تفاوت بین مدرک دانشگاه ملی و آزاد

prado2009

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان.یه سوال:eek::eek::eek: به نظر شما فرقی داره که مدرکتونو از کدوم دانشگاه گرفته باشین(سراسری یا آزاد )مخصوصا مکانیک:warn:؟از همه نظر هم بازار کار وهم ادامه ی تحصیل.
(((((.من خودم دانشجوی مکانیک سراسری هستم)))))))))))))))))):cry::cry::cry::cry::cry:

Behzad.Ne

عضو جدید
من تا حالا نديدم كه فرقي بكنه كه كجا درس خونده باشي . اين مهم كه چي بلدي

ehsan.cia

عضو جدید
طبق آخرین نامه آمده از سازمان آموزش و پرورش، مدرک معادل تمامی دانشگاه ها یکسان بوده و هیچ اولویتی برای آن نیست.
البته متن کامل ابلاغیه یادم نیست.
زیرش توسط دکتر رهبر امضا شده بود.

asaeidazimi

عضو جدید
به نظر من مهم نیست که مدرک از کجا گرفتی و چیه مهم این است که چقدر می توانی از آن استفاده نمایی:gol:

sadaf-g

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام به عزیزان به نظر من هم هیچ فرقی نمی کنه ولی چون آزاد زیاد پول می گیره می گن مدرک پولکی ولی شاید سطح درسی این پچه ها بیشتر از ملی باشد از احاظ پولی زیاد فرق نمی کنه :biggrin::redface:;):)

prado2009

عضو جدید
آره اینم یه جورایی درسته،ولی به نظر من دانشگاه آزاد تنها مشکلش این نیست که شهریه سنگین می گیره بلکه مشکلات دیگری از جمله ضعف امکانات آموزشی ، ضعف هیئت
علمی ، ضعف دانشجویان و..... دارد.
( در رابطه با ضعف دانشجویان : من سال دومی هست که کنکور می دم سال اول رتبه ام 17900منطقه2 شد و سراسری هیچ جا قبول نشدم اما آزاد مکانیک قبول شدم،و سال دوم که کنکور دادم رتبم 2000منطقه2 شد و مکانیک سراسری قبول شدم جالب اینه که من آخرین نفر پذیرفته شدگان بودم. و این نشان میده که دانشجویان سراسری نسبت به دانشجوان آزاد قویتر هستند.). وحتی مدتی هست که من آگهی های استخدام رو بررسی می کنم بعضی از شرکت ها تو آگهی استخدامشون اینو می نویسن: فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر کشور ویا فارغ التحصیل از دانشگاه های دولتی معتبر .و همچنین تعداد پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد سراسری بسیار بیشتر از آزاد است.:warn:

حاج احسان

عضو جدید
جالب اینجاست که خودت سوال کردی وخودت هم جواب دادی.
بعید می دونم دانشجوی سراسری باشه.چون اگر بودی این سوال رو نمی کردی.

;)

farshid992006

عضو جدید
سلام من خودم شبانه مهندسی صنایع می خوانم
هنوز 1 سری تفکرات قدیمی هست که سراسری ها بهترند اما من اگه میدونستم دانشگاه سراسری
وکلا دانشگاه طوریه که خودت باید بخونی می رفتم پیام نور میخوندم

reza_esi13

عضو جدید
سلام.من دانشگاه آزاد کاشان درس خوندم. شنیده بودم که دانشگاه های آزاد پول میگیرن و مدرک میدن! ولی خداییش اینطوری نبود! . الآن دانشگاه آزاد پی برده که هرچه دانشجو بیشتر بمونه بازدهی پولش بیشتره. تا اینکه زود بره!!!! واسه همین سخت میگیرن و تا درس نخونی از بیرون رفتن خبری نیست.
ولی دانشگاه دولتی چون هر روز دانشجو واسش هزینه داره، واسش بهتره که دانشجو را هرچه زودتر بیرون کنه، حتی مهندسی مکانیک با 7 ترم خواندن!!!!! شنیدم!!!!!!!

استاداشم دیدم با دولتی یکی هستن.حالا 2تاشون که درآمدشون خوبه یا سنشون بالا رفته نمی یان...

منم فوق دیپلم جوشکاری(ناپیوسته) از مرکز پژوهش مهندسی جوش ایران دارم با 76 واحد گذرانده .
و مهندسی مکانیک- جامدات(ناپیوسته) از دانشگاه آزاد کاشان با 92 واحد گذرانده.

