نورت رو گرفته اند.
نکته مهم دیگه این که اگه می خواهی واحد هایت طولی باشند و نور شمالی و جنوبی رو با هم بگیرند، باکس پله رو باید در مرکز زمین قرار بدهی که واحد هایت خوب در بیاید.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام اقا فرزاد ÷س برای موتورخانه یا اتاق تاسیسات داکت نزاریم مثلا کناره راه پله بزاریم بعد این داکت داکت فاضلاب اسمش؟بعدداکت تاسیسات برقووسیم انتنو چطوری باچه ابعادومدلی نشون بدیم لطفا توضیح بدین

سلام.
یه داکت 50*50 واسه رایزرش(تهویه)بزارید و فقط تو همون موتورخونه نشونش بدید.
داکت کنار راه پله که داکت اصلیه ،واسه عبور لوله های آب سرد و گرمه که از موتور خونه میان.
داکت فاضلاب و رایزر واسه جاهائیه که فاضلاب دارن و همچنین نیاز به تهویه.مثل همون چیزی که خانم شبنم تو پلانشون نشون دادن.

داکت اصلی هم اینجوری نشون داده میشه:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=178349&d=1383566158

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اونوقت اون داکتی که میگید 60*60 هست و داخل کمده باید ازش یه سری کانال کولر منشعب بشه تو کل فضاها.که با خط چین نشون میدیم.درسته؟حالا این داکت 60*60 برای هر واحد میره بالای پشت بام و وصل میشن به یک داکت اصلی تر؟ یا اونی که وصل میشه به داکت اصلی خود کولر هاست؟! من خیلی مشکل دارم با تاسیسات.کاش نقشه ای چیزی اینجا بود که میدیدیم مدلشو.:redface::(

سلام خانم میشا.
هر کانال کولر فقط واسه یه واحده.از کولر همون واحد شروع میشه و به اون واحد ختم میشه.ما کانال مشترک نداریم.
پس این کانال های کولر فضای زیادی رو تو آخرین طبقه اشغال میکنه.هر طبقه که میاید پایین یه دونه از این کانال ها کم میشه.نهایتا تو طبقه اول تعدادش به صفر میرسه.
اینکه محلش کجا باشه بستگی به طرح داره.
اگه واحدها طوری باشن که تو
سمت شمال و جنوب قرار بگیره ، کانال اون واحد هایی که زیر هم قرار دارن یه جا قرار میگیره.پس میشه دو تا داکت کانال یکی واسه واحد های شمالی و یکی هم واسه واحد های جنوبی در نظر گرفت.محل قرار گیریشون هم اگه تو ورودی خوابها راه بده بهترین مکانه براشون ولی اگه راه نده(که معمولا اینطوره)یه جایی تو یکی از خوابها براش مناسبه.فقط دقت کنید این فضای اشغال رو در نظرداشته باشید از عرض مفید خوابتون کم نکنه.(ار حداقل عرض خوابتون)
چنانچه واحدها
بصورت شرقی و غربی تقسیم شده باشن جای مناسبش یه جایی وسط واحد که معمولا پذیراییه و کنار بدنیه دیوار در نظر گرفته بشه.با توصیه ای که آقا یا خانم برقیان مبنی بر اینکه واحد هارو بصورت شرقی و غربی طراحی کنیم بهتره رو این مورد تمرکز کنیم.
اینکه گفتم تو این حالت یه جایی وسط واحد در نظر گرفته بشه به علت کشیده بودن پلان تو این حالته.مسیر عمودی کانال وسط قرار بگیره که از اونجا بصورت افقی بتونه خود پذیرایی و آشپزخونه و خوابها رو ساپورت کنه.
ولی تو حالت اول چون پلان واحدها فشرده در میاد بهترین مکان واسه کانال ها اتاق خواب یا ورودی خوابهاست.

samar

عضو جدید
دوستان من کلا تو بحث داکت ها مشکل دارم..ی پلان جلوم بذارن که داکت نداشته باشه نمیدونم چه داکت هایی با چه استفاده هایی می خواد و جاشون هر کدوم کجا بهتره..
همه پستا رو خوندم اما چون کلا بلدش نیستم قاطی پاتی کردم...میدونم زیاد روش صحبت کردین اما میشه لطفااااا یکی لطف کنه با ی دسته بندی چیزی خلاصه بگه که چند تا داکت و با چه کاربرد هایی باید گذاشت تو آپارتمان؟ ممنون میشم

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دوستان من کلا تو بحث داکت ها مشکل دارم..ی پلان جلوم بذارن که داکت نداشته باشه نمیدونم چه داکت هایی با چه استفاده هایی می خواد و جاشون هر کدوم کجا بهتره..
همه پستا رو خوندم اما چون کلا بلدش نیستم قاطی پاتی کردم...میدونم زیاد روش صحبت کردین اما میشه لطفااااا یکی لطف کنه با ی دسته بندی چیزی خلاصه بگه که چند تا داکت و با چه کاربرد هایی باید گذاشت تو آپارتمان؟ ممنون میشم

