تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mpiramooni

عضو جدید
سلام دوستان من از یک پروگرامر 5000استفاده میکنم ومیخواهم یک بایوس رو کپی کنم ولی دستگاه من این ایسی رو نمیشناسه باید چکار کنم ضمنا یک برنامه hex هم هست که بر روی ای سیهای m23c256bکپی کردم ولی ای سی من قابلیت قفل گزاری نداره اگر راه حلی هست لطفا راهنمایی کنید.

آخرین ویرایش:

mpiramooni

عضو جدید
سلام دوستان من از یک پروگرامر 5000استفاده میکنم ومیخواهم یک بایوس رو کپی کنم ولی دستگاه من این ایسی رو نمیشناسه باید چکار کنم ضمنا یک برنامه hex هم هست که بر روی ای سیهای m23c256bکپی کردم ولی ای سی من قابلیت قفل گزاری نداره اگر راه حلی هست لطفا راهنمایی کنید.

shid

عضو جدید
سلام به برو بچه های باحال تالار الکترونیک من میخوام یه ماشین جوجه کشی ساده و خونگی درست کنم. درخواست من از شما مهندسان گرامی اینه که من به یک مدارکنترل زمان برای چرخش تخم مرغ ها میخوام به صورتی که هر 2 ساعت 45 درجه آرمیچر بچرخه هر چی گشتم جایی برا ساخت تایمر توضیح نداده بود برا همین گفتم بهترین راه اینجاست. راستی من کلا از الکترونیک هیچ سررشته ای ندارم اگر هم توضیح دادید به زبان ساده باشه لطفا.

ms.b

عضو جدید
دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی

سلام به برو بچه های باحال تالار الکترونیک من میخوام یه ماشین جوجه کشی ساده و خونگی درست کنم. درخواست من از شما مهندسان گرامی اینه که من به یک مدارکنترل زمان برای چرخش تخم مرغ ها میخوام به صورتی که هر 2 ساعت 45 درجه آرمیچر بچرخه هر چی گشتم جایی برا ساخت تایمر توضیح نداده بود برا همین گفتم بهترین راه اینجاست. راستی من کلا از الکترونیک هیچ سررشته ای ندارم اگر هم توضیح دادید به زبان ساده باشه لطفا.
سلام دوست من ،منم مثل شما دنبالش گشتم نیست نگرد؟ ولی بجا تایمر و میکرو سویچ و... که کلی دردسرن میتونی از ترنر استفاده کنی من که از این ترنر ها استفاده کردم در ضمن دستگاه حرارت سنج و رطوبت سنج و کنترل حرکت رو اگه تو سایتا بگردی هستش . راستی برا دستگاه جوجه کشی که میخواهی بسازی تهویه از یادت نره ها خیلی مهم برا ترموستات هم اگه بوجه داری دیجیتالی رو بخر یا خودت بسازش فکر کنم کیتش هست که از سنسور lm35فکر کنم استفاده شده توش به هر حال کاری داشتی پیام بده در خدمتم راستی اگه مدار تایمر رو پیدا کردی و درست کردی بما هم خبری بده (خواستن توانستن است);)

فاطمه_برق

عضو جدید
سلام بچه ها
موضوع پایان نامه من ساخت یه تقویت کننده صوتی کلاس D هستش.
نمیدونم از چه آی سی ای استفاده کنم.
اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم.
میشه کمکم کنید؟
خواهش میکنم ازتون...

EECi

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها
موضوع پایان نامه من ساخت یه تقویت کننده صوتی کلاس D هستش.
نمیدونم از چه آی سی ای استفاده کنم.
اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم.
میشه کمکم کنید؟
خواهش میکنم ازتون...
سلام
این لینک رو بخونید
اطلاعات خوبی داره
حتی مدلاتور pwm که در خروجی باید استفاده کنید رو بخوبی با شماتیکش توضیح داده
http://sound.westhost.com/articles/pwm.htm

farshid70

عضو جدید
سلام
یهس وال داشتم
پایه های RBI و BI/RBO تو دیکدر 7447 کارشون چیه و چه جوری تو 7SEG. ام تاثیر بدمش؟
ممنونم اگه کمکم کنید؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
یهس وال داشتم
پایه های RBI و BI/RBO تو دیکدر 7447 کارشون چیه و چه جوری تو 7SEG. ام تاثیر بدمش؟
ممنونم اگه کمکم کنید؟
سلام
جواب شما در صفحه 4 فایل ضمیمه شده داده شده
موفق باشید

پیوست ها

• datasheet.pdf
    121.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یهس وال داشتم
ممنونم اگه کمکم کنید؟

از این پایه ها برای خاموش کردن صفرهای اضافه سمت چپ اعداد استفاده میشه مثلا بوسیله اونا بجای نمایش 000000025 فقط 25 نمایش داده میشه .
برای انجام اینکار در MSB (با ارزشترین بیت) RBI رو صفر کنید و RBO اون رو به RBI رقم قبلی متصل کنید الا آخر( به جدول صفحه 3 کاتالوگ ضمیمه مراجعه کنید) با انجام اینکار اگه با ارزشترین بیت شما صفر بشه سون سگمنت خاموش میمونه و خروجی RBO رو فعال (صفر) میکنه که باعث میشه رقم قبلی اون هم اگه دارای ورودی صفره خروجی سون سگمنتش خاموش بشه .
BI/RBO در حقیقت یک جور Wired AND هستند این پایه بصورت ورودی خروجی عمل میکنه در موردی که شرحش رو در بالا دادم از این پایه بصورت خروجی استفاده شد ولی اگه به همین پایه شما مستقیما صفر رو اعمال کنید مثل ورودی عمل میکنه و بدون توجه به وضعیت ورودیهای دیگه خروجی رو خاموش میکنه .

