تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

آخ آخ آخ...

شرمنده داداش

من فکر کردم 43 رو میگی

حدمتت عرض کنم ک y'=p و مشتق دوم Y میشه p' حلش کن

tan-1 p=x+c پس p=tan (x+c و ادامه حل

بچه ها 42 رو کسی حل کرده؟؟؟

میشه 47 رو توضیح بدید؟

کتاب ریاضی مومن زاده داری ؟
صفحه 666
سوال 47 توضیح داده

sghkh

عضو جدید
سلام به همه
لطفا در مورد تکین اساسی و برداشتنی یه توضیح بدین تعاریف رو بلدم یه نکته بگین که بتونم این دو تا رو از هم تشخیص بدم

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به همه
لطفا در مورد تکین اساسی و برداشتنی یه توضیح بدین تعاریف رو بلدم یه نکته بگین که بتونم این دو تا رو از هم تشخیص بدم
سلام
تکین برداشتنی که واضحه با هم ارزی ها با هم حذف میشن برا مثال
یا اینکه سری رو مینویسی میبینی مانده اش صفره
تکین اساسی هم وقتیه که سری رو مینویسی میبینی توان ها رفته رفته منفی میشن

spatula

عضو جدید
42 را با همون راهنمایی که کرده برو....مشتقات جزیی و .... معادله ساده می شه بعد هم یکم کار داره و حل میشه...یعنی اگر راهنمایی نمیکرد نمی شد حلش کرد
47 نگاشت همدیس یعنی تحلیلی باشه و مشتقش مخالف صفر باشه....هرجا این شرایط برقرار بود همدیسه....

890031156

کاربر ممتاز
42 را با همون راهنمایی که کرده برو....مشتقات جزیی و .... معادله ساده می شه بعد هم یکم کار داره و حل میشه...یعنی اگر راهنمایی نمیکرد نمی شد حلش کرد
47 نگاشت همدیس یعنی تحلیلی باشه و مشتقش مخالف صفر باشه....هرجا این شرایط برقرار بود همدیسه....
میشه حلتون رو برا 42 بذارین؟؟؟؟؟؟؟؟اگه امکانش هست البته

Reza82N

عضو جدید
سلام خدمت دوستان:

یه سوالی دارم: مبحث آنالیز فوریه کتاب ریاضی مهندسی نصیر:

در قسمت حل سوال و در خط سوم کران این انتگرال و ضریب اون رو از چه رابطه ای بدست آورده؟

پیشاپیش ممنون.

M_O_H_3_E_N

اخراجی موقت
سلام خدمت دوستان:

در قسمت حل سوال و در خط سوم کران این انتگرال و ضریب اون رو از چه رابطه ای بدست آورده؟

پیشاپیش ممنون.

سلام از کتاب نصیر اطلاعی ندارم من خودم ریاضی مهندسی از کتاب مدرسان خوندم خیلی راضی بودم 6 تارو درست جواب دادم 2تاشم عینأ از کتاب مدرسان اومده بود به نظرم حالا که اول راهی با کتابی شروع کن که بعدأ پشیمون نشی.
امیدوارم موفق باشی

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان:

پیشاپیش ممنون.

از همون رابطه اصلی ضرایب سری فوریه، فقط چون تابع زوج هست، فقط ضرایب an رو داره و به جای اینکه از -pi/2 تا pi/2 در نظر گرفته بشه، 2 برابرش از 0 تا pi/2 در نظر گرفته شده

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان

متوجه نمیشم که چه طوری از رابطه شکل اولی به دومی رسیده. البته طبق گفته خود کتاب لاپلاس معکوس استفاده کرده ولی اصلا متوجه نمیشم که چرا t مورد عنایت لاپلاس معکوس قرار نداده و t را بیرون آورده.

در مورد سوال زیر هم که برای مبحث انتگرال فوریه هست متوجه نشدم که چه جوری کسینوس( که با خط قرمز مشخص شده) یک شده.

سپاس فروان بخاطر کمک ها و راهنمایی هاتون.

890031156

کاربر ممتاز
سلام دوستان

متوجه نمیشم که چه طوری از رابطه شکل اولی به دومی رسیده. البته طبق گفته خود کتاب لاپلاس معکوس استفاده کرده ولی اصلا متوجه نمیشم که چرا t مورد عنایت لاپلاس معکوس قرار نداده و t را بیرون آورده.

در مورد سوال زیر هم که برای مبحث انتگرال فوریه هست متوجه نشدم که چه جوری کسینوس( که با خط قرمز مشخص شده) یک شده.