سلام.
آره معمولا اینجور تاپیکا گیج کنندست.چون مطالب دسته بندی نمیشه.
ولی تو یه کلا بگم:

داکت اصلی که ابعادش هم از همه بیشتره انتهای راه پله و در همه پلان ها.........به این شکل:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=178349&d=1383566158

یه داکت واسه تهویه موتورخونه به ابعاد 50*50 که فقط تو زیرزمین نشون داده میشه به این شکل:

1.jpg

تو طبقات مسکونی و داخل سرویس ها و آشپزخانه و حمام هر کدوم یه داکت واسه رایزر و فاضلاب به این شکل:

2.jpg

maryam703

عضو جدید
مرسی از راهنمایت.
من 1.05 تو همکف اومدم بالا که میشه 6 تا پله 17 سانتی.ابعاد آسانسور از جدول 3-1 آسانسور آلکتریکی نوشتم.ولی فک کنم هیدرولیکی باید باشه درسته؟
حتما باید 6% مساحت باشه حتی اگه بیشتر لازم نباشه؟
2 متر واسه این دادم که تو بعضی سوال های امتحان خودش گفته 2 متر.فک کنم اینجا باید انتهای 2 مترم ستون بذارم؟

برقيان

عضو جدید
درسته اگر عرض خيلي كم باشه جواب نميده ولي براي مساحتهايي كه عموما در امتحان ميدن(از جمله اسفند پارسال) ميشه شمالي-جنوبي طراحي كرد.
حد نصاب نمره آزمون پارسال 25 از 50 بود.
سلام مهندس آیا منظور شما از شمالی - جنوبی این هستش که یک واحد در سمت شمال و یک واحد در سمت جنوب طراحی کردید یا اینکه کلا 2 واحد رو به اصطلاح اتوبوسی تقسیم کردید و هر واحد هم از شمال نور میگیره ؟

saraafsoon

عضو جدید
میشه درمورد کانال کولر یه کم از سطح پایین شروع کنین اخه ماکه تو دانشگاه چیز خاصی بهمون یاد ندادن..................؟

misha47

عضو جدید
میشه توضیح بدی n+3 چیه میشا جان؟

N تعداد واحد هر طبقه ست.و N+3 مساحتی است که برای فیلتر ورودی هر طبقه در نظر میگیریم.ینی مثلا اگر در طبقه ای دو واحد داریم پس: N=2 میشه و بنابراین مساحت فیلتر ورود به واحد ها میشه 5 متر مربع. بعلاوه، مقدار فیلتر جلوی آسانسور هم 1.50*1.50 هست . اما در مواردی که فضا کم باشه میشه فیلتر ورود به واحد ها و فیلتر آسانسور رو در هم ادغام کرد.ولی هرگز فیلتر پله و آسانسور رو نباید ادغام کرد.ینی هر کدام باید فیلتر جداگانه داشته باشند.

misha47

عضو جدید
سلام خانم میشا.
هر کانال کولر فقط واسه یه واحده.از کولر همون واحد شروع میشه و به اون واحد ختم میشه.ما کانال مشترک نداریم.
پس این کانال های کولر فضای زیادی رو تو آخرین طبقه اشغال میکنه.هر طبقه که میاید پایین یه دونه از این کانال ها کم میشه.نهایتا تو طبقه اول تعدادش به صفر میرسه.
اینکه محلش کجا باشه بستگی به طرح داره.
اگه واحدها طوری باشن که تو
سمت شمال و جنوب قرار بگیره ، کانال اون واحد هایی که زیر هم قرار دارن یه جا قرار میگیره.پس میشه دو تا داکت کانال یکی واسه واحد های شمالی و یکی هم واسه واحد های جنوبی در نظر گرفت.محل قرار گیریشون هم اگه تو ورودی خوابها راه بده بهترین مکانه براشون ولی اگه راه نده(که معمولا اینطوره)یه جایی تو یکی از خوابها براش مناسبه.فقط دقت کنید این فضای اشغال رو در نظرداشته باشید از عرض مفید خوابتون کم نکنه.(ار حداقل عرض خوابتون)
چنانچه واحدها
بصورت شرقی و غربی تقسیم شده باشن جای مناسبش یه جایی وسط واحد که معمولا پذیراییه و کنار بدنیه دیوار در نظر گرفته بشه.با توصیه ای که آقا یا خانم برقیان مبنی بر اینکه واحد هارو بصورت شرقی و غربی طراحی کنیم بهتره رو این مورد تمرکز کنیم.
اینکه گفتم تو این حالت یه جایی وسط واحد در نظر گرفته بشه به علت کشیده بودن پلان تو این حالته.مسیر عمودی کانال وسط قرار بگیره که از اونجا بصورت افقی بتونه خود پذیرایی و آشپزخونه و خوابها رو ساپورت کنه.
ولی تو حالت اول چون پلان واحدها فشرده در میاد بهترین مکان واسه کانال ها اتاق خواب یا ورودی خوابهاست.

