تراريوم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

با حسن و یوسف از همه بیشتر مشکل دارم. بگونیای همین تراریوم رو مجبور شدم ازش خارج کنم چون که پژمرده و بیحال شده بود.
گل گندمی هم که قبلا گفتم برگاش کمی لوله شده. برگ بیدی هم حالش خوبه! یه گل دیگه هم که نمیشناسمش وضعیت خیلی خوبی نداره. حالا جای اون دو تا گل کالانکوئه و سدوم و قلب ارغوانی رو اضافه کردم.:w10: فعلا که با این جدیدیها مشکلی نداشتم.

تراریوم گل های گوشتی و کاکتوسام هم که تقریبا 5 هفته میشه که درستش کردم، وضعیت خوبی داره خدارو شکر.

در جواب دوست عزیزی هم که پرسیده بودن چطور عمل کردم باید عرض کنم که طبق روشی که تو اینترنت و کتاب ها خوندم کار کردم.

نقره بارون

عضو جدید
سلام
من چند تا سوال دارم که ازتون خواهش می کنم جواب بدین
1 - چه گیاهانی را می توانیم به صورت تراریوم درست کنیم؟
2 - مراحل درست کردن تراریوم از ابتدا تا پایان
3 - نوع خاکی که باید استفاده کنیم
4 - چگونه باید آبیاری کنیم؟
5- میزان نور؟
6 - و چیزهایی که لازم است بدانیم
ممنونم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
تراریوم یا باغ شیشه ای...

نقره بارون عزیز

من هم تازه کارم. هنوز چیزای زیادی مونده که باید یاد بگیرم.یه سری از اطلاعاتم رو هم به صورت تجربی بدست آوردم. تا جایی که میتونم به سوالاتتون جواب میدم.امید وارم که مورد استفادتون قرار بگیره. از دوستان عزیز هم می خوام اگه نظری دارن لطف کنن و عرض کنن تا با همفکری هم بهترین نتیجه رو بگیریم. رشته من باغبانی نیست واطلاعات خیلی کاملی در مورد گلها ندارم.

در ضمن یکی از دوستان تو صفحه اول یه لینک گذاشتن که حتما یه نگاه بهش بندازید.من از کپی کردن مطالب خوشم نمیاد پس لینکشو قرار میدم:

http://forum.p30world.com/showthread.php?t=141830

سوالاتون رو با همان شماره هایی که پرسیدید جواب میدم.

1- گل هایی از قبیل آکوروس،پرسیواشیان،بگونیا رکس،کروتن،دراسنا،نوعی فیکوس(Ficus minima) فیتونیا،انواع عشقه،مارانتا،پیله آ ، پیرومیا،سرخس بنفشه آفریقایی،سانسوریا ،پوتوس(برگرفته از کتاب پرورش و نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی/مولفین:محمد صانعی شریعت پناهی ومجید ظهوری)،انواع برگ بیدی،حسن یوسف(البته من هنوز باهاش مشکل دارم)انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی(البته شرایطشون با گل های دیگه فرق میکنه) گل گندمیو...

2- در مرحله اول بعد انتخاب ظرف شیشه ای مورد نظرت، تقریبا یه لایه 2/3 سانتی سنگ ریزه میریزی. اگه ظرفت بزرگ باشه این لایه رو میتونی به 5/6 سانت هم برسونی. این سنگ ریزه رو میتونی از گل فروشیها و همین طور مغازه هآی آکواریوم تهیه کنی. (سنگ هایی که کف آکواریوم رو باهاش می پوشونند.)حتی هم میتونی از سنگ ریزه هایی که تو باغچه ها یپیدا میشه استفاده کنی...

در مرحله بعد یه لایه 3/1 سانتی زغال روی لایه قبلی قرار بده( باز هم بستگی به اندازه ظرفت داره). زغال رو تا اندازه سنگ ریزه ها حتی کوچیکتر خورد کن.

بعد از این مراحل برای اینکه از نشست خاک جلو گیری کنی یه لایه مصنوعی مثل یه تیکه کوچیک پارچه حریر یا حتی یه تیکه جوراب زنانه استفاده کنی.اون رو روی سطح قبلی پهن کن.

در این مرحله خاک رو اضافه کن. و گیاهانت رو توش قرار بده.

