تفاوت رباتیک با مکاترونیک

robat43

اخراجی موقت
1-خواستم تفاوت بین مهندسی رباتیک و مکاترونیک را بدانم واینکه از لحاظ کارایی و شغل چه تفوتی دارند؟
2-من هم می تونم کارشناسی رباتیک شرکت کنم هم ارشد مکاترونیک کدام ارجح تر به لحظ تخصص و نیاز کشور و به تبع فرصت شغلی هست؟
3- نظرتون راجع به متن زیر در حال حاضر چیه ؟
بازار شغلي اين رشته در ايران اشباع نشده است چرا كه تا اين لحظه هيچ مهندس روباتيكي فارغ التحصيل نشده است (در ايران)، كه احتمالا ً تا ماه ديگراولين فارغ التحصيل اين رشته وارد جامعه شود و به اميد خدا ،اكثراً جذب كارخانه ها خواهند شد زيرا هزينه يك مهندس روباتيك ايراني خيلي پايين تر از و به صرفه تر از خارجي ميباشد و يا استخدام چند مهندس مختلف نيز هزينه بر است و يا افراد توانا در بر طرف كردن نيازهاي روباتيكي كارخانه ها نيز كه خيلي خيلي كم هستنند ، دستمزد بالا دريافت كرده و شايد به اندازه يك فارغ التحصيل اين رشته نيز مهارت كافي و مطالعه و توانايي نداشته باشند.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
1- موارد زیر را بخوان

آشنایی با رشته ی مهندسی رباتیک

تضاد رباتیک با مکاترونیک

ضرورت رشته رباتیک، از کارشناسی تا دکتری

2- نیاز کشور به رباتیک بیشتر است اما فرصت های شغلی مکاترونیک بیشتر
نیاز به وجود یک رشته با فرصت های کاری رشته متفاوت است

3- متن را بریز دور ، به دلایل زیر

الف) رباتیک از سال 1381 دانشجو گرفت یعنی 10 سال پیش
دوره کارشناسی حداقل 4 و حداکثر 6 سال است
بنابراین حداقل 4 سال خروجی داده است

ب) بازار کار رباتیک اشباع نشده و کشور به شدت به مهندسان رباتیک نیاز مند است
اما چون افراد کمی از وجود این رشته باخبرند
و حتی کسانی که می دانند این رشته وجود دارد از محتوا و توانایی آن آگاهی ندارند
بازار کاری ایجاد نشده است
یعنی صنعت گر ما نمی داند با رباتیکی کردن و اتونوموس کردن سود و کیفیت محصول خود را افزایش می دهد

پ) تمامی ربات های موجود در کشور وارداتی است
و تولید کننده ربات داخلی نداریم

ت) من فارغ التحصیلان رباتیک بی کار می شناسم
آن هایی هم که وارد بازار کار شدند در رشته های دیگر کار می کنند

ث) تمامی دانشگاه های رباتیکی ایران تا کنون

در ایران دانشگاه های زیر در مقطع کارشناسی پیوسته رشته مهندسی رباتیک دانشجو می پذیرند :

* دانشگاه های دولتی

صنعتی شاهرود - صنعتی همدان - صنعتی سیرجان

* موسسه غیر انتفاعی اقبال لاهوری مشهد

* دانشگاه آزاد اسلامی واحد های

ارسنجان - اقلید - بافت - بجنورد - بوئین زهرا - بوشهر - سبزوار - شبستر - شهر مجلسی - علی آباد کتول - کازرون - کاشان - گرمسار - لامرد - لاهیجان - مرودشت - میانه - نجف آباد - تهران شمال (از 92) - رشت (از 94) - هرند (تا کنون مجوز بهش ندادند) - خامنه (تا کنون مجوز بهش ندادند)

* دانشگاه پیام نور مرکز های

اصفهان - بیرجند - تبریز - تهران - سیرجان - شیراز - قزوین - مشهد

در ایران دانشگاه های زیر در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی رباتیک دانشجو می پذیرند :

* دانشگاه صنعتی امیرکبیر
* دانشگاه صنعتی شاهرود
* دانشگاه تهران (به زودی - فکر کنم از 93)

در ایران دانشگاه های زیر در مقطع دکتری رشته مهندسی رباتیک دانشجو می پذیرند :

* دانشگاه تهران (به زودی - فکر کنم از 93)

ج) با توجه به این که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری
تاکنون رشته رباتیک را در فهرست رشته های دارای صلاحیت نبرده است
مدرک رباتیک در نهاد های دولتی هیچ اعتباری ندارد
و پایه حقوق مدرک قبلی خود یعنی دیپلم را می گیرید
یعنی کسی که کارشناسی و ارشد و دکتری خود را رباتیک خوانده از نظر دولت با دیپلم فرقی ندارد
ظاهرا هم قصدی ندارد که این وضعیت را تغییر دهند
شاید دولت بعدی این تغییر را داد و این هم شاید است

چ) برای این که مهجور بودن این رشته به شما ثابت شود
در روزنامه ها قسمت کاریابی را یک هفته هر روز چک کنید یک عدد هم نمی بینید
در اینترنت عبارت اتونوموس یا خودمختارسازی را جست و جو کنید یک مورد استخدامی هم گیر نمی آید

ح) ظاهرا ایران همیشه باید از دنیا عقب باشد !
مکاترونیک در دنیا حدود سال 1350 شکل گرفت و در سال 1370 به اوج خود رسید
اما در سال 1383 در کشور به وجود این رشته پی بردند و در سال 1390 به نیازش پی بردند
رباتیک که در آمریکا تازه از سال 1360 استارت زده شد در دهه 1380 گسترش یافت
و اکنون هر روز کاربردش و محصولاتش در دنیا بیشتر می شود
رشته رباتیک در ایران با تخیر کمی نسبت به دنیا (غیر از آمریکا) وارد شد
اما از سال 1381 تا 1387 دانشگاه شاهرود تنها دانشگاه ارائه دهنده بود
تا سال 1390 ارشد نداشت با این که ارشد رباتیک دو سال است دانشجو گرفته
هنوز دروس و سرفصلش مورد تایید وزارت علوم قرار نگرفته !!!!
امیرکبیر یک سری دروس می گوید تا هر وقت وزارت علوم سرفصل دارد از آن پیروی کند !
بنابراین رباتیک در ایران تازه در سال 1405 وارد رشته می گردد!

