تفاوت بین مدرک دانشگاه ملی و آزاد

shan boy

عضو جدید
آره اینم یه جورایی درسته،ولی به نظر من دانشگاه آزاد تنها مشکلش این نیست که شهریه سنگین می گیره بلکه مشکلات دیگری از جمله ضعف امکانات آموزشی ، ضعف هیئت
علمی ، ضعف دانشجویان و..... دارد.
( در رابطه با ضعف دانشجویان : من سال دومی هست که کنکور می دم سال اول رتبه ام 17900منطقه2 شد و سراسری هیچ جا قبول نشدم اما آزاد مکانیک قبول شدم،و سال دوم که کنکور دادم رتبم 2000منطقه2 شد و مکانیک سراسری قبول شدم جالب اینه که من آخرین نفر پذیرفته شدگان بودم. و این نشان میده که دانشجویان سراسری نسبت به دانشجوان آزاد قویتر هستند.). وحتی مدتی هست که من آگهی های استخدام رو بررسی می کنم بعضی از شرکت ها تو آگهی استخدامشون اینو می نویسن: فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر کشور ویا فارغ التحصیل از دانشگاه های دولتی معتبر .و همچنین تعداد پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد سراسری بسیار بیشتر از آزاد است.:warn:
مخالفم فقط همین //

mori1365

عضو جدید
دانشگاه ازاد پارتی نداشته باشی و بری بعدش علافی به جز رشته های پزشکی دانشگاه ازاد بقیه رشته هاش ارزش رفتن نداره چون رشته های پزشکی در هر صورت کارشون حتمیه البته خوب اونم هر کسی از پس شهریش بر نمیاد .به نظر من دانشگاه ازاد و اصلا نمیشه با دولتی مقایسه کرد حتی ضعیف ترین دانشگاه های دولتی از مثلا قویترین دانشگاه های ازاد قویترین البته توی بد ترین محیطم بلاخره چند نفر ادم درس خون هستن که از بد روزگار گرفتار دانشگاه ازاد شدن.کلا دانشگاه ازاد نه جوش شبیه دانشگاست نه نحوه نمره دادن و امتحان گرفتنشون

mori1365

عضو جدید
واقعا حرف عجیبیه!یعنی بچه های مکانیک ماشین های کشاورزی سراسری از آزاد برق و مکانیک سطحشون بالاتره؟الان رو نمیدونم ولی 10 سال پیش این حرف اصلا درست نبود.
من به تجربه شخصی میگم که حتی بچه های کتابداری دانشگاه دولتیم سطحشون از بچه های مهندسی دانشگاه ازاد بالاتره !!!انصافا نود درصد دانشگاه ازادیای دور برمو که دیدم همگی پی کیف و حال و دوره های دانشجویی و گشت و گذار با رفقا هستن خیالشونم از بابت نمره همیشه راحته یکی از بچه های فنی تهران جنوب میگفت استاد یه سری نمونه سوال میده میگه ازهمین سوال میاد خوب دیگه فکر کنم همه چی روشنه.

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
من به تجربه شخصی میگم که حتی بچه های کتابداری دانشگاه دولتیم سطحشون از بچه های مهندسی دانشگاه ازاد بالاتره !!!انصافا نود درصد دانشگاه ازادیای دور برمو که دیدم همگی پی کیف و حال و دوره های دانشجویی و گشت و گذار با رفقا هستن خیالشونم از بابت نمره همیشه راحته یکی از بچه های فنی تهران جنوب میگفت استاد یه سری نمونه سوال میده میگه ازهمین سوال میاد خوب دیگه فکر کنم همه چی روشنه.

این از اون حرف ها هست در مورد ارشد نظر نمی دم و لی در مورد کارشناسی به نظرم تفاوت زیادی بین آزاد و ارشد زیاد نیست البته آزاد داریم تا آزاد مثل تفاوت های بین سراسری ها .
به نظرم سطح هر دانشگاه بستگی به سطح آموزش اساتید هست نه اسم

Bahman_mech

عضو جدید
کاربر ممتاز

با خط اولی که گفتی که مخالفم.کتابداری..!اون قضیه یک سری نمونه سوال رو خودمم که آزادی بودم به عینه دیدم.دانشگاه آزاد کلا جای خیلی مناسبی برای درس خوندن نیست.در ارشد بیشتر بچه ها دیگه کیف و حالشونو کردن دنبال چیزای دیگه ای هستن!کیف و حال خود منم خوندن برای کنکور کارشناسی و ارشد و دکترا بوده.این درس چه فشارهایی که به ما وارد نکرده.خوش به حال اونایی که میرن کیف و حال:D

Bahman_mech

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشگاه ازاد پارتی نداشته باشی و بری بعدش علافی به جز رشته های پزشکی دانشگاه ازاد بقیه رشته هاش ارزش رفتن نداره چون رشته های پزشکی در هر صورت کارشون حتمیه البته خوب اونم هر کسی از پس شهریش بر نمیاد .به نظر من دانشگاه ازاد و اصلا نمیشه با دولتی مقایسه کرد حتی ضعیف ترین دانشگاه های دولتی از مثلا قویترین دانشگاه های ازاد قویترین البته توی بد ترین محیطم بلاخره چند نفر ادم درس خون هستن که از بد روزگار گرفتار دانشگاه ازاد شدن.کلا دانشگاه ازاد نه جوش شبیه دانشگاست نه نحوه نمره دادن و امتحان گرفتنشون

