تاپیک سوالات قدرتی

hamedjs11

عضو جدید
سلام
هر دو
ما دو تا محدودیت گرمایی تو ژنوراتور داریم
یکی حد گرمایی فوق تحریک که باعث گرم شده سیم پیچ تحریک میشه
و دومی حد گرمایی زیر تحریک که باعث گرم شدن انتهای آرمیچر میشه
مرسی که ج دادین .ولی اگه شرایط نامی باشه تو ژنراتور حد حرارتی مربوط به زیر تحریک میشه چون تو این حالت ژنراتور تبدیل به سلف میشه و توان راکتیو باید مصرف کنه .تو حالت فوق تحریک اگه بخواد از یه حد بیشتری توان راکتیو بده باعث گرمای ژنراتور میشه

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مرسی که ج دادین .ولی اگه شرایط نامی باشه تو ژنراتور حد حرارتی مربوط به زیر تحریک میشه چون تو این حالت ژنراتور تبدیل به سلف میشه و توان راکتیو باید مصرف کنه .تو حالت فوق تحریک اگه بخواد از یه حد بیشتری توان راکتیو بده باعث گرمای ژنراتور میشه
تفسیرتون درست نیست . ژنوراتور سنکرون همیشه تولید کننده هست . اونی که شما می فرماید موتور سنکرون هست که در سه بازه کار میکنه که در بازه تولید فقط می تونه راکتیو بده به بار و اونهم در حالت بی بار خودش هست . ( البته ماشینهای سنکرونی هستند که در دو بازه مولدی و ژنوراتوری کار میکنند . مثل مولد نیروگاه های تلمبه ذخیره ای . اما این مورد متفاوت هست )
حالت زیر تحریک و فوق تحریک هر دو بر اثر تغییر جریان تحریک بوجود میاد که هر دوی اونها تابع بار هستند
یعنی با فیدبکی که توسط AVR گرفته میشه (شامل چندین مدار کنترلی که دوتا از اونها کنترلر زیر و فوق تحریک هستند ) این مقادیر کنترل خواهد شد
حد حرارتی فوق تحریک روی سیستم تحریک ماشین تاثیر گذار هست و دلیل اون جریان زیادی هست که گذر میکنه
اما حد حرارتی زیر تحریک روی ارمیچر سیستم تاثیر گذار هست . در واقع روی قسمت انتهایی آرمیچر باعث ایجاد گرما میشه و دلیل اون الکتریکی نیست و مغناطیسی هست .
برای هر دو این مقادیر حد تعریف شده که به همراه دیگر مقادیر در نمودار حد کارکرد ژنوراتور که برحسب P و Q رسم شده نشون داده شده .

hamedjs11

عضو جدید
تفسیرتون درست نیست . ژنوراتور سنکرون همیشه تولید کننده هست . اونی که شما می فرماید موتور سنکرون هست که در سه بازه کار میکنه که در بازه تولید فقط می تونه راکتیو بده به بار و اونهم در حالت بی بار خودش هست . ( البته ماشینهای سنکرونی هستند که در دو بازه مولدی و ژنوراتوری کار میکنند . مثل مولد نیروگاه های تلمبه ذخیره ای . اما این مورد متفاوت هست )
حالت زیر تحریک و فوق تحریک هر دو بر اثر تغییر جریان تحریک بوجود میاد که هر دوی اونها تابع بار هستند
یعنی با فیدبکی که توسط AVR گرفته میشه (شامل چندین مدار کنترلی که دوتا از اونها کنترلر زیر و فوق تحریک هستند ) این مقادیر کنترل خواهد شد
حد حرارتی فوق تحریک روی سیستم تحریک ماشین تاثیر گذار هست و دلیل اون جریان زیادی هست که گذر میکنه
اما حد حرارتی زیر تحریک روی ارمیچر سیستم تاثیر گذار هست . در واقع روی قسمت انتهایی آرمیچر باعث ایجاد گرما میشه و دلیل اون الکتریکی نیست و مغناطیسی هست .
برای هر دو این مقادیر حد تعریف شده که به همراه دیگر مقادیر در نمودار حد کارکرد ژنوراتور که برحسب P و Q رسم شده نشون داده شده .

بله ژنراتور سنگرون همیشه تولید کننده توان اکتیو هست ولی گاهی اوقات ممکنه باعث مصرف توان راکتیو بشه تو حالت زیرتحریک مثل سلف (ارجاع میدم به فصل اول کتاب میلر .بقیه بحثاتون درسته .بگذریم تو مصاحبه من حالت زیر تحریکو گفتم موجب اضافه دما میشه چون مصاحبه کننده گفت شرایط نامی هست .به نظرتون جوابم دسته بود یا نه .ممنون

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله ژنراتور سنگرون همیشه تولید کننده توان اکتیو هست ولی گاهی اوقات ممکنه باعث مصرف توان راکتیو بشه تو حالت زیرتحریک مثل سلف (ارجاع میدم به فصل اول کتاب میلر .بقیه بحثاتون درسته .بگذریم تو مصاحبه من حالت زیر تحریکو گفتم موجب اضافه دما میشه چون مصاحبه کننده گفت شرایط نامی هست .به نظرتون جوابم دسته بود یا نه .ممنون

بصورت عملی در ژنوراتورها سعی میشه توان ظاهری خروجی ماشین به توان اکتیو نزدیک تر باشه
برای همین تولید توان راکتیو رو بعهده بانک های خازنی پست ها گذاشتند
بنابراین در عمل کمتر اتفاق میفته که زیر تحریک یا فوق تحریک و بصورت مدام کار کنه
شرایط نامی کار ژنوراتور یعنی شرایطی که ماشین برای اون طراحی شده . این شرایطی که قبلا عرض شد هم جزو شرایط کار مولد هست . غیر از این بود در AVR تعریف نمی شد .
تو اینجور مصاحبه ها اینطور سوالات رو برای گمراه کردن می پرسن
احتمالا چون گفتی زیر تحریک مصاحبه گیرنده اینو گفت . چون معموالا حد حرارتی رو برای فوق تحریک می دونند و کمتر در مورد زیر تحریک مطلبی شنیده شده . احتمالا هدف اون هم این بوده که شما بگی فوق تحریک و چون نگفتی اشاره به کارکرد نامی مولد داشته .

vista20055

عضو جدید
سلام من میخواستم ترانسفورماتور دستی بخرم واسه خونه
چون اتوماتیکش خیلی قیمتش بالاست
میخواستم بدونم کسی هست مداری رو که مربوط به قسمت کنترل اوتوماتیک هست رو بزاره؟
یا اینکه میشه تبدیل کرد؟
ممنون میشم کمک کنید

anishtain4

عضو جدید
سلام
معمولا ستاره راه اندازی میشه و مثلث کار میکنه .راه اندازی مثلث و کار کردن ستاره چندان منطقی نیست ( مگر اینکه گشتاور زیادی در راه اندازی نیاز داشته باشیم که البته اونهم با انتخاب موتور مناسب حل شدنی هست و نیازی به راه اندازی مثلث نیست )
بیشتر توضیح بدین .

منظور همون برعکس بود، خیلی از برق سر در نمیارم، ولی اون کسی که داره اجرا می کنه از منم کمتر سر در میاره. اگه ما همون ستاره که راه اندازی می کنیم بزاریم بمونه و رو مثلث نریم، مشکلی پیش نمیاد برای الکترو موتور؟ کلا بار زیادی نمی خوایم بهش وارد کنیم.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منظور همون برعکس بود، خیلی از برق سر در نمیارم، ولی اون کسی که داره اجرا می کنه از منم کمتر سر در میاره. اگه ما همون ستاره که راه اندازی می کنیم بزاریم بمونه و رو مثلث نریم، مشکلی پیش نمیاد برای الکترو موتور؟ کلا بار زیادی نمی خوایم بهش وارد کنیم.

نه مشکلی پیش نمیاد
ولی راندمان پایین تر هست . مثل این می مونه که شما برای استفاده شخصی خودت بجای سواری ، ون بخری !
این نوع راه اندازی برای کم کردن جریان راه اندازی و معمولا در جاهایی که گشتاور راه اندازی بالا نیاز هست مورد استفاده قرار میگیره . همین طوری هم کار کنه مشکلی پیش نمیاد .

آخرین ویرایش:

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
من شدیدا به حل تمرین کتاب Power Generation Operation and Control نوشته Allen-Wood نیاز دارم سایتی هم که حل تمرین کتاب رو برای دانلود گذاشته پیدا کردم ولی نمیتونم کتاب رو دانلود کنم چون دانلودش یکم قلق داره!
آدرس سایت رو میذارم لطفا یکی از عزیزان که وارده کتاب رو دانلود کنه بذاره اینجا
خدایی خیلی محتاجشم وگرنه زحمت نمیدادم

http://spyebook.org/download/soluti...ration-operation-control-by-allen-j-wood.html

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من شدیدا به حل تمرین کتاب Power Generation Operation and Control نوشته Allen-Wood نیاز دارم سایتی هم که حل تمرین کتاب رو برای دانلود گذاشته پیدا کردم ولی نمیتونم کتاب رو دانلود کنم چون دانلودش یکم قلق داره!
آدرس سایت رو میذارم لطفا یکی از عزیزان که وارده کتاب رو دانلود کنه بذاره اینجا
خدایی خیلی محتاجشم وگرنه زحمت نمیدادم

http://spyebook.org/download/soluti...ration-operation-control-by-allen-j-wood.html

میگه کشورتون تحریمه
با پرو-ک-سی یا و-پی-ان یک کشور دیگه لینک رو باز کن دانلود کن.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
این کار رو کردم دوست عزیز
با و-پی-ان رفتم ولی در ادامه مراحل الکی داره که من نمی تونم از پسش بر بیام.:cry:
مراحلش چیه مگه؟ من متاسفانه الان و پ ن ندارم ، احتمالا از شما میخواد که توی سایت ثبت نام کنید؟ میتونید یه عکس بگیرید و برام بفرستید؟

challenger_69

عضو جدید
مراحلش چیه مگه؟ من متاسفانه الان و پ ن ندارم ، احتمالا از شما میخواد که توی سایت ثبت نام کنید؟ میتونید یه عکس بگیرید و برام بفرستید؟

نه موضوع ثبت نام نیست. (اینقدرام ابتدایی نیستم:biggrin: )
موضوع اینه که میگه قبل از این که فایلو دانلود کنی باید روی یه آگهی تبلیغاتی کلیک کنی بعدش باید یه اتفاقایی بیوفته که نمیدونم چرا نمیوفته:cry:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه موضوع ثبت نام نیست. (اینقدرام ابتدایی نیستم:biggrin: )
موضوع اینه که میگه قبل از این که فایلو دانلود کنی باید روی یه آگهی تبلیغاتی کلیک کنی بعدش باید یه اتفاقایی بیوفته که نمیدونم چرا نمیوفته:cry:

همین تبلیغات کلیکی ها.
فکر میکنم:
معمولا به صورت روزانه هست ، باید کمی امتیاز جمع کنید ، هر روز تعدادی لینک به شما داده میشه تا روش کلیک کنید هر کدوم یک امتیازی داره ، وقتی به امتیاز مورد نیاز برای محصول مورد نظر برسید اجازه دارید که دانودش کنید ، و معمولا کپچا سر ره شما قرار میده !
البته مطمئن نیستم ، این سیستم معمولا توی سرور های تبلیغاتی و بازی استفاده میشه نه توی یک کتابخانه ی آنلاین؟!
پس در کل فکر نکنم بتونم کمکی بکنم ببخشید :(

challenger_69

عضو جدید
همین تبلیغات کلیکی ها.
فکر میکنم:
معمولا به صورت روزانه هست ، باید کمی امتیاز جمع کنید ، هر روز تعدادی لینک به شما داده میشه تا روش کلیک کنید هر کدوم یک امتیازی داره ، وقتی به امتیاز مورد نیاز برای محصول مورد نظر برسید اجازه دارید که دانودش کنید ، و معمولا کپچا سر ره شما قرار میده !
البته مطمئن نیستم ، این سیستم معمولا توی سرور های تبلیغاتی و بازی استفاده میشه نه توی یک کتابخانه ی آنلاین؟!
پس در کل فکر نکنم بتونم کمکی بکنم ببخشید :(

