تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

cyrusco

عضو جدید
convert entities :با این دستور می توانید یک خط,دایره و هر شکل هندسی را با تصویر کردن بر صفحه ئ ترسیم در یک sketch ترسیم کنید

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز اگه کسی در مورد ماژول solid plastics که در مورد قالبهای تزریق پلاستیک هست ... اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنمایی کنه

ali-gold

کاربر فعال
سلام دوستان،،،من میخوام بدونم دقیقا خروجی سالیدورک برای گمبیت باید چه پسوندی رو داشته باشه و دیگه اینکه ایا در هنگام ایمپورت کردن به گمبیت باید تنضیمات خاصی رو اعمال نمود؟...اخه من هر چی ایمپورت میکنم درست ایمپورت نمیشه...ممنون میشم راهنمایی کنین،،،،،باتشکر
Sent From My Nokia Lumia 625 Using Tapatalk

shahrokhblash

عضو جدید
با درود
دوستان نسخه 2015 نصب کردم متاسفانه real veiw غیر فعال هست البته خب سیسنمم کارت معمولی داره ازopen gl پشتیبانی
نمیکنه قبلا از realhack3.7 استفاده می کردم راحت رندر می کرد;) الان برای نسخه 2015 realhack 3.9 گرفتم فعال نشد:cry: ترفند دیگری هست؟
لطفا راهنمایی کنید
با سپاس فراوان

ali-gold

کاربر فعال
سلام....امیدوارم سالم و تندرست باشید....خسته نباشید....سوال قبلی ما رو که کسی جواب نداد...حداقل اینو بدین...

من یه سوال داشتم خواستم بدونم مدل دو بعدی زیر در سالید ورک با مشخصات ذکر شده، میشه طراحی بشه؟

الان این زاویه پره(گاما) در شکل زیر میتونه در سالید ورک ایجاد بشه؟...طراحیش سخته یا اسون؟

مرکز کمان دایره ای مشخص نیست!!!...چطوری مدل کنم!!!

اگه طراحی میتونه بشه ممنون میشم مرحله به مرحله بگین باید در سالید ورک چکار کنم که طراحیش کنم....داخل گمبیت طراحی میتونه بشه؟داخل گمبیت سخته یا آسون؟

با تشکر

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام دوستان،،،من میخوام بدونم دقیقا خروجی سالیدورک برای گمبیت باید چه پسوندی رو داشته باشه و دیگه اینکه ایا در هنگام ایمپورت کردن به گمبیت باید تنضیمات خاصی رو اعمال نمود؟...اخه من هر چی ایمپورت میکنم درست ایمپورت نمیشه...ممنون میشم راهنمایی کنین،،،،،باتشکر
Sent From My Nokia Lumia 625 Using Tapatalk

سلام
چون با نرم افزار گمبیت کار نکردم جواب دقیق سوال شما رو نمیدونم
ولی در نرم افزار های طراحی فرمت های استانداردی هست که احتمال زیاد در سایر نرم افزار ها قابل باز خوانی است

مثل IGS , STP , x_t برای حجم سه بعدی
dxf برای طرح دوبعدی
اینهارو امتحان کردید؟

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام....امیدوارم سالم و تندرست باشید....خسته نباشید....سوال قبلی ما رو که کسی جواب نداد...حداقل اینو بدین...

من یه سوال داشتم خواستم بدونم مدل دو بعدی زیر در سالید ورک با مشخصات ذکر شده، میشه طراحی بشه؟

الان این زاویه پره(گاما) در شکل زیر میتونه در سالید ورک ایجاد بشه؟...طراحیش سخته یا اسون؟

مرکز کمان دایره ای مشخص نیست!!!...چطوری مدل کنم!!!

اگه طراحی میتونه بشه ممنون میشم مرحله به مرحله بگین باید در سالید ورک چکار کنم که طراحیش کنم....داخل گمبیت طراحی میتونه بشه؟داخل گمبیت سخته یا آسون؟

با تشکر

شدنش که احتمالا میشه ولی:
محل تقاطع کمان دایره ای و بیضی واضح نیست چیه؟
شعاع کوچک بیضی مقدار نداره؟
شعاع کمان دایره ای مشخص نیست؟
خط زاویه گاما مماس بر کمان است؟
r0.5 دقیقا چیه؟

ali-gold

کاربر فعال
سلام
چون با نرم افزار گمبیت کار نکردم جواب دقیق سوال شما رو نمیدونم
ولی در نرم افزار های طراحی فرمت های استانداردی هست که احتمال زیاد در سایر نرم افزار ها قابل باز خوانی است

مثل IGS , STP , x_t برای حجم سه بعدی
dxf برای طرح دوبعدی
اینهارو امتحان کردید؟

سلام آقا.

ممنون از پاسخگویی.

stp و igs برای مدلهای سه بعدی هست؟.....فرمت هایی که در گمبیت وجود داره به صورت زیر هست:

شدنش که احتمالا میشه ولی:
محل تقاطع کمان دایره ای و بیضی واضح نیست چیه؟
شعاع کوچک بیضی مقدار نداره؟
شعاع کمان دایره ای مشخص نیست؟
خط زاویه گاما مماس بر کمان است؟
r0.5 دقیقا چیه؟

بازم ممنون.

به ترتیب جواب میدم:

1.دقیقا اینو خودم نمیدونم.

2.بله مقدار داره.

3.بله مشخص هست.در واقع همون rr هست.

4.نه،خط زاویه گاما از وسط شعاع خمیدگی گوشه مورد نظر میگذرد...به شکل زیر که گوشه طرح دوبعدی مورد نظر هست توجه کنین:

4.r0.5 درواقع شعاع خمیگی گوشه مورد نظر می باشد...به شکل زیر توجه کنین:

ممنون میشم مرحله به مرحله بگین باید چکار کنم..خداییش با سالید کار نکردم....با تشکر

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام آقا.

ممنون از پاسخگویی.

stp و igs برای مدلهای سه بعدی هست؟.....فرمت هایی که در گمبیت وجود داره به صورت زیر هست:

خب همونطور که گفتم مثل اینکه گمبیت از فرمت های استاندارد پسوند فایل پشتیبانی میکنه
Parasolid پسوندش x_t هستش
IGES پسوندش igs هستش
STEP هم پسوندش stp هستش

قطعه طراحی شده در سالید رو میتونید با پسوند های بالا ذخیره کنید

ACIS دقیقا نمیدونم چیه ولی مشترکه
فایل کتیا هم مثل اینکه مستقیم میتونید وارد کنید

mer30fery

کاربر ممتاز
بازم ممنون.
به ترتیب جواب میدم:
1.دقیقا اینو خودم نمیدونم.
2.بله مقدار داره.
3.بله مشخص هست.در واقع همون rr هست.
4.نه،خط زاویه گاما از وسط شعاع خمیدگی گوشه مورد نظر میگذرد...به شکل زیر که گوشه طرح دوبعدی مورد نظر هست توجه کنین:

4.r0.5 درواقع شعاع خمیگی گوشه مورد نظر می باشد...به شکل زیر توجه کنین:

ممنون میشم مرحله به مرحله بگین باید چکار کنم..خداییش با سالید کار نکردم....با تشکر

دو تا اندازه باید مشخص باشه تا شکل کامل شه یکی همون گاما
یکی شعاع کمان یا شعاع کوچک بیضی e

توضیحش طولانیه فیلمشو میذارم واست
خواستی فایلشم بفرستم واست

پیوست ها

• task1.rar
    3.8 مگایابت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
دو تا اندازه باید مشخص باشه تا شکل کامل شه یکی همون گاما
یکی شعاع کمان یا شعاع کوچک بیضی e

توضیحش طولانیه فیلمشو میذارم واست
خواستی فایلشم بفرستم واست

نکته ای که یادم رفت این بود که خط زاویه گاما از وسط شعاع خمیدگی میگذره:)
تو فیلم به کمان مماس کردم...:redface:

ali-gold

کاربر فعال
نکته ای که یادم رفت این بود که خط زاویه گاما از وسط شعاع خمیدگی میگذره:)
تو فیلم به کمان مماس کردم...:redface:

واقعا ممنون ولی
همونش مهم بود دیگه ممنون میشم دوباره فیلم بگیرین...خواهش میکنم

فالشم برام بفرستین...

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
واقعا ممنون ولی
همونش مهم بود دیگه ممنون میشم دوباره فیلم بگیرین...خواهش میکنم

فالشم برام بفرستین...اینم ایمیلم..واقعا ممنون:

yasft2061@yahoo.com

کافیه خط قبلی رو پاک کنید و یک خط از مرکز شعاع 0.5 به وسط کمان رسم کنید و اندازه زاویه را مجدد وارد کنید

این عکسش:
2014-11-10 03-23-07.jpg

اینم فایلش:
سالید ورژن 2011

پیوست ها

• Part3.rar
    36.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali-gold

کاربر فعال
کافیه خط قبلی رو پاک کنید و یک خط از مرکز شعاع 0.5 به وسط کمان رسم کنید و اندازه زاویه را مجدد وارد کنید

این عکسش:
مشاهده پیوست 225775

اینم فایلش:
سالید ورژن 2011

بازم ممنون..واقعا ممنون.

ببینین الان داشتم از اول خودم با استفاده از فیلمی که دادین مدل رو درست میکردم...یه سوالی واسم پیش آمد...آنم اینه که به نظرتون نباید فاصله بین مرکز کمان دایروی و مرکز بیضی رو داشته باشیم؟توجه به شکل زیر...منظوورم اینه:

میخوام بدونم اطلاعات ابعاد به نظرم کافی نیست....چون اینطوری چندین کمان دایروی مثلا با شعاع 34.6 بدست میاید..نظر شما چیه؟...به شکل زیر توجه کنین:

ممنون و با تشکر

mer30fery

کاربر ممتاز
بازم ممنون..واقعا ممنون.

ببینین الان داشتم از اول خودم با استفاده از فیلمی که دادین مدل رو درست میکردم...یه سوالی واسم پیش آمد...آنم اینه که به نظرتون نباید فاصله بین مرکز کمان دایروی و مرکز بیضی رو داشته باشیم؟توجه به شکل زیر...منظوورم اینه:

میخوام بدونم اطلاعات ابعاد به نظرم کافی نیست....چون اینطوری چندین کمان دایروی مثلا با شعاع 34.6 بدست میاید..نظر شما چیه؟...به شکل زیر توجه کنین:

ممنون و با تشکر

گفتم که دوتا اندازه کم داره شکل شما
1- زاویه گاما

2-شعاع کمان یا شعاع کوچتر بیضی

بدون این دو اندازه شکل شما کاملا مقید نمیشه
(تو سالید رنگ اسکچتون آبی میشه)
من تو نرم افزار اندازه گاما رو 60 زدم و شعاع کوچک بیضی رو 45 گرفتم (اندازه قطر کوچکتر بیضی که 90 است)
تا اسکچ کاملا مقید بشه ( بعد از مقید شدن اسکچ سیاه میشه)
شما با حذف این دو اندازه میتونید مقدار دلخواهی به مقادیر متغیرتون مثل همون فاصله که نشون دادید بدید

ali-gold

کاربر فعال
گفتم که دوتا اندازه کم داره شکل شما
1- زاویه گاما

2-شعاع کمان یا شعاع کوچتر بیضی

بدون این دو اندازه شکل شما کاملا مقید نمیشه
(تو سالید رنگ اسکچتون آبی میشه)
من تو نرم افزار اندازه گاما رو 60 زدم و شعاع کوچک بیضی رو 45 گرفتم (اندازه قطر کوچکتر بیضی که 90 است)
تا اسکچ کاملا مقید بشه ( بعد از مقید شدن اسکچ سیاه میشه)
شما با حذف این دو اندازه میتونید مقدار دلخواهی به مقادیر متغیرتون مثل همون فاصله که نشون دادید بدید

ممنون...یه چیزی،،،، الان من بدون این که به مرحله زاویه دادن برسم مقید شد...درواقع تمام اندازه های داخل مقاله رو بهش دادم و همه جا سیاه شد....این یعنی چیه؟..یعنی درسته؟...یعنی آن زاویه گاما ایجاد شده؟

چطوری بفهمم آن زاویه گاما مقدارش درست هست؟

ali-gold

کاربر فعال
آقا نحوه اعمال زاویه بین دو تا خط رو بهم راهنمایی کنین....تو فیلم یه جایی رو تایید کرده بودین نفهمیدم منظورتون چیه.....باتشکر از وقتی که میزارین....

آن مربع های سبزرنگ در شکل فوق در واقع چی هستن؟

آخرین ویرایش:

ali-gold

کاربر فعال
یه سوال دیگه که برام پیش آمده اینه که من الان آمدم با ابزار دایمنش زاویه گامای 50 درجه رو در یک طرف پره ایجاد کردم،...حالا بعدش خواستم برای گوشه طرف دیگه پره نیز همین دایمنش رو برای نشانه گذاری که مثلا این هم زاویه 50 درجه داره رو مشخص کنم ولی با کادر زیر مواجه شدم؟...منظور این کادر دقیقا چیه؟...آیا هنوز اسکچ نشده؟

مدلسازی هایی که انجام دادم:

درسته؟....

ممنون و تشکر

ali-gold

کاربر فعال
ای بابا...یه اشتباهی شد...چقدر سخته.....من ساالید بلد نیستم لامصب...ببینین فک کنم هنوز اسکچ نشده چون من شعاع کوچک بیضی رو اعمال نکردم(شعاع 43.1 هست که قطرش باید 86.2 بشه...

ببینین:

کلا ابعاد به صورت زیر باید باشه:

قاطی کردم:redface:

ali-gold

کاربر فعال
فک کنم ترتیب قید بندی(همون ایجاد دایمنش) در سالید خیلی مهم باشه....درسته؟

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا نحوه اعمال زاویه بین دو تا خط رو بهم راهنمایی کنین....تو فیلم یه جایی رو تایید کرده بودین نفهمیدم منظورتون چیه.....باتشکر از وقتی که میزارین....

آن مربع های سبزرنگ در شکل فوق در واقع چی هستن؟

زاویه دادن که با همون smart dimension میشه انجامش داد .... اول یه خط رو انتخاب میکنی... بعد اون یکی خط رو ... اگه نمیتونی اندازه بدی شاید بخاطر این باشه که با قیدگذاری شکلتو مقید کردیو و دیگه اندازه جدید نمیگیره
اون علامتها هم نشونه قید مماس هستند ... بین خط راست و اون نیم دایره

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه که برام پیش آمده اینه که من الان آمدم با ابزار دایمنش زاویه گامای 50 درجه رو در یک طرف پره ایجاد کردم،...حالا بعدش خواستم برای گوشه طرف دیگه پره نیز همین دایمنش رو برای نشانه گذاری که مثلا این هم زاویه 50 درجه داره رو مشخص کنم ولی با کادر زیر مواجه شدم؟...منظور این کادر دقیقا چیه؟...آیا هنوز اسکچ نشده؟

تو این مورد احتمالا با قید گذاری و اندازه گذاریهایی که کردی شکلت مقید شده و دیگه اندازه جدیدی نمیتونی بهش بدی ... به روابط هندسی اندازه ها و قیدهایی که روی شکل میذاری توجه کن ، مثلا ... نمیتونیم دو تا خط بکشیم ... براشون قید موازی بذاریم ... بعد فاصله انتهای خطوط از یه طرف رو مثلا بدیم 50 ... بعد بریم اون طرف فاصله خطوط از هم رو بدیم 60 .... چون با این وضع دو تا خط دیگه نمیتونن موازی باشن

ali-gold

کاربر فعال
سلام دوستان..این یه فایل از طراحی خودم در سالید ورک 2013 هست که نمیدونم چرا همه چی درسته ولی میخوام برم زاویه گوشه پره رو بزارم نمیشه و همون کادر قبلی میاد ...ممنون میشم راهنمایی کنین...قاعدتا درستم میگه ولی من خداییش هر کاری میکنم نمیدونم چرا نمیشه و یکی از قیدها رو نمیشه اعمال کرد.

پیوست ها

• questions.rar
    38.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ali-gold

کاربر فعال
تو این مورد احتمالا با قید گذاری و اندازه گذاریهایی که کردی شکلت مقید شده و دیگه اندازه جدیدی نمیتونی بهش بدی ... به روابط هندسی اندازه ها و قیدهایی که روی شکل میذاری توجه کن ، مثلا ... نمیتونیم دو تا خط بکشیم ... براشون قید موازی بذاریم ... بعد فاصله انتهای خطوط از یه طرف رو مثلا بدیم 50 ... بعد بریم اون طرف فاصله خطوط از هم رو بدیم 60 .... چون با این وضع دو تا خط دیگه نمیتونن موازی باشن

ممنون از پاسخگویی شما دوست عزیز

قید موازی در سالید ورک به چه صورت هست؟

ممنون میشم بشتر راهنمایی کنین.باتشکر

mer30fery

کاربر ممتاز
ممنون از پاسخگویی شما دوست عزیز

قید موازی در سالید ورک به چه صورت هست؟

ممنون میشم بشتر راهنمایی کنین.باتشکر
برای قید گذاری دو المان کافیه با نگه داشتن کنترل اونا رو انتخاب کنید
و در پنل سمت چپ قید مورد نظرتون رو اضافه کنید

چند تا فیلم آموزشی اینجا هست اونا رو ببینید بهتر متوجه میشید:
تاپیک: مرجع آموزش های تصویری Solid Works:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-Solid-Works?p=7804518&viewfull=1#post7804518

mer30fery

کاربر ممتاز
کلا ابعاد به صورت زیر باید باشه:

با توجه به این دوتا شکل

این ابعاد رو داریم:

1-شعاع بزرگ بیضی d=125.8
2- شعاع کوچک بیضی e=43.1
3-شعاع کمان Rr=34.6
4-زاویه گاما Y=50
5-وتر کمان Lr=54

وقتی شکل رو رسم کنید یک اندازه اضافه میاد...!

مثلا برای رسم یک مثلث طول سه ضلع کفایت میکنه
نمیشه هم طول سه ضلع و بدیم هم یک زاویه .... در این صورت یک اندازه اضافه است.

اینجا هم همین اتفاق میفته
اگر هر یک از ندازه های ردیف یک تا 5 رو نداشته باشیم شکل اندازه غایب اتوماتیک بدست میاد.

البته اندازه ها اصلا به هم نمیخونن

اگر Y مجهول باشه 58.89 میشه
اگر Rr مجهول باشه 49.73 میشه
اون سه تای دیگه هم همینطور

موفق باشید:)