بدلخواه تراریومت رو تزیین کن با صدف ، مجسمه های کوچیک از حیوانات(همون طوری که میدونی تراریوم یه اکوسیستم کوچیکه و قرر گرفتن موجودات به طبیعی جلوه دادنش کمک میکنه)، تیله های رنگی،تکه های چوب، سنگ های رنگی و تزیینی ، خلاصه هر چی دم دستته و به سلیقه خودت.

آخرین ویرایش:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز

3- این خاک نباید زیاد حاصلخیز باشه چون در این صورت باعث رشد سریع گیاه میشه میتونی به این صورت عمل کنی:3 قسمت پیت ماس+یک قسمت ماسه+ خاک باغچه(همون کتابی که بالا اسمشو گفتم ) .

البته میتونی از خاک های بسته بندی شده ای که مخصوص گل های زینتی هست استفاده کنی چون هم از بهداشتی و استلریزه هستن و از نظر داشتن عوامل بیماری زا خیالت راحته. البته مقداری ماسه شسته و یا شن اضافه کن به این نوع خاک برای کاکتوس ها و گل های گوشتی . چون که خاکشون نیاز به زهکشی بیشتری داره.

اگر از خاک بسته بندی استفاده نمیکنی پیشنهاد میکنم که اون رو حرارت بدی تا عوامل بیماری زاش از بین بره.
برای از بین بردن عوامل بیماری زا در خاک تهیه شده می توان به روش زیر عمل کرد:

ابتدا خاک را مرطوب کرده و در سینی بزرگ پهن کنید. سپس آنرا تحت دمای 200درجه فارنهایت به مدت 20 دقیقه قرار دهید. هر 5 دقیقه یکبار نیز خاک را بهم بزنید. به این ترتیب خاک استرلیزه خواهد شد.(منبع:لینک بالا)

4- بهتره که از اسپری برای آبیاری استفاده بشه. خاک رو طوری آبیاری کن که فقط مرطوب بشه. نه اینکه غرقابیش کنی! تراریوم های که بسته اند وقتی که رو جدارش قطره های آب میبینی یعنی اینکه رطوبتش کافیه.اگه این قطره ها خیلی خیلی کم و کوچیک شد، میتونی آبیاریش کنی. معمولا این زمان 1/2 ماه طول میکشه(برای تراریوم های بسته). تراریوم کاکتوس ها هم که سرش بازه فکر کنم هر 15 روز اگه آبیاری بشه کافی باشه.

آخرین ویرایش:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز

5- تراریوم را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اجازه تابش مستقیم باعث افزایش درجه حرارت داخل تراریوم می شود و باعث سوختگی گیاه خواهد شد .
تراریوم را در جایی قرار دهید که نور غیر مستقیم کافی داشته باشد. پشت پنجره های شمالی بهترین مکان خواهد بود بیشتر گیاهان که برای تراریوم مناسب هستند به نور بیش از اندازه نیاز ندارند، اما مقدار نور باید خوب باشد اگر تراریوم در محلی قرار دارد که نور در آنجا پایین است، نور مصنوعی اضافه کنید. یک لامپ w 100 در داخل تراریوم و یا لامپ فلوراسنت بالای تراریوم می تواند مفید باشد. در جایی که نور بیرونی ضعیف است، نور مصنوعی را 16 تا 18 ساعت در روز داشته باشید.
برای اینکه گیاهان بر اثر نور به یک سمت خم نشوند باید جای ظرف را هر چند وقت یک بار تغییرداد و جهت آن را نسبت به نور عوض کرد.(منبع: لینک بالا)

گاهی اوقات تراریوم کاکتوس هام رو به مدت خیلی کوتاهی در مقابل آفتاب میزارم البته بیشتر آفتاب صبحگاهی که حرارتش کمتره. بازم تاکید میکنم در حد 30 دقیقه تا یک ساعت .

6- وقتی که گلها رو کاشتی کمی بهشون آب بده طبق همون روشی که بالا گفتم. البته برای کاکتوس ها و گل های گوشتی مخصوصا اونا یی که تازه به صورت قلمه از گیاه اصلی جداشون کردی و هنوز ریشه ندارن 6/5 روز صبر کن و بعد اولین آبیاری رو انجام بده.

