تاپیک سوالات قدرتی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از وقتی که میزارین و به سوالات پاسخ میدین اگه این مدار رو در اختیارم بذارین ممنون میشم

سلام دوست من
اینم مدارش
توضیح خواستی من در خدمتم :gol:

m-tlb

عضو جدید
درخواست آموزش نرم افزار ATP (به صورت پیشرفته)

درخواست آموزش نرم افزار ATP (به صورت پیشرفته)

خواهش می کنم به من کمک کنید .

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
اینم مدارش
توضیح خواستی من در خدمتم :gol:

سلام
خیلی ممنون از لطفتون
متشکرم که وقت گذاشتین
فقط یه چیزی اونم اینکه:
1-اگه کنتاکتور d1وd2 با هم عمل کنن چی میشه فرض کن کنتاکتور d1تاخیر داشته باشه؟یکم ضریب اطمینانش میاد پایین؟نظر شما چیه؟
2-و اینکه اگه مسئله بشه این:مداری طراحی کنید که با هر با فشردن کلید استارت مدار بترتیب اینگونه کار کند:
1-موتور با حالت ستاره روشن شود 2-مثلث 3-چپگرد 4-راستگرد 6-موتور خاموش شود
حالا میشه مدار شما رو برا این کار تعمیم داد؟
راستی این مدار رو با چی کشیدین؟
ممنون
موفق موید باشی

آخرین ویرایش:

emee

عضو جدید
با سلام و تبریک سال نو
دوست عزیز امکان نداره دو کنتاکتور d1 و d2 همزمان عمل کنند، چون کنتاکت باز و بسته c1 بر سر راه این دو کنتاکت قرار داره...
موفق باشید

emadabdolahpour

عضو جدید
Festo Fluidsim 3.6 full

Festo Fluidsim 3.6 full

شما می توانید از این برنامه استفاده کنید.

نرم افزار فستو ، ابزاری برای ترسیم سیستم های پنوماتیک و هیدرولیک می باشد.از این نرم افزار می توان برای ترسیم مدارات فرمان کنتاکتوری نیز استفاده کرد.
نگارش 3.6 کامل و بدون محدودیت با لینک مستقیم از pg با حجم تقریبی 7 مگ.
کد:
http://power-g3.persiangig.com/power/power-fs.rar
پسورد : power-g3

starwar

عضو جدید
دوستاني كه كارهاي توزيع انجام ميدن يه مختصرازپروژه هايي كه انجام دادن ونوع كارشون توضيح بدن.ممنون

HosseinMa

عضو جدید
سلام دوستان اميدوارم سال 90 سالي خوبي براتون باشه
چند تا سوال داشتم ممنون ميشم جواب بدين:
1- ولتاژ گام چيست؟(هرچي دربارش ميدونين توضيح بدين)
2-سيم نول در سيستم هاي سه فاز:
اين رو ميخوام بدونم كه سيم نول در برق سه فاز چه موقع خطرآفرينه(مثلا در حالت ستاره و مثلث)
3-In يا همون جريان سيم نول:
ميخوام بدونم سيم نول چه موقع ازش جريان عبور ميكنه و آيا ميتونه موجب برق گرفتگی بشه؟

ممنون ميشم جواب بديد.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اين رو ميخوام بدونم كه سيم نول در برق سه فاز چه موقع خطرآفرينه(مثلا در حالت ستاره و مثلث)
ميخوام بدونم سيم نول چه موقع ازش جريان عبور ميكنه و آيا ميتونه موجب برق گرفتگی بشه؟