سری به علوم و تحقیقات تهران بزنی دیگه اینجور با قطعیت جواب نمیدی.بیشتر استاداش استاد های تمام وقت دانشگاهای سراسری تهران هستن که اونجا هم به صورت نیمه وقت حضور دارن.البته در مورد رشته شما که نمیدونم چیه ! شاید قضیه طور دیگری باشه.

shan boy

عضو جدید
نمیدونم کجا زندگی می کنی که همچین دانشگاه ازاد بیخودی دارید منم ازاد درس خوندم با بد بختی هم نمره میگرفتم اینقدر واحد پاس کردن سخته اینجا که تو ارشد هم اکثرا بجه های ازاد بیشتر قبول میشن نمونه اش من . بعدشم در تمام حوزه ها از خودرو گرفته تا زیر دریایی و سلاح و روباتیک و ... کدوم دانشگاه سراسری رو میشناسی که جلو ازاد قزوین و ازاد تهران مرکز بتونن عرض اندام بکنن ؟ پسر خوب 9 ساله که تو تمام این رمینه ها اراد تهران مرکز و ازاد قزوین اول و دوم اند و بقیه برای سومی میجنگن . میتونی تیم خودرو سازی سورانا تهران مرکز رو سرچ کنی همینطور پاراکس ازاد قزوین افتخارات رو ببین افتخاراتی که شریف و تهران و امیر کبیر فقط خوابشو میبینن
همه جا نخاله هست چه سراسری چه ازاد . فقط دانشجوی سراسری پول نمیده و مشکل واحد گرفتن نداره و امکانات اموزشی هرچی بخواد داره و از یه سیستم هدفمند استفاده میکنن ولی ازاد نه امکانات داره . نه استاد داره . نه واحد بهش میدن و تازه کلی پول میگیری ازش
دانشجوی ازاد با همه این مشکلات و هرینه زیاد دست به گریبانه ولی دانشجوی سراسری راحت میره سر کلاس و امتحانشو میده
برای همینه که اکثر دانشجوهای ارشد سراسری دانشجوی ازاد بودند چون قدر راحتی رو میفهمن

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز

حرف الکی نزنید
من هم آزاد خوندم و هم سراسری
خیلی از دوستان و آشناهام هم آزاد خوندن و الان بی پارتی و بر اساس تواناییهای خودشون دارن کار میکنن و خیلی هم موفق هستن
دانشگاههایی مثل علوم و تحقیقات ، قزوین ، تهران جنوب ، کرج ، ... انکانات خوبی دارن که هیچ چیزی کم از بهترین دانشگاههای دولتی نداره
اینکه میگید جو دانشگاه آزاد شبیه دانشگاه نیست هم خیلی عجیبه

اینم از اون حرفها بود ، هیچ وقت ندیدم استادی تو دانشگاه آزاد الکی نمره بده ، اتفاقا به راحتی آب خوردن هم مینداختن ، چون مجبوری دوباره پول بدی و درس رو با هزینه و زحمت خودت پاس کنی
در کل بعضیا کلی پول خرج میکنن و میرن مدارس غیر انتفاعی و میگن از مدارس دولتی بهتره و همونایی که کلی پول خرج کردن دولتی قبول میشن و اونایی که با کلی زحمت تو مدارس دولتی درس خودن و مشکل مالی هم دارن ، دانشگاه آزاد قبول میشن و حریف کلاس کنکوریها نمیشن ، حداقل دوره ما که اینطوری بود
کلی زحمت میکشیدیم و با کلی نذر قبول بشیم یا نه
اما الان دولتی هم از هر 2-3 نفر یکی رو میگیره دیگه نمیشه گفت تفاوتی هم بین دانشجوهاش هست با آزاد
هیچ استادی رو هم ندیدم که نمونه سوال بده و بگه برین بخونید

mori1365

عضو جدید
من لیسانسم مهندسی برق بوده و دانشگاه رجایی درس خوندم البته برای فوق یه رشته غیر مهندسی میخوام برم.یادمه یکی از همکلاسیا دو ترم تو دانشگاه ما بود مشروط شد ازینجا انصراف داد رفت دانشگاه ازاد تهران جنوب همین مهندسی برقو اونجا ادامه داد .رفته بود اونجا شاگرد اول کلاسشون بود!!!یعنی دیگه فکر کنم بحثی نمیمونه کسی که توی یه دانشگاه دولتی متوسط دانشجوی مشروطی بود رفت دانشگاه ازاد شد شاگرد اول هم دوره ایهاش!!!در مورد ازاد قزوین تیم رباتیک و این جور مسایلم باید بگم که دانشگاه ازاد خیلی از واحداش برای اینکه کسب ابرویی کنن از فکر و ایده استاداشون استفاده میکنن مقاله میدن و ربات طراحی میکنن و بعد به اسم دانشجوها اون موارد و ثبت میکنن.یادمه اون زمانی که توی رجایی دانشجو بودم یه مسابقه بتن ریزی و این جور چیزا برگزار شده بود که یه دانشگاه غیر انتفاعی اسمش صدرا بود که مطمینم هیچ کدوم اسمشم نشنیدین اومد اول شد .بین دانشگاه های شریف و تهران یه دانشگاه در پیت غیر انتفاعی که بچه هایی که دیده بود ن این دانشگاه رو میگفتن یه ساختمونو کردن دانشگاه اومد اول شد.بعدا کشف به عمل اومد که استادا و هییت علمی اون دانشگاه طرحشونو گذاشته بودن در اختیار دانشجوها که بیان و برای دانشگاشون یه کسب ابرویی کنن در حالی که همه دانشگاه های دولتی هر چی طراحی رده بودن و ساخته بودن کار خود دانشجوها بود و مطمینا یه دانشجوی لیسانس هیچ وقت اطلاعاتش در حد یه دکتر عضو هییت علمی یه دانشگاه نیست.من قصدم اصلا توهین به بچه های دانشگاه ازاد نیست و میدونم خیلی هاشون دانشجوهای خوبی هستن و فارق از سطح علمی دانشگاشون خودون مطالعه دارن و بعضا حتی تو ارشدم دانشگاه های خوب دولتی قبول میشن ولی ما همیشه کلیت و نگاه میکنیم .

