تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

مرضیه 20

عضو جدید
با سلام.میخواستم اگه میشه اگر فرمول یا نرم افزاری برای محاسبه انرژی های مصرفی برای تهویه،الکتریسیته مصرفی(برای لامپ وتهویه و...)و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستش در اختیار من قرار بدید تا بتونم در تحقیقاتم از اونا استفاده کنم.در ضمن من این اطلاعات رو برای ساختمان طیور لازم دارم.
ممنون میشم زودتر جواب منو بدین.با تشکر

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
sسلام.میدونم اینجا مرجع حرفه ای هاست.اما یه کمک میخوام.من چه طوری میتونم رزوه رو درسالید ورک بکشم؟مرسی ممنون
سوال کردن عیب نیست ندانستن عیب است ما هم مبتدی بودیم به کمک همین دوستان راه افتادیم.
برای رسم رزوه بر روی استوانه به منظور پیچ و بر روی سوراخ به منظور مهره:
INSERT --> CURVE --> helix/spiral را انتخاب کنید
سطح اغازین رزوه را انتخاب کنید.
وارد محیط اسکچ خواهید شد ، یک دایره منطبق بر استوانه یا سوراخ رسم کنید.
از اسکچ خارج شوید
برای تظیم مارپیچ (helix) گزینه defined by: را بر روی height and pitch قرار دهید مقدار height طول رزوه و مقدار pitch گام رزوه خواهد بود
start angle را برابر صفر قرار دهید
reverse direction جهت هلیکس را تعیین میکند
ok را بزنید
یک صفحه کاری که از محور سوراخ یا استوانه میگذرد به عنوان صفحه اسکچ استفاده کنید(اگر ندارید ایجاد کنید) بعد اسکچ را بزنید
سطح مقطع رزوه را بکشید(مثلا یک مثلث)
swept-cut را انتخاب کنید
اسکچ مثلثی را به عنوان پروفایل و هلیکس را به عنوان مسیر (path) انتخاب کنید
رزوه شما امادس
سوال دیگه ای داشتی بپرس
ولی سعی کن در نقشه ها نمای شماتیک از رزوه ایجاد کنی نه خود رزوه رو!

adgin

عضو جدید
سلام دوستان
خواهش میکنم یه نفر راهنماییم کنه در قسمت مربو به نرم افزار گمبیت هیچکی جوابمو نداد.
من حجمی با زاویه های غیر قائم دارم و امکان اینکه برای مش زدن اونو به حجمهای کوچکتر تقسیم کنم نیست
برای مش زدن از cooper و map
استفاده کردم اما موفق نشدم ممکنه راهنماییم کنید.ممنون

mer30fery

کاربر ممتاز
edit Scene

edit Scene

من یه بار پس زمینه نرم افزار رو تغیر دادم و یه عکس گذاشتم
حالا هرچقدر تغییرش میدم با بستن نرم افزار و اجرای دوباره اون، باز همون عکس قبلی نمایش داده میشه
حالا چکار کنم که تغیراتم دائمی بشه؟
مشاهده پیوست 142266
file --> new parrt
بر روی صفحه کاری کلیک راست کرده edit Scene را بزنید تنظیمات را اعمال کنید.
file --> Save As
save as type را بر روی part template(*.prtdot) قرار دهید
در این مسیر ذخیره کنید C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\lang\english\Tutorial
(این مسیر در کامپیوتر شما ممکن است متفاوت باشد)
حالا با باز کردن فایل جدید تنظیمات جدید اعمال شده خواهد بود
فایل های از قبل تنظیم شده را باید دستی تغییر دهید یا با ماکرو نویسی دسته جمعی تغییر دهید

mohse500

عضو جدید
سلام
میخواستم ببینم آیا راهی هست که تو محیط سه بعدی ، اندازه ها رو طوری روی قطعه قرار بدیم که با گرفتن یه خروجی 3Dpdf بشه تو Adob reader اندازه ها رو مشاهده کرد ؟