ممنون ميشم جواب بديد.
سلام دوست من
با آرزوی بهرتین ها برای امسال و همه سال
ولتاژ گام :
فرض کن سیم برق فشار قوی 400 کیلو ولتی به هر دلیلی قطه شده و با زمین تماس پیدا کرده . این سیم به دلیل ولتاژ بسیار بالا در اطراف خودش و روی زمین تا شعاع خاصی میدان الکتریکی بوجود میاره و در صورتی وارد اون شعاع بشیم بین پای چپ و راست اختلاف پتانسیلی بوجود میاد که به اون ولتاژ گام میگیم . همین اتفاق وقتی رعد و برق به زمین برخورد میکنه هم رخ میده . که در نهایت این ولتاز باعث عبور جریان بسیار زیادی در بدن خواهد شد . معادل با میزارن ولتاز گام ضربدر اینورس مقاومت بدن .
سیستم های سه فازه و نول :
بصورت طبیعی و در حالت ایده ال سیستم های سه فازه خودشون نول رو بوجود میارن . که دلیلش هم خیلی سادست . انتجاع س مقدار برابر با زاوه 120ر جه از هم مقدار صفر یا نول رو بجود میاره . بنابراین هر چیزی این توازن رو بهم بزنه از نول جریان عبور خواهد کرد .
تغییر زاویه 120 درجه که در عمل اتفاق نخواهد افتاد بنابراین تنها موردی که باعث بهم زدن این توازن خواهد شد تغییر اندازست .مثلا شما یه موتور سه فاز سیم پیچی میکنی . اگه هر گروه کلاف امپدانس برابری داشت باشند از نول جریانی عبور نخواهد کرد . اما اگه یکی از این سه فاز مقاومت کمتر یا بیشتری داشته باشه توازن بهم خورده در نتیجه نول برقدار خواهد شد .
به همین دلیل که ما به نول اورجینال سیستم سه فازه اطمینان نداریم و نولی جدا گانه به اون میدیم( زمین میکنیم )
البته چیزهایی که توضیح دادم مسئله مهمی تو کارخونه هاست و مورد تستهای دوره ای منظم قرار میگیره تا هم از راندمان مطمئن شن و هم متوجه ضعفهای موتور ( سیستم الکتریکی موتور) بشن .
-- در مورد برق گرفتگی ، در حدی نیست که خطر جانی ایجاد کنه.

امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
خیلی ممنون از لطفتون
متشکرم که وقت گذاشتین
فقط یه چیزی اونم اینکه:
1-اگه کنتاکتور d1وd2 با هم عمل کنن چی میشه فرض کن کنتاکتور d1تاخیر داشته باشه؟یکم ضریب اطمینانش میاد پایین؟نظر شما چیه؟
2-و اینکه اگه مسئله بشه این:مداری طراحی کنید که با هر با فشردن کلید استارت مدار بترتیب اینگونه کار کند:
1-موتور با حالت ستاره روشن شود 2-مثلث 3-چپگرد 4-راستگرد 6-موتور خاموش شود
حالا میشه مدار شما رو برا این کار تعمیم داد؟
راستی این مدار رو با چی کشیدین؟
ممنون
موفق موید باشی

سلام دوست من
ایندو کنتاکتور نمیتونن با هم کار کنند
کنتاکتور D2 نقش حافظه برای حالت دوم مدار رو بر عهده داره و موتور به C1 وصل میشه
برای اطمینان هم بسته های d1 و d2 با هم نات شدند
در مورد سوال دوم که روشن شدن ستاره و..
مداری کاملا متفاوت خواهد بود که اتفاقا خیلی هم مفصله
ولی چیز سختی نیست بیشتر شبیه به بازیه تا طراحی
نرم افزارهای زیادی هستند که میتونی باهشون مدار بکشی
فکر کنم تو وبلاگم دارم :
nutron.tk

آخرین ویرایش:

aminbf90

عضو جدید
شبكه هاي توزيع در اكثر كشورهاي در حال توسعه و جهان سوم با استفاده از هادي هاي لخت اجرا مي شوند. اين در حالي است كه مصرف كنندگان انرژي الكتريكي در كشورهاي پيشرفته بويژه در طي چند دهه اخير شاهد روند رو به رشد استفاده از انواع خطوط هوائي عايق شده در شبكه هاي توزيع هوايي مي باشند.
رايج ترين انواع خطوط هوايي عايق شده در شبكه هاي توزيع هوايي عبارتند از :
1-هادي روكش دار Covered Conductor ( CC )
2-هادي با روكش ضخيم Covered Conductor Thick ( CCT )
3-كابل باندل هوايي ( كابل خودنگهدار Self-suppporting Cable ) در دو نوع با پوشش فلزي و با پوشش غيرفلزي
( يا به اختصارABC ) Metallic/Non-Metallic Screened Aerial Bundlled Cable ( M/NMSABC )
4-كابل هوايي فاصله دار Aerial Spacer Cable ( ASC )

