تراريوم

DARIUSH0

عضو جدید
تراريوم چیست؟؟

تراريوم در لغت به معني باغ شيشه اي است که اولين بار توسط يک پزشک جراح انگلسي بنامNatanail Ward در سال 1829 ايجادشد . البته اين کارکاملاً اتفاقي بود و طي يک تجربه اي که هيچ ربطي به باغباني نداشت دکتر وارد آن را کشف کرد .در واقع او مي خواست پرورش دادن و تغيير و تحول پيله اي پروانه را امتحان نمايداما متوجه شد که آلودگي هواي حاصل از کارخانه هاي لندن که نزديک منزلش بود مانع از رشد آنها مي شود در طي دوره مشابهي دکتر وارد چرخه زندگي پروانه ها را در شرايط طبيعي مورد بررسي قرار داد به اين شکل که او شفيره پروانه اي را در يک ظرف مرباي قرار داد و سپس مقداري خاک درون آن ريخت بعداز چند هفته دکتر وارد يک گياه درون آن مشاهده کرد و اين گياه از بذري که درون خاک حاصل شده بود او فهميد وقتي گياه رطوبت را از طريق سطح برگهايش از دست مي دهد رطوبت روي ديواره شيشه تجمع مي يابد و شکل آب در آمده و مجدداً به کف ظرف برمي گردد اين چرخه پايدار باران
Cycle) (Rain درون ظرف ، يکسري شرايط ايده ال براي رشد کامل و سالم گياه فراهم مي کند. دکتر وارد فهميد که اين پديده امري ضروري براي بازگشت مقداري از آب به گياه براي جلوگيري از خشک شدن آن است و بعد از گذشت چند هفته گياه بدون هچگونه مراقبتي به رشد خود ادامه داد وي نيز دو باغ شيشه اي (تراريوم) کوچک تهيه کرد که در آن سرخس و نوعي گياه از خانواده غلات کاشته بود و آنها را با کشتي به سيدني استراليا فرستاد و در طول سفر که به مدت هشت ماه به طول انجاميد و عليرغم تغييرات فاحش درجه حرارت در طول سفر گياهان به خوبي رشد کردند و صحيح و سالم به استراليا رسيدند و مجدداً در شرايط مشابهي آنها را به لندن باز گرداند و بيش از يکصد و پنجاه سال پيش اين ظروف براي رشد و جابجايي گياهان مورد استفاده قرار مي گرفتند و امروزه نيز خيلي از خزانه داران ، باغبانها ، گياه بازان از اين ظروف براي کشت گياهان استفاده مي کنند و بيشتر جنبه تزئيني دارد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون داریوش جان مطلبتون عالی بود.

دوست گلم میتونی در مورد بستر مناسب برای تراریوم و همچنین گیاهان مناسب کمی توضیح بدی؟

از دوستانی هم که تا حالا تجبره عملی کاشت تراریوم داشتن خواهش میکنم که تجبریاتشون را اینجا بزارن و اگر هم به صورت عکس هم باشه که بهتر میشه.

ممنون از همتون:gol::gol::gol:

آگرونومیست

عضو جدید
سلام من داشتم اما نه به این شکل بلکه بصورت یک آکواریوم 40*40-70 که توش خاک ریخته بودم و گیاه کاشته بودم .

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من داشتم اما نه به این شکل بلکه بصورت یک آکواریوم 40*40-70 که توش خاک ریخته بودم و گیاه کاشته بودم .
من مثل شما یه آکواریوم رو به یه تراریوم تبدیل کردم
دوست گلم شما محیط کشتش رو دقیقا چی انتخاب کردید؟

TRiViA

عضو جدید
کسی از دوستان مقاله انگلیسی در این زمینه داره لینکش رو برام بذاره؟

TRiViA

عضو جدید

ممنونم. اما این ترم باغبانی عمومی دارم و به عنوان کار تحقیقی باید ترجمه ارایه بدیم.واسه همین دنبال مقاله انگلیسی ام.اگه کسی داره واسم بذاره.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم. اما این ترم باغبانی عمومی دارم و به عنوان کار تحقیقی باید ترجمه ارایه بدیم.واسه همین دنبال مقاله انگلیسی ام.اگه کسی داره واسم بذاره.

دوست عزیزم در چه موردی باشه........
حتما مقاله باشهع یا یه متنی در مورد گیاه یه چیز دیگه باشه؟؟؟
چون این چیزی که شما میخای خیلی گسترده است ...
واضح تر بگو ایشالله برات میزارم حالا یا من یا سایر دوستان ....