پیوست ها

• SN7447.pdf
    585.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

hoba

عضو جدید
با سلام به همه دوستان.
راستش من دارم روی میکرو pic میکنم.و با ccs compiler کار میکنم.
مشکلم اینه که فایل هگز مورد استفاده من روی proteus جواب میده
اما در دنیای واقعی مثل اینه که اصلا تراشه ام program نشده.
بروگرمر من نوآوران usb است.تراشه مورد استفاده من
pic18f452 است.لطفا به من کمک کنید.

dro9gba

عضو جدید
سلام. من طراحی مولتی ویبراتور بی استابل رو می خواستم. و تا سه شنبه فرصت دارم تحویل بدم.هر کسي بلده به من ايميل کنه يا در اينجا ايميلش رو قرار بده.

saeed_myheart

عضو جدید
سلام دوستان من رشته ام شیمیه و از الکترونیک هیچ سر رشته ای ندارم فقط یک سوال داشتم اگر میشه لطفا کمکم کنید
من میخوام با سلول خورشیدی یک باطری ماشین یا متور رو شارژ کنم تا بتونم ازش برای روشن کردن لامپ یا هر چیز دیگه ای استفاده کنم حالا سوال من اینکه اینورتور برای چیه و دقیقا در کجای مدار قرار میگیره؟
و اگر من بخوام مثلا لامپ باهاش روشن کنم حتما اینورتور لازمه؟
جایی که رفتم بخرم گفت اگر اینورتور نداشته باشه عمر باطریت کم میشه!

یونس313

عضو جدید
سلام دوستان من رشته ام شیمیه و از الکترونیک هیچ سر رشته ای ندارم فقط یک سوال داشتم اگر میشه لطفا کمکم کنید
من میخوام با سلول خورشیدی یک باطری ماشین یا متور رو شارژ کنم تا بتونم ازش برای روشن کردن لامپ یا هر چیز دیگه ای استفاده کنم حالا سوال من اینکه اینورتور برای چیه و دقیقا در کجای مدار قرار میگیره؟
و اگر من بخوام مثلا لامپ باهاش روشن کنم حتما اینورتور لازمه؟
جایی که رفتم بخرم گفت اگر اینورتور نداشته باشه عمر باطریت کم میشه!

سلام
بهتره یه سری به به لینک زیر بزنی
http://dsrqeshmco.com/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=26

یونس313

عضو جدید
سلام. من طراحی مولتی ویبراتور بی استابل رو می خواستم. و تا سه شنبه فرصت دارم تحویل بدم.هر کسي بلده به من ايميل کنه يا در اينجا ايميلش رو قرار بده.

سلام خدمت دوست عزیز
یاد تکنیک پالس بخیر که چقدر عاشقش بودم . این فایل که برات اپلود کردم قسمتی از جزوه یکی از دوستان است که می تونه بهت کمک کنه.
http://www.4shared.com/rar/GFIj99Fl/___2.html

یونس313

عضو جدید

سلام
بهترین کار استفاده از موتور پله است. برای تایمر با استفاده از یک میکرو مثل AVR به راحتی می توانی هم دمای داخل جعبه و هم موتور پله را و هم تایمر را برنامه ریزی کنی. بهتره برای شروع کتاب AVR نوشته علی کاهه را تهیه و بخونی .
موفق باشی

saeed_myheart

عضو جدید
سلام
بهترین کار استفاده از موتور پله است. برای تایمر با استفاده از یک میکرو مثل AVR به راحتی می توانی هم دمای داخل جعبه و هم موتور پله را و هم تایمر را برنامه ریزی کنی. بهتره برای شروع کتاب AVR نوشته علی کاهه را تهیه و بخونی .
موفق باشی
تایمر اماده تو بازار هست میتونی از نوع صنعتی استفاده کنی