از بين موارد فوق CC و CCT بسيار مشابه مي باشند. هر دوي آنها داراي هادي هاي مجزا هستند كه با عايق پلي اتيلن كراس لينك Cross Linked Polyethlene ( XLPE ) پوشيده شده اند. تفاوت اساسي CCT با CC اين است كه در نوع CCT ضخامت عايق ، متناسب با سطح ولتاژ و سايز هادي تغيير مي كند و همچنين داراي روكش خارجي از جنس پلي اتيلن سنگين ( HDPE ) High Density Polyethylene مي باشد. نوع CC صرفاً در مقابل برخوردهاي اتفاقي و كوتاه مدت دوفاز به هم يا فاز به زمين استقامت الكتريكي نشان مي دهد در حاليكه CCT مي تواند در مقابل تماس هاي طولاني مدت دوفاز به هم يا يك فاز به زمين استقامت عايقي مناسب داشته باشد.
كابل باندل هوايي از سه فاز مجزاي عايق شده و يك هادي لخت از جنس آلومينيوم آلياژي ( وگاهي يك هادي اضافي زمين ) تشكيل مي شود. بر روي فازهاي عايق شده با XLPE ، يك پوشش هادي جهت شكل دهي ميدان الكتريكي كشيده شده است. و نهايتاً با يك نوار عايق و يك لايه HDPE ساختار اساسي كابل هوايي شكل مي گيرد. در كابل هاي فوق ، يك لايه نيمه هادي رشته هادي هاي تابيده شده و عايق را در بر مي گيرد. رشته هاي تابيده شده مياني از جنس فولاد يا آلومينيوم آلياژي بوده و جهت افزايش مقاومت مكانيكي كابل هوايي مي باشد. كابل هاي NMSABC ( با پوشش غير فلزي ) از نظر ساختار مشابه كابل هاي MSABC ( با پوشش فلزي ) مي باشند اما فاقد پوشش هادي شكل دهنده ميدان هستند.
در خطوط با كابل هوايي فاصله دار از كابل هاي هوايي كه عموماً دو پوشش عايقي و روكشي دارند استفاده مي شود. لايه داخلي از پلي اتيلن كراس لينك ( XLPE ) و لايه خارجي از پلي اتيلن مشكي يا خاكستري مقاوم در مقابل ترك خوردگي با چگالي زياد و مقاوم در برابر سائيدگي تشكيل مي شود. در ضمن لايه نازكي از نيمه هادي ، هادي هاي تابيده شده و عايق را در بر گرفته است. علاوه بر لايه هاي مذكور ، در ولتاژهاي بالاتر از 15 كيلوولت از يك لايه محافظ ديگر جهت جلوگيري از ترك خوردگي لايه آخر نيز ممكن است استفاده شده باشد. كابل هاي مذكور توسط نگهدارنده هاي مخصوص كه عموماً از جنس پلي اتيلن مي باشند دور از هم نگهداشته مي شوند.
به منظور مقايسه انواع كابل ها و هادي هاي روكش دار فوق بايد توجه داشت كه كابل هاي هوايي فاصله دار نيازمند استفاده از يراق آلات ، آموزش هاي جديد كادر فني و صرف هزينه هاي بيشتر هستند. اين موارد موجب مي گردد استفاده از اين خطوط در اولويتهاي مقادير جريان نامي و جريان عيب آنها كمتر از NMSABC مي باشد. كابل هاي NMSABC نيز گرانتر از انواع CC و CCT بوده و در ضمن انجام عمليات خط گرم در مورد آنها بسيار دشوارتر مي باشد. بدين ترتيب از بين انواع چهارگانه خطوط هوايي عايق دار توزيع ، صرفاً دو نوع CC و CCT مورد توجه بيشتر قرار گرفته است. البته خطوط CCT گرانتر از نوع CC مي باشد و به جزء در مناطق پر دذرخت يا طوفان خيز ، استفاده از خطوط CC به جهت اقتصادي بودن توصيه مي شود. به همين جهت اكثر خطوط هوايي عايق دار در كشورهاي پيشرفته از نوع هادي هاي روكش دار CC مي باشند. هادي روكش دار Covered Conductors
جنس هادي در انواع مختلف هادي هاي روكش دار شبكه هاي توزيع از نوع آلومينيوم ، آلومينيوم آلياژي و يا آلومينيوم با مغز فولاد ( ACSR ) مي باشد ( در شبكه هاي فشار ضعيف از هادي هاي مسي نيز استفاده شده است ). با وجود اينكه آلومينيوم به دليل وزن سبك به عنوان يك هادي مناسب به طور وسيعي در هادي هاي روكش دار مورد استفاده قرار مي گيرد ولي عواملي همچون افزايش استقامت مكانيكي و ممانعت از پارگي و خوردگي منجر به استفاده از آلومينيوم آلياژي در اين خصوص شده است. شكل دهي رشته هادي ها نيز يكي از مواردي است كه منجر به كاهش تأثيرات نامطلوب عوامل فيزيكي محيط بر روي هادي ها و نهايتاً خطوط مي گردد. استفاده از رشنه هادي هاي شكل يافته به صورت فشرده و توليد هادي هاي كمپكت روكش دار از ديگر مواردي است كه ضمن بهبود شرايط مكانيكي هادي هاي فوق ، موجب سهولت توزيع حرارت در آنها شده و كاهش مقاومت الكتريكي را نيز به همراه دارد.
هاد هاي روكش دار داراي يك روكش عايقي با ضخامت معيني ( به طور متوسط 3 ميلي متر ) براي تمام رده هاي شبكه فشار متوسط تا 19/33 كيلوولت مي باشند. پس از ساخت هادي و كمپكت نمودن آن ابتدا يك لايه نسبتاً نازك از جنس نيمه هادي بر روي هادي كشيده شده و سپس با ضخامت معيني از مواد عايقي XPLE ( پلي اتيلن كراسلينك ) پوشيده مي شود. اين هادي ها در ولتاژ كاري 20 كيلوولت نسبت به برخوردهاي موردي بين فازها و فاز به زمين نقش عايقي را داشته و از ايجاد اتصالي ها ممانعت به عمل مي آورند. عايق اين نوع هادي ها غالباً به رنگ مشكي بوده و در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشيدي ( UV ) از مقاومت لازم برخوردار است. لايه نيمه هادي پوششي بر روي سطوح هادي ها در ولتاژهاي 20 كيلوولت و بالاتر نقش شكل دهي ميدان را دارد. لازم به ذكر است اخيراً هادي هاي روكش دار در بعضي از شركت هاي داخلي در حال طي مراحل توليد مي باشد. ويژگي هاي الكتريكي خطوط هوايي روكش دار
وجود پوشش عايقي در هادي هاي روكش دار موجب ايجاد ويژگي هاي الكتريكي خاص براي اين نوع از هادي ها مي گردد. مهمترين اين موارد عبارتند از :
1-حفاظت در مقابل صاعقه
2-تخليه هاي جزئي
3-تغيير مقادير اندوكتانس و كاپاسيتانس خط
4-جريان شارژ