خ) لذا اگر می تونی تا چندین سال صبر کنی تا رشته رباتیک، رشته حساب شود
رباتیک بهتر است به عبارت دیگر
در خارج:
مکاترونیک رشته دیروز - رباتیک رشته امروز
در ایران:
مکاترونیک رشته کاملا جدید و هایتک - رباتیک رشته آینده

robat43

اخراجی موقت
مکاترونیک چیه من خیلی باش اشنا نیستم اگه مثل رباتیک توضیح بدی مخصوصا فرصت شغلی را ممنون میشم خیلی

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
رباتیک مهندسیه و مکاترونیک کارشناسی ، تفاوت سیستم های مکاترونیکی و رباتیکی در ورودیهاشونه که سیستم های رباتیکی از هوش مصنوعی بهره می برن ولی سیستم های مکاترونیکی برای شروع کار و گرفتن ورودی به درک و آگاهی انسان نیاز دارن ، یکی رو سراغ دارم رباتیک می خوند (ترم 6) انصراف داد امسال کنکور داد واسه دندانپزشکی می گفت رباتیک تو ایران مال سی سال دیگس نه الان ، در کل هم همیشه واسه کار روی رباتیک چندتا مهندس از رشته های متفاوت مکانیک و برق و هوش جم میشن نه چندتا مهندس رباتیک ، مثل رتبه ی 6 کنکور ریاضی (نمی دونم دقیق چه سالی بود) که گفت تنها برای رباتیک مهندسی مکانیک می خونم .

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
مکاترونیک چیه من خیلی باش اشنا نیستم اگه مثل رباتیک توضیح بدی مخصوصا فرصت شغلی را ممنون میشم خیلی

اول یک بار دیگر سه لینکی که در پست قبلم بود را بخوان چون فکر می کنم
هنوز مفهوم خودکار و خودمختار را متوجه نشدی

علم مکاترونیک یک تعریف بیشتر ندارد
"طراحی یکپارچه سیستم های خودکار الکترومکانیکی"
به عبارت دیگر یعنی اتوماسیون با در نظر گرفتن هم برق و هم مکانیک و هم کامپیوتر

اما رشته مکاترونیک تعریف واحدی ندارد
هر دانشکده برای خود یک تعریف مستقل دارد
معمولا به جای مکاترونیک دروس زیر را درس می دهند
نانو - میکرو - طراحی مکانیکی - طراحی ماهواره - هوش مصنوعی - امنیت - رباتیک - کنترل پرواز - اقتصاد - سیستم
موارد فوق به هم هیچ ربطی ندارند. اما در دپارتمان های مختلف تحت عنوان مکاترونیک ارائه می شود
لذا یک شرکت اتوماسیون فکر می کند مکاترونیک مربوط به آن ها است سازمان فضایی هم فکر می کند مکاترونیک مربوط به آن ها است.
طوری که همه ادعا می کنند مکاترونیکی هستند.
به همین دلیل اکثر مکاترونیکی ها از این فرصت استفاده می کنند و خود را همه کاره معرفی می کنند
یک مکاترونیکی که فکر نمی کرد من خودم دانشجوی ارشد مکاترونیک باشم برگشت به من گفت:
"مکاترونیک علم اختراع است! کسی که مکاترونیک می خواند یک مخترع است!"
دوباره می گویم علم مکاترونیک تعریف و هدف مشخص دارد ولی رشته مکاترونیک نه

من یک تعریف شخصی از رشته مکاترونیک دارم که صد در صد صادق است
"رشته مکاترونیک یعنی دروس یک رشته خاص را خواندن و در تمامی رشته ها ادعا داشتم"
یک نفر که کارشناسی کشاورزی دارد می آید در ارشد یک درس سه واحدی رباتیک ، یک درس سه واحدی "میکرو و نانو" و یک درس سه واحدی "تکنولوژی ساخت ماهواره" و ... می خواند
سپس موقعی که فارغ التحصیل شد ادعا می کند همه این ها را بلد است و دنبال کار می گردد
یا بعضی از مکانیکی ها می آیند دروس مدیریتی و اقتصاد پاس می کنند آخر سر می گویند ما به تمامی برق و کامپیوتر نیز اشراف داریم!
همین طور برقی هایی دیدم که رفتن فقط دروس نیمه هادی ، نانو و میکرو و ... برداشتند آخر سر ادعا می کنند که از مکانیکی ها نیز بیشتر مکانیک بلدند چون دید میان رشته ای دارند !

جالب است که همین وضعیت در مورد تمامی کشور های جهان صادق است
یعنی اگر شما به دروس دانشگاه های مختلف جهان نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که حتی دروسشان کاملا متفاوت است
از همین رو در ایالات متحده آمریکا، هیچ دانشگاهی مکاترونیک را به عنوان یک رشته مستقل در مقطع دکتری ارائه نمی دهد
بلکه تحت گرایش برق و مکانیک ارائه می دهند و در آخر سر بهشان همان مدرک برق و مکانیک را می دهند تا شخص نتواند از عنوان مدرکش سو استفاده کند
به دلیل همین خاصیت است که رشته مکاترونیک فقط در کشور های جهان سوم توسعه یافته است تنها استثا نیز کشور ژاپن است
مثلا در آلمان که قطب صنعتی مکاترونیک است، رشته ی مکاترونیک مستقل نمی آید و عنوان رشته "اتوماسیون" یا "کنترل و اتوماسیون" و یا در موارد کمی "مکاترونیک و اتوماسیون" است تا با مدرک مکاترونیک جهان سوم متمایز باشد

هنوز در ایران و بسیاری از کشور های جهان سوم کارخانه های بسیاری می توان یافت که تولید آن ها با روش نیروی انسانی است.
این کارخانه ها یا باید خودکار شوند و یا خودمختار
کشور های صنعتی کارخانه هایشان خودکار است و از سال 2000 به بعد دارند به تدریج قسمت هایی خودمختار می کنند
اما هنوز واژه ی خودمختار در صنعت ایران واژه ای ناشناخته شده است و خیلی ها نمی دانند خودمختار یعنی چی
متاسفانه این فقط مربوط به صنعت گران نیست و در بین مسئولین سیاست گذاری کلان کشور مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام دیده می شود.
به عنوان مثال در سند "نقشه جامع علمی کشور" رشته ها را اولیت بندی کرده است.
اولویت اول کشور هسته ای ، فضایی ، نفت و گاز ، نانو است
اولویت دوم کشور مکاترونیک و خودکارسازی و ... است
برای همین ناگهان تعداد دانشگاه های دارای ارشد مکاترونیک در کشور بسیار زیاد شد
و به همین دلیل می گویم طی چهار سال آینده دوره دکتری مکاترونیک در کشور زیاد می شود
به همین دلیل در صنایع دولتی خودمختارسازی هیچ جایگاهی ندارد بلکه این خودکارسازی است که معنا دارد

اگر شما دروسی که می گذرانید و علمی که یاد می گیرید برایتان اهمیت ندارد و دنبال مدرک هست
بهترین رشته دنیا برای شما مکاترونیک است
چون بدون توجه به دروسی که گذرانده اید می توانید ادعا کنید که همه کاره اید

کارشناسی مکاترونیک در ایران فعلا در دو دانشگاه شاهرود و سبزوار ارائه می شود
جالب است بدانید که دروس آن ها کاملا با هم متفاوت است !
علت هم این است که وزارت علوم بدون این که سرفصل دروس را مشخص کند مجوز اخذ دانشجو داده
و چون هنوز دروس را مشخص نکرده دانشگاه ازاد نمی تواند این مقطع را بیاورد
هر وقت که سرفصل تصویب شد در سال بعد آن حداقل 30 دانشگاه آزاد و 7 دانشگاه پیام نور این رشته را می آورند.