با سلام.میخواستم اگه میشه اگر فرمول یا نرم افزاری برای محاسبه انرژی های مصرفی برای تهویه،الکتریسیته مصرفی(برای لامپ وتهویه و...)و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستش در اختیار من قرار بدید تا بتونم در تحقیقاتم از اونا استفاده کنم.در ضمن من این اطلاعات رو برای ساختمان طیور لازم دارم.
ممنون میشم زودتر جواب منو بدین.با تشکر
این کارا الکی نیستش که دختر خوب. باید اول کار تهویه رو انجام بدی بعد با PDMS مقدار بار رو بدست بیاری. بعدش باید ببینی که سیستمت چند ماه کار میکنه. بعد باید بری سراغ کاتالوگ شرکت. کاتالوگ ها این اطلاعات رو بهت میدن.
ولی برای اینکه بتونی نور رو بدست بیاری calculux و Dialux مناسبن بعد باتوجه به خودش میتونی انرژی مصرفی و تابشی رو هم بدست بیاری. کارش هم خیلی تمیزه. احتمالا Dialux بیشتر به دردت بخوره. برای دستگاه های سرمایشی هم سیستم هوشمندی که برای اون مرغداری هست رو باید بررسی کنی. ولی نرم افزار خاصی نیست. البته بعضی شرکت ها برای محصولاتشون همچین کاری کردن که برات نرم افزار بسازن. آفرین

sadaf3d

عضو جدید
به نظر من چون تعداد قطعاتت زیاده یه راهش اینه که یک ماکرو بگیرید انتهای هر فایل یک SCALE 1:25.4 قرار دهید و و اگر هزار تا فایل هم داشته باشید با SolidWorks Task Scheduler در عرض 5 دقه میتونید همه رو درست کنید ولی اگر یک فایل دارید بر روی اندازه ها از بالای نمودار درختی کلیک کنید جلوی عدد هر اندازه MM را تایپ کنید و اینتر بزنید با اینکار بدون تغییر اندازه واحد به میلیمتر تغییر خواهد کرد سپس سیستم واحد هارا از OPTIONS به میلیمتری تغییر دهید
جزئیات کار رو خواستی بگو بگم
جزییات کار برای تغییر با استفاده از اندازه ها رو میشه توضیح بدید؟این گزینه اندازه ها کجاست؟منظورتون همون smart dimesion هست؟
در مورد ماکرو میشه یکم توضیح دقیق تر بدید که چجور باید با استفاده از scheduler اینکار رو بکنم؟دیدم که این نرم افزار یکی از نرم افزار هایی هست که کنار سالید تو منوی استارت هست اما نتونستم بفهمم از کدوم گرینه اش باید برای کار خودم استفاده کنم.ممنون و منتظرم.دست شما درد نکنه بابت پاسخ گوییتون

mer30fery

کاربر ممتاز
جزییات کار برای تغییر با استفاده از اندازه ها رو میشه توضیح بدید؟این گزینه اندازه ها کجاست؟منظورتون همون smart dimesion هست؟
در مورد ماکرو میشه یکم توضیح دقیق تر بدید که چجور باید با استفاده از scheduler اینکار رو بکنم؟دیدم که این نرم افزار یکی از نرم افزار هایی هست که کنار سالید تو منوی استارت هست اما نتونستم بفهمم از کدوم گرینه اش باید برای کار خودم استفاده کنم.ممنون و منتظرم.دست شما درد نکنه بابت پاسخ گوییتون
فرض بر اینه که شما یک قطعه تو سیستم اینچی دارید
فایل رو با کنید
انتهای نمودار درختی یک خط میبینید انرا به سمت بالا بکشید
دستورها را یکی یکی ویرایش کنید به این صورت
که بر روی هر اندازه از اسکچ یا خود دستور دبل کلیک کنید و جلوی مقدار اندازه بنویسید mm
مثلا 100mm یا مثلا 22.5mm و الی آخر
با تغییر هر اندازه میبینید که مقدار عددی اندازه تغییر میکند مثلا عدد 100mm مقدار 3.94 را نشان میدهد که همان نسبت میلیمتر به اینچ است
با انجام اینکار تا آخر قطعه شما اگر اصولی و مقید و fully defind باشد مشکلی به وجود نمی آید
بعد سیستم را در option به میلیمتری تغییر دهید اندازه را به صورت درست خواهید دید
در مورد ماکرو هم:
شما وقتی قطعه رو باز میکنید record را از نوار ابزار ماکرو انتخاب کنید.
اسکیل را اجرا کرده و مقدار 1/25.4 (به صورت 1تقسیم بر 25.4 ) را تایپ کنید
سیو کنید
ماکرو را متوقف و ذخیره کنید
حالا برای اجرای این دستورات در قطعات دیگر (برنامه task scheduler را فراموش کنید) وقتی فایل قطعه مورد نظرتان در سالید باز است ماکرو را بگیرید و در پنجره سالید رها کنید(Drag & Drop)

