تراريوم

hilari

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش می کنم،
مواد لازم: یه ظرف شیشه ای مناسب، یه کم ریگ، یه مقدار ذغال، خاک برگ و یک یا چند گل زیبا و مقاوم در برابر رطوبت زیاد..من جورجیا و عروس چمن رو انتخاب کردم..
توضیحات کامل تر رو می تونی اینجا پیدا کنی..
موفق باشی.

ممنون :redface::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای عزیز
سال نو رو به همه تبریک میگم
امیدوارم سالی پر از موفقیت و سلامتی در پیش داشته باشین.
این عکسای تراریوم منه، کار اولمه خیلی قشنگ نشده، ولی فکر میکنم واسه دفه اول قابل قبول باشه...

مشاهده پیوست 48726

مشاهده پیوست 48727

سلام به همگی

خدا قوت

خیلی قشنگ شده.

گفتید از عروس چمن استفاده کردید،اسم علمیشو میدونید؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطف دارید.
نه متاسفانه، گلفروشه بهم گفت اسمش اینه تو اینترنت هم پیداش نکردم..

دوستان کسی نمیدونه؟؟

سلام به همگی

خدا قوت

خیلی قشنگ شده.

گفتید از عروس چمن استفاده کردید،اسم علمیشو میدونید؟

گیاه چمن عروس یا همون Soleirolia soleirolii

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز

بچه ها اونایی که مثل چمن هست چیه؟چمن که نمیتونیم توی تراریوم بکاریم نه؟چون به نظرم سریع الرشده و زیاد سرزنی داره!!!!

توی لامپ چه جوری میشه کاشت؟و بهش آب داد و رسیدگی کرد؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

اینم عکس تراریومی که چند روز پیش درستش کردم برای یکی از بستگان...

سلام

مشاهده پیوست 48796مشاهده پیوست 48797

سلام خیلی خوشکل شده

اسم گیاهی که کاشتی چیه؟مثل قلمه ای می مونه که ریشه داره!
خاکش چی هست؟
لایه هایی که استفاده کردی از پایین به بالا رو میگی؟
مثلا شن.خاک.......

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز

بچه ها اونایی که مثل چمن هست چیه؟چمن که نمیتونیم توی تراریوم بکاریم نه؟چون به نظرم سریع الرشده و زیاد سرزنی داره!!!!

توی لامپ چه جوری میشه کاشت؟و بهش آب داد و رسیدگی کرد؟

سلام

اینا خزه اند! اصطلاحا به تراریوم هایی که برا ساختشون فقط از خزه استفاده میشه moss terrarium گفته میشه. بعدا یه سری عکس از تراریوم های خزه ای میزارم.

تراریوم های لامپی هم جالبن.نحوی ساخت اونها رو هم براتون میزارم!

همین یه مدت پیش دوستم یه تراریوم لامپی درست کرد خیلی خوشگل شده بود.

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

مشاهده پیوست 48796مشاهده پیوست 48797

سلام خیلی خوشکل شده

اسم گیاهی که کاشتی چیه؟مثل قلمه ای می مونه که ریشه داره!
خاکش چی هست؟
لایه هایی که استفاده کردی از پایین به بالا رو میگی؟
مثلا شن.خاک.......

ممنونم گلم ،لطف داري

براي اين تراريوم از 5 تا گياه استفاده کردم:
1.پيله آ(برگ قاشقي)
2. زبرينا(که نوعي برگ بيدي هست)
3. برگ بيدي
4. يه قلمه کوچيک از شمشاد ابلق(!)
5.دقيقا نميدونم اسمش چيه ولي فکر کنم بهش عروس چمن ميگن!

قلمه پیله آ رو تو آب ریشه دار کردم.برگ بیدی و عروس چمن رو از گیاه اصلی جدا کردم که یکمی ریشه داشت. از شمشادم قبلا قلمه گرفته بودم و ریشه دار شده بود تو خاک. البته قلمه برگ بیدی هم بدون ریشه راحت میگیره.

از خاک بسته ای استفاده کردم.

لایه ها از پایین به بالا: سنگریزه- زغال- خاک​

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم گلم ،لطف داري

1.پيله آ(برگ قاشقي)
3. برگ بيدي

قلمه پیله آ رو تو آب ریشه دار کردم.برگ بیدی و عروس چمن رو از گیاه اصلی جدا کردم که یکمی ریشه داشت. از شمشادم قبلا قلمه گرفته بودم و ریشه دار شده بود تو خاک. البته قلمه برگ بیدی هم بدون ریشه راحت میگیره.

