تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

• مجموع رای دهندگان
    74
وضعیت
موضوع بسته شده است.

hotcloob

عضو جدید
تمام سئوالات شما در مبحث 4 پاسخ داده شده ...کافیه یه چند ساعت زمان بزارید تا خیلی راحت به جواب برسید
ابعاد باکس پله بسته به ارتفاع دو سطح دارد
عرض پنجره اصلش فرمول داره....ولی معمولا مصحح خیلی به این موضوع گیر نمیده
این ابعاد بله میتونه کوچکتر هم باشه بسته به مساحت کلی واحد و اینکه این اتاق چند تخته است بستگی دارد
خب عارفه خانوم شما که لطف کردی جواب دادی اگه میدونستین ممنون میشدم ابعادشو میگفتی رفرنسشو خودم بلدم ولی مبحث 4 در دسترس نداشتم

arch.mahdi

عضو جدید
سلام دوستان . از دوستانی که شابلون درست کردن میشه خواهش کنم از فایلشون استفاده کنم ؟ من تازه شروع کردم و نگرانم وقت کم بیارم.ممنوون میشم :smile:

arch.mahdi

عضو جدید
راستی دوستان جوابای درست آزمونای سالای پیش رو از کجا میتونم تهیه کنم؟؟؟ (دوستان پییشنهاد داده بودید برای کپی و مطالعه)

modabber.23

عضو جدید
راستی دوستان جوابای درست آزمونای سالای پیش رو از کجا میتونم تهیه کنم؟؟؟ (دوستان پییشنهاد داده بودید برای کپی و مطالعه)
از همینجا بگیری بهتره باید پستا رو بخونی و دانلود کنی جواب بچه ها رو و نهایتا خودت بکشی درستشونو
باید بگم مال اشراق خیلی اشکال داره
ابعاد آسانسور اگه برا معلول باشه 160*190 اگه برا استفاده عادی باشه 140*160البته این ابعاد داخل به داخل دیواراست و ابعاد دیوار مد نظر نیست. آسانسور داکت لازم نداره! و برعکس چیزی که تو جزوه ها میبینین احتیاج نداره دیوارش ضد حریق باشه! من خودم ضد حریق رسمش کردم و اشتباه بود! چون موقغ حریق اصلا نباید از آسانسور استفاده بشه پس نیازی هم نیست ضد حریق باشه!

• Like
واکنش ها: MK6

modabber.23

عضو جدید
دوستان حداقل ابعاد باکس پله چقدر میتونه باشه؟
و عرض پنجره اتاق چقدر میتونه باشه؟
همچنین برا ابعاد اتاق محدودیت داریم یا نه چه ابعادی مناسبه غیر 3*4
ابعاد باکس پله داخل به داخل دیوار با 18 تا پله 18 برا بالا رفتن به ارتفاع یک طبقه 120(عرض پاگرد)+(8*30)( 8 تا کف پله 30 که میشه یک رمپ 9 پله ای یعنی 240)+120(عرض پاگرد بعدی) از هر طرف 20 برا ضخامت دیوار ضد حریق بهش اضافه میشه عرض حداقل پله هم 2*120 برا رمپ پله ها و اگر چشم پله داشتین 20 سانت چشم پله و از هر طرف 20 برا ضخامت دیوار ضد حریق. چشم پله بذارین یا نذارین فرقی نمی کنه! تو ضوابط حریق چیزی درباره اش نوشته نشده! و با وجود چشم پله هیچ تغییر مهمی اتفاق نمیفته چون در هر صورت باکس پله رابزر هست و بازه همه جاش! پس کلا چشم بذارن بهتره! میتونین با گذاشتن چشم پله یک تعداد پله اضافه کنین!
در مورد اتاق خوابها حداقل یک اتاق خواب به مساحت 14 متر مربع با لااقل 290 سانت عرض باید داشته باشید.
بعد اتاق های بعدی حداقل عرضشون 275 با لا اقل 60 سانت عمق کمد برا همه خوابهاست
خواب کودک میتونه عرضش 225 باشه با لااقل 7.5 متر مربع مساحت

MK6

کاربر بیش فعال
از همینجا بگیری بهتره باید پستا رو بخونی و دانلود کنی جواب بچه ها رو و نهایتا خودت بکشی درستشونو
باید بگم مال اشراق خیلی اشکال داره
ابعاد آسانسور اگه برا معلول باشه 160*190 اگه برا استفاده عادی باشه 140*160البته این ابعاد داخل به داخل دیواراست و ابعاد دیوار مد نظر نیست. آسانسور داکت لازم نداره! و برعکس چیزی که تو جزوه ها میبینین احتیاج نداره دیوارش ضد حریق باشه! من خودم ضد حریق رسمش کردم و اشتباه بود! چون موقغ حریق اصلا نباید از آسانسور استفاده بشه پس نیازی هم نیست ضد حریق باشه!

آسانسور داکت لازم نداره:eek:
آسانسور که نیاز به داکت داره دوست عزیز و درمورد ضد حریق بودن دیوار آسانسور شما تنها کاری که انجام میدید اینه که شما دیوار رو 20 سانتی ترسیم می کنید و هاشور میزنید.

MK6

کاربر بیش فعال
ابعاد باکس پله داخل به داخل دیوار با 18 تا پله 18 برا بالا رفتن به ارتفاع یک طبقه 120(عرض پاگرد)+(8*30)( 8 تا کف پله 30 که میشه یک رمپ 9 پله ای یعنی 240)+120(عرض پاگرد بعدی) از هر طرف 20 برا ضخامت دیوار ضد حریق بهش اضافه میشه عرض حداقل پله هم 2*120 برا رمپ پله ها و اگر چشم پله داشتین 20 سانت چشم پله و از هر طرف 20 برا ضخامت دیوار ضد حریق. چشم پله بذارین یا نذارین فرقی نمی کنه! تو ضوابط حریق چیزی درباره اش نوشته نشده! و با وجود چشم پله هیچ تغییر مهمی اتفاق نمیفته چون در هر صورت باکس پله رابزر هست و بازه همه جاش! پس کلا چشم بذارن بهتره! میتونین با گذاشتن چشم پله یک تعداد پله اضافه کنین!
در مورد اتاق خوابها حداقل یک اتاق خواب به مساحت 14 متر مربع با لااقل 290 سانت عرض باید داشته باشید.
بعد اتاق های بعدی حداقل عرضشون 275 با لا اقل 60 سانت عمق کمد برا همه خوابهاست
خواب کودک میتونه عرضش 225 باشه با لااقل 7.5 متر مربع مساحت

*چشم پله طبق مبحث 3 نباید داشته باشیم.:question:
*در مورد اتاق خواب ها هم حداقل عرض طبق مبحث4: برای اتاق خواب کودک 2.15 و حداقل مساحت ها 6.5 متر مربع است، این که شما می فرمایید masterحداقل 14 متر مربع رو نمیشه همیشه رعایت کرد الان شما تو سوال آبان ماه چطور 14 متر رو می تونید رعایت کنید؟؟؟؟
اتاق خواب والدین(master) حداقل عرضش 2.70 و حداقل مساحتش 12 مترمربع است.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
*چشم پله طبق مبحث 3 نباید داشته باشیم.:question:
*در مورد اتاق خواب ها هم حداقل عرض طبق مبحث4: برای اتاق خواب کودک 2.15 و حداقل مساحت ها 6.5 متر مربع است، این که شما می فرمایید masterحداقل 14 متر مربع رو نمیشه همیشه رعایت کرد الان شما تو سوال آبان ماه چطور 14 متر رو می تونید رعایت کنید؟؟؟؟
اتاق خواب والدین(master) حداقل عرضش 2.70 و حداقل مساحتش 12 مترمربع است.

آسانسور که نیاز به داکت داره دوست عزیز و درمورد ضد حریق بودن دیوار آسانسور شما تنها کاری که انجام میدید اینه که شما دیوار رو 20 سانتی ترسیم می کنید و هاشور میزنید.

با هر دو گفته شما موافقم...و مخالف با خانم مدبر

arefeh

کاربر ممتاز
اندازه یکی از اضلاع خواب برای تک خواب و دو خواب و والدین یا چند منظوره ب ترتیب نباید کمتر از 2.2_2.7_3باشه
بعد اگر توی ی واحد مسکونی دو تا خواب داشته باشیم و حالا یک اتاق چندمنظوره مثل اتاق مهمان داشته باشیم ک توش کمد رو در نظر گرفته باشیم حتما فضای خالصش حداقل 12متر مربع باشه حالا همین مساحت یعنی به غیر کمد برای اتاق والدین 10.6است برای خواب دو نفر 9و برای تک خواب هفت متره ...ولی اگر این اتاق ها خواب کمد نداشته باشه حتما باید بسته به مساحت یا0.6یا 1.2اضافه کنیمش

gima

عضو جدید
تمرین جدید آبان 93

تمرین جدید آبان 93

سلام دوستان فایل آبان 93 رو طبق پیشنهاد شما تا حدی اصلاح کردم باز اگر نظر بدید یا لطف کنید و خودتون اصلاح کنید ممنون میشم

پیوست ها

• aban93-jadid.rar
    88 کیلوبایت · بازدیدها: 0

پروفسور پرو

عضو جدید
سلام دوستان فایل آبان 93 رو طبق پیشنهاد شما تا حدی اصلاح کردم باز اگر نظر بدید یا لطف کنید و خودتون اصلاح کنید ممنون میشم
همکفت هندسه نداری ستونگذاریت تو پله مشکل داره تونل زیاد داری سرگیر 620 میشه نه 14 متر کلا خوب کشیدی نمرت دورو ور 25 هست موفق باشی اون گوشه تو 12 متر یه 2:3 پاسیو بده ریسک نکن.

modabber.23

عضو جدید

سلام!
اتفاقا منم فکر میکردم داکت داره و اصرارم داشتم که تو همه طرحا بذارم داکتشو! و گفتم که برا ضد حریق کردنم خودم با هاشور رسمش کردم تو آزمون خرداد 93 و غلط بوده!
میدونی چیه؟
چون همه بچه ها نمره کم میگیریم حتی اونایی که قبول میشن فک کردم که اشتباه یاد گرفتیم و هیچی رو به جز اینکه چن تا رفرنس پدر مادر در باره اش پیدا کنم قبول نمیکنم!
دقیقا اگر به من بگین که کجای مبحث 3 درباره چشم پله و قدغن بودنش نوشته با صفحه به دیده ی منت قبول می کنم حرفتون رو! اما نیست! پیدا نمی کنید!
آساسورم کجای مبحث 15 نوشته که داکت داره و دیوارش ضد حرق باید باشه؟
ضمنا آنلاین سرچ بفرمایید elevator technical drawing نمونه هیا زیاد پلان مقطع و همه چیز آسانسور هست که شرکتای تولید کننده آسانیوذ گذاشتن نمونه های کدش هم هست هیچ کودوم توصیه به داکت یا دیوار با مشخصات خاص نکردن!
حالا شما می خوای قبول کن حرف منو می خوای نکن!
من وظیفم بود که چیزی که اشتباه گفته شده رو بگم که زکات علمه
در مورد ابعاد اتاق حق با شماست تو مبحث 4 حداقلشو 2.15 نوشته من عرض کمد بهش اضافه کردم که میشه 2.75... 225 حداقل عرض هم برا اطمینان از اینکه مفید باقی میمونه گفتم و ابعاد دیوار به دیواره!
دیگه شما خودتون مختارین هر جور که می خواین رسم کنین!
ببخشید سرتون و درد آوردم!
البته... اگه مایل نیستین دیگه اگر متوجه شدم چیزی اشتباه به بچه ها آموزش داده میشه اینجا کلا به روم نمیارم و بی سرو صدا رد میشم!
اصراری ندارم که نتیجه زحمتم رو الکی اینجا به اشتراک بارم

modabber.23

عضو جدید
در زمینه ی ضد حریق بودن دیوار آسانسور
میتونین اینجا بیشتر اطلاعات کسب کنین
فقط بالای شفت آسانسور و روی دیوارش نیاز به اسپرینکلره و هیچ ویژگی بخصوصی دیوارا ندارن
اولین چمله این سایت رو بخونین متوجه میشین
http://www.nfpa.org/newsandpublicat...1/november-december-2011/the-experts/heads-up
البته آنلاین استانداردهای بین الملی هم هستن که میتونی دانلود کنین بخونین
ممنون

arefeh

کاربر ممتاز
در زمینه ی ضد حریق بودن دیوار آسانسور
میتونین اینجا بیشتر اطلاعات کسب کنین
فقط بالای شفت آسانسور و روی دیوارش نیاز به اسپرینکلره و هیچ ویژگی بخصوصی دیوارا ندارن
اولین چمله این سایت رو بخونین متوجه میشین
http://www.nfpa.org/newsandpublicat...1/november-december-2011/the-experts/heads-up
البته آنلاین استانداردهای بین الملی هم هستن که میتونی دانلود کنین بخونین
ممنون