مشکل منم همینه که این تبلیغای لعنتی درست و حسابی لود نمیشه یا یه سایت میاد با هزار و یک سوراخ و ریسمون آدم میمونه چیکار کنه
به هر حال همین که شما به فکر بودی برای ما یه دنیاست دوست عزیز:redface:

amir0o

عضو جدید
سلام
کسی رابطه بین مسافت و سطح ولتاژ رو میدونه ؟ (اثبات رابطه رو میگم)
یا اصلا میشه فاصله رو به با یه ضریبی از سطح ولتاژ اختصاص داد؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
کسی رابطه بین مسافت و سطح ولتاژ رو میدونه ؟ (اثبات رابطه رو میگم)
یا اصلا میشه فاصله رو به با یه ضریبی از سطح ولتاژ اختصاص داد؟

فاصله کجا تا کجا ؟
طول هادی ؟ مرکز تا سطح هادی و یا ...
چه ولتاژی ؟ متناوب یا مستقیم ؟

amir0o

عضو جدید
فاصله کجا تا کجا ؟
طول هادی ؟ مرکز تا سطح هادی و یا ...
چه ولتاژی ؟ متناوب یا مستقیم ؟
از تامین کننده تا مصرف کننده؟ (طول هادی)
هر دو هم AC و هم DC منظورم اینه که ایا میشه این طور بگیم که این ولتاژ رو (فرضا 400 ولت) نمیشه بیشتر از 500 متر انتقال داد، حالا به هر دلیلی یا از نظر اقتصادی ویا کاهش توان انتقالی و...
اگه میشه چطور میشه اثباتش کرد.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از تامین کننده تا مصرف کننده؟ (طول هادی)
هر دو هم AC و هم DC منظورم اینه که ایا میشه این طور بگیم که این ولتاژ رو (فرضا 400 ولت) نمیشه بیشتر از 500 متر انتقال داد، حالا به هر دلیلی یا از نظر اقتصادی ویا کاهش توان انتقالی و...
اگه میشه چطور میشه اثباتش کرد.

بله .
استاندارد هایی در این زمینه هست . اما خطی نیست . یعنی با در نظر گرفتن عواملی مثل طول خط ، سطح ولتاژ،توان انتقالی ، مقطع و .. می تونیم این محدودیت ها رو مد نظر قرار بدیم .
در درس بررسی یک و درس تاسیسات الکتریکی این فرمول ها رو پیدا کنید .
تو درس عایق هم در بحث کرونا نیم نگاهی به این قضیه شده ( البته مربوط به طول خط نیست ) .

pex

عضو جدید
سلام
دوستان، کسی مقاله ای، کتابی.. در مورد مقره های پلیمری و مقایسه اش با سایر انواع مقره دارد؟

challenger_69

عضو جدید
سلام بر مهندسین عزیز
من توی سایت IEEE دنبال ژورنال های الکترونیک قدرت و الکترونیک صنعتی میگردم ولی هرچی سعی کردم نمیتونم ژورنالی با نام Power Electronics پیدا کنم. تو قسمت ژورنالش همه اسمی هست به جز این و یا اسم های مشابهش.
میشه کمکم کنید بفرمایید این ژورنال ها کجاست؟

وحید ر.

عضو جدید
میخواستم بدونم ما با مدرک فوق لیسانس یا دکتری مهندسی برق قدرت و با داشتن سرمایه لازم،میتونیم شرکت خصوصی بزنیم؟؟؟
اگه آره،این شرکتتوو چه زمینه هایی میتونه باشه؟؟؟
ممنون میشم بهم جواب بدید!

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میخواستم بدونم ما با مدرک فوق لیسانس یا دکتری مهندسی برق قدرت و با داشتن سرمایه لازم،میتونیم شرکت خصوصی بزنیم؟؟؟
اگه آره،این شرکتتوو چه زمینه هایی میتونه باشه؟؟؟
ممنون میشم بهم جواب بدید!
دل خجسته ای داری ها .

anishtain4

عضو جدید
آقا الکترو موتورهای معمولی، مثل پمپ های شناور، پمپ های گریز از مرکز و .... با برق ۲۴۰ ولت مشکلی ندارن؟ یا بیشتر از ۲۳۰ نباید بهشون برسه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسین عزیز
من توی سایت IEEE دنبال ژورنال های الکترونیک قدرت و الکترونیک صنعتی میگردم ولی هرچی سعی کردم نمیتونم ژورنالی با نام Power Electronics پیدا کنم. تو قسمت ژورنالش همه اسمی هست به جز این و یا اسم های مشابهش.
میشه کمکم کنید بفرمایید این ژورنال ها کجاست؟

سلام دوست من
برید توی سایت www.ieee.org و بالای صفحه روی قسمت digital library کلیک کنید یا میتونید با آدرس www.ieeexplore.com به همون صفحه دسترسی داشته باشید
توی این صفحه برید توی قسمت Advanced search و تنظیمات لازمه رو انجام بدید و جست و جو کنید
اینجوری به نتیجه دلخواه میرسید
موفق باشید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
آقا الکترو موتورهای معمولی، مثل پمپ های شناور، پمپ های گریز از مرکز و .... با برق ۲۴۰ ولت مشکلی ندارن؟ یا بیشتر از ۲۳۰ نباید بهشون برسه؟

سلام مهندس
نه مشکلی پیش نمیاد شما میتونید با خیال راحت ازشون با ولتاژ 240 بهره برداری کنید
چون ولتاژ شبکه در مواقع کم باری بیشتر از اینا هم میتونه بالا بره

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
این تاپیک چقدر سوت و کور شده انگار تابستون شده کسی دیگه حال درس نداره:D
اما من یه سوال دارم. این ترانس هایی که دارای Phase Shifter هستن ساختارشون چه فرقی با ترانسهای معمولی داره؟ اصلا چه جوری زاویه ولتاژ رو تغییر میدن؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این تاپیک چقدر سوت و کور شده انگار تابستون شده کسی دیگه حال درس نداره:D
اما من یه سوال دارم. این ترانس هایی که دارای Phase Shifter هستن ساختارشون چه فرقی با ترانسهای معمولی داره؟ اصلا چه جوری زاویه ولتاژ رو تغییر میدن؟

سلام دوست عزیز
فرقشون تو اسمشون مشخصه. شیفت فاز ایجاد میکنن. دلیلش هم کاهش Loading خطوط و افزایش قابلیت انتقال توان از خطوط هست

اگر ساختار ترانس زیگزاگ رو برای خودتون تحلیل کنید متوجه میشید
توی یک ترانس زیگزاگ اگر تعداد دور سیم پیچی ثابت بوده ولی در بازوی اول و دوم قابل تغییر باشه همین عمل به وجود میاد;)

challenger_69

عضو جدید
اگر ساختار ترانس زیگزاگ رو برای خودتون تحلیل کنید متوجه میشید
توی یک ترانس زیگزاگ اگر تعداد دور سیم پیچی ثابت بوده ولی در بازوی اول و دوم قابل تغییر باشه همین عمل به وجود میاد;)

میشه یکم بیشتر توضیح بدید:redface:
یعنی در ترانسهایی که Phase Shifter دارن دقیقا از اتصال به صورت زیگزاگ استفاده میشه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
میشه یکم بیشتر توضیح بدید:redface:
یعنی در ترانسهایی که Phase Shifter دارن دقیقا از اتصال به صورت زیگزاگ استفاده میشه؟

نه دقیقا! من خواستم طرز کارشو توضیح بدم. نگفتم الزاما توش زیگزاگ هست
یه فایل براتون میذارم که استفاده کنید. خیلی خوب توضیح داده
مشاهده پیوست pst.pdf