برای تهیه ظرف میتونی کار رو با چیزای خیلی ساده شرو ع کنی. تنگ ماهی ، ظرف های شیشه ای قدیمی، ظرف های سس و مربا و کشک ، حتی ظرف های طلقی شکلات. خلاصه هر چی که دوروبرت پیدا کردی! من اولین کارم رو با دو تا استکان کوچولوی قدیمی شروع کردم!!!

کار که دستت اومد از ظرف ها و گلدن های تزیینی استفاده کن.

دوست عزیز امیدوارم که این چند خطی رو که نوشتم مورد استفادت قرار بگیره. به اینها اکتفا نکن .
از اینترنت و کتاب هم استفاده کن . و به لینکی که گزاشتم حتما نگاه بنداز. اگه سوالی هست و بتونم پاسخ بدم، در خدمتم.

ایشالله وقت کردم عکس هایی که دارم چه از اینترنت و تراریوم های خودم رو قرار میدم. تا با بیشتر آشنا بشی.:w16:

اگه دست به کار شدی حتما عکسشو بزار.

موفق باشی:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

با حسن و یوسف از همه بیشتر مشکل دارم. بگونیای همین تراریوم رو مجبور شدم ازش خارج کنم چون که پژمرده و بیحال شده بود.
گل گندمی هم که قبلا گفتم برگاش کمی لوله شده. برگ بیدی هم حالش خوبه! یه گل دیگه هم که نمیشناسمش وضعیت خیلی خوبی نداره. حالا جای اون دو تا گل کالانکوئه و سدوم و قلب ارغوانی رو اضافه کردم.:w10: فعلا که با این جدیدیها مشکلی نداشتم.

تراریوم گل های گوشتی و کاکتوسام هم که تقریبا 5 هفته میشه که درستش کردم، وضعیت خوبی داره خدارو شکر.

در جواب دوست عزیزی هم که پرسیده بودن چطور عمل کردم باید عرض کنم که طبق روشی که تو اینترنت و کتاب ها خوندم کار کردم.
یک نکته قابل توجه در مورد حسن یوسف :
اینه که با توجه به علفی بودنش و اینکه به حرارت حساس است
احتمالا تو محیط تراریوم شما حرارت محیط بالا میره لطفا این نکته رو با یه دماسنج معمولی طی یک هفته بررسی کنید
یک بار اول صبح
یک بار اول ظهر
یک بار قبل از غروب
یک بار هم اخر شب

منتظر نتایج شما هستم

بازم تاکیید میکنم حرارت هوای برای حسن یوسف مهمترین عامل پژمردگی و گندیدگی و خشک شدن جوانه های در حال شد است.

موفق باشید.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

نقره بارون عزیز

من هم تازه کارم. هنوز چیزای زیادی مونده که باید یاد بگیرم.یه سری از اطلاعاتم رو هم به صورت تجربی بدست آوردم. تا جایی که میتونم به سوالاتتون جواب میدم.امید وارم که مورد استفادتون قرار بگیره. از دوستان عزیز هم می خوام اگه نظری دارن لطف کنن و عرض کنن تا با همفکری هم بهترین نتیجه رو بگیریم. رشته من باغبانی نیست واطلاعات خیلی کاملی در مورد گلها ندارم.

در ضمن یکی از دوستان تو صفحه اول یه لینک گذاشتن که حتما یه نگاه بهش بندازید.من از کپی کردن مطالب خوشم نمیاد پس لینکشو قرار میدم:

http://forum.p30world.com/showthread.php?t=141830

سوالاتون رو با همان شماره هایی که پرسیدید جواب میدم.

1- گل هایی از قبیل آکوروس،پرسیواشیان،بگونیا رکس،کروتن،دراسنا،نوعی فیکوس(Ficus minima) فیتونیا،انواع عشقه،مارانتا،پیله آ ، پیرومیا،سرخس بنفشه آفریقایی،سانسوریا ،پوتوس(برگرفته از کتاب پرورش و نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی/مولفین:محمد صانعی شریعت پناهی ومجید ظهوری)،انواع برگ بیدی،حسن یوسف(البته من هنوز باهاش مشکل دارم)انواع کاکتوس ها و گیاهان گوشتی(البته شرایطشون با گل های دیگه فرق میکنه) گل گندمیو...

2- در مرحله اول بعد انتخاب ظرف شیشه ای مورد نظرت، تقریبا یه لایه 2/3 سانتی سنگ ریزه میریزی. اگه ظرفت بزرگ باشه این لایه رو میتونی به 5/6 سانت هم برسونی. این سنگ ریزه رو میتونی از گل فروشیها و همین طور مغازه هآی آکواریوم تهیه کنی. (سنگ هایی که کف آکواریوم رو باهاش می پوشونند.)حتی هم میتونی از سنگ ریزه هایی که تو باغچه ها یپیدا میشه استفاده کنی...

در مرحله بعد یه لایه 3/1 سانتی زغال روی لایه قبلی قرار بده( باز هم بستگی به اندازه ظرفت داره). زغال رو تا اندازه سنگ ریزه ها حتی کوچیکتر خورد کن.

بعد از این مراحل برای اینکه از نشست خاک جلو گیری کنی یه لایه مصنوعی مثل یه تیکه کوچیک پارچه حریر یا حتی یه تیکه جوراب زنانه استفاده کنی.اون رو روی سطح قبلی پهن کن.

در این مرحله خاک رو اضافه کن. و گیاهانت رو توش قرار بده.

بدلخواه تراریومت رو تزیین کن با صدف ، مجسمه های کوچیک از حیوانات(همون طوری که میدونی تراریوم یه اکوسیستم کوچیکه و قرر گرفتن موجودات به طبیعی جلوه دادنش کمک میکنه)، تیله های رنگی،تکه های چوب، سنگ های رنگی و تزیینی ، [ژ]خلاصه هر چی دم دستته و به سلیقه خودت.

در ادامه توضیحات عالی دوست خوبم میگم :
دوستام دقت کنید که گلها رو از نظر درجع حرارت و میزان اب و میزان دسترسی به نوربررسی کنید و بعد انتخاب کنید.
- مثلا بنفشه افریقایی یک گیاه گلدار است و طبیعتا به نور بیشتری نیاز داره ولی سانسوریا گیاهی بسیار سایه پسند است و میشه در کم نو ترین قسمت نگهداریش کرد و به محض اینکه نور بهش بخوره دچار سوزش میشه

- بنفشه افریقایی به خاطر داشتم برگهایی با پرز فراوان در ابیاریش خیلییی باید دقت بشه که قطرات اب روی برگها نشینه چون فورا مبتلا به بیماری و انواع پوسیدگی قارچی میشه و ممکنه کل تراریوم شما بیمار بشه
در عوض سانسوریا سزح برگ صاف و عاری از پرز یا کرک هست و به راحتی میشه روی ان اب ریخت و برگ را غبر پاشی کرد
پس این دو گیا نمیتونن یک جا قرار بگیرن و اگرم باشن مراقبت ویژه میخواهن.

دوستای عزیزم خیلیییی دقت کنید که هر شی یا سنگ یا هرچیزی میخوایید داخل تراریوم بزارید ضدعفونی شده باشه و عاری ار هرگونه الودگی چون تراریوم محیطی بسته و با رطوبت بالا است و بروز هر الودگی یعنی نابودی تراریوم.

کاربرد ذغال هم بخاطر خاصیت ضدمیکروبی آن است و اینکه اب اضافی را جذب میکند

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
3- این خاک نباید زیاد حاصلخیز باشه چون در این صورت باعث رشد سریع گیاه میشه میتونی به این صورت عمل کنی:3 قسمت پیت ماس+یک قسمت ماسه+ خاک باغچه(همون کتابی که بالا اسمشو گفتم ) .

البته میتونی از خاک های بسته بندی شده ای که مخصوص گل های زینتی هست استفاده کنی چون هم از بهداشتی و استلریزه هستن و از نظر داشتن عوامل بیماری زا خیالت راحته. البته مقداری ماسه شسته و یا شن اضافه کن به این نوع خاک برای کاکتوس ها و گل های گوشتی . چون که خاکشون نیاز به زهکشی بیشتری داره.