دکتری مکاترونیک هم علتش این است. اما در دوره دکتری اطلاعاتی دارم که چون هنوز به قطعیت نرسیده اعلام نمی کنم
اما احتمالا تا دو ماه دیگر اطلاعاتی از دکتری مکاترونیک در ایران منتشر کنم.

robat43

اخراجی موقت
من هم با اینکه شناخت چندانی از مکاترونیک نداشتم ولی حسی که داشتم این بود که درست است می گویند مکاترونیک یعنی مکانیک و برق و کامپیوتر
ولی این یعنی همه کاره و هیچ کاره البته فعلا و به نظر من که چیزی از این رشته نمی دانم . بخاطر همین از اول هم چندان دلچسب برام نبود . اگه صرف مرک باشه اره ولی خوبه ادم کاربلد باشه. من به رشته های برق و مکانیک و رباتیک و هوافضا علاقه دارم . برق را خواندم و دوست دارم هم متخصص تر بشم و هم به علاقه های دیگم برسم بهم مکاترونیک را پیشنهاد داده بودند ولی خوب با دیدی که گفتم فایده ای نداره به نظرمن بهتره سراغ مکانیک برم . چون برق ومکانیک به تنهایی خواندن بهتره تا رشته ای را بخوانی که ترکیب همه چی هست . درضمن رشته های هوافضا و رباتیک هم زیر مجموعه این دومهندسی می شن . منتهی برای کوچ به سمت مکانیک بهم ارشد طراحی کاربردی هم توصیه شده اگر راجع به این رشته هم اطلاعاتی دارید ما را
فیض بدید . بی تعارف
راستی این سند چشم اندازه علمی کشور به طورکاملش کجا می شه پیدا کرد چون اگر بتونی علاقتو ب سیاست کلی کشور هم میزان کنی حداقل خیالت بیشتر می تونه راحت باشه که کشور هم در همین راستا حرکت می کنه و می تونه موانع برطرف بشه
دستت درد نکنه واقعا اطلاعاتی که می دی کمتر نظر شخصی توش هست و بدردم می خوره.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
من به رشته های برق و مکانیک و رباتیک و هوافضا علاقه دارم . برق را خواندم و دوست دارم هم متخصص تر بشم و هم به علاقه های دیگم برسم بهم مکاترونیک را پیشنهاد داده بودند ولی خوب با دیدی که گفتم فایده ای نداره به نظرمن بهتره سراغ مکانیک برم . چون برق ومکانیک به تنهایی خواندن بهتره تا رشته ای را بخوانی که ترکیب همه چی هست . درضمن رشته های هوافضا و رباتیک هم زیر مجموعه این دومهندسی می شن . منتهی برای کوچ به سمت مکانیک بهم ارشد طراحی کاربردی هم توصیه شده اگر راجع به این رشته هم اطلاعاتی دارید ما را
فیض بدید . بی تعارف

با توجه به دورس پیشنیاز، من توصیه نمی کنم
البته تعدادی این کار را کرده اند

چه اطلاعتی می خواهید

راستی این سند چشم اندازه علمی کشور به طورکاملش کجا می شه پیدا کرد چون اگر بتونی علاقتو ب سیاست کلی کشور هم میزان کنی حداقل خیالت بیشتر می تونه راحت باشه که کشور هم در همین راستا حرکت می کنه و می تونه موانع برطرف بشه
دستت درد نکنه واقعا اطلاعاتی که می دی کمتر نظر شخصی توش هست و بدردم می خوره.

لینک اصلی - مرجع
http://www.iranculture.org/UserFiles/1.pdf

لینک کمکی در صورت خرابی موقتی لینک قبلی
http://utcan.ut.ac.ir/wseri/file/scientific_map.IRAN.pdf

robat43

اخراجی موقت
با توجه به دورس پیشنیاز، من توصیه نمی کنم
البته تعدادی این کار را کرده اند
چه اطلاعتی می خواهید
منظورتو ن از دروس پیشنیاز چیه؟ یعنی می گید زمان بیشتری طول می کشه یا منظورتون اینه که مفهوم رشته ر ا خوب نمی فهمم و پایه ام ضعیف می شه . چون نمی تونم بین برق و مکانیک یکی را انتخاب کنم می خوام مکانیک هم بخوانم دو راه دارم یکی اینکه ارشدشو بخوانم و پیش نیازها را بگذرونم و خودم کار کنم تا عقب نباشم و دوم اینکه قید جایگاه ارشد را بزنم و بیام لیسانس مکانیک را بخوانم درکنار لیسانس برق.
درخصوص طراحی کاربردی خوب اگه بتونید مثل رشته های بالا معرفی کنید که خوب می شه . من میخوام بدانم این طراحی کاربردی یعنی چی وایا در داخل کشور می شه این مهندسی را پیاده کرد یا هنوز مقدور نیست . والبته خوب سوال همیشگی فرصت شغلی اش درحال و اینده نزدیک چطوره؟
ممنون با تشکر ویژه

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
در برق
مدار الکتریکی پیشنیاز ماشین الکتریکی است
کنترل خطی پی نیاز کنترل غیر خطی ، کنترل دیجیتال ، کنترل مدرن و ... است

در مکانیک هم
دینامیک پیشنیاز دینامیک پیشرفته
مقاومت مصالح 1 و 2 پیشنیاز مقاومت مصالح پیشرفته ، تئوری ورق ها و پوسته ها
طراحی اجزا 1 و 2 پیشنیاز طراحی بهینه قطعات مکانیکی ، طراحی اجزا پیشرفته ،
ارتعاشات مکانیکی پیشنیاز ارتعاشات سیستم های ممتد ، ارتعاشات اتفاقی

که در کارشناسی مکانیک طراحی جامدات است

همچنین بعضی از دروس ارشد نیز پیشنیاز دروس دیگری در ارشد هستند که خود پیشنیاز کارشناسی دارد
یعنی یک درس ارشد شاید به طور مستقیم پیشنیازی در کارشناسی نداشته باشد ولی پیشنیاز پیشنیازش ربطی دارد
مانند
الاسیسیته پیشنیاز تحلیل تجربی تنش ، پلاستیسیته ، ویسکوالاستیسیته ، ترموالاستیسیته
پلاسیسیته پیشنیاز تغییر شکل فلزات ،
به عبارت دیگر درس ها شکل زنجیره ای دارند که مبداشان دروس کارشناسی است
با توجه به مثال های بالا
استاتیک(کارشناسی) ==> مقاومت مصالح 1 (کارشناسی) ==> مقاومت مصالح 2 (کارشناسی) ==> تئوری ورق ها و پوسته ها ==> الاسیسیته ==> پلاسیسیته ==> تغییر شکل فلزات
از این زنجیر ها زیادند

بنابراین توصیه می کنم اگر می خواهید وارد مکانیک شوید از کارشناسی شوید

از نظر بازار کار بهتر از رباتیک و مکاترونیک است
اکثر مشاغل به تعمیر ، نگه داری ، نقشه برداری ، مدلسازی و .... مربوط می شود که یعنی باید دانش مهندسی خود را کنار بگذارید
چون ایران کشور صنعتی نیست و صنعت مولد ندارد بلکه صنعت مونتاژ دارد
معمولا در صنایعی که تحریم صورت می گیرد و نمی توان محصول خارجی وارد کرد کار مهندسی صورت می گیرد
مثلا گیربکس یک ماشین خراب شده و سازنده به علت تحریم نمی فروشد در این مواقع مهندسان مکانیک طراحی کاربردی کمی به مغزشان فشار می آورند
مورد بعدی ایران خودرو است. چون چند ماشین را کنار هم قرار می دهند تا یک ماشین مانند سمند بیرون بیاید یا بدنه را تغییر دهند به مهندسی نیاز دارند
پس برای کار مهندسی باید ببینی کدام صنایع به طراحی داخلی نیازمند است چه به علت تحریم چه به دلایل سیاسی مانند خودروی ملی !
البته برای کار فنی (تکنسیسن) کار زیاد است

robat43

اخراجی موقت
پس به این نتیجه می رسیم
رباتیک رشته چند دهه بعد
مکاترونیک یعنی همه و هیچ
واکثر رشته های مهندسی مثل برق الکترونیک و کنترل و مکانیک هم بعد از تحصیلات باید درحد تکنسین کار کنند .
انوقت چه کاریه خوب ادم می ره موسسات یا اموزشگاهها این دوره های تکنسینی را هرچه عملی تر می بینه . بدون گذراندن دانشگاه . چه فرقی هست؟
یه چیزه دیگم هست اینکه رشته هایی که به مسئله هسته ایی ربط داره مثل مهندسی هسته ایی چون به مسئله تحریم روبرو هستیم می تونند کار مهندسی کنند . ولی خوب رشته های دیگه هم می تونند به این مسئله هسته ای ربط داشته باشه. به هرحال می گن تحریم می تونه نعمت باشه شاید باعث بشه به اجبار کشور به سمت صنعتی شدن پیش بره و این یعنی مهندس برق و مکانیک هم می تونند کار مهندسی کننداما با این تفاسیر چه رشته هایی کشور فعلا مجبوره ازشون درحد مهندسی استفاده کنه نه تکنسین

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
انوقت چه کاریه خوب ادم می ره موسسات یا اموزشگاهها این دوره های تکنسینی را هرچه عملی تر می بینه . بدون گذراندن دانشگاه . چه فرقی هست؟

ایران کشوری مدرک گرا هست

یعنی با مدرک بالاتر پایه حقوق افزایش می یابد
بسیاری از آگهی ها استخدام را نگاه کنی نوشته کارشناس ، کارشناس ارشد و ننوشته کاردان
در بعضی از مشاغل که بدون داشتن دکتری اصلا استخدام نمی شی

همه آمریکا را به عنوان صنعتی ترین کشور دنیا می شناسند
آمریکا بیشترین دانشگاه های جهان را دارد
اما می بینیم که بشتر آن را دانشجویان کشور های دیگر تشکیل می دهند و نه بومیان
مخصوصا در مقطع دکتری که شمار بومیان آمریکا بسیار ناچیز تر از دانشجویان بین الممل هستند
به علت این که این کشور به ازای یک دکتری چندین ارشد و به ازای هر ارشد چندین کارشناس نیاز دارد همین مورد در رابطه با کاردانی نیز صادق است
به همین دلیل فرصت های شغلی هر چه مقطع بالاتر می رود کمتر می شود
دقیقا برعکس ایران
ولی کسی که در آمریکا ارشد دارد کار یک کاردانی را نمی کند
در بین بومیان آمریکا رایج است که
گرفتن مدرک دکتری، وقت تلف کردن است
جهت اطلاعات بیشتر به منایع انگلیسی مراجعه نمایید مانند

Why doing a PhD is often a waste of time

نظرات کاربران لینک فوق را نیز بخوانید

بنابراین شما در ایران به مدرک بالاتر نیاز دارید

چه رشته هایی کشور فعلا مجبوره ازشون درحد مهندسی استفاده کنه نه تکنسین

رشته هایی که مربوط به امور نظامی باشد مانند
رشته طراحی ماهواره - کشتی سازی - تسلیحات - و ...
با این که هوافضا در ظاهر چون نظامی است به مهندسی نیاز دارد اما چون تولید کننده هواپیما نیست در این زمینه نیز کار مهندسی صورت نمی گیرد
اما ایران تولید کننده کشتی و ماهواره است

از امسال رشته طراحی ماهواره به ارشد اضافه شده ، فکر کنم برای شما مناسب باشد

robat43

اخراجی موقت
ایران کشوری مدرک گرا هست

یعنی با مدرک بالاتر پایه حقوق افزایش می یابد
بسیاری از آگهی ها استخدام را نگاه کنی نوشته کارشناس ، کارشناس ارشد و ننوشته کاردان

دقیقا برعکس ایران
بنابراین شما در ایران به مدرک بالاتر نیاز داری

رشته هایی که مربوط به امور نظامی باشد مانند
رشته طراحی ماهواره - کشتی سازی - تسلیحات - و ...
با این که هوافضا در ظاهر چون نظامی است به مهندسی نیاز دارد اما چون تولید کننده هواپیما نیست در این زمینه نیز کار مهندسی صورت نمی گیرد
اما ایران تولید کننده کشتی و ماهواره است

- از امسال رشته طراحی ماهواره به ارشد اضافه شده ، فکر کنم برای شما مناسب باشد
طراحی ماهواره گرایش کدام رشته است برا مکانیکه؟ خوب مگه چند تا ماهواره می خواد ساخته بشه ؟ منظور اینه که با توجه به فارغ التحصیلاش به نظر بیشتر می ان از حد نیاز چه کار می کنند انها ؟ البته چون رشته جدیدیه و کشور هم قصد داره به سمت ان بره فکر کنم هر که فارغ التحصیل بشه راحتر جذب بازار کار بشه .
- این رشته جدیدطراحی ماهواره را از کجا می دانید ؟ هرچند که غافلگیر شدم چون برام خیلی خیلی جذاب هست و هرجا مثالی از علاقم می زنم اینو
می گم ولی رشته های دیگه اضافه شده خصوصا در فنی ومهندسی را از کجا بدست اورد؟
--اگه بخوایم جمع بندی کنیم :
- مکاترونیک و رباتیک نه
- درکشور رشته های مهندسی کار تکنیسین را می کنند بیشتر ولی چون مدرک گرا هست باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشی تا کار یه کاردان راانجام بدهی.
- برای اینکه از رشته ای که می خوانی کار مهندسی انجام بدی باید نیازش باشه و می تونی به سمت رشته های بری که کشور بهش نیاز داره یا در اولویتش هست.
- بهتره رشته ای را انتخاب کنی و تا مقاطع بالاتر ادامه بدی .
** با تمام صحبتهای انجام شده بنده روی دو رشته فعلا به نتیجه رسیدم . برق یا مکانیک و ادامش در مقاطع بالاتر چون:
1- رشته های جاافتاده ای هست و مثل رباتیک جدید یا مکاترونیک نامشخص نیستن
2- رشته های مادر هستن حتی رباتیک یا طراحی ماهواره یا هوافضا هم زیر مجموعه اشون می شن و می شه گفت می تونی ساپورتشون کنی
3- وضعیت اگهی واستخدامیش نسبت به رشته هی دیگه فکر کنم بهتر باشه.
4- فکر کنم علاقه ام هم مربوط به اینا بشه یعنی طراحی اجسام متحرک مثل ماهوراه یا موشک و ابداع وساخت وسایل و ابزار برقی و الکترونیکی
نظرشما را هم به عنوان جمع بندی می خوام داشته باشم.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
طراحی ماهواره گرایش کدام رشته است برا مکانیکه؟ خوب مگه چند تا ماهواره می خواد ساخته بشه ؟ منظور اینه که با توجه به فارغ التحصیلاش به نظر بیشتر می ان از حد نیاز چه کار می کنند انها ؟ البته چون رشته جدیدیه و کشور هم قصد داره به سمت ان بره فکر کنم هر که فارغ التحصیل بشه راحتر جذب بازار کار بشه .
- این رشته جدیدطراحی ماهواره را از کجا می دانید ؟ هرچند که غافلگیر شدم چون برام خیلی خیلی جذاب هست و هرجا مثالی از علاقم می زنم اینو
می گم ولی رشته های دیگه اضافه شده خصوصا در فنی ومهندسی را از کجا بدست اورد؟

رشته مستقل فناوری طراحی ماهواره
دانشگاه فعلا فقط علم صنعت
از کنکور برق و مکانیک دانشجو می گیرد
یعنی شما کنکور برق می دهی و می توانی این رشته را انتخاب کنی

رشته های جدید را در دفترچه شماره دوم انتخاب رشته می توانی ببینی

نظرشما را هم به عنوان جمع بندی می خوام داشته باشم.

اگر یک نفر از دیدگاه بازار کار نگاه کند . جمع بندی شما کاملا درست است

اما از نظر من علاقه حرف اول را می زند

یعنی اگر رشته ای بازار کار خوبی داشت اما کسی بدان علاقه نداشت بدترین انتخاب است

بنابراین من به تمامی افراد فقط می گویم به دنبال علاقه ی خود باشید

من خودم برای همین دنبال رباتیک رفتم و می روم

اما افرادی هستند که فقط به فکر بازار کارند این افراد در دو حالت زیر قرار می گیرند

1- در طول تحصیل یا کار به رشته علاقه مند می شوند که عالی است
2- در طول تحصیل از رشته متنفر می شوند و با نمرات پایین درس ها را پاس می کنند و سر کار نیز افسوس گذشته را می خورند هر چند از خود احساساتی بروز ندهند

عمده ترین دلیل انصراف از تحصیل ، تغییر رشته ، اخذ کارشناسی مجدد همین عدم علاقه است

بنابراین می گویم اول علاقه سپس موارد دیگر

اما چون شما به ماهواره علاقه دارید رشته مناسبی برای شما هست

robat43

اخراجی موقت
اما از نظر من علاقه حرف اول را می زند
یعنی اگر رشته ای بازار کار خوبی داشت اما کسی بدان علاقه نداشت بدترین انتخاب است
بنابراین می گویم اول علاقه سپس موارد دیگر
مارك البيون در كتاب خود تحت عنوان «ساختن زندگي و امرار معاش» ، درباره يك مطالعه آشكاركننده از سوداگراني مي نويسد
كه دو مسير كاملا متفاوت را پس از فراغت از تحصيل دانشگاهي طي كرده اند.

وي چنين مي گويد:يك بررسي از فارغ التحصيلان دانشكده بازرگاني،
سابقه 1500 نفر را از سال 1960 تا سال 1980 مورد مطالعه قرار داده است. در آغاز، فارغ التحصيلان به دو گروه تقسيم شدند.

گروه الف: كساني بودند كه گفته بودند مي خواستند اول پول درآورند تا بعداً هر كار خواستند بكنند.
يعني اول مشكلات مالي خود را حل و فصل كنند، بعداً به امور ديگر زندگي بپردازند.

گروه ب : شامل كساني بود كه ابتدا به دنبال علاقه واقعي خود بودند و اطمينان داشتند كه پول عاقبت خود به دنبال آن مي آيد.

چه درصدي در هر گروه وجود داشت؟ از 1500 فارغ التحصيل در مطالعه مورد نظر،
كساني كه در گروه الف « اول پول» بودند 83 درصدكل يا 1245 نفر را تشكيل مي دادند.
گروه ب « اول علاقه واقعي» يعني خطرپذيرها جمعاً 17 درصد يا 255 نفر بودند.

پس از بيست سال 101 نفر ميليونر در كل اين دو گروه به وجود امده بود كه يك نفر از گروه «الف» و 100 نفر از گروه «ب» بودند …

هدف بنده رسیدن به رشته ای هست که بهش علاقه دارم یا می تونم علاقه مند بشم والبته بتونم ازش استفاده کنم و بعد تحصیلات مطالبش را کنار نزارم و تا انجا هم که ممکنه جنبه اقتصادیش هم تضمین شده باشه و زدن این تایپیک هم رسیدن به این منظور است . اما با یه سوال ساده که جوابش را
ماندم چطور بدست بیارم روبرو شدم . چون :
بعضی چیزا را فکر می کنی بهش علاقه داری و وقتی می ری شروع می کنی می فهمی که نه ان نیست و از دور برات زیبا بوده
بعضی ها فقط دوران تحصیل برات زیبا هست و بعد از دانشگاه و کار می بینی انی که می خواست نیست
بعضی ها علاقه توست و واقعیتشم همینه ولی محدودیتهایی مثل ان جایی که زندگی می کنی باعث می شه ان رشته به ان معنایی که داره پیاده نشه و فقط اسمش باشه
استعدادهای من چیه و چطور متوجه بشم به چی علاقه دارم یا حتی از ان پیچیده تر بعدا بهش علاقه مند می شم؟
نمی دانم با چه فرمول یا راهکاری جواب این سوال را پیدا کنم .
البته طراحی ماهواره از دور زیباست باید ببینم چیه و هدفش چیه ایا فقط اسمشه

robat43

اخراجی موقت

استعدادهای من چیه و چطور متوجه بشم به چی علاقه دارم یا حتی از ان پیچیده تر بعدا بهش علاقه مند می شم؟
نمی دانم با چه فرمول یا راهکاری جواب این سوال را پیدا کنم .
شاید اینا در رسیدن به مورد علاقه موثر باشه :
مطالعه دروس اصلی هر رشته
صحبت با اساتید و فارغ التحصیلان ان رشته
دیدن محیط کار مربوط به ان رشته
ایا راه دیگری هم می تونه باشه . چگونه بعضی ها رشته خوبی را انتخاب می کنند که هم بهش عشق می ورزند و هم موفق هستند درش