ولی اینم بگو: عزیزان خوب گفتن: مهندس مکانیک بستگی داره چی بلده. به عنوان مثال من رفیقم که با خودم بود، با کار طراحی اونم با 1سال سابقه کار حداقل ساعتی 30هزار تومان درآمد داره.
:cool:
:w02:

reza_esi13

عضو جدید
اینم بگم .خداییش دانشگاه ما تمام کتاب را با کیفیت بالا تدریس میکردن.استادای خیلی خوبی هم داره.استاد بدم همه جا گیر میاد!!! و واسه ارشد ما مشکلی از فهمیدن مفاهیم نداریم. و دانشگاه آزاد کاشان هرسال درامتحان ارشد رشته مکانیک قبولیای خیلی خوبی داره.

reza_esi13

عضو جدید
به قول شاعر مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:w02:

کدوم دانشگاه دولتی هستی؟ چند ترمه مدرک گرفتی؟ الآن کجایی؟ علت اینکه درمورد دانشگاه آزاد نظر میدی که امکاناتش کمه و آموزشش ضعیفه! دیدی یا شنیدی؟ از کی شنیدی؟ اساتیدشونا میشناسی؟ از پروژه های طی شده در دانشگاه آزاد و دولتی خبر داری؟ امکاناتتون چیه، خداییش بگو؟ آیا چیزی یاد میگیری؟

اصلا تو کار یاد گرفتی یا مهندسی یاد گرفتی، فکرت باز شده یا خسته شدی؟ الان مهندسی یا توکار وقتی حرفتا نخوندن مهندس میشی؟ چه برنامه های مهندسی کار کردی؟ آیا در مورد دروستون الزام دارید که حتما با 1 برنامه ( مثلا در درس انتقال حرارت با نرم افزار ANSYS) کارکنید و امتحان هم گرفته میشه؟؟؟؟؟؟؟ و سولات دیگر؟؟؟

شما که سوال پرسیدین و جواب هم دادید باید با دلیل جواب بدین!!!!!!!!!!!!!!!!!

آره استخدامی میزنن دانشگاه دولتی، ولی کجا سیستان و بلوچستان!!!!!!

هرکی علمش بالاتره، کار واسش بهتره! البته بماند بعضی از پارتی کلفتا !!!!!!

ببخشید دوست عزیز...:w18:

datis

عضو جدید
تو نمایشگاه کتاب قبلی اگه کسی رفته باشه حتما قرفه سازمان هوافضا رو دیده
منو چند تا از دوستام چون به این موضع ( هوافضا) علاقه داشتیم از مسعولین غرفه در مورد نحوه ورود به این سازمان سوال کردیم
جواب: دانشگاه های سراسری معدل بالای 14
آزاد تهران معدل بالای 16
و آزاد شهرستان بالای 17
حالا خودتون تا آخرشو بخونید
البته چیزی که بلدی خیلی مهمه
راستی من و دوستام مکانیک تو دانشگاه آزاد تاکستان می خونیم

prado2009

عضو جدید
به قول شاعر مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:w02:

کدوم دانشگاه دولتی هستی؟ چند ترمه مدرک گرفتی؟ الآن کجایی؟ علت اینکه درمورد دانشگاه آزاد نظر میدی که امکاناتش کمه و آموزشش ضعیفه! دیدی یا شنیدی؟ از کی شنیدی؟ اساتیدشونا میشناسی؟ از پروژه های طی شده در دانشگاه آزاد و دولتی خبر داری؟ امکاناتتون چیه، خداییش بگو؟ آیا چیزی یاد میگیری؟

اصلا تو کار یاد گرفتی یا مهندسی یاد گرفتی، فکرت باز شده یا خسته شدی؟ الان مهندسی یا توکار وقتی حرفتا نخوندن مهندس میشی؟ چه برنامه های مهندسی کار کردی؟ آیا در مورد دروستون الزام دارید که حتما با 1 برنامه ( مثلا در درس انتقال حرارت با نرم افزار ANSYS) کارکنید و امتحان هم گرفته میشه؟؟؟؟؟؟؟ و سولات دیگر؟؟؟

شما که سوال پرسیدین و جواب هم دادید باید با دلیل جواب بدین!!!!!!!!!!!!!!!!!

آره استخدامی میزنن دانشگاه دولتی، ولی کجا سیستان و بلوچستان!!!!!!