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
من لیسانسم مهندسی برق بوده و دانشگاه رجایی درس خوندم البته برای فوق یه رشته غیر مهندسی میخوام برم.یادمه یکی از همکلاسیا دو ترم تو دانشگاه ما بود مشروط شد ازینجا انصراف داد رفت دانشگاه ازاد تهران جنوب همین مهندسی برقو اونجا ادامه داد .رفته بود اونجا شاگرد اول کلاسشون بود!!!یعنی دیگه فکر کنم بحثی نمیمونه کسی که توی یه دانشگاه دولتی متوسط دانشجوی مشروطی بود رفت دانشگاه ازاد شد شاگرد اول هم دوره ایهاش!!!در مورد ازاد قزوین تیم رباتیک و این جور مسایلم باید بگم که دانشگاه ازاد خیلی از واحداش برای اینکه کسب ابرویی کنن از فکر و ایده استاداشون استفاده میکنن مقاله میدن و ربات طراحی میکنن و بعد به اسم دانشجوها اون موارد و ثبت میکنن.یادمه اون زمانی که توی رجایی دانشجو بودم یه مسابقه بتن ریزی و این جور چیزا برگزار شده بود که یه دانشگاه غیر انتفاعی اسمش صدرا بود که مطمینم هیچ کدوم اسمشم نشنیدین اومد اول شد .بین دانشگاه های شریف و تهران یه دانشگاه در پیت غیر انتفاعی که بچه هایی که دیده بود ن این دانشگاه رو میگفتن یه ساختمونو کردن دانشگاه اومد اول شد.بعدا کشف به عمل اومد که استادا و هییت علمی اون دانشگاه طرحشونو گذاشته بودن در اختیار دانشجوها که بیان و برای دانشگاشون یه کسب ابرویی کنن در حالی که همه دانشگاه های دولتی هر چی طراحی رده بودن و ساخته بودن کار خود دانشجوها بود و مطمینا یه دانشجوی لیسانس هیچ وقت اطلاعاتش در حد یه دکتر عضو هییت علمی یه دانشگاه نیست.من قصدم اصلا توهین به بچه های دانشگاه ازاد نیست و میدونم خیلی هاشون دانشجوهای خوبی هستن و فارق از سطح علمی دانشگاشون خودون مطالعه دارن و بعضا حتی تو ارشدم دانشگاه های خوب دولتی قبول میشن ولی ما همیشه کلیت و نگاه میکنیم .

درود
شما یه نفر را دیدی و داری این را به همه دتانشگاه ها می چسبونی که کاره درستی نیست
توی دانشگاه ما هم بچه درس خون و درس نخون هستند ولی به راحتی درسی پاس نمی شه و شاید هم بعضی ها حق خود بچه ها را نمیدند
در مورد مقام اوردن بچه های آزاد توی مسابقات هم اشتباه فکر می کنی من توی یه سری از مسابقات بودم توی تیم ما همه کار ها از صفر و با کمترین کم از استادها انجام شد و در دانشگاههای دیگه هم همین طور البته خوب تیم هایی که سابقه شرکت در مسابقه را دارند از تجربه های قبل استفاده می کنند.
استفاده از تجربه استاد ها هم تا جایی که من می دونم کاره بدی نیست .
در مورد دانشگاه آزاد بهتره با دقت بیشتر نظر بدی .