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
تراريوم چیست؟؟

تراريوم در لغت به معني باغ شيشه اي است که اولين بار توسط يک پزشک جراح انگلسي بنامNatanail Ward در سال 1829 ايجادشد . البته اين کارکاملاً اتفاقي بود و طي يک تجربه اي که هيچ ربطي به باغباني نداشت دکتر وارد آن را کشف کرد .در واقع او مي خواست پرورش دادن و تغيير و تحول پيله اي پروانه را امتحان نمايداما متوجه شد که آلودگي هواي حاصل از کارخانه هاي لندن که نزديک منزلش بود مانع از رشد آنها مي شود در طي دوره مشابهي دکتر وارد چرخه زندگي پروانه ها را در شرايط طبيعي مورد بررسي قرار داد به اين شکل که او شفيره پروانه اي را در يک ظرف مرباي قرار داد و سپس مقداري خاک درون آن ريخت بعداز چند هفته دکتر وارد يک گياه درون آن مشاهده کرد و اين گياه از بذري که درون خاک حاصل شده بود او فهميد وقتي گياه رطوبت را از طريق سطح برگهايش از دست مي دهد رطوبت روي ديواره شيشه تجمع مي يابد و شکل آب در آمده و مجدداً به کف ظرف برمي گردد اين چرخه پايدار باران
Cycle) (Rain درون ظرف ، يکسري شرايط ايده ال براي رشد کامل و سالم گياه فراهم مي کند. دکتر وارد فهميد که اين پديده امري ضروري براي بازگشت مقداري از آب به گياه براي جلوگيري از خشک شدن آن است و بعد از گذشت چند هفته گياه بدون هچگونه مراقبتي به رشد خود ادامه داد وي نيز دو باغ شيشه اي (تراريوم) کوچک تهيه کرد که در آن سرخس و نوعي گياه از خانواده غلات کاشته بود و آنها را با کشتي به سيدني استراليا فرستاد و در طول سفر که به مدت هشت ماه به طول انجاميد و عليرغم تغييرات فاحش درجه حرارت در طول سفر گياهان به خوبي رشد کردند و صحيح و سالم به استراليا رسيدند و مجدداً در شرايط مشابهي آنها را به لندن باز گرداند و بيش از يکصد و پنجاه سال پيش اين ظروف براي رشد و جابجايي گياهان مورد استفاده قرار مي گرفتند و امروزه نيز خيلي از خزانه داران ، باغبانها ، گياه بازان از اين ظروف براي کشت گياهان استفاده مي کنند و بيشتر جنبه تزئيني دارد.
خیلی قشنگه داریوش جان مخصوصا اون گوزنه که توش وایساده تلفیقی از باغبانی و علوم دامیه.:w18::D
ممنون از مطلب خوبت

TRiViA

عضو جدید
دوست عزیزم در چه موردی باشه........
حتما مقاله باشهع یا یه متنی در مورد گیاه یه چیز دیگه باشه؟؟؟
چون این چیزی که شما میخای خیلی گسترده است ...
واضح تر بگو ایشالله برات میزارم حالا یا من یا سایر دوستان ....

خیلی ممنونم. همونطور که گفتم این ترم باغبانی عمومی دارم. باید به عنوان تحقیق یه مقاله انگلیسی رو ترجمه کنیم و به استاد ارایه بدیم. موضوع آزاده. منم گشتم دیدم تراریوم میتونه موضوع خوبی باشه. مقاله اش حتی اگه در حد 6,7 صفحه انگلیسی هم باشه کافیه.:redface: حالا اگه شما مقاله دیگه ای دارید با ترجمه که موضوعش چیز دیگه ای هست خیلی فرق نمی کنه.فقط نمیخوام خیلی تخصصی باشه.آخه من مکانیک ماشین هام..استاد بهم شک :Dمیکنه!!!
خیلی وقته دارم دنبال یه مقاله با ترجمش میگردم :confused:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم. همونطور که گفتم این ترم باغبانی عمومی دارم. باید به عنوان تحقیق یه مقاله انگلیسی رو ترجمه کنیم و به استاد ارایه بدیم. موضوع آزاده. منم گشتم دیدم تراریوم میتونه موضوع خوبی باشه. مقاله اش حتی اگه در حد 6,7 صفحه انگلیسی هم باشه کافیه.:redface: حالا اگه شما مقاله دیگه ای دارید با ترجمه که موضوعش چیز دیگه ای هست خیلی فرق نمی کنه.فقط نمیخوام خیلی تخصصی باشه.آخه من مکانیک ماشین هام..استاد بهم شک :Dمیکنه!!!
خیلی وقته دارم دنبال یه مقاله با ترجمش میگردم :confused:

اهان
پس با ترجمه میخای
بزار بگردم ببینم چی میشه
اگر پیدا نکردم متنشو میزارم ترجمش با خودت............