aminbf90

عضو جدید
با سلام
میخواستم بدونم اجسام کروی شکل قرمز رنگ روی خطوط گارد به چه منظوری استفاده می شود

با تشکررررررررر
ر
خدمت دوست عزیز بگم که هلیکوپتری که پرواز میکنه به خط برق برخورد نکته فقط همین.....

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما می توانید از این برنامه استفاده کنید.

نرم افزار فستو ، ابزاری برای ترسیم سیستم های پنوماتیک و هیدرولیک می باشد.از این نرم افزار می توان برای ترسیم مدارات فرمان کنتاکتوری نیز استفاده کرد.
نگارش 3.6 کامل و بدون محدودیت با لینک مستقیم از pg با حجم تقریبی 7 مگ.
کد:
http://power-g3.persiangig.com/power/power-fs.rar
پسورد : power-g3
سلام دوست عزیز
دستت درد نکنه .من چند وقت پیش از این نرم افزار استفاده می کردم .خیلی خوبه و تقریبا ساده.
اتفاقا برا این ترم هم نیاز داشتمش رفتم سایت دانشگاه نبود.
بازم دستت درد نکنه

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
ایندو کنتاکتور نمیتونن با هم کار کنند
کنتاکتور D2 نقش حافظه برای حالت دوم مدار رو بر عهده داره و موتور به C1 وصل میشه
برای اطمینان هم بسته های d1 و d2 با هم نات شدند
در مورد سوال دوم که روشن شدن ستاره و..
مداری کاملا متفاوت خواهد بود که اتفاقا خیلی هم مفصله
ولی چیز سختی نیست بیشتر شبیه به بازیه تا طراحی
نرم افزارهای زیادی هستند که میتونی باهشون مدار بکشی
فکر کنم تو وبلاگم دارم :
nutron.tk