هرکی علمش بالاتره، کار واسش بهتره! البته بماند بعضی از پارتی کلفتا !!!!!!

ببخشید دوست عزیز...:w18:
دوست عزیز من دانشجوی ترم اول دانشگاه رازی هستم،به این خاطر این سوالا رو پرسیدم چون خواستم نظر بقیه دوستان رو بدونم و قصد توهین به دانشجویان آزاد رو نداشتم،و فقط خواستم این و بدونم که منی که با دوسال زحمت دانشگاه دولتی قبول شدم با اونی که فقط سر جلسه آزمون ورودی دانشگاه آزاد بوده و راحت قبول شده فرقی دارم یا نه؟ که فهمیدم نه.درباره اون سوالتم که دانشگاه آزاد کیفیت آموزشش پایینه مطمئنم ،و از خود دوستانم که دانشجوی اونجا هستن(تهران واحد جنوب) شنیدم،در رابطه با استخدامی هم اگر پیگیر روزنامه بازار کار باشید میبینید که داشتن سابقه کار و فارغ التحصیل از دانشگاه سراسری از الزامات است و اونم برای کار در شرکت های معتبر تو نقاط صنعتی ایران نه سیستان وبلوچستان . و با این جملتونم موافقم:(هرکی علمش بالاتره، کار واسش بهتره).ولی به هر حال از نظرتونم ممنون.

prado2009

عضو جدید
جالب اینجاست که خودت سوال کردی وخودت هم جواب دادی.
بعید می دونم دانشجوی سراسری باشه.چون اگر بودی این سوال رو نمی کردی.

;)
دوست عزیز من به این دلیل سوال کردم چون خواستم نظر سایر دوستان رو بدونم و نظر خودم رو هم بیان کردم که ببینم که تا چه حد درسته.و اتفاقا من دانشجوی ترم اول مهندسی مکانیک در طراحی جامدات دانشگاه رازی کرمانشاه هستم.

reza_esi13

عضو جدید
خوشحال شدم رفیق .ولی رفیقم اینا بدون، سخن بزرگان دینمونه: چو دانی و پرسی خطاست.

خودت سوال پرسیدی، در حالی که خودت گفتی جوابشم میدونم.چون نظرات دیگرون را هم بررسی نکردی.میخواستی بگی منم دانشجو شدم. رفیق انشاءلله با کوله بار علم از دانشگاه فارغ التحصیل بشی.

به هرحال همه ی ما واسه خدا و ایران اسلامی و در آخر واسه خودمون درس میخونیم. خدا یاور همه ی دانشجویان باشه.

خوب درس بخون که افتخار ایران باشیم...:D

reza_esi13

عضو جدید
رفیق قرفه هوا فضا وجود نداشت، غرفه هوافضا بودش. اشتباهی کوچه بغلی رفته بودی.

bagheri67

عضو جدید
سلام.من دانشگاه آزاد کاشان درس خوندم. شنیده بودم که دانشگاه های آزاد پول میگیرن و مدرک میدن! ولی خداییش اینطوری نبود! . الآن دانشگاه آزاد پی برده که هرچه دانشجو بیشتر بمونه بازدهی پولش بیشتره. تا اینکه زود بره!!!! واسه همین سخت میگیرن و تا درس نخونی از بیرون رفتن خبری نیست.
ولی دانشگاه دولتی چون هر روز دانشجو واسش هزینه داره، واسش بهتره که دانشجو را هرچه زودتر بیرون کنه، حتی مهندسی مکانیک با 7 ترم خواندن!!!!! شنیدم!!!!!!!

استاداشم دیدم با دولتی یکی هستن.حالا 2تاشون که درآمدشون خوبه یا سنشون بالا رفته نمی یان...

منم فوق دیپلم جوشکاری(ناپیوسته) از مرکز پژوهش مهندسی جوش ایران دارم با 76 واحد گذرانده .
و مهندسی مکانیک- جامدات(ناپیوسته) از دانشگاه آزاد کاشان با 92 واحد گذرانده.

ولی اینم بگو: عزیزان خوب گفتن: مهندس مکانیک بستگی داره چی بلده. به عنوان مثال من رفیقم که با خودم بود، با کار طراحی اونم با 1سال سابقه کار حداقل ساعتی 30هزار تومان درآمد داره.
:cool:
سلام
منم باهات موافقم والا اونایی که دانشگاه آزاد درس نمی خونن اینو میگن منم آزاد اراک میخوانم همچین چیزی نیست اگه سطح دانشجواش بالاتر نباشه پایینتر نیست اینو مطمن باشید

prado2009

عضو جدید
سلام.
دوستان می دونید که مشکل دانشگاه آزاد چیه ؟ اینه که خروار خروار دانشجو میگیره و باعث میشه که بازار کار پر بشه اینم تو این وضع بد اقتصادی در ایران (برای مثال دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه برای مهندسی عمران 100نفر پذیرش داره در حالی که دانشگاه رازی (سراسری) 20 نفر ظرفیت پذیرش داره پس مسلمه که دانشگاه آزاد برای نفع خودش بدون توجه به ظرفیت بازار کار هر چه بیشتر دانشجو پذیرش می کنه و باعث مشکلاتی میشه که از حوصله بحث خارجه و اینو بدونید که این باعث بی ارزش شدن تحصیلات میشه (حداقل در سطح کارشناسی).
:mad::mad::mad:

neema

عضو جدید
من خودم دانشگاه آزاد درس مي خونم سال آخرم و خيلي از دوستام سراسري هستند.فرق من با اونا فقط و فقط اينه كه اونا براي كنكور بيشتر زحمت كشيدن بيشتر هزينه كردن و شايد هم خوش شانس تر بودن. اين بحث هم كه كنكور آزمون درستي براي سنجش علم نيست جاش اينجا نيست....
اما يك نكته! من جاهاي دولتي رو والا خبر ندارم و خودم هم دوست ندارم جاي دولتي كار كنم اما جاي خصوصي اگه بريد واسه كار بهت ميگن بيا اينجا واستا كار كن ما ببينيم چقدر كار بلدي! مدرك مهم نيست.پدر بنده مدير منابع انساني يه كارخونه صنعتي هستش.الان توي اون كارخونه همه پست هاي مهم دست دانشگاه آزادياس! و خيلي جاهاي ديگه كه خبر دارم!پدرم ميگه از بهترين دانشگاه هاي دولتي ايران ميان اونجا يه كوليس نمي تونن بخونن !
حرف آخر:دانشگاه با دانشگاه هيچ فرقي نمي كنه! دانشجو خودش بايد درس بخونه و خودشو بكشه بالا!

prado2009

عضو جدید
دوستان شما چون خودتون دانشگاه آزادی هستن این حرفها رو می زنین.آره ممکنه ماچند نمونه مثال موفق از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد بیاریم و چند نمونه مثال از فارغ التحصیلان ناموفق دانشگاه سراسری اما ما اینجا بحثمون روی عامه این دانشجویان است نه چند استثنا. حالا به نظر شما ارزش یک فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف با یک فارغ التحصیل دانشگاه آزاد واحد نا کجا آباد یکیه؟ این حرفها که (مدرک مدرکه فرقی نداره از کجا بگیری،دانشگاه اصلا مهم نیست فقط دانشجو ملاکه و.....) حقه ای بیش نیست جز برای جذب دانشجوی بیشتر و پر شدن جیب مسئولان آن دانشگاه ها.;)

reza_esi13

عضو جدید
دوستان شما چون خودتون دانشگاه آزادی هستن این حرفها رو می زنین.آره ممکنه ماچند نمونه مثال موفق از فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد بیاریم و چند نمونه مثال از فارغ التحصیلان ناموفق دانشگاه سراسری اما ما اینجا بحثمون روی عامه این دانشجویان است نه چند استثنا. حالا به نظر شما ارزش یک فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف با یک فارغ التحصیل دانشگاه آزاد واحد نا کجا آباد یکیه؟ این حرفها که (مدرک مدرکه فرقی نداره از کجا بگیری،دانشگاه اصلا مهم نیست فقط دانشجو ملاکه و.....) حقه ای بیش نیست جز برای جذب دانشجوی بیشتر و پر شدن جیب مسئولان آن دانشگاه ها.;)

منم چون کاشان درس خوندم آمار انرژی اتمی نطنز را که گرفتم گفتن: 80 درصد دانشگاه آزادی و 20 درصد دولتی

ببین توی دانشگاه های ایران شریف زبان زده و اینم میدونید که همه اونها فقط برای خارج از کشور برنامه ریزی کردن! پس چه سودی برای ایران که خارج سود میبره! تا حالا از پزشکی دانشگاه آزاد نجف آباد شنیدی! از عمران و مکانیک دانشگاه آزاد کاشان شنیدی! از کارگاه های آموزشی دانشگاه آزاد مجلسی شنیدی! از دانشگاه خمینی شهر و ... اینایی که من خبر دارم.

ولی دولتی شنیدیم شریف. امیرکبیر. تمام .

من سنگ خودم را به سینه میزنم نه کسی که برای ایران نیست.

prado2009

عضو جدید
منم چون کاشان درس خوندم آمار انرژی اتمی نطنز را که گرفتم گفتن: 80 درصد دانشگاه آزادی و 20 درصد دولتی

ببین توی دانشگاه های ایران شریف زبان زده و اینم میدونید که همه اونها فقط برای خارج از کشور برنامه ریزی کردن! پس چه سودی برای ایران که خارج سود میبره! تا حالا از پزشکی دانشگاه آزاد نجف آباد شنیدی! از عمران و مکانیک دانشگاه آزاد کاشان شنیدی! از کارگاه های آموزشی دانشگاه آزاد مجلسی شنیدی! از دانشگاه خمینی شهر و ... اینایی که من خبر دارم.

ولی دولتی شنیدیم شریف. امیرکبیر. تمام .

من سنگ خودم را به سینه میزنم نه کسی که برای ایران نیست.

دوست عزیز من فقط برای نمونه دانشگاه صنعتی شریف رو مثال زدم و سایر دانشگاه های دولتی کم از صنعتی شریف ندارند مثلا همین دانشگاه ما دانشجویان و استاداشون چندها مقاله در سمینارهای های خارجی ارائه کردند یا مثلا تو کنکور 86 کارشناسی ارشد 3صندلی از 12 صندلی دانشگاه شریف در رشته طراحی کاربردی توسط دانشجویان این دانشگاه پر شده(این تنها یک نمونه کوچک از موفقیت ها است و سایر موفقیت ها بماند) واین نشان دهنده سطح بالای این دانشگاه و دانشجویان آن است. ولی شاید هم چند دانشگاه آزاد باشند که از لحاظ علمی قوی باشند اما این فقط چند نمونه خاص است و برای کل دانشگاه های آزاد صدق نمی کند.

monamona

عضو جدید
دوستای گلم من سه ماهه دارم دنبال کار می گردم اصلاً این مهم نیست که سراسری درس خوندید یا آزاد مهم اینه که پارتی دارید یا نه!!!!!!!!!!!!!
من خودم سراسری بودم با معدل بالا و آشنایی با همه نرم افزارهای مورد نیاز و البته پارتی نداشتم و همچنان بیکارم:(:(

reza_esi13

عضو جدید
دوست عزیز من فقط برای نمونه دانشگاه صنعتی شریف رو مثال زدم و سایر دانشگاه های دولتی کم از صنعتی شریف ندارند مثلا همین دانشگاه ما دانشجویان و استاداشون چندها مقاله در سمینارهای های خارجی ارائه کردند یا مثلا تو کنکور 86 کارشناسی ارشد 3صندلی از 12 صندلی دانشگاه شریف در رشته طراحی کاربردی توسط دانشجویان این دانشگاه پر شده(این تنها یک نمونه کوچک از موفقیت ها است و سایر موفقیت ها بماند) واین نشان دهنده سطح بالای این دانشگاه و دانشجویان آن است. ولی شاید هم چند دانشگاه آزاد باشند که از لحاظ علمی قوی باشند اما این فقط چند نمونه خاص است و برای کل دانشگاه های آزاد صدق نمی کند.

شما درست میگید. اینم بگم دانشگاه آزاد کاشان در رشته مکانیک در دانشگاه های دولتی در آزمون ارشد سال گذشته 23نفر قبولی داد.:w10:

:w24:

prado2009

عضو جدید
دوستای گلم من سه ماهه دارم دنبال کار می گردم اصلاً این مهم نیست که سراسری درس خوندید یا آزاد مهم اینه که پارتی دارید یا نه!!!!!!!!!!!!!
من خودم سراسری بودم با معدل بالا و آشنایی با همه نرم افزارهای مورد نیاز و البته پارتی نداشتم و همچنان بیکارم:(:(

آی گفتی، تو این مملکت پارتی حرف اول رو می زنه در هر کاری (حتی در صف نانوایی:biggrin::biggrin:)

بالا