ممنونم آقا فرزاد.شما پلانی ندارید که توش نحوه کشیدن کانال کولر رو نشون داده باشه؟ و همینطور نحوه نشون دادن کولرها و داکتشون در پلان پشت بام!:D

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنونم آقا فرزاد.شما پلانی ندارید که توش نحوه کشیدن کانال کولر رو نشون داده باشه؟ و همینطور نحوه نشون دادن کولرها و داکتشون در پلان پشت بام!:D

آره پلان دارم ایشالا شب رسیدیم خونه عکسشو میزارم اینجا.تو پشت بومشو هم میزایریم دیگه.کاری نداره.عکسشو میزارم فردا:smile:

samar

عضو جدید
سلام.
آره معمولا اینجور تاپیکا گیج کنندست.چون مطالب دسته بندی نمیشه.
ولی تو یه کلا بگم:

داکت اصلی که ابعادش هم از همه بیشتره انتهای راه پله و در همه پلان ها.........به این شکل:
یه داکت واسه تهویه موتورخونه به ابعاد 50*50 که فقط تو زیرزمین نشون داده میشه به این شکل:
تو طبقات مسکونی و داخل سرویس ها و آشپزخانه و حمام هر کدوم یه داکت واسه رایزر و فاضلاب به این شکل:

خیلییییییی ممنون :smile:

maryam703

عضو جدید
5متر در مورد قوس چرخش ماشين در پاركينگ. شعاع مياني چرخش رمپ طبق ضوابط شهرسازي تهران 6.5كه شعاع نهايي در رمپ 3.5 ميشه 8.25
این جمله یعنی چی؟ یعنی تو طرح اسفند 91 رمپ با چرخش نمی تونستیم بذاریم؟

mana_memari

عضو جدید
میشه درمورد کانال کولر یه کم از سطح پایین شروع کنین اخه ماکه تو دانشگاه چیز خاصی بهمون یاد ندادن..................؟
ببینید کلا خیلی ساده هست. مثلا وقتی سه طبقه داری که می خوای بهشون کولر بدی میای رو پلان طبقات میبینی با توجه به فضا کجا قرار بگیره بهتره که هم جا واسه داکت کانال داشته باشی هم بتونی کاتالای افقی رو از کاذب بدون مشکل عبور بدی ( یعنی بتونی با کاذب بپوشونیش و فضا را خراب نکنه) و هم اینکه دریچهی انتهای اون از جای خوبی بیاد بیرون. بعد جای داکت رو تو پلان می ذاری( معمولا هر سه داکت کنار هم هستن یعنی سه تا 60 تا) و هر طبقه که بری پایین یکی از داکت ها حذف میشه. مثل ونت! و تو هر طبقه از داکت مربوط به همون طبقه کانال های افقی را می کشی تو اتاق ها و پذیرایی. تو پلان بام هم دقیقا جای داکتها رو نشون میدی و یک کولر وصل می کنی بهش! البته معمولا پلن تاسیسات جدا هست نمی دونم اینجا باید با پلان معکوس نشون بدیم یا نه1.jpg2.JPG

mana_memari

عضو جدید
ببینید کلا خیلی ساده هست. مثلا وقتی سه طبقه داری که می خوای بهشون کولر بدی میای رو پلان طبقات میبینی با توجه به فضا کجا قرار بگیره بهتره که هم جا واسه داکت کانال داشته باشی هم بتونی کاتالای افقی رو از کاذب بدون مشکل عبور بدی ( یعنی بتونی با کاذب بپوشونیش و فضا را خراب نکنه) و هم اینکه دریچهی انتهای اون از جای خوبی بیاد بیرون. بعد جای داکت رو تو پلان می ذاری( معمولا هر سه داکت کنار هم هستن یعنی سه تا 60 تا) و هر طبقه که بری پایین یکی از داکت ها حذف میشه. مثل ونت! و تو هر طبقه از داکت مربوط به همون طبقه کانال های افقی را می کشی تو اتاق ها و پذیرایی. تو پلان بام هم دقیقا جای داکتها رو نشون میدی و یک کولر وصل می کنی بهش! البته معمولا پلن تاسیسات جدا هست نمی دونم اینجا باید با پلان معکوس نشون بدیم یا نهمشاهده پیوست 178497مشاهده پیوست 178498

3.JPG

farch67

عضو جدید
بچه ها یک سوال:
مبحث 15 ، آسانسور ها و پله برقی، که در مواد آزمون گفتن " فقط ضوابط مربوط به طراحی" یعنی کدوم بخشها رو باید بخونیم؟؟! :surprised:

آخرین ویرایش:

Anahidd

عضو جدید
سلام شب خانم \يه سوال؟ مگه براي ساختمان 4 طبقه طبق گفته ي آقا فرزاد ستون نبايد مستطيل 35 در 50 باشه ؟ شما چرا ستونهاي پلانهاتون را 30 در 30 گرفتي؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.