یونس313

عضو جدید
تایمر اماده تو بازار هست میتونی از نوع صنعتی استفاده کنی

سلام
اولا اگر از تایمر خارجی استفاده شده باشه برای راه اندازه موتور پله و کنترل دما و کنترل المنت گرمایی نیاز به یک میکرو هست پس این یک کار اشتباه است
برنامه تایمر از ساده ترین برنامه نویسی هاست که نیاز به هیچ وسیله خارجی نیست .
موفق باشین

farshid70

عضو جدید
سلام
میشه کمک کنید بگین برای ساخت ساعت دیجیتال بدون میکرو باید چه کار کنم؟چه ic هایی میخواد؟
و برای اینکه یک 7seg. بخواد تا مثلا 5 بره بعد صفر شه....کلا چی کار باید کرد؟
ممنون میشم

sina_anis

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میشه کمک کنید بگین برای ساخت ساعت دیجیتال بدون میکرو باید چه کار کنم؟چه ic هایی میخواد؟
و برای اینکه یک 7seg. بخواد تا مثلا 5 بره بعد صفر شه....کلا چی کار باید کرد؟
ممنون میشم
سلام دوست عزیز بزای این کار میتونی از آِ سی های 74xxکمک بگیری
باید شمارنده بسازی
و با استفاده از یک پتانسیومتر میتونی فرکانس رو تغییر بدی
اگه اطلاعات بیشتری خواستی بگو تا بیشتر توضیح بدم

farshid70

عضو جدید
سلام دوست عزیز بزای این کار میتونی از آِ سی های 74xxکمک بگیری
باید شمارنده بسازی
و با استفاده از یک پتانسیومتر میتونی فرکانس رو تغییر بدی
اگه اطلاعات بیشتری خواستی بگو تا بیشتر توضیح بدم
ممنون
قاعدتا 6 ال 7seg با 6 تا 7447 میخواد خوب تا اینجا فقط یه عدد ر نشون میده
حالا میخوام این ها بشن شمارنده و بعد قانونا تا یه شماره ای برن و برگردن مثلا بعد از ثانیه 59 عدد 00 بشه....با این ها مشکل دارم
کمک کنید لطفا

آخرین ویرایش:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
حالا میخوام این ها بشن شمارنده و بعد قانونا تا یه شماره ای برن و برگردن مثلا بعد از ثانیه 50 عدد 00 بشه....با این ها مشکل دارم
کمک کنید لطفا

سلام
7447 فقط انکودر سون سگمنته شما برای شمارش نیاز به کانتر داری چون از TTL استفاده کردی میتونی برای کانتر از 7490 استفاده کنی که BCD کانتره. خروجی ریپل هر رقم رو باید به کلاک رقم بعدی وصل کنی تا مثلا بعد از 09 ، 10 رو داشته باشی .برای ریست کردن هم میتونی از پایه ریست همین کانترها استفاده کنی .برای متوجه شدن شرایط ریست به جدول صفحه 3 ضمیمه ، قسمت Reset inputs دقت کن .

پیوست ها

• Counters.pdf
    973.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

o.behnam.o

عضو جدید
ممنون
حالا میخوام این ها بشن شمارنده و بعد قانونا تا یه شماره ای برن و برگردن مثلا بعد از ثانیه 59 عدد 00 بشه....با این ها مشکل دارم
کمک کنید لطفا

برای اینکه به عدد 5 یا 9 رسید به صفر برگرده، باید از یه گیت AND با 4 ورودی استفاده کنی و از گیت NOT. بعد خروجی رو به ریست شمارنده بدی. مثلا برای عدد 5 :

1.jpg

lord mohsen

عضو جدید
درود به مدیر تالار مهندسی برق
یه سوال ...
اگه همه مسایل اینجا مطرح بشه من حدس میزنم یه کم شلوغ بشه و همه چی با هم قاطی بشه
تازه نظرات دوستان هم در مورد یک مسئله پراکنده میشه..........
پاینده باشی:smile:
سلام
خیلی ممنونم از این کارتون من یه پیشنهاد دارم
بهتر نیست از نرم افزار ریدکال استفاده کنیم میشه بطوره همزمان و انلاین با هم گفتگو کنیم

یونس313

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی فیلم های دانشگاه MIT در درس سیگنال را داره . لینک های خود سایتش از کار افتادن .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سوال؟؟؟؟

سوال؟؟؟؟

سلام مهندسین عزیز ...اگر بخواهیم اعدادی بزرگتر از 4 بیت را با استفاده از ICهای 7483 ببندیم(4 بیتی است)... چگونه باید ICها رابه هم ارتباط دهیم؟؟؟؟؟برای نمونه دو عدد 8 بیتی.

با تشکر

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
هر عدد 8 بیتی به دو عدد 4 بیتی تقسیم میشود از A1 تا A4 و B1 تا B4 بوسیله یک IC و از A5 تا A8 و B5 تا B8 بوسیله IC دوم . فقط باید C0 مربوط به IC اول به Vcc و C4 آن به C0 آی سی دوم وصل شود .C4 مربوط به IC دوم هم میشود رقم نهم حاصل جمع .

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
هر عدد 8 بیتی به دو عدد 4 بیتی تقسیم میشود از A1 تا A4 و B1 تا B4 بوسیله یک IC و از A5 تا A8 و B5 تا B8 بوسیله IC دوم . فقط باید C0 مربوط به IC اول به Vcc و C4 آن به C0 آی سی دوم وصل شود .C4 مربوط به IC دوم هم میشود رقم نهم حاصل جمع .

ممنونم مهندس.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بازم سوال؟؟؟

اگر بخواهیم صفر های زاید را برای اعدادچند رقمی حذف کنیم مدار چگونه طراحی میشود؟؟
برای یک عدد با دو رقم صحیح و دو رقم اعشار طراحی شود؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا