تاپیک سوالات قدرتی

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
الان شمام میگین اسنکرون سه فاز باید سنکروسکپ داشته باشه؟:surprised:

آسنکرون؟!
مهندس اصلا صحبت آسنکرون نشده
بحث سر موازی کردن ژنراتور سنکرون با شبکه هست
موازی کردن 4 تا شرط داره که تو تکفاز شرط چهارم نیازی نیست

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
در مورد شبکه درسته جوابگو نخواهد بود، اگر شرایطی باشه که مجبور بشه بارهای زیادی رو تغذیه کنه.
در مورد فاز :
سنکروسکپ نیازی نیست اینجا.
مثلا در مورد یه موتور اسنکرون رو در نظر بگیرین ما به حالت موتوری به شبکه وصلش میکنیم بعد سرعت رو افزایش میدیم وقتی بیشتر از سرعت سنکرون بشه تبدیل میشه به ژنراتور. ولی در مورد ماشین سنکرون قضیه فرق داره.
ماشین تکفاز هم همینطور نیازی نداره به سنکروسکپ اخه چیو سنکرون کنه تو تکفاز؟:huh:

حالا شمام تصور کنید که شکل موج ولتاژ ژنراتور تک فاز با شکل موج شبکه اختلاف فاز داشته باشه! اون وقت چی میشه؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا شمام تصور کنید که شکل موج ولتاژ ژنراتور تک فاز با شکل موج شبکه اختلاف فاز داشته باشه! اون وقت چی میشه؟

مشکل پیش میاد ولی ...
چطور این اختلاف فاز بوجود میاد در حالی که با برق شبکه داریم برق تولید میکنیم و تحریکمون جدا نیست؟
راستش من در مورد دیزل ژنراتور اطلاعاتم کم هست یعنی تصور میکنم تقریبا مثل اسنکرون باشه (یعنی یک فاز میگیره و با ایجاد اختلاف فاز دو فاز ایجاد میکنه و بعد تقریبا مثل اسنکرون عمل میکنه با توجه مدار معادلی که داره ماشین تکفاز)

آسنکرون؟!
مهندس اصلا صحبت آسنکرون نشده
بحث سر موازی کردن ژنراتور سنکرون با شبکه هست
موازی کردن 4 تا شرط داره که تو تکفاز شرط چهارم نیازی نیست

من کلی میپرسم به نظر شما لازمه؟
فکر کنم تو همین تاپیک بود که یه نفر پرسید با اتصال کوتاه یه موتور اسنکرون تبدیل به ژنراتور میشه و جریان تزریق میکنه به شبکه در این حالت چطور ممکنه این اتفاق بیوفته ایا احتمال برقرار نبودن اون 4 شرط هست ؟!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله دوست عزیز به قول شما باید همگام بشه
حالا یا با 3 لامپ یا با سنکروسکوپ
شرط های موازی کردن: 1- دامنه ولتاژها برابر 2- فرکانس برابر 3- همفازی دو شکل موج 4- توالی فاز یکسان (در سه فاز)

احسنت منم از عنوان این مطلب منظورم همین مورد سوم بود :
ممکنه فاز ها تغییر کنند و جا به جا بشند و اینطوری در صورت عدم استفاده وسایل حفاظتی مربوط به تشخیص فاز ، دو تا فاز رو مستقیم به هم وصل کردیم و در اون صورت باز هم فیوز عمل میکنه.

فکر میکنم به درست یا به اشتباه بحث synchronize رو مطرح کردم که باعث شد ذهن دوستان از مطلبی که مد نظرم بود منحرف بشه.
پس همینجا عذرخواهی میکنم.