نوشتید بالای شفت آسانسور نیاز به اسپرینکلر داره؟؟؟دقیقا کجاش؟؟؟اسپرینکلر مگه آب پاش نیست؟توی دیوار بزاریم...که چی بشه؟؟کجای دیوارش؟داخل چاله آسانسور؟؟اینو توضیح میدید لطفا

modabber.23

عضو جدید
نوشتید بالای شفت آسانسور نیاز به اسپرینکلر داره؟؟؟دقیقا کجاش؟؟؟اسپرینکلر مگه آب پاش نیست؟توی دیوار بزاریم...که چی بشه؟؟کجای دیوارش؟داخل چاله آسانسور؟؟اینو توضیح میدید لطفا
چشم عارفه جان
اینم بگم من کار شما برام الگوست به نظرم اگر اشکالات ترسیمی (که تازه فهمیدم بوده و همینجا بد برامون جا افتاده ) نداشتین بدون شک نفر اول کشور میشدین.
بذارین دقیق با تاریخ تغییر استانداردها به استاندارد جدید و دلیل تغییرشونو میذارم براتون
تا 1994 دو تا اسپرینکلر میذاشتن تو شفت یکی پایین پیش جکاش یکیشم بالا پیش موتورش اما بعدا استاندارد تغییر کرد چون سنسور دود اسپرینکلرهایی که تو جاله کنار جک بودن اصلا دود بهشون نمیرسید و فعال نمیشدن بنابراین از سال 1994 قرار شد که اسپرینکلر کنار در قرار بگیره به نحوی که مانع کار آسانسورم نشه!
تو همون سال اضافه میشه به استاندارد ها که باید سیستم آسانسور قبل از روشن شدن اسپرینکلر ها خاموش بشه (یعین آسانسور تو حریق خود بخود خاموش بشه) پس نمیشه اصلا ازش استفاده کرد و نباید هم استفاده کرد بنابریان لزومی نداره جدارش ضد حریق باشه!

modabber.23

عضو جدید
بعضی جاها تو ساختونای خاص برا در آسانسور و شفتش دربای شیشهای مخصوص دود بند میذارن که به عنوان دودکش هم عمل نکنه و کلا دود وارد سیستمش نشه!
ولی تو نظام مهندسی و ساختمونا مسکونی کوچیکی که ما طراحی می کنیم لازم نیست
داکتم که قبلا گفتم فقط برا تهویه است و آسانسور خودش چاه به اون بزرگیه که تا بالا هم رفته و جداگانه نیاز به داکت نداره!

modabber.23

عضو جدید
البته تو مبحث 15 صفحه 18 سطر 2 ذکر شده با مصالح یک ساعت مقاوم به حریق که با باکس پله متفاوته و نباید باهاش قاتی بشه و تو مبحث ذکر شده که میشه شیشه ای باشه و مقاومت به حریق تو شیشه ای ها ملاک نیست فقط باید لمینت شده باشن
میبینین؟
خود مبحث در این زمینه کاملا سبک گیره و محدودیت دست و پاگیر نذاشته
کلا مباحث زیاد گویا نیستن اگر واقعا هدفمون یاد گرفتن باشه باید یک قدم جلوتر از اینا باشیم
ما میتونیم

modabber.23

عضو جدید
در واقع مهمترین مشخصه ی دیوار شفت آسانسور تو ضد حریق بودن اینه که در اثر حرارت گاز و دود مسموم کننده و گرد و غبار تولید نکنه که این مشخصه منحصر به دیوار آسانسور نیست و دیوار اتاق ها هم نباید گاز و دود مسموم کننده تولید کنن
باز اگه اشتباه میگم بفرمایید

gima

عضو جدید
سلام ممنون از راهنمایی تون راستش من بعضی جا ها متوجه منظورتون نشدم اونجاهایی که از گفته های شما رو پررنگ کردم
میشه تو خود فایل اتوکد اصلاح کنید ؟ ممنون میشم
همکفت هندسه نداری ستونگذاریت تو پله مشکل داره تونل زیاد داری سرگیر 620 میشه نه 14 متر کلا خوب کشیدی نمرت دورو ور 25 هست موفق باشی اون گوشه تو 12 متر یه 2:3 پاسیو بده ریسک نکن.

gima

عضو جدید

سلام عارفه جون فایل آبان 93 رو طبق پیشنهاد شما تا حدی اصلاح کردم باز اگر نظر بدید یا لطف کنید و خودتون اصلاح کنید ممنون میشم
با تشکر

MK6

کاربر بیش فعال
سلام!
اتفاقا منم فکر میکردم داکت داره و اصرارم داشتم که تو همه طرحا بذارم داکتشو! و گفتم که برا ضد حریق کردنم خودم با هاشور رسمش کردم تو آزمون خرداد 93 و غلط بوده!
میدونی چیه؟
چون همه بچه ها نمره کم میگیریم حتی اونایی که قبول میشن فک کردم که اشتباه یاد گرفتیم و هیچی رو به جز اینکه چن تا رفرنس پدر مادر در باره اش پیدا کنم قبول نمیکنم!
دقیقا اگر به من بگین که کجای مبحث 3 درباره چشم پله و قدغن بودنش نوشته با صفحه به دیده ی منت قبول می کنم حرفتون رو! اما نیست! پیدا نمی کنید!
آساسورم کجای مبحث 15 نوشته که داکت داره و دیوارش ضد حرق باید باشه؟
ضمنا آنلاین سرچ بفرمایید elevator technical drawing نمونه هیا زیاد پلان مقطع و همه چیز آسانسور هست که شرکتای تولید کننده آسانیوذ گذاشتن نمونه های کدش هم هست هیچ کودوم توصیه به داکت یا دیوار با مشخصات خاص نکردن!
حالا شما می خوای قبول کن حرف منو می خوای نکن!
من وظیفم بود که چیزی که اشتباه گفته شده رو بگم که زکات علمه
در مورد ابعاد اتاق حق با شماست تو مبحث 4 حداقلشو 2.15 نوشته من عرض کمد بهش اضافه کردم که میشه 2.75... 225 حداقل عرض هم برا اطمینان از اینکه مفید باقی میمونه گفتم و ابعاد دیوار به دیواره!
دیگه شما خودتون مختارین هر جور که می خواین رسم کنین!
ببخشید سرتون و درد آوردم!
البته... اگه مایل نیستین دیگه اگر متوجه شدم چیزی اشتباه به بچه ها آموزش داده میشه اینجا کلا به روم نمیارم و بی سرو صدا رد میشم!
اصراری ندارم که نتیجه زحمتم رو الکی اینجا به اشتراک بارم

سلام دوست عزیز درمورد سوالایی که پرسیدید:

*مبحث3، ص21 بند3-1-3-3-6نوشته (ایجاد هر گونه بازشوی ارتباطی یا روزنه نفوذی بین دو خروج مجاور هم (مانند پلکان طرح قیچی) که باعث جداشدن ساختار از یکدیگر بشه ممنوعه، حالا شاید سوالاتتون این باشه که این که نگفته چشم پله، بله نگفته و قرارم نیست دونه دونه بنویسن چشم پله ،وقتی شما یه درزی 20 سانتی تو باکس پلتون ایجاد میکنه به نظرتون همین گفته این کتاب روبیان نمیکنه ؟؟؟ پس دوست عزیز دلیل اینکه پله 3 بازو توی امتحان مردود میشه چیه ؟؟؟ دقیقا وقتی شما پله رو با چشم پله میکشید این باعث میشه که باکس پلتون مثل دودکش عمل کنه.(این رفرنس مبحث).

ضوابط و مقررات شهرسازی شهرداری تهران

با ادغام ضوابط معلولين و آسانسور و ايمني و آتش نشاني در مورد راه پله و آسانسور مورد نياز در طرح هاي مسكوني :
1 – ابعاد داخل به داخل باكس راه پله 240 در 510سانتيمتر. ( ضمنا چشم پله نداشته باشد براي جلوگيري از دودكش شدن باكس راه پله .

*ضوابط طراحی و آسانسور (مصوبه آتش نشانی)

1.دیواره های داخلی چاه آسانسور به طور سراسری و در تمام ارتفاع باید از مصالح مقاوم در برابر حریق ساخته شده و حداقل ۲ ساعت مقاومت در برابر آتش سوزی داشته باشد.
2.ورودی چاه آسانسور باید مجهز به درهای محافظت شده در برابر آتش با ۱/۵ ساعت مقاومت در برابر آتش باشند.
3.درپائین ترین نقطه و یا در طبقه همکف داکت هوایی خاصی برای چاه آسانسور طراحی و ساخته میشود تا در مواقع آتش سوزی و نفوذ دود به چاه ، هوای تازه از داکت وارد شود. 4.دور بندی آسانسور و پلکان در طبقات همکف و زیر زمین با مصالح مقاوم حریق الزامی است.