سپاس فروان بخاطر کمک ها و راهنمایی هاتون.
سلام
سوال اولتو نمیدونم چجوریه ولی باید فرمول عکس تبدیل لاپلاسو بنویسی(راستشو بخوای حوصله ندارم اثبات کنم!:D)
اما سوال دوم برادر من کسینوس یک نشده 2برابر سینوس کمان ضرب در کسینوس کمان میشه سینوس 2برابر کمان!

aminvo

عضو جدید
سلام
سوال اولتو نمیدونم چجوریه ولی باید فرمول عکس تبدیل لاپلاسو بنویسی(راستشو بخوای حوصله ندارم اثبات کنم!:D)
اما سوال دوم برادر من کسینوس یک نشده 2برابر سینوس کمان ضرب در کسینوس کمان میشه سینوس 2برابر کمان!

یعنی خدای بی دقتیم. من امسال که همین طوری و آزمایشی رفتم سر کنکور 5 تا از سوال ها را به راحتی حل کردم ولی یک جای کار بی دقتی کردم. مثلا سوال یک ریاضی در انتخاب دامنه جواب اشتباه کردم و با اینکه مسئله را درست حل کردم ولی 1/e را در دامه گذاشتم، یا سوال مدار جریان i را خواسته بود و من جریان IL را به دست آوردم توی گزینه ها بود زدم رفت. حداقل 5 تا این طوری و 6 تا را توی محاسبات بی دقتی کردم. واقعا نمی دونم برای این بی دقتی باید چی کار کنم!!! وقتی می بینم چه طور من این 2 پشت سینوس را چه طوری در مرحله بعدی باز هم بیرون دیدم نمی دونم!!!

به هر حال مرسی از راهنمایی و کمکتون.

Reza82N

عضو جدید
از همون رابطه اصلی ضرایب سری فوریه، فقط چون تابع زوج هست، فقط ضرایب an رو داره و به جای اینکه از -pi/2 تا pi/2 در نظر گرفته بشه، 2 برابرش از 0 تا pi/2 در نظر گرفته شده
ممنون از شما-اما نکته ای که وجود داره اینجا دوره تناوب 2pi هست که اگر نصف دوره تناوب رو در کران بزاره باید pi باشه , ولی اینجا pi/2 گذاشته سوال اینجاست.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ممنون از شما-اما نکته ای که وجود داره اینجا دوره تناوب 2pi هست که اگر نصف دوره تناوب رو در کران بزاره باید pi باشه , ولی اینجا pi/2 گذاشته سوال اینجاست.

سلام

از اونجایی که زوج هستش پس کران انتگرال باید بشه از 0 تا پی.
بعد فرمول اصلی چیه؟ انتگرال تابع در کسینوس.تابع در بازه پی دوم تا پی صفر هستش واسه همین اون قسمت رو ننوشته

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

از pi/2 تا pi مقدار شکل موج صفر هست دیگه-لزومی نداره بزاریمش که

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان
انتگرال زیر را چه جوری حساب کرده؟؟ کتاب آقای مومن زاده صفحه 131 هست. من سعی کردم با استفاده از گاما حلش کنم ولی نشد یا به عبارت دیگه جوابم با ایشون یکی نشد. از پاسخش مشخص هست که از گاما استفاده کرده.

سپاس فراوان.

yaser.y

عضو جدید
سلام دوستان
انتگرال زیر را چه جوری حساب کرده؟؟ کتاب آقای مومن زاده صفحه 131 هست. من سعی کردم با استفاده از گاما حلش کنم ولی نشد یا به عبارت دیگه جوابم با ایشون یکی نشد. از پاسخش مشخص هست که از گاما استفاده کرده.

سپاس فراوان.
از تغییر متغیر 2^x برابر u استفاده میکنیم و سپس با استفاده از تبدیل لاپلاس مساله راحل میکنیم که جواب برابر نیم ضرب در گامای نیم میشود که گامای نیم رادیکال پی هست

آخرین ویرایش:

efd93

عضو جدید
سلام دوستان
من اینو متوجه نمیشم
sin(1-2nπ)-sin(1+2nπ)چرا عبارتدر بازه 0و1 مساوی میشه با 4nπsin1؟

aminvo

عضو جدید
از تغییر متغیر 2^x برابر u استفاده میکنیم و سپس با استفاده از تبدیل لاپلاس مساله راحل میکنیم که جواب برابر نیم ضرب در گامای نیم میشود که گامای نیم رادیکال نیم هست

مرسی از کمکتون.
من مشکلم اینجا بود عبارت انتگرا گاما را برابر با گاما( p)می زاشتم و باز هم بی دقتی کردم در صورتی که انتگرالش برابر با گاما (p+1) هست و من به جوابی دیگه میرسیدم. راستش من فقط از همون تغییر متغیر بهره بردم و از لاپلاس استفاده نکردم و به جواب رسیدم.