A H M A D

عضو جدید
سلام دوستان
من قبلا سالید 2012 ، 64 بیت رو روی Windows 7 نصب کردم بدون مشکلی. چون نیاز نداشتم Uninstall کردم
الان که میخام دوباره نصبش کنم سریال نامبر رو پیش فرض داره، به وسط های مرحله نصب میرسه خطا میده. چه کار باید کنم؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من قبلا سالید 2012 ، 64 بیت رو روی Windows 7 نصب کردم بدون مشکلی. چون نیاز نداشتم Uninstall کردم
الان که میخام دوباره نصبش کنم سریال نامبر رو پیش فرض داره، به وسط های مرحله نصب میرسه خطا میده. چه کار باید کنم؟
دقیقا چه اروری میده؟
اگر با وجود خطا نصب میشود ادامه دهیدمشکلی ندارد.
اگر اصلا نصب نمی شود احتمالا باید ویندوز عوض کنید.:(

mjt_tnt

عضو جدید
help me!!

help me!!

سلام بچه ها
کسی میدونده چطوری میشه یه چرخده با مشخصات زیر از ToolBoxبرنامه SolidWorks 2011وارد برنامه کرد.(من هر کاری میکنم چرخدنده وارد میشه ولی نه با اون اطلاعاتی که من میخوام.)

اطلاعات چرخدنده مورد نظر:
Module:1.75
Number of Teeth:18
Pressure Angle:20
Face Width:19
Hub Style:type A
Nominal Shaft Diameter:10

majideblis

عضو جدید
سلام دوستان من سالید 2012 نصب کردم ولی نمیدونم چرا هر وقت میخوام واردش بشم باید از اول تنظیمات واحد اندازه گیریشو از نو به میلی متر تغییر بدم و وقتی هم که تغییر میدم مثلا اندازه یک وجه مربع رو میزنم 1.5. تو عکس ها مشخصه
2.jpg
تنظماتش هم هر دفعه واردش میشم میزارم رو گزینه MMGS من واسم سواله که چرا این تغییراتی که میدم پایدار نیست و هر دفعه باید تکرارش کنم و وقتی هم که تغییر میدم باز هم بر حسب اینچ اندازه گیری میکنه
خوشحال میشم کمکم کنید
1.jpg

mer30fery

کاربر ممتاز
Option

Option

سلام دوستان من سالید 2012 نصب کردم ولی نمیدونم چرا هر وقت میخوام واردش بشم باید از اول تنظیمات واحد اندازه گیریشو از نو به میلی متر تغییر بدم و وقتی هم که تغییر میدم مثلا اندازه یک وجه مربع رو میزنم 1.5. تو عکس ها مشخصه
مشاهده پیوست 146241
تنظماتش هم هر دفعه واردش میشم میزارم رو گزینه MMGS من واسم سواله که چرا این تغییراتی که میدم پایدار نیست و هر دفعه باید تکرارش کنم و وقتی هم که تغییر میدم باز هم بر حسب اینچ اندازه گیری میکنه
خوشحال میشم کمکم کنید
مشاهده پیوست 146243
سلام دوست عزیز تنظیمات سالید دو قسمت داره:
System option: که مربوط به تنظیمات اصلیه و هر تغییری در آن تا ابد! ثابت میماند.
Document Properties: که مربوط به همان فایل خاصی است که پیش رو دارید.
همان طور که وقتی هنوز فایلی را باز نکردید وقتی به قسمت Options میروید تب یا برگه Document Properties غیر فعال است.
حالا برای اینکه تنظیمات هر فایل را هم ثابت نگه دارید باید به این صورت عمل کنید:
بعد از اینکه فایل جدید باز کردید تغیرات مورد نظر خودتون رو در قسمت Document Properties انجام دهید.
بعد save as را بزنید
save as type را بر روی part template(*.prtdot) قرار دهید
در این مسیر ذخیره کنید C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\lang\english\Tutorial
ویا در این مسیر ذخیره کنید C:\ProgramData\SolidWorks\SolidWorks 2011\templates
(این مسیر در کامپیوتر شما ممکن است متفاوت باشد)
حالا با باز کردن فایل جدید تنظیمات جدید اعمال شده خواهد بود
این کار را برای part و assembly و drawing جداگانه انجام دهید.
به همین راحتی!:cool:

majideblis

عضو جدید
مرسی mer30fery عزیز ولی باز هم نشد
اگه میشه کسی سالید 2012 داره سیو پارت و ... رو به من بده تا در محلش جایگزین کنم ممنون میشم

mer30fery

کاربر ممتاز
display dimension in 3D

display dimension in 3D

سلام
میخواستم ببینم آیا راهی هست که تو محیط سه بعدی ، اندازه ها رو طوری روی قطعه قرار بدیم که با گرفتن یه خروجی 3Dpdf بشه تو Adob reader اندازه ها رو مشاهده کرد ؟
آره چرا که نه؟!
تو نمودار درختی به علاوه کنار عبارت Annotations رو باز کن.
روی عبارت های front و top کلیک راست کن و گزینه show رو انتخاب کن.
به همین راحتی!:cool:
حالا اگر میخوای اندازه ها همیشه عمود بر صفحه تصویر باشه برید به:
option--> Display/Selection
تیک گزینه display dimension flat to screen رو فعال کنید.

mer30fery

کاربر ممتاز
همه چیز درباره template در solidworks

همه چیز درباره template در solidworks

مرسی mer30fery عزیز ولی باز هم نشد
اگه میشه کسی سالید 2012 داره سیو پارت و ... رو به من بده تا در محلش جایگزین کنم ممنون میشم
کار نشد نداره.!
شما با تنظیمات که مشکل نداری ؟ فرض بر اینه که شما تنظیمات مربوط به یک پارت رو میخوای ثابت نگه داری(تنظیمات ducoment properties منظورمه). قدم به قدم بریم جلو:
1-بعد از اینکه تنظیماتت رو انجام دادی (قبل از اینکه چیزی رسم کرده باشی) SAVE AS بزن گزینه FILE TYPE AS رو روی گزینه part template قرار بده بعد تو یه فولدر مثلا (c:\my template) به نام My part ذخیره کن.
2-این کار رو یک بار برای اسمبلی انجام بده و اسم فایلتو بذار my assem تو همون فولدر قبلی ذخیره کن.
3-همچنین برای drawing اسم فایل رو بذار مثلا My draw ...
4-حالا برو تو تنظیمات تب یا برگه system option قسمت File location
از نوار show folder for گزینه document template و در قسمت folders گزینه Add رو بزنید و فولدرتون(همون فولدر c:\My template) رو اضافه کنید.
5-ok کنید. yes بزنید.
6-حالا وقتی New میزنید در در حالت نمایش Advanced برگه جدید My template رو مشاهده میکنید که دارای سه فایل به نام های my part و my assem و my draw هست.
7-همین دیگه...

اگر تو خود تنظیمات مشکل داری اون بحثش جداس.

alamdar_313

عضو جدید
سلام دوستان

من نمیدونم چرا یکدفعه سالید ورکم قاطی کرد و این ارور رو میده ؟

This version of solidworks has not been commissioned properly , please contact your supplier (A100,72)

mehrdad70

عضو جدید
سلام میخواستم بدون چطور در سالیدورک میشه گسترش سطوح منحنی رو گرفت.در کتیا مثل آب خوردن میشه گرفت ولی سالید پیدا نمیکنم

majideblis

عضو جدید
مرسی از راهنماییت
تو تنظیمات مشکلی نداشتم قبل هم همین راه هارو رفته بودم همین کارهارو کرده بودم ولی محل ذخیره سازیمو دقیقا رو همون پارت و اسمبلی دراوین انجام میدادم که مشکلم حل نمیشد ولی به قول تو با ذخیره در یه جای دیگه مشکلم حل شد.
ولی یه مشکل دیگه هم هست اگه میشه اینم حل کنی ممنون میشم چند تا عکس میزارم فکر کنم با دیدنش متوجه بشی مشکلش چیه
مشکلش کلا اینه که اگه تنظیماتشو به میلی متر هم بکنی وقتی اندازه رو برحسب میلی متر وارد میکنی تو شکل بر حسب اینچ نشون میده. این اندازه هم واسم معضل شده
2.jpg

و بعد از کلیک یا اینتر کردن به صورت میلیمتره
1.jpg
به نظرت چیکار کنم تا مشکلم حل شه؟