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز

خوب یکی از دوستان جواب خوبی داده بود و گفته بود همینطور که میایم میگیم فلان دانشگاه دولتی بیایید بگید فلان دانشگاه آزاد و همه چی رو کلی نگید
همینطور که نمیشه دانشگاههایی مثل شریف ، تهران ، امیر کبیر و صنعتی اصفهان رو با دانشگاههای سراسری .... یا .... مقایسه کرد قاعدتا نمیشه گفت علوم و تحقیقات تهران با فلان واحد آزاد یکیه
همین دیروز که نتایج ارشد آزاد اعلام شد تو همین واحد علوم تحقیقات باید در مورد رشته هایی مثل مدیریت اجرایی و مکانیک و برق و ... ببینید بعضی از بچه ها با چه درصدهایی قبول نشدن و حتی نزدیک قبولی نبودن ، به نظر من بعضی از واحدهای آزاد خیلی بهتره تا بعضی از سراسریها
خوب اینم البته طبیعیه که دانشگاه آزاد که دانشگاه پولیه و برای درآمد بیشتر تا اندازه خیلی بیشتری پذیرش داره ولی طبیعتا وجود دانشجوی ضعیف تو این دانشگاه رو نمیشه دستاویزی برای ضعیف بودن کل دانشگاه و بقیه دانشجوهای هم رشته اون در نظر گرفت
خودم یادم میاد تو دانشگاه آزاد یه استادی داشتیم که فوق العاده ضعیف بود و کاشف به عمل اومد استاد و مدیر گروه یه دانشگاه دولتی هم بوده و جالبه اونا هم مینالیدن از بی سوادی اون ، حالا میشه کل اون دانشگاه رو به خاطر اون استاد زیر سوال برد؟

ariax77

کاربر فعال
دانشگاه آزاد نسبت به چند سال پيش يه مقداري سطحش بالاتر رفته و با كوچ بعضي از اساتيد دانشگاه هاي دولتي به خاطر پول به اين دانشگاه، تو بعضي از دانشگاه هاي آزاد اساتيدي يافت ميشن كه سخت گيري ميكنن و ميندازن و ...!
اما اينكه گفته بشه سطح هردوشون يكسانه حرف كاملا مزخرفيه! فك نميكنم هيچ كدوم از مسولين دانشگاه آزاد هم اين رو قبول داشته باشن!‌ اصولا وقتي تو يه رشته يه دانشگاه آزاد 400 نفر قبولي كارشناسي داره نبايد بيشتر از اين هم ازش توقع داشت! البته به خاطر پولي كه تو اين دانشگاه در حال گردشه امكانات دانشگاهيش به مراتب بالاتر از خيلي از دانشگاه هاي دولتيه. ولي دوستان جو بيخودي ندين در مورد اينكه "همه"ي اساتيد راحت ميندازن تو دانشگاه آزاد به خاطر اينكه پول بدي و ...! مگه پولاي شما تو جيب استاد ميره؟!‌استاد به ازا ساعتي كه تدريس ميكنه پول ميگيره و هرچي كلاسش خلوت تر باشه بهتره! و تو دانشگاهي كه سالانانه چند صد هزار نفر بهش وارد ميشن اگه بخواد راحت دانشجوها رو بندازه كه منفجر ميشه! تو دانشگاه درجه دويي مثل دانشگاه ما (شهيد چمران اهواز) بچه هاي مكانيك همه با 1.5 مدرك ليسانس قبول ميشن! 70 درصد بچه ها 9-10-11 و يا 12 ترمه تموم ميكن درسشونو! من دوستايي دارم كه مكانيك ميخونن تو دانشگاه آزاد دزفول! يكيشون 7 ترمه تموم كرد! و يكيشون 12 ترمه!‌
چند روز پيش كارنامه ي يكي از دوستان رو تو رشته مترجمي كارشناسي ارشد آزاد گرفتم! با 7 درصد از يه درس و 19 درصد از يه درس ديگه و 2 درس سفيد تهران قبول شده بود! (شرق و غرب و ايناش يادم نيست)! من خودم سال اولي كه كنكور كارشناسي دادم رتبه ي سراسري م 13000 شد و رتبه ي دانشگاه آزاد دزفول مهندسي برق قدرت 5!!!!! دزفول بعد از دانشگاه هاي تهران يكي از بهترين دانشگاه آزاد هاي ايرانه و از سراسر كشور واسه آزمون دادن اينجا ميان

اينم نقل قول استادمون از دانشگاه آزاد دزفول (تا پارسال استاد اونجا بوده): "من دلم نمياد بندازم. تو دانشگاه آزاد اگه كسي 5 ميگرفت پاسش ميكردم" و همين استاد مياد تو دانشگاه دولتي و امتحان طراحي اجزا 2 ميگيره با زمان 3.5 ساعت!!! و ميانگين نمراتش ميشه 11!!!!

در مورد گزينش واسه كار هم بايد بگم كه تو شروط پذريش و آزمون دانشگاه ها هيچ فرقي ندارن. اما وقت مصاحبه رزومتون رو نيگاه ميكنن و علاوه بر شايستگي هاي خودتون مدركتون هم در جايگاهي از اهميت قرار داره. البته كسايي هستن كه دانشگاه آزاد بودن و تلاش كردن و تونستن سطح خودشون رو بسيار فراتر ببرن و با شايستگي هم استخدام ميشن و ...

بياين واقع بين باشيم!