اگر از خاک بسته بندی استفاده نمیکنی پیشنهاد میکنم که اون رو حرارت بدی تا عوامل بیماری زاش از بین بره.
برای از بین بردن عوامل بیماری زا در خاک تهیه شده می توان به روش زیر عمل کرد:

ابتدا خاک را مرطوب کرده و در سینی بزرگ پهن کنید. سپس آنرا تحت دمای 200درجه فارنهایت به مدت 20 دقیقه قرار دهید. هر 5 دقیقه یکبار نیز خاک را بهم بزنید. به این ترتیب خاک استرلیزه خواهد شد.(منبع:لینک بالا)

4- بهتره که از اسپری برای آبیاری استفاده بشه. خاک رو طوری آبیاری کن که فقط مرطوب بشه. نه اینکه غرقابیش کنی! تراریوم های که بسته اند وقتی که رو جدارش قطره های آب میبینی یعنی اینکه رطوبتش کافیه.اگه این قطره ها خیلی خیلی کم و کوچیک شد، میتونی آبیاریش کنی. معمولا این زمان 1/2 ماه طول میکشه(برای تراریوم های بسته). تراریوم کاکتوس ها هم که سرش بازه فکر کنم هر 15 روز اگه آبیاری بشه کافی باشه.
زمان دانشجویی برای انجام پروژه ام نیاز بود که حجم زیادی از خاک رو ضدعفونی کنم
اومدیم چندتا تیکه آهن رو بهم جوش دادیم به شکل مربع و یک پایه هم براش گذاشتیم و یه شیرآب هم برای خروج آب اضافی و با برق هم کار میکرد به این صورت که دوتا المنت تو اب بود که اب رو کرم میکرد نه اینکه بجوشونه.
ما خاک رو میریختیم داخل طرف و اب هم تو میرختیم در حدی که یه بند انگشت اب روی خاک بایسته و بعد پلاستیک میکشیدیم روش و میزدیمش به برق و از شب تا صبح میزاشتیم تا با بخار و حرارت ضدعفونی بشه

البته کار سختی بود و کمر شکن اما انجام شد.

شما هم میتونید تو خونه تو یه ظرف روی این کار رو انجا بدید منتها روی اجاق گاز با شعله کم بزارید برای حدود 3-4 ساعت اینجوری خاک ضدعفونی میشه نه پخته

پخته شدن خاک یعنی از بین رفتن خاک

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
5- تراریوم را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اجازه تابش مستقیم باعث افزایش درجه حرارت داخل تراریوم می شود و باعث سوختگی گیاه خواهد شد .
تراریوم را در جایی قرار دهید که نور غیر مستقیم کافی داشته باشد. پشت پنجره های شمالی بهترین مکان خواهد بود بیشتر گیاهان که برای تراریوم مناسب هستند به نور بیش از اندازه نیاز ندارند، اما مقدار نور باید خوب باشد اگر تراریوم در محلی قرار دارد که نور در آنجا پایین است، نور مصنوعی اضافه کنید. یک لامپ w 100 در داخل تراریوم و یا لامپ فلوراسنت بالای تراریوم می تواند مفید باشد. در جایی که نور بیرونی ضعیف است، نور مصنوعی را 16 تا 18 ساعت در روز داشته باشید.
برای اینکه گیاهان بر اثر نور به یک سمت خم نشوند باید جای ظرف را هر چند وقت یک بار تغییرداد و جهت آن را نسبت به نور عوض کرد.(منبع: لینک بالا)

گاهی اوقات تراریوم کاکتوس هام رو به مدت خیلی کوتاهی در مقابل آفتاب میزارم البته بیشتر آفتاب صبحگاهی که حرارتش کمتره. بازم تاکید میکنم در حد 30 دقیقه تا یک ساعت .

6- وقتی که گلها رو کاشتی کمی بهشون آب بده طبق همون روشی که بالا گفتم. البته برای کاکتوس ها و گل های گوشتی مخصوصا اونا یی که تازه به صورت قلمه از گیاه اصلی جداشون کردی و هنوز ریشه ندارن 6/5 روز صبر کن و بعد اولین آبیاری رو انجام بده.

برای تهیه ظرف میتونی کار رو با چیزای خیلی ساده شرو ع کنی. تنگ ماهی ، ظرف های شیشه ای قدیمی، ظرف های سس و مربا و کشک ، حتی ظرف های طلقی شکلات. خلاصه هر چی که دوروبرت پیدا کردی! من اولین کارم رو با دو تا استکان کوچولوی قدیمی شروع کردم!!!

کار که دستت اومد از ظرف ها و گلدن های تزیینی استفاده کن.

دوست عزیز امیدوارم که این چند خطی رو که نوشتم مورد استفادت قرار بگیره. به اینها اکتفا نکن .
از اینترنت و کتاب هم استفاده کن . و به لینکی که گزاشتم حتما نگاه بنداز. اگه سوالی هست و بتونم پاسخ بدم، در خدمتم.