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
شاید اینا در رسیدن به مورد علاقه موثر باشه :
مطالعه دروس اصلی هر رشته
صحبت با اساتید و فارغ التحصیلان ان رشته
دیدن محیط کار مربوط به ان رشته
ایا راه دیگری هم می تونه باشه . چگونه بعضی ها رشته خوبی را انتخاب می کنند که هم بهش عشق می ورزند و هم موفق هستند درش

این سوالات به تالار مهندسی رباتیک مربوط نمی شود سوالات خود را در تالار های دیگری بپرسید

[h=2]راهنمای انتخاب رشته و دانشگاه
[/h]
تالار مشاوره

payam44

اخراجی موقت
از امسال رشته طراحی ماهواره به ارشد اضافه شده ، فکر کنم برای شما مناسب باشد
طراحی ماهواره چیه و ایا مثل رباتیک فقط اسمش هست و وقتی پای کار باشه از مهندسهای مکانیک یا برق به جای ان استفاده می شه . اصلا به عنوان یه فرصت شغلی می شه روش حساب کرد

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
طراحی ماهواره چیه و ایا مثل رباتیک فقط اسمش هست و وقتی پای کار باشه از مهندسهای مکانیک یا برق به جای ان استفاده می شه . اصلا به عنوان یه فرصت شغلی می شه روش حساب کرد

ایران ربات نمی سازد و فقط واردکننده است.
اما ایران ماهواره می سازد.
پس هیچ شباهتی به رباتیک ندارد

امسال از مهر اولین ورودی مهندسی ماهوراه وارد دانشگاه می شوند
پس تازه دو سال دیگر فازغ التحصیل می شوند.
بنابراین به طور مسلم تا حالا از فارغ التحصیلان برق و مکانیک استفاده کردند.

payam44

اخراجی موقت
بنابراین به طور مسلم تا حالا از فارغ التحصیلان برق و مکانیک استفاده کردند.
پس حالا حالا از فارغ التحصیل های برق ومکانیک استفاده می کنه . چون که این دوره مهندسی جدیده و تا معلوم بشه که چی میتونه
انجام بده زمان می بره . مگه اینکه این دوره دوساله را غنی کرده باشند .
اگر این صحیح باشه با توجه به استفاده از فارغ التحصیلان برق ومکانیک از کدام یک از گرایشهاش بوده ایا فرقی می کنه؟

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
پس حالا حالا از فارغ التحصیل های برق ومکانیک استفاده می کنه . چون که این دوره مهندسی جدیده و تا معلوم بشه که چی میتونه
انجام بده زمان می بره . مگه اینکه این دوره دوساله را غنی کرده باشند .
اگر این صحیح باشه با توجه به استفاده از فارغ التحصیلان برق ومکانیک از کدام یک از گرایشهاش بوده ایا فرقی می کنه؟

اگر منظورتون کابرد برق تو رباتیکه ، خوب برق قدرت که تخصصی تو اون نداره اما بقیه گرایشا کم و بیش می تونن کار کنن به خصوص کنترل و الکترونیک . (البته تو ایران هر کی بیشتر ادعا داشته باشه اون بهتر کارش را می افته ...................)

علاوه بر مهندسین برق و مکانیک مهندسین هوش هم که دخالت زیادی در رباتیک دارن .

واسه مکانیک هم که نمی دونم .

saman212

عضو جدید
فک می کنم شما درک درستی از رشته مکاترونیک ندارین.
1- هیچ مکاترونیکی، الزاماً مخترع نیست و ادعای همه کاره بودن، نداره .
2- بچه های مکاترونیک، الزاماً یا بیس مکانیک دارن یا الکترونیک یا کامپیوتر. ( اگر هم از رشته دیگه اومده باشن، حتماً دروس پایه یکی از این رشته ها رو خوب خونده و تو کلاس های آمادگی آزمون شرکت کرده و خودشو به سطح بچه های دیگه رسونده که البته کار سختیه و تقریباً غیر ممکن!!!! ) پس این حرف که یکی با بیس کشاورزی میاد و ادعا می کنه ... یه حرف مسخره و باد هواست.
3- بچه های مکاترونیک با 3 تا درس ادعای همه کاره بودن ندارن مثلاً من که بیس برق دارم، 10 واحد درس جبرانی مکانیک گذروندم (استاتیک، دینامیک، طراحی اجزا) که این درسا جوهره مکانیک هستن و پس می تونم ادعا کنم علاوه بر برق با کلیت علم مکانیک هم آشنایی دارم و وقتی به این دو دروسی مثله شبکه های عصبی، سیستم خبره، بینایی ماشین، شبیه سازی و مدلسازی در بیومکانیک، حساسه ها و کالیبراسیون رباتها، مکاترونیک 1 و 2 ، رو که اضافه کنیم، می تونم ادعا کنم هر جا که بحث اتوماسیون و مکانیزه کردن سیستم ها باشه، حرفی واسه گفتن داریم!!!!
4-...

اول یک بار دیگر سه لینکی که در پست قبلم بود را بخوان چون فکر می کنم
هنوز مفهوم خودکار و خودمختار را متوجه نشدی

علم مکاترونیک یک تعریف بیشتر ندارد
"طراحی یکپارچه سیستم های خودکار الکترومکانیکی"
به عبارت دیگر یعنی اتوماسیون با در نظر گرفتن هم برق و هم مکانیک و هم کامپیوتر

اما رشته مکاترونیک تعریف واحدی ندارد
هر دانشکده برای خود یک تعریف مستقل دارد
معمولا به جای مکاترونیک دروس زیر را درس می دهند
نانو - میکرو - طراحی مکانیکی - طراحی ماهواره - هوش مصنوعی - امنیت - رباتیک - کنترل پرواز - اقتصاد - سیستم
موارد فوق به هم هیچ ربطی ندارند. اما در دپارتمان های مختلف تحت عنوان مکاترونیک ارائه می شود
لذا یک شرکت اتوماسیون فکر می کند مکاترونیک مربوط به آن ها است سازمان فضایی هم فکر می کند مکاترونیک مربوط به آن ها است.
طوری که همه ادعا می کنند مکاترونیکی هستند.
به همین دلیل اکثر مکاترونیکی ها از این فرصت استفاده می کنند و خود را همه کاره معرفی می کنند
یک مکاترونیکی که فکر نمی کرد من خودم دانشجوی ارشد مکاترونیک باشم برگشت به من گفت:
"مکاترونیک علم اختراع است! کسی که مکاترونیک می خواند یک مخترع است!"
دوباره می گویم علم مکاترونیک تعریف و هدف مشخص دارد ولی رشته مکاترونیک نه

من یک تعریف شخصی از رشته مکاترونیک دارم که صد در صد صادق است
"رشته مکاترونیک یعنی دروس یک رشته خاص را خواندن و در تمامی رشته ها ادعا داشتم"
یک نفر که کارشناسی کشاورزی دارد می آید در ارشد یک درس سه واحدی رباتیک ، یک درس سه واحدی "میکرو و نانو" و یک درس سه واحدی "تکنولوژی ساخت ماهواره" و ... می خواند
سپس موقعی که فارغ التحصیل شد ادعا می کند همه این ها را بلد است و دنبال کار می گردد
یا بعضی از مکانیکی ها می آیند دروس مدیریتی و اقتصاد پاس می کنند آخر سر می گویند ما به تمامی برق و کامپیوتر نیز اشراف داریم!
همین طور برقی هایی دیدم که رفتن فقط دروس نیمه هادی ، نانو و میکرو و ... برداشتند آخر سر ادعا می کنند که از مکانیکی ها نیز بیشتر مکانیک بلدند چون دید میان رشته ای دارند !