در پست 3076 منظورم همین همفازی دو شکل موج بود ، منظور این بود که درسته که ما ولتاژ و فرکانسی مشابه شبکه درست کردیم ولی از نظر شکل موج هم دقیقا باید مشابه ولتاژ شبکه باشه تا بتونه با شبکه کار کنه در غیر این صورت مثال همین هست که 2 تا فاز رو مستقیم به هم وصل کردیم.
تصور کنید شکل موج ژنراتور از شکل موج شبکه به اندازه ی یک نیم سیکل عقب باشه یا جلوتر باشه ، فرقی نمیکنه در هر صورت => :w29:
که فکر میکردم سنکرون اسکوپ یا همون روش 3 لامپی راههای هستند برای انجام این کار ، که ظاهرا اشتباه میکردم؟!

باز هم پوزش :gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
مشکل پیش میاد ولی ...
چطور این اختلاف فاز بوجود میاد در حالی که با برق شبکه داریم برق تولید میکنیم و تحریکمون جدا نیست؟
راستش من در مورد دیزل ژنراتور اطلاعاتم کم هست یعنی تصور میکنم تقریبا مثل اسنکرون باشه (یعنی یک فاز میگیره و با ایجاد اختلاف فاز دو فاز ایجاد میکنه و بعد تقریبا مثل اسنکرون عمل میکنه با توجه مدار معادلی که داره ماشین تکفاز)

من کلی میپرسم به نظر شما لازمه؟
فکر کنم تو همین تاپیک بود که یه نفر پرسید با اتصال کوتاه یه موتور اسنکرون تبدیل به ژنراتور میشه و جریان تزریق میکنه به شبکه در این حالت چطور ممکنه این اتفاق بیوفته ایا احتمال برقرار نبودن اون 4 شرط هست ؟!

سلام خانوم مهندس
آهان حالا فهمیدم شما به چی فکر میکنید
ببینید دیزل ربطی به برق شبکه نداره
شما یه موتور دیزل دارید که با یه سوخت تغذیه میشه و شفت اون میچرخه (مثل موتور ماشین). حالا این شفت به شت یه ژنراتور سنکرون کوپل شده و اونو هم میچرخونه و در صورتی که خروجی ژنراتور به باری وصل بشه اونو تغذیه میکنه (فعلا ژنراتور به هیچ جایی وصل نیست!)
حالا اگه بخوایم خروجی ژنراتور رو به برق شهر وصل کرده و به شبکه برق تزریق کنیم باید شکل موجش دقیقا کپی شکل موج شبکه باشه
این یه توضیح کلی از یه دیزل ژنراتوره

تحریک از نوع dc هست و اصلا به برق شهر مربوط نیست. شما این 2 تا رو از هم متمایز کنید چون ربطی به هم ندارن و قبل از موازی کردن، اینا به هم وصل نیستن
بحث اتصال کوتاه یه موضوع جداست و فرق میکنه

احسنت منم از عنوان این مطلب منظورم همین مورد سوم بود :

فکر میکنم به درست یا به اشتباه بحث synchronize رو مطرح کردم که باعث شد ذهن دوستان از مطلبی که مد نظرم بود منحرف بشه.
پس همینجا عذرخواهی میکنم.

در پست 3076 منظورم همین همفازی دو شکل موج بود ، منظور این بود که درسته که ما ولتاژ و فرکانسی مشابه شبکه درست کردیم ولی از نظر شکل موج هم دقیقا باید مشابه ولتاژ شبکه باشه تا بتونه با شبکه کار کنه در غیر این صورت مثال همین هست که 2 تا فاز رو مستقیم به هم وصل کردیم.
تصور کنید شکل موج ژنراتور از شکل موج شبکه به اندازه ی یک نیم سیکل عقب باشه یا جلوتر باشه ، فرقی نمیکنه در هر صورت => :w29:
که فکر میکردم سنکرون اسکوپ یا همون روش 3 لامپی راههای هستند برای انجام این کار ، که ظاهرا اشتباه میکردم؟!

باز هم پوزش :gol:

خیر دوست عزیز اشتباه نمیکنید. ابزار موازی کردن همین روش 3 لامپ و یا سنکروسکوپ هستن
ممنون

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانوم مهندس
آهان حالا فهمیدم شما به چی فکر میکنید
ببینید دیزل ربطی به برق شبکه نداره
شما یه موتور دیزل دارید که با یه سوخت تغذیه میشه و شفت اون میچرخه (مثل موتور ماشین). حالا این شفت به شت یه ژنراتور سنکرون کوپل شده و اونو هم میچرخونه و در صورتی که خروجی ژنراتور به باری وصل بشه اونو تغذیه میکنه (فعلا ژنراتور به هیچ جایی وصل نیست!)
حالا اگه بخوایم خروجی ژنراتور رو به برق شهر وصل کرده و به شبکه برق تزریق کنیم باید شکل موجش دقیقا کپی شکل موج شبکه باشه
این یه توضیح کلی از یه دیزل ژنراتوره

تحریک از نوع dc هست و اصلا به برق شهر مربوط نیست. شما این 2 تا رو از هم متمایز کنید چون ربطی به هم ندارن و قبل از موازی کردن، اینا به هم وصل نیستن
بحث اتصال کوتاه یه موضوع جداست و فرق میکنه

خیر دوست عزیز اشتباه نمیکنید. ابزار موازی کردن همین روش 3 لامپ و یا سنکروسکوپ هستن
ممنون

سلام:gol:
ایشون گفتن ژنراتور تکفاز در مورد اون هم تحریک دی سی هست؟ نمیشه ژنراتور تکفاز آسنکرون باشه؟
الان که فکر میکنم اصلا ژنراتور تکفاز سنکرون یه چیز عجیبه برام:biggrin:
یعنی یه میدان داریم که با تحریک دیسی تولید شده و یه سیم پیچ که با موتور میچرخونیم و برق تولید میشه اگر تحریک جدا باشه حرف شما درسته. ولی بازم میگم موتور آسنکرون نیازی به چک کردن فاز و ... نداره داره؟( این یه سوال دیگه هست کلا:D)

• Like
واکنش ها: Ti8

Moto&Me

عضو جدید
سلام به دوستان گل برقی
چند تا سوال داشتم
1-عزیزان یه راهنمایی در مورد نصب و راه اندازی لاپپ متال هالید میکنید !
یه چراغ صنعتی گرفتم واسش که داخلش یه ترانس هست و یه خازن
نحوه نصبش رو ممنون میشم بهم بگید تا نصبش کنم . اگه توضیحاتی هم در مورد نوشته های روی ترانس بدید بد نیست تا لااقل کمی هم اطلاعاتم در این زمینه بره بالا

IMG_20130626_141749.jpg

2- این یه تایمر هست . مفهوم این شکل و نقشه چیه ؟ نول و فازش کدومه و تیغه باز و بسته مدار فرمانش ؟
IMG_20130708_185202_368.jpg

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
بازم من با یکی دیگه از سوالای چالش انگیزناکم! اومدم:w15:
از قدیم الایام گفتن وقتی میخوایم یه واحد نیروگاهی رو به شبکه برق وصل کنیم باید فرکانس برق نیروگاه در ابتدا کمی بیشتر از فرکانس برق شبکه باشه تا بتونه توان تحویل بده و در غیر این صورت برای شبکه به صورت بار خواهد بود و توان جذب میکنه
حالا سوال اینه که وقتی یه منبع ولتاژ رو با یه فرکانس به یه منبع ولتاژ با فرکانس دیگه وصل میکنیم حتی اگه دامنه ولتاژهاشون برابر باشه به علت یکسان نبودن شکل موجشون جریان شدیدی بینشون رخ میده (تقریبا مثل اتصال کوتاه شایدم بدتر)
چه جوریه که موقع وصل کردن واحد نیروگاهی با فرکانس بیشتر به برق سراسری که فرکانسش کمتره اتصال کوتاه رخ نمیده؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
از قدیم الایام گفتن وقتی میخوایم یه واحد نیروگاهی رو به شبکه برق وصل کنیم باید فرکانس برق نیروگاه در ابتدا کمی بیشتر از فرکانس برق شبکه باشه تا بتونه توان تحویل بده و در غیر این صورت برای شبکه به صورت بار خواهد بود و توان جذب میکنه
حالا سوال اینه که وقتی یه منبع ولتاژ رو با یه فرکانس به یه منبع ولتاژ با فرکانس دیگه وصل میکنیم حتی اگه دامنه ولتاژهاشون برابر باشه به علت یکسان نبودن شکل موجشون جریان شدیدی بینشون رخ میده (تقریبا مثل اتصال کوتاه شایدم بدتر)
چه جوریه که موقع وصل کردن واحد نیروگاهی با فرکانس بیشتر به برق سراسری که فرکانسش کمتره اتصال کوتاه رخ نمیده؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