لایه ها از پایین به بالا: سنگریزه- زغال- خاک

سلام عزیزم ممنون از توضیح کاملت

خوش به حالت چقد واردی

زغالش باید پودر باشه؟
مگه شمشادم میشه توی تراریوم کاشت؟بزرگ نمیشه؟هر گیاهی رو خواستیم میتونیم بکاریم؟
کتاب در زمینه تراریوم به زبان فارسی نداریم؟

اون شکل بالاییا خزهاش مثل چمنه.چه جوری سبز مونده تو هم تو هم نیست؟بهد خزه رو توی خاک کاشته؟
پیشاپیش ممنون

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم گلم ،لطف داري

1.پيله آ(برگ قاشقي)
3. برگ بيدي

لایه ها از پایین به بالا: سنگریزه- زغال- خاک

گیاه چمن عروس یا همون Soleirolia soleirolii

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزم ممنون از توضیح کاملت

خوش به حالت چقد واردی

زغالش باید پودر باشه؟
مگه شمشادم میشه توی تراریوم کاشت؟بزرگ نمیشه؟هر گیاهی رو خواستیم میتونیم بکاریم؟
کتاب در زمینه تراریوم به زبان فارسی نداریم؟

اون شکل بالاییا خزهاش مثل چمنه.چه جوری سبز مونده تو هم تو هم نیست؟بهد خزه رو توی خاک کاشته؟
پیشاپیش ممنون

خواهش می کنم عزیزم...

نه خانومی وارد کجا بود؟؟!؟! فقط چند تا تراریوم درست کردم که بعضیهاش هم موفق نبوده:redface:. دارم تجربه میکنم تا روند کار دستم بیاد همین...

خیلی لازم نیست پودر باشه.البته میشه پودر هم باشه. به اندازه سنگ های ریزم باشه خوبه.

دقیقا یادم نمیاد یه جایی خوندم که میشه! اگه زیاد بزرگ شد هرسش میکنم. خوب اگه مناسب نبود تجربه میشه که دیگه برا تراریوم ازش استفاده نمیکنم! نه گلم هر گیاهی رو نمیشه استفاده کرد.تو پست های قبلی هم دوستان و هم من توضیح دادن و دادم!

یه مدت پیش یه کتاب تراریوم که ترجمه شده فارسی بود از کتابخونه دانشگامون گرفتم،سنش از منم بیشتر بود!!!مطالبش رو قبلا تو همین سایت های فارسی و فروم ها خونده بودم!کتاب جدید تری هم شاید باشه. اطلاع ندارم. ولی لا به لای کتاب های باغبانی چند صفحه دیدم که در مورد تراریوم توضیح میدن،مختصر و مفید.

خزه ها رومیشه به صورت لایه لایه از روی سطح خاک جدا کرد و تو تراریوم گذاشت.خودم تا به حال استفاده نکردم خیلی اطلاعات ندارم.

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون اجسام رنگی که استفاده کردی جنسشون چیه؟؟

سنگ ریزه های رنگی!!!

لایه سنگریزه ای این تراریوم هم از همین ها بوده:

http://www.www.www.iran-eng.ir/%C3%98%C2%B3%C3%99%C2%86%C3%9A%C2%AF%20%C3%98%C2%B1%C3%9B%C2%8C%C3%98%C2%B2%C3%99%C2%87%20%C3%99%C2%87%C3%98%C2%A7%C3%9B%C2%8C%20%C3%98%C2%B1%C3%99%C2%86%C3%9A%C2%AF%C3%9B%C2%8C%21%21%21%20%20%C3%99%C2%84%C3%98%C2%A7%C3%9B%C2%8C%C3%99%C2%87%20%C3%98%C2%B3%C3%99%C2%86%C3%9A%C2%AF%C3%98%C2%B1%C3%9B%C2%8C%C3%98%C2%B2%C3%99%C2%87%20%C3%98%C2%A7%C3%9B%C2%8C%20%C3%98%C2%A7%C3%9B%C2%8C%C3%99%C2%86%20%C3%98%C2%AA%C3%98%C2%B1%C3%98%C2%A7%C3%98%C2%B1%C3%9B%C2%8C%C3%99%C2%88%C3%99%C2%85%20%C3%99%C2%87%C3%99%C2%85%20%C3%98%C2%A7%C3%98%C2%B2%20%C3%99%C2%87%C3%99%C2%85%C3%9B%C2%8C%C3%99%C2%86%20%C3%99%C2%87%C3%98%C2%A7%20%C3%98%C2%A8%C3%99%C2%88%C3%98%C2%AF%C3%99%C2%87:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=48796&d=1300977586​

sonichka

عضو جدید
برین لذت ببرین
کار دست خودمه
ببخشید اگه عکسش واضح نیست
گل های به کار رفته توش با آب و هوای استوایی تنظیم شده
از گیاهان غالب توش انواع بگونیاس ( برگ هندونه ای ، برگ چرک ، رکس)
و چند تا گونه دیگه مثل لوتوس برگ بیدی