شما علاوه بر اینکه باید مباحث نظام رو بدونید باید به ضوابط و مقررات شهرداری تهران هم مسلط باشید، این رو خود دفتر مقررات ملی به دوستان من گفته بودن که برای اعتراض به نمراهاشون تهران رفته بودن شما دارید امتحانی میدید که تو کل کشور برگزار میشه و مصصح هیچ گونه اطلاعی نداره که شما کجا زندگی میکنید و قوانین شهرداری شهر شما چیه، ملاک براشون قوانین شهرداری کل و با این هم کاری ندارن که داکت آسانسوری توی ی شهری اجرا میشه یا نه، قوانین و مقررات شهرداری هر شهر با شهر دیگه متفاوته هر چقدر هم درست باشه اون قوانین برای نقشه هایی که توی اون شهر بررسی و اجرا میشن، و شما نبایستی با استناد به قوانین شهرتون یا هر اطلاعات اجرایی یا هر چیزه دیگه ای بگید که داکت آسانسور گذاشتنش اشتباه پس رعایت نکنید، حتی اگه تو خود تهرانشم جایی دیده باشید که اجرا نمیشه وقتی توی مقررات هست باید گذاشته بشه.

در مورد اتاق خواب:

شما اشاره داشتید که اندازه master رو 14 بگیرید هیچ جای مبحث به عددی که شما گفتید اشاره نکرده، اما (در مورد زکات علم) ببینید دوست عزیز شما خودتون رو جای شخصی بذارید که فقط و فقط یک بار بصورت اتفاقی و گذرا به این تاپیک اومده و نوشته شما یا من رو در مورد گذاشتن چشم پله تو باکس پله یا ابعادی که برای اتاق خواب دادید روخونده باشه وبنا به هر دلایلی دیگه سر نزنه ببینه که ما توی نوشته های بعدیمون منظورمون از این اندازه هایی که اینجا دادیم با کمده یا بی کمد. و با این اطلاعات که ملکه ذهنش شده بره سر جلسه و این موارد دلیلی برای مردود شدن بشه ،بنظرتون من و شما در مورد مردود شدن این شخص مسئول نیستیم؟؟؟

در ضمن من هیچ گونه جسارتی نه به اطلاعاتی که شما و یا سایر دوستان میدید نکردم و نخواهم کرد، ولی خیلی خوبه وقتی داریم ی اطلاعاتی روبه کسی میدیم یا بگفته خودتون( زحماتتون رو الکی به اشتراک میذارید) با دلیل و مدرک باشه که فردا روزی مدیون کسی نباشیم.

آخرین ویرایش:

modabber.23

عضو جدید

*مبحث3، ص21 بند3-1-3-3-6نوشته (ایجاد هر گونه بازشوی ارتباطی یا روزنه نفوذی بین دو خروج مجاور هم (مانند پلکان طرح قیچی) که باعث جداشدن ساختار از یکدیگر بشه ممنوعه، حالا شاید سوالاتتون این باشه که این که نگفته چشم پله، بله نگفته و قرارم نیست دونه دونه بنویسن چشم پله ،وقتی شما یه درزی 20 سانتی تو باکس پلتون ایجاد میکنه به نظرتون همین گفته این کتاب روبیان نمیکنه ؟؟؟ پس دوست عزیز دلیل اینکه پله 3 بازو توی امتحان مردود میشه چیه ؟؟؟ دقیقا وقتی شما پله رو با چشم پله میکشید این باعث میشه که باکس پلتون مثل دودکش عمل کنه.(این رفرنس مبحث).

ضوابط و مقررات شهرسازی شهرداری تهران

با ادغام ضوابط معلولين و آسانسور و ايمني و آتش نشاني در مورد راه پله و آسانسور مورد نياز در طرح هاي مسكوني :
1 – ابعاد داخل به داخل باكس راه پله 240 در 510سانتيمتر. ( ضمنا چشم پله نداشته باشد براي جلوگيري از دودكش شدن باكس راه پله .

*ضوابط طراحی و آسانسور (مصوبه آتش نشانی)

1.دیواره های داخلی چاه آسانسور به طور سراسری و در تمام ارتفاع باید از مصالح مقاوم در برابر حریق ساخته شده و حداقل ۲ ساعت مقاومت در برابر آتش سوزی داشته باشد.
2.ورودی چاه آسانسور باید مجهز به درهای محافظت شده در برابر آتش با ۱/۵ ساعت مقاومت در برابر آتش باشند.
3.درپائین ترین نقطه و یا در طبقه همکف داکت هوایی خاصی برای چاه آسانسور طراحی و ساخته میشود تا در مواقع آتش سوزی و نفوذ دود به چاه ، هوای تازه از داکت وارد شود. 4.دور بندی آسانسور و پلکان در طبقات همکف و زیر زمین با مصالح مقاوم حریق الزامی است.

شما علاوه بر اینکه باید مباحث نظام رو بدونید باید به ضوابط و مقررات شهرداری تهران هم مسلط باشید، این رو خود دفتر مقررات ملی به دوستان من گفته بودن که برای اعتراض به نمراهاشون تهران رفته بودن شما دارید امتحانی میدید که تو کل کشور برگزار میشه و مصصح هیچ گونه اطلاعی نداره که شما کجا زندگی میکنید و قوانین شهرداری شهر شما چیه، ملاک براشون قوانین شهرداری کل و با این هم کاری ندارن که داکت آسانسوری توی ی شهری اجرا میشه یا نه، قوانین و مقررات شهرداری هر شهر با شهر دیگه متفاوته هر چقدر هم درست باشه اون قوانین برای نقشه هایی که توی اون شهر بررسی و اجرا میشن، و شما نبایستی با استناد به قوانین شهرتون یا هر اطلاعات اجرایی یا هر چیزه دیگه ای بگید که داکت آسانسور گذاشتنش اشتباه پس رعایت نکنید، حتی اگه تو خود تهرانشم جایی دیده باشید که اجرا نمیشه وقتی توی مقررات هست باید گذاشته بشه.

در مورد اتاق خواب:

شما اشاره داشتید که اندازه master رو 14 بگیرید هیچ جای مبحث به عددی که شما گفتید اشاره نکرده، اما (در مورد زکات علم) ببینید دوست عزیز شما خودتون رو جای شخصی بذارید که فقط و فقط یک بار بصورت اتفاقی و گذرا به این تاپیک اومده و نوشته شما یا من رو در مورد گذاشتن چشم پله تو باکس پله یا ابعادی که برای اتاق خواب دادید روخونده باشه وبنا به هر دلایلی دیگه سر نزنه ببینه که ما توی نوشته های بعدیمون منظورمون از این اندازه هایی که اینجا دادیم با کمده یا بی کمد. و با این اطلاعات که ملکه ذهنش شده بره سر جلسه و این موارد دلیلی برای مردود شدن بشه ،بنظرتون من و شما در مورد مردود شدن این شخص مسئول نیستیم؟؟؟

در ضمن من هیچ گونه جسارتی نه به اطلاعاتی که شما و یا سایر دوستان میدید نکردم و نخواهم کرد، ولی خیلی خوبه وقتی داریم ی اطلاعاتی روبه کسی میدیم یا بگفته خودتون( زحماتتون رو الکی به اشتراک میذارید) با دلیل و مدرک باشه که فردا روزی مدیون کسی نباشیم.

خیلی ممنون که با حوصله جواب دادی
1-قطعا چیزی که باعث جدا شدن ساختار از هم میشه هدف چشم پله نیست! در هر صورت خود باکس پله مثل دودکش عمل خواهد کرد! چون نهایتا همه جاش بازه! توش فقط چن تا بازوی پله هست و دود خیلی راحت ازش بالا میره! البته میتونین چشم پله نذارین نذاشتنش اشتباه هم نیست. گذاشتنش هم مزیتی نیست! بستگی به طرحتون داره. این استنباط اشتباهیه که جا افتاده که هدفشون چشم پله بوده!
2-ابعاد داخل به داخل باکس پله تون کاملا صحیحه.
3- تو دستورالعمل آزمون صراحتا نوشته جایی که مقررات دیگری در تضاد با مقررات ملی باشن ملاک عمل مقررات ملیه! و مقررات ملی میگه یک ساعت مقاومت کافیه! پس باید از باکس پله جدا بشه! و نیاز هم به داکت نداره. میتونین از یک مهندس با تجربه ی پایه یک سوال کنین برا اطمینان!
خوشحال میشم نتیجه تحقیقتونو بدونم.
در مورد اتاق خوابم ابعادی که من گفتم خارج از استاندارد نیست! اتفاقا باعث میشه که حداقل استاندارد درست رعایت بشه! اگر از ابعادی که تو مقررات ملی ذکر شده کمتر بود و باعث غلط شدن طرح کسی بشه اونوقته که بیهوده اطلاعات دادم و کارم غلطه! ولی مطمین باشید که کسی از 50 سانت بزرگتر گرفتن فضا رد نمیشه.
5- اتفاقا خوشحالم که شما و مثل شما اینجا هستین که همدیگه رو به چالش بکشیم و باعث ارتقای هم بشیم! خوبه که نقد بشنویم و قوانین و به چالش بکشیم! همه اینا باعث پخته شدنمون میشه!
بعدم اگر قرار بود اطلاعت هر کسی بهترین اطلاعات باشه بشر هیچ وقت پیشرفت نمیکرد! همیشه جا برای اصلاح و بهتر شدن هسستتتتت... پس لطفا پیغامای منو با لحن کاااملا دوستانه و مشتاق یادگیری بخونین!
تنکیوووو