سلام
از قدیم همچین حرفی نزدن. شما از کدوم آدم قدیمی اینو شنیدید؟:biggrin:
محدوده مجاز فرکانس کل شبکه بین 49.75 تا 50.25 هست (برای کل شبکه به صورت یکسان)
تمام عناصر تولید کننده در شبکه باید فرکانس یکسان داشته باشن
وقتی میگیم به دلیل اافزایش جذب توان اکتیو از شبکه، فرکانس افت میکنه، یعنی این افت خیلی کمه و به اندازه ای نیست که مشکل (به قول شما اتصال کوتاه) رخ بده

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گل برقی
چند تا سوال داشتم
نحوه نصبش رو ممنون میشم بهم بگید تا نصبش کنم . اگه توضیحاتی هم در مورد نوشته های روی ترانس بدید بد نیست تا لااقل کمی هم اطلاعاتم در این زمینه بره بالا

مشاهده پیوست 159261

2- این یه تایمر هست . مفهوم این شکل و نقشه چیه ؟ نول و فازش کدومه و تیغه باز و بسته مدار فرمانش ؟
مشاهده پیوست 159262
فکر کنم نول و فازش همون سورس باشه
و تیغه بازش 6و8وبسته ش هم 5و8

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اختلاف این فرکانس در حدی نیست که باعث ایجاد مشکل بشه
اگه یادت بشه تو سنکرون کردن دو تا شبکه هم یه مقدار مجازی داشتیم

challenger_69

عضو جدید
سلام
از قدیم همچین حرفی نزدن. شما از کدوم آدم قدیمی اینو شنیدید؟:biggrin:
محدوده مجاز فرکانس کل شبکه بین 49.75 تا 50.25 هست (برای کل شبکه به صورت یکسان)
تمام عناصر تولید کننده در شبکه باید فرکانس یکسان داشته باشن
وقتی میگیم به دلیل اافزایش جذب توان اکتیو از شبکه، فرکانس افت میکنه، یعنی این افت خیلی کمه و به اندازه ای نیست که مشکل (به قول شما اتصال کوتاه) رخ بده

منظور من تلورانس فرکانس در حالت کار دائمی در شبکه نبود! بله منم صحبت شما رو در مورد اینکه فرکانس کل شبکه بین 49.75 تا 50.25 هست قبول دارم ولی میگم وقتی میخوایم یه واحد رو تازه وارد مدار کنیم باید فرکانسش از فرکانس شبکه (به قول شما 49.75 تا 50.25 ) بیشتر باشه. حالا این فرکانس چقدر باید بیشتر باشه من از مقدارش خبر ندارم! :( منظور من فرکانس اولیه بود که آیا به خاطر بیشتر بودنش از فرکانس شبکه ایجاد اتصال کوتاه نمیکنه؟
شایدم این فرکانس به مقدار جزئی از فرکانس شبکه بیشتر هست و مشکلی ایجاد نمیکنه:weirdsmiley:
ولی در هر حال از بیشتر بودن فرکانس نیروگاه در زمان وارد شدن به مدار مطمئنم:twisted:

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان گل برقی
چند تا سوال داشتم

مشاهده پیوست 159261

مشاهده پیوست 159262

1- دوست عزیز نقشه نحوه اتصال رو که روی خود چوک( همون ترانس، مصطلحه اما در واقع غلطه ،این وسیله ترانس نیست) کشیده.توی شکل منظور از ignitor همون استارتر یا خازن هست، اون تیوبی هم که کشیده نماد لامپه.شکل توپر قرمز رنگ هم خود چک هست. طبق همون شکل ببندید. فقط دقت کنید نوع خاصی از استارتر رو باید استفاده کنید: ایگنیتور سه سر superimposed

در مورد توضیحات روی چک : چیز خاصی نگفته، فرکانس و ولتاژ نامی رو داده و گفته که برای چه نوع لامپ هایی استفاده می شن.

2- برق شهر( فاز و نول) رو به پایه های 2 و 7 وصل کنید
پایه 8 کامان هست
پایه 5 نرمالی کلوز
پایه 6 نرمالی اپن

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.یه مقال خوب درباره نوسان توان و عملکرد رله دیستانس میخواستم
ممنون

iiranican

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان اینجا کسی با upfc کار کرده...؟ یا اطلاعاتی در مورد ان داره؟

• Like
واکنش ها: Ti8

challenger_69

عضو جدید
سلام بر دوستان
دوستانی که درس تئوری جامع رو پاس کردن با شکل زیر آشنا هستن که مدل محورهای abc روی دستگاه گردان qd0 هست
همونطوری که در شکل پیداست دستگاه abc چپ گرد هست و سرعت هم پادساعتگرده و محور q جلوتر از محور d هست که با توجه به اون ماتریس تبدیل به فرم زیر هست.

حالا سوال اینه که اگه دستگاه abc راستگرد باشه مکان محورهای d و q تغییر میکنه؟ (منظورم اینه که اینبار محور d جلوتر از محور q قرار میگیره؟)
و آیا جهت سرعت هم ساعتگرد میشه و متناظر با این تغییرات آیا ماتریس Ks هم تغییر میکنه؟ یا اینکه همه چیز ثابت میمونه

rashidishahram

مشاور صنعت برق
منظور من تلورانس فرکانس در حالت کار دائمی در شبکه نبود! بله منم صحبت شما رو در مورد اینکه فرکانس کل شبکه بین 49.75 تا 50.25 هست قبول دارم ولی میگم وقتی میخوایم یه واحد رو تازه وارد مدار کنیم باید فرکانسش از فرکانس شبکه (به قول شما 49.75 تا 50.25 ) بیشتر باشه. حالا این فرکانس چقدر باید بیشتر باشه من از مقدارش خبر ندارم! :( منظور من فرکانس اولیه بود که آیا به خاطر بیشتر بودنش از فرکانس شبکه ایجاد اتصال کوتاه نمیکنه؟
شایدم این فرکانس به مقدار جزئی از فرکانس شبکه بیشتر هست و مشکلی ایجاد نمیکنه:weirdsmiley:
ولی در هر حال از بیشتر بودن فرکانس نیروگاه در زمان وارد شدن به مدار مطمئنم:twisted:

سلام این مباحث رو میتونین اینجا دنبال کنین.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...کاربردی-دیگر?p=4479590&viewfull=1#post4479590

payammohajeri

عضو جدید
سلام دوست من
در مورد اسکین افکت تصور میکنم اشتباه می فرمایید
اسکین افکت اثری که در سیم های انتقال جریان بوجود میاد و از یونیزه شدن سطح خارجی فلز رسانا با هوای اطراف اون تشکیل عایق میده . به همین خاطر که وقتی پرنده ای روی سیم برق بشینه دچار برق گرفتگی نمیشه و یا اگه به سیم های افشان قدیمی منزلتون نگاه بندازید میبینید سیاه شده .
البته در مورد فرکانس و اثر اون تو برق گرفتگی تایید میکنم .
رمورد اثر پوسته ای در برق گرفتگی لطفا کمی بیشتر توضیح بفرمایید، علاقمندم بیشتر بدونم