جالب است که همین وضعیت در مورد تمامی کشور های جهان صادق است
یعنی اگر شما به دروس دانشگاه های مختلف جهان نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که حتی دروسشان کاملا متفاوت است
از همین رو در ایالات متحده آمریکا، هیچ دانشگاهی مکاترونیک را به عنوان یک رشته مستقل در مقطع دکتری ارائه نمی دهد
بلکه تحت گرایش برق و مکانیک ارائه می دهند و در آخر سر بهشان همان مدرک برق و مکانیک را می دهند تا شخص نتواند از عنوان مدرکش سو استفاده کند
به دلیل همین خاصیت است که رشته مکاترونیک فقط در کشور های جهان سوم توسعه یافته است تنها استثا نیز کشور ژاپن است
مثلا در آلمان که قطب صنعتی مکاترونیک است، رشته ی مکاترونیک مستقل نمی آید و عنوان رشته "اتوماسیون" یا "کنترل و اتوماسیون" و یا در موارد کمی "مکاترونیک و اتوماسیون" است تا با مدرک مکاترونیک جهان سوم متمایز باشد

هنوز در ایران و بسیاری از کشور های جهان سوم کارخانه های بسیاری می توان یافت که تولید آن ها با روش نیروی انسانی است.
این کارخانه ها یا باید خودکار شوند و یا خودمختار
کشور های صنعتی کارخانه هایشان خودکار است و از سال 2000 به بعد دارند به تدریج قسمت هایی خودمختار می کنند
اما هنوز واژه ی خودمختار در صنعت ایران واژه ای ناشناخته شده است و خیلی ها نمی دانند خودمختار یعنی چی
متاسفانه این فقط مربوط به صنعت گران نیست و در بین مسئولین سیاست گذاری کلان کشور مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام دیده می شود.
به عنوان مثال در سند "نقشه جامع علمی کشور" رشته ها را اولیت بندی کرده است.
اولویت اول کشور هسته ای ، فضایی ، نفت و گاز ، نانو است
اولویت دوم کشور مکاترونیک و خودکارسازی و ... است
برای همین ناگهان تعداد دانشگاه های دارای ارشد مکاترونیک در کشور بسیار زیاد شد
و به همین دلیل می گویم طی چهار سال آینده دوره دکتری مکاترونیک در کشور زیاد می شود
به همین دلیل در صنایع دولتی خودمختارسازی هیچ جایگاهی ندارد بلکه این خودکارسازی است که معنا دارد

اگر شما دروسی که می گذرانید و علمی که یاد می گیرید برایتان اهمیت ندارد و دنبال مدرک هست
بهترین رشته دنیا برای شما مکاترونیک است
چون بدون توجه به دروسی که گذرانده اید می توانید ادعا کنید که همه کاره اید

کارشناسی مکاترونیک در ایران فعلا در دو دانشگاه شاهرود و سبزوار ارائه می شود
جالب است بدانید که دروس آن ها کاملا با هم متفاوت است !
علت هم این است که وزارت علوم بدون این که سرفصل دروس را مشخص کند مجوز اخذ دانشجو داده
و چون هنوز دروس را مشخص نکرده دانشگاه ازاد نمی تواند این مقطع را بیاورد
هر وقت که سرفصل تصویب شد در سال بعد آن حداقل 30 دانشگاه آزاد و 7 دانشگاه پیام نور این رشته را می آورند.

دکتری مکاترونیک هم علتش این است. اما در دوره دکتری اطلاعاتی دارم که چون هنوز به قطعیت نرسیده اعلام نمی کنم
اما احتمالا تا دو ماه دیگر اطلاعاتی از دکتری مکاترونیک در ایران منتشر کنم.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
فک می کنم شما درک درستی از رشته مکاترونیک ندارین.

من اکنون دانشجوی ترم سه کارشناسی ارشد مکاترونیک هستم
بسیاری از برنامه دروس دانشگاه های خارج از کشور را نگاه کردم تا ببینم چه درس هایی ارائه می شود برای دکتری کجا می شود رفت و ...

1- هیچ مکاترونیکی، الزاماً مخترع نیست و ادعای همه کاره بودن، نداره .

صد در صد مخترع نیست

اما ادعا !

من بیشتر افراد این رشته را که دیدم ادعا دارند، البته همیشه مواردی هستند که انسان های فهمیده ای اند و ...

2- بچه های مکاترونیک، الزاماً یا بیس مکانیک دارن یا الکترونیک یا کامپیوتر. ( اگر هم از رشته دیگه اومده باشن، حتماً دروس پایه یکی از این رشته ها رو خوب خونده و تو کلاس های آمادگی آزمون شرکت کرده و خودشو به سطح بچه های دیگه رسونده که البته کار سختیه و تقریباً غیر ممکن!!!! ) پس این حرف که یکی با بیس کشاورزی میاد و ادعا می کنه ... یه حرف مسخره و باد هواست.

دقیقا دوست خودم کارشناسی کشاورزی خوانده، از رشتش متنفر بوده تصمیم گرفته تغییر رشته بده
دیده کنکور مکانیک براش ساده تره، بعد مکاترونیک را انتخاب کرده چون داوطلباش کمتره و آسان تر می توانسته قبول بشه

همچین میگی کنکور که انگار کسی این جا تا حالا کنکور نداده
من خودم یک سال شبانه روز خوندم ولی ..و ، اما یکی از سال پایینی های مکانیک برای کنکور درس نخوند تفریحی کنکور مکانیک داد رتبش شد 200 خورده ای الان با من سر یک کلاس است ! تازه ایشون جزو شاگرد های ضعیف بود، تو ارشد هم ترم اول مشروط شد

3- بچه های مکاترونیک با 3 تا درس ادعای همه کاره بودن ندارن مثلاً من که بیس برق دارم، 10 واحد درس جبرانی مکانیک گذروندم (استاتیک، دینامیک، طراحی اجزا) که این درسا جوهره مکانیک هستن و پس می تونم ادعا کنم علاوه بر برق با کلیت علم مکانیک هم آشنایی دارم