modabber.23

عضو جدید
خوب الان اینترنشنال بیلدینگ کد رو داشتم می خوندم دو تاشو دانلود کردم
توش نوشته در صورتیکه ساختمون بیش از سه طبقه باشه نیاز به داکت تو آسانسور هست(شهر نیوجرسی) شهر نیویورک گفته بالای 4 طبقه که برای دود و گازهای داغ هنگام حریقه
پس تو طرحای کم طبقه ی آزمون نظام مهندسی هم لازم نیست! چرا که تو مقررات ملی هم چیزی راجع بهش گفته نشده! یعنی با گذاشتنش فقط جامون برای طراحی کم میشه!
تو این استاندارد برا داکت چاه آسانسور دو تا استثنا گذاشته
یکی آسانسورهایی که معروف به ساید واک هستن شبیه آسانسورایی که تو سریال پوآرو بود
دو آسانسورهایی که تو ساختمونشون اسپرینکلر پیش بینی شده
حالا بازم چیز بیشتر دستگیرم شد عرض میکنم

rap_w2w

عضو جدید
از یه طرف میگن سازه بتنی و ستون 40 از طرف دیگه میگن سازه فلزی و ستون 20
هر جزوه ای هم در رابطه با نکات یه مدل نظر میده
جزوه صمصام هاشمی ایزدپناه اشراق هر کدوم یه چیز میگن

modabber.23

عضو جدید

در مورد این بند... بیاین دوباره با هم دقیق تر بند رو بخونیم. تا آخرررر
چی نوشته؟
نوشته:
6-3-3-1-3 ایجاد هرگونه بازشوی ارتباطی یا روزنه ی نفوذی بین دو خروج مجاور هم (مانند پلکان طرح قیجی) که با یک ساختار از هم جدا میشوند ممنوع است. پلکان طرح قیچی ئر ساختمان های طرح جدید به عنوان یک راه خروج و در ساختمان های موجود به شرط رعایت نکات این بند به عنوان دو راه خروج محسوب میشوند.

خوب تو خود بند توضیح داد که پلکان طرح قیچی یک راه خروجه پس اگه دو تا پلکان طرح قیچی مجاور هم باشه و با یک ساختار مثل دیوار از هم جدا شده باشن یعنی دو تا باکس پله به هم بچسبه بینشون نمیتونیم بازشو یا روزنه بینشون بگیریم.

از طرف دیگه تو مبحث 4 بند 3-7-1-5 نوشته شده: در تمام ساختمان ها میزان حداقل عرض پله ی الزامی بر حسب نوع و بار مصرف و متناسب با تعداد استفاده کنندگان تعیین میگردد در هر صورت پله هایی با عرض مفید کمتر از 110 مجاز نیست و قفسه ی پله ی دارای پاگرد که عموم از آن استفاده کنند با عرض کمتر از 240 مجاز نیست مگر آنکه در مقررات اختصاصی تصرفی به گونه ای دیگر تعریف شده باشد.
از این بند میفهمیم اگر اندازه حداقل عرض پله 110 باشه و چشم پله مجاز نباشه حداقل اندازه باکس پله میشه 220... ولی حداقل اندازه تو این بند 240 ذکر شده. این یعنی چی؟
یعنی چشم پله مجازه

پس متوجه شدیم که مجموعا چشم پله مجازه! و اشتباه داره انتقال داده میشه. با داشتن امکان گذاشتن چشم پله کلا طراحیها عوض میشه !! چون ستون گذاری و آرایش پارکینگها هم عوض میشه!

modabber.23

عضو جدید
همون فلزی 20 و بتنی 40 بگیرین خوبه دیگه

neek

عضو جدید
همون فلزی 20 و بتنی 40 بگیرین خوبه دیگه

در ادامه فرمایشات دوستان ،ابعاد ستون با توجه به محدود بودن طبقات در آزمون نظام به صورت تجربی میبایست در ساختمان بتنی از تراز زیرزمین به ترتیب با 40-45 شروع و در هر طبقه 5 سانت کم شود که با احتساب 2 تا 3 طبقه روی پیلوت به عدد 30 میرسیم . این فرمول تجربی اجرا هستش که البته به آیتمهای جانبی زیادی بستگی داره . در آزمون حداقل عرض رو در بتنی از 40 کمتر نگیرین و در فلزی از 25 کمتر نشه که پیشنهاد بنده 30 هستش.

faeal

عضو جدید
به نظرم ستون فلزی 30بهترین گزینه است،طبق گفته مهندس صمصام

وضعیت
موضوع بسته شده است.