پیوست ها

• DSC00040.jpg
    DSC00040.jpg
    18.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mamad karol

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیز و ارجمند،:gol:

بنده در مورد تامین نور تراریوم به صورت مصنوعی تقاضا دارم بنده رو راهنمایی کنید،

بنده یه تراریوم تقریبا بزرگ دارم (اگر بر مبنای لیتر حسابش کنیم میشه 400 لیتر) که تو قسمتی از خونه هست که نور طبیعی خورشید بهش نمیرسه و عملا نور خورشید رو نمیبینه،

امکانش هم نیست که جابجاش کنم و جایی بذارمش که نور خورشید بهش برسه،حتی غیر مستقیم،

بنابراین تصمیم گرفتم نور داخلش رو به صورت مصنوعی براش تامین کنم تا جبران عدم بهره مندی از نور طبیعی خورشید بشه و گیاهان رشد کنند همونطور که با نور خورشید رشد میکنن،

اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی در این مورد نداشتم و موارد زیادی رو هم نتونستم از اینترنت پیدا کنم،

مثلا اینها رو نمیدونم:

1-از چه لامپی باید استفاده کنم،
2-چه اندازه ای باشن لامپها،
3-چه تعدادی باشن،
4-چه مدت زمانی روشن باشن در روز،
5-از چه محلی باید لامپها رو تهیه کرد،
6-فاصله شون با گیاهها چقدر باید باشه،
7-باید حتما نور از زیر در پوش به گیاهها بتابه یا از روی درپوش هم میشه،

و همچنین اگر به جز این 7 مورد،موارد دیگه ای بود که دوستان صلاح دیدن انجام بشه ممنون میشم راهنماییم کنن و به بنده بگن،

ضمنا یه سوال دیگه در رابطه با خزه،دوستان،راهی برای کشت خزه هست یا نه؟بذری چیزی:D

خیلی ممنونم از همه،موفق و پیروز باشید،خدانگهدار.:heart:

سبزانگشتی

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیز و ارجمند،:gol:

بنده در مورد تامین نور تراریوم به صورت مصنوعی تقاضا دارم بنده رو راهنمایی کنید،

بنده یه تراریوم تقریبا بزرگ دارم (اگر بر مبنای لیتر حسابش کنیم میشه 400 لیتر) که تو قسمتی از خونه هست که نور طبیعی خورشید بهش نمیرسه و عملا نور خورشید رو نمیبینه،

امکانش هم نیست که جابجاش کنم و جایی بذارمش که نور خورشید بهش برسه،حتی غیر مستقیم،

بنابراین تصمیم گرفتم نور داخلش رو به صورت مصنوعی براش تامین کنم تا جبران عدم بهره مندی از نور طبیعی خورشید بشه و گیاهان رشد کنند همونطور که با نور خورشید رشد میکنن،

اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی در این مورد نداشتم و موارد زیادی رو هم نتونستم از اینترنت پیدا کنم،

مثلا اینها رو نمیدونم:

1-از چه لامپی باید استفاده کنم،
2-چه اندازه ای باشن لامپها،
3-چه تعدادی باشن،
4-چه مدت زمانی روشن باشن در روز،
5-از چه محلی باید لامپها رو تهیه کرد،
6-فاصله شون با گیاهها چقدر باید باشه،
7-باید حتما نور از زیر در پوش به گیاهها بتابه یا از روی درپوش هم میشه،

و همچنین اگر به جز این 7 مورد،موارد دیگه ای بود که دوستان صلاح دیدن انجام بشه ممنون میشم راهنماییم کنن و به بنده بگن،

ضمنا یه سوال دیگه در رابطه با خزه،دوستان،راهی برای کشت خزه هست یا نه؟بذری چیزی:D

خیلی ممنونم از همه،موفق و پیروز باشید،خدانگهدار.:heart:

سلام
جواب همه سوالاتتون رو نمی دونم ولی در حد دانش خودم جواب میدم!
اولا نفرمودید چه نوع گیاهانی تو تراریمتون هست؟ اگه کاکتوس باشن فکر نمی کنم با نور مصنوعی جواب بگیرید چون کاکتوس ها به آفتاب مستقیم نیاز دارن نه صرفا نور!
ولی در مورد اکثر گیاهان آپارتمانی میشه از نور مصنوعی استفاده کرد. باید از لامپ های کم مصرف استفاده کنید 1 مهتابی، یا اگه بیش از یکی نیاز باشه ترکیب آفتابی و مهتابی.اندازه شون به اندازه و نوع گیاهان شما بستگی داره و با تجربه دستتون میاد.فاصله اش تا گیاهتون باید بین 30 تا 50 سانت باشه. من گاهی از چراغ مطالعه استفاده میکنم. ساعات روشن بودنشون هم تا 16 ساعت در روز.در پوش هم اگه کاملا شفاف باشه فکر نمیکنم مانعی ایجاد کنه.
البته بهترین کار اینه که سعی کنید از حداکثر نور خورشید استفاده کنید، اگه اصلا امکانش رو ندارید سراغ نور مصنوعی برید. اگه گیاهانتون رو بطور مداوم زیر نظر بگیرید خیلی زود متوجه نیاز نوری شون خواهید شد:
طویل شدن سریع گیاه و افزایش فاصله بین برگها( رشد علفی) نشونه کمبود نور و روشن شدن رنگ برگها نشونه نور زیاده! با تجربه به خیلی از جوابها میرسید ولی یه چیزی هست که من بهش اعتقاد دارم اینکه گیاها عضوی از خانواده ما هستن نه بخشی از دکور خونه! اگه بهشون توجه کنیم خوشحالمون میکنن.
امیدوارم براتون مفید بوده باشه.
موفق باشید:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب گیاه رشد میکنه دیگه نکنهدانتظار داری حالا که تراریوم هست گیاه هم رشد نکنه؟؟اشوریا به طور طبیعی تا دومتر هم ساقه هاش بلند میشن شما فقط میتونی با هرس مداوم کنترلش کنی

آخرین ویرایش:

سبزانگشتی

عضو جدید
خوب گیاه رشد میکنه دیگه نکنهدانتظار داری حالا که تراریوم هست گیاه هم رشد نکنه؟؟اشوریا به طور طبیعی تا دومتر هم ساقه هاش بلند میشن شما فقط میتونی با هرس مداوم کنترلش کنی

فکر کنم اینو در جواب من نوشتی ولی اشتباه نقل قول کردی!
منظورم این نیست که چرا رشد میکنه، منظورم اینه که رشد طولی بیش از حده و گیاه از فرم خارج میشه.موجود زنده رشد میکنه تو تراریوم یا هرجای دیگه ! احمق که نیستم! در هر حال مرسی از توجه ات.
اشوریا رو چه جوری هرس میکنن؟ از ساقه قطع می کنن تا دوباره جوانه بزنه؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم اینو در جواب من نوشتی ولی اشتباه نقل قول کردی!
منظورم این نیست که چرا رشد میکنه، منظورم اینه که رشد طولی بیش از حده و گیاه از فرم خارج میشه.موجود زنده رشد میکنه تو تراریوم یا هرجای دیگه ! احمق که نیستم! در هر حال مرسی از توجه ات.
اشوریا رو چه جوری هرس میکنن؟ از ساقه قطع می کنن تا دوباره جوانه بزنه؟
فکر کنم از طرز نوشتنم حس کردی با عصصبانیت حرف زدم :( معذرت میخام :((

از هرجا قطعش کنی مثل بقیه گیاهان جوانه جانبی بیدار میشه و چند شاخه میشه...رشدش هم خیلی خوبه اصلا خارج از حد انتظار نیست

سبزانگشتی

عضو جدید
فکر کنم از طرز نوشتنم حس کردی با عصصبانیت حرف زدم :( معذرت میخام :((

از هرجا قطعش کنی مثل بقیه گیاهان جوانه جانبی بیدار میشه و چند شاخه میشه...رشدش هم خیلی خوبه اصلا خارج از حد انتظار نیست

خواهش میکنم.احتمالا دچار سوء تفاهم شدم.
ممنون از راهنماییت.هرسشو امتحان خواهم کرد.:gol:

بالا