ایشالله وقت کردم عکس هایی که دارم چه از اینترنت و تراریوم های خودم رو قرار میدم. تا با بیشتر آشنا بشی.:w16:

اگه دست به کار شدی حتما عکسشو بزار.

موفق باشی:gol:
نور لامپ های فلورسنت باعث میشه گیاه در حین رشد لاغر و رنگ پریده بشه من این مورد را خودم تجربه کردم.

سعی کنید خاکی رو که میخواهید خصوصا پیت ماش و خاکبرگ رو 24 ساعت قبل تو آب خیس کنید و بعد تو تراریوم قرار دهید.

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم زهرا جان توضیحات خیلی خوبی دادید.:gol:

یادمه داشتم یه فیلم ویدیویی در مورد ساخت تراریوم میدیدم.در پایان کار خانومی که تراریومش رو تموم کرد با آبپاش روی گلها آب ریخت. یکی از گل ها هم بنفشه آفریقایی بود. بعد یکی اومد نظر داد و گفت که این کارتون درست بوده؟ اون خانوم در جواب گفت کا اشتباها این کار رو کرده!!!:surprised:

اگه اون ویدیوی آموزشی رو داشته باشم در قسمت رسانه های تصویری قرارش میدم.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
باغی در بطری نوشابه

باغی در بطری نوشابه

ا
ینجا برای ایجاد یک باغ شیشه ای یا تراریوم گیاهان من از یک سایت مطالبی رو گرفتم که توضیحاتشو میزارم اونم برا اینکه خیلی دم دستی و ساده هست

اگه شماها یکم خلاقیت بکار ببندین مطمئنام که چیزهای زیباتری میسازین

حالا اگه یه همت بخرج بدین همینو درست کنین و عکساشو بزارین تا من ببینم که لااقل مطلبی که گفتم به دردتون خورده منت بر من گذاشتین :redface:

لوازم و مواد مورد استفاده :)
یه بطری نوشابه (مطمئن هستم تو حیاط یا کنج اتاقتون و یا حد اقل زیر تختتون یکیشو دارین :confused:
یه قیچی که از تو لوازم خیاطی مادرتون میتونین قرض بگیرین ;)
یه مقداری خاک که اگه از تو باغچه خونتون میترسین بر دارین میشه از پارک یا بلوار نزدیک خونتون تک بزنین :cool:

یخورده خزه از گلفروشیا بگیرین یا از گلدون پتوس کنج خونتون بکنین :surprised:
یه مشت سنگ ریزه اینو دیگه تو خونتون دارین (سنگای یقل دو قل ابجیتون ):redface:
خاکه زغال :que:
و یکی دو تا قلمه گیاه توصیه میشه از گلدون همسایه یا از پارک تهیه بشه چون اگه از گلدونای خونتون بکنید امکان برخورد صاعقه با شما به99.5% میرسه :cry:

ترتیب قرار دادن مواد در قوطی نوشابه

از پایین به بالا
سنگ ریزه برای زهکشی
خاکستر زغال برای جلو گیری از شیوع و انتقال بیماری باکتریایی از اب به خاک
هوموس برای اینکه خاک یکم زور داشته باشه

خاک برای اینکه گیاه رو توش بکاری
خزه برا سبز شدن و قشنگ شدن روی کار

باقی موارد رو با تصاویر انجام بدین

امیدوارم تراریوم خوبی درست کنید

عکس از تراریومتون بزارید ممنونم
:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
کاشکی عکسا رو یه کمی کوچیک میکردی، هم سایزش بزرگه هم حجمش خیلی زیاده... همه که adsl ندارن!

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
باشه حتما ...

چون تراریوم ریزه کاری های خودشو داره و تصاویری که کوچیک باشن خیلی نمیتونن این دنیای کوچیک رو نشون بدن برای همین تصاویر رو کوچیک نکردم!:surprised:

از این به بعد تصاویر رو با یه اندازه مناسب می ذارم و لینک هر عکس رو با سایز اصلی زیر هر عکس قرار میدم. نظرتون چیه؟

خیلی ممنونم

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
باشه حتما ...