از پاسخ گوییتون سپاس گذارم.:gol:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
از تغییر متغیر 2^x برابر u استفاده میکنیم و سپس با استفاده از تبدیل لاپلاس مساله راحل میکنیم که جواب برابر نیم ضرب در گامای نیم میشود که گامای نیم رادیکال نیم هست

میشه کمی توضیح بدین؟
اگه 2^x برابر u در نظر گرفته بشه dx رو چی بگیریم.
ممنون میشم حل کامل رو بزارید.
سلام دوستان
من اینو متوجه نمیشم

والا این چیزی که شما نوشتی مقدارش میشه صفر.
انتگرال این عبارت در این بازه رو میخاهی؟
ایکاش سوالت رو واضح مینوشتی تا بتونم کمک کنم.
یا علی

Reza82N

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان
من اینو متوجه نمیشم

دوست عزيز:حاصل
(y=sin(1-2nπ)-sin(1+2nπ
برابر ميشه با
(y=-sin(2nπ-1)-sin(2nπ+1
y=-(-sin(1) ) - sin(1) = 0

كه دوستان هم اشاره كردند.

آخرین ویرایش:

aminvo

عضو جدید
دوستان در تست زیر من به نتیجه قطعی رسیده بودم که سوال اشتباه حل شده و تمام گزینه ها هم غلط هستند، به دلیل اینکه در ابتدا دو واحد به سمت راست شیفت داده شده که این کار غلط هست تا امروز که یکی بنده را به شک انداخت، حل این تست درست هست یا غلط.

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان در تست زیر من به نتیجه قطعی رسیده بودم که سوال اشتباه حل شده و تمام گزینه ها هم غلط هستند، به دلیل اینکه در ابتدا دو واحد به سمت راست شیفت داده شده که این کار غلط هست تا امروز که یکی بنده را به شک انداخت، حل این تست درست هست یا غلط.

نه حل کاملا درست هست، چرا به نظرت غلطه؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این حل من بدون استفاده از لاپلاس هست.

اوکی
چون عبارت انتگرالده دارای انتگرال نامعین نیست روی اون حساب حدس من این بود که تغییر متغییر هم نتیجه نمیده.
(من این تابع گاما رو بلد نبودم).ممنون

aminvo

عضو جدید
نه حل کاملا درست هست، چرا به نظرت غلطه؟

طبق چیزی که در کتاب های تجزیه خوندم از یکی از دو روش زیر برای تبدیل سیگانال ها به هم استفاده می کنم.

که معمولا و از روش اول استفاده می کنم. همون طور که مشخص هست ابتدا شیفت صورت می گیره و بعد ضریب فقط و فقط در t ضرب میشه، در سوالی که گذاشتم به اندازه 2 واحد شیفت داده شده و این در حالی هست که در تابع g شکستگی در نقطه یک هست و باید یک واحد شیفت می داد. و از اون اشتباه تر اینکه بعد 2 را که در X ضرب کرده تصور کرده که با این ضرب یک واحد به سمت چپ شیفت داده میشه و در وافاغ ضرب فقط و فقط در گستردگی یا فشردگی تاثیر نداشته و شیفت هم داده. در این صورت این سوال غلط حل شده و جواب هم در گزینه ها نبود. چیری که من به دست اورده بودم فکر کنم که در توان e متفاوت بود و یک تقسیم بر دو هم داشت.

jeneral_dj

عضو جدید
طبق چیزی که در کتاب های تجزیه خوندم از یکی از دو روش زیر برای تبدیل سیگانال ها به هم استفاده می کنم.

که معمولا و از روش اول استفاده می کنم. همون طور که مشخص هست ابتدا شیفت صورت می گیره و بعد ضریب فقط و فقط در t ضرب میشه، در سوالی که گذاشتم به اندازه 2 واحد شیفت داده شده و این در حالی هست که در تابع g شکستگی در نقطه یک هست و باید یک واحد شیفت می داد. و از اون اشتباه تر اینکه بعد 2 را که در X ضرب کرده تصور کرده که با این ضرب یک واحد به سمت چپ شیفت داده میشه و در وافاغ ضرب فقط و فقط در گستردگی یا فشردگی تاثیر نداشته و شیفت هم داده. در این صورت این سوال غلط حل شده و جواب هم در گزینه ها نبود. چیری که من به دست اورده بودم فکر کنم که در توان e متفاوت بود و یک تقسیم بر دو هم داشت.

دوست عزیز حل این مسئله کاملا صحیح است!!! درسته که نقطه شکستگی g در 1 هست اما ما تابع f رو 2 واحد به راست شیفت میدیم و سپس اون رو فشرده میکنیم با ضریب 2 تا نقطه شکستگی از 2 به 1 تغیییر کنه!!!

Armin-Z

کاربر ممتاز

IMAG0006.jpg
فک میکنم این قسمت رو خوب متوجه نشدید از کتاب، البته من خودم اصلا با نوع بیان این به این شکل ارتباط برقرار نمیکنم، توضیحات باید از روی شکل و مفهمومی باشه، نه به این شکل که یه نکته به صورت حفظی گفتن!

ولی در کل حل کاملا درست هست

بالا