درسته.ولی فکر کنم اگه کنتاکتور d1تاخیر داشته حالتی مثل اینکه بسته یه کنتاکتور رو سر راه خود کنتاکتور قرار بدی میشه.
برا مدار دوم هم منظور این رو نداشتم که بگم این مدار طراحیش سخته.
منظورم این بود که مدار شما اگه بخوای تعمیمش بدی پیچیده خواهد شد همین
ان شاا... اگه توفیق بود منم یه نوع دیگه از مدار حافظه رو براتون قرار میدم که میشه راحت تعمیمش داد و این مهمترین مزیتش هست.
متشکرم ازتون
موفق باشید

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدمت دوست عزیز بگم که هلیکوپتری که پرواز میکنه به خط برق برخورد نکته فقط همین.....

اگه توجه کرده باشین این گوی ها فقط در تقاطع کابل فشار قوی و جاده است.برای اینکه هلیکوپترهای امداد جاده ای در امداد و هواپیماهای کوچک هنگام فرود اضطراری با شبکه برخورد نکنن

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درسته.ولی فکر کنم اگه کنتاکتور d1تاخیر داشته حالتی مثل اینکه بسته یه کنتاکتور رو سر راه خود کنتاکتور قرار بدی میشه.
برا مدار دوم هم منظور این رو نداشتم که بگم این مدار طراحیش سخته.
منظورم این بود که مدار شما اگه بخوای تعمیمش بدی پیچیده خواهد شد همین
ان شاا... اگه توفیق بود منم یه نوع دیگه از مدار حافظه رو براتون قرار میدم که میشه راحت تعمیمش داد و این مهمترین مزیتش هست.
متشکرم ازتون
موفق باشید

سلام
برای این مدار در صورت عدم وجود دو سوئیچ ذکر شده هم مدار بدرستی کار خواهد کرد
چون در عمل کنتاکتور سی 1 با خارج کردن دی 1 و وارد کردن دی 2 همین کار را انجام خواهد داد
اینکار صرفا جهت اطمینان بیشتر انجام شده
در مورد تعمیم دادن مدار هم باید بگم مدارات حافظه ای ( یا سایر مدارات) از سبک و سیاق خاصی تبعیت نمیکنند و میتونیم به روش های مختلفی طراحی کنیم
تنها نکته طراحی رعایت قاعده حافظه بودن مدار که بایددر نظر داشته باشیم

شادزی

s-bengar

عضو جدید
Chalmlite

Chalmlite

با سلام من شدیدا به این نرم افزار احتیاج دارم اگه دارین ممنون میشم
[FONT=arial,helvetica]Chalmlite[/FONT](مربوط به طراحی روشنایی)

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام من شدیدا به این نرم افزار احتیاج دارم اگه دارین ممنون میشم
[FONT=arial,helvetica]Chalmlite[/FONT](مربوط به طراحی روشنایی)

اینجا سایت شرکت تولید کننده هست ولی برای دانلود باید اکانت ایجاد کنید .
اینجا هم لینک دانلود از یک سایت دیگه

sinafar667

عضو جدید
کسی میدونه چطور می شه یه تولباکس مثلا تولباکس رباتیک رو به متلب اضافه کرد؟

maryam.h

عضو جدید

اول فایلش رو کپی کن تو فایل matlab که نصب کردی
بعد از اینکار برنامه matlab رو باز کن از منوی file رو set path کلیک کن بعد فایلت ( toolbox ) رو انتخاب کن و اخرش save رو بزن
من یه بار از این راه یه toolbox نصب کردم.

maryam.h

عضو جدید

اول فایلش رو کپی کن تو فایل matlab که نصب کردی
بعد از اینکار برنامه matlab رو باز کن از منوی file رو set path کلیک کن بعد فایلت ( toolbox ) رو انتخاب کن و اخرش save رو بزن
من یه بار از این راه یه toolbox نصب کردم.

haniyehhh

عضو جدید
سلام من یه کتاب میخوام درمورد انواع قطعات الکتریکی مثل خازن یادیود که هرقطعه رو به طورکامل معرفی کنه

زر خانیم

عضو جدید
سلام من یه کتاب میخوام درمورد انواع قطعات الکتریکی مثل خازن یادیود که هرقطعه رو به طورکامل معرفی کنه

سلام تو تالار برق بخش الترونیک،http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/530-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C یه قسمت هست با نام آشنایی با قطعات الکترونیکی.اینم لینکش

ir_majhool

عضو جدید

ممنون ميشم جواب بديد.