چون تراریوم ریزه کاری های خودشو داره و تصاویری که کوچیک باشن خیلی نمیتونن این دنیای کوچیک رو نشون بدن برای همین تصاویر رو کوچیک نکردم!:surprised:

از این به بعد تصاویر رو با یه اندازه مناسب می ذارم و لینک هر عکس رو با سایز اصلی زیر هر عکس قرار میدم. نظرتون چیه؟

خیلی ممنونم

خوبه فکر خوبیه اینطوری همهمیتونن استفاده کنن :gol:

تشكر و سوال

تشكر و سوال

سلام به دوستاي خوبم:gol:
چند تا سوال دارم از خدمتتون:
1-ساختن تراريوم مشكله؟؟؟نگهداريش چي؟؟؟
2-چرا بعضي از تراريوم ها در دارند بعضيها ندارند؟
3-مثلا براي شروع توي يه شيشه ي كوچولو مثل شيشه سس يا مربا چه گياهايي ميشه كاشت؟؟؟
ممنون ميشم راهنماييم بفرماييد.:victory::victory:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
]سلام به دوستاي خوبم:gol:
علیک سلام دوست خوبم :gol:
چند تا سوال دارم از خدمتتون:
اشکال نداره بپرس :)
1-ساختن تراريوم مشكله؟؟؟نگهداريش چي؟؟؟
هر کاری انجامش یه سختیهایی داره اما تراریوم انقدرا نگهداریش سخت نیست که نتونی انجامش بدی:smile:
2-چرا بعضي از تراريوم ها در دارند بعضيها ندارند؟
اونایی که دارن خواست الان دارن اونایی هم که نخواستن ندارن :confused:
3-مثلا براي شروع توي يه شيشه ي كوچولو مثل شيشه سس يا مربا چه گياهايي ميشه كاشت؟؟؟

اره تو همه اینا میشه کاشت چند تاپیک قبل این توضیح داده شد چجوری با یه بطری نوشابه هم میتونی تراریوم درست کنی هر چی توش جا میشه بکار ولی سعی کن همیشه سبز باشه :redface:
ممنون ميشم راهنماييم بفرماييد.:victory::victory:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

دختر بابا گل
پیشنهاد میکنم که اگه دم دستت کاکتوس و گیاه گوشتی پیدا میشه کارت رو با اونا شروع کنی. چون به مراقبت کمتری نیاز دارن و احتمال موفقیتش بیشتره
(حداقل برای من که این طور بوده). این نوع تراریوم نیازی به در نداره چون همون طوری که خودت بهتر میدنی این نوع گیاها به رطوبت زیاد حساس هستند و خشکی پسندند . در اصطلاح هم به این نوع تراریوم ها desert terrarium گفته میشه.

در تراریوم های در دار چرخه آب ایجاد میشه برای همین هم همیشه مرطوبه مگر اینکه زمان طولانی بهش آب ندی و آب به طور کامل مورد استفاده گیاه قرار گرفته باشه. این نوع برای گیاهانی استفاده میشه که نیاز آبی بیشتری دارند و اونایی دوست دارن خاکشون همیشه مرطوب باشه.

اگه بخای یه تراریوم کوچیک مثلا با همین شیشه های سس درست کنی مطمئن باش که کارت کمتر از 15 دقیقه طول میکشه شایدم کمتر.:surprised:

موفق باشی

mehdisepehri

عضو جدید
دوستان میدونم خیلیا ازتون هی سوال پرسیدن و هی شما راهنمایی کردین!!!
ببخشید ، اما انقدر راهنمایی هاتون زیاد بوده ، گیج شدم!!!
خواهش میکنم از زیر صفر واسم توضیح بدین چی کار کنم!!!
چه قدر طول میشکه که یه تراریوم رو درست کنیم و چقدر عمر می کنه؟
به گیاه هاش مربوطه؟؟
و یه نکته دیگه!!
این ظرفای شیشه ای خوشگل رو از کجا میشه پیدا کرد؟
خواهش میکنم شفاف بگید ما فنی ها هم بفهمیم!!
با روح و جونم شده ریاضیات !!
خب سنگینه واسمون!!!

و خب من میخوام از این درست کنم و به چند نفری کادو بدم!
میخوام بهترین بشه!
ممنون میشم کمکم کنید!
یه دنیا ممنون!

راستی اینا بد بو میشن؟؟؟
ببخشید این همه سوال پرسیدم!!!

فقط خواهش میکنم از تجربه های شخصی خودتون بگید تا واقعی باشه...
یا علی...

بالا