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
دانشگاه آزاد نسبت به چند سال پيش يه مقداري سطحش بالاتر رفته و با كوچ بعضي از اساتيد دانشگاه هاي دولتي به خاطر پول به اين دانشگاه، تو بعضي از دانشگاه هاي آزاد اساتيدي يافت ميشن كه سخت گيري ميكنن و ميندازن و ...!
اما اينكه گفته بشه سطح هردوشون يكسانه حرف كاملا مزخرفيه! فك نميكنم هيچ كدوم از مسولين دانشگاه آزاد هم اين رو قبول داشته باشن!‌ اصولا وقتي تو يه رشته يه دانشگاه آزاد 400 نفر قبولي كارشناسي داره نبايد بيشتر از اين هم ازش توقع داشت! البته به خاطر پولي كه تو اين دانشگاه در حال گردشه امكانات دانشگاهيش به مراتب بالاتر از خيلي از دانشگاه هاي دولتيه. ولي دوستان جو بيخودي ندين در مورد اينكه "همه"ي اساتيد راحت ميندازن تو دانشگاه آزاد به خاطر اينكه پول بدي و ...! مگه پولاي شما تو جيب استاد ميره؟!‌استاد به ازا ساعتي كه تدريس ميكنه پول ميگيره و هرچي كلاسش خلوت تر باشه بهتره! و تو دانشگاهي كه سالانانه چند صد هزار نفر بهش وارد ميشن اگه بخواد راحت دانشجوها رو بندازه كه منفجر ميشه! تو دانشگاه درجه دويي مثل دانشگاه ما (شهيد چمران اهواز) بچه هاي مكانيك همه با 1.5 مدرك ليسانس قبول ميشن! 70 درصد بچه ها 9-10-11 و يا 12 ترمه تموم ميكن درسشونو! من دوستايي دارم كه مكانيك ميخونن تو دانشگاه آزاد دزفول! يكيشون 7 ترمه تموم كرد! و يكيشون 12 ترمه!‌
چند روز پيش كارنامه ي يكي از دوستان رو تو رشته مترجمي كارشناسي ارشد آزاد گرفتم! با 7 درصد از يه درس و 19 درصد از يه درس ديگه و 2 درس سفيد تهران قبول شده بود! (شرق و غرب و ايناش يادم نيست)! من خودم سال اولي كه كنكور كارشناسي دادم رتبه ي سراسري م 13000 شد و رتبه ي دانشگاه آزاد دزفول مهندسي برق قدرت 5!!!!! دزفول بعد از دانشگاه هاي تهران يكي از بهترين دانشگاه آزاد هاي ايرانه و از سراسر كشور واسه آزمون دادن اينجا ميان

اينم نقل قول استادمون از دانشگاه آزاد دزفول (تا پارسال استاد اونجا بوده): "من دلم نمياد بندازم. تو دانشگاه آزاد اگه كسي 5 ميگرفت پاسش ميكردم" و همين استاد مياد تو دانشگاه دولتي و امتحان طراحي اجزا 2 ميگيره با زمان 3.5 ساعت!!! و ميانگين نمراتش ميشه 11!!!!

در مورد گزينش واسه كار هم بايد بگم كه تو شروط پذريش و آزمون دانشگاه ها هيچ فرقي ندارن. اما وقت مصاحبه رزومتون رو نيگاه ميكنن و علاوه بر شايستگي هاي خودتون مدركتون هم در جايگاهي از اهميت قرار داره. البته كسايي هستن كه دانشگاه آزاد بودن و تلاش كردن و تونستن سطح خودشون رو بسيار فراتر ببرن و با شايستگي هم استخدام ميشن و ...

بياين واقع بين باشيم!

درود
تا حدودی حرف درسته اما نه همه اش
من خود کارشناسی را آزاد کرج خوندم بر خلاف دیده خیلی ها توی کارشناسی خیلی استاده ها سخت گیری می کردند برعکس خیلی از سراسری ها
توی این چند سال همه که رییس دانشگاه آزاد عوض شده کسایی که می افتند یا شاید هم انداخته میشند تعدادشون بیشتر شده
فرق سراسری ها با آزاد توی نوع تدریس و شاید دسترسی راحت تر به استاد ها هست برعکس آزاد
خود استاد ها که آزاد درس می دد بعضی وقت ها می گند سطح علمی بچه های آزاد از سراسری بیشتره
به نظرم این بحث نتیجه ای نداره چون دیگه تفاوت زیادی بین دانشگاه ها نیست به خصوص با دسترسی راحت تر دانشجو ها به جزوه ها استاد ها و کتاب های فراوان در مورد درسها.

ariax77

کاربر فعال
اون استادي كه به دانشگاه آزادي ها ميگه سطح علميشون بيشتره رو لطفا يه راه تماسي برام محيا كنين باهاش حرف دارم!

من 7 سال تو مركز سمپاد درس خوندم (از راهنمايي تا پيش دانشگاهي) و اكثر دبيرهاي اونجا تو دانشگاه هم درس مي دادن. چند تاشون هم ليسانس رو سراسري گرفته بودن و ارشد رو آزاد. بهتره حرفاشون رو نگم! دقيقا نمي دونم دارين كجاها رو مقايسه ميكنين با هم! ولي از بين همه ي دانشگاه ها فقط همون چندتا دانشگاه تهران هستند كه سخت گيري ميكنن. چون خيلي از تهراني ها با وجود رتبه هاي خوبي كه تو كنكور سراسري ميارن ترجيح ميدن آزاد تهران بمونن تا برن يه شهر ديگه سراسري! واسه همين سطح دانشگاه علوم تحقيقات مطمئنا از دانشگاه دولتي يارقوزآباد بالاتره! حرفي كه من ميزنم كليه!

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
اون استادي كه به دانشگاه آزادي ها ميگه سطح علميشون بيشتره رو لطفا يه راه تماسي برام محيا كنين باهاش حرف دارم!

من 7 سال تو مركز سمپاد درس خوندم (از راهنمايي تا پيش دانشگاهي) و اكثر دبيرهاي اونجا تو دانشگاه هم درس مي دادن. چند تاشون هم ليسانس رو سراسري گرفته بودن و ارشد رو آزاد. بهتره حرفاشون رو نگم! دقيقا نمي دونم دارين كجاها رو مقايسه ميكنين با هم! ولي از بين همه ي دانشگاه ها فقط همون چندتا دانشگاه تهران هستند كه سخت گيري ميكنن. چون خيلي از تهراني ها با وجود رتبه هاي خوبي كه تو كنكور سراسري ميارن ترجيح ميدن آزاد تهران بمونن تا برن يه شهر ديگه سراسري! واسه همين سطح دانشگاه علوم تحقيقات مطمئنا از دانشگاه دولتي يارقوزآباد بالاتره! حرفي كه من ميزنم كليه!

در کل این مقایسه درست نیست
فکر کنم عده کمی باشند که با این شیوه پذیرش دانشگاه ها یه بهتره بگم کنکور برای انتخاب دانشگاه موافق باشند
پس دلیل نمی شه دانشجویان سراسری با آزاد تفاوت چندانی داشته باشند
تفاوت در شیوه درس دادن استاد ها هست که خیلی عادی هست که تعداد استادهای خوب سراسری از آزاد بیشتر باشه توی آژاد رشته هایی هست که همون دانشگاه های ناشناس هم که می گی توش تبحر دارند
به نظرم الان بیشتر تفاوت توی شیوه آموزش استاد ها و پشتیبانی و تشویق دانشگاه ها به کار های خارج از چارچوب کتاب و عملی هست .

reza_esi13

عضو جدید
به قول داوود ززززز تو فیلم دزد و پلیس : آقا ! رشته مهندسی تو دانشگاه دولتی شده 7ترم ... مگه میشه!!!!! شده : پول نداریم ، 7ترمه ، برو بیرون - پول نداریم ، 7ترمه ، برو بیرون - پول نداریم ، 7ترمه - برو بیرون ...

و آقا داوود ززززز از دانشگاه آزاد میگه : آقا ! رشته مهندسی شده 12 ترمه ... مگه میشه !!!!!! شده : سخت بگیر ، می افته ، پول میده - سخت بگیر ،می افته ، پول میده - سخت بگیر ،می افته ، پول میده ...

و همچنین آقا داوود ززززز عرض میکنه : دولتی داره به سمت غیر انتفاعی می ره ... پول بده ، مدرک بگیر - پول بده ، مدرک بگیر ، پول بده ، مدرک بگیر ...

( متاسفانه به قول دکتر مقبل ( جزء هیئت علمی دانشگاه اصفهان )، ملاک شده یه امتحان کنکور که یا طرف سهمیه داره ... یا طرف پول داره و تهرانه میره کلاس های آنچنانی و قبول میشه و یا طرف تست زدندش خوبه و یا اینکه یک سال می خونه و ورود به دانشگاه دولتی... که این ملاک غیر واقعی است و خداییش به خود دانشجو برمی گرده که چگونه از محیط دانشگاه استفاده کنه و چه میزان بار علمی خودش را بالا ببره...
من شخصا دانشجویانی در دانشگاه دولتی و آزاد دیدم که بورس خارج از کشور هستند و بار علمی خیلی بالایی دارند و یا دانشجویانی که بی سواد از دانشگاه ها بیرون آمده اند و الان با پارتی سرکار هستند و یا دانشجویانی که با بار علمی خوب ، بیکار هستند...

ولی انصافا دانشگاه علمی کاربردی را من قبول دارم ، چون علم و عمل یاد میدن...این برای یک دانشجو خوب هست ... علم به همراه آزمایش و عمل.

ما خودمون آینده خودمون را می سازیم و نه دانشگاهی که بوده ایم...

ان شالله همه ی ما موفق باشیم برای ایرانی آزاد و شاد.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
ازاد سراسری غیرانتفاعی پیام نور همشون سر و ته یه کرباسن و هیچ فرقی ندارن

sadegh1068

عضو جدید
سلام من نمیخوام خیلی کلی درمورد همه ی دانشگاه های آزاد و دولتی حرف بزنم و بگم همه ی آزاد ها بدن و همه ی دولتی ها خوبن فقط چیزایی که دیدم رو میگم، شاید واستون عجیب باشه چیزایی که میخوام بگم ولی همش واقعیت داره.

من خودم دانشگاه دولتی شهرستان درس میخونم و چند تا دوست که تو دانشگاه آزاد همینجا درس میخونن هم دارم. یادمه سال دوم که بودیم یکی از دوستای دانشگاه آزادیم (که دانشجوی برق بود) ساعت 6 بعد از ظهر اومد و گفت فردا صبح امتحان ترم معادلات دارم و ازم خواست تا بهش معادلات یاد بدم، باور کنید حتی نمیدونست معادلات در مورد چیه! واسه انتگرال گرفتن از X^2 باید یه ربع واسش توضیح میدادم!! وافعا داشتم از دستش دیوونه میشدم، جالبه با نمره 18 درس رو پاس کرد!! جالبتر اینه که من که رشته م مکانیک بود میرفتم به اینا مدار یاد میدادم( یعنی جزوه ای که داشتن در حد مدارای دبیرستان بود!!). به بکی از بچه هایی که داشت حسابداری میخوند داشتم ریاضی 1 یاد میدادم دوستمون ده به توان دو رو میگفت میشه بیست!! فک کن سطح علمی رو!!
البته قصد جسارت به دانشگاه آزادی ها ندارم،اتفاقا دانشجوهای خوبی هم تو دانشگاه آزاد (مخصوصا تهران) پیدا میشن که خیلی قوی هستن تو زمینه درسیشون حرف ندارن، من یکی از دوستام که کارشناسی برق آزاد کرج میخوند توی کنکور ارشد امیرکبیر قبول شد!