برای مطالعه منابع بیشتر به درس بررسی 2 -فصل سیستم های نامتقارن مراجعه کن

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید اما یکی منو تو این مورد راهنمایی کنه.فقط اینکه خیلی فوریه
جریان اینه که یکی می خواد برا یه کار از رله حالت جامد استفاده کنه.حالا من نه کار کردم نه اطلاعات دارم.
حالا اینکه می خوام عزیزان بگن این رله چیه؟
مهمتر اینکه نحوه روشن و خاموش کردنش چطوریه؟مثل رله های معمولیه یا نه منطق خاص خودشو داره؟
ممنون

GHOLAMREZAFARSI

عضو جدید
موتورهیسترزیس

موتورهیسترزیس

سلام من مطلالبی در مورد موتورهای هیسترزیس نحوه کار وشکل وانواع آنها موارد استفاده نیازدارم

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسای عزیز
کسی در مورد ssrوscrاطلاعات نداشت من خیلی لازم دارم.
البته کار با ssr خیلی سخت نیست اما scr رو نمیدونم و لازمشم دارم!!

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسای عزیز
کسی در مورد ssrوscrاطلاعات نداشت من خیلی لازم دارم.
البته کار با ssr خیلی سخت نیست اما scr رو نمیدونم و لازمشم دارم!!

توضیحش به این راحتیها نیست توی کتابهای الکترونیک صنعتی میتونی مطالب خوبی در موردشون پیدا کنی مثلا Lander یا هارون الرشید
یطور کلی SCR از نظر کارکرد یک نوع دیوده که زمان هدایتشو میشه از طریق پالسی که به گیت داده میشه کنترل کرد و به این طریق جریان خروجی رو کم و زیاد کرد موارد استفاده فراوانی داره البته توی خیلی از کاربردها الان دیگه با مولتی ترانزیستور، VMOS، و نیز IGBT جایگزین شده .با دادن پالس به گیت SCR روشن میشه و برای خاموش شدنش باید ولتاژ دو سرش رو معکوس کنید در جریان متناوب این اتفاق میافته که بهش میگن کوموتاسیون طبیعی ولی در جریان مستقیم باید بوسیله سیستمی این کار انجام بشه که بهش میکن کموتاسیون اجباری در Dc معمولا بعنوان Dc Chopper و یا تبدیل DC به DC استفاده میشه و در در AC بعنوان رکتیفایرهای ولتاژ متغیر در ضمن اگه دو تا از اونا رو بصورت موازی و معکوس ببندیم میتونیم یه کنترل تمام موج داشته باشیم توضیحات خیلی زیاده ( اینجا هم برای مطالعه خوبه ) البته همونطوریکه گفته شد حالا دیگه عناصر پیشرفته تر دیگه ای جایگزینش شدن .یه استفاده ای که بخاطر ارزون بودنش هنوز ازش استفاده میشه کاربردش در ساخت SSR هست یعنی دو تا SCR رو موازی معکوس میبندن و در زاویه صفر درجه گیتها رو تحریک میکنن بنابر این مادامیکه گیتها تحریک میشن جریان متناوب عبور میکنه (بدون هیچ تغییر شکلی ) و با قطع پالس هر دو خاموش میشن چون این عملکرد شبیه عملکرد یک رله است بهش SSR گفته میشه.
SSR ها مدلهای سه فاز و تک فاز دارن و مثل قطعات دیگه برای جریانهای مختلف طبقه بندی شدن و یه نکته دیگه که تو SSR ها لحاظ میشه تعداد قطع و وصل در دقیقه است. مدلهای چینی خیلی ارزونش هم تو بازار هست در هر دو مدل سه فاز و تکفاز . ولی بهترین مارکها طبق معمول امرون و زیمنسه .

آخرین ویرایش:

appel

عضو جدید
سلام
لطفا به سوالات من جواب بده
1-چرا در ترانزیستور قدرت بتا عددی کوچکه؟
2-چگونه افزایش دوره تناوب برکاهش توان موثره؟
مرسی