من برقی ها را دیدم که فقط دو درس زیر را پیش می خورند

* یک درس سه واحدی با نام استاتیک و مقاومت مصالح که سه درس کارشناسی را توی یک درس می خوانند
* یک درس سه واحدی با نام دینامیک، دینامیک ماشین و ارتعاشات که سه درس کارشناسی را توی یک درس می خوانند

مکانیکی ها را دیدم که فقط دو درس زیر را پیش می خورند

* الکترونیک 1
* سیگنال

گفتم که اکثرا ادعا می کنند شما هم روش

یک کارشناسی مکاترونیک از شما بیشتر دروس مکانیکی می خواند، همین طور از مکانیکی های شما بیشتر برق می خواند
متاسفانه دروس کارشناسی مکاترونیک زیاد با ارشد مکاترونیک تطابق ندارد

وقتی به این دو دروسی مثله شبکه های عصبی، سیستم خبره، بینایی ماشین، شبیه سازی و مدلسازی در بیومکانیک، حساسه ها و کالیبراسیون رباتها، مکاترونیک 1 و 2 ، رو که اضافه کنیم، می تونم ادعا کنم هر جا که بحث اتوماسیون و مکانیزه کردن سیستم ها باشه، حرفی واسه گفتن داریم!!!!

من هم گفتم کار خوبی می کنید می گویید اتوماسیون کارید

اما این که ادعا کنید خدای نانو، رباتیک، ماهواره، هوش مصنوعی، امنیت ، مدیریت و ... هستید از نظر من یر قابل پذیرش هست

ولی خیلی ها فکر می کنند چون درس رباتیک پیشرفته می خوانند به تمامی علم رباتیک مسلط اند ! یا چون یک درس هوش مصنوعی می خوانند تمامی هوش مصنوعی را درک کرده اند و ...

اگر شما ادعا می کنید که رباتیک بلدید من چند تا سوال ابتدایی رباتیک بکنم شما جواب بدهید

=========

به سایر مکاترونیکی های عزیز

اتوماسیون و یک پارچه سازی محصولات الکترومکانیکی خودکار هدف این رشته است نه مدیریت سیستم های اجتماعی، نانو، رباتیک و ...

saman212

عضو جدید
مکاترونیک

مکاترونیک

من اکنون دانشجوی ترم سه کارشناسی ارشد مکاترونیک هستم
بسیاری از برنامه دروس دانشگاه های خارج از کشور را نگاه کردم تا ببینم چه درس هایی ارائه می شود برای دکتری کجا می شود رفت و ...

مطمئن هستم که شما درکدرستی از مکاترونیک ندارین!!!!!!!!!!!!!

صد در صد مخترع نیست

اما ادعا !

من بیشتر افراد این رشته را که دیدم ادعا دارند، البته همیشه مواردی هستند که انسان های فهمیده ای اند و ...

بیشتر افراد این رشتهیعنی چند در صدشون!!!!!!!!!!!!!!!
نمی خواین ادعا کنین که شما و همکلاسیاتون 95% بچه های مکاترونیکهستین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهندس! یه مهندس حرف غیر سنجیده نمی زنه!!!!!!
بهتره بگین من و همکلاسیام این طوری فک می کنیم!!!

دقیقا دوست خودم کارشناسی کشاورزی خوانده، از رشتش متنفر بوده تصمیم گرفته تغییر رشته بده
دیده کنکور مکانیک براش ساده تره، بعد مکاترونیک را انتخاب کرده چون داوطلباش کمتره و آسان تر می توانسته قبول بشه

همچین میگی کنکور که انگار کسی این جا تا حالا کنکور نداده
من خودم یک سال شبانه روز خوندم ولی ..و ، اما یکی از سال پایینی های مکانیک برای کنکور درس نخوند تفریحی کنکور مکانیک داد رتبش شد 200 خورده ای الان با من سر یک کلاس است ! تازه ایشون جزو شاگرد های ضعیف بود، تو ارشد هم ترم اول مشروط شد

اگه کنکور کشکه چرا یهسال شبانه روز خوندی!!!!!! نکنه کشکه اما شما IQتونخیلی.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته اینم یه حرف مفته که می گی کنکور هیچه!!!!!! پیشنهاد می کنم شما برین و بهآمار داوطلبا و پذیرش یه نگاه کنی!!!! حالا اگه کسی تو یه ده کوره ای درس بخونه کههر ... می تونه اونجا قبول شه دلیل نمی شه این حرفو بزنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من هم گفتم کار خوبی می کنید می گویید اتوماسیون کارید

اما این که ادعا کنید خدای نانو، رباتیک، ماهواره، هوش مصنوعی، امنیت ، مدیریت و ... هستید از نظر من یر قابل پذیرش هست

ولی خیلی ها فکر می کنند چون درس رباتیک پیشرفته می خوانند به تمامی علم رباتیک مسلط اند ! یا چون یک درس هوش مصنوعی می خوانند تمامی هوش مصنوعی را درک کرده اند و ...

اتوماسیون تنها یه گرایشاز این رشتست!!!!
شما می تونین برین و در مورد گرایش های مختلف این رشته تحقیقکنین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من تا حالا با کسی برخورد نداشتم که چنین ادعای احمقانه ای داشته باشه!

اگر شما ادعا می کنید که رباتیک بلدید من چند تا سوال ابتدایی رباتیک بکنم شما جواب بدهید

من و دوستانم هیچ کدومدرس رباتیک پیشرفته نخوندیم و هیچ علاقه ای هم به این موضوع نداریم!
زمینه کاری من
artificial neural network،Machine Learningو Pattern Recognition هست که بازم تاکید می کنم تو این زمینه فقط کار می کنم و هیچادعایی ندارم!!
=========

به سایر مکاترونیکی های عزیز

اتوماسیون و یک پارچه سازی محصولات الکترومکانیکی خودکار هدف این رشته است نه مدیریت سیستم های اجتماعی، نانو، رباتیک و ...

اتوماسیون و یک پارچهسازی محصولات خودکارتنها یکی از اهداف این رشته است!!!!!!

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
اتوماسیون و یک پارچهسازی محصولات خودکارتنها یکی از اهداف این رشته است!!!!!!

حق با شما است مکاترونیک علم اختراع است شما با خواندن این رشته به کلیه علوم دست می یابید و همه کاره خواهید شد
شما پس از فارغ التحصیلی به آخرین علوم نانو ، رباتیک ، مدیریت ، ماهواره ، برق ، مکانیک ، انرژی و ... مسلط هستید
از همان ثانیه اول فارغ التحصیلی شرکت ها صف می بندند تا شمای دانشمند، حکیم، فرزانه و .... را با بالاترین حقوق استخدام نمایند

این حق شما است که همه کاره باشید چون بقیه مکاترونیکی ها هم هستند

وقتی اکثریت یک رشنه این ادعا را می کنند ادهای یک یا چند ده نفر در مقابل چند هزار نفر به حساب نمی آید

شما چه قبول کنید چه نه ، ادعای همه کاره بودن وجود داشته، دارد و خواهد داشت