TRiViA

عضو جدید
اهان
پس با ترجمه میخای
بزار بگردم ببینم چی میشه
اگر پیدا نکردم متنشو میزارم ترجمش با خودت............

خیلی ممنونم. زحمت کشیدید. به نظر هم متن اش آسونه
راجع به موضوع دیگه چی؟ مقاله با ترجمه ندارید
خودتون که می دونیدآدم آخر ترم وقت کم می آره:(

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم. زحمت کشیدید. به نظر هم متن اش آسونه
راجع به موضوع دیگه چی؟ مقاله با ترجمه ندارید
خودتون که می دونیدآدم آخر ترم وقت کم می آره:(
عزیز دلم خودم که ندارم
باید بپرسم اما قول نمیدم
یه تکونی بخور........چرا الان یادت اومد گلم.؟؟؟؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یکی از ایناا میخوام، زهرا کی بیام ازت بگیرم یکیش رو ؟
همین گلا توش باشه‌ها

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یکی از ایناا میخوام، زهرا کی بیام ازت بگیرم یکیش رو ؟
همین گلا توش باشه‌ها

تو هم چشمت سفیدی نبینه ها ...
اینا هم نه بگو ...تراریوم میخام .........
درست کردن اینا خیلی سادست .....
هر وقت میای بگو تا یه هفته قیلش برات درست کنم ...... عکسشو برات بزارم .....
نکنه اصلشو میخای ؟؟؟؟؟

TRiViA

عضو جدید
عزیز دلم خودم که ندارم
باید بپرسم اما قول نمیدم
یه تکونی بخور........چرا الان یادت اومد گلم.؟؟؟؟

نه به خدا. به فکرش بودم....اما آخه واسه 2 تا دیگه از درس هام هم ترجمه داشتم:-( اونا رو هم 50 صفحه می شد...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه به خدا. به فکرش بودم....اما آخه واسه 2 تا دیگه از درس هام هم ترجمه داشتم:-( اونا رو هم 50 صفحه می شد...

عزیزم
شرمنده شدم
نتونستم چیز اماده پیدا کنم
ایشالله خودت پیدا کرده باشی
گلبهارم ایشالله این ترم دقیق تر برنامه ریزی کن
تا بموقع بتونم کمکت کنم
موفق باشی عزیزم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
به نظرم همه چي رو ميشه استفاده كرد حتي درخت چنار به شرطي كه شيشه ات بزرگ باشه ;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
منم میخوام تراریوم بسازم، یکی اطلاعات کامل عملی اونو بذاره. در مورد بستر مناسب کشت و اینکه چه گیاهانی بهتره و نحوه آبیاری و کود و بقیه چیزا...
.
.
.

dorddaye

عضو جدید
جالب بود فک کنم اکه روش کار بشه میتونه اشتغال زایی خوبی واسه علاقمندان ایجاد کنه چون من خیلی کم دیدم یا بهتره بگم ندیدم و مسلما اگه به بازار بیاد طرفدار زیادی بیدا میکنه البته اگه قیمتش مناسب باشه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آره راست میگه، چرا به فکر من نرسید... ما که امسال از کار بیکار شدیم بشینیم تراریوم بسازیم بفروشیم. اینجا کی تو این زمینه اساسی کار کرده و چن تا پروژه عملیاتی کرده؟

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

گل گندمی تراریوم من برگاش حالت لوله ای شده :cry:. به نظرتون از کم آبیه؟؟!؟!؟
به نظرتون تراریوم سرباز رو باید چند وقت به چند وقت آبیاری کرد؟
حسن یوسف تراریومم هم که خراب شد.جداش کردم.:crying2:

مگه نباید گیاهان تراریوم رو طوری انتخاب کرد که نیاز آبی تقریبا برابری داشته باشند؟ ولی چرا تو این عکس کاکتوس ها و گیاهان گوشتی رو با گل هایی که نیاز آبی بالاتری دارند مثل فتونیا به هم قرار داده؟!؟!؟:w10:

البته من این کارو کردم.:cool: ببینم نتیجش چی میشه!!!:w05:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

گل گندمی تراریوم من برگاش حالت لوله ای شده :cry:. به نظرتون از کم آبیه؟؟!؟!؟
به نظرتون تراریوم سرباز رو باید چند وقت به چند وقت آبیاری کرد؟
حسن یوسف تراریومم هم که خراب شد.جداش کردم.:crying2:

مگه نباید گیاهان تراریوم رو طوری انتخاب کرد که نیاز آبی تقریبا برابری داشته باشند؟ ولی چرا تو این عکس کاکتوس ها و گیاهان گوشتی رو با گل هایی که نیاز آبی بالاتری دارند مثل فتونیا به هم قرار داده؟!؟!؟:w10:

البته من این کارو کردم.:cool: ببینم نتیجش چی میشه!!!:w05:

لوله ایی شدن برگ یا بخاطر گرماست یا کمی رطوبت هوا ...بهتر ابپاشی رو روی برگها بیشتر کنید.
میزان ابیاری بستگی به درک خودتون داره اینکه حس کنید از ظاهر خاک و گیاه که اب میخاد یا نه بعد از یه مدتی دور ابیاری دستتون میاد.
چی شد که حسن یوسف خراب شد؟از نوع زمان کاشت و مدت زنده بودنش کمی توضیح بدید ممنون میشم.
لازمه بدونید با اینکه نیاز ابی فیتونیا بالاست ولی شدیدا به رطوبت و اب و گرما حساسیت داره و میزان ابش باید کنترل بشه

در ضمن دوست گلم شاید این عکس فقط جنبه زینتی و تبلیغاتی داشته باشه و نشه بهش اعتماد کرد

موفق باشید

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

تقریبا بعد یه هفته از ساختن تراریومم شروع به پژمرده شدن کرد.:cry: فکر کنم دلیلش کم بود آبه ماشاالله تراریوم من از یه گلدونم بیشتر آب میخوره!!! اولین باری که دیدم برگاش داره تقریبا مچاله میشه بهش آب دادم دیدم فرداش خوب شد. دوباره 2 روز بعد همین مشکل پیش اومد آبیاری رو کم تر کردوم. یه عکس هم از روزای اخرش پیدا کردم:crying2:. حسن و یوسف رو با فلش مشخص کردم.(کیفیتش خوب نیست،ببخشید)

خوب تراریومه نمیتونم دو روز به دوروز بهش آب بدم خوب!!! :surprised:

این از حسن و یوسف تراریوم سربازم.
ولی تراریومی هم دارم که سرش بسته هست و حسن و یوسفش فکر کنم تا 1 ماهی شایدم بیشتر دووم آورد و بعدش پوسید.:(

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

تقریبا بعد یه هفته از ساختن تراریومم شروع به پژمرده شدن کرد.:cry: فکر کنم دلیلش کم بود آبه ماشاالله تراریوم من از یه گلدونم بیشتر آب میخوره!!! اولین باری که دیدم برگاش داره تقریبا مچاله میشه بهش آب دادم دیدم فرداش خوب شد. دوباره 2 روز بعد همین مشکل پیش اومد آبیاری رو کم تر کردوم. یه عکس هم از روزای اخرش پیدا کردم:crying2:. حسن و یوسف رو با فلش مشخص کردم.(کیفیتش خوب نیست،ببخشید)

خوب تراریومه نمیتونم دو روز به دوروز بهش آب بدم خوب!!! :surprised:

این از حسن و یوسف تراریوم سربازم.
ولی تراریومی هم دارم که سرش بسته هست و حسن و یوسفش فکر کنم تا 1 ماهی شایدم بیشتر دووم آورد و بعدش پوسید.:(
فقط با نگهداری حسن یوسفت مشکل داری؟

نقی1981

عضو جدید
پرسش

پرسش

سلام دوست عزیز میشه بگی تو تراریوم کدوم گیاها رو گذاشتی و محیط پرورش اش شامل کدوم مواد میشد . من یه سری تقریباطبق توضیح کتاب کار کردم ولی زود از بین رفت:w20: تازه بوی گند هم میداد . اگر میشه یه سری اطلاعات بهم بدی ممنون میشم ;) :w27:

بالا