دوست عزیز بنظرم شما منظورتون کرونا هست

اثر پوستی حالتی است که جریان عبوری از سیم ( مثلا در مورد سیم های مفتولی) علاقه مند است که از سطح مقطع جانبی سیم عبور کنه و با عث می شود که جریان بیشتر در پوسته هادی شارش یابد که این خودش باعث میشه مقاومت سیم مورد نظر بیشتر بشه و در نتیجه تلفات سیستم هم بیشتر بشه
این حالت فقط در مورد جریان های متناوب پیش میاد

برای درک بهتر به لینک زیر نگاهی بندازید

http://fa.wikipedia.org/wiki/اثر_پوستی

آخرین ویرایش:

payammohajeri

عضو جدید
برق dc خطرناکتر هست

چون هرچی فرکانس زیاد بشه.جریان از سطوح بیرونی بدن عبور میکنه ولی جریان dc از درون بدن انسان عبور میکنه

payammohajeri

عضو جدید
دوباره سلام.من تا حالا مورد سوالت را امتحان نکردم ولی فکر میکنم صفر چون یه چیزی را که هم من مطمئنم وهم تو اینه که جریان عبوری صفره پس از مقاومت بسیار بزرگ ولت متر جریانی رد نمیشه که بخواد ولت متر عددی نشون بده پس برای همین باید صفرنشون بده:surprised:

با سلام
برای تکمیل بحث

یه مثال ساده :

اگه دو تا باتری داشته باشیم و یک سر ولتمتر رو به پلاریته + باتری اول و سر دیگه ولتمتر رو به پلاریته - باتری دوم وصل کنیم

ولتمتر چه مقداری رو نشون میده ؟

ولتمتر صفر رو نشون مبده

چرا که دو باتری از لحاظ الکتریکی نسبت به هم ایزوله اند و مرجع الکتریکی یکسانی ندارن

امیدوارم مفید بوده باشه

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
برای تکمیل بحث

یه مثال ساده :

اگه دو تا باتری داشته باشیم و یک سر ولتمتر رو به پلاریته + باتری اول و سر دیگه ولتمتر رو به پلاریته - باتری دوم وصل کنیم

ولتمتر چه مقداری رو نشون میده ؟

ولتمتر صفر رو نشون مبده

چرا که دو باتری از لحاظ الکتریکی نسبت به هم ایزوله اند و مرجع الکتریکی یکسانی ندارن

امیدوارم مفید بوده باشه

کاملا درسته، واسه اینکه ولتمر چیزی نشون بده باید مدار بسته بشه، و در این حالتی که شما گفتید مداری بسته نمیشه، در نتیجه جریانی از ولتمتر نمی گذره و صفر نشون می ده

برق dc چون خطی هست خطرناک تر ac متناوب بالا پایین داره دیگه ولی dc خطیه قشنگ جزغاله میکنه

برق dc خطرناکتر هست

چون هرچی فرکانس زیاد بشه.جریان از سطوح بیرونی بدن عبور میکنه ولی جریان dc از درون بدن انسان عبور میکنه

دوست عزیزم ،قضیه برق گرفتگی خیلی مفصله ، کتاب تاسیسات برقی آقای موسسیان رو بخونید بسیار زیبا توضیح دادن

اما کلا کنترل بدن انسان با پالس های الکتریکی انجام می شه، که فرکانسی تا 100 هرتز دارن، متاسفانه برق شهر هم 50 هرتز هست و در همین دامنه قرار داره، برای همینه که برق شهر می تونه باعث ایست قلبی، جمع شدن ماهیچه ها و ... بشه
برق دی سی به سختی کسی رو می گیره، جون باید یه دست به منفی باشه یه دست به مثبت، که خیلی بعیده( به یکیش دست بزنید هیجی نمی شه) .در صورتی که بگیره خطرش ناشی از اثر سوختگی ناشیا از عبور جریان هست و اثری که در مورد ای سی گفتم رو نداره