آخرین ویرایش:

mer30fery

کاربر ممتاز
مرسی از راهنماییت
تو تنظیمات مشکلی نداشتم قبل هم همین راه هارو رفته بودم همین کارهارو کرده بودم ولی محل ذخیره سازیمو دقیقا رو همون پارت و اسمبلی دراوین انجام میدادم که مشکلم حل نمیشد ولی به قول تو با ذخیره در یه جای دیگه مشکلم حل شد.
ولی یه مشکل دیگه هم هست اگه میشه اینم حل کنی ممنون میشم چند تا عکس میزارم فکر کنم با دیدنش متوجه بشی مشکلش چیه
مشکلش کلا اینه که اگه تنظیماتشو به میلی متر هم بکنی وقتی اندازه رو برحسب میلی متر وارد میکنی تو شکل بر حسب اینچ نشون میده. این اندازه هم واسم معضل شده
مشاهده پیوست 146732

و بعد از کلیک یا اینتر کردن به صورت میلیمتره
مشاهده پیوست 146733
به نظرت چیکار کنم تا مشکلم حل شه؟
اول اینکه عکس دومتون اصلا واضح نیست
بعد مطمعن شید که تنظیمات یونیت دقیقا روی MMGS هست و روی custom نیست.
بعد اگر همه اندازه ها به میلیمترند بجز یکی روی ان یکی کلیک کنید در پنل سمت چپ به برگه other تنظیمات dimension بروید
از خاموش بودن override Unit مطمئن شوید
اگه نشه دیگه نمیدونم....:question:

mer30fery

کاربر ممتاز
split in Solidworks

split in Solidworks

دوستان چطور میشه یک قطعه رو برید و به دو قسمت تقسیم کرد؟
چند تا راه داره یه راهش
با دستور SPLITاز منوی insert --> feature
قبل از اجرای دستور شما نیاز به یک ابزار برشی که یک اسکچ است دارید
مثلا یک خط یا منحنی که ابتدا و انتهایش خارج از قطعه باشد یعنی طول خط از طول قطعه بزرگتر باشد
بعد میتوانید هر یک از تکه ها را حذف کنید یا نگه دارید
اگر ابزار برشی تون یک صفحه باشه می تونید از دستور cut with surface از منوی insert --> cut استفاده کنید
این دستور یک طرف صفحه را حذف و طرف دیگر را نگه میدارد

neegahin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر همگی
دوستان یه سوال فوری فوتی
آیا توی سالید دستوری هست که خودش هزار خار بزنه یا باید دستی بکشیم؟؟؟؟

mer30fery

کاربر ممتاز
دانلود SOLIDWORKS 2013 با لینک مستقیم

دانلود SOLIDWORKS 2013 با لینک مستقیم

میشه کسی سالید 2013 داره رو به من بده لینکشو؟ ممنون میشم
http://www.iranme.com/forum36/thread32.html
http://soft98.ir/software/engineering/3574-Solidworks.html
http://p30download.com/fa/entry/127...رم-افزار-طراحی-سازه-های-صنعتی-به-صورت-۳-بعدی/
http://www.softgozar.com/webpage/So...d=837&Title=SolidWorks-Premium-2013-SP0.0-x64

majideblis

عضو جدید
سلام
من sketch نقشه ای که دوستمون گفته رو کشیدم ولی نمیتونم همه رو فیکس یا به عبارت دیگه سیاه کنم
اگه میشه بگید اشکال کار من کجاست ممنون میشم و اگه میشه سیو فیکس شده شو این sketch رو بزارید ممنون میشم
http://uploadtak.com/images/p66_2.rar

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
من sketch نقشه ای که دوستمون گفته رو کشیدم ولی نمیتونم همه رو فیکس یا به عبارت دیگه سیاه کنم
اگه میشه بگید اشکال کار من کجاست ممنون میشم و اگه میشه سیو فیکس شده شو این sketch رو بزارید ممنون میشم
http://uploadtak.com/images/p66_2.rar
من سالید 2011 دارم. نمیتونم باز کنم
میشه عکس اسکچ رو بذاری؟
اگه منظورت این اسکچه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=146881&d=1366267927&thumb=1
اینجوریه:
2013-04-21 06-02-52.jpg

majideblis

عضو جدید
من سالید 2011 دارم. نمیتونم باز کنم
میشه عکس اسکچ رو بذاری؟
اگه منظورت این اسکچه
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=146881&d=1366267927&thumb=1
اینجوریه:
مشاهده پیوست 147406

مرسی داداش مثل اینکه مشکلم حل شد
یه درخواست ازت دارم
میشه اگه نقشه های ترکیبی داری در اختار من بزاری خیلی دنبالشم
یه نقشه ترکیبی با اندازه های دقیق
ممنون