نظر شخصی من اینه که دانشجو اگه واقعا بخواد دنبال دانش باشه تو هر دانشگاهی باشه (چه آزاد، چه دولتی، حتی تو بدترین شهرستانها) میتونه خیلی قوی کارکنه. ولی مشکل دانشگاه آزاد اینه که پذیرش دانشجوش خیلی بالاست و حتی بعضی دانشگاه هاش با چهارتا تست شانسی هم قبول میشی، خب طبعتا وقتی رشته برقه یه شهرستان 500 نفر قبولی داره مطمئنا کسایی که از سر بیکاری پا شدن اومدن کنکور دادن و قبول شدن خیلی زیاده و اتفاقات عجیب قریبی مثل چیزهایی که قبل تر گفتم بوجود میاد و بخاطر همین افراد، اسم دانشگاه آزاد و اساتید و دانشجوهای خوبی هم که داره خراب میشه.

sadegh1068

عضو جدید
راستی یه چیزی هم که واسم جالب بود اینه که خیلی ها به این گیر دادن که دانشجو های سراسری هفت ترمه درسشون رو تموم میکنن و این خیلی واسشون عجیبه!! بهتره برید ببینید اونایی که تونستن هفت ترمه تموم کنن کی بودن، تو دانشگاه ما از بچه های ورودی 86 دو نفر 7 ترمه تموم کردن (البته ترم 7 رو مرخصی بود و ترم 8 اومدن بقیه واحد هاشون رو پاس کردن)، هر دو این دوستان با رتبه زیر صد توی کنکور ارشد دارن امیر کبیر و دانشگاه تهران درس میخونن. اینجوری نیست که همه بتونن هفت ترمه تموم کنن، همین الان تو همین دانشکده مکانیک دانشگاه ما بچه هایی هستن که ترم 11 و13 رو دارن میگذرونن!
اونایی که میتونن 7 ترمه تموم کنن واقعا نابغه ن. توی کنکور ارشد همین امسال یکی از بچه های ما که ترم ترم 7 کلا 12 واحد داشت و ترم هشت 6 یا 7 واحد، رتبه 9 طراحی کاربردی شد و الان شریفه! پس خواهشا انقد گیر ندین نمیشه مکانیک رو هفت ترمه تموم کرد، درسته سخته و کار هرکسی نیست، ولی اونایی هم که اینکار کردن واقعا از نظر درسی تو مکانیک قوی بودن.

آخرین ویرایش:

alireza24568

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

درسته که کنکور دانشگاه آزاد آسون تره.ولی برا همه آسونه و شما باید خط به خط کتابها رو بلد باشی و البته برای قبولی در رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی باید سوالات سخت ریاضی رو هم حتما جواب بدی تا قبول بشی.مثلا دوستانی دارم در رشته پزشکی دانشکده پزشکی آزاد قم که شب و روز ندارن.میگفت برای درسی مثل آناتومی استادی دارن بنام پرفسور بربرستانی که برای آناتومی سر و گردن 5شنبه و جمعه و شنبه پشت سر هم کلاس میذاشت و هرکس نمی رفت از نمرش کم میشد.معمولا نمرات هم در حد 12

alireza24568

عضو جدید
من از دوستام پزشکی دانشگاه آزاد قم میخونن.باور کنید وقت سر خاروندن ندارن.بعضی از استاداشون:جناب پروفسور بربرستانی استاد آناتومی-جناب پروفسور حائری استاد فیزیولوژی و خیلی دیگه.بعد از دوره علوم پایه هم تقریبا تمام استاداشون هم فوق تخصص هستن.حالا میخوام بدونم خیلی از این کسانی که به سراسریشون مینازن آیا یه پروفسور از نزدیک دیدن؟!!!حتی رئیس دانشکدشون هم فوق تخصصه!!با عرض معذرت حرف الکی نزنید.خیلی از اونها که من میشناسم سراسری مثلا رتبه 3000 آوردن .

alireza24568

عضو جدید
ببین اینجوری فکر نکن از دوستام که پزشکی دانشکده پزشکی آزاد قم میخونن دارم روزگارشون رو می بینم که چقدر بهشون سخت میگیرن چند تا پروفسور در مقطع علوم پایه دارن که یکیشون فرانسه درس میده.بعد از علوم پایه هم که فکر کنم تمام استاداشون فوق تخصص باشن.از طرفی تمام دانشجویان پزشکی دندانپزشکی داروسازی و دامپزشکی چه آزاد چه سراسری باید امتحان علوم پایه و پره انترنی بدن که این امتحانها رو وزارت بهداشت میگیره و تا قبول نشن وارد مرحله بعدی نمیشن.خب حالا اگر دانشگاه آزادیا ضعف داشته باشن از طرف وزارت بهداشت اخراج میشن.حالا آیا فرقی وجود داره؟ آیمیل: ali_r170@yahoo.com

alireza24568

عضو جدید
اینجوری فکر نکن از دوستام که پزشکی دانشکده پزشکی آزاد قم میخونن دارم روزگارشون رو می بینم که چقدر بهشون سخت میگیرن چند تا پروفسور در مقطع علوم پایه دارن که یکیشون فرانسه درس میده.بعد از علوم پایه هم که فکر کنم تمام استاداشون فوق تخصص باشن.از طرفی تمام دانشجویان پزشکی دندانپزشکی داروسازی و دامپزشکی چه آزاد چه سراسری باید امتحان علوم پایه و پره انترنی بدن که این امتحانها رو وزارت بهداشت میگیره و تا قبول نشن وارد مرحله بعدی نمیشن.خب حالا اگر دانشگاه آزادیا ضعف داشته باشن از طرف وزارت بهداشت اخراج میشن.حالا آیا فرقی وجود داره؟ آیمیل: ali_r170@yahoo.com

alireza24568

عضو جدید
آره اینم یه جورایی درسته،ولی به نظر من دانشگاه آزاد تنها مشکلش این نیست که شهریه سنگین می گیره بلکه مشکلات دیگری از جمله ضعف امکانات آموزشی ، ضعف هیئت
علمی ، ضعف دانشجویان و..... دارد.
( در رابطه با ضعف دانشجویان : من سال دومی هست که کنکور می دم سال اول رتبه ام 17900منطقه2 شد و سراسری هیچ جا قبول نشدم اما آزاد مکانیک قبول شدم،و سال دوم که کنکور دادم رتبم 2000منطقه2 شد و مکانیک سراسری قبول شدم جالب اینه که من آخرین نفر پذیرفته شدگان بودم. و این نشان میده که دانشجویان سراسری نسبت به دانشجوان آزاد قویتر هستند.). وحتی مدتی هست که من آگهی های استخدام رو بررسی می کنم بعضی از شرکت ها تو آگهی استخدامشون اینو می نویسن: فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر کشور ویا فارغ التحصیل از دانشگاه های دولتی معتبر .و همچنین تعداد پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد سراسری بسیار بیشتر از آزاد است.:warn:

اینجوری فکر نکن از دوستام که پزشکی دانشکده پزشکی آزاد قم میخونن دارم روزگارشون رو می بینم که چقدر بهشون سخت میگیرن .چند تا پروفسور در مقطع علوم پایه دارن که یکیشون فرانسه درس میده.بعد از علوم پایه هم که فکر کنم تمام استاداشون فوق تخصص باشن.از طرفی تمام دانشجویان پزشکی دندانپزشکی داروسازی و دامپزشکی چه آزاد چه سراسری باید امتحان علوم پایه و پره انترنی بدن که این امتحانها رو وزارت بهداشت میگیره و تا قبول نشن وارد مرحله بعدی نمیشن.خب حالا اگر دانشگاه آزادیا ضعف داشته باشن از طرف وزارت بهداشت اخراج میشن.حالا آیا فرقی وجود داره؟ آیمیل: ali_r170@yahoo.com

ghost_leader

عضو جدید
من خودم برق دانشگاه ازاد میخونم فقط یک چیز میتونم بگم اینکه من یک عمر برا کنکور سراسری زحمت کشیدم قبول نشدم الان مثل سگ پشیمونم که اومدم تو چنین طویله به اصطلاح دانشگاه!!!! دانشگاه ازاد مثل جهنمه باور کنید :cry:

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بياين واقع بين باشيم!

منم دانشگاه ازاد دزفول مهندسی گرفتم ....به شدت تایید میکنم !

iranresearch

عضو جدید
فقط تخصص

فقط تخصص

سلام به همه ی دوستان.یه سوال:eek::eek::eek: به نظر شما فرقی داره که مدرکتونو از کدوم دانشگاه گرفته باشین(سراسری یا آزاد )مخصوصا مکانیک:warn:؟از همه نظر هم بازار کار وهم ادامه ی تحصیل.
(((((.من خودم دانشجوی مکانیک سراسری هستم)))))))))))))))))):cry::cry::cry::cry::cry:

سلام

کاری به ادامه تحصیل ندارم اما در مورد بازار کار، نه تنها دانشگاهی که ازش مدرک می گیری اهمیتی نداره، بلکه رشته دانشگاهی و معدلت هم در بازار کار اهمیتی نداره.

در بازار کار، بر خلاف چیزی که همه فکر می کنن، حتی سابقه کار هم مهم نیست.

تنها چیزی که مهمه اینه که چه تخصص هایی داری

تو اگر آدم متخصصی باشی، صدها شرکت و سازمان هستن که به تخصص تو «به معنای واقعی نیاز داشته باشن»

وقتی دیگران به تو «نیاز» داشته باشن، تو ارزشمندی، وگرنه مدرک دانشگاه سراسری زیاده، معدل بالا زیاده، سابقه کار هم زیاده

چیزی که کمه، آدم متخصصه

همین و بس

بالا