از نظر سوختگی هم فرقی بین ای سی و دی سی نیست، چون مقدار انرژی داده شده به بدن شخص مصدوم مهمه و باعث ایجاد سوختگی می شه و صفر شدن جریان و اوج گرفتنش به معنی این نیست که انرژی به بدن مصدوم داده نمی شه.(P=RI^2)

اما از برق فرکانس بالا( مگاهرتز) برای بهبود درد مفاصل استفاده می شه و باعث گرم شدن داخل مفصل می شه، یعنی در فرکانس هایی که با فرکانس شبکه عصبی بدن اختلاف زیادی دارن و همینطور با شدت پایین نه تنها خطری نداره که به عنوان درمان ازش استفاده می شه.

آخرین ویرایش:

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوشته اصلي بوسيله nutron http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png سلام دوست من
در مورد اسکین افکت تصور میکنم اشتباه می فرمایید
اسکین افکت اثری که در سیم های انتقال جریان بوجود میاد و از یونیزه شدن سطح خارجی فلز رسانا با هوای اطراف اون تشکیل عایق میده . به همین خاطر که وقتی پرنده ای روی سیم برق بشینه دچار برق گرفتگی نمیشه و یا اگه به سیم های افشان قدیمی منزلتون نگاه بندازید میبینید سیاه شده .
البته در مورد فرکانس و اثر اون تو برق گرفتگی تایید میکنم .
رمورد اثر پوسته ای در برق گرفتگی لطفا کمی بیشتر توضیح بفرمایید، علاقمندم بیشتر بدونم
بنده میخواستم فقط در مورده قسمتی که قرمز کردم بگم

دوست عزیز علت اینکه پرنده هایی که روی سیم لخت برق می شینن رو برق نمی گیره اینه که کلا برق گرفتگی مداری باید بسته بشه، روی زمین که هستیم اگه دست به فاز بزنیم کافیه،و مدار از طریق زمین بسته می شه و جریان از بدن عبور می کنه، اما پرنده ای که روی سیم می شینه مداری رو نمی بنده، برای همین جریانی ازش نمی گذره و برق اونو نمی گیره

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده میخواستم فقط در مورده قسمتی که قرمز کردم بگم

دوست عزیز علت اینکه پرنده هایی که روی سیم لخت برق می شینن رو برق نمی گیره اینه که کلا برق گرفتگی مداری باید بسته بشه، روی زمین که هستیم اگه دست به فاز بزنیم کافیه تا مدار از طریق زمین بسته شه و جریان بگذره از بدن، اما پرنده ای که روی سیم می شینه مداری رو نمی بنده، برای همین جریانی ازش نمی گذره و برق اونو نمی گیره

همین نکته ی خنده دار رو متاسفانه هنوز بیش از 50% دانش آموختگان مهندسی برق نمیدونند.
وخواستم عرض کنم که این سوال مصاحبه ی آزمون استخدامی وزارت نیرو بوده که خیلیها بلد نبودند جواب بدن

M.ARIABOY

عضو جدید
بچه ها خواهشا کمکم کنید
تو ایران براشلس نمیسازن؟ چرا
چطوری میشه یه براشلسو ساخت؟ تو یکی از قطعاتم خیلی لازم دارم
ممنون

mkn1390

عضو جدید
برای جلوگیری از برخورد هلیکوپتر با شبکه انتقال.
از آنجا که هلیکوپتر تجهیزات مسیریابی همانند هواپیما را ندارد لذا مسیر خود را از جاده ها می پیماید فقط همین

meysam.6631

عضو جدید
دوست عزیز گوی های رنگی ایمنی روی خطوط انتقال به منظور مشخص نمودن مسیر خط برای هواپیما و هلیکوپتره.

meysam.6631

عضو جدید
واسه "مصاحبه حضوری" برق قدرت چی بخونم فرصت زیادی هم ندارم سربازی رفتم اومدم هر چی بلد بودم پراکنده شده میخوام جمع بندی کنم جزوه ای